Legendoczytacze na szlaku

 

"Legendoczytacze na szlaku" to projekt adresowany dla dzieci, który zaprosił ich do przygody z książką "Legendy Ziemi Jarocińskiej".
Rok 2020 to już czwarta edycja. W tym roku legendoczytacze swtorzą grę mobilną w aplikacji Action Track inspirowaną legendami i jarocińską gwarą. Uczestnicy będą pracować z edukatorami z Good Books, regionalistką, pisarką i znawczynią gwary Jadwigą Podeszwą i nauczycielką języka polskiego Moniką Kulą. Gra będzie dostępna na smartofonie. Część zajęć ze względu na pandemię odbędzie się on-line.

  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin

W 2017 roku odbył się pierwszy projekt pod tym tytułem. Podczas cyklu warsztatów uczestnicy projektu na nowo zaadaptowali teksty wybranych legend, stworzyli wizerunki postaci, opracowali kody qr i stworzyli mobilną mapę miejsc związanych z legendami. Finałem projektu było 10 akcji plenerowych związanych z legendami i wykorzystującymi rezultaty wypracowane przez dzieci podczas warsztatów. 

W roku 2018 odbyła się druga edycja projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" - tym razem uczestnicy podążali szlakiem  związanym z odzyskaniem niepodległości przez mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. Dzieci wezięły udział w cyklu warsztatów historycznych i tworzenia questów, podczas których poznali losy małej ojczyzny i wkład jej mieszkańców w wydarzenia z okresu 1918/1919 i lat międzywojnia. Z wykorzystaniem już istniejącej aplikacji stworzyli questy, których bohaterzy opowiadają o miejscach i wydarzeniach związanych z historycznymi wydarzeniami związanymi z okresem odzyskiwania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Questy zostały umieszczone w aplikacji, dzięki czemu każdy w dowolnym momencie może z nich skorzystać, bawić się i zbierać punkty. Zwieńczeniem projektu było 8 akcji promujących questy w 8 bibliotekach na terenie miasta i gminy Jarocin.

W roku 2019 projekt "Legendoczytacze na szlaku" doczekał się trzeciej odsłony. Tym razem na dzieci czekała zabawa z Zieloną Grupą z Poznania. W 8 filiach bibliotecznych odbyły się warsztaty literackie, w ramach których powstały opowieści wokół lokalnych legend w formie kart do teatrzyku kamishibai oraz warsztaty reporterskie, podczas których mali uczestnicy stworzyli mapy swoich miejscowości, wykorzystując do tego telefony komórkowe. Efekty ich prac były eksponowane podczas 8 akcji bibliotecznych, a uczestnicy projektu, w nagrodę udali się z wizytę do Poznania, gdzie odwiedzili muzeum Blubry 3D, Stary Rynek i przejechali się bimbą.

Wielka misja Jacentego!

Wielka misja Jacentego!Premiera pierwszej mobilnej gry już za nami. Ze względu na okoliczności związane z pandemią miała ona charakter kanapowy - czyli grać można było bez wychodzenia z domu!

Jacenty - dziadek z jarocińskiej legendy był przewodnikiem wszystkich, którzy w sobotę zasiedli do gry. Należało pokonać kilkanaście pytań dotyczących lokalnych legend oraz miejsc historycznych. Cześć z nich była zadana w gwarze wielkopolskiej. W premierze wzięło udział ponad 20 osób. Można było grać pojedynczo lub drużynowo. Nagrody otrzymało 11 uczestników, którzy zdobyli najwięcej punktów od 378 do 199.

W grę można grać cały czas - niestety nie ma już możliwości zdobywania nagród, poza punktami. Wiosną gdy sytuacja pandemiczna się ustabilizuje i będzie miżna już bezpiecznie poruszać się w przestrzeni miasta - odbędzie się premiera gry w wersji tradycyjnej, czyli chodzenia od punktu do punktu. Z niecierpliwością czekamy na tę możliwość i już szykujemy dla naszych czytelników niespodzianki!

Gra powstała podczas warsztatów z Anną Cykamn, Jadwigą Podeszwą i Moniką Kulą w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultyry oraz przez Gminę Jarocin.

Co trzeba zrobić aby wejść do gry:

  • należy posiadać smartfon lub tablet z systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) i Android (w wersji 6.0 wyższej),
  • zainstalowaną bezpłatną aplikacją ActionTrack (dostępną w Google Play i AppStore),
  • mobilnym dostępem do Internetu.

Grę uruchamiamy pobierając kod QR

Szczegółowy regulamin tutaj

 

 

Premiera mobilnej gry!

Premiera mobilnej gry!Nareszcie jest! Nasza pierwsza mobilna gra z aplikacją Action Track jest gotowa - premiera 5 grudnia 2020, startujemy od 15.00
Ze względu na pandemię oraz remonty na ulicy Wojska Polskiego grę może przejść każdy nie wychodząc z domu!

"Wielka misja Jacentego" to gra, którą na warsztatach współtworzyły dzieciaki z panią Anią Cykman z Good Books oraz Małgosią Konieczną z Kamienicy Kultury. Przedmiotem gry jest znajomość jarocińskich legend i wielkopolskiej gwary. Przewodnikiem jest Jacenty z legendy o Jarocie, założycielu Jarocina. Za poprawne wykonanie zadań i rozwiązanie zagadek gracze zbierają punkty. Uczestnicy gry premierowej, którzy zdobędą największą ilość punktów w jak najkrótszym czasie otrzymają nagrody. Poinformowani zostaną drogą mailową.

Co trzeba zrobić aby wejść do gry:

  • należy posiadać smartfon lub tablet z systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) i Android (w wersji 6.0 wyższej),
  • zainstalowaną bezpłatną aplikacją ActionTrack (dostępną w Google Play i AppStore),
  • mobilnym dostępem do Internetu.

Grę uruchamiamy pobierając kod QR

Szczegółowy regulamin tutaj

 

Gra powstała w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

 

 

Gwarowe zadania tworzone przez uczniów

Gwarowe zadania tworzone przez uczniówWarsztaty gwarowe online? W naszej bibliotece wszystko jest możliwe! W ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" odbyły się zajęcia dla klasy 6e Zespołu Szkół nr 4 w Jarocinie. Gościem specjalnym była regionalistka, autorka "Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej".

Opowiedziała uczniom o cechach gwary i o tym, dlaczego tak ważne jest ocalanie jej od zapomnienia. Oprócz teorii była również praktyka! Zabawne zagadki dla uczniów powstały w oparciu o wierszyki autorstwa Jadwigi Podeszwy, zilustrowane pracami Reginy Gruchalskiej. Uczniowie otrzymali również zadanie domowe. Przez tydzień, w grupach, pod kierunkiem pani Moniku Kuli, będą tworzyć pytania do słów gwarowych, które pojawią się później na Facebooku biblioteki oraz mobilnej grze, której premiera już wkrótce. 

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

[GALLERY]1817[GALLERY]

Drugi etap warsztatów tworzenia gier za nami

Drugi etap warsztatów tworzenia gier za nami6 i 7 listopada, podczas drugich warsztatów online z Good Books, młodzi Legendoczytacze pracowali nad stworzeniem swojej własnej gry mobilnej.

Zadanie wymagało skupienia, kreatywności a nawet poczucia humoru! W efekcie powstała gra inspirowana legendą o początkach Jarocina.

Warsztaty dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gmina Jarocin

Legendoczytacze na szlaku mobilnej gry terenowej

Legendoczytacze na szlaku mobilnej gry terenowejPierwszy cykl warsztatów dla dzieci, podczas których powstaje mechanika mobilnej gry terenowej w aplikacji Action Track z panią Anną Cykman z Good Booksa

Dzieci podczas tygodnia zajęć on-line stworzyły zarys fabuły, część zadań oraz opracowały trasę gry, którą przetestowały w piątek. Teraz jeszcze trochę pracy on-line, konsultacje z panią Jadwigą Podeszwą i gra będzie gotowa!

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dzoedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Tajemnice witaszyckich lasów

Tajemnice witaszyckich lasówPodczas ferii w Witaszycach uczestnicy zostali zapoznani z legendą o witaszycakich lasach, która zaprezentowana została w formie teatrzyku kamishibai. Bibliotekarka opowiedziała o całym projekcie Legendoczytcze na szlaku, o warsztatach oraz o autorkach przedstawionej legendy, które spotykały się w witaszyckiej placówce.

Dzieci słuchały z zaciekawieniem, ponieważ większość pierwszy raz usłyszała o świetlikach, ciotach, piecu chlebowym czy cygańskim mostku.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

 

Bohaterskie kozy z Wilkowyi

Bohaterskie kozy z WilkowyiWe wtorek bibliotekę w Wilkowyi odwiedzili uczniowie kl. II z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni. Wysłuchali oni legendy "Bohaterskie kozy z Wilkowyi", którą napisali i zilustrowali ich koledzy i koleżanki z klasy III.

Nie było to zwykłe czytanie, wykorzystano do tego teatrzyk Kamishibai, a tekst został ożywiony za pomocą gestów i emocji. W związku z tym, że w tym tygodniu obchodzimy Dzień Babci i Dziadka, to legenda ta również nawiązywała do tematu, ponieważ mówiła o pewnej babci i bohaterskich wnuczętach.
Później dzieci obejrzały zdjęcia związane z Legendą o Wilkowyi, wykonane na warsztatach reporterskich. Drugoklasistom wszystko bardzo się podobało. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali upominki dla swoich babć i dziadków.
 
 
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Legendoczytacze na szlaku"  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.
 

Wokół jarocińskich legend

Wokół jarocińskich legendPodczas piątkowych zajęć w świetlicy dzieci poznały jarocińską legendę "O Dziedzicu Jarocina zaklętym w kamień", ale w nowej odsłonie, stworzoną i napisaną przez uczniów klasy II, pt. "Tajemniczy głaz".

Legenda powstała podczas ubiegłorocznych warsztatów "Legendoczytacze na szlaku" jako opowieść do przedstawiania w teatrzyku kamishibai.
Po wysłuchaniu legendy dzieci same tworzyły ilustracje do tego fragmentu opowieści, który najbardziej im się podobał. A potem był oczywiście czas na zabawę.

Potrójny finał legendoczytaczy

Potrójny finał legendoczytaczyAż trzy klasy wzięły udział w mieszkowskim finale "Legendoczytaczy na szlaku". Wśród uczestników była też klasa, która napisała tekst oraz stworzyła ilustracje do prezentowanego wszystkim teatrzyku kamishibai.

Dzieci były zachwycone pomysłem samego teatrzyku oraz jego wykonaniem.  Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali w prezencie książki Joanny Jodełki "Jarocin dla dzieci: gra spacerowa".
 
Wydarzenie zrealizowano  w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.
 

Jarocińska Legenda w teatrzyku kamishibai

Jarocińska Legenda w teatrzyku kamishibaiNa niecodzienne wydarzenie zostały zaproszone do filii nr 3, dzieci klasy III. Byli to mali autorzy, którzy w ubiegłym roku szkolnym, podczas warsztatów z projektu Legendoczytacze na szlaku, stworzyli legendę pt. "Tajemniczy głaz" w formie teatrzyku kamishibai.

Jakie było zaskoczenie dzieci, gdy zobaczyły na ostatniej karcie legendy, wymienione swoje nazwiska pod sekwencją tekst i ilustracje.
 
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.
 

 

 
 
 
 

Tajemnica 13 urodzin, czyli legenda o czarownicach w nowej wersji

Tajemnica  13  urodzin,  czyli legenda o czarownicach w nowej wersjiKlasa VI b została zaproszona do biblioteki aby poznać nową wersję lokalnej legendy „O ciotach z Cielczy”. Legendę napisały i własnoręcznie zilustrowały ich koleżanki z klasy VI i VIII podczas czerwcowych warsztatów reporterskich
i malarskich.

Odpowiednio zredagowana i wydrukowana na dużych kartach została przedstawiona w nietypowy sposób, jako spektakl w teatrzyku Kamishibai. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć ilustracje, poznać autorki i porównać z dawniejszymi wersjami legendy.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu  "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin

O rzecze Lubieszce i innych legendach

O rzecze Lubieszce i innych legendach12 grudnia w filii w Golinie odbyło się spotkanie z Reginą Gruchalską.Dzieci zapoznały się z książką Joanny Jodełki "Jarocin dla dzieci.Gra spacerowa".

Podczas spotkania dzieci wysłuchały "Legendy o głazach pod Jarocinem". Dowiedziały się wielu ciekawostek: co to jest rzygacz, gargulec, glan, ile zegarów jest na rynku w Jarocinie. Na mapie Jarocina dzieci szukały np. rzeczki Lipinki, która faktycznie nazywa się Lipówka. W spotkaniu brała udział klasa II.

Spotkanie odbyło się w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Jarocin na rok 2019 realizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarocinie we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.

 

 
 

W krainie witaszyckich legend

W krainie witaszyckich legendPierwszoklasiści z Zespołu Szkół w Witaszycach odwiedzili tutejszą bibliotekę i wyruszyli szlakiem miejscowych legend. Niesamowite opowiadanie, które wymyśliły i zilustrowały ich starsze koleżanki w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" zafascynowało słuchaczy.

Legenda "Tajemnice witaszyckich lasów" w formie teatrzyku kamishibai bardzo spodobała się dzieciom. Uczniowie za zadanie mieli ułożyć puzzle i krótko opowiedzieć o usłyszanych wcześniej postaciach. Na zakończenie dzieci rysowały ulubiony fragment z poznanej legendy. Zajęcia dopełniły zabawy inspirowane Klanzą.


Wydarzenie zrealizowano  w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Bohaterskie kozy z Wilkowyi

Bohaterskie kozy z WilkowyiDzisiaj bibliotekę w Wilkowyi odwiedzili uczniowie klasy III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni. Wysłuchali oni legendy "Bohaterskie kozy z Wilkowyi", którą sami napisali i zilustrowali na warsztatach literackich pod opieką Marii Ratajczak ze Stowarzyszenia Zielona Grupa.

Legenda ta jest na podstawie "Legendy o Wilkowyi", a przeczytano ją wykorzystując do tego teatrzyk Kamishibai. Na spotkaniu mówiliśmy również o naszej laureatce Literackiej Nagrody Nobla - Oldze Tokarczuk.
 
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku"  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.
 
 

 

Tajemniczy tunel na finał Legendoczytaczy

Tajemniczy tunel na finał LegendoczytaczyOpowieść, która została stworzona przez dzieci z kl. III a Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie na podstawie legendy o "Podziemnym tunelu i umowie z diabłem" miała swoją premierę w Oddziale dla Dzieci.

Na to widowisko została zaproszona obecna kl. IV a, której przedstawiono powstała legendę w formie kart kamishibai. Widząc swoje dzieło na twarzach dzieci pojawiła się duma i radość.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Finał Legendoczytaczy w Golinie

Finał Legendoczytaczy w GolinieSwoją pierwszą odsłonę miała opowieść na podstawie golińskiej legendy stworzona przez dzieci, uczestników projektu, w formie kart kamishibai.

Na ten wyjątkowy dzień zostały zaproszone klasy z golińskiej podstawówki, którym zaprezentowano stworzoną przez kolegów historię, zapoznano z aplikacją o legendach i zaproszono na wystawę zdjęć, stworzonych również podczas tego projektu.


Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Bimbą przez Poznań

Bimbą przez PoznańAleż to była wycieczka! Uczestnicy projektu "Legendoczytacze na szlaku" zdobywali w deszczową sobotę Poznań.

Wszyscy, którzy wiosną i latem brali udział w warsztatach kamishibai i reportersko-fotograficznych, wzięli udział w wycieczce do Poznania szlakiem poznańskich legend i historii miasta.
Był przejazd Bimbą przez Poznań, gdzie w zabytkowym tramwaju, dzieci rozwiązywały zagadki, poznając tym samym nieznane fakty dotyczące Poznania i jego zabytków. Można też było "poprowadzić" tramwaj.
POtem była wizyta w Muzeum Blubry 6d - Pzonańskie Legendy, gdzie trzeba było wykazać się znajomością wielkopolskiej gwary. Był też czas na zakup pamiątek i obiad.

Wydarzenie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

 

Tunel i umowa z diabłem

Tunel i umowa z diabłemW warsztatach reporterskich w Oddziale dla Dzieci brali udział czytelnicy biblioteki. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku".

Uczestnicy poznali historię zdjęć i aparatów fotograficznych. Mieli okazję zobaczyć jak wyglądał dawniej aparat. Dzieci wysłuchały legendę "O podziemnym tunelu i umowie z diabłem", na podstawie której tworzyły własne fotoreportaże w plenerze.

Wydarzenie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących w Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin

Tajemniczy tunel

Tajemniczy tunelW ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" Oddział dla Dzieci odwiedzili uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie. Podczas warsztatów dzieci poznały zasady tworzenia teatrzyku Kamishibai.

Za pomocą kart dialogowych uczestnicy tworzyli własne historie. Następnie wysłuchali legendy o "Podziemnym tunelu i umowie z diabłem" do której, utworzono nowe zakończenie  oraz techniką kolażu wykonano karty do teatrzyku.

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Reporterki z Witaszyc

Reporterki z WitaszycW poniedziałkowe popołudnie w bibliotece w Witaszycach odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku", tym razem reporterskie. Warsztaty prowadziła Urszula Ziober ze Stowarzyszenia Zielona Grupa w Poznaniu.

Uczestniczki  poznały historię fotografii, dowiedziały się, jakie są rodzaje aparatów i jak długo trwało dawniej wykonanie jednego zdjęcia. W oparciu o zdobytą wiedzę dziewczynki stworzyły fotograficzny reportaż do legendy o Witaszycach. Na zakończenie prowadząca warsztaty zrobiła uczestniczkom pamiątkowe zdjęcie aparatem polaroid.

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Młodzi dziennikarze

Młodzi dziennikarzeUczniowie z klas siódmych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach reporterskich w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku". Młodzież poznała historię fotografii za pośrednictwem różnych rodzajów aparatów wykorzystywanych na przestrzeni lat, począwszy od camery obscura, poprzez aparaty na kliszę, polaroidy, a skończywszy na najnowszych aparatach cyfrowych.

Po przypomnieniu legendy o Jarocie młodzież napisała plan wydarzeń, a następnie ruszyła w teren w poszukiwaniu odpowiednich miejsc i rekwizytów do wykonania zdjęć odzwierciedlających legendę. To był czas na inwencję twórczą, której młodzieży nie zabrakło. Powstały świetne zdjęcia, które następnie zostały lekko przerobione za pomocą funkcji dostępnych w telefonach. Efekt pracy naszych warsztatów będzie można wkrótce obejrzeć w JOK-u na specjalnej wystawie prac. 

Wydarzenie w ramach projektu  „Legendoczytacze na szlaku" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.
 
 

Jarocińskie legendy w chińskim teatrzyku

Jarocińskie legendy w chińskim teatrzykuW poniedziałkowe przedpołudnie klasa II d wzięła udział w warsztatach kamishibai, realizowanych w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku".
Kamishibai to teatr obrazkowy, ilustracji, z którym dzieci zetknęły się po raz pierwszy.

Obejrzały i wysłuchały opowieści "Ogród Niebios", która była wstępem do stworzenia własnej historii, na podstawie legendy "O Dziedzicu Jarocina zamienionego w kamień". Na czarnych kartkach dzieci rysowały suchymi pastelami współczesną historię legendy zatytułowaną "Tajemniczy głaz", z których powstanie opowieść kamishibai.

Spotkanie w ramach projektu  „Legendoczytacze na szlaku" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

 

Mali reporterzy w Wilkowyi

Mali reporterzy w WilkowyiKolejne warsztaty z projektu "Legendoczytacze na szlaku", tym razem reporterskie, odbyły się w środę w bibliotece w Wilkowyi. Dziewczynki z Niepublicznej Szkoły Zaradni Odważni Oryginalni miały profesjonalną lekcję fotografii, którą prowadziła Ula Ziober ze Stowarzyszenia Zielona Grupa w Poznaniu.

Uczestniczki dowiedziały się jakie są rodzaje aparatów i jak długo trwało dawniej wykonanie jednego zdjęcia. Na zakończenie warsztatów dziewczynki same zrobiły w terenie fotograficzny reportaż do legendy o Wilkowyi. 
 
Spotkanie w ramach projektu  „Legendoczytacze na szlaku" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.
 

Reporterzy z Goliny

Reporterzy z GolinyW poniedziałek filii w Golinie odbyły się warsztaty reporterskie, zrealizowane w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku". Uczestnicy warsztatów poznali historie fotografii. Obejrzeli: aparat skrzynkowy, kamerę Obskura, aparat do fotografii otworkowej, polaroid, lustrzankę.

Dowiedzieli się kiedy powstało pierwsze zdjęcie,co to są "dagerotypy"oraz ile godzin trwało dawniej zrobienie jednego zdjęcia. Dzieci wykorzystując wiedzę poznaną na warsztatach robiły fotograficzny reportaż do legendy o Golinie. Na koniec spotkania prowadząca warsztaty Urszula Ziober zrobiła uczestnikom pamiątkowe zdjęcie aparatem  polaroid.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin

Czarownice w japońskim teatrze kamishibai

Czarownice w japońskim teatrze kamishibaiW poniedziałkowe popołudnie 13 dziewczyn wzięło udział w warsztatach kamishibai. Było to tworzenie spektaklu teatralnego inspirowanego lokalną legendą.

Po obejrzeniu japońskiej bajki i próbach tworzenia opowiadania z kart obrazkowych dziewczyny zabrały się do pisania i ilustrowania współczesnej wersji legendy o czarownicach. Rysunki wykonały kolorowymi kredami na czarnych kartkach, a gotowa opowieść nosi tytuł "Tajemnica 13 urodzin".

Wydarzenie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

 

Czarownice w japońskim teatrze kamishibai

 

Aparat mieszkowy w Mieszkowie

Aparat mieszkowy w MieszkowieMieszkowy, szparkowy i lustrzanka to część aparatów fotograficznych, które zaprezentowała w czasie warsztatów reporterskich w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" Ula Ziober.

Uczestnicy zostali wprowadzeni w historię fotografii od czasów, kiedy naświetlanie mogło trwać wiele godzin po najnowsze technologie fotografowania i obróbki zdjęć. Dzieci miały także okazję wykorzystać nową wiedzę, robiąc fotograficzny reportaż z okolicy biblioteki.
 
Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.
 

Legendy o Wilkowyi po japońsku

Legendy o Wilkowyi po japońskuW bibliotece w Wilkowyi odbyły się warsztaty literackie zrealizowane w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku". Brali w nich udział uczniowie klasy II z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni. Zajęcia prowadziła Maria Ratajczak ze Stowarzyszenia Zielona Grupa w Poznaniu.

Dzieci po raz pierwszy zetknęły się z japońskim teatrem ilustracji. Wzorując się na nim tworzyły karty do teatrzyku Kamishibai. Za pomocą węgla rysowali ilustracje, które były wymyśloną przez nich współczesną kontynuacją legendy o Wilkowyi. 

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Legendoczytacze w świecie kamishibai

Legendoczytacze w świecie kamishibaiW poniedziałkowe popołudnie w witaszyckiej bibliotece rozpoczęła się trzecia edycja projektu "Legendoczytacze na szlaku". Uczestniczki po prezentacji teatrzyku kamishibai, zapoznaniu się z jego strukturą i budową, wysłuchały wybranych witaszyckich legend.

Był to wstęp do stworzenia własnej historii "Tajemnice witaszyckich lasów". Wymyślenie treści legendy i stworzenie do niej ilustracji wymagało od dziewczyn twórczego myślenia, zaangażowania i uruchomienia wyobraźni. Na warsztatach opracowały karty kamishibai, które wkrótce zostaną wydane w formie teatrzyku.

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Legendoczytacze po raz trzeci na szlaku

Legendoczytacze po raz trzeci na szlakuTuż przed długim weekendem w filii nr 2 odbyły się warsztaty kamishibai zrealizowane w ramach projektu Legendoczytacze na szlaku. Uczniowie klas czwartych spędzili aktywne trzy godziny na zajęciach, których finalnym celem będzie wydanie autorskiego teatrzyku kamishibai inspirowanego lokalną legendą o powstaniu Jarocina.

Dzieci zmagały się z różną formą pracy plastycznej i grupowej. Wymyśliły własne zakończenie legendy o dzielnym Jarocie. Rysowały, malowały i wyskrobywały ilustracje, które stworzą karty kamishibai. Nie możemy się doczekać wydania naszego autorskiego teatrzyku.

Wydarzenie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Legendoczytacze z Witaszyc

Legendoczytacze z WitaszycW czwartkowe przedpołudnie grupa dziewczyn wybrała się na wędrówkę z nową aplikacją Legendoczytaczy na szlaku niepodległości. Wędrowaliśmy po Witaszycach poznając dzieje wsi.

Dowiedzieliśmy się m.in. kto był jej właścicielem oraz jakie były dzieje przemysłu. Jak się okazało historia wcale nie musi być nudna, a pomocą w jej poznawaniu jest nowa aplikacja i zadania, które przy jej pomocy musimy rozwiązywać, by odgadnąć końcowe hasło.
Witaszycki quest powstał podczas zeszłorocznych warsztatów w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Legendoczytacze w Golinie

Legendoczytacze w GolinieMimo niepewnej pogody grupka śmiałków wybrała się na wędrówkę z nową aplikacją Legendoczytaczy na szlaku niepodległości. Wędrowaliśmy po Golinie poznając historię dwóch powstańców wielkopolskich oraz samej Goliny.

Jak się okazało historia wcale nie musi być nudna, a pomocą w jej poznawaniu jest nowa aplikacja i zadania, które przy jej pomocy musimy rozwiązywać, by odgadnąć końcowe hasło.

Goliński quest powstał podczas zeszłorocznych warsztatów w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kulturu oraz Gminę Jarocin.

Jarocińskie kampanie nie tylko latające

Jarocińskie kampanie nie tylko latające13 grudnia w bibliotece w Witaszycach gościliśmy Jakuba Staszaka autora książki "Nie tylko latające kompanie". Członkowie i sympatycy Klubu Dyskusyjnego wysłuchali prelekcji o najważniejszych wydarzeniach związanych z Powstaniem Wielkopolskim oraz o udziale mieszkańców Ziemi Jarocińskiej w tym zwycięskim zrywie niepodległościowym.

Klubowicze obejrzeli również Lustro Historii emitowane w TVP3 Poznań, w którym pan doktor J.Staszak wypowiadał się na temat Powstania Wielkopolskiego. 
Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" - projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Spotkanie z powstaniem w Wilkowyi

Spotkanie z powstaniem w WilkowyiKolejne spotkanie z panem Jakubem Staszakiem w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" odbyło się w środę w bibliotece w Wilkowyi.

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół Zaradni Odważni Oryginalni wysłuchali ciekawej prelekcji autora książki "Nie tylko latające kompanie". Młodzież dowiedziała się ważnych informacji o udziale społeczeństwa Ziemi Jarocińskiej w Powstaniu Wielkopolskim oraz walce o granicę wschodnią Rzeczypospolitej w latach 1918 - 1921.

Spotkanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Patriotycznie w Klubie Seniora MIESZKO

Patriotycznie w Klubie Seniora MIESZKO6 grudnia w nieco mikołajkowych nastrojach odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Staszakiem. Autor książki "Nie tylko latające kompanie…" wprowadził członków Klubu Samopomocy "Mieszko" w tematykę Powstania Wielkopolskiego.

W tle towarzyszyła nam wystawa "Jarocin był pierwszy…", która szczęśliwym zbiegiem okoliczności gościła akurat w  Wiejskim Domu kultury w Mieszkowie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Legendoczytacze na szlaku niepodległości" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Jarociński udział w powstaniu wielkopolskim

Jarociński udział w powstaniu wielkopolskimW filii nr 3 odbyło się spotkanie klasy VIII b z panem Jakubem Staszakiem, autorem książki "Nie tylko latające kompanie", o udziale społeczeństwa Ziemi Jarocińskiej w powstaniu wielkopolskim i walce o granicę wschodnią Rzeczypospolitej w latach 1918 - 1921.

To pierwsza taka publikacja ukazująca największą ilość zweryfikowanych informacji. Młodzież w bardzo przystępny sposób dowiedziała się o wielu ciekawych i nieznanych faktach o istotnym dla Wielkopolski, powstaniu wielkopolskim.

O latających kompaniach

O latających kompaniach29 listopada w filii w Golinie odbyła się prelekcja Jakuba Staszaka dotyczącego udziału Jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.

Młodzież klasy VII wysłuchała wiele nieznanych faktów dotyczących wydarzeń pozwalających na przyłączenie Wielkopolski do Niepodległej Rzeczypospolitej. Poznali ciekawostki dotyczące dowódców i znanych postaci Powstania Wielkopolskiego.

Spotkanie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin. 
 
 

Zabłąkany oddział … , czyli ciekawe fakty z Powstania Wielkopolskiego

Zabłąkany oddział … , czyli ciekawe fakty z Powstania WielkopolskiegoW filii bibliotecznej w Cielczy gościliśmy pana Jakuba Staszaka autora książki "Nie tylko latające kompanie", która mówi o udziale społeczeństwa ziemi jarocińskiej w Powstaniu Wielkopolskim i walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej w latach 1918-1921.

Młodzież z klasy ósmej i trzeciej gimnazjum wysłuchała prelekcji o najważniejszych dniach powstania, wielu nieznanych faktach dotyczących wydarzeń pozwalających na przyłączenie Wielkopolski do niepodległej Rzeczpospolitej, oraz ciekawostek dotyczących dowódców i znanych postaci Powstania Wielkopolskiego. Nie da się ukryć, że autor jest pasjonatem tematu, bo spotkanie trwało dwie godziny lekcyjne. 

Spotkanie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin. 

Spotkanie z Jakubem Staszakiem

Spotkanie z Jakubem StaszakiemW środę w Filii nr 2 odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z panem Jakubem Staszakiem, autorem książki "Nie tylko latające kompanie".

Niezwykle ciekawa i rzeczowa prelekcja naszego gościa, z pewnością zachęciła wszystkich  do poznawania historii Powstania Wielkopolskiego oraz przybliżyła udział mieszkańców Ziemi Jarocińskiej w tym zwycięskim zrywie niepodległościowym. 

Spotkanie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Program: Partnerstwo dla książki

Nazwa zadania: Legendoczytacze na szlaku niepodległości

Całkowity koszt:37.400

Dotacja: 27.600

Wkład własny: 9800

 

Legendoczytacze w Golinie

Legendoczytacze w GolinieW bibliotece w Golinie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości". Warsztaty prowadziła Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie. W czasie spotkanie pani Ilona wprowadziła dzieci w historię odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego.

Przedstawiła  ważniejsze postacie Powstańców Wielkopolskich z naszego regionu. Był nim Andrzej Parysek. Uczestnicy warsztatów wypełniali  karty ewidencyjne miejsca pamięci narodowej, co sprawiło im niemało emocji. Na zakończenie czekał na nich słodki poczęstunek. 
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących     z Funduszy Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Legendoczytacze na szlaku niepodległości w Cielczy

Legendoczytacze na szlaku niepodległości w CielczyWarsztaty "Legendoczytacze" na szlaku niepodległości odbyły się w środowe popołudnie w filii bibliotecznej w Cielczy. Grupa 21 uczniów z klasy V, VI i VIII zebrała się w bibliotece, aby posłuchać pani Ilony Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która opowiedziała o najważniejszych faktach z Powstania Wielkopolskiego, oraz pokazała historyczne zdjęcia naszej miejscowości.

W drugiej części, pani Marta Pakulska z JOK-u  tłumaczyła  czym jest quest , jakie są rodzaje questów i wskazała na jego  najważniejsze elementy. Na zakończenie uczestnicy  podzieleni  na trzy  grupy rysowali mapy, oprowadzające po najciekawszych  miejscach w Cielczy. Chociaż przedstawiały one te same miejsca, to każda bardzo się różniła – zarówno  trasą przejścia jak i grafiką.

Mieszków na szlaku "Legendoczytaczy"

Mieszków na szlaku "Legendoczytaczy"Filia w Mieszkowie to kolejna biblioteka, która stanęła na szlaku niepodległości Legendoczytaczy. Na wstępie Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie przypomniała uczestnikom warsztatów najważniejsze fakty z Powstania Wielkopolskiego.

W kolejnej części, Marta Pakulska z JOK-u w czasie prezentacji omówiła najważniejsze elementy questu tłumacząc, czym on jest. Na zakończenie dzieci podzielone na dwie grupy rozrysowały jeden z jego ważniejszych elementów, czyli  mapy, oprowadzające po najważniejszych miejscach w Mieszkowie związanych z Powstaniem.

Legendoczytacze na tropie lokalnych historii

Legendoczytacze na tropie lokalnych historiiW środowe popołudnie, w bibliotece w Witaszycach odbyły się warsztaty historyczne w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości". Warsztaty prowadziła Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Na początku pani Ilona wprowadziła dzieci w historię odzyskania przez Polskę niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Przedstawiła ważniejsze postaci Powstańców Wielkopolskich naszego regionu. Bardzo ciekawą częścią warsztatów było wypełnianie Karty Ewidencyjnej dotyczącej Pomnika Poległych znajdującego się na Skwerze im. K.T. Barwickiego w Witaszycach. Na zakończenie czekał na uczestników słodki poczęstunek.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Legendoczytacze cofają się w czasie

Legendoczytacze cofają się w czasieDruga część warsztatów historycznych odbyła się w Filii nr 2. Tym razem spora grupa młodzieży wzięła udział w spotkaniu z Iloną Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Ciekawa pogadanka na temat najważniejszych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, wzbogacona została pokazem charakterystycznych obiektów z terenu Jarocina, związanych z wydarzeniami Powstania Wielkopolskiego. Wszyscy byli mile zaskoczeni faktem, jak wiele jest wokół nas miejsc, związanych z chwalebną historią naszego regionu, które należy ocalić od zapomnienia. Młodzież miała również okazję przeczytać archiwalny numer "Gazety Jarocińskiej" z 1932 r. związany z obchodami Święta Niepodległości. Na zakończenie czekał na uczestników słodki poczęstunek.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Legendoczytacze na tropie pamiątek powstańczych

Legendoczytacze na tropie pamiątek powstańczychW sobotni jesienny poranek do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przybyła grupa chętnych uczniów z klasy VIIa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki by wziąć udział w warsztatach historycznych nawiązujących do okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Warsztaty podzielono na dwie części. W pierwszej części Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie przybliżyła historię odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przedstawiła miejsca upamiętniające powstańców wielkopolskich w Jarocinie. W drugiej części Marta Pakulska z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin przedstawiła jak należy tworzyć quest, po czym uczestnicy próbowali stworzyć trasę questu. Na koniec wyruszyli na rynek odwiedzając tablice pamiątkowe powstańców wielkopolskich na Ziemi Jarocińskiej.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Legendoczytacze w filii nr 3

Legendoczytacze w filii nr 3W poniedziałkowe popołudnie, w filii nr 3 odbyły się warsztaty historyczne w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości". Warsztaty poprowadziły panie, Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego W Jarocinie i Marta Pakulska z jarocińskiej biblioteki.

W pierwszej części spotkania pani Ilona wprowadziła dzieci w historię odzyskania przez Polskę niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. 
Druga część zajęć dotyczyła tworzenia questu o tematyce niepodległościowej dotyczącej Jarocina. 
Uczestnicy dowiedzieli się co to jest quest, jakie są rodzaje i co powinien zawierać.
Podsumowaniem spotkania było opracowanie przez dzieci mapki questu po miejscach w Jarocinie związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Legendoczytacze w Wilkowyi

Legendoczytacze w WilkowyiW ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" we wtorek w bibliotece w Wilkowyi odbyły się warsztaty historyczne.

Na początku pani Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie wprowadziła dzieci w historię odzyskania przez Polskę niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Przedstawiła ważniejsze postaci Powstańców Wielkopolskich naszego regionu. Później pani Marta Pakulska z Biblioteki Publicznej w Jarocinie zapoznała uczestników warsztatów z zasadami questu, mówiła im jak wygląda, jakie są jego rodzaje i co powinien zawierać. Następnie opracowaliśmy trasę questu i według wskazówek udaliśmy się na cmentarz w Wilkowyi pod płytę poległych Powstańców Wielkopolskich. Po krótkiej wycieczce, z nowymi siłami, dzieci stworzyły w bibliotece szkielet questu o tematyce niepodległościowej dotyczący Wilkowyi i przedstawiły go.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Nardowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Legendoczytacze z Ciświcy

Legendoczytacze z CiświcyW filii nr 2 odbyły się warsztaty "Legendoczytacze na szlaku niepodległości". Zajęcia polegały na stworzeniu questu o tematyce niepodległościowej dotyczącej naszego regionu - Ciświcy.

Uczestnicy dowiedzieli się co to jest quest, jakie są jego rodzaje i co powinien zawierać. Najpierw opracowali trasę questu w bibliotece, a później ruszyli w teren do miejsca, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa powstańców wielkopolskich i II wojny światowej. Warsztaty prowadziła Marta Pakulska.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Legendoczytacze z Witaszyc

Legendoczytacze z WitaszycPierwsze warsztaty w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" dotyczyły stworzenia questu o tematyce niepodległościowej dotyczącej Witaszyc.

Uczestnicy dowiedzieli się co to jest quest, poznali  jego rodzaje i co powinien zawierać. Wyszliśmy w teren zobaczyć pomnik związany z odzyskaniem niepodległości znajdujący się na Skwerze K.T. Barwickiego. Warsztaty prowadziła Marta Pakulska.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Legendoczytacze na szlaku niepodległości

Legendoczytacze na szlaku niepodległościPierwsze warsztaty w ramach kolejnego projektu za nami. Tym razem dzieci będą współtworzyć questy po swoich miejscowościach, których tłem będzie tematyka historyczna nawiązaująca do odzyskania przez Polskę niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Questy znajdą się w aplikacji mobilnej swtorzonej w zeszłym roku.

Zajęcia dotyczyły stworzenia questu o tematyce niepodległościowej dotyczącej Goliny. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest quest, jakie są rodzaje i co powinien zawierać. Pracowaliśmy w terenie. Przeszliśmy trasę nowego questu. Warsztaty prowadziła Marta Pakulska.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin. 

Legendoczytacze cały czas na t(r)opie

Legendoczytacze cały czas na t(r)opieTradycją już jest, że grupy z półkolonii odwiedzają w wakacje bibliotekę, żeby wziąć udział w różnych zabawach. W poniedziałkowe południe zawitały do nas, wraz z opiekunkami, dzieci z Roszkowa. Tym razem bawiliśmy się z legendami.

Dzieciaki z entuzjazmem przystąpiły do gry plenerowej "Legendoczytacze na szlaku". Młodzi gracze wykazali się nie lada zręcznością oraz doskonałą wiedzą na temat legend wykorzystywanych podczas zabawy. Drużyna w ciągu niespełna godzinnych rozgrywek osiągnęła imponujący wynik, niełatwo bowiem w tak krótkim czasie zdobyć aż 63 punkty.

Legendoczytacze na rowerach

Kategoria: Filia nr 3

Legendoczytacze na rowerachW piątkowe popołudnie, wyruszyliśmy na rajd z klasą VI b, wraz z wychowawcą. Trasa rajdu przebiegała śladami Niezapomnianego Krzyża, z legendy pod tym samym tytułem.

Ów krzyż znajduje się w lesie, na trasie pomiędzy Zakrzewem a Goliną. Rajd odbył się w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku". 
Przed wyjazdem przypomnieliśmy sobie tekst legendy. A potem przeprowadziliśmy miniquiz "Kto pierwszy, ten lepszy", z nagrodami.

Legendoczytacze na szlaku legendy w jarocińskim lesie

Legendoczytacze na szlaku legendy w jarocińskim lesieDowolność czytania - hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, miało dosłowny wymiar w filii nr 5 JOK Jarocin. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Szerokim Torem i Muzeum Regionalnym w Jarocinie szukaliśmy dziedzica zaklętego w kamień.

Do ukrytych w lesie legendarnych kamieni w połowie dzieci z Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie dotarły na rowerwoych drezynach, a w połowie pieszo. W wędrówce towarzyszył im legendarny quest i treść legendy ukryta między drzewami. Wszyscy odpowiedzieli na pytania i odgadli hasło, otrzymali specjalną pieczątkę i świetnie się bawili.

Legendoczytacze na szlaku w Dniu Bibliotekarza

Legendoczytacze na szlaku w Dniu BibliotekarzaZgodnie z hasłem Tygodnia Bibliotek "Dowolność czytania" - czytaliśmy jarocińskie legendy za pomocą aplikacji na smartfona. Na zajęciach z klasą V Szkoły Podstawowej nr 2 nie zabrakło też miłych niespodzianek.

Odwiedził nas regionalista Ryszard Marciniak, który opowiedział o znaczeniu lokalnych legend, a z okazji Dnia Bibliotekarza wszyscy otrzymali po cukierku. Przekazaliśmy też pozdrowienia pani Alicji, bibliotekarce z SP nr 2.

Legendoczytacze znów na szlaku

Legendoczytacze znów na szlakuTym razem Legendoczytacze z kl. V Szkoły Podstawowej nr 2 wyruszyli szlakiem legend o Jarocinie.

Zbudowali kilka skomplikowanych figur z kloców oraz zagrali w memory. 

Kolejni legendoczytacze na szlaku

Kolejni legendoczytacze na szlakuKolejni legendoczytacze ruszyli na szlak. Uczniowie klasy 4 i 7 Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie korzystając z aplikacji "Legendoczytacze na szlaku" poznawali treść czterech legend z terenu Ziemi Jarocińskiej.

Wiedza ta przydała się podczas gry plenerowej, podczas której dzieci budowały konstrukcje z klocków - co wcale nie było łatwym zadaniem:) Zagraliśmy też w memory, ilustrowane pracami dzieci, które uczestniczyły w warsztatach "Legendoczytacze na szlaku" w 2017 roku. Dzieci postanowiły też, że z pomocą swoich nauczycielek odkryją legendy dotyczące Bachorzewa.

 

Szukanie zaklętych kamieni

Szukanie zaklętych kamieniPiękna październikowa sobota służyła legendoczytaczom, którzy na rowerowych drezynach wyruszyli w poszukiwaniu zaklętych kamieni.

Drezyny kursowały ze startu przy skrzyżowaniu ulic Marcinkowskiego i Staszica bez przerwy. Uczestnicy sobotniej akcji byli dowożeni do drugiego przejazdu na linii kolejowej 369, skąd dalej do zaklętych kamieni prowadził ich quest i kartki z tekstem legendy o dziedzicu Jarocina ukryte wśród drzew. Na miejscu czekał dyrektor Sebastian Pluta z Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz dyrektorka Biblioteki Agnieszka Borkiewicz, którzy sprawdzali prawidłowe hasło questu, przykładali pieczątkę i opowiadali o historii ukrytych w lesie kamieni. Oczywiście powrót też zapewniała Jarocińska Kolej Drezynowa.

Na starcie można było poczęstować się plackiem drożdżowym, kawą i herbatą oraz zagrać w legendowe memory. Tu był też czas na pobranie aplikacji "Legendoczytacze na szlaku".
Organizatorzy serdecznie dziękują Stowarzyszeniu "Szerokim Torem", PKP PLK, firmie Birex i Nadleśnictwu Jarocin.

Akcja w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Akcja w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Nardowego oraz Gminy Jarocin.

Rycerska noc w bibliotece

Rycerska noc w biblioteceSześciu rycerzy (Jarota, Lancelot, Michał Wołodyjowski, Ryszard Lwie Serce, Zawisza Czarny i Jedi) patronowało drużynom, które w nocy z 13 na 14 października odkrywały biblioteczno-legendowo-pałacowe tajemnice.

Zanim jednak rycerze ruszyli do komnat zapoznali się z aplikacją mobilną jaka powstała w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku", odczytano też legendę o dzielnym rycerzu Jarocie.
Potem rycerze udali się na budowę 6 zamków, które potem stworzyły jedną całość. Po przerwie jedzeniowej odbyła się podróż do 6 komnat gdzie czekały na rycerki i rycerzy zadania. Należało wykazać się znajomością wspomnianej legendy w smoczej komnacie, trafianiem do bramki, strzelaniem z łuku, pleceniem warkocza księżniczki czy szybkością i zwinnością w slalomie rycerskim, a także znajomością herbu Jarocina.
Były drożdżówki, złote monety i lizakowi rycerze, dużo śmiechu i zabawy.


Noc odbyła się w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Legendoczytacze na szlaku w komórce!

Legendoczytacze na szlaku w komórce!Skąd wzięła się nazwa naszego miasta, gdzie świecą świetliki, czy w Cielczy nadal mieszkają cioty i od jakiego lubego swą nazwę wzięła rzeczka Lubieszka? Odpowiedzi na te pytania oraz na inne sekrety i tajemnice skrywane w legendach znajdziecie w aplikacji mobilnej „Legendoczytacze na szlaku”!

Aplikacja mobilna w formie mapy, którą współtworzyły dzieci - mieszkańcy miasta i gminy Jarocin. To efekt pracy podczas cyklu warsztatów z Moniką Kulą, Błażejem Ciesielskim i Michałem Czerniawskim - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.itgenerator.jarocinapp
Pierwsza taka rzecz dla dzieci (ale i rodziców), która pokazuje miejsca opisane w książce "Legendy Ziemi Jarocińskiej". Prezentuje 14 legend, które dzieci opracowały plastycznie i graficznie. Zachęcamy do pobierania - aplikacja jest darmowa. Oprócz mapy legend i tras dotarcia do miejsc z nimi związanych, zwiera grę memory (rysunki dzieci) i kalendarz imprez kulturalnych.
Aplikacja to doskonała zabawa dla całej rodziny - można zaplanować wycieczkę do legendarnych miejsc, zbierać punkty w grze memory i wiedzieć na jakie wydarzenie kulturalne się wybrać, nie tylko do biblioteki.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Bogna i wianki w Golinie

Bogna i wianki w GolinieWianki z legendy o Bognie były przedmiotem dwudniowych warsztatów w Bibliotece w Golinie.

Pierwszego dnia, ze względu na deszczową pogodę warsztaty odbyły się w przedszkolu. Dzieci po wysłuchaniu legendy o rzece Lubieszce robiły wianki, takie jak w legendzie robiła Bogna, które potem rzucała w rzeczkę w podzięce za wieści o lubym. Pogoda jednak pokrzyżowała plany rzucania zrobionych wianków do Lubieszki, jednak dzieci obiecały, że wybiorą się nad nią z rodzicami i rzucą wianki w nurt rzeki.
Na drugi dzień pogoda była bardziej sprzyjająca i po wizycie w bibliotece i zrobieniu wianków, dzieci z ochotą darowały je tytułowej rzeczce.


Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Rosjanin i sushi w nowej legendzie

Rosjanin i sushi w nowej legendzieOstanie warsztaty w ramach projektu „Legendoczytacze na szlaku” za nami. Uczestnicy tym razem uczyli się kodowania. Na zajęciach powstała również nowa legenda.

Wyobraźnia dziecięca mocno zadziałała i bohaterem powstałej wczoraj legendy  jest Rosjanin i sushi. Prowadzący zajęcia Błażej Ciesielski  zilustrował legendę, a uczestniczki  warsztatów  zgodnie przyznały ,że pan Błażej ma talent.  Dzieci jako pierwsze mogły też zapoznać się z aplikacją stworzoną na bazie projektu.

Warsztaty tworzenia kodów QR

Warsztaty tworzenia kodów QROstatnie spotkanie, w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku", odbyło się w czwartek 5 października w filii nr 3 w Jarocinie.

Warsztaty prowadził Błażej Ciesielski. Tematem warsztatów były kody QR. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się co to są kody QR, jak je tworzyć i w jaki sposób można je wykorzystać. Pod koniec zajęć dzieci pracowały w 4 grupach. Każda z grup miała za zadanie napisać własną legendę do słów kryjących się pod kodami. W warsztatach uczestniczyła klasa VI b z wychowawcą.

Legendoczytacze i kody

Legendoczytacze i kodyOstatnie spotkanie uczestników projektu Legendoczytacze na szlaku upłynęło pod znakiem kodów.

Były to warsztaty informatyczne prowadzone przez Błażeja Ciesielskiego. Uczestnicy zapoznali się z nową aplikacją na temat lokalnych legend, dowiedzieli się czym są kody QR, jak je tworzyć i do czego można je wykorzystać. Na zakończenie dzieci pisały własną legendę w oparciu o słowa kryjące się pod kodami.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Zlot czarownic z Legendoczytaczami

Zlot czarownic z LegendoczytaczamiTegoroczny zlot wiązał się tematycznie z naszą lokalną legendą o cieleckich ciotach. Najmłodsi kandydaci na czarownice i czarowników po raz pierwszy usłyszeli legendę o górce, na której odbywały się sabaty czarownic, tajemniczym rycerzu i czterech dębach.

Tworzenie nazwy drużyny odbyło się w bardzo współczesny sposób - dzieci  stworzyły własny kod QR, który nakleiły na grupową miotłę. Później czekała ich seria prób i konkurencji  - slalom z okiem czarownicy na łyżce, bieg przez zaczarowaną drabinę, dziwne skoki czarownicy wokół kolorowych stożków. Prawdziwym wyzwaniem było wyłowienie magicznych kuleczek zatopionych w ogromnej dyni, oraz test pamięciowy.
Przyjemnością i odpoczynkiem było dla uczestników ozdabianie własnej różdżki, tworzenie czarodziejskich eliksirów oraz najdłużej wyczekiwane ognisko. Zlot zakończyły zabawy w bibliotece. 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Rajd rowerowy szlakiem legendy

Rajd rowerowy szlakiem legendyOd Pałacu do Pałacu na rowerach

Choć pogoda na początku nie zachęcała do jazdy rowerem, na starcie rajdu stawiło się około 45 osób. Grupa wyruszyła spod Pałacu Radolińskich do ruin Pałacu w Radlinie, szlakiem legendy "O podziemnym tunelu i umowie z diabłem" w pełnym słońcu, które towarzyszyło nam do samego końca.
Gdy dotarliśmy do ruin Pałacu w Radlinie, dyrektor Muzeum Regionalnego Sebastian Pluta, opowiedział nam o dziejach zamku i o tym jak wyglądał on za czasów swojej świetności. Pokazał też dokumentację.
Potem przeszliśmy do pobliskiego Kościoła, po którym oprowadzał nas ksiądz proboszcz Piotr Dobak. Zajrzeliśmy do zakrystii i kaplicy, które skrywają wiele ciekawych historii i drogocennych przedmiotów liturgicznych oraz elementów artystycznych.
Na koniec wszyscy udali się do wigwamu Towarzystwa "Tęcza" gdzie czekał ciepły poczęstunek oraz gry i zabawy inspirowane legendą.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Kodowanie legend

Kodowanie legendW witaszyckiej bibliotece w piątkowe popołudnie, odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku".

Błażej Ciesielski, prowadzący zajęcia, zapoznał uczestniczki z kodami QR, pokazał jak je tworzyć i do czego mogą być wykorzystane. Na końcu zajęć dzieci pisały własną legendę  w oparciu o słowa kryjące się pod kodami.

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Jak zakodować legendę?

Jak zakodować legendę?W Filii nr 2, odbyły się już ostatnie warsztaty "Legendoczytacze na szlaku", które prowadził Błażej Ciesielski.

Uczestnicy zapoznali się z nową aplikacją na temat lokalnych legend, dowiedzieli się czym są kody QR, jak je tworzyć i do czego można je wykorzystać. Na zakończenie dzieci pisały własną  legendę w oparciu o słowa kryjące się pod kodami.

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Legendoczytacze poznali już nową aplikację

Legendoczytacze poznali już nową aplikacjęPoznawanie nowej aplikacji na temat lokalnych legend, tworzenie kodów QR oraz pisanie własnej legendy w oparciu o słowa kryjące się pod tymi kodami!

Takie fajne rzeczy działy się na ostatnim już warsztatowym spotkaniu Legendoczytaczy na szlaku, które poprowadził w filii nr 1 "Pod Ratuszem" Błażej Ciesielski. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Zapraszamy jeszcze na Rodzinny Rajd Rowerowy w sobotę 7 października. Zapisy w bibliotece pod Ratuszem!

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Legendy ukryte w kodach

Legendy ukryte w kodachNa ostatnich warsztatach "Legendoczytacze na szlaku" prowadzonych przez Błażeja Ciesielskiego uczestnicy dowiedzieli się jak korzystać i odczytywać kody QR.

Dzieci układały legendy z wyrazów ukrytych pod tajemniczymi znakami.

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Szukanie źródła u źródła

Szukanie źródła u źródłaPan Michał Czerniawski, prowadzący zajęcia wyjaśnił dzieciom, że historia to nie tylko źródła historyczne materialne, ale także źródła niematerialne, np. legendy.

Poprzez zabawę w wisielca, głuchy telefon dowiedziały się jak łatwo można zmienić fakty i jak czasami trudno dojść do prawdy historycznej.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Legendoczytacze zakodowani

Legendoczytacze zakodowaniUczestnicy warsztatów "Legendoczytacze na szlaku" z filii w Mieszkowie spotkali się po raz ostatni. Tym razem mieli okazję zapoznać się z nową aplikacją na temat lokalnych legend.

Dzieci dowiedziały się też czym są kody QR, jak je tworzyć i do czego można je wykorzystać. Na koniec praktyczna zabawa z kodami – pisanie własnej legendy w oparciu o słowa kryjące się pod kodami.

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Czarownice i wisielec, czyli najdłuższa lekcja historii

Czarownice i wisielec, czyli najdłuższa lekcja historiiOstatnie warsztaty historyczne prowadzone przez pana Michała Czerniawskiego w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" odbyły się w filii w Cielczy.

Na początku uczestniczki opowiadały skąd pochodzą różne informacje historyczne. Poprzez zabawę same doświadczyły jak łatwo mogą zmienić się przekazywane treści i fakty. Następnie bardzo dobrze poradziły sobie z testem o cieleckiej legendzie. Prowadzący przybliżył dawne sposoby sprawdzania czy dana kobieta była czarownicą oraz jak wyglądały sabaty. Była to najdłuższa lekcja historii w jakiej dziewczyny brały udział ale bardzo interesująca i wesoła.

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.


Czy historię da się lubić?

Czy historię da się lubić?Kolejne warsztaty historyczne, w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku", odbyły się w Filii w Wilkowyi w piątek 15 września 2017r., prowadził je pan Michał Czerniawski.

Podczas spotkania dziewczynki dowiedziały się co to jest historia oraz wielu ciekawych informacji na jej temat. Uczestnicy zajęć poznawali tajniki wiedzy historycznej poprzez zabawy np. w głuchy telefon, szubienicę. W drugiej części spotkania pan Michał wyświetlał filmy o dawnych wierzeniach ludzi oraz legendach, między innymi "Historię pewnej wierzby" i "Legendę o Wilkowyi". Podczas warsztatów historycznych panowała miła i wesoła atmosfera.

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Historyczni detektywi w Golinie

Historyczni detektywi w GolinieW filii w Golinie w piątkowe popołudnie odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku". Tym razem były to warsztaty historyczne prowadzone przez Michała Czerniawskiego.

Uczestnicy poprzez zabawy: w głuchy telefon, szubienicę dowiedzieli się jak łatwo można zmienić fakty historyczne, a dążenie do poznania przeszłości jest trudne i pozostawia dużo pytań. Na zakończenie dzieci sprawdzały, ile prawdy jest w "Legendzie o rzecze Lubieszce".

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

 

Legendoczytacze szukają historycznych wskazówek

Legendoczytacze szukają historycznych wskazówekW witaszyckiej bibliotece w środowe popołudnie, odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku". Michał Czerniawski, prowadzący zajęcia, opowiedział czym jest historia i jak historyk poznaje przeszłość.

Podczas zabawy w "Głuchy telefon" uczestniczki warsztatów dowiedziały się jak łatwo można zmienić fakty. Dążenie do poznania przeszłości jest trudne i pozostawia wiele pytań. Na zakończenie dzieci sprawdziły ile prawdy jest w "Opowieści o ciotach na piecu chlebowym" i legendzie "Złośliwe świetliki".

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Legendoczytacze na tropie źródeł legendy

Legendoczytacze na tropie źródeł legendyLegendoczytacze z grodu Mieszków dotarli do kolejnego etapu swojej przygody. Tym razem były to warsztaty historyczne z Michałem Czerniawskim.

Nasz gość, wykorzystując m. in. zabawy w głuchy telefon i szubienicę, pokazał uczestnikom skąd się bierze wiedza o przeszłości. Wyjaśnił także jak łatwo niektóre fakty przeinaczyć. Na zakończenie dowiedzieliśmy się ile prawdy, wedle znanych nam faktów, może być w legendzie "Jak powstał gród Mieszków". 

Projekt "Legendoczytacze na szlaku" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.


Legendoczytacze w Witaszycach

Legendoczytacze w WitaszycachOstatnie warsztaty plastyczne, które prowadziła Monika Kula w ramach projektu „Legendoczytacze na szlaku” odbyły się 20 czerwca w filii w Witaszycach.

Dzieci wykonały ilustracje metodą monotypii do trzech witaszyckich legend. Monotypia jest to artystyczna technika graficzna wyróżniająca się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki. Po warsztatach pozostały piękne prace. Na koniec dziewczynki bawiły się chustą animacyjną i w kolory.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Ile prawdy jest w legendzie?

Ile prawdy jest w legendzie?Jak wyglądało drzewo genealogiczne rodziny Radolińskich? Jaką długość mógł mieć legendarny tunel?Jaką wysokość miała kareta? Na te pytania i wiele innych w poniedziałkowe popołudnie próbowały znaleźć odpowiedź dzieci w Filii nr 1 "Pod Ratuszem".

O tym jakie procesy przechodzi historia w drodze od wydarzenia do powstania relacji o wydarzeniu odpowiadał nasz gość Michał Czerniawski, który poprowadził zajęcia w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku". Dzieci zapoznały się z postacią historyka, jego pracą i metodami badawczymi jakich używa podczas odkrywania historii. Czym są źródła historyczne i jak analizować legendę? Najlepszym sposobem na odpowiedź okazały się: zabawa, łamigłówki, gry interakcyjne i prezentacja multimedialna. W czasie zajęć realizowany był wątek legendy "O podziemnym tunelu i umowie z diabłem".

Projekt realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Legendoczytacze z historią za pan brat

Legendoczytacze z historią za pan bratW Oddziale Dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie Legendoczytacze na szlaku, które prowadził Michał Czerniawski. Tym razem dzieci dowiedziały się: co to jest historia i jak historyk poznaje przeszłość.

Poznały źródła historyczne pisane i niepisane. Podczas zabawy w "Głuchy telefon" dzieci dowiedziały się jak można przekształcić informacje, które przekazywane są ustnie z pokolenia na pokolenie. Następnie przypomniały legendę "Jak powstał Jarocin"” oraz obejrzały oryginalny  fragment kronik Jana Długosza w języku łacińskim.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Jarocin.

O ciotach i rycerzu

O ciotach i rycerzuDziewiąte już warsztaty w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku" odbyły się w filii w Cielczy.

Uczestniczki czekało wyjątkowo trudne zadanie – musiały zmierzyć się z dwiema legendami o "ciotach" z Cielczy i przenieść swoje wyobrażenie na płótno. Pani Monika Kula wytłumaczyła dziewczynom na czym polega technika pointylizmu, czyli zapełnianie obrazu gęsto umieszczonymi kolorowymi kropkami. Pracochłonna technika zabrała trochę czasu, ale młodym malarkom dała dużo satysfakcji. 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narowoego oraz Gminy Jarocin.

Trzy legendy w Wilkowyi

Trzy legendy w WilkowyiW Bibliotece w Wilkowyi podczas legendowych warsztatów pod lupę zostały wzięte trzy legendy: "Historia pewnej wierzby", "Cygański mostek" i "Legenda o Wilkowyi".

Po ich przeczytaniu, uczestniczki zabrały się do wykonywania ilustracji - tym razem pani Monika zaproponowała metodę pracy pastelami "na ciepło". Ilustracje powstały na tablicach malarskich pokrytych zagruntowanym płótnem. Później na wcześniej zaprojektowaną pracę nakładały grubą warstwę pasteli albo pasteli skrobanych szpachlami malarskimi i wcierały je w swoje tablice. Na koniec wszystkie arcydzieła pani Monika zaprasowała żelazkiem nakładając papier, który pochłonął tłuszcz, co spowodowało swobodne rozlewanie farb i tworzenie zaskakujących dla twórcy efektów. Jeżeli prace wymagały poprawienia, to można było na fragmentach nałożyć farbę akrylową, która podkreśliła te elementy, jakie dziewczynki uznały za warte uwypuklenia. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli zadowoleni z efektów swoich prac, ponieważ powstały piękne obrazy.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Legenda o rzece Lubieszce

Legenda o rzece LubieszceW Bibliotece w Golinie dzieci uczestniczące w warsztatach plastyczno-literackich omawiały legendę o rzece Lubieszce

Skąd wzięła się nazwa rzeczki przepływającej przez Golinę wiemy właśnie z tej legendy. Kolejni Legendoczytacze wyruszyli na szlak. Razem z panią Moniką wykonywali ilustracje do legendy akwarelą i gwaszem.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Legendoczytacze na tropie historii

Legendoczytacze na tropie historiiTym razem legendoczytacze sprawdzali ile prawdy jest w legendzie.

Dzięki dobrej zabawie i ciekawym zajęciom, uczennice z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie poszukiwały prawdy w przeszłości u
źródeł różnych zapisków, informacji, diagramów oraz map. Mogły sprawdzić czy legenda "Wieczne źródełko w Tumidajskich lasach" zawiera choć odrobinę prawdy. W rzeczywistości dążenie do poznania prawdy pozostawia jeszcze wiele pytań.
Zajęcia prowadził Michał Czerwiński ze Spichlerza Polskiego Rocka.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

O powstaniu Mieszkowa

O powstaniu MieszkowaPrzyszedł czas na legendoczytaczy w Mieszkowie, którzy tworzyli ilustracje do legendy o powstaniu grodu Mieszków, w której główną rolę gra diabeł i książę Mieszko I.

Dzieci po wysłuchaniu i omówiniu legendy zabrały się do pracy. Tym razem wykorzystywały podczas zajęć akryli sangwinę, czyli szkicowały czerwonobrunatną kredką postacie, a potem malowały farbami akrylowymi.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

Kamień pod Jarociniem - kolejna legenda na warsztacie

Kamień pod Jarociniem - kolejna legenda na warsztacieW filii nr 5 JOK Jarocin dzieci także biorą udział w legendowym projekcie

Pod okiem pani Moniki Kuli uczestnicy wykonywali ilustracje do legendy o "Kamieniu pod Jarocinem". Technika była wymagająca - gwasz. To rodzaj farby wodnej z domieszką kredy lub bieli (od XIX wieku ołowiowej lub cynkowej), nadającej jej właściwości kryjące, oraz gumy arabskiej będącej spoiwem.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

O powstaniu Jarocina

O powstaniu JarocinaLegendoczytacze z Oddziału dla Dzieci już na szlaku legend

Zajęcia, na których dzieci wykonywały prace plastyczne metodą scratchingu, prowadziła Monika Kula. Motywem przewodnim była legenda "Jak powstał Jarocin".


Projekt dofinansowany z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

 

Kolejni legendoczytacze wyruszyli na szlak

Kolejni legendoczytacze wyruszyli na szlakTym razem fotorelacja z warsztatów literacko-plastycznych z panią Moniką Kulą w filii nr 3 w Jarocinie - temat przewodni legenda o niezapomnianym krzyżu.

Dzieci pracowały techniką witrochromii. Na szklanych podstawkach najpierw rysowały wszystkie szczegóły i kontury swoich obrazów, a potem laserunki, światła, na końcu kryjące ciemne partie oraz tło.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin

Legendoczytacze, czyli o "O złotym cielcu, ciotach i rycerzu w zbroi"

Legendoczytacze, czyli o "O złotym cielcu, ciotach i rycerzu w zbroi"Klasa III b spotkała się z gościem specjalnym zaproszonym przez bibliotekę w Cielczy panią Zofią Głowacką – przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich.

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali legendy o cieleckich ciotach, które w dawnych czasach spotykały się na górce.
W opowieści była mowa również o rycerzu w zbroi, pojawiającym się na „szwedzkich okopach” położonych niedaleko czterech dębów w pobliskim lesie. Nasz gość opowiedział jeszcze o przypadkach jak to kiedyś wiedźmy rzucały urok i szkodziły różnym ludziom. Dzieci z opowiadań babć i dziadków dobrze wiedziały jak trzeba się chronić przed rzucanym urokiem. Do wysłuchanej legendy uczniowie chętnie wykonały rysunki.

Legendoczytacze już w Witaszycach

Legendoczytacze już w WitaszycachUczniowie wysłuchali legendy pt. "Opowieść o ciotach na piecu chlebowym" czytaną przez Przemysława Hendlera, sekretarza Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc.

Następnie dowiedzieli się jak powstaje chleb. W czasie zajęć plastycznych metodą wydzieranki wykleili postać czarownicy.

Legendoczytacze na szlaku

Legendoczytacze wyruszyli na szlak

Legendoczytacze wyruszyli na szlakWe Filii w Mieszkowie odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające projekt "Legendoczytacze na szlaku".

Legendę "Jak powstał gród Mieszków" opowiedziała sołtys wsi Barbara Krysztofiak-Jurek. Na zakończenie dzieci zamieniły się w członków dworu królewskiego, robiąc zabawne zdjęcia w fotobudce.

Legendoczytacze na szlaku

O rycerzu Jarocie

O rycerzu JarocieW Tygodniu Bibliotek, Filia nr 2 zaprosiła specjalnego gościa - radną panią Zdzisławę Pilarczyk na głośne czytanie.

Dzieci z klasy III a z uwagą wysłuchały legendy "Jak powstał Jarocin". Po czytaniu na uczniów czekały różne atrakcje. Najpierw szukali ukrytych w piasku drogocennych kamieni, później rozwiązywali krzyżówkę dotycząca Jarocina, a na zakończenie
rysowali dzielnego rycerza Jarotę . Nasz gość miał też dla dzieci słodką cukierkową niespodziankę.

 

Powrót na górę