Wizyta studyjna z BLISKO

Wizyta studyjna z BLISKOPrzez trzy dni bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jarocińskiego wraz z pracownikami JOK Jarocin wymieniali się doświadczeniami w zakresie działań kulturalnych z pracownikami bibliotek w Kętach, Wiśle, Zakopanem i Cieszynie. Placówki z Kęt, Zakopanego i Cieszyna uczestniczą razem z nami w projekcie BLISLKO.

Każda z odwiedzanych placówek zaskoczyła nas czymś innym.

W Kętach wspaniała ekipa biblioteczna na czele z dyrektorką Agatą Szyszko-Mądrą i wsparciem wydziału  Urzędu Miejskiego zaprosilła nas na kreatywne warsztaty scrapbooking'u - każdy z nas mógł zrobić piękną zakładkę lub portret postaci z książek Jane Austen. Po zajęciach odbyło się zwiedzanie pomieszczeń biblioteki i rozmowy, które sprzyjały wymianie doświadczeń w obszarze działań dla różnego rodzaju odbiorcy ale też i wyposażenia, mebli dla dzieci czy tworzenia prostych rozwiązań informacynych dla czytelników.

Biblioteka w Wiśle usytuowana w pięknych przestrzeniach dawnego kina zachwyciła nas pięknymi wnętrzami i wyposażeniem oraz działaniami skierowanymi wyłącznie dla mieszkańców tej turystycznej miejscowości. W tym samym budynku mieści się też ośrodek kultury, do którego zajrzała nasza JOK-owska ekipa. Tam z kolei oferta jest budowana pod użytkowników turystycznych.

Mediateka w Zakopanem pachniała jeszcze świeżą farbą. Rok temu oddana przestrzeń z pięknym wyposażeniem, miejscami do cichej pracy, czytania, wspaniałą salą dla dzieci i zapleczem kuchennym oraz mocą działań skierowanych dla mieszkańców i turytsów. Biblioteka spełnia wiele zadań związanych z dbaniem o dziedzictwo kulturalne i literackie Zakopanego po organizacje festiwali literackich i wręczania nagród literackich po tradycyjną działalność biblioteczną.

Na finał Biblioteka w Cieszynie z bardzo energetyczną dyrektorką Izebelą Kulą, która nie kryła przed nami spraw trudnych. Ale mimo przeszkód biblioteka świetnie sobie radzi i działa bardzo szeroko w wielu obszarach. Tutaj także ogromne wrażenie zrobiły wnętrza - nowoczesne wyposażenie, wspaniały oddział dla dzieci z andresolą i tysiącem ukrytych drzwi, przejść i zakamarków!

Wszystkie odwiedzane placówki zrobiły na nas niesamowite wrażenie, wywieźliśmy stamtąd mnóstwo inspiracji, pomysłów i rozwiązań, które z pewnością będziemy realizować u siebie! Bezcenne rozmowy o tym co dobre i co złe, wymiana doświadczeń tych pozytywnych i negatywnych zostaną w nas na długo! Bo bez względu na odległości łączą nas te same działania, problemy, sukcesy i porażki!

Dzięki BLISKO pojęcie DALEKO przestało mieć sens - dziękujemy!