Biblioteka

Na przedwakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki zmierzyliśmy się po raz pierwszy z komiksem. „Słowa mogą wszystko” Sualzo, Silvia Vecchini można by nazwać bardziej powieścią graficzną i może dlatego była łatwiejsza do przeczytania. Niektórzy klubowicze przyznali, że mają kłopot z czytaniem komiksu. Bohaterką komiksu jest nastolatka, która jest w trudnym momencie życia. Historia Sary pokazuje, jak ważne są słowa i jak istotna w życiu każdego jest rozmowa. Rozmowa ma moc. »

Przedwakacyjne spotkanie w Klubie e-Seniora dotyczyło przesyłania dużych plików poprzez WeTransfer (zarówno na smartfonie jak i na komputerze). Rozmawialiśmy też o tym jak sztuczna inteligencja widzi człowieka przyszłości. Artykuł z Gazety Wyborczej skłonił nas do dyskusji o przyszłości szkół wyższych. »

Zioła wykorzystaliśmy także na zajęciach dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Jarocinie. W ramach akcji Kwiatoteka tworzyliśmy bukiety dla tatusiów, przeglądaliśmy książki o przyrodzie, ćwiczyliśmy skakanie i bawiliśmy z się z hula-hop. Zbliża się lato - porozmawialiśmy też sobie o tekście książki "Wakacje bez rodziców" z serii Przygody Fenka. »

Na Dzień Mamy szyliśmy torby, a na Dzień Taty robiliśmy woreczki lawendowe dla tatowych samochodów. Nie tylko będzie ładnie pachnieć i wyglądać ale też cały czas przypominać tatom ich pociechy! »

Na pierwsze spotkanie w ramach inicjatywy oddolnej BLISKO pt. "PoznajMY Wielkopolskę", które odbyło się w Kamienicy Kultury w Jarocinie, przybyły wychowanki z Wielkopolskiego Samorządowego Zespołu Placówek Terapeutyczno -Wychowawczego w Cerekwicy oraz uczniowie z klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 5 Jarocinie. »

Uczniowie z Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie mieli okazję poeksperymentować. Pod lupę wzięliśmy tym razem jajko, papier i spinacze. Sprawdzaliśmy szybkość obracanego jajka i dowiedzieliśmy się od czego to zależy. Z czego robi się papier i czy jego grubość ma znaczenie? Na zakończenie były sztuczki ze spinaczami. Wszystko to na podstawie serii książek "Przygody z nauką" C. Jugla i J. Guichard (Akademia Mądrego Dziecka). »

W tym tygodniu dwukrotnie tematem naszych zajęć były legendy, w tym "Legendy Ziemi Jarocińskiej". Uczniowie kl. V Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Jarocinie oraz kl. IV Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie aktywnie słuchali legend "O podziemnym tunelu i umowie z diabłem" oraz "Jak powstał Jarocin". »

Już drugi rok włączamy się w akcję Fundacji Powszechnego Czytania #TataTeżCzyta. W pierwszym dniu czytań udział wzięli: W Kamienicy Kultury rozdział o kociej szajce szukającej ukradzionych bajek czytał dzieciom z Bachorzewa wiceburmistrz Radosław Żyto. W Filii nr 3 pan Mariusz Stolecki czytał przedszkolakom z "Bajeczki" opowiadanie o tacie, a w Witaszycach dzieciom z I klasy czytał pan Szymon Dutkiewicz o supermocach taty. »

Eksperymenty i książka - to bardzo ciekawe połączenie! Tym razem obiektem wziętym pod lupę był ziemniak. Uczniowie klasy IV i V Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Siedleminie badali właściwości i zastosowanie tego warzywa. Towarzyszyły temu gry i zabawy: gorący ziemniak i rysowany głuchy telefon. Wszystko to na podstawie serii książek "Przygody z nauką" C. Jugla i J. Guichard (Akademia Mądrego Dziecka). »

Powrót na górę