Działalność powiatowa

Jarocińska placówka spełnia zadania biblioteki powiatowej. Pod swoją opieką posiada trzy biblioteki publiczne w Powiecie Jarocińskim: Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jaraczewo, Bibliotekę Publiczną Gminy Kotlin i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Żerków

Współpraca układa się bardzo dobrze. Bibliotekarze spotykają się często na szkoleniach i innych formach aktywizacji zawodowej oraz wspólnie organizowanych wydarzeniach. Sztandarową akcją, trwającą już ponad 10 lat, jest czytanie dzieciom w ostatnim tygodniu września pod nazwą CAŁY POWIAT CZYTA DZIECIOM.

 

Powiatowy Dzień Bibliotekarza

Powiatowy Dzień BibliotekarzaDzisiaj odbyło się pierwsze po pandemii spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza dla pracowników bibliotek publicznych w powiecie jarocińskim.

 Naszym koleżankom i kolegom z Biblioteki Publicznej Gminy Jaraczewo, Biblioteki Publicznej Gminy Kotlin oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żerków oraz pracownikom jarocińskiej placówki zaproponowaliśmy wizytę w nowej siedzibie jarocińskiego Muzeum Regionalne w Jarocinie. Zwiedzaliśmy odnowione pomieszczenia i oglądaliśmy wystawy poświęcone historii naszego miasta pod czujnym okiem Sebastiana Pluty. Najbardziej byliśmy ciekawi pomieszczeń, w których dawniej mieściły się pokoje administracyjne jarocińskiej biblioteki. Po sentymentalnej podróży przyszedł czas na uroczysty obiad. Naszymi gośćmi była starosta Lidia Czechak oraz Paulina Warzywoda, dyrektor Wydziału Kultury i Oświaty Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

Mężczyźni w bibliotece - jak ich zatrzymać?

Mężczyźni w bibliotece - jak ich zatrzymać?Paweł Dobrzelecki z MBP Zabrze dzielił się z nami swoimi doświadczeniami jako faceta w bibliotece. Uczestniczki warsztatów, bibliotekarki z bibliotek publicznych w powiecie jarocińskim z Kotlina, Jaraczewa i Jarocina, dowiedziały się jak zwiększyć atrakcyjność swojej biblioteki wśród mężczyzn, by stali się oni stałymi klientami tych instytucji.

Podczas spotkania zaprezentowano jak przygotować i wypromować ofertę dla tej grupy odbiorców. Była też garść inspiracji i aktywnych ćwiczeń, które bibliotekarki będą mogły przenieść na grunt swoich placówek.

Domki dla krasnoludków

Domki dla krasnoludkówPodczas akcji Cały Powiat Czyta Dzieciom wróciliśmy do wierszy i książek Marii Konopnickiej. Nasi mali goście z kl. III b Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie bawili się też chustą animacyjną i stworzyli pomysłowy domek dla krasnoludków.

Myszka i myszki

Myszka i myszkiZ okazji akcji Cały powiat czyta dzieciom, przedszkolaki z grup Myszki i Pszczółki z przedszkola Poziomka wysłuchały wiersza o nie do końca dzielnym i walecznym Stefku.

Po czytaniu dzieci zabrały się za kolorowanie portretów myszek.

Stefek i myszka

Stefek i myszkaW filii w Cielczy z okazji akcji Cały powiat czyta dzieciom królował wiersz o Stefku, który niczego się nie bał.

Jak się jednak okazało Stefek bał się malutkiej myszki. Za to dzieci myszki się wcale nie bały - mała myszka odwiedziła maluchy i była towarzyszką czytań i zabaw!

Maria Konopnicka bohaterką głośnych czytań

Maria Konopnicka bohaterką głośnych czytańW ostatnim tygodniu września, we wszystkich naszych bibliotekach miejskich, wiejskich i powiatowych odbywały się czytania pod hasłem "Cały Powiat Czyta Dzieciom". Tym razem była to twórczość Marii Konopnickiej, gdyż w tym roku obchodzimy 180 rocznicę jej urodzin, a także została patronką roku 2022.

W zajęciach poświęconych twórczości Marii Konopnickiej wzięły udział przedszkolaki z Bajeczki.
Podczas spotkania dzieci wysłuchały fragmentów bajki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi", musiały rozwiązać labirynt, by zaprowadzić krasnoludki do swoich domków, dorysować krasnoludkom głowę i tułów, a także wykleić na kartce krasnoludka z figur geometrycznych. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało przypinkę z wizerunkiem krasnoludka.

Spotkanie z wierszami Marii Konopnickiej

Spotkanie z wierszami Marii KonopnickiejPodczas tegorocznej akcji „Cały Powiat Czyta Dzieciom” przypomnieliśmy sobie wiersze Marii Konopnickiej.
Na początku zajęć uczniowie klasy I b zapoznali się z krótką biografią tej znanej pisarki.

Następnie wysłuchali fragmentu książeczki pt. „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” oraz innych wierszy ze zbioru „Co słonko widziało”. Nie zabrakło czasu na tańczenie i zabawę chustą animacyjną. Spotkanie zakończyło się zajęciami plastycznymi, na których dzieci wykonały piękne krasnoludki z talerzyków papierowych i kolorowego papieru.

Z wizytą w Bachorzewie

Z wizytą w BachorzewiePodczas akcji Cały Powiat Czyta Dzieciom, odwiedziliśmy Niepubliczne Przedszkole w Bachorzewie. Dzieci przeniosły się w świat twórczości Marii Konopnickiej, narysowały postać krasnoludka, zagrały piosenkę "My jesteśmy Krasnoludki" na bum, bum rurkach, zgadywały jakie przedmioty znajdują się w tajemniczym jagodowym pudelku.

Przedszkolaki sprawnie poradziły sobie w pokonaniu jagodowego toru przeszkód. Na zakończenie spotkania wszystkie dziewczynki z przedszkola, z okazji Dnia Chłopaka zagrały na bum, bum rurkach 100 lat.

Czytanie na Dzień Chłopaka

Czytanie na Dzień ChłopakaW poniedziałkowy poranek zerówkowiczów z Niepublicznego Przedszkola w Bachorzewie odwiedziła Pani Monika z Biblioteki Miasta i Gminy Jarocin z Oddziału dla Dzieci.

Spotkanie odbyło się pod  hasłem „Cały Powiat Czyta Dzieciom z Marią Konopnicką”.  Przeczytano wiersz „Krasnoludki”. Dzieci stworzyły rurkową orkiestrę, która wspólnie zagrała „My jesteśmy Krasnoludki”. Na zakończenie wszystkie dziewczynki z przedszkola zagrały chłopcom „sto lat” z okazji nadchodzącego ich święta.

Jagodowe czytanie w Golinie

Jagodowe czytanie w Golinie29 września przypada "Dzień Głośnego Czytania". W ten dzień bibliotekę w Golinie odwiedziła klasa III a. Dzieci wysłuchały opowiadania "Na jagody" Marii Konopnickiej.

Wybór tej książki jest związany z tym, że Maria Konopnicka jest patronką roku 2022 (w tym roku przypada 180 rocznica urodzin autorki). Dzieci wysłuchały też krótkiej pogadanki na temat jej życia. Następnie wyklejały krzaczki jagodowe plasteliną. Na koniec zajęć uczniowie podarowali bibliotekarce piękny kalendarz.

Krasnoludki z Poziomką

Krasnoludki z PoziomkąW piątkowy poranek Oddział dla Dzieci odwiedzili przedszkolacy z Poziomki. Z okazji Roku Marii Konopnickiej oraz Akcji „Cały Powiat Czyta Dzieciom” przeczytano fragment książki „O Krasnoludkach i Sierotce Marysi”.

Następnie zaproszono ich do krasnalowych i jagodowych zabaw. Na koniec wykonali Krasnale-zawieszki oraz zrobiliśmy wspólne zdjęcie w Krasnoludkowej fotobudce.

Mysie czytanie

Mysie czytanieWierszem „Poranek” zaczęliśmy nasze spotkanie z klasą IIb z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Dzieci zapoznały się z biografią Marii Konopnickiej oraz jej książkami, znajdującymi się w bibliotece. Wysłuchały także kilku jej utworów, w tym wiersza „Stefek Burczymucha”. Na zakończenie dzieci wykonały dla siebie urocze, papierowe myszki. Ich nie można się bać!

Pierwsze spotkanie powiatowe

Pierwsze spotkanie powiatowePierwsze w tym roku spotkanie z dyrektorami bibliotek publicznych w powiecie jarocińskim było wyjątkowe.

Gościliśmy dyrektorkę Biblioteki w Lubiczu panią Marzennę Wojnar, która dzieliłą się z nami swoimi doświadczeniami z zakresu zarządzania swoją biblioteką i realizacją działań zaplanowanych na rok 2022. 
Dyrektorzy bibliotek publicznych w powiecie jarocińskim otrzymali także kalendarze i zakładki.

Powrót na górę