Najlepsza w Polsce!

Najlepsza w Polsce!Jarocińska biblioteka najlepsza w Polsce i województwie wielkopolskim według rankingu bibliotek "Rzeczpospolitej" i Instytutu Książki. Wczoraj, 30 listopada, w Bibliotece Narodowej odbyła się uroczysta gala, podczas której dyrektor Agnieszka Borkiewicz odebrała obie, prestiżowe nagrody w imieniu burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego i biblioteki.

Do tegorocznego rankingu przystąpiło 650 bibliotek. Na co zwracano uwagę: na powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zatrudnienie, liczbę godzin otwarcia bibliotek, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich 10 lat, zakupione nowe książki, prasę i czasopisma, dostęp do nowych mediów i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także za kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Wykorzystano też dane z GUS. Okazało się, że wyniki jarocińskiej biblioteki okazały się rewelacyjne.

Ranking jest tworzony od 2011 roku. Do tej pory byliśmy raczej gdzieś daleko, a teraz taki skok i wielka, wielka radość, bo to bardzo ważne wyróżnienie. Wyróżnienie nie tylko dla biblioteki ale i dla samorządu. Nie byłoby tak dobrze działającej biblioteki gdyby nie wsparcie władz, na czele z panem burmistrzem. I nie chodzi tylko o wsparcie finansowe na działania i wydarzenia, które w naszych bibliotekach mają miejsce, czy zakup kamienicy na siedzibę biblioteki ale też o stworzenie warunków do kreatywnej pracy i wspierania w budowaniu silnych partnerstw na rzecz kultury. 

Więcej tutaj http://www.rp.pl/Ranking-bibliotek/311309796-Nie-ma-rzeczy-niemozliwych.html

Powrót na górę