STEM Kindloteka

STEM Kindloteka to program edukacyjny realizowany przez Amazon we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Jego celem jest popularyzacja edukacji wg nowoczesnego modelu STEM wśród uczniów i nauczycieli oraz stwarzanie im możliwości do zdobywania wiedzy i kompetencji przyszłości. STEM Kindloteki to specjalnie zaaranżowane kreatywne i wielofunkcyjne przestrzenie, stworzone do czytania, zajęć programistyczno – robotycznych, majsterkowania, muzykowania, odkrywania i doświadczania, w czym uczestnikom towarzyszą przeszkoleni nauczyciele, bibliotekarze i edukatorzy. To oni na bazie scenariuszy przygotowanych przez Cyfrowy Dialog oraz Amazon, prowadzą inspirujące i angażujące zajęcia.
STEM Kindloteki powstają w całej Polsce - w szkołach, centrach kultury i bibliotekach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów logistycznych Amazon. Obecnie w Polsce funkcjonuje 41 STEM Kindlotek.
Model edukacji STEM to idea holistycznego podejścia do procesu nauczania i uczenia się, integrowania w procesie edukacyjnym różnych dziedzin wiedzy i rozwijania m.in. takich umiejętności jak logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów, kreatywność i współpraca.

Skrót STEM pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów:

S – Science (nauka)

T – Technology (technologia)

E – Engineering (inżynieria)

M – Math (matematyka)

I to właśnie te obszary rozwijane są podczas zajęć STEMowych.

Wszelkie informacje na temat STEM Kindlotek znajdują się na stronie www.kindloteka.pl

Regulamin korzystania z STEM Kindloteki - wypożyczania czytaników kindle do zobaczenia tutaj

Kobieca lekcja

Kobieca lekcjaZ okazji Dnia Kobiet bibliotekę w parku odwiedzili uczniowie kl. 2 ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie. Dzieci zrobiły z tej okazji magnesy, które będą niespodzianką dla mamy, babci, cioci, siostry. Wysłuchały opowiadania o sławnej kobiecie Marii Skłodowskiej-Curie oraz usłyszały jak robot Dash zagrał "100 lat" dla dziewczynek.

Wiosenne klimaty

Wiosenne klimatyW Oddziale dla Dzieci powiało wiosną. Odwiedzili nas uczniowie z klasy I c Szkoły Podstawowej nr 4 z Jarocina. Dzieci zapoznały się z biblioteką i jej księgozbiorem. Wysłuchały opowiadania z książki E. Zubrzyckiej „Ptaki zaczynają śpiewać”.

Dzięki kodom QR słuchały odgłosów  ptaków. Przygotowano dla Nich wiosenne kodowanie, puzzle, memory. Bawiono się w zabawę „ Bocian i żabki. Na koniec w scratchu juniorze dzieci wykonały wiosenne pejzaże.

Walentynki na wesoło

Walentynki na wesołoJuż niedługo Walentynki jedno z najmilszych dni w roku. Z tej okazji Klasa Ia ze SP nr 5 przybyła do nas z wizytą. Przygotowano dla nich mnóstwo atrakcji. Najpierw odbyły się warsztaty malowania toreb w serduszka, później walentynkowe kodowanie na macie.

Były zabawy m.in. w łączenie bohaterów bajkowych w pary oczy opowiadanie o swoich ulubionych cechach charakteru. Na koniec w aplikacji Scracht Junior dzieci malowały serca.

Zima w Kindlotece

Zima w KindloteceOddział dla Dzieci odwiedzili uczniowie z klasy I a z Szkoły Podstawowej nr 4 z Jarocina. Była to ich pierwsza wizyta. Zapoznano ich z księgozbiorem biblioteki, z grami planszowymi. W Kindlotece przygotowano zimowe kodowanie z odbiciem lustrzanym, memory o zimie oraz robot Dash zagrał na cymbałkach piosenkę „Pada śnieg”. Na koniec odbyły się zabawy z chustą animacyjną.

Zakodowane Andrzejki

Zakodowane AndrzejkiBiblioteka w parku gościła trzecioklasistów z SP nr 5 w Jarocinie. Na uczniów czekały zakodowane wróżby z robotem photon, nie zabrakło również przepływającej z serca energii, o czym przekonali się nasi goście tworząc łańcuch (trzymając się za ręce) grających na makey makey.

Misiowo w Kindletece STEM

Misiowo w Kindletece STEMDzieci z Przedszkola Happy-Kids gościły w Oddziale dla Dzieci z okazji Dnia Pluszowego Misia. W Kindlotece czekała na nich mata kodująca oraz Dasch, który zagrał na cymbałkach znaną i lubianą piosenkę „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Na koniec dzieci wcieliły się w rolę muzykantów i na bum bum rurkach zagrały tę samą piosenkę.

Zajęcia przeprowadzone w ramach szkolenia: Kindlotekowisko Cyfrowy Dialog

Złośliwe misie

Złośliwe misieDzień Pluszowego Misia w bibliotece w parku obchodziliśmy z Niepublicznym Przedszkolem "Poziomka" w Jarocinie. Dzieci wysłuchały bajki o przygodach złośliwego Misia, ćwiczyły liczenie i rozpoznawanie kształtów.

Do kolejnych zabaw zaprosił przedszkolaków robot Dash grając kołysankę dla misia. Największą atrakcją okazał się miś podłączony do płytki Makey Makey, przedszkolaki miały świetną zabawę mogąc zagrać na punktach wyznaczonych na obrazku.


Zajęcia przeprowadzone w ramach szkolenia: Kindlotekowisko Cyfrowy Dialog

Wakacyjne zajęcia z Makey Makey

Wakacyjne zajęcia z Makey MakeyKolejne zajęcia z Kindloteki za nami, tym razem bibliotekę w parku odwiedziły dzieci z półkolonii z Radlina. Pół-koloniści dowiedzieli się co to jest Makey Makey, co przewodzi prąd, jak podłączyć przewody aby można było zagrać na owocach i kartce papieru zamalowanej rysikiem od ołówka. Dzieci mogły zbudować własny pojazd, który pod wpływem pewnych działań mógł się poruszać. Nie zabrakło również maty do kodowanie, która jest inspiracją do dobrej zabawy.

Wakacyjna przygoda w bibliotece

Wakacyjna przygoda w biblioteceDzieci z Niepublicznego Przedszkola „Jaś i Małgosia ”podróżowały z bohaterką książki Basią po polskiej plaży. Zwiedzały nadmorskie okolice i wygrzewały się w słońcu. Następnie dzięki aplikacji Scracht Junior tworzyły wakacyjne przygody.
Zaproszono ich również do wspólnego grania na instrumentach wykorzystując makey makey. Na koniec dzieci bawiły się w zabawę "Stary niedźwiedź mocno śpi" oraz machały kolorową chustą animacyjną i na polanie za Pałacem Radolińskich.

Tata i kodowanie

Tata i kodowanieBiblioteka w parku gościła uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Jarocina. W związku ze zbliżającym się Dniem Taty, dzieci wysłuchały opowiadania Ulf Stark „Jak tata się z nami bawił”. Następnie zaproszono ich do kodowania wieży z kubków przy pomocy gumki i sznurków, które mogą wykorzystać w zabawach z tatą.

W dalszej części naszego spotkania za pomocą płytki „Makey Makey” programowaliśmy melodie oraz graliśmy na jabłkach i bananach. Za pomocą kolorowych przewodów sprawdzaliśmy czy przepływa przez nas prąd. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali podświetlane laurki dla taty.
Nowe działania były wynikiem umiejętności, jakie zdobyłyśmy uczestnicząc w szkoleniu Kindloteki STEM Amazon.
 

Wyjątkowe prezenty dla Mamy

Wyjątkowe prezenty dla MamyGrupa „Motylków” z Przedszkola „Słoneczko” z Kotlina gościła dzisiaj w Oddziale dla Dzieci. Z wielkim zainteresowaniem poznawały królestwo książek.

Dzieciom bardzo spodobała się nasza biblioteka a szczególnie bogaty księgozbiór. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki przygotowano dla nich kodowanie na macie prezentów jakie można podarować swoim rodzicielkom. W aplikacji Scretch Jr tworzyli kompozycje kwiatowe.

Wiosenne kodowanie z robotami

Wiosenne kodowanie z robotamiWiosenne kodowanie w bibliotece w parku. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie, kodowali na macie zadania matematyczne, układali historyjkę obrazkową, zagrali w przekładankę logiczną. Na zakończenie zajęć dzieci kodowały drogę i aktywność robota w aplikacji Photon Coding.

Kwiaty wczesnej wiosny

Kwiaty wczesnej wiosnyWiosenne zajęcia rozpoczęły się zapoznaniem z biblioteką i jej księgozbiorem. Uczniowie dowiedzieli się co należy wykonać aby stać się czytelnikiem.

Przygotowano dla nich wiosenne ciekawostki o tym jakie kwiaty rosną na łące, co dzieje się w ogrodzie, jak świeci słońce, które ptaki śpiewają najwcześniej. Następnie zakodowano przebiśnieg - dzieci aby go zobaczy musiały rozszyfrować trasę ukrytą pod serią cyfr, liter i figur geomatrycznych. Na koniec dzieci w aplikacji Scratch Junior przygotowały wiosenne animacje. W zajęciach wzięły udział klasy Ia i I b z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Jarocina.

Dziewczynki Iskierki przyszłe Liderki

Dziewczynki Iskierki przyszłe LiderkiW Dniu Kobiet gościliśmy uczniów z klasy III B Szkoły Podstawowej nr 5 z Jarocina. Wysłuchali opowiadania „Zosia Iskierka, przyszła Liderka”.

Przygotowano dla nich zabawy zakodowane na macie, zawody ukryte pod kwiatami, odbicie lustrzane tulipana oraz kodowali dla koleżanek z klasy drogę do prezentu z okazji Dnia Kobiet.

Językowe kodowanie

Językowe kodowanieUczniowie z klas IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej z Wojciechowa odwiedzili Oddział dla dzieci i młodzieży. W związku z zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego przygotowano dla nich językowe kodowanie.

Zakodowane zostały powiedzenia i przysłowia, które musieli pokazać lub narysować oraz kolorowa ścieżka gdzie wśród liter ukryte były hasła. Na koniec odbyła się rozgrywka w memory – homonimy.

Wesołe bałwanki

Wesołe bałwankiW krainie kolorowych bałwanków gościliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Marcinek”. Przeczytano bajkę Bałwanek , która zainspirowała do udziału w zabawach.

Przygotowano bałwankowe kodowanie na macie, na tabletach  puzzle, memory, łączenie zimowych obrazków w pary. Na koniec dzieci w scratchu juniorze namalowały kolorowe bałwanki.

Świąteczne kodowanie

Świąteczne kodowanieWczoraj w Oddziale dla Dzieci odbyło się świąteczne kodowanie. Uczestnikami zajęć były 4-latki z Niepublicznego Przedszkola "Jaś i Małgosia"

Roczek KINDLOTEKI

Roczek KINDLOTEKIDzisiaj w bibliotece w parku obchodzono podwójne święto Mikołajki oraz Roczek Kindloteki. W Oddziale dla Dzieci goszczono Pszczółki z Niepublicznego Przedszkola „Marcinek”. Przygotowano dla nich kodowanie na macie: Trasy Mikołaja do prezentu oraz wizerunku Mikołaja.

W aplikacji Scretchu Junior wykonali świąteczne rysunki. Na koniec otrzymali pierniki oraz zakładki do książek.

Przez cały rok w bibliotece w parku odbyło się:
30 zajęć z kodowania w bibliotece - 620 uczestników
2 zajęcia z kodowania poza biblioteką - 54 uczestników
RAZEM w Kindlotece: 32 zajęcia, w których uczestniczyło 674 dzieci
 
W tym roku Biblioteka otrzymała kolejne sprzęty oraz książki, któe zasilą zajęcia w STEM Kindlotece w roku 2023!

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni" jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International
Проект «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» реалізується Фундацією розвиткуінформаційного суспільства у партнерстві з Save the Children International

Jesienne kodowanie

Jesienne kodowanieUczniowie z klas I a i d ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Jarocina odwiedziły bibliotekę w parku. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki i pracą bibliotekarza. Wysłuchały opowiadania Krzysztofa Kasdepke „Kasztan, tapczan, tralala”.

Wzięły udział w kodowaniu skarbów jesieni na macie i pokonywali zakodowaną trasę zbierając dary jesieni.
Na koniec za pomocą aplikacji Schratch Junior na ipadach wykonali jesienne animacje.

 

Żabki i Motylki podróżowały z robotem Dashem

Żabki i Motylki podróżowały z robotem DashemW Tygodniu Bibliotek Bibliotekę w parku odwiedziły Żabki i Motylki z Niepublicznego Przedszkola „Poziomka” z Jarocina. Dzieci dowiedziały się że wystarczy wejść do biblioteki, sięgnąć po książkę i znaleźć się w dowolnym miejscu.

W bibliotece zebrana jest wiedza o wszystkim, tu można szukać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Cały świat w jednym miejscu. Przygotowano zabawy z Kindleteką: łatwe kodowanie – samochód, wesołe zagadki z robotem Dash.

Kurczaki i zające na macie kodującej

Kurczaki i zające na macie kodującejBiblioteka w parku gościła Przedszkolaki z Bachorzewa, które odkodowały ukryty na macie obrazek, szyfrowały drogę zajączka do koszyczka wielkanocnego, a na zakończenie układały puzzle i kolorowały świąteczne obrazki na tabletach.

Zabłąkane jajo

Zabłąkane jajoWczoraj odwiedziła Nas klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Jarocina. Przygotowano dla Nich świąteczne kodowanie. Na początku przypomniano zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych, kodowano potrawy wielkanocne (dzieci tworzyły trasę, wybierały potrawy, z którymi układali zdania proste i złożone).

Następnie na ipadach za pomocą aplikacji Scratch Junior wykonały świąteczne animacje. Na koniec wykorzystując różne techniki plastyczne wykonano kolorowe pisanki.

Wiosenne szyfrowanie na dywanie

Wiosenne szyfrowanie na dywanieUczniowie kl.1-3 SP z Bachorzewa spotkali się na zajęciach kodowania. Dzieci rozwiązywały wiosenne sudoku obrazkowe, zagadkową krzyżówkę, odkodowywały wyrazy i szyfrowały wiadomość do kolegi. Po wysiłku umysłowym rozpoczęły się zabawy ruchowe.

Wiosenne kodowanie

Wiosenne kodowanieW słoneczny poranek do Kindloteki zawitali uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jarocinie. Wzięli udział w kodowaniu bociana i kolorowej łączki. W grupach za pomocą Scratcha Juniora tworzyli wiosenne animacje.

Bezpieczny Internet w Kindlotece

Bezpieczny Internet w KindloteceDzieci z klas IIIa i Ic ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Jarocina wzięły udział w zajęciach na temat Bezpiecznego Internetu.

Przygotowano dla nich kodowanie komputera na macie edukacyjnej, odbicie lustrzane oraz pytania ukryte na ekranie monitora o zagrożeniach i bezpieczeństwie  w Internecie. Na koniec uczniowie na tabletach układali memory i puzzle związane ze sprzętem komputerowym.

Tajemnice Marsa

Tajemnice MarsaGdzie zaczyna się przestrzeń kosmiczna, czy jest woda na Marsie, ile planet wchodzi w skład Układu Słonecznego tego dowiedziała się grupa dzieci z półkolonii z Niepublicznej Szkoły Podstawowej, która wzięła udział w zajęciach w Oddziale dla Dzieci.

Przygotowano grę „dopasuj cienie”, kodowanie planety Mars z odbiciem lustrzanym na macie. Za pomocą Scratcha Juniora dzieci wysłały astronautów w Kosmos.

Zimowa olimpiada przedszkolaków

Zimowa olimpiada przedszkolakówGrupa półkolonistów z przedszkola w Cielczy została zaproszona do biblioteki na zajęcia sportowe. Z prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się co to jest olimpiada, jakie są dyscypliny zimowe i jak przebiega otwarcie igrzysk.

Jak na prawdziwych zawodach nie mogło zabraknąć uroczystego zapalenia bezpiecznego znicza olimpijskiego. Później czekały na nich indywidualne konkurencje na czas.. Było więc zawieszanie zimowych rękawiczek na sznurku, slalom hokejowy, przesuwanie śnieżynki za pomocą  rurki do napojów, bieg narciarski, oraz zbudowanie śnieżnego bałwanka z pojedynczych elementów. Sportowe zmagania zakończyła dekoracja zwycięzców olimpijskimi medalami oraz „kwiatowym” lizakiem.

Kosmos w Kindloetece

Kosmos w KindloeteceGdzie zaczyna się Kosmos, ile planet wchodzi w skład Układu Słonecznego tego dowiedziała się grupa dzieci z półkolonii z Niepublicznej Szkoły Podstawowej, która wzięła udział w zajęciach w Oddziale dla Dzieci.

Przygotowano memory i puzzle o Kosmosie, kodowanie rakiety z odbiciem lustrzanym na macie. Za pomocą Scratcha Juniora dzieci wysłały siebie w rakiecie w Kosmos.

Mikołajkowe kodowanie

Mikołajkowe kodowanieDzieci z Rodzicielskich Poranków zaproszono na Mikołajki do Ośrodka Wspierania Rozwoju, Edukacji i Terapii Dziecka w Jarocinie. Przygotowano dla nich zabawy sensoryczne, przedsionkowe, proprioceptywne, dotykowe, a także platformę do huśtania, topek do kręcenia i basen z kulkami.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin w ramach współpracy przygotowała  kodowanie choinki na macie edukacyjnej w ramach projektu STEM Kindloteka.

Zakodowany Mikołaj

Zakodowany MikołajGośćmi Oddziału dla Dzieci byli uczniowie z klasy 2B Szkoły Podstawowej nr 2 z Jarocina. Wprowadzając dzieci w świąteczny klimat zaproszono je do zabaw na macie edukacyjnej, na której kodowali Mikołaja oraz za pomocą kolorowych kartoników tworzyli wigilijną opowieść.

Następnie na tabletach programowali trasę Mikołaja oraz grali w świąteczne memory. Na koniec  odbyły się warsztaty malowania toreb.

 

Otwarcie jarocińskiej STEM Kindloteki

Otwarcie jarocińskiej STEM KindlotekiW Mikołajki odbyło się uroczyste otwarcie STEM Kindloteki w Oddziale dla Dzieci w Jarocinie.

Podczas lekcji pokazowej, w której wykorzystano wszystkie narzędzia i aplikacje, które są na wyposażeniu Kindloteki, wzięli udział uczniowie z jarocińskiej Akademii Dobrej Edukacji. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie pan wiceburmistrz Bartosz Walczak, uczennica Sara i pani dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz.
A potem byłą już tylko zabawa. Na początek kodowanie z matą edukacyjną i programowanie drogi dla Mikołaja do prezentów. Potem tablety i sprawdzanie w praktyce aplikacji Scratch oraz zabaw świątecznych, np. ubieranie bożonarodzeniowych elfów. Na koniec zabawa w granie kolęd z Mikey mikey i robocikiem Daschem.
Dzieci otrzymały od firmy Amazon upominki, od biblioteki słodycze. Możemy ogłosić, że jarocińska STEM Kindloteka pozytywnie przeszła dziecięce testy i od dziś możemy bawić się wspólnie.
W naszej kindlotece dorośli też znajdą coś dla siebie - dysponujemy 7 czytnikami ebooków - kindle można wypożyczać do domu!
Serdecznie dziękujemy za wsparcie Krzysztofowi Jawroskiemu z Centrum Cyfrowego DIALOG.

Jarocińska Kindloteka ma swoją siedzibę w Oddziale dla Dzieci w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich. Na jej potrzeby zostało wyremontowane pomieszczenie, w którym znajdują się stoliki i pufy oraz półki w kształcie chmurek. Do dyspozycji czytelników jest mata edukacyjna do kodowania, 7 czytników książek elektronicznych z dostępem do zbiorów Legimi, 7 tabletów z aplikacjami do rysowania, tworzenia filmów, edukacyjnymi grami i zabawami; 1 robot do nauki kodowania, akcesoria i narzędzia do nauki kodowania i programowania takie jak Makey-Makey oraz książki. Koszt wyposażenia ponad 22 tysięcy złotych. Kindloteka zaprasza wszystkich od 6 grudnia i śle szczególne podziękowanie do byłej pracownicy naszej biblioteki, pani Renaty Paprzyckiej, dzięki której m.in. udało się pozyskać tę nową ofertę!

 

 

Powrót na górę