EkoPaka - zamykamy obieg surowców

  Pod hasłem "EkoPaka - Zamykamy Obieg" firma INTERSEROH zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Aby osiągnąć ten cel, Interseroh proponuje program "Eko-Paka", który pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Projekt powstaje we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, czuwającą nad rekrutacją oraz komunikacją z bibliotekami oraz Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, która dba o dostosowanie scenariuszy zajęć do wieku i możliwości młodych uczestników.

Drugie życie butelki

Drugie życie butelkiUczestnikami zajęć z EkoPaki o tworzywach sztucznych byli uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej nr 2 z Jarocina.

Dzieci  dowiedziały się czym są tworzywa sztuczne, skąd się biorą, do czego służą i jak wielokrotnie można je wykorzystywać. Na koniec w grupach z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych  materiałów wykonały z plastikowej butelki "Cudaczka", a z masy plastycznej  ulubione postacie bajkowe.

EkoPaka - zamykamy obieg surowców

EkoKwiaty w Golinie

EkoKwiaty w GoliniePrzedszkolaki z Goliny uczyły się o tworzywach sztucznych

Dzieci nauczyły się rozróżniać potocznie funkcjonujące pojecie "plastik" od terminu "tworzywa sztuczne". Przedszkolaki dowiedziały się z czego powstają tworzywa sztuczne tzn. z ropy naftowej. Przy omawianiu pomocna była książka "Pod wodą/Pod ziemią". Aby to zrozumieć wykonano eksperyment z balonikiem napełnionym wodą, który przekuty wytrysnął wodą, podobnie jak wytryskuje ropa naftowa.
Dzieci poznały proces prowadzący od szybów i platform naftowych przez rafinerie aż do fabryki po gotowy produkt. Dowiedziały się też, że większość tworzyw sztucznych można przetwarzać ponownie, oszczędzając malejące złoża ropy oraz
środowisko. Ciekawostką dla małych ekologów było to, że z przetworzonych butelek PET powstają wykładziny oraz bluzy polarowe. Nie odbyło się też bez zabaw: nawlekanie na sznurek kulek na czas oraz wyklejanie kwiatków z nakrętek po napojach.

EkoPaka - zamykamy obieg surowców

Zabawa w eko

Zabawa w ekoUczniowie z klasy II a przyszli do biblioteki, by poznać tworzywa sztuczne i dowiedzieć się jak w jaki sposób można je przetwarzać i poddawać recyklingowi.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu EkoPaka. Uczniowie podczas spotkania bawili się wykorzystując tworzywa sztuczne: klocki lego, plastikowe kule oraz masę plastyczną.

EkoPaka - zamykamy obieg surowców

Ekologia i Minionki ?

Ekologia i Minionki ?Dzieci z klasy II b zespołu Szkół w Cielczy gościły w bibliotece na lekcji ekologii. W ramach projektu EkoPaka uczniowie dowiadywali się co to są tworzywa sztuczne, z czego są produkowane, jak należy segregować zużyte przedmioty i jak można je przetwarzać.

Podczas zabawy dwie konkurencyjne "fabryki" produkowały z piasku plastycznego kule do kręgli i bilardowe, które jednak szybko się zużywały i nagle obydwie taśmy produkcyjne stanęły przed problemem braku surowca. Dzieci dyskutowały o tym co trzeba robić, żeby na świecie nie doszło do takiej sytuacji i jak żyć ekologicznie. Na dowód, że recykling można robić własnoręcznie uczniowie z entuzjazmem zrobili z opakowań po jajku niespodziance minionkowe stworki- zabawki. 

EkoPaka - zamykamy obieg surowców

Co ma wspólnego Lego z łapką na muchy i jednorazowym kubeczkiem?

Co ma wspólnego Lego z łapką na muchy i jednorazowym kubeczkiem?Wszystko to jest zrobione z tworzyw sztucznych. Mogą one przybierać różne kolory, kształty i wielkości.

Dzięki projektowi EkoPaka, przekonali się o tym uczniowie ze Szkoły w Mieszkowie. Dzieci przez zabawę piaskiem plastycznym oraz balonikiem z wodą, poznały proces prowadzący od szybów i platform naftowych przez rafinerie, fabryki po gotowy produkt. Dowiedziały się też, że większość tworzyw sztucznych można przetworzyć ponownie, oszczędzając
malejąca złoża ropy oraz środowisko.
Na koniec – zabawy zabawkami...
oczywiście zrobionymi z tworzyw sztucznych.

EkoPaka - zamykamy obieg surowców

Ekolodzy z EkoPaki

Ekolodzy z EkoPakiTematem przewodnim kolejnych zajęć były tworzywa sztuczne. Tym razem mali ekolodzy – dzieci z klasy II b i II e, poznali recykling tworzyw sztucznych.

To, co potocznie nazywamy plastikiem, w rzeczywistości jest grupą rozmaitych tworzyw sztucznych. Dzięki programowi EkoPaka realizowanemu w naszej bibliotece, najmłodsi ekolodzy odkryli jak powstają tworzywa, jakie opakowania są z nich produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi.
Temat jest tym ważniejszy, że tworzywa sztuczne wykorzystywane są niemal w każdej dziedzinie, od gospodarstw domowych, poprzez transport i sport, aż po medycynę. Po krótkiej pogadance, dzieci nauczyły się rozróżniać potocznie funkcjonujące pojęcie "plastik" od terminu "tworzywa sztuczne". Następnie dowiedziały się, skąd biorą się te tworzywa, czyli: co to jest ropa naftowa, jak się ją wydobywa i przetwarza. Przy omawianiu tych zagadnień, pomocne były: plakat oraz książka "Pod wodą/ pod ziemią". Dla lepszego zobrazowania dzieciom procesu wydobywczego,przeprowadzony został eksperyment z dmuchanym balonem, napełnionym wodą, który przekłuty wytrysnął wodą, podobnie jak wytryskuje z ziemi ropa naftowa. Eksperyment powiódł się i dostarczył dzieciom nie tylko nowej wiedzy, ale także i wiele zabawy.
We wszystkich proponowanych zabawach i konkurencjach, czyli w fabrykę produkującą zabawki, z wykorzystaniem piasku kinetycznego, budowanie pojazdów z klocków Lego, czy konkurs w grupach, kto szybciej nawlecze na sznurek plastikowe kulki, wszędzie główną rolę odgrywały tworzywa sztuczne.

EkoPaka - zamykamy obieg surowców

Jeszcze trochę EkoPaki

Jeszcze trochę EkoPakiDrugie spotkanie z zaprzyjaźnionym stolarzem i EkoPaką odbyło się w Przedszkolu Poziomka w Jarocinie

Na początku pan Jarosław Korzyniewski pokazał maluchom dawne narzędzia stolarskie i opowiadał skąd biorą się deski, jak się je obrabia i co można z kawałka drewna stworzyć. Potem dzieci próbowały swych sił jako mali stolarze. Na koniec wszyscy wykonywali choinki z kory drzewa.
W prezencie przedszkolaki otrzymały od gościa EkoChoinkę z płyty drewnianej, którą dzieci same ozdobiły.

Świąteczna EkoPaka

Świąteczna EkoPakaChoć dotarła do nas nowa #EkoPaka# my nadal bawimy się drewnem!

Tym razem odbyły się warsztaty stolarskie w Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie. Dzieci poznały dawne narzędzia i te współczesne. Zobaczyły jak nalezy przygotować kawałek drewna aby coś z niego zrobić. Mogły spróbować heblowania, wiercenia i używania dłuta. 
Starsi chłopcy mieli okazję wykonać pod okiem naszego gościa - stolarza pana Jarosława Korzyniewskiego, domek dla lalek - świąteczny prezent dla swoich koleżanek. Dziewczynki i mniejsi chłopcy tworzyli ekologiczne choinki z kory drzewa. 

Ile lat rośnie drzewo?

Ile lat rośnie drzewo?Na te i inne pytania uzyskały odpiwedź dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Golinie podczas zajęć z EkoPaki

Dzieci poznały rodzaje drzew oraz zawody związane z drewnem (drwal, pilarz, stolarz), a także zakłady, w których się je przerabia (tartak, stolarnia). Dzieci dowiedziały się też ja powstaje papier - drogę od posadzenia drzewa poprzez wszystkie fazy obróbki - aż powstanie papier.
Jako 
symbol nowego życia - drzewa, dzieci zasadziły w doniczce pestkicytryny. Zobaczyły również zielnik, w którym były liście drzew iglastych, liściastych i owocowych. Na koniec zajęć dzieci malowały farbami liście klonu.

Książkowa EkoPaka

Książkowa EkoPakaNajmłodsza grupa przedszkolna wzięła udział w zajęciach Książkolandii, której tematem były drzewa i drewno.

Dzieci przyjrzały się listkom, gałązkom, szyszkom i nasionom. Pobawiły się drewnianymi klockami i bączkami, a na
koniec kolorowały i odbijały liście.

EkoPaka w jarocińskim parku

EkoPaka w jarocińskim parkuPrzedszkolaki poznawały historię drzewa i drewna

Gościem specjalnym pierwszych zajęć w ramach projektu "EkoPaka" była pani Marzena Jeleniewska, która opowiadała dzieciom skąd bierze się drewno. Potem wszyscy wyszli do parku sprawdzać jak poznać zdrowe drzewa, a jak chore. Na koniec dzieci wykonywały ekologiczne obrazki zwierzątke z liści i patyków.

Jarocin w EkoPace

Jarocin w EkoPaceNasza biblioteka jest jedną z 50, które wezmą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań.

To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do naszej biblioteki będą kolejno docierać pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom. Pierwsza paka trafi do biblioteki już w najbliższym czasie i pomoże przybliżyć młodym ekologom drewno – Skąd się bierze? Co z niego produkujemy? Co powstaje w wyniku recyklingu odpadów drewnianych?

Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg organizator zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Będzie pożytecznie, kolorowo i zabawnie. Edukacja ekologiczna dla najmłodszych już wkrótce u nas! Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPaka

EkoPaka - zamykamy obieg surowców

Powrót na górę