Biblioteka

155 osób dekorowało rogale w naszej bibliotece!
Techniki były różne. Od klasycznych i jednokolorowych po wyszukane zestawy kolorystyczne. Oczywiście największym powodzeniem cieszyły się cukrowe oczka, usta, wąsy i kapelusze.
»

Po raz kolejny miło nam było gościć uczniów z tamtejszej szkoły podstawowej. Tym razem rozmawialiśmy o tym, jak powstają legendy i trochę o naszych anegdotach rodzinnych. Aktywnie czytaliśmy (dwukrotnie) legendę "O podziemnym tunelu i umowie z diabłem", szukając w niej ziaren prawdy. Wspólnie budowaliśmy bramę do tunelu i pałac w Radlinie z drewnianych klocków, a na zakończenie wykonaliśmy zabawkę-dmuchawkę. »

W tym tygodniu dwukrotnie tematem naszych zajęć były legendy, w tym "Legendy Ziemi Jarocińskiej". Uczniowie kl. V Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Jarocinie oraz kl. IV Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie aktywnie słuchali legend "O podziemnym tunelu i umowie z diabłem" oraz "Jak powstał Jarocin". »

W tym roku nasza inscenizacja została wzbogacona o kolejne wydarzenia z życia św. Marcina, który po wyzwoleniu z rąk barbarzyńców prowadził działalność misyjną. Więcej też było aktorów a wśród nich mieszkańców Jarocina. Łącznie w inscenizacji wzięło udział 135 osób. A tłumy jarociniaków przybyły by celebrować z nami ten świąteczny dzień. »

O znaczeniu rozmowy, zarówno w dzisiejszych czasach jak i dawniej, gdy wiedza była przekazywana ustnie. O słuchaniu opowieści naszych dziadków, z których rodziły się późniejsze baśnie i legendy. »

W piątkowe popołudnie grupa dzieci z Zespół Szkół Nr 4 w Jarocinie udała się z nami na niezwykły spacer. Podążając tropem zagadek z książki Joanny Jodełki "Jarocin dla dzieci. Gra spacerowa", trafiliśmy do kościoła pw. św. Marcina. Podczas zwiedzania obiektu, natrafiliśmy m.in. na takie ciekawostki, jak tablica informująca o ustanowieniu św. Marcina patronem miasta, figura św. Wawrzyńca czy zegar słoneczny.[ »

Gra spacerowa po Jarocinie oraz szlaki turystyczne były tematem spotkania z uczniami kl. IV SP nr 2 w Jarocinie. Wspólnie w terenie szukaliśmy nieoczywistych elementów malej architektury i zabytków w okolicach Rynku. Co okazało się nie lada wyzwaniem i nowym doświadczeniem. Przewodnikiem była książka Joanny Jodełki "Jarocin dla dzieci: gra spacerowa". »

I finał "Kamienicy pełnej gwary" - spotkanie z Waldemarem Wierzbą. Nieźle se pogodaliśmy. Było o pyrach, gzice, sznece z glancem ale też przekłady epokowych dzieł literatury polskiej na wielkopolską gwarę. »

Powrót na górę