Łowcy cytatów

Projekt adresowany do młodzieży w wieku 14-18 lat, wspierający ich edukację kulturalną poprzez wzmocnienie ich kompetencji poznawczych, krytycznego myślenia i tworzenia. Na tytułowych łowców cytatów czeka fantastyczna przygoda w murach nowopowstającej biblioteki. Wezmą oni udział w warsztatach kreatywnego tworzenia tekstów LOESJE, spotkaniu z youtuberką i kanałem promującym nowości książkowe dla młodzieży, spotkaniu z klasyką literatury polskiej i warsztatach tworzenia zwiastunów filmowych książek. Finałem projektu będzie pokaz video mappingu, stworzony przez młodzież a inspirowany książką i biblioteką, na kamienicy nowopowstałej filii biblioteki w Jarocinie.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Ratusz zaczarowany

Ratusz zaczarowanyPokaz multimedialny na fasadzie jarocińskiego ratusza okazał się wspaniały!

Obrazy i animacje, które pojawiły się podczas wieczornej prezentacji nawiązywały do budynku nowej Kamienicy Kuktury i prezentowały również dokonania młodzieży, uczestników projektu "Łowcy cytatów". Pod czujnym okiem Jakuba Hadera z Fundacji "Precyzja", który wcześniej pracował z młodzieżą, pokaz zaczarował jarociński ratusz i rynek. Było wspaniale, magicznie i bardzo nowocześnie, co brawami i okrzykami zachwytu dali nam do zrozumienia zgromadzeni licznie jarociniacy!

Pokaz w ramach projektu "Łowcy cytatów" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

 

Kreatywna młodzież filmuje!

Kreatywna młodzież filmuje!Łowcy cytatów podczas twórczej pracy! Jarocińska młodzież podczas warsztatów tworzenia zwiastunów filmowych książek pokazała niezły pazur!

To co działo się podczas sobotnich zajęć było niesamowite. Bohaterką zwiastunu została książka o twórcy snapchata i się zaczęło. Rezultaty pracy młodych twórców pod okiem Katarzyny Połom będzie można oglądać wkrótce.

Zajęcia zrealizowano w ramach projektu "Łowcy cytatów" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Niedaleko pada książka od Kamienicy Kultury

Niedaleko pada książka od Kamienicy KulturyJak stworzyć własny cytat i to o Kamienicy Kultury? Zadanie z pozoru niełatwe... ale po przyjęciu odpowiedniej metody i z taką prowadzącą warsztaty jak Monika Kula - wszystko staje się wykonalne.

Po określeniu tego, co jest dla nas ważne, o czym marzymy i co nam się nie podoba w świecie sięgnęliśmy do słowników z przysłowiami i powiedzeniami. Oto efekt:
1. Dobry towar sam sie chwali - Kamienica Kultury,
2. Niedaleko pada książka od Kamienicy Kultury
3. niedaleko pada kultura od kamienicy
4. Dobrą kulturę tworzą dobrzy ludzie
5. Nigdy nie mów nie, zawsze wchodź wyżej - Kamienica Kultury
6. Kamienica wieńczy dzieło
7. Kamienica bez kultury jest jak plaża bez słońca
8. Wyrażaj się - Kamienica Kultury
9. Schronisko dla sów - Kamienica Kultury
10. Biblioteki sa pozyteczne, kamienica kultury jest epicka
11. Bądź jak kamienica, pełen kultury
12. Kamienica - brama do kultury

Z powstałych cytatów zostaną wykonane szablony na koszulki i torby, które zostaną wykorzystane podczas otwarcia Kamienicy Kultury 8 listopada.

Warsztaty w ramach projektu "Łowcy cytatów" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin. 

Warsztaty videomappingu

Warsztaty videomappinguMłodzież rozpoczęła pracę z Jakubem Haderem z Fundacji Precyzja nad pokazem multimedialnym, kończącym projekt "Łowcy cytatów"

Były lasery i wizualizacje, ożywianie postaci za pomocą komputerowych programów. Na warsztatach młodzież ustaliła ogólny zarys i harmonogram prac nad pokazem, zapoznała się z podstaowymi narzędziami i programi. Reszta będzie tworzona online pod czujnym okiem prowadzącego - finał w listopadzie!

Zajęcia zrealizowano w ramach projektu "Łowcy cytatów" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

 

Tworzymy z LOESJE

Tworzymy z LOESJECo to jest LOESJE, jak tworzy się hasła i czemu służy ta inicjatywa dowiedzieli się młodzi mieszkańcy Jarocina podczas warsztatów z Emilią Skibą z polskiego oddziału LOESJE

Kreatywne pisanie z Loesje pobudza twórcze myślenie, inspiruje do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł.
Warsztaty rozwijają twórcze wykorzystanie języka poprzez współdziałanie w grupie. Skłaniają do refleksji nad znaczeniem słów i ich możliwą wieloznacznością, uzależnioną od kontekstu wypowiedzi.
Najbardziej inspirujące teksty, będące finalnym efektem warsztatów, stają się plakatami podpisanymi imieniem Loesje, które później dostępne są w zasobach na www.loesje.pl oraz 
www.loesje.org Te wypracowane podczas jarocińskich warsztatów znajdą się na szablonach, które będzie można odbijać na chodnikach, koszulkach czy torbach na zakupy!

Loesje [czyt. luszje], czyli po polsku Lusia
To imię młodej Holenderki, które od ponad 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami.
Loesje to również grupa ludzi działających na całym świecie na rzecz kreatywności, wolności słowa, aktywizmu społecznego. Prowadzą warsztaty kreatywnego pisania, podczas których powstają plakaty w różnych językach, a także twórcze akcje w przestrzeni miejskiej. 
Więcej o Loesje, plakaty: www.loesje.pl • www.loesje.org

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Warsztaty z vlogerką Mają K.

Warsztaty z vlogerką Mają K.9 maja grupa MDKK działająca przy filii nr 2 udała się do JOK Jarocin na warsztaty z Mają Kłodawską. Maja Kłodawska jest autorką vloga poświęconego książkom.

Bez wątpienia jest osobą, która potrafi zachęcić do czytania nie łatwą grupę odbiorców jaką  stanowi młodzież. Spotkanie miało charakter warsztatowy.  Dowiedzieliśmy się  w jaki sposób opowiadać o książkach i o roli fotografii w ich promocji. Maja przedstawiła złote zasady dotyczące tworzenia opinii o książce, które następnie wcieliliśmy w praktykę, opisując książki z cyklu Harry Potter. Promocja i marketing związane z rynkiem księgarskim stanowią ważny segment rozwoju czytelnictwa. Czujemy się zachęceni do czytania nowości i tworzenia własnych opinii w przestrzeni wirtualnej. Cieszy fakt, że w Internecie można znaleźć nie tylko kanały poświęcone grom czy kosmetykom, ale i książkom!

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu "Łowcy cytatów"dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Czytanie na YouTube

Czytanie na YouTubeMaja Kłodawska - vlogerka prowadząca blog książkowy na YouTube, promujący literaturę dla młodzieży, odwiedziła Jarocin.

Podczas pierwszego spotkania z uczniami Zespołu Szkół Społecznych opowiadała o tym jak zaistnieć w mediach społecznościowych, o co zadbać prezentując różne filmiki, na co zwrócić uwagę żeby zdobywać dużo lajków i komentarzy. Dawała też cenne rady i uwagi oraz odpowiadała na pytania. Było też o czytaniu, książkach i nie tylko lekturach szkolnych.

Podczas drugiego spotkania było już bardziej praktycznie. W warsztatach wzięli udział członkowie MDKK z Filii nr 2 w Jarocinie oraz uczniowie Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie. Uczestnicy zapoznali się z tajnikami umieszczenia i publikowania w sieci. Poznali kilka trików i ćwiczyli nowe umiejętności pod okiem naszego gościa.

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu "Łowcy cytatów"dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

 

Powrót na górę