Klub e-seniora

Członkami klubu są absolwencie kursów komputerowych, które odbywały się w filii nr 1 "Pod Ratuszem". Główne tematy spotkań to internetowe portale społecznościowe i rozwijanie umiejętności infromatycznych, poznawanie narzędzi i aplikacji online.

Seniorzy w wirtualnej rzeczywistości

Seniorzy w wirtualnej rzeczywistościGogle VR na Klubie e-Seniora w bibliotece "Pod Ratuszem"

Na październikowym spotkaniu klubu e-Seniora testowaliśmy gogle VR Gear... i stało się - wirtualna rzeczywistość pochłonęła nas bez reszty! Stwierdziliśmy, że VR znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie, w szkoleniach np. na pilota a nawet... w kampaniach reklamowych promujących bezpieczeństwo na drodze.

Wirtualna rzeczywistość na Klubie e-Seniora

Wirtualna rzeczywistość na Klubie e-Seniora"Ale fajne!" - na pierwszym powakacyjnym spotkaniu Klubu e-Seniora słychać było właśnie takie okrzyki :)

Testowaliśmy bowiem okulary Cardboard, przez które wirtualnie zwiedzaliśmy świat przy wykorzystaniu aplikacji Sites in VR. To jednak jeszcze nie koniec naszej przygody z VR...

"Ożywianie" obrazków w sieci

"Ożywianie" obrazków w sieciKolejne spotkanie seniorów zaawansowanych technologicznie

Podczas majowego spotkania klubu e-Seniora ćwiczyliśmy dodatkowe funkcje programu PowerPoint. Sprawiliśmy, że elementy naszych prezentacji "ożywały"...

Seniorzy tworzyli prezentację o Jarocinie

Seniorzy tworzyli prezentację o JarocinieW 2017 roku obchodzimy 760-lecie Jarocina. Z tej okazji na marcowym spotkaniu Klubu e-Seniora tworzyliśmy prezentacje na temat naszego miasta w programie PowerPoint.

Dyskutowaliśmy też o prawach autorskich do zdjęć i tekstów, oraz podawaniu źródeł ich pochodzenia. Przy okazji poćwiczyliśmy podłączanie projektora do komputera.

Smartfony, tablety i inne gadżety

Smartfony, tablety i inne gadżetyPodczas pięciu marcowych spotkań w filii nr 1 w ramach kursu "Smartfony, tablety i inne gadżety" jego uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat łączenia się z Internetem, wykonywania, edycji i udostępniania zdjęć, wyszukiwania w Internecie, pobierania aplikacji, bankowości mobilnej i nie tylko.

 Z tak "oswojonych" urządzeń kursanci mogą czerpać o wiele więcej pożytku i radości.

 

 

Jak pokazać pracę?

Jak pokazać pracę?W ramach Tygodnia z Internetem w filii nr 1 "Pod Ratuszem" gościliśmy lokalnych vblogerów. Lidia i Jarosław Ostaszewscy opowiedzieli o tym jak zaczęła się ich przygoda z prowadzeniem vblogów "Dom i drewno" oraz "Blondynka potrafi"

Zaproszeni goście opowiadali o spotkaniu z Marianem Opanią i Wojciechem Cejrowskim, jak poradzić sobie z hejtem, tremą i jak drukuje się drewnem na drukarce 3D. Uczestnicy spotkania zapoznali się też z przykładami blogów o różnej tematyce. 

Zdjęcia z "kijka"

Zdjęcia z "kijka"Lutowe spotkanie klubu było okazją do poćwiczenia znajomości języka angielskiego. Zwróciliśmy uwagę na najczęściej spotykane słowa występujące na różnych stronach internetowych i w różnych programach.

Wiedzę tą wykorzystywaliśmy przy obsłudze strony magisto.com, dzięki której tworzyliśmy krótkie filmiki. Klubowicze mieli także okazję zrobić sobie selfie "z kijka".

Klub e-seniora ma już 5 lat!

Klub e-seniora ma już 5 lat!Piąta rocznica istnienia Klubu E-Senior była okazją dodania naszemu comiesięcznemu spotkaniu szczególnej oprawy. Były balony, słodkości, tworzenie filmiku za pomocą aplikacji IMovie i ozdabianie zdjęć w aplikacji Pstryk Komiks na tablecie.

Wspominaliśmy moment założenia klubu 16 grudnia 2011 r. przez Aleksandrę Waszak, utworzenie grupy na Facebooku, uczestnictwo w różnych akcjach, zawieranie przyjaźni i wszystkie zmiany jakie zaszły w składzie klubu, między innymi pojawienie się nowej osoby prowadzącej klub.
Życzymy klubowi 
wszystkiego najlepszego i nowych e-umiejętności.

Praca ze zdjęciami online

Praca ze zdjęciami onlineNa marcowym spotkaniu Klubu e-Seniora działającego przy Filii nr 1 "Pod Ratuszem" został poruszony temat zdjęć.

Na spotkaniu klubowicze podłączali swój smartfon do komputera i uczyli się wyszukiwać wybrane zdjęcia. Temat ten będzie szerzej omawiany na kolejnych spotkaniach ponieważ zdjęcia i praca ze zdjęciami jest zagadnieniem, które najbardziej przyda się w codziennej obsłudze komputera. 

Seniorzy i tablety

Seniorzy i tabletyNa majowym spotkaniu Klubu e-Seniora kontynuowano temat tabletów.

Klubowicze z wielkim zainteresowaniem i zapałem poznawali tajniki kolejnych aplikacji. Uczyliśmy się korzystać ze sklepu Play, który udostępnia aplikacje mobilne na system Android. Każde urządzenie na spotkaniu było inne, ale zasada działania, poruszania się po ikonach i sposób użytkowania był na każdym urządzeniu taki sam. Tablety to dość nowy temat poruszany w pracy z seniorami lecz nasi klubowicze bardzo swobodnie poruszali się obsługując swój tablet. Kolejne spotkanie klubu odbędzie się 25 czerwca.

Tablety w rękach młodzieży i seniorów

Tablety w rękach młodzieży i seniorówKolejny etap projektu "Tablety w bibliotece"

Tym razem iPady testowali seniorzy, członkowie Klubu e-seniora w filii nr 1 "Pod Ratuszem" oraz młodzież, która współpracuje z biblioteką. Następnie tablety trafiły do filii nr 2 gdzie uczestniczki kursów komputerowych, organizowanych przez tamtejszą bibliotekę, sprawdzały ich możliwości.
Największą frajdę sprawiły wszystkim aplikacje do robienia zdjęć i filmów oraz rysunków. Dużym powodzeniem cieszył się też "Słowotok" oraz GoogleEarth.

Szybki PIT na Klubie e-seniora

Szybki PIT na Klubie e-senioraJak elektroniczne rozliczyć się z Urzędem Skarbowym uczyli się członkowie Klubu e-seniora w filii nr 1 "Pod Ratuszem".

Na spotkanie zostali zaproszeni Anna Nyczke oraz Dariusz Boguszyński - pracownicy Urzędu Skarbowego w Jarocinie. Przedstawili sposób jak rozliczyć się z fiskusem za pomocą Internetu. Przypominamy, że w kwietniu także odbędą się dyżury w ramach akcji "Szybki PIT". Zapraszamy w dniach 22-25 kwietnia do filii nr 1 "POd Ratuszem".


Powrót na górę