Akcja Żonkile

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w akcji wzięło udział ponad 2,5 tysięcy wolontariuszy w samej Warszawie, którzy rozdali 300 tysięcy papierowych kwiatów. W akcję włączają się także licznie szkoły i biblioteki z całej Polski.
Jarocińska placówka bierze udział w tej akzji od 2016 roku.

Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

Więcej tutaj http://www.polin.pl/pl/zonkile

O powstańcach z warszawskiego getta

O powstańcach z warszawskiego gettaW Filii w Wilkowyi uczniowie klas II, III a i III b zapoznali się z krótką historią powstania w getcie warszawskim oraz wykonali żonkile, które są symbolem tego wydarzenia.

JOK Jarocin zapełnił się żonkilami

JOK Jarocin zapełnił się żonkilamiDzieci z Wilkowyi wzięły udział w akcji Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich PAOLIN

Dzieci zapoznały się z historią i kulturą Żydów Polskich, a potem własnoręcznie wykonywały żonkile.

Żonkile w filii nr 3 w Jarocinie

Żonkile w filii nr 3 w JarocinieW filii nr 3 młodzi czytelnicy pamiętali o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Dzieci na zajęciach obejrzały film i wzięły udział w quizie wiedzy o kulturze żydowskiej. Materiały zostały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów PAOLIN.

Żonkil dla czytelnika

Żonkil dla czytelnikaW filii nr 2 rozdawano żonkile

74. rocznica powstania w getcie warszawskim - z tej okazji w Filii nr 2 rozdawane były czytelnikom żonkile. Były też gazetki i wystawki książek.

Dzieci pamiętają o powstańcach w getcie

Dzieci pamiętają o powstańcach w getcieKim są Żydzi, co to jest judaizm, co znaczy koszerny, kiedy obchodzony jest szabat te i inne pojęcia związane z historią Żydów poznały dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Golinie podczas Akcji Żonkile.

Dzieciom w zrozumieniu kultury żydowskiej pomogły quiz i prezentacja multimedialna. Oczywiście nie zabrakło opowieści o wydarzeniach sprzed 74 lat i wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz robienia własnoręcznie żonkili - symboli walczących.

 

Żonkile w Wilkowyi

Żonkile w WilkowyiBiblioteka w Wilkowyi również włączyła się w akcję Żonkile.

Film o powstaniu w getcie obejrzała klasa V, uczniowie dowiedzieli się kto utworzył getta i kogo w nich zamykano. Poznali postać Marka Edelmana, ostatniego przywódcy ŻOB, z którym związane są żółte żonkile.

Akcja "Żonkile" w Mieszkowie

Akcja "Żonkile" w MieszkowieW 73 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim bibliotekę w Mieszkowie odwiedzili czwartoklasiści. Dzieci nie wiedziały czym były getta, nie rozumiały po co zamykano w nich Żydów.

O bohaterach, którzy ich ukrywali i co mogło im za to grozić także usłyszeli po raz pierwszy. Mimo tego, wszyscy z wielkim przejęciem wysłuchali historii Chany Gofrit. Dziewczynka swym dziecięcym umysłem starała się zrozumieć to, co działo się wokół niej, jej rodziny i innych Żydów, zamkniętych w czasie II Wojny Światowej za murami getta. Uczniowie po raz pierwszy usłyszeli także o Akcji ŻONKILE i z wielkim zaangażowaniem wykonali ten symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Akcja "Żonkile"

Akcja "Żonkile"Jarocińska biblioteka wspólnie z Klubem Sympatyków Starej Kolei zorganizowała w Jarocinie akcję "Żonkile", upamiętniającą 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim

W całej Polsce 19 kwietnia o12.30 odbyły się premierowe pokazy filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943". Nigdzie jednak uczestnicy tej społeczno-edukacyjnej akcji nie mieli okazji obejrzeć filmu w kinie wagonowym. Zaproszona na premierowy pokaz młodzież z Niepublicznego Gimnazjum im. T. Kościuszki w Jarocinie miała niepowtarzalną okazję udać się w podróż wagonem historii - jak powiedział Jarosław Korzyniewski, pomysłodawca projektu "Kino wagonowe" i lider Klubu Sympatyków Starej Kolei.

W tym dniu odbyły się jeszcze dwa pokazy w kinie wagonowym dla uczniów Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie oraz otwarty pokaz dla dorosłych i dla uczestników projektu Senior Wigor w JOK Jarocin.

Na kolejne seanse w kinie wagonowym zapraszamy chętnych nauczycieli i młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - kontakt pod numerem telefonu 690 909 905

Akcja jest organizowana przez Muzeum Żydów Polskich. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

Powrót na górę