Na walizkach - podróże w czasie i przestrzeni

Projekt ma na celu zwiększenie aktywnego uczestnictwa w kulturze mieszkańców Jarocina poprzez udział w warsztatach i spotkaniach podróżniczych. Pokażemy różne sposoby podróżowania, w czasie i przestrzeni, z wykorzystaniem różnych środków lokomocji ale zawsze z książką, jako amuletem, utrwalającym podróżnicze doznania i wspomnienia.
Po raz pierwszy projekt był realizowany w 2019, druga edycja odbędzie się w 2020.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Gminę Jarocin

Rowerem przez 6 krajów na szlaku św. Jakuba - Piotr Czyszpak

Rowerem przez 6 krajów na szlaku św. Jakuba - Piotr CzyszpakTym razem w ramach festiwalu „Na walizkach” wspólnie z Piotrem Czyszpakiem wyruszyliśmy na wyprawę rowerową. "Camino Rowelove, 3350 km rowerem przez Europę” to historia z przymrużeniem oka.

W trackie spotkania online dostaliśmy pakiet przydatnych wskazówek co do tego jak się przygotować do wyprawy oraz na co zwrócić uwagę w trakcie jej przygotowań. Padło również mnóstwo cennych porad co do sprzętu oraz odżywiania na trasie. Nasz gość opowiedział o 40 dniowej podróży z perspektywy roweru.  Jak sam podkreślał najważniej w wyprawie nie był sam cel, ale droga do jego osiągnięcia. Na końcu spotkania pojawiły się również pytania od internautów wśród których dominowały te o porady co do wyposażenia roweru i przygotowania kondycyjne.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

O chlebie z Domową Piekarnią – Piotr Mojżyszek

O chlebie z Domową Piekarnią – Piotr MojżyszekTym razem w ramach II edycji festiwalu "Na walizkach" zaprosiliśmy młodszych miłośników podróżowania do Domowej Piekarni.

W trakcie sobotnich warsztatów Piotr Mojżyszek opowiedział o tym co towarzyszy nam codziennie, czyli chlebie. Na warsztatach poznaliśmy historię dawnych narzędzi, różnych sposobów pieczenia chleba w Polsce i na świecie. Poznaliśmy różne ciekawe kształty chlebów wypiekanych na całym świece. Na koniec pod okiem „online” naszego instruktora sami z wcześniej przygotowanych produktów ugniataliśmy, kulaliśmy i formowaliśmy smaczne bułeczki! 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

O tym jak ogromną moc ma „Siła marzeń” - Miłka Raulin

O tym jak ogromną moc ma „Siła marzeń” -   Miłka RaulinMiłka Raulin najmłodsza Polka z Koroną Ziemi w ramach festiwalu „Na walizkach” opowiadało o tym jak ogromną moc ma siła marzeń! W trakcie spotkania online opowiadała nam o determinacji i drodze jaką musiała przejść by ziścić swoje marzenia.

Wszystko zaczęło się w 2011 roku kiedy to, mając już na koncie zdobyty Mont Blanc, postanowiła wspiąć się na wszystkie najwyższe wierzchołki kontynentów. Tak powstał projekt "Siła marzeń - Korona Ziemi", który Miłka realizowała konsekwentnie przez siedem lat. 22 maja 2018 roku ukończyła swój plan, gdy stanęła na szczycie Mount Everestu. Na koniec oczywiście był czas na pytania od naszej internetowej publiczności!

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

 

Afrykańskie rytmy z zespołem Foliba online

Afrykańskie rytmy z zespołem Foliba onlineW minioną sobotę w ramach festiwalu podróżniczego "Na walizkach" odbyły się warsztaty nauki gry na bębnach. Darek i Łukasz z zespołu Foliba Music zabrali najmłodszych uczestników naszych spotkań w "muzyczną" podróż do Afryki!

Poznaliśmy instrument, ćwiczyliśmy rytmy i wspólne granie. Na koniec nie obyło się bez zadań! Wykonaliśmy własne bębenki, miłośnicy kolorowania i rysowania również mogli się wykazać. Zobaczcie sami jak było.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin

Adam Bielecki o pasji wspinania i książkach

Adam Bielecki o pasji wspinania i książkachNajbardziej znany polski himalaista i podróżnik Adam Bielecki odwiedził jarocińską bibliotekę by spotkać w formie online z naszymi czytelnikami.

Można powiedzieć, że to było spotkanie z górnej półki bo naszemu gościowi z wysokościami bardzo po drodze. W niedzielne popołudnie gościliśmy himalaistę, alpinistę, taternika i podróżnika Adama Bileckiego.  W trakcie rozmowy poznaliśmy Adama z innej strony, udało nam się dowiedzieć co porabiał w czasie pandemii i jak dbał o formę. Rozmawialiśmy o początkach jego wspinaczkowej kariery, o przyszłości himalaizmu na świecie oraz Polsce. Padło pytanie o projekt Polskiego Himalaizmu Zimowego i wyprawę zimową na K2. Adam zdradził nam, że jest molem książkowy i na każdą z swoich wypraw zabiera zawsze książkę. W trakcie spotkania pojawiło się też dużo pytań na które nasz Gos bardzo chętnie długo odpowiadał.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

 

Niemożliwe - to tylko wymówka

Niemożliwe - to tylko wymówkaTakie przesłanie przekazał nam Jan Mela, który odwiedził Jarocin w ramach projektu podróżniczego "Na walizkach". Z powodu pandemii spotkanie było transmitowane on-line

W ramach festiwalu „Na walizkach” w piątkowe popołudnie gościliśmy Jana Melę. W trakcie spotkania online Jasiek opowiadał o tym co go spotkało, gdy jako młody chłopak został porażony prądem. Co najważniejsze podkreślał, że gdyby nie przeszedł wszystkich trudów, które w życiu mu się przydarzyły, nie uwierzyłby, że ktoś taki jak on mógłby dać sobie radę z nimi. A skoro chłopakowi bez ręki i nogi może się przytrafić też tyle dobra, to każdemu z nas też może. Oczywiście trzeba się o to trochę postarać. Po prezentacji  zdjęć z wypraw i podróży po świecie,  był czas na odpowiedzi na liczne pytania od publiczności, które pojawiły się na profilu fb biblioteki.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

 

Zanim wyruszysz w góry – warsztat z Olą Dzik

Zanim wyruszysz w góry – warsztat z Olą DzikW ramach festiwalu „Na walizkach” odbyły się warsztaty online dla dzieci z Aleksandrą Dzik, alpinistką i przewodniczką górską. Zdobywczynią tytułu Śnieżnej Pantery, która jako pierwsza kobieta, ukończyła bieg Elbrus Race na trasie ekstremalnej.

Podczas spotkania młodzi słuchacze poznali dosłownie od podszewki świat gór wysokich. Ola Dzik zaprezentowała sprzęt używany we wspinaczce wysokogórskiej oraz też to jak należy go prawidłowo używać. Przypomniała również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, nie tylko tych wysokich, ale i tych niższych. Na spotkaniu nie zabrakło również zdjęć i filmów z gór wysokich.

Spotkanie w ramach projektu "Na walizkach" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Islandzka eskapada

Islandzka eskapadaW sobotę pozostaliśmy w zimowym klimacie. Wspólnie z Łukaszem Superganem, specjalistą od szlaków długodystansowych wyruszyliśmy na wyprawę przez Islandię.

W trakcie spotkania online dowiedzieliśmy się jak wyglądały przygotowania do wyprawy, skąd pomysł na jej organizację oraz jak  wędrowało się przez te 36 dni, gdy idąc samotnie do pokonania było ponad 800 kilometrów. Prezentację wzbogacały niesamowite zdjęcia i filmy pokazujące ogrom śnieżnej przestrzeni, która otaczała Łukasza Supergana przez cały czas wędrówki. Niezwykłe ujęcia przyrody oraz zorzy polarnej zachwycały z ekranów komputerów. Na koniec spotkania przyszedł oczywiście czas na pytania, w tym i te o dalsze plany naszego gościa, za które trzymamy kciuki!

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Skandynawskie klimaty

Skandynawskie klimatyMiniony weekend upłynął nam pod hasłem kolejnych spotkań w ramach festiwalu podróżniczego „Na walizkach”. Tym razem wyruszyliśmy na północ. Młodsi wielbiciele podróży podczas warsztatów wspólnie z Robertem Maciągiem wyruszyli do Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji oraz Islandii.

Poznaliśmy ciekawostki  z codziennego życia mieszkańców Skandynawii oraz zwyczaje tam panujące. Następnie w części praktycznej uczyliśmy pisać się runami skandynawskimi, poznaliśmy zasady halatafl –ulubionej gry na Islandii. Na koniec każdy z uczestników wykonywał tradycyjnego szwedzkiego konika z papieru oraz drewna, wyciętego specjalnie dla uczestników warsztatów przez prowadzącego. Teraz kolejne zadanie przed nami. List do św. Mikołaja, którego odwiedził pan Robert w Rovaniemi.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

W poszukiwaniu duchów niedźwiedzi

W poszukiwaniu duchów niedźwiedziKamila Kielar - dziennikarka i podróżniczka opowiadała o swojej samotnej wyprawie kajakiem w poszukiwaniu bardzo rzadkich niedźwiedzi zwanych duchami.

To wyjątkowy gatunek niedźwiedzi. W populacji co dziesiąty niedźwiedź jest biały - i nie jest to albinos. Stąd ich wyjątkowość i rzadkość. Spotkanie w formie on-line, było naszym pierwszym organizowanym w taki sposób. Kolejne spotkania wkrótce!

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

 

Lęk i strach w sztuce przetrwania

Lęk i strach w sztuce przetrwaniaRazem z Łukaszem Tulejem ruszyliśmy ku survivalowej przygodzie.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak oswoić swój lęk i strach, który często nam przeszkadza w podejmowaniu codziennych decyzji. Następnie w części warsztatowej spotkania na praktycznych przykładach poznaliśmy podstawy survivalu oraz pakiet informacji o tym jak np. prawidłowo spakować się na wyprawę i co na nią zabrać.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Na walizkach" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Afrykańskie zwierzęta, Kaukaz i walka z lękiem i strachem

Afrykańskie zwierzęta, Kaukaz i walka z lękiem i strachemKolejny weekend festiwalowych spotkań za nami! W niedzielne popołudnie wspólnie z Anną i Krzysztofem Kobusami odbyliśmy w trakcie warsztatów poznawczych "Zwierzęta Afryki" niezwykłą podróż.

Było dużo zagadek i zgadywanek. Poznaliśmy afrykańskie zwierzęta i dowiedzieliśmy się m.in. jak rozpoznać kto mieszka
na pustyni, a kto w dżungli? W tym samy czasie na scenie JOK Jarocin Magdalena Konik zabrała nas w najdzikszą częścią gruzińskiego Kaukazu, rejon Tuszetii. Niezwykłe zdjęcia i ujęcia mieszkańców tych rejonów pokazały nam Gruzję od podszewki.
W poniedziałek ruszyliśmy ku przygodzie z instruktorem survivali i pasjonatem szkoły przetrwania Łukaszem Tulejem. Dowiedzieliśmy się jak oswoić swój lęk i strach, który często nam przeszkadza w podejmowaniu codziennych decyzji.
Na praktycznych przykładach poznaliśmy podstawy survivalu oraz pakiet informacji o tym jak np. prawidłowo spakować się
na wyprawę.
 
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin
 

Plenerowe kino podróżnicze

Plenerowe kino podróżniczeNasze podróżnicze kino plenerowe rozpoczęliśmy od najmłodszych widzów.

Korzystając z dobrej pogody i zachowując reżim sanitarny na tarasie Kawiarni Filmowej odbyły się dwie projekcje w ramach projektu "Na walizkach". Zaczęliśmy od najmłodszych widzów, których zaprosiliśmy na cykl bajek o Bolku i Lolku, którzy przemierzali świat. Dla dorosłych zaplanowano filmową adaptację książki Billego Brynson'a "Piknik z niedźwiedziami" z doborowym duetem aktorskim: Robertem Redfordem i Nickiem Nolte. 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Na walizkach - pierwsze wydarzenia za nami

Na walizkach - pierwsze wydarzenia za namiZa nami pierwsza odsłona tegorocznej edycji projektu "Na walizkach". Wystartowaliśmy w piątkowe popołudnie kinem plenerowym z filmem "Piknik z niedźwiedziami".

W kolejnym dniu gościliśmy Michała Worocha, który  opowiedział o podróży wbrew wszystkim i wszystkiemu. Takiej, która potwierdza, że warto walczyć o marzenia i je realizować. Michał Woroch wraz z przyjacielem Maciejem Kamińskim jako pierwsi niepełnosprawni podróżnicy na wózkach przejechali samochodem terenowym obie Ameryki, pokazując ty samym, że nie ma rzeczy niemożliwych. To spotkanie na długo pozostanie za nimi. Następnego dnia w niedzielne popołudnie Arkady Fiedler zabrał nas w podróż po Afryce Zachodniej. Usłyszeliśmy relację z pierwszej w historii wyprawy samochodem elektrycznym po Afryce. Tym razem w centrum opowieści podróżnika był samochód "elektryk" oraz ludzie, dzięki którym udawało się go naładować. Jak sam wspominał, całą wyprawę należało podporządkować poziomowi baterii w samochodzie, a to niekiedy przysparzało wielu emocji  związanych z poszukiwaniu "prądu". Podróżniczy weekend zakończyliśmy kinem plenerowym i filmami dla dzieci "Bolek i Lolek dookoła świata". Przed nami kolejna tura spotkań tegorocznej edycji festiwalu.

Na walizkach

Na walizkachTakiego wydarzenia w naszej bibliotece nie było!

I Festiwal podróżniczy za nami! Co się działo przez dwa listopadowe dni? Spotkania z Aleksandrem Dobą, który jako pierwszy w historii człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie, dzięki sile mięśni, czy Przemysławem Kossakowskim - dziennikarzem i podróżnikiem znanym z nietuzinkowych programów telewizyjnych, a na dokładkę z Karolem Wójcickim – pasjonatem nocnego nieba, twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage "Z głową w gwiazdach" na Facebooku... I to podczas jednego wydarzenia... To nie zdarza się często.
A oprócz tego możliwość rozmów z podróżnikami-amatorami, blogerami, przewodnikami czy fotografami, m.in. Anną Jaklewicz, Piotrem Trybalskim, Anetą Szlachetą, Piotrem Mojżyszkiem, Radosławem Karlickim, Marcinem Mentelem oraz Basią Salamon-Szympruch. W trakcie rozmów z podróżnikami zaprezentowany został także pokaz slajdów z podróży do Gruzji autorstwa Stasi Budzisz. Nie zabrakło także tematycznych warsztatów dla dzieci i dorosłych: tańców afrykańskich, smaków świata, czytania map, archeologiczne, fotograficzne, tanich lotów, podróży z dziećmi lub do Chin.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

Powrót na górę