Rockowe czytania i strefa dziecka

Rockowe czytania i strefa dzieckaPodczas tegorocznej edycji „Jarocin Festiwal 2021” została zorganizowana Strefa Dziecka z Biblioteką i Instytutem Książki pod nazwą "Mała książka, wielki człowiek" nawiązującą do największego w Polsce projektu bookstarowego i towarzyszącej mu kampanii społecznej pod tą samą nazwą.

W ramach projektu zostało zorganizowane specjalne stanowisko na terenie nowego Amfiteatru, w którym na dzieci czekały liczne zajęcia. Można było własnoręcznie ozdobić sobie torbę z logo projektu specjalnymi literackimi szablonami, pomalować wielką kartonową ciuchcię i zrobić w niej zdjęcie, wykonać maskę lwa, tygrysa, misia czy królika, złożyć orgiami: książeczkę, łódkę oraz wykonać papierowego latawca w postaci kurki z irokezem. Warsztatom towarzyszyły zabawy ruchowe oraz Zakodowany autobus, w którym na dzieci czekały liczne zadania i zagadki (rebusy, labirynty, obrazki typu: znajdź różnicę, wykreślanki, zakodowane wyrazy).  Każdy uczestnik zabawy otrzymał gadżety: torby, pakiety książek, balony i wiatraczki ufundowane przez Instytut Książki. W realizacji zajęć bibliotekarki wspierali pracownicy Instytutu Książki.

Ważną częścią projektu było czytanie dzieciom fragmentów książek, polecanych przez Instytut Książki, przez muzyków uczestniczących w Jarocin Festiwal 2021. Jako pierwszy na scenie pojawił się Przemek Frencel z zespołu Luxtorpeda, który przekonywał licznie zgromadzoną publiczność jak ważne jest, aby zachować w sobie „wewnętrzne dziecko”. Musiał także zmierzyć się z niełatwymi pytaniami i wyznaniami od najmłodszych.  Grzegorz Kmita „Patyczk” pokazał, że każdy tekst, nawet bajkę można zarapować. I na niego czekały trudne pytania i zadania. W sobotę z dziećmi i dorosłymi, których także nie brakowało, spotkał się lider zespołu Nocny Kochanek Krzysiek Sokołowski. Było to bardzo energetyczne spotkanie, na którym równie dobrze bawili się dorośli, którzy zostali zaproszeni na scenę, aby pokazywać czytane fragmenty bajek, jak i dzieci. Kolejnym muzykiem, który miał okazję zaprezentować się na scenie był Darek Maleo Malejonek, który ma wprawę w czytaniu dzieciom bo czyta często własnym wnukom. W festiwalową niedzielę z czytaniem zmierzył się Tomek Budzyński „Budzy” z zespołu Armia, który przyniósł ze sobą gitarę i część tekstu wyśpiewał z towarzyszeniem publiczności. Na zakończenie pojawili się muzycy z zespołu Happysad Kuba Kawalec i Łukasz Cegliński, dla których nie było to pierwsze spotkanie z jarocińską publicznością - mieli oni okazję czytać dzieciom podczas festiwalu w 2017 roku. Wszyscy muzycy zgodnie podkreślali jak ważne jest czytanie, opowiadali o swoich książkach z dzieciństwa i fascynacjach czytelniczych, odpowiadali, na często niełatwe, pytania dzieci i prowadzącej spotkania Kasi Stoparczyk, dziennikarki radiowej Trójki, autorki programu „Dzieci wiedzą lepiej”.   

Projekt realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin we współpracy z Instytutem Książki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Powrót na górę