Izba Pamięci Powstańców Wielkopolskich im. generała Stanisława Taczaka w Mieszkowie

Izba pamięci powstała w roku 2012 z inicjatywy Wojciecha Koterby - mieszkańca Mieszkowa i miłośnika historii Powstania Wielkopolskiego oraz Marii Musieli, pracownicy biblioteki i jednocześnie prezeski Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Zależało im na wyeksponowaniu miejsca dla pamięci wielkiego mieszkowianina generała Stanisława Taczaka - pierwszego przywódcy Powstania, który urodził się i dzieciństwo spędził w Mieszkowie.
Pamiątki są zgromadzone w gablotach czytelni Filii w Mieszkowie.

ZWIEDZANIE: w godzinach pracy biblioteki - zobacz kontakt
Nauczycieli i opiekunów zorganizowanych grup prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny - 62 749 30 15.

Na powstańczym szlaku

Na powstańczym szlakuMaj stał się w tym roku miesiącem wycieczek. Po odwiedzinach grupy ze Szkoły specjalnej przyszła kolej na grupy ze Stowarzyszenia Kulturalnego Winogrady oraz uczestników "Odjazdowego Bibliotekarza" z Jaraczewa.

Goście jak zwykle mogli liczyć na ciekawą pogadankę w Izbie Pamięci Powstańców Wielkopolskich przeprowadzoną przez Wojciecha Koterbę. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki była także wizyta pod pomnikiem gen. Taczaka i pamiątkowe zdjęcie. Grupa z Poznania przeszła także trasę questu "Wędrówka po powstańczym Mieszkowie".

Śladami powstańców wielkopolskich

Śladami powstańców wielkopolskichCzłonkowie PTTK Oddział Ziemi Średzkiej w Środzie Wielkopolskiej, wyruszając na wyprawę śladami powstańców wielkopolskich, na swej trasie odwiedzili Mieszków.

Uczestnicy zobaczyli grób rodziców gen. Taczaka, po czym wyruszyli pod pomnik generała na rynku. Na końcu trasy zawitali do Izby Pamięci Powstańców Wielkopolskich, gdzie wysłuchali prelekcji p. Wojciecha Koterby, który mówił o wydarzeniach tamtych dni. Dzieci i ich opiekunowie wypełnili quest, który oprowadził ich po najważniejszych miejscach związanych z Powstaniem oraz otrzymali pamiątkowe pieczęcie.

Powrót na górę