Święty Marcin i jego orszak przyciągnął tłumy

Święty Marcin i jego orszak przyciągnął tłumyŚwięty Marcin i jego świta po raz drugi przyciągnęła tłumy mieszkańców i gości!

W tym roku do legionistów, świty cezara, postaci z XIX wieku dołączyły dzieci - jako mali rzymianie. W ich rolę wcieliły się przedszkolaki z Przedszkola "Marcinek". Finał przemarszu i słynna bitwa, podczas któej Marcin trafia do niewoli, z której zostaje wykupiony, odbyła się w amfiteatrze, co pozwoliło obserwatorom wydarzenia na dokładne śledzenie opowiadanej historii. Po przemarszu był rogalowy poczęstunek dla mieszkańców. W aktorów i statystów wcielili się mieszkanki i mieszkańcy Jarocina, którzy brali udział w zeszłorocznej inscenizacji. O scenariusz, muzykę, stroje zadbali dr Mikołaj Przybył i Anna Maria Wieczerska ze stowarzyszenia Bellator Societas. W rolę barbarzyńców wcielili się młodzi adepci sztuki ognia z Anthony Strret z Jarocina oraz Fire Creator- Pokazy Ognia z Ostrowa Wielkopolskiego.
Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka na Macieja Kaliszaka, jarocińskiego strażaka, który potrzebuje wsparcia w leczeniu i czekającej go długiej rehabilitacji. Jarociniacy hojnie wrzucali do strażackich puszek – zebrano 2796,93 złote

W rolę poszczególnych osób wcielili się:
lektorka Hanna Janiec i Wojciech Szymoniak (oraz legionista)
święty Marcin Marcin Tomczak
opiekunka koni Katarzyna Wachowiak
koń świętego Marcina i jego towarzysza - klacz Celestyna i klacz Nadia
żebrak/Jezus i rzymski legionista Dominik Paterczyk
cukiernik Kamil Pęsik

wielkopolskie mieszczki:  bibliotekarki Lidia Leśna, Marta Mądrzak-Grodzka, Magdalena Orzechowska, Monika Szymoniak, Sławomira Woźniczka,  Anna Żebrowska

święty Hieronim: Sebastian Pluta

legioniści: Adam Borowiński, Mikołaj Borowski, Arek Ignaszak, Jakub Kałmucki, Bruno Kowalewski, Dawid Maciejewski, Sławomir Markiewicz, Kordian Nagorzycki, Florian Pelec, Krzysztof Pelec, Tomasz Ratajczak, Krzysztof Szymkowiak

barbarzyńcy: Jakub Furmaniak, Zuzanna Ignaszak, Julia Kołodziej, Jacek Kończak, Julia Roszak, Agata Skrzypczak, Alicja Skrzypczak, Emilia Skrzypczak, Wiktoria Skrzypek, Szymon Soliński, Zofia Ślachetka, Joanna Szmaja, Zuzanna Wojtczak

cezar Marek Sobczak, kwestorz Andrzej Stanisławski, centurion Wojciech Koterba

Członkowie i sympatycy stowarzyszenia Bellator Societas, którzy wcielili się w rolę rzymskich legionistów, centurionów, barbarzyńców, świty cezara oraz piękne psy rasy wilczarz irlandzki oraz psy gończe.

Organizatorzy dziękują: pracownikom Muzeum Regionalnego w Jarocinie, pracownikom Biblioteki Jarocin, harcerzom z Hufca ZHP Jarocin, ochronie, strażakom, obsłudze techniczno-dźwiękowej, Spółdzielni "ZGODA" i wszystkim, którzy choć w najdrobniejszy sposób przyczynili się do realizacji tego widowiska.

Szczególnie dziękujemy mieszkańcom i gościom spoza Jarocina, którzy tłumnie uczestniczyli w wydarzeniu.