Spotkanie z gwarą

Spotkanie z gwarąŚrodowe spotkanie seniorów w klubie społecznym „Nasz Fyrtel” było poświęcone gwarze. Gościem specjalnym była pani Jadwiga Podeszwa autorka dwóch słowników gwary ziemi jarocińskiej, ale również sześciu innych książek.

Opowiedziała nam od kiedy zaczęło się jej zainteresowanie tematem, co sprawiło, że zdecydowała się wydać zbierane przez lata gwarowe słowa i zwroty w książce, oraz przybliżyła obowiązujące zasady językowe. Krótkie zabawy słowne pozwoliły sprawdzić ile pamiętamy słów i zwrotów, których używali nasi dziadkowie. Była żywa dyskusja i wybuchy śmiechu, kiedy pani Jadwiga opowiadała anegdoty i żarty w gwarze. Spotkanie zakończyła próba czytania napisanej przez panią Jadwigę gwarowej parafrazy znanego wiersza „Lokomotywa”.
Inicjatywa oddolna “Godumy po naszymu...” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.