Przestaw meble, zmień wygląd, popraw funkcjonalność

Przestaw meble, zmień wygląd, popraw funkcjonalnośćW jednym z majowych dni bibliotekarze z powiatu jarocińskiego wzięli udział w III edycji Biblioteki Pomysłów – projektu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Warsztaty pt. Zmień przestrzeń – aranżacje i  desing w bibliotece składały się z części teoretycznej  i praktycznej.  W części teoretycznej zaprezentowano wskazówki i porady dotyczące aranżacji przestrzeni oraz przykłady bibliotek, które dzięki  niewielkim zabiegom poprawiły swój wizerunek i funkcjonalność. W części praktycznej bibliotekarze mieli za zadanie samodzielne zaprojektować wnętrze biblioteki mając na uwadze świeżo  zdobytą wiedzę. Zadanie  z pozoru proste okazało się w rzeczy samej bardziej skomplikowane. Proces  rozplanowania przestrzeni, zagwarantowania intymności i wygody użytkownikom a przy okazji zmieszczenia  księgozbioru na regałach w ściśle określony metrażu okazał się  nie lada wyzwaniem. O wiele rzeczy się spieraliśmy m.in.  rozgorzała dyskusja o usytuowanie gabinetu dyrektora – czy powinien być zaraz na wejściu czy bardziej na uboczu. Cenna rzeczą wyniesioną z warsztatów jest propozycja wykorzystania potencjału wiedzy i oczekiwań społeczności lokalnej w procesie tworzenia nowego projektu lub nowej aranżacji biblioteki.  Jeśli będzie okazja pomysł postaramy się wykorzystać. W końcu stare przysłowie głosi, że  co dwie głowy to nie jedna! Warsztaty przeprowadziły i w próbnej  aranżacji pomagały instruktorki z WBiCAK  - Anna Sabiłło i Małgorzata Janiak.