Przemarsz świętego Marcina

Przemarsz świętego MarcinaW tym roku uroczystości związane z imieninami Jarocina, którego patronem jest święty Marcin miały wyjątkową oprawę! Biblioteka wspólnie z Fundacją 750-lecia Jarocina była częścią tego wydarzenia.

Tłumnie zebrani mieszkańcy Jarocina oraz goście z całej Polski byli świadkami imponującego wydarzenia - po raz pierwszy w dziejach miasta zorganizowano inscenizację legend o świętym Marcinie. Był zatem słynny żebrak, któremu Marcin oddał kawałek swojego płaszcza, był poznański cukiernik, któremu przyśnił się Marcin na koniu i zagubiona podkowa, od której kształt wzięły wielkopolskie rogale i na koniec słynne spotaknie na granicach starożytnej Galii, gdzie święty Marcin bezkrwawo doprowadził do pojednania dwóch stron.
W aktorów i statystów wcielili się mieszkanki i mieszkańcy Jarocina pod dowództwem dr Mikołaja Przybyła i Anny Marii Wieczerskiej, którzy opracowali scenariusz, dobrali muzykę i byli reżyserami spektaklu.

W rolę poszczególnych osób wcielili się:
lektorka Hanna Janiec
święty Marcin Marcin Tomczak
opiekunka konia Marta Tomczak
koń świętego Marcina - klacz Celestyna
żebrak/Jezus Dominik Paterczyk
cukiernik Tomasz Hoffa
wielkopolskie mieszczki: Katarzyna Hoffa, Sara Andrzejewska i Joanna Owczarska
legioniści: Adam Borowiński, Jakub Kałmucki, Bruno Kowalewski, Mikołaj Łyskawka, Sławomir Markiewicz, Kordian Nagorzycki, Florian Pelec, Krzysztof Pelec, Bartosz Pinczewski, Tomasz Ratajczak, Jakub Szyszka
barbarzyńcy: Jakub Furmaniak, Maria Gęstwa, Mikołaj Janowski, Julia Kołodziej, Julia Roszak, Agata Skrzypczak, Alicja Skrzypczak, Emilia Skrzypczak, Zofia Ślachetka, Adam Tyrakowski, Paweł Tyrakowski, Zuzanna Wojtczak
cezar Marek Sobczak
kwestorz Andrzej Stanisławski
 
Członkowie i sympatycy stowarzyszenia Bellator Societas, którzy wcielili się w rolę rzymskich legionistów, centurionów, barbarzyńców, świty cezara oraz piękne psy rasy wilczarz irlandzki: Zeus, Hades i Celt oraz suczka rasy hart Gudrun.
 
Organizatorzy dziękują: pracownikom Muzeum Regionalnego w Jarocinie, szczególnie panu Sebastianowi Plucie, pracownikom Biblioteki Jarocin, harcerzom z Hufca ZHP Jarocin na czele z druhem Krzysztofem Pelcem, ochronie, strażakom, obsłudze techniczno-dźwiękowej, Fundacji "Ogród Marzeń", Spółdzielni "ZGODA" i wszystkim, którzy choć w najdrobniejszy sposób przyczynili się do realizacji tego widowiska.
Szczególnie dziękujemy mieszkańcom i gościom spoza Jarocina, którzy tłumnie uczestniczyli w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że od tego roku taki sposób świętowania 11 listopada będzie jarocińską tradycją!
 

Powrót na górę