Co miało wspólnego ludobójstwo Ormian w Turcji i Polaków na Kresach; jak wygląda chaczkar i dlaczego wzór na nim nigdy się nie powtarza; czy poprawność polityczna ma coś wspólnego z prawdą historyczną; skąd się wzięli banderowcy i ich czerwono-czarne flagi można było się dowiedzieć na spotkaniu z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.
Gość jest autorem wielu książek, publicystą, historykiem kościoła, proboszczem parafii ormiańsko-katolickiej w Gliwicach, ale przede wszystkim działaczem społecznym, opiekunem osób niepełnosprawnych i współzałożycielem Fundacji im. Brata Alberta. Losy Polaków na Kresach, o których ksiądz opowiadał, są szczególnie bliskie prelegentowi z racji pochodzenia jego rodziny. Wykład wzbogacony ciekawymi zdjęciami na pewno przybliżył temat zgromadzonym licznie uczestnikom spotkania. Po zakończonej prelekcji gość, odpowiadając na zadawane pytania ze strony publiczności, skomentował sytuację polityczną zarówno naszego kraju, jak i Ukrainy.
Po zakończonym, spotkaniu można było zakupić książki, ze sprzedaży których całkowity dochód przeznaczony jest na remonty i rozbudowę placówek dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, prowadzonych przez Fundację im. Brata Alberta.
Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie z inicjatywy młodego Jarociniaka Piotra Solarskiego.
O historii i współczesności
Spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim