Artysta życia rzecz o Marku Kotańskim

Artysta życia rzecz o Marku KotańskimMariusz Grzesiek w rozmowie z Anną Kamińską, autorką książki "Kotański. Bóg ojciec konfrontacja", przypomnieli postać człowieka-legendy.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja teledysku zespołu "Człowieki", złożonego z byłych podopiecznych Marka Kotańskiego. Utwór był poświęcony założycielowi MONARU. "Daj innym siebie" to cytat z pisenki, który podsumowuje postać Kotańskiego.
Był pierwszym, któy zajął się ludźmi odrzuconymi, którzy dali się zwięść nałogom. Poświęcał się też wykluczonym, bezdomnym oraz zakłądał hospicja. Wartości te wyniósł z domu. Pomaganie było całym jego życiem. Książka ukazuje rónież inne oblicza Kotańskiego: męża, ojca, fana samochodów i skórzanych kurtek. Zwykłego człowieka, który zauważał innych i dawał im szansę na wyprostowanie swojego życia.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć jarocińskich wątków. Jedna z czytelniczek przyniosła książkę Barbary Rosiek "Pamiętnik narkomanki", z osobistym wpisem Marka Kotańskiego podczas pobytu na jarocińskim festiwalu w 1986. Był też pan Ryszard Siejiński, który w latach 80-tych był szefem lokalnego ZSMP i na jarocińskich festiwalach działał na polu namiotowym. Opowiadał o swoich osobistych kontaktach i rozmowach z Markiem Kotańskim. Jego opowieści są przytoczone w książce przez naszego gościa. 
Autorka podkreślałą, że wszyscy jej rozmówcy zapamiętali Marka Kotańskiego jako człowieka, któy nie zabił w sobie dziecka, i z pewnością to pomogło mu tak wiele zdziałać na rzecz innych.

Powrót na górę