Odjazdowy bibliotekarz

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

Odjazdowy rajd

Odjazdowy rajdTym razem słońce dopisało miłośnikom książek i rowerów – czwarty rajd „Odjazdowy bibliotekarz” okazał się wyjątkowo udany.

Na starcie w Zespole Szkół Społecznych w Jarocinie zebrał się spory, pomarańczowy tłum dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów. Były też całe rodziny, także kilkupokoleniowe.  Po zarejestrowaniu się, zamontowaniu chorągiewek, szprychówek i przyporządkowaniu do poszczególnych grup, rozpoczęła się jazda 
http://www.magisto.com/video/aAETP1IaSzQ3BxppYw
Trasa tegorocznego rajdu była malownicza. Pierwsza część wiodła szosą pomiędzy lasem, potem wzdłuż zalewu, który łączy Roszków i Siedlemin, do Potarzycy i stamtąd do Goliny, gdzie w Niepublicznym Przedszkolu wyznaczono metę.
Piękna pogoda sprzyjała wolnej jeździe i podziwianiu pięknych krajobrazów. Pierwsi rajdowicze dojechali po półtorej godzinie do mety. Na wszystkich czekała kawa, herbata i słodki poczęstunek – ufundowany przez Firmę Cukierniczą Zuzanny Barczak z Potarzycy. Dzięki uprzejmości pani dyrektor przedszkola Marii Włodarczyk najmłodsi mogli skorzystać z placu zabaw i trampoliny. Był też konkurs o zdrowym odżywianiu, który przeprowadziły panie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie. O tym jak poprawnie zachować się udzielając pierwszej pomocy demonstrował Maciej Zaborowski.
Wszyscy czekali jednak na gwóźdź programu – czyli losowanie nagród. Organizatorzy zadbali aby w tym roku także każdy wyjechał z drobnym upominkiem.
Chętni udali się też na zwiedzanie sanktuarium maryjnego w Golinie oraz przejechali trasę według questu z projektu „Zgrany Jarocin”.
Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji rajdu dyrekcji, pracownikom i uczniom Zespołu Szkół Społecznych w Jarocinie, Niepublicznemu Przedszkolu w Golinie, Pawłowi Kuli i pracownikom sklepu Dr. Szprycha oraz wolontariuszom i opiekunom grup rowerowych.

Odjazdowy bibliotekarz


Spotkania z rowerem w tle - odsłona kwietniowa

Spotkania z rowerem w tle - odsłona kwietniowaInauguracyjne spotkania przygotowujące do rajdu Odjazdowy Bibliotekarz.

Pierwszym gościem był Bogusław "Sławek" Kuczyński, który opowiadał o swoich wyjazdach rowerowych do Afryki - śladami Kazimierza Nowaka, na Białoruś. Pan Sławek wszystkich obecnych zadziwił swoją niesamowitą kondycją - do Jarocina przyjechał rowerem. Nasz gość na bicyklu zaczął jeździć po przejściu na emeryturę (10 lat temu, w wieku 61 lat). W czytelni "Pod Ratuszem" cyklista pokazał zdjęcia i filmy ze swych podróży.
Kolejnym gościem był Przemysław Matan. Na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor spinningu opowiedział trochę o swojej pasji. Najpierw opisał na czym polegają i jak wyglądają zajęcia spinningu. Następnie mogliśmy wysłuchać opowieści o wyprawach rowerowych osób związanych z Atlas Fitness Club w Jarocinie. 

Odjazdowy bibliotekarz

 


Spotkania z rowerem w tle - odsłona majowa

Spotkania z rowerem w tle - odsłona majowaKolejne dwa spotkania z cyklu.

Gościem pierwszego majowego spotkania był Paweł Kula - właściciel sklepu i serwisu rowerowego Dr Szprycha. Opowiadał przybyłym na spotkanie na co zwrócić uwagę, kiedy przygotowuje się rower do sezonu rowerowego. Jak się okazało - o specjalistycznych sprawach można opowiadać zrozumiałym dla laików językiem, a nie tylko "mechaniczno-rowerowym" slangiem. 
Ostatnie spotkanie przedrajdowe z Mariuszem "Długim" Grześkiem odbyło się w niemal familiarnej atmosferze i błyskawicznie przerodziło się we wspólną rozmowę o okolicznych szlakach rowerowych, o ciekawych miejscach i tym, że miejscami nasze okolice przypominają Bieszczady.

Odjazdowy bibliotekarz


Powrót na górę