Przełamując stereotypy

Przełamując stereotypyStało się już tradycją, że podczas festiwalowej soboty odbywa się Żywa Biblioteka. Tegoroczna edycja była czwartą. Ideą Żywej Biblioteki jest przełamywanie stereotypów, uprzedzeń poprzez rozmowę z drugim człowiekiem. Każdy, kto ma ochotę porozmawiać z Książkami może wypożyczyć je na półgodzinną rozmowę, podczas której można zadać Książce pytania nt. stereotypów i uprzedzeń, z jakimi się ona spotyka. Festiwalowe rozmowy w tym roku toczyły się w parkowym anturażu.

W tym roku naszymi Książkami byli: Ateista, Pastafarianin, Osoba z HIV, Siostra zakonna, Ksiądz katolicki, Policjantki, Biskup Reformowanego Kościoła Katolickiego, Aktywistka informacji konopnej, Joginka, Wegetarianka, Rodzice Rewolucji (rodzice dziewczynki z zespołem Downa), Były więzień, Trzeźwiejący alkoholik, Osoba współuzależniona, Rodzina jak każda, Siostra nieustającej przyjemności.

O tym, że takie rozmowy są ważne i potrzebne słyszeliśmy wielokrotnie zarówno od osób, które zdecydowały się na udział w Żywej Bibliotece jako Książki, jak i od Czytelników. Wśród tych ostatnich były osoby, które odwiedzały nas w poprzednich edycjach. Te rozmowy były ważne, bo dotyczyły nie tylko stereotypów i uprzedzeń, z jakimi zmagają się nasze Książki, ale tez sytuacji, rzeczy, które mogą spotkać każdego z nas – nawet, jeśli nie bezpośrednio, to w najbliższym otoczeniu.

Po raz kolejny okazało się, że festiwalowa atmosfera doskonale sprzyja takim rozmowom. Nieprzypadkowo pierwsza Żywa Biblioteka odbyła się w 2001 roku w Danii na Festiwalu w Roskilde. W tym roku w sumie mieliśmy 82 wypożyczenia (tyle osób zdecydowało się na wypożyczenie Żywych Książek). Najczęściej wypożyczaną książką był Trzeźwiejący alkoholik, ale i pozostałe rozmowy były długie i bardzo ważne.

Projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin we współpracy z Fundacją 750-lecia Jarocina i Gminą Jarocin.

Powrót na górę