Koniec z papierowymi kartami czytelników

Koniec z papierowymi kartami czytelnikówBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zakończyła realizację projektu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek".

Od stycznia 2015 roku czytelnicy biblioteki za pomocą jednej karty bibliotecznej mogą nie tylko wypożyczać ale i rezerwować bądź zamawiać książki we wszystkich filiach bibliotecznych. Zamówień i rezerwacji można dokonywać również online nie wychodząc z domu. Aby otrzymać kartę biblioteczną i korzystać ze zbiorów wszystkich naszych bibliotek, wystarczy wypełnić kartę zapisu tylko w jednej z nich. Czytelnik mający dostęp do Internetu po otrzymaniu hasła od bibliotekarza może sam sprawdzać stan swojego konta (datę wypożyczeń i termin zwrotu książek, zamówienia i rezerwacje, historię), przeszukiwać katalog oraz przeglądać nowości. Z pozycji swojego konta może również dokonywać rezerwacji i zamówień z domu. Czytelnicy posiadający adres mailowy otrzymują powiadomienia z systemu o zbliżającym się terminie zwrotu, naliczonych karach za przetrzymanie książek po terminie lub oczekiującej książce do odbioru. Wszystkie te udogodnienia zapewnia system biblioteczny Sowa firmy Sokrates-Software z Poznania.

Program dotacyjny Instytutu Książki realizowany był w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2012-2014. Celem programu było podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z Internetu a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnieni ich on-line. W tym celu biblioteka otrzymała dotację w wysokości 20 tys. zł , z której zakupiono 6 zestawów komputerowych: 3 zestawy udostępniono czytelnikom, 3 przeznaczono do katalogowania zbiorów. W ciągu dwóch lat biblioteka zakończyła długofalowy proces komputeryzacji zbiorów.

Kliknij po książkę