Katarynka, kataryniarz i Narodowe Czytanie

Katarynka, kataryniarz i Narodowe CzytanieJarocińska edycja Narodowego Czytania odbyła się w niedzielę. Zależało nam bowiem na wizycie kataryniarza.

I tak też się stało. Kataryniarz Tadzio przybył do nas ze swoją 117-letnią katarynką, którą wyprodukowano w Berlinie. Wygrywa 8 różnych melodii. Katarynka witała zgromadzonych licznie mieszkańców Jarocina przed Kamienicą Kultury, nową siedzibą filii nr 1. Choć jeszcze nasza kamienica nie jest wyposażona to właśnie w tym miejscu postanowiliśmy zorganizować tegoroczne Narodowe Czytanie. Wybraliśmy "Katarynkę" Bolesława Prusa, którą wspaniale przeczytała nasza koleżanka Hanna Janiec. Po czytaniu odbyło się jeszcze spotkanie z kataryniarzem Tadziem, który opowiadał o swojej pasji, o samej katarynce, jej konstrukcji i fenomenie. A potem wszyscy zgromadzeni udali się na pierwsze zwiedzanie nowej siedziby biblioteki przy melodiach wygrywanych przez katarynkę.