Wspólnie z Muzeum Regionalnym i Spichlerzem Polskiego Rocka oraz Galerią Skarbczyk zaprosiliśmy uczestników Festiwalu i mieszkańców do 7 czytelni: dziecięcej, historycznej, mrocznej, muzycznej, poświęconej, szkolnej i w galerii. Pretekstem do każdego spotkania była książka, której autor lub bohater byli gośćmi prowadzących.
I tak w Czytelni dziecięcej rockowe czytania z muzykami występującymi na Jarocin Festiwal 2016 prowadziła Katarzyna Stoparczyk. Naszymi gośćmi byli: Piotr Banach, Michał Wiraszko, Tomasz "Titus" Pukacki i Tomasz Jankowski.
W ramach Czytelni historycznej w podcieniach ratusza swoje edukacyjne stanowisko miał IPN. Odbyły się też spotkania ze Sławomirem Zajączkowskim (autorem komiksów historycznych z serii "Wilcze stopy"), dr Katarzyną Bittner (autorką książki „Piosenka w służbie propagandy. Historia Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu 1968-1989”) i Witoldem Tkaczykiem oraz panel dyskusyjny o rzeczywistości PRL z udziałem prof. Antoniego Dutki, Grzegorza Brzozowicza i Marka Sieprawskiego.
Kryminalno-fantastyczne spotkania autorskie odbyły się w ramach Czytelni mrocznej z Łukaszem Orbitowskim i Krzysztofem Kaźmierczakiem.
W Spichlerzu Polskiego Rocka obywały się spotkania muzyczne z DJ Wiką (bohaterką książki "DJ Wika. Jest moc" Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka), Anną Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim (autorami książki „My Lunatycy. Rzecz o Republice”), Dariuszem Duszą (autorem książki „Jestem ziarnkiem piasku”) i Danielem Wolakiem (autorem książki „Archiwum Polskiego Rocka”).
W Czytelni poświęconej odbyły się dwa spotkania z muzykami, którzy przeszli duchową przemianę z Tomaszem Budzyńskim i Andrzejem Sową.
W ramach Czytelni szkolnej odbyły się spotkania z Robertem „Litzą” Friedrichem i bohaterami filmu „Father0”, z dr Marzeną Żylińską i Bożeną Będzińską-Wosik (propagatorkami ruchu „Budzące się szkoły”) oraz z Tomaszem Elbanowskim (książka „Ratuj maluchy”).
W Czytelni w galerii odbyły się spotkania z Mateuszem Torzeckim, Grzegorzem Brzozowiczem i Rosławem Szaybo na temat okładek płyt i czasów popkultury.
„Czytelnia rozproszona” powstała we współpracy z Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Spotkania autorskie w przestrzeni miasta jako dodatek do Jarocin Festiwal 2016
Czytelnia rozproszona