Biblia, księga która przetrwała wieki

Biblia, księga która przetrwała wiekiNiezwykłą wystawę gości nasza biblioteka. To historia powstania słowa Bożego, 3500 lat historii Biblii - stworzona przez Fundację Areopag.

Pierwszymi zwiedzającymi była młodzież z jarocińskich szkół. Wystawę obejrzeli także odwiedzający nas bibliotekarze z powiatu trzcianeckiego i ze Śremu. Wystawa była też udostępniona podczas Nocy Muzeów. 
Podczas wystawy dzieci i młodzież mogły wziąć udział w zajęciach z historii pisma, które przygotowały bibliotekarki z Biblioteki Głównej.
Wystawa odbywa się w ramach projektu "Regał na nudę" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.

To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie gdzie można dotknąć eksponatów. Trzy i pół tysiąca lat opowiedziane w godzinne i pokazane na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Fundacji Areopag zależy na tym, aby każdy, kto ją odwiedzi, mógł dotknąć eksponatów, wziąść do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach i poczuć jak niezwykłe jest przetrwanie tych słów aż do dzisiaj. Znalezione w glinianych dzbanach nad Morzem Martwym rękopisy wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku ne. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. To wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Są także oryginalne wydanie z XVI i XVII wieku.
Pomysł wystawy zrodził się kilka lat temu, chodziło o to, by w jednym miejscu pokazać przejrzyście i kompleksowo historię powstania pisma świętego. W jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych biblioteczkach domowych.

 

Powrót na górę