Podróżnicze święto w JOKu

Kategoria: JOK

Podróżnicze święto w JOKuTo był wyjątkowy weekend dla wszystkich miłośników podróżowania. III Jarociński Festiwal Podróżniczy Na walizkach. Podróże małe i duże odbył się w dniach 19 - 20 listopada.

Festiwal rozpoczął się otwarciem wystawy prac uczestników warsztatów Snutki Golińskiej „Jak to się snuje!”. Na zdjęciach można zobaczyć po kursowe prace wykonane przez uczestniczki kursu Snutki golińskiej.

W sobotę odbyły się również dwa warsztaty dla dorosłych. Niech to szlak! Wstęp do wędrówek górskich? - Piotr Czyszpak opowiedział o tym jak przygotować się do wyjścia w góry oraz jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wędrówki. Na drugim warsztacie „Porada na podróż” - Jakub Porada doradzał jak tanio i gdzie podróżować. Uczestnicy dowiedzieli się, że niezależnie od tego ile ma się lat i jak gruby jest portfel, można podróżować niemal co tydzień, ciesząc się poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Dzień zakończyło spotkanie z jednym z najwybitniejszych himalaistów świata, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi -Krzysztofem Wielickim.

Niedzielę festiwalową zaczęliśmy dwoma warsztatami dla dzieci. Survivalowe ABC to idealny warsztat dla małych łowców przygód. Łukasz Marciniak nauczył jak przetrwać lesie, pokarze jak zbudować nocleg, rozpalić ognisko i uzdatnić wodę.

Warsztaty gry na bębnach to z kolei propozycja dla najmłodszym miłośników afrykańskich rytmów. Łukasz Dembiński nauczy gry na prawdziwych bębnach afrykańskich, opowie o ich budowie oraz rodzajach.

W tym dniu w godzinach 14.00 -17.00 odbyła się również "akcja wypożycz podróżnika", czyli indywidualne rozmowy z podróżnikami min. P. Czyszpak, J. Porada, M. Kostrzyński, O. Synowiec, A. Winiatorski, Ł. Marcinaik, Ł. Dembiński, A. Kamińska, M. Lipińska.

Od godziny 15.00 na scenie JOKu niesamowici goście i spotkania z prawdziwymi pasjonatami. Niedzielne spotkania rozpoczęliśmy opowieściami o zwierzętach i przyrodzie. W ten niezwykły świat zabierał nas Marcin Kostrzyński - Marcin z Lasu: Przyroda bez tajemnic. Z kolei o szlakach długodystansowych i swojej pieszej wędrówce przez Ameryki  opowiadali Stones on Travel  czyli Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski. Na zakończenie festiwalu odbyło się spotkanie z Anna Kamińską, która opowiedziała o życiu najsłynniejszej polskiej himalaistki -Wandy Rutkiewicz. Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” - Kamińska Anna.

Powrót na górę