Na walizkach po raz piąty

Kategoria: JOK

Na walizkach po raz piątyTo był wyjątkowy weekend dla miłośników podróżowania.

W tym roku świętowaliśmy V lat jarocińskiego festiwalu „Na walizkach”.  Przez te minione lata odwiedziło nas mnóstwo pasjonatów podróżowania  z którymi odbyły się liczne spotkania oraz warsztaty. Tegoroczną edycję festiwalu rozpoczęliśmy spotkaniem z Arkadiuszem Udzikiem oraz Sebastianem Rychter, którzy opowiadali o swojej podróży „Przez Europę w trzech aktach: pieszo, pod namiotem i busem”. Następnie wyruszyliśmy z Robertem Gondkiem na kontynent afrykański. Nasz gość opowiadał o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach z podnóży po Afryce szczególnie w rejonie Namibii i Botswany, krajów zachwycających przyrodą przestrzenią oraz pustynia. Dzień zakończyliśmy spotkaniem z Włodzimierzem Włochem oraz Aniką Andrasiewicz, którzy zabrali nas w podróż dookoła świata. Nasi festiwalowi goście przez 307 dni dowiedzili 22 kraje na 5 kontynentach.

Drugi dzień festiwalu rozpoczęliśmy spotkaniem dla najmłodszych miłośników podróżowania. Robert Robb Macią opowiadał o swojej najnowszej „Książce o górach”. W trakcie spotkania udzielał również wskazówek dotyczących podróżowania oraz tego jak się przygotować do wędrówek górskich. Spotkania z festiwalowymi gośćmi w sobotnie popołudnie rozpoczął Łukasz Kuliński, czyli wielkopolski  Łowca burz. Nasz gość opowiadał o tym jak powstaje burza oraz jak przed nią się uchronić. Dowiedzieliśmy się również jak powstaje zorza polarna oraz gdzie najlepiej się udać aby ja obserwować. Następnie wspólnie z Szybkimi Podnóżami udaliśmy się w podróż po Maderze czyli na Rajską wyspę wiecznej wiosny. Sobotnie spotkania zakończyliśmy prezentacją Tomasza Owsianego, który opowiadał o Paragwaju i jego twarzach. Miejscu często pomijanym w podróżach, a w opowieści naszego gościa poznanym z perspektywy reportażysty skupionego na mieszkańcach.

Przez cały czas festiwalowy na holu w JOK Jarocin dostępna była  strefa gier z „Księgarnią na Paderewskiego” oraz wyjątkowe spotkania z podopiecznymi Piotra Nadolskiego z Fundacji Skrzydła Lasu.

Powrót na górę