Zakazane książki w bibliotece

Zakazane książki w biblioteceOd wieków w Polsce i na całym świecie aresztuje się nie tylko ludzi, ale także... książki. Zabrania się ich czytania, posiadania w domowej biblioteczce, a nawet zaglądania do nich w publicznych czytelniach i bibliotekach.

Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki, jak "Mein Kampf" Adolfa Hitlera, "Manifest Komunistyczny" czy "Biblia", ale także... "Czerwony Kapturek" czy "Charlie i fabryka czekolady". Jakie były przyczyny tego rodzaju zakazów? Których tytułów nie pozwalano czytać Polakom? Których książek nie wolno czytać także dzisiaj? O tych wszystkich ciekawych rzeczach opowiadał Dariusz Rekosz. O ile nie trudno domyślić się dlaczego zakazano książkę autorstwa Adolfa Hitlera, o tyle "Czerwony Kapturek" zakazany był z powodu... butelki wina dla babci w koszyczku Czerwonego Kapturka!