Kończymy przygodę z projektami norweskimi

Kończymy przygodę z projektami norweskimiW poniedziałek odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca projekty norweskie realizowane od 2022 roku przez naszą bibliotekę. Zaproszeni goście: przedstawiciele władz Gminy Jarocin, instytucji kulturalnych, edukacyjnych i społecznych oraz partnerzy projektu i uczestnicy wysłuchali dwóch wystąpień Agaty Wittchen-Baryłkowskiej o liderstwie oraz Katarzyny Bryczkowskiej o blaskach i cieniach partnerstwa i obejrzeli filmik podsumowujący trzy projekty.

Centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych” - projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin miał na celu wzmocnienie potencjału lokalnych organizacji pozarządowych i podniesienie ich kompetencji w zakresie pozyskiwania środków na działalność. Przez okres prawie dwóch lat liderzy lokalnych stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych wzmacniali swoje liderskie umiejętności, doskonalili warsztat menadżerski i szkolili się w zakresie zarządzania organizacją pozarządową. Wskrzesili także, po kilku latach, coroczny festyn stowarzyszeń, na którym organizacje promowały się, opowiadały o realizowanych projektach i planowanych działaniach oraz wspólnie zorganizowały Dzień Dziecka dla najmłodszych mieszkańców gminy.

CWP W LICZBACH:

• 65 dyżurów doradczych dla organizacji pozarządowych
  • 14 szkoleń tematycznych dla organizacji pozarządowych
  • 2 festyny stowarzyszeń i organizacji pozarządowych
  • 1 wizyta studyjna dla organizacji pozarządowych
  • powołanie do życia 3 nowych stowarzyszeń
  • zlikwidowanie 1 nieaktywnego stowarzyszenia
  • 20 stowarzyszenia biorące udział w projekcie

Projekt pn. „Nowa ścieżka rozwoju jarocińskiego festiwalu” jest realizowany w ramach Działania „2.3 Miasto świadomej ścieżki kariery Miasto szanujące tradycję i  historię w ramach Projektu „Jarocin - Miastem Jutra” w ramach Programu Rozwój lokalny, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Celem projektu było stworzenie spójnej koncepcji rozwoju festiwalu w oparciu o szeroko zakrojone konsultacje społeczne.
W badaniu wzięli udział przede wszystkim mieszkańcy Jarocina jako bezpośredni beneficjenci festiwalu. Ankieterzy dotarli do wszystkich grup wiekowych i społecznych w gminie tak aby uzyskać miarodajny wynik oczekiwań wobec wydarzenia muzycznego mieszkańców. Końcowym efektem jest raport, na który składają się wyniki przeprowadzonych badań oraz rekomendacje na przyszłość.

Liczby:

• 4 panele dyskusyjne
  • 1 panel dyskusyjny otwarty
  • 4 wyjazdy studyjne
  • 5 warsztatów
  • 1 raport

W ramach projektu Streetworking w Jarocinie odbyły się szkolenia tematyczne z streetworkingu. Część szkoleń odbywała w tradycyjnej formie, stacjonarnie w JOK Jarocin. Było również kilka wyjść w teren do innej przestrzeni w mieście. Szkolenia poprowadzili szkoleniowcy z Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. Każdego Człowieka z Torunia.

Przeprowadziliśmy kilka akcji w terenie w takcie takich wyjść min. w McDonalds, amfiteatrze, na ulicach, palcach, przy blokowiskach oraz w trakcie innych wydarzeń takich jak festyny czy pikniki. W trakcie tych wyjść nastąpiły pierwsze próby i rozmowy streetworkerów z grupą docelową projektu, którą stanowi młodzież. W ramach tych działań zostały rozdane maskotki, nastąpiły wymiany rzeczy na inne rzeczy by nawiązać rozmowę i złapać kontakt i zaprosić na kolejne wydarzenie. Rozdawaliśmy również tradycyjne papierowe ulotki. Powstał profil na fb – StreetworkingJarocin.

Pierwsze samodzielne wydarzenie streetworkerów, które udało się zorganizować to kino plenerowe oraz „happening uwolni swoje emocję”. W trakcie trwania działania streetworkerzy zbierali informację dotyczące oczekiwań naszej grupy docelowej. Kolejnym było wydarzenie Glanomania. Happening w ramach, którego odbyły się liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży miała na celu pokazanie się grupy przyszłych streetworkerów oraz promocji ich przyszłych działań. Akcja nowe ubranko dla glana była okazją do międzypokoleniowych działań. Włączyliśmy się w zbiórkę na odbudowę pomnika glana. Przy okazji naszego wydarzenia udało się współpracować z kilkoma organizacjami. Wszystkie działania były skupione wokół glana. W grudniu grupa osób, które biorą udział w szkoleniu na streetworkerów wzięła udział w konferencji w Toruniu – Ja to MY - konferencja o młodzieży i z młodzieżą. Spotkanie było okazją do wyprawowania dialogu międzypokoleniowego.

Streetworking w  liczbach:

• 10 szkoleń
  • 12 przeszkolonych osób na streetworkerów
  • „akcje społeczne”- 6 razy w tym wymiana „rzeczy” i doświadczeń,
  • współpraca z instytucjami pozarządowymi 8
  • 16 trudnych pytań
  • 15 pozyskanych owieczek do dalszych działań
  • 10 żywych książek
  • 1 wizyta studyjna w Toruniu
  • 15 kartonów ciastek, w szczególności z czekoladą
  • 25 kartonów pizzy plus sosy
  • 50 litrów wody mineralnej
  • 6 kg toruńskich pierników
  • 40 litrów zupy kremu pomidorowego
  • ponad 100 puszek spray do Graffiti
  • 300 szt. drożdżówek i przypinek z emocjami

Projekt „Jarocin-Miastem Jutra” w ramach Programu Rozwój lokalny korzysta z dofinansowania w kwocie ponad 3,5 mln euro otrzymanego od Norwegii. Celem programu jest wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia ich mieszkańców.