Podróże z wyobraźnią

ROK 2024
Druga edycja projektu. W tym roku planujemy organizację wydarzeń w 7 miejscowościach Gminy Jarocin, w których nie ma filii bibliotecznych i 7 miejscowościach, w których filie się znajdują ale są oddalone od centrum Jarocina, przez co dzieci nie mogą aktywnie korzystać z oferty kulturalnej ze względu na wykluczenie komunikacyjne. 

Na projekt „Podróże z wyobraźnią” składać się będą zajęcia literacko-plastyczne, inspirowane bohaterami i książkami autorów goszczących w ramach projektu. Zajęcia będą przygotowywały młodych czytelników w wieku 6 do 12 lat, do bezpośrednich spotkań z pisarzami w ich miejscowościach. Dzieci poznają sylwetki i twórczość pisarzy uczestnicząc aktywnie we wprowadzających zajęciach oraz zajęciach literacko-plastycznych, podczas których  doskonale sprawdzi się aplikacja Scratch Jr. Pozwoli ona dzieciom na puszczenie wodzy fantazji i zabawę z bohaterami książek w wirtualnym świecie, stworzonym przez siebie.  Powstałe w ten sposób ilustracje stworzą wystawę prac w każdej miejscowości, w której będą odbywały się wydarzenia. Zajęcia w swoich filiach i wyjazdowe w szkołach przeprowadzą bibliotekarki.

Dzieci zostaną zaproszone także do plastycznej zabawy na hasło promujące danego pisarza w swojej miejscowości – najlepsze prace zostaną opracowane graficznie w formę ozdobnej przypinki. Bibliotekarze przed każdym spotkaniem zorganizują zajęcia z wykorzystaniem specjalnej maszynki do tworzenia butonów, dzięki której uczestnicy spotkań autorskich sami będą mogli je wytworzyć i potem przypiąć.

Zajęcia dla dzieci poprzedzą warsztaty dla bibliotekarzy z 7 filii bibliotecznych z Magdaleną Orzechowską  koordynatorką KINDLOTEKI w Bibliotece Jarocin,   która pokaże jak wykorzystać aplikację Scratch Jr podczas zajęć na bazie książek i literatury, a dzięki temu uatrakcyjnić ofertę działań swoich bibliotek. 

Całość zakończy cykl spotkań autorskich z Wojciechem Cesarzem, Melanią Kapelusz, Małgorzatą Swędrowską, Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Joanną Jagiełło, Jakubem Skowrzem i Łukaszem Wierzbickim w 14 miejscowościach.

ROK 2023
Projekt ma na celu rozwijanie potrzeb literackich i podnoszenie kompetencji czytelniczych dzieci z 7 miejscowości Ziemi Jarocińskiej, w których nie ma filii bibliotecznych. W ramach zadania odbędzie się cykl wyjazdowych zajęć literacko-plastycznych, ukazujących książkę jako pomost do rozwijania wyobraźni. Inspirację spotkań stanowić będą bohaterowie książek pisarzy, którzy na finał projektu odwiedzą dzieci osobiście.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

 

Z autorską podróżą do Witaszyc i Prus

Z autorską podróżą do Witaszyc i PrusZakończyliśmy przygodę z wyobraźnią w bibliotece w Witaszycach oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej w Prusach.

O tym, że warto marzyć i dążyć do upragnionego celu opowiadała dzieciom Joanna Jagiełło, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, od czego trzeba zacząć, aby napisać książkę. Nie zabrakło też czasu na zdawanie pytań. Na koniec spotkań dzieci otrzymały zakładki.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Życie to skarb

Życie to skarbDługo wyczekiwane spotkanie z Łukaszem Wierzbickim już za nami.

Autor opowiedział uczestnikom o swojej twórczości i początkach pisarstwa. Najwięcej uwagi poświęcił jednak książce „Ocean to pikuś”, opowiadającej o kajakowej podróży przez ocean Aleksandra Doby.  Nasz gość z wielkim humorem i zaangażowaniem opowiadał o spotkaniu z rekinem, jak to jest załatwiać „pewne potrzeby”, kiedy podglądają cię ryby, czy sztormie w niewielkim kajaku. Ważna okazała się też refleksja na temat marzeń i życia, że jest ono najcenniejszym skarbem. Mamy je tylko jedno i jeśli dobrze je przeżyjemy, to ono wystarczy…
 
Dla dzieci ważna była także możliwość zdobycia autografu oraz przybicia „piątki” z naszym gościem.
 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Morska podróż do Łuszczanowa

Morska podróż do ŁuszczanowaUczniowie Szkoły Podstawowej w Łuszczanowie wzięli udział w zajęciach w ramach projektu „Podróże z wyobraźnią”.

Uczestnicy, po wysłuchaniu kilku fragmentów książki „Ocean to pikuś” Łukasza Wierzbickiego, wykonali rekinie zakładki oraz przypinki kojarzące im się z przygodami Aleksandra Doby. Na zakończenie stworzyli morskie ilustracje w aplikacji Scratch Jr.

 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Podróż do świata legend

Podróż do świata legendMałgorzata Strękowska-Zaremba zabrała uczniów z Zespołu Szkół Nr 4 w Jarocinie do świata warszawskich legend.

Dzieciaki miały okazję poćwiczyć mózg biorąc udział w zabawach na spostrzegawczość i dowiedzieć się co wspólnego z panią Małgorzatą ma Taco Hemingway.
Drugie spotkanie odbyło się w Szkole w Potarzycy, gdzie dzieci poznały historie osób z niepełnosprawnościami oraz opowieść o przyjaźni króla Jana III Sobieskiego z Janem Heweliuszem - patronem szkoły w Potarzycy - który na cześć władcy nazwał odkryty przez siebie gwizdozbiór "Tarczą Sobieskiego".
 
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

W oczekiwaniu na autora w Cielczy

W oczekiwaniu na autora w CielczyKlasa III b wyruszyła w podróż do krainy wyobraźni za sprawą książek Jakuba Skworza.

Dzieci, po wysłuchaniu przygody z książkami księżniczki Adelki i duszka Elbita, wykonały biblioteczne duszki i własne ilustracje na tabletach. A potem przyszedł czas na tworzenie powitalnych przypinek na spotkanie autorskie z panem Jakubem, który odwiedzi dzieci w grudniu.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

W podróży z Melanią Kapelusz

W podróży z Melanią KapeluszCóż to była za podróż!

Wyprawa do krainy wyobraźni z Melanią Kapelusz oraz dziećmi z Zespołu Szkół Zaradni Odważni Oryginalni w Wilkowyi i dziećmi ze Stowarzyszenia Edukacyjnego Nasza Szkoła w Bachorzewie.

 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

W oczekiwaniu na autora w Potarzycy

W oczekiwaniu na autora w PotarzycyW Potarzycy odbyło się spotkanie z dziećmi z IV klasy, w ramach bibliotecznego projektu "Podróże z wyobraźnią".

Były to zajęcia przygotowujące dzieci do spotkania autorskiego z panią Małgorzatą Strękowską - Zarembą.
Na początek dzieci poznały biografię autorki i jej twórczość. Następnie wysłuchały pierwszego rozdziału z najnowszej książki autorki pt. "Śledztwo inspektora Mątwy. Gdzie jest syrenka?".
W drugiej części - warsztatowej - dzieci robiły zakładki z wizerunkiem syrenki warszawskiej, samodzielnie wykonały przypinki, a także ilustracje na tabletach w aplikacji Scratch Junior odwołując się do książek autorki.
 
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Zajęcia w Golinie

Zajęcia w GolinieSymbole narodowe, krzyżówka z hasłami niepodległościowymi i wspólne czytanie wiersza "Kto ty jesteś? Polak mały" - tak uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Golinie uczcili Święto Niepodległości.

Na finał spotkania, zostawili swój patriotyczny ślad w bibliotece.

Z autorką w świecie książek

Z autorką w świecie książekJak przetrwać listopadową słotę? Tylko w świecie książek i towarzystwie Małgorzaty Swędrowskiej!

Zakończyliśmy przygodę z wyobraźnią w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Siedleminie oraz w Filii nr 2 i Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Jarocinie.
O jej sile, mocy książek, o tym, że czytanie to myślenie i że na każdy kłopot znajdzie się rozwiązanie w książkach mówiła dzieciom z klas trzecich i czwartych Małgorzata Swędrowska.
Na koniec spotkań każda klasa otrzymała prezent w postaci książki do wspólnego tworzenia i zabaw z wyobraźnią!
Dziękujemy dyrekcjom obu szkół i nauczycielom za przygotowanie i miłe przyjęcie, a najmłodszym za wspaniałe uczestnictwo, uwagę i aktywność!
 
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Warsztaty w Siedleminie

Warsztaty w SiedleminieW ramach naszego projektu PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ dziś gościliśmy w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Siedleminie.

Wspólnie z klasą III wyruszyliśmy do Poznania, a konkretnie do poznańskiej piekarni Walentego, któremu przyśnił się św. Marcin. Walenty idąc rano do swojej piekarni znalazł podkowę od konia rzymskiego legionisty i wpadł na pomysł wypiekania rogali...o tym czytaliśmy. Było to opowiadanie z książki Małgorzaty Swędrowskiej - autorki, która za tydzień osobiście spotka się z dziećmi.
Po czytaniu dzieci wykonały łapacze snów w kształcie podkowy. W drugiej części zajęć drużynowo wykonywali ilustracje do przeczytanej historii na tabletach w aplikacji Scratch Junior, a na koniec każdy zaprojektował własną powitalną przypinkę.
 
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

W oczekiwaniu na autora w Mieszkowie

W oczekiwaniu na autora w MieszkowieFilia w Mieszkowie także rozpoczęła przygotowania do spotkania autorskiego. Naszym gościem ma być Łukasz Wierzbicki. W czasie pierwszych odwiedzin uczniowie klasy II poznali twórczość wyczekiwanego gościa oraz wysłuchali kilku rozdziałów z książki, „Ocean to pikuś’. Jeden z fragmentów dotyczył mrożącego krew w żyłach spotkania Aleksandra Doby z rekinem. I dlatego uczestnicy na zakończenie wykonali zakładkę – rekina.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Spotkanie z twórczością Melanii Kapelusz w Bachorzewie

Spotkanie z twórczością Melanii Kapelusz w BachorzewieKolejne zajęcia przygotowujące do spotkania autorskiego z Melanią Kapelusz, tym razem dla uczniów klasy II i III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie

Bibliotekarka Danka z Filii w Wilkowyi przedstawiła dzieciom postać pisarki oraz jej twórczość. Następnie przeczytała fragmenty dwóch książek pani Melanii. Później na zajęciach plastycznych wszyscy wykonali zakładki krasnoludki z kolorowej pianki. Po krótkiej przerwie uczniowie przystąpili do robienia przypinek z bibliotekarką Magdą z Biblioteki Głównej w Jarocinie oraz ilustracji w aplikacji Scratch Junior.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Poznajemy twórczość Joanny Jagiełło

Poznajemy twórczość Joanny JagiełłoW poniedziałkowe przedpołudnie w bibliotece w Witaszycach odbyły się pierwsze zajęcia przygotowujące uczniów klasy III b do spotkania autorskiego z panią Joanną Jagiełło. Na początku dzieci zapoznały się z biografią tej pisarki, a także z krótkimi opisami jej książek. Następnie wysłuchały dwie czytanki: „Oko w oko z diplodokiem” oraz fragment „Pamiętnika Czachy”.

Spotkanie zakończyło się warsztatami, na których uczniowie wykonali dinozaurowe zakładki, wzorując się na jednej z przeczytanych książek pani Joanny.
 
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Drugie spotkanie z twórczością Melanii Kapelusz

Drugie spotkanie z twórczością Melanii KapeluszW bibliotece w Wilkowyi dalszy ciąg „Podróży z wyobraźnią” i spotkania z bohaterami książek Melanii Kapelusz. Uczniowie klasy II z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni na zajęciach, które prowadziła pani Magda z Biblioteki Głównej, wykonali przypinki i obrazki w aplikacji Scratch Jr.

Projekt "Podróże z wyobraźnią" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Gminy Jarocin.

Poznajemy twórczość Melanii Kapelusz

Poznajemy twórczość Melanii KapeluszW bibliotece w Wilkowyi odbyły się pierwsze zajęcia przygotowujące uczniów klasy II z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni do spotkania autorskiego z panią Melanią Kapelusz. Na początku dzieci zapoznały się z biografią tej pisarki, a także z krótkimi opisami jej książek. Następnie wysłuchały czterech jej opowieści napisanych z humorem. Spotkanie zakończyło się warsztatami, na których drugoklasiści wykonali krasnoludki z szyszek i kolorowego filcu, wzorując się na książce pani Melanii.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Spotkanie z Wojciechem Cesarzem

Spotkanie z Wojciechem CesarzemZa nami pierwsze spotkania autorskie w ramach projektu PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ.
Naszym gościem był Wojciech Cesarz, autor książek, których bohaterami są głównie psiaki a najbardziej znany to psiak Winter!

Pan Wojciech przeczytał fragmenty swoich książek i podzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat psów, a przede wszystkim zwrócił uwagę na to, że pies. kot, króliczek i każde inne zwierzę to nie zabawka. Człowiek powinien je szanować i o nie dbać!
Spotkania odbyły się w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Roszkowie oraz w filii w Golinie, gdzie uczestnikami byli uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie.
 
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Psie zajęcia w Roszkowie

Psie zajęcia w RoszkowieDzisiaj gościliśmy w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Roszkowie, która jest na trasie naszego projektu "Podróże z wyobraźnią". Odbyły się zajęcia dotyczące twórczości Wojciecha Cesarza, który odwiedzi dzieciaki już w najbliższą środę.
Na początku były się zajęcia wprowadzające, podczas których uczestnicy tworzyli zakładki i zapoznali się z książkami naszego i swojego gościa. Podczas drugich zajęć na tabletach w specjalnej aplikacji tworzyli własne ilustracje z bohaterami książek pana Wojciecha.

Na zakończenie dzieciaki tworzyły własne powitalne przypinki, które także samodzielnie "zmontowały". Założą je w dniu spotkania autorskiego.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Warsztaty dla bibliotekarzy z korzystania z aplikacji Scratch Junior

Warsztaty dla bibliotekarzy z korzystania z aplikacji Scratch JuniorPierwszym wydarzeniem w ramach projektu PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ było szkolenie dla części bibliotekarek, które będą zaangażowane w projekt i będą przeprowadzać zajęcia z wykorzystaniem tabletów.

W ramach projektu zaplanowano zajęcia dla dzieci, które w aplikacji Scratch Junior będa tworzyły własne ilustracje do książek zaproszonych pisarek i pisarzy, którzy będą ich odwiedzać do końca roku. Uczestniczki zapoznały się ze wszystkimi możliwościami jakie daje aplikacja by być przygotowane na różne pytania najmłodszych.
Szkolenie przeprowadziła Magdalena Orzechowska. Przy okazji był też czas aby nauczyć się posługiwania maszynką do robienia przypinek - te także dzieci będą tworzyć w ramach projektu.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

 

Tablety i przypinki w Golinie

Tablety i przypinki w GolinieKolejne zajęcia z bohaterami książek Wojciecha Cesarza w golińskiej bibliotece. Dziś dzieciaki tworzyły w aplikacji Scratch Junior własne ilustracje do książek naszego gościa.
W drugiej części spotkania ich zadaniem było stworzenie przypinek z hasłami powitalnymi na cześć pisarza, który odwiedzi ich w październiku.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Poznajemy twórczość Wojciecha Cesarza w Golinie

Poznajemy twórczość Wojciecha Cesarza w GolinieW filii w Golinie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" odbyło się pierwsze spotkanie z uczniami klasy III dotyczące twórczości Wojciecha Cesarza. Odwiedzi w październiku dzieci, a dziś poznały twórczość pisarza, wysłuchały też fragmentów książki "Pamiętnik grzecznego psa". Następnie wykonywały zakładki do książek w kształcie psa, które nawiązywał do treści książki.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Psi dzień w bibliotece

Psi dzień w biblioteceW Międzynarodowym Dniu Psa w naszych bibliotekach na czytelników czekały psie niespodzianki. Każdy kto odwiedził bibliotekę mógł wykonać psie zakładki do książek lub zawieszkę na drzwi.

Nie tylko o skarpetkach!

Nie tylko o skarpetkach!Właśnie gościliśmy Justynę Bednarek - autorkę przesympatycznych przygód skarpetek, niesamowitych kur oraz wielu innych postaci!

Pani Justyna przyjechała spotkać się z czytelnikami w szkołach w Siedleminie i Roszkowie, a gościnnie odwiedzili ją też uczniowie z Goliny! Wszyscy nasłuchaliśmy się jak to ze skarpetkami było oraz innymi książkami! Dzieci chętnie słuchały, a długa kolejka po autografy pozwala nam sądzić, że i z czytaniem będzie super zabawa!
 
To już był nasz ostatni gość w tym roku i ostatni w ramach tegorocznej edycji projektu "Podróże z wyobraźnią", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Rafał Witek w podróży do Potarzycy

Rafał Witek w podróży do PotarzycyDruga podróż do krainy wyobraźni z Rafałem Witkiem i bohaterami jego książek dobyła się do Szkoły Podstawowej w Potarzycy

Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Rafał Witek w Szkole w Bachorzewie

Rafał Witek w Szkole w BachorzewieW ostatni piątek listopada wybraliśmy się w kolejną podróż z wyobraźnią - tym razem z Rafałem Witkiem, który odwiedził swoich czytelników w Szkole Podstawowej w Bachorzewie

Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Psiaczek- wędrowniczek i inne przygody w Łuszczanowie

Psiaczek- wędrowniczek i inne przygody w ŁuszczanowieDrugie spotkanie z Wiolettą Piasecką odbyło się w Łuszczanowie

Młodzi czytelnicy spędzili mile czas z pisarką i jej sympatycznymi leśnymi bohaterami z Psiakiem-Wędrowniczkiem. Były gry i zabawki oraz zgadywanki.

Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Spotkanie z Andersenem

Spotkanie z AndersenemOpowieść o chłopcu, który miał dwa marzenia - pod takim hasłem odbyło się spotkanie w formie warsztatów literacko teatralnych wokół książki Wioletty Piaseckiej "Andersen"

To kolejne spotkanie w ramach naszego wyjazdowego projektu "Podróże z wyobrażnią:. Tym razem nasz gość Wioletta Piasecka zaprosiła dzieci z Prus do wspaniałej zabawy w teatrzyk na podstawie swojej książki o najsłynniejszym bajkopisarzu Hansie Christianie Andersenie. Dzieci zgadywały też tytuły baśni duńskiego pisarza w zabawie kalamburowej.

Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Bohaterowie Wojciecha Widłaka w Siedleminie

Bohaterowie Wojciecha Widłaka w SiedleminieDrugie spotkanie w ramach naszego wyjazdowego projektu "Podróże z wyobraźnią"

Po spotkaniu w Radlinie, Wojciech Widłak zapakował swoje literackie walizki i szybko ruszył na spotkanie z dziećmi w Szkole w Siedleminie. Oprócz opowieści o Panu Kuleczce było też trochę o Wesołym Ryjku.

Spotkanie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gmina Jarocin

Wojciech Widłak w podróży z wyobraźnią

Wojciech Widłak w podróży z wyobraźniąDzisiaj byliśmy w podróży z wyobraźnią. Rozpoczęliśmy cykl spotkań z pisarzami, których książki dzieci poznawały przed wakacjami.

Zaczynamy z górnej półki - spotkaniami z Wojciechem Widłakiem i Panem Kuleczką - tak było podczas spotkania z czytelnikami w Radlinie. 
 
Spotkanie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gmina Jarocin
 

Skarpetki i nowe technologie

Skarpetki i nowe technologieW ramach kolejnego etapu projektu "Podróże z wyobraźnią" odwiedziłyśmy Niepubliczną Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym w Roszkowie.

Uczniowie w nawiązaniu do twórczości Justyny Bednarek autorki serii książek dla dzieci: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" tworzyli ilustracje w aplikacji Scratch Jr. Efektem dzisiejszego spotkania były przygotowane przez dzieci pomysłowe historyjki obrazkowe z udziałem głównych bohaterek - skarpetek. Inspiracją była książka "Banda Czarnej Frotte". Zebrałyśmy również przygotowane przez chętne dzieci plakaty, które będą promować spotkanie autorskie z Justyną Bednarek. Wkrótce odwiedzimy kolejne szkoły, które biorą udział w projekcie.
 
Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Ufoludki na tablecie

Ufoludki na tablecieW ramach kolejnego etapu projektu "Podróże z wyobraźnią" odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte w Cielczy.

Uczniowie klasy I w nawiązaniu do twórczości Wojciecha Widłaka tworzyli ilustracje  w aplikacji ScratchJr.  Efektem dzisiejszego spotkania były przygotowane przez dzieci pomysłowe historyjki obrazkowe z udziałem ufoludka. Inspiracją była książka "Marta i ufoludek". Jutro będziemy w Potarzycy, a w środę w Prusach i Siedleminie.

Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin


Skarpetki w tablecie

Skarpetki w tablecieW ramach kolejnego etapu projektu "Podróże z wyobraźnią" odwiedziłyśmy Niepubliczną Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym w Roszkowie.

Uczniowie w nawiązaniu do twórczości Justyny Bednarek autorki serii książek dla dzieci: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" tworzyli ilustracje  w aplikacji ScratchJr.  Efektem dzisiejszego spotkania były przygotowane przez dzieci pomysłowe historyjki obrazkowe z udziałem głównych bohaterek - skarpetek. Inspiracją była książka "Banda Czarnej Frotte". Zebrałyśmy również przygotowane przez chętne dzieci plakaty, które będą promować spotkanie autorskie z Justyną Bednarek. Wkrótce odwiedzimy kolejne szkoły, które biorą udział w projekcie.

Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin

Z wizytą na duńskiej wyspie

Z wizytą na duńskiej wyspieNa kolejne spotkanie „Podróże z wyobraźnią” wybraliśmy się do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie. Uczniowie zapoznali się z twórczością Rafała Witka, który już niedługo odwiedzi ich szkołę. Wysłuchali jednej z historyjek „Jestem dużym Tatą, ale czasami udaję kota”.

Dzieci po wysłuchaniu opowiadania, pięknie potrafiły powiedzieć o czym była historia podróży ojca z córką na wyspę Bornholm. Uczniowie podzielili się swoimi przygodami podczas podróży oraz wykonali śliczne prace plastyczne o morskich przygodach na morzu.  
Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Pan Kuleczka, Katastrofa i ... ufoludki

Pan Kuleczka, Katastrofa i ... ufoludkiW trakcie „Podróży z wyobraźnią” dotarliśmy do przedszkolaków z oddziałów Niepublicznego Przedszkola „Tęcza” Radlinie. W głośnych czytaniach towarzyszyli nam bohaterowie książek Wojciecha Widłaka – pies Pypeć, kaczka Katastrofa, mucha Bzyk-Bzyk, oraz dziewczynka Marta i ufoludki.

Opowiadanie o drzewie w grupach starszaków było inspiracją do zrobienia drzewa -z papierowej rolki i cienkich bibułek w różnych odcieniach zieleni, które tworzyły rozłożystą koronę. Grupy maluszków poznały dziewczynkę Martę i jej niecodziennego gościa – zielonego Ufika. Każdy stworzony przez dzieci ufoludek był inny - ozdobiony kolorowymi drucikami i piankowymi buźkami.
Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Po co wieje wiatr?

Po co wieje wiatr?Seria „Czytam sobie”, to książeczki przyjazne dzieciom, ułatwiające naukę czytania, dostosowane poziomem do możliwości małego czytelnika.

I właśnie takie książeczki autorstwa Rafała Witka mieli okazję poznać uczniowie klas I-III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im Jana Heweliusza w Potarzycy. Panie bibliotekarki przeczytały opowiadanie pt. „Po co wieje wiatr”, a dyskusja czy wiatr pomaga ludziom, czy raczej przeszkadza pozostała nierozstrzygnięta, bo argumentów z jednej i drugiej strony było właściwie tyle samo. Później młodzi czytelnicy zmierzyli się w „wiatrowych” konkurencjach. Była więc wichura pod KLANZOWĄ chustą, utrzymywanie piórka w powietrzu, toczenie piłeczek za pomocą rurek różnej długości, czy pojedynek na rozdmuchiwanie kolorowych pianek.
Te ciekawe zajęcia mogły się odbyć dzięki projektowi "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Podróże do krainy książek Wioletty Piaseckiej

Podróże do krainy książek Wioletty Piaseckiej"Krówka Modnisia. Wesołe wierszyki", "Zagadki piłkarskie" i "Tańczące Czarownice" to tylko niektóre tytuły książek Wioletty Piaseckiej.

Okazją do poznania twórczości autorki będzie spotkanie, które zostanie zorganizowane w Zespole Szkół w Prusach. A wszystko to za sprawą projektu "Podróże z wyobraźnią", który dziś zagościł wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Dzieci poznały bohaterów książek Wioletty Piaseckiej i wykazały się dużą kreatywnością przygotowując zakładki w formie krówki i piłkarza. Spośród projektów plakatu przygotowanych przez dzieci w wakacje najlepsze będą nagrodzone. 

Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Skarpetkowe pacynki

Skarpetkowe pacynkiW ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" rozpoczęłyśmy cykl wyjazdowy. Tym razem odwiedziłyśmy dzieci ze szkół w Siedleminie i Roszkowie.

Uczniom została przedstawiona postać Justyny Bednarek autorki serii książek dla dzieci: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Efektem dzisiejszego spotkania były przygotowane przez dzieci barwne skarpetkowe pacynki.
Jesienią w szkołach w Siedleminie i Roszkowie zostaną zorganizowane spotkania autorskie z Justyną Bednarek. Tym czasem dzieci przez wakacje będą projektowały plakatu na spotkanie z gościem. Najlepsza praca zostanie nagrodzona!

Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

 

 

 

 

Powrót na górę