ROK 2024
Druga edycja projektu. W tym roku planujemy organizację wydarzeń w 7 miejscowościach Gminy Jarocin, w których nie ma filii bibliotecznych i 7 miejscowościach, w których filie się znajdują ale są oddalone od centrum Jarocina, przez co dzieci nie mogą aktywnie korzystać z oferty kulturalnej ze względu na wykluczenie komunikacyjne.
Na projekt „Podróże z wyobraźnią” składać się będą zajęcia literacko-plastyczne, inspirowane bohaterami i książkami autorów goszczących w ramach projektu. Zajęcia będą przygotowywały młodych czytelników w wieku 6 do 12 lat, do bezpośrednich spotkań z pisarzami w ich miejscowościach. Dzieci poznają sylwetki i twórczość pisarzy uczestnicząc aktywnie we wprowadzających zajęciach oraz zajęciach literacko-plastycznych, podczas których doskonale sprawdzi się aplikacja Scratch Jr. Pozwoli ona dzieciom na puszczenie wodzy fantazji i zabawę z bohaterami książek w wirtualnym świecie, stworzonym przez siebie. Powstałe w ten sposób ilustracje stworzą wystawę prac w każdej miejscowości, w której będą odbywały się wydarzenia. Zajęcia w swoich filiach i wyjazdowe w szkołach przeprowadzą bibliotekarki.
Dzieci zostaną zaproszone także do plastycznej zabawy na hasło promujące danego pisarza w swojej miejscowości – najlepsze prace zostaną opracowane graficznie w formę ozdobnej przypinki. Bibliotekarze przed każdym spotkaniem zorganizują zajęcia z wykorzystaniem specjalnej maszynki do tworzenia butonów, dzięki której uczestnicy spotkań autorskich sami będą mogli je wytworzyć i potem przypiąć.
Zajęcia dla dzieci poprzedzą warsztaty dla bibliotekarzy z 7 filii bibliotecznych z Magdaleną Orzechowską koordynatorką KINDLOTEKI w Bibliotece Jarocin, która pokaże jak wykorzystać aplikację Scratch Jr podczas zajęć na bazie książek i literatury, a dzięki temu uatrakcyjnić ofertę działań swoich bibliotek.
Całość zakończy cykl spotkań autorskich z Wojciechem Cesarzem, Melanią Kapelusz, Małgorzatą Swędrowską, Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Joanną Jagiełło, Jakubem Skowrzem i Łukaszem Wierzbickim w 14 miejscowościach.
ROK 2023
Projekt ma na celu rozwijanie potrzeb literackich i podnoszenie kompetencji czytelniczych dzieci z 7 miejscowości Ziemi Jarocińskiej, w których nie ma filii bibliotecznych. W ramach zadania odbędzie się cykl wyjazdowych zajęć literacko-plastycznych, ukazujących książkę jako pomost do rozwijania wyobraźni. Inspirację spotkań stanowić będą bohaterowie książek pisarzy, którzy na finał projektu odwiedzą dzieci osobiście.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Zakończyliśmy przygodę z wyobraźnią w bibliotece w Witaszycach oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej w Prusach.
O tym, że warto marzyć i dążyć do upragnionego celu opowiadała dzieciom Joanna Jagiełło, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, od czego trzeba zacząć, aby napisać książkę. Nie zabrakło też czasu na zdawanie pytań. Na koniec spotkań dzieci otrzymały zakładki. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Dzieci w bibliotece
Z autorską podróżą do Witaszyc i Prus
Joanna Jagiełło w Witaszycach i Prusach
Długo wyczekiwane spotkanie z Łukaszem Wierzbickim już za nami.
Życie to skarb
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łuszczanowie wzięli udział w zajęciach w ramach projektu „Podróże z wyobraźnią”.
Uczestnicy, po wysłuchaniu kilku fragmentów książki „Ocean to pikuś” Łukasza Wierzbickiego, wykonali rekinie zakładki oraz przypinki kojarzące im się z przygodami Aleksandra Doby. Na zakończenie stworzyli morskie ilustracje w aplikacji Scratch Jr. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Dzieci w bibliotece
Morska podróż do Łuszczanowa
Rekinie zakładki
Małgorzata Strękowska-Zaremba zabrała uczniów z Zespołu Szkół Nr 4 w Jarocinie do świata warszawskich legend.
Podróż do świata legend
Klasa III b wyruszyła w podróż do krainy wyobraźni za sprawą książek Jakuba Skworza.
Dzieci, po wysłuchaniu przygody z książkami księżniczki Adelki i duszka Elbita, wykonały biblioteczne duszki i własne ilustracje na tabletach. A potem przyszedł czas na tworzenie powitalnych przypinek na spotkanie autorskie z panem Jakubem, który odwiedzi dzieci w grudniu. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Podróże z wyobraźnią
W oczekiwaniu na autora w Cielczy
Książkowe spotkanie z duchami
Cóż to była za podróż!
Wyprawa do krainy wyobraźni z Melanią Kapelusz oraz dziećmi z Zespołu Szkół Zaradni Odważni Oryginalni w Wilkowyi i dziećmi ze Stowarzyszenia Edukacyjnego Nasza Szkoła w Bachorzewie. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Podróże z wyobraźnią
W podróży z Melanią Kapelusz
Melania Kapelusz w Wilkowyi i Bachorzewie
W Potarzycy odbyło się spotkanie z dziećmi z IV klasy, w ramach bibliotecznego projektu "Podróże z wyobraźnią".
W oczekiwaniu na autora w Potarzycy
Symbole narodowe, krzyżówka z hasłami niepodległościowymi i wspólne czytanie wiersza "Kto ty jesteś? Polak mały" - tak uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Golinie uczcili Święto Niepodległości.
Na finał spotkania, zostawili swój patriotyczny ślad w bibliotece.
Zajęcia dla dzieci
Zajęcia w Golinie
Niepodległościowe zajęcia w Golinie
Jak przetrwać listopadową słotę? Tylko w świecie książek i towarzystwie Małgorzaty Swędrowskiej!
Z autorką w świecie książek
W ramach naszego projektu PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ dziś gościliśmy w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Siedleminie.
Warsztaty w Siedleminie
Filia w Mieszkowie także rozpoczęła przygotowania do spotkania autorskiego. Naszym gościem ma być Łukasz Wierzbicki. W czasie pierwszych odwiedzin uczniowie klasy II poznali twórczość wyczekiwanego gościa oraz wysłuchali kilku rozdziałów z książki, „Ocean to pikuś’. Jeden z fragmentów dotyczył mrożącego krew w żyłach spotkania Aleksandra Doby z rekinem. I dlatego uczestnicy na zakończenie wykonali zakładkę – rekina.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Podróże z wyobraźnią
W oczekiwaniu na autora w Mieszkowie
Warsztaty w Mieszkowie
Kolejne zajęcia przygotowujące do spotkania autorskiego z Melanią Kapelusz, tym razem dla uczniów klasy II i III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie
Bibliotekarka Danka z Filii w Wilkowyi przedstawiła dzieciom postać pisarki oraz jej twórczość. Następnie przeczytała fragmenty dwóch książek pani Melanii. Później na zajęciach plastycznych wszyscy wykonali zakładki krasnoludki z kolorowej pianki. Po krótkiej przerwie uczniowie przystąpili do robienia przypinek z bibliotekarką Magdą z Biblioteki Głównej w Jarocinie oraz ilustracji w aplikacji Scratch Junior. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Podróże z wyobraźnią - wizyta w szkole w Bachorzewie
Spotkanie z twórczością Melanii Kapelusz w Bachorzewie
Melania Kapelusz w Bachorzewie
W poniedziałkowe przedpołudnie w bibliotece w Witaszycach odbyły się pierwsze zajęcia przygotowujące uczniów klasy III b do spotkania autorskiego z panią Joanną Jagiełło. Na początku dzieci zapoznały się z biografią tej pisarki, a także z krótkimi opisami jej książek. Następnie wysłuchały dwie czytanki: „Oko w oko z diplodokiem” oraz fragment „Pamiętnika Czachy”.
Poznajemy twórczość Joanny Jagiełło
W bibliotece w Wilkowyi dalszy ciąg „Podróży z wyobraźnią” i spotkania z bohaterami książek Melanii Kapelusz. Uczniowie klasy II z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni na zajęciach, które prowadziła pani Magda z Biblioteki Głównej, wykonali przypinki i obrazki w aplikacji Scratch Jr.
Projekt "Podróże z wyobraźnią" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Gminy Jarocin.
Podróże z wyobraźnia w Wilkowyi
Drugie spotkanie z twórczością Melanii Kapelusz
Ilustracje na tabletach i przypinki
W bibliotece w Wilkowyi odbyły się pierwsze zajęcia przygotowujące uczniów klasy II z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni do spotkania autorskiego z panią Melanią Kapelusz. Na początku dzieci zapoznały się z biografią tej pisarki, a także z krótkimi opisami jej książek. Następnie wysłuchały czterech jej opowieści napisanych z humorem. Spotkanie zakończyło się warsztatami, na których drugoklasiści wykonali krasnoludki z szyszek i kolorowego filcu, wzorując się na książce pani Melanii.
Poznajemy twórczość Melanii Kapelusz
Za nami pierwsze spotkania autorskie w ramach projektu PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ.Spotkanie z Wojciechem Cesarzem
Naszym gościem był Wojciech Cesarz, autor książek, których bohaterami są głównie psiaki a najbardziej znany to psiak Winter!
Dzisiaj gościliśmy w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Roszkowie, która jest na trasie naszego projektu "Podróże z wyobraźnią". Odbyły się zajęcia dotyczące twórczości Wojciecha Cesarza, który odwiedzi dzieciaki już w najbliższą środę.Psie zajęcia w Roszkowie
Na początku były się zajęcia wprowadzające, podczas których uczestnicy tworzyli zakładki i zapoznali się z książkami naszego i swojego gościa. Podczas drugich zajęć na tabletach w specjalnej aplikacji tworzyli własne ilustracje z bohaterami książek pana Wojciecha.
Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ było szkolenie dla części bibliotekarek, które będą zaangażowane w projekt i będą przeprowadzać zajęcia z wykorzystaniem tabletów.
W ramach projektu zaplanowano zajęcia dla dzieci, które w aplikacji Scratch Junior będa tworzyły własne ilustracje do książek zaproszonych pisarek i pisarzy, którzy będą ich odwiedzać do końca roku. Uczestniczki zapoznały się ze wszystkimi możliwościami jakie daje aplikacja by być przygotowane na różne pytania najmłodszych. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin. Warsztaty dla bibliotekarzy z korzystania z aplikacji Scratch Junior
Szkolenie przeprowadziła Magdalena Orzechowska. Przy okazji był też czas aby nauczyć się posługiwania maszynką do robienia przypinek - te także dzieci będą tworzyć w ramach projektu.
Kolejne zajęcia z bohaterami książek Wojciecha Cesarza w golińskiej bibliotece. Dziś dzieciaki tworzyły w aplikacji Scratch Junior własne ilustracje do książek naszego gościa.Tablety i przypinki w Golinie
W drugiej części spotkania ich zadaniem było stworzenie przypinek z hasłami powitalnymi na cześć pisarza, który odwiedzi ich w październiku.
W filii w Golinie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" odbyło się pierwsze spotkanie z uczniami klasy III dotyczące twórczości Wojciecha Cesarza. Odwiedzi w październiku dzieci, a dziś poznały twórczość pisarza, wysłuchały też fragmentów książki "Pamiętnik grzecznego psa". Następnie wykonywały zakładki do książek w kształcie psa, które nawiązywał do treści książki.
Poznajemy twórczość Wojciecha Cesarza w Golinie
Psi dzień w bibliotece
Właśnie gościliśmy Justynę Bednarek - autorkę przesympatycznych przygód skarpetek, niesamowitych kur oraz wielu innych postaci!
Nie tylko o skarpetkach!
Druga podróż do krainy wyobraźni z Rafałem Witkiem i bohaterami jego książek dobyła się do Szkoły Podstawowej w Potarzycy
Rafał Witek w podróży do Potarzycy
W ostatni piątek listopada wybraliśmy się w kolejną podróż z wyobraźnią - tym razem z Rafałem Witkiem, który odwiedził swoich czytelników w Szkole Podstawowej w Bachorzewie
Rafał Witek w Szkole w Bachorzewie
Drugie spotkanie z Wiolettą Piasecką odbyło się w Łuszczanowie
Młodzi czytelnicy spędzili mile czas z pisarką i jej sympatycznymi leśnymi bohaterami z Psiakiem-Wędrowniczkiem. Były gry i zabawki oraz zgadywanki. Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Kolejna podróż literacka do dzieci
Psiaczek- wędrowniczek i inne przygody w Łuszczanowie
Wioletta Piasecka - Łuszczanów 4.11.2022
Opowieść o chłopcu, który miał dwa marzenia - pod takim hasłem odbyło się spotkanie w formie warsztatów literacko teatralnych wokół książki Wioletty Piaseckiej "Andersen"
To kolejne spotkanie w ramach naszego wyjazdowego projektu "Podróże z wyobrażnią:. Tym razem nasz gość Wioletta Piasecka zaprosiła dzieci z Prus do wspaniałej zabawy w teatrzyk na podstawie swojej książki o najsłynniejszym bajkopisarzu Hansie Christianie Andersenie. Dzieci zgadywały też tytuły baśni duńskiego pisarza w zabawie kalamburowej. Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
W podróży z wyobraźnią
Spotkanie z Andersenem
Wioletta Piasecka - Prusy 4.11.2022
Drugie spotkanie w ramach naszego wyjazdowego projektu "Podróże z wyobraźnią"
Po spotkaniu w Radlinie, Wojciech Widłak zapakował swoje literackie walizki i szybko ruszył na spotkanie z dziećmi w Szkole w Siedleminie. Oprócz opowieści o Panu Kuleczce było też trochę o Wesołym Ryjku. Spotkanie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gmina Jarocin
W podróży z książką
Bohaterowie Wojciecha Widłaka w Siedleminie
Wojciech Widłak - Siedlemin 20.10.2022
Dzisiaj byliśmy w podróży z wyobraźnią. Rozpoczęliśmy cykl spotkań z pisarzami, których książki dzieci poznawały przed wakacjami.
Wojciech Widłak w podróży z wyobraźnią
W ramach kolejnego etapu projektu "Podróże z wyobraźnią" odwiedziłyśmy Niepubliczną Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym w Roszkowie.
Skarpetki i nowe technologie
W ramach kolejnego etapu projektu "Podróże z wyobraźnią" odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte w Cielczy.
Uczniowie klasy I w nawiązaniu do twórczości Wojciecha Widłaka tworzyli ilustracje w aplikacji ScratchJr. Efektem dzisiejszego spotkania były przygotowane przez dzieci pomysłowe historyjki obrazkowe z udziałem ufoludka. Inspiracją była książka "Marta i ufoludek". Jutro będziemy w Potarzycy, a w środę w Prusach i Siedleminie.
Bibliotekarki w podróży
Ufoludki na tablecie
Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy JarocinZajęcia w Cielczy
W ramach kolejnego etapu projektu "Podróże z wyobraźnią" odwiedziłyśmy Niepubliczną Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym w Roszkowie.
Uczniowie w nawiązaniu do twórczości Justyny Bednarek autorki serii książek dla dzieci: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" tworzyli ilustracje w aplikacji ScratchJr. Efektem dzisiejszego spotkania były przygotowane przez dzieci pomysłowe historyjki obrazkowe z udziałem głównych bohaterek - skarpetek. Inspiracją była książka "Banda Czarnej Frotte". Zebrałyśmy również przygotowane przez chętne dzieci plakaty, które będą promować spotkanie autorskie z Justyną Bednarek. Wkrótce odwiedzimy kolejne szkoły, które biorą udział w projekcie.
Biblioteka z wizytą
Skarpetki w tablecie
Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy JarocinZajęcia w Roszkowie
Na kolejne spotkanie „Podróże z wyobraźnią” wybraliśmy się do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie. Uczniowie zapoznali się z twórczością Rafała Witka, który już niedługo odwiedzi ich szkołę. Wysłuchali jednej z historyjek „Jestem dużym Tatą, ale czasami udaję kota”.
Z wizytą na duńskiej wyspie
W trakcie „Podróży z wyobraźnią” dotarliśmy do przedszkolaków z oddziałów Niepublicznego Przedszkola „Tęcza” Radlinie. W głośnych czytaniach towarzyszyli nam bohaterowie książek Wojciecha Widłaka – pies Pypeć, kaczka Katastrofa, mucha Bzyk-Bzyk, oraz dziewczynka Marta i ufoludki.
Pan Kuleczka, Katastrofa i ... ufoludki
Seria „Czytam sobie”, to książeczki przyjazne dzieciom, ułatwiające naukę czytania, dostosowane poziomem do możliwości małego czytelnika.
Po co wieje wiatr?
"Krówka Modnisia. Wesołe wierszyki", "Zagadki piłkarskie" i "Tańczące Czarownice" to tylko niektóre tytuły książek Wioletty Piaseckiej.
Okazją do poznania twórczości autorki będzie spotkanie, które zostanie zorganizowane w Zespole Szkół w Prusach. A wszystko to za sprawą projektu "Podróże z wyobraźnią", który dziś zagościł wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Dzieci poznały bohaterów książek Wioletty Piaseckiej i wykazały się dużą kreatywnością przygotowując zakładki w formie krówki i piłkarza. Spośród projektów plakatu przygotowanych przez dzieci w wakacje najlepsze będą nagrodzone.
Biblioteka w podróży z wyobraźnią
Podróże do krainy książek Wioletty Piaseckiej
Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.Coś dla chłopaków i dziewczyn
W ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" rozpoczęłyśmy cykl wyjazdowy. Tym razem odwiedziłyśmy dzieci ze szkół w Siedleminie i Roszkowie.
Uczniom została przedstawiona postać Justyny Bednarek autorki serii książek dla dzieci: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Efektem dzisiejszego spotkania były przygotowane przez dzieci barwne skarpetkowe pacynki. Wydarzenie w ramach projektu "Podróże z wyobraźnią" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.
Biblioteka w podróży do wyobraźni
Skarpetkowe pacynki
Jesienią w szkołach w Siedleminie i Roszkowie zostaną zorganizowane spotkania autorskie z Justyną Bednarek. Tym czasem dzieci przez wakacje będą projektowały plakatu na spotkanie z gościem. Najlepsza praca zostanie nagrodzona!Spotkanie ze skarpetkami