Biblioteka na wyciągnięcie ręki

BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI - dwuletni projekt jarocińskiej biblioteki, na który otrzymała dofinansowanie w kwocie 137 700 zł z Narodowego Centrum Kultury w ramach konkursu BLISKO (2023-2024), stanowiącego element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Decyzję o przyznaniu dofinansowań na realizację projektów najwyżej ocenionych w konkursie, przeprowadzonym i rozstrzygniętym przez Centrum, podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Więcej o konkursie i jego celach tutaj 

W ramach zadania w roku 2023 odbędzie się cykl szkoleń dla pracowników biblioteki oraz partnerów współpracujących z placówką, wizyty studyjne do bibliotek w sąsiedztwie (Pleszew, Krotoszyn i Gostyń) oraz 6 akcji proczytelniczych we współpracy z partnerami w trzech siedzibach w Bibliotece Głównej - działania dla dzieci i rodziców pod hasłem ZACZYTANA POLANA, w Kamienicy Kultury wydarzenia wokół gwary i lokalnych tradycji oraz w JOK Jarocin - działania podróżnicze NA WALIZKACH. W roku 2023 rozpocznie się też opracowanie procedury konkursowej na działania w oparciu o bibliotekę, adresowane do organizacji pozarządowych i lokalnych liderów.

W roku 2024 będziemy kontynuować szkolenia dla bibliotekarzy, partnerów. Będzie też wyjazd na targi książki w Poznaniu. Trzema akcjami proczytelniczymi zakończymy biblioteczne działania w trzech miejscach w ramach projektu. W tym roku będzie czas na realizację działań partnerów w oparciu o nasze biblioteki w ramach ogłoszonego konkursu BIBLIOTEKA - GENERATOR POMYSŁÓW.

Cały projekt zakończymy konferencją.

Konferencja BLISKO

Konferencja BLISKOWczoraj odbyła się konferencja podsumowująca projekt BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI.

Na początek koordynatorka projektu, wicedyrektor Biblioteki Justyna Daniel-Korzyniewska - podsumowała i przypomniała wszystko co działo się w projekcie. Był też czas podziękowań dla koordynatorów zwycięskich inicjatyw oddolnych, członków komisji oceniającej zgłaszane projekty oraz wszystkich partnerów, którzy byli z nami blisko w tym projekcie.
Potem głos zabierali: Marek Sobczak - dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury w Urzędzie Miasta i Gminy Jarocin oraz przedstawiciele partnerów a na sam koniec całość podsumowała dyrektorka Biblioteki Agnieszka Borkiewicz.
Po części merytorycznej nastąpiła część artystyczna - mini recital w wykonaniu utalentowanej Julii Matuszewskiej. A po uczcie dla duszy wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek oraz warsztaty kreatywne: tworzenia bransoletek oraz zakładek do książek metodą scrabbookingu, której nauczyliśmy sią podczas wizyty studyjnej w Kętach.
 
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
 

W poszukiwaniu jarocińskiego skarbu

W poszukiwaniu jarocińskiego skarbuW sobotę 5 października 31 osób z 10 drużyn ruszyło na poszukiwanie jarocińskiego skarbu.
Ich zadaniem było odnalezienie, według wskazówek ukrytych na mapie, osób związanych z historią Jarocina i wykonanie zadania. Trzeba było wykazać się przeróżnymi umiejętnościami, dzięki którym można było zdobyć fragment szyfru.

U gderliwej ciotki Pyry (nasza koleżanka Kamila) należało wykazać się znajomością gwary, a potem pokonać tor przeszkód z pyrką na łyżce. Dodatkowe utrudnienie stanowiły alkogogle na oczach zawodnika.
W okolicach kościoła pw. Św. Marcina zawodnicy spotkali rzymskiego legionistę i jednocześnie świętego – Marcina (zaprzyjaźniony harcerz Mikołaj). Czekała u niego zagadka historyczna związana z kościołem oraz wyzwanie modlitewne napisane w gwarze.
W podcieniach ratusza powstaniec Feliks (kolejny zaprzyjaźniony harcerz Krzysztof) ukrył przedmioty związane z historią Jarocina. Czas uciekał, a przedmioty trzeba było odnaleźć. Nie zabrakło też zagadek logicznych.
Zmęczeni gracze mogli przystanąć na chwilę przed kawiarnią City Cafe i pomóc duchowi kucharza z Tarc. Kelnerka nasza koleżanka Marta) dawała wskazówki, dzięki którym rondle układały się we właściwy sposób. Na podstawie składników potraw opisanych w gwarze trzeba było też zgadnąć, o jaki regionalny posiłek chodziło kelnerce.
Przy Pałacu Radolińskich dostojny, ale nieco szalony hrabia (nasz senior pan Andrzej) oczekiwał na graczy z księgą legend w ręku. Uczył strzelać z łuku do tarczy wypełnionej symbolami historycznymi związanymi z pałacem. Trzeba było też rozwiązać skomplikowany rebus i otworzyć kłódkę d zaklętej komnaty według szyfru. Nie było łatwo.
Pod Pomnikiem Glana drużyny mogły wykazać się anarchią i buntem. Z puzzli powstawały loga znanych z jarocińskich festiwali zespołów. Był też rzut glanem do celu, który oceniał punkowiec (debiutujący w roli bibliotecznego wsparcia pan Grzegorz).
Menedżera (dyrektor Szkoły Podstawowej w Golinie pan Tomek) zespołu Kazik można było spotkać przy Spichlerzu Polskiego Rocka. Miał dla graczy zagadki związane z tytułami kultowych festiwalowych piosenek zapisanych w gwarze. Trzeba było też zgadnąć tytuł i nazwę zespołu na podstawie fragmentu usłyszanej melodii.
Staremu Rochowi (szef CUS pan Igor), duchowi cmentarza ukrytemu w gęstwinach parku, należało pomóc odszukać zagubione w labiryncie psy. Okulary pryzmatyczne na nosie powodowały, że łatwo można było się zgubić. Tylko zachowanie spokoju i współpraca gwarantowały sukces. Zawodnicy ratowali też zaklęciem wypowiadanym w gwarze „stare drzewo z dziurą”.
Na targowisku miejskim handlowała kupcowa Janina (nasza koleżanka Magda). U niej trzeba było rozwikłać zagadkę związaną z ważeniem pyr oraz pomóc jej szybko ostrugać pyry na obiad dla rodziny.
Na mecie też nie było łatwo. Trudny charakter bibliotekarki (nasza koleżanka Justyna)nie ułatwiał uzyskania ostatniej wskazówki. Wymagała powiedzenia hasła, rozśmieszania jej oraz poszukiwania zgubionych przez nią rzeczy. Ponieważ pisała w gwarze, trzeba było używać słownika. Zawodnicy z rozmachem przeszukiwali szufladki katalogu bibliotecznego, aby jej jak najszybciej dostarczyć to, czego żądała.
Ukończyć grę pomagał tez „jarociński pancur” (czyli pomysłodawca całej zabawy Karol). Tłumaczył, jak w ciemności odnaleźć dalsze wskazówki.
Dla strudzonych zawodników przygotowaliśmy poczęstunek i nagrody.
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Rajd mickiewiczowski z #BLISKO

Rajd mickiewiczowski z #BLISKOSobotnie przedpołudnie przywitało uczestników rajdu polską złotą jesienią! Liczna grupa wyruszyła w kierunku Śmiełowa trasą czerwonego szlaku. Był przystanek na Łysej Górze oraz wejście na platformę widokową, z której roztacza się piękna panorama Szwajcarii Żerkowskiej. Gdy uczestnicy dotarli do celu - czyli do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie - czekał na nich odpoczynek, poczęstunek i regeneracja, a potem atrakcje: ceramiczne warsztaty z Robertem Maciągiem, spacer i rozpoznawanie roślin po ogródku Zosi z Anną Maciąg oraz "mickiewiczowskie" zakładki w stylu scrapbooking.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Młodzieżowa inwazja w Kamienicy!

Młodzieżowa inwazja w Kamienicy!Spotkanie z Moniką Rutką przyciągnęło tłumy fanów! Część z nich przyjechała z różnych, odległych od Jarocina, części Wielkopolski.

Tak zakończył się projekt realizowany w ramach naszych inicjatyw oddolnych w #BLISKO przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Cerekwicy Nowej! Wybór gościa nie był przypadkowy - na życzenie podopiecznych pani Monika przyjehcała bez wahania. Dla młodzieży było to ogromne przezycie spotkać swoja idolkę, dzięki której mogą odnaleźc siebie i zmierzyć się z problemami dzięki literaturze.
 
Inicjatywa oddolna “PoznajeMY Wielkopolskę” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

Rajd gwarowo-powstańczy

Rajd gwarowo-powstańczyGrupa seniorów z klubu społecznego „Nasz Fyrtel” wybrała się na rajd rowerowy śladami historii naszej najbliższej okolicy.

Zatrzymaliśmy się w bibliotece w Mieszkowie, aby odwiedzić izbę pamięci Stanisława Taczaka-pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Bibliotekarka pani Marta opowiedziała ciekawie o eksponatach i przeczytała wspomnienia powstańcze. Okazało się, że nie wszyscy o izbie wiedzieli mimo, że nasze miejscowości są tak blisko. Dalej minęliśmy ruiny pałacu Radolińskich w Radlinie i dotarliśmy do odrestaurowanego młyna nad Lutynią. Zrobiliśmy krótki postój na mały posiłek i słodką przekąskę przypominając sobie o okolicznościach powstania opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza związanego z młynem. Z nowymi siłami dotarliśmy do JOK Jarocin, gdzie pani Marta z JOK-u zapoznała nas atrakcjami turystycznymi Jarocina i okolic, z ofertą kulturalną dla seniorów i pokazała zaplecze sceny. Bardzo dziękujemy za gościnę i z pewnością będziemy ten rajd miło wspominać.
 
Inicjatywa oddolna „Godumy po naszymu” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

Kobiety mają moc!

Kobiety mają moc!Warsztaty "Mamy Moc" z Magdą Sokołowską, czyli Jarocińskie Spotkania Czułych Przewodniczek.

Trenerka Magda Sokołowska uczyła na warsztatach “Mamy Moc”, jak słuchać z empatią i nie poddawać się czarnym myślom. Radziła, jak reagować, gdy ktoś dzieli się z tobą swoimi problemach. Jedno jest pewnie, nigdy nie mów: “Nie martw się”. Uczestniczki warsztatów  “Mamy Moc” uczyły się słuchać z empatią. Szukały swoich mocnych stron. Ćwiczyły, jak radzić sobie z czarnymi myślami. Magda Sokołowska przedstawiła uczestniczkom warsztatów swój sposób na negatywne myślenie i wyjście z pułapki umysłu metodę 4 “Z”: zatrzymaj się, zastanów się, zamień złą myśl w pozytywną i zastosuj!
Jarocińskie Spotkania Czułych Przewodniczek, to cykl spotkań dla kobiet zorganizowanych przez grupę kobiet, które tworzą Jarociński Klub Czułych Przewodniczek.  Powstał on przy wsparciu Fundacji “Ogród Marzeń”. Stworzyły go mamy podopiecznych tej organizacji, ale należeć do niego może każda kobieta.

Mamy, które chciały wziąć udział w spotakniu z panią Magdą mogły zabrać ze soba dzieci - zapewniliśmy im w tym czasie fantastyczną zabawę podczas kreatywnych zajęć z książką. 

Inicjatywa oddolna “Jarocińskie Spotkania Czułych Przewodniczek” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Gwarowe spotkanie na finał projektu w Witaszycach

Gwarowe spotkanie na finał projektu w WitaszycachW ostatni wtorek sierpnia odbyło się spotkanie z Jadwiga Podeszwą. Regionalistka i popularyzatorka jarocińskiej gwary przygotowała dla witaszyckiej publiczności quiz gwarowy i wiele anegdot oraz opowieści o gwarze i w gwarze.

Na zakończenie spotkania Restauracja Podmiejska w Witaszycach specjalnie na tę okazję przygotowała zupę "ślepe ryby z merdyrdą".
Inicjatywa oddolna „Bajkowo wśród pokoleń” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Pszczele spotkanie

Pszczele spotkanieTajemnice pszczół w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Jaraczewie poprowadził Marek Rybczyński z "Tradycyjnej Pasieki Nadwarciańskiej".

Zapoznał uczestników z etapami produkcji miodu. Każdy uczestnik wykonał samodzielnie świeczkę, którą mógł później zabrać do domu. Nie zabrakło również słodkości oraz napojów, które otrzymały dzieci i młodzież uczestniczące w spotkaniu.
Inicjatywa oddolna “PoznajeMY Wielkopolskę” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Rogalowy zawrót głowy

Rogalowy zawrót głowyRogalove wypieki - zajęcia kulinarne, zaplanowane w ramach projektu "Poznajemy Wielkopolskę" w sali wiejskiej w Cerekwicy Nowej.

W zmaganiach kulinarnych uczestniczyło 31 osób w tym wychowanki z WSZPT-W w Cerekwicy Nowej. Uczestnicy spotkania wspólnie przygotowali tradycyjne przysmaki południowej Wielkopolski jakimi są rogale. Dodatkową atrakcją na ten dzień były gry i zabawy zaplanowane na świeży powietrzu, wspólne tańce oraz gry planszowe.
Inicjatywa oddolna “PoznajeMY Wielkopolskę” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Rowerem z książką w koszyku

Rowerem z książką w koszykuZ książką w rowerowym koszyku do biblioteki w Górze? Uczestnicy wydarzenia, w tym wychowanki z Wielkopolskiego Samorządowego Zespołu Placówek Terapeutyczno- Wychowawczego w Cerekwicy Nowej, wzięli udział w wycieczce rowerowej.

Trasa rozpoczęła się w Cerekwicy Nowej, a metą były odwiedziny Biblioteki w Górze z możliwością zrelaksowania się na tarasie widokowym i zapoznania się z nowościami literackimi. Uczestnicy zostali poczęstowani napojami oraz słodkościami. Najmłodsi uczestnicy wzięli również udział w zajęciach plastycznych, które były dodatkową atrakcją zaplanowaną na ten dzień.
Inicjatywa oddolna “PoznajeMY Wielkopolskę” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Magia czytania z #BLISKO

Magia czytania z #BLISKOMagia czytania- wieczór baśni, zaplanowany w ramach realizacji inicjatywy oddolnej "Poznajmy Wielkopolskę" programu BLISKO, odbył się w Wielkopolskim Samorządowym Zespole Placówek Terapeutyczno - Wychowawczych w Cerekwicy Nowej.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przygotowania drewnianych zakładek do książek, następnie dzieci ozdabiały gipsowe figurki. Nie zabrakło również czytania bajek i baśni, do których dołączyli się również rodzice przybyłych dzieci. Każdy z uczestników został poczęstowany słodkimi przekąskami oraz napojami. Na pożegnanie uczestnicy otrzymali książki, które zabrali ze sobą do domu.
Inicjatywa oddolna „PoznajMY Wielkopolskę” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 
GALLERY]2685[/GALLERY]

Integracyjny Wieczór Świętojański w Witaszycach

Integracyjny Wieczór Świętojański w Witaszycach…”Niech żyją wakacje, niech żyje pole, las i niebo i słońce, wolny, swobodny czas”… taką piosenką w miniony wtorek rozpoczął się Integracyjny Wieczór Świętojański, na boisku Zespół Szkół w Witaszycach.

Członkowie Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc, druhowie Organizacja Harcerska „Rodło” im. Szarych Szeregów, druhowie OSP KSRG Witaszyce oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowali dla dzieci i dorosłych mieszkańców Witaszyc szereg atrakcji: wyplatanie wianków, wytwarzanie czapek żniwiarzy, gry i zabawy, konkursy sprawnościowe, strzelanie z wiatrówki i łuku, pokonywanie ścianki, animacje, malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, gry planszowe i edukacyjne, malowanie kredą, zabawy z chustą, gaszenie pożaru, a dla amatorów fotografii była okolicznościowa foto budka.
W przerwie między konkursami Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP KSRG Witaszyce przedstawiła inscenizację bajki „Jak Wojtek został strażakiem”, którą przyjęto z wielkim aplauzem. Dla pokrzepienia dzieci otrzymały wodę mineralną, ciastko, smakowitą zupkę, którą przygotowała Restauracja "Podmiejska" Witaszyce. Można było wypić kawkę, skosztować placka oraz chleba ze smalcem własnej produkcji i grillowanej kiełbaski. Było wesoło, radośnie i kolorowo. Dziękujemy organizacjom pozarządowym za twórczą i efektywną współpracę oraz wszystkim którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację wydarzenia, dzieciom i mieszkańcom za liczny udział we wspólnej zabawie.
 
Inicjatywa oddolna „Bajkowo wśród pokoleń” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 
 
 

Muzycznie w bibliotece

Muzycznie w biblioteceOstatnie wydarzenie w ramach inicjatywy oddolnej w projekcie bibliotecznym BLISKO w Żerkowie - warsztaty muzyczne dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Dobieszczyźnie z Mariuszem Grześkiem

Podczas zajęć muzykoterapeutycznych odbyło się terapeutyczne granie intuicyjne na instrumentach muzycznych, ćwiczenia z rytmiki, przypomnienie repertuaru piosenek z czasów młodości i rytmiczna stymulacja ruchowa. Prowadzący stworzył przyjaznego środowiska dla osób z niepełnosprawnościami. To była doskonała okazja do wzmocnienia samooceny i poczucia własnej wartości uczestników warsztatów. Każdy miał szansę przekazywać swoje pomysły i uczestniczyć w aktywnościach muzycznych, w zależności od swoich możliwości.
Uczestnicy słuchali różnych gatunków muzycznych, nawet jazzu. Dzięki panu Markowi, który grał na perkusji, powstał wyjątkowy zespół muzyczny.
 
Inicjatywa oddolna “Chodź z nami współtworzyć trzecie miejsce” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 
 
 
 

Warsztaty makramowe z BLISKO

Warsztaty makramowe z BLISKONa pierwsze spotkanie w ramach inicjatywy oddolnej BLISKO pt. "PoznajMY Wielkopolskę", które odbyło się w Kamienicy Kultury w Jarocinie, przybyły wychowanki z Wielkopolskiego Samorządowego Zespołu Placówek Terapeutyczno -Wychowawczego w Cerekwicy oraz uczniowie z klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 5 Jarocinie.

Wzięli oni udział w zajęciach rękodzielniczych, podczas których ich zadaniem, było wykonanie drzewka z makramy oraz łapacza snów na drewnianej obręczy. Okazało się to nie lada wyzwaniem dla uczestników, ponieważ wyplecenie takiej ozdoby zajmuje sporo czasu, a przede wszystkim wymaga ogromnej cierpliwości. Dziewczęta z WSZPT-W z chęcią pomogły młodszym dzieciom w tworzeniu ich prac!
Inicjatywa oddolna “Poznajmy Wielkopolskę” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność
 

Wielkopolskie zwyczaje muzyczne, taneczne i gwarowe

Wielkopolskie zwyczaje muzyczne, taneczne i gwaroweW Cielczy odbyło się spotkanie integracyjne klubów seniorskich. Inspiracją wydarzenia była wielkopolska gwara w postaci książki Jadwigi Podeszwy "Gwara Ziemi Jarocińskiej" oraz tradycje muzyczne i taneczne Wielkopolski.

Na uczestników czekały konkursy ze znajomości gwary oraz zabawy krzesełkowe nią inspirowane jak np. "Wizyta do zoologa" oraz warsztaty taneczne i prezentacja tradycyjnych instrumentów Wielkopolski, strojów ludowych, tańców, przyśpiewek i zabaw, np. ceglorz czy kłaniany, które przeprowadzili członkowie zespołu "Wielkopolanie".
Inicjatywa oddolna “Godumy po naszymu...” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność
 

W świecie Gutenberga!

W świecie Gutenberga!W Bibliotece Głównej za sprawą KALANDER Czerpalnia Papieru Katarzyna Bakalarczyk dzieci i rodzice przenieśli się w czasy pierwszych drukowanych książek! Na warsztatach można było dowiedzieć się, jak wyglądała prasa drukarska w czasach Jana Gutenberga, jak wówczas układano litery do druku.

Prowadzący pokazali także, jak przygotować ilustrację do księgi bardzo ciekawą techniką, która wymagała kreatywnego myślenia. W drugiej części warsztatów można było malować torby z nadrukiem tekstowym, które uczestnicy zabrali do domu. Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał certyfikat i pieczęć oryginału uczestnictwa. Nie zabrakło również poczęstunku z literkami w roli głównej.
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin.
 

Kaczka w buraczkach

Kaczka w buraczkachW piątkowy poranek bibliotekę w Witaszycach odwiedziła grupa zerówkowiczów pod opieką Klaudii Mańkowskiej. W ramach projektu „Bajkowo wśród pokoleń” realizowanego przez Klub Społeczny Witaszyce Razem dzieci zostały zaproszone na warsztaty plastyczne: „Kaczka w buraczkach”.

Na początku spotkania wysłuchały i pięknie recytowały z panią bibliotekarką wiersz Jana Brzechwy pt. „Kaczka Dziwaczka”, następnie rozpoczęły się warsztaty plastyczne. Każde dziecko wykonało swoją kaczkę, kolorując i ozdabiając ją piórkami i wstążeczkami. Powstały przepiękne, kolorowe kaczuszki. Po warsztatach na dzieci czekał słodki poczęstunek. Na zakończenie wspólnie zatańczyliśmy „kaczuszki”. Spotkanie upłynęło w bardzo wesołej atmosferze.

Inicjatywa oddolna „Bajkowo wśród pokoleń” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

 

Głośne czytanie wierszy i warsztaty dla rodzin z Reginą Gruchalską

Głośne czytanie wierszy i warsztaty dla rodzin z Reginą GruchalskąW Bibliotece w Żerkowie odbyło się drugie wydarzenie w ramach inicjatyw oddolnych BLISKO - zajęcia literackie z Reginą Gruchalską!

Pani Regina zapoznała nas ze swymi wierszami, przekazała mnóstwo wiedzy o leśnych zwierzętach, pajęczakach i owadach. Były również elementy przestawienia, zabawa z pajęczyną i wykonywanie prac plastycznych.
Dzieci pięknie współpracowały, a rodzice i opiekunowie wspaniale je wspierali.
Jedna z uczestniczek przyniosła ze sobą "Pusię i Mikadusia czyli kocio-psie sprawki" Jadwigi Podeszwy z ilustracjami pani Reginy, prosząc o autograf.Bardzo dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom/ opiekunom za uczestnictwo i zaangażowanie.
 
Inicjatywa oddolna “Chodź z nami współtworzyć trzecie miejsce” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Wizyta studyjna z BLISKO

Wizyta studyjna z BLISKOPrzez trzy dni bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jarocińskiego wraz z pracownikami JOK Jarocin wymieniali się doświadczeniami w zakresie działań kulturalnych z pracownikami bibliotek w Kętach, Wiśle, Zakopanem i Cieszynie. Placówki z Kęt, Zakopanego i Cieszyna uczestniczą razem z nami w projekcie BLISLKO.

Każda z odwiedzanych placówek zaskoczyła nas czymś innym.

W Kętach wspaniała ekipa biblioteczna na czele z dyrektorką Agatą Szyszko-Mądrą i wsparciem wydziału  Urzędu Miejskiego zaprosilła nas na kreatywne warsztaty scrapbooking'u - każdy z nas mógł zrobić piękną zakładkę lub portret postaci z książek Jane Austen. Po zajęciach odbyło się zwiedzanie pomieszczeń biblioteki i rozmowy, które sprzyjały wymianie doświadczeń w obszarze działań dla różnego rodzaju odbiorcy ale też i wyposażenia, mebli dla dzieci czy tworzenia prostych rozwiązań informacynych dla czytelników.

Biblioteka w Wiśle usytuowana w pięknych przestrzeniach dawnego kina zachwyciła nas pięknymi wnętrzami i wyposażeniem oraz działaniami skierowanymi wyłącznie dla mieszkańców tej turystycznej miejscowości. W tym samym budynku mieści się też ośrodek kultury, do którego zajrzała nasza JOK-owska ekipa. Tam z kolei oferta jest budowana pod użytkowników turystycznych. 

Mediateka w Zakopanem pachniała jeszcze świeżą farbą. Rok temu oddana przestrzeń z pięknym wyposażeniem, miejscami do cichej pracy, czytania, wspaniałą salą dla dzieci i zapleczem kuchennym oraz mocą działań skierowanych dla mieszkańców i turytsów. Biblioteka spełnia wiele zadań związanych z dbaniem o dziedzictwo kulturalne i literackie Zakopanego po organizacje festiwali literackich i wręczania nagród literackich po tradycyjną działalność biblioteczną.

Na finał Biblioteka w Cieszynie z bardzo energetyczną dyrektorką Izebelą Kulą, która nie kryła przed nami spraw trudnych. Ale mimo przeszkód biblioteka świetnie sobie radzi i działa bardzo szeroko w wielu obszarach. Tutaj także ogromne wrażenie zrobiły wnętrza - nowoczesne wyposażenie, wspaniały oddział dla dzieci z andresolą i tysiącem ukrytych drzwi, przejść i zakamarków!

Wszystkie odwiedzane placówki zrobiły na nas niesamowite wrażenie, wywieźliśmy stamtąd mnóstwo inspiracji, pomysłów i rozwiązań, które z pewnością będziemy realizować u siebie! Bezcenne rozmowy o tym co dobre i co złe, wymiana doświadczeń tych pozytywnych i negatywnych zostaną w nas na długo! Bo bez względu na odległości łączą nas te same działania, problemy, sukcesy i porażki!

Dzięki BLISKO pojęcie DALEKO przestało mieć sens - dziękujemy!

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

 

 

Spotkanie z gwarą

Spotkanie z gwarąŚrodowe spotkanie seniorów w klubie społecznym „Nasz Fyrtel” było poświęcone gwarze. Gościem specjalnym była pani Jadwiga Podeszwa autorka dwóch słowników gwary ziemi jarocińskiej, ale również sześciu innych książek.

Opowiedziała nam od kiedy zaczęło się jej zainteresowanie tematem, co sprawiło, że zdecydowała się wydać zbierane przez lata gwarowe słowa i zwroty w książce, oraz przybliżyła obowiązujące zasady językowe. Krótkie zabawy słowne pozwoliły sprawdzić ile pamiętamy słów i zwrotów, których używali nasi dziadkowie. Była żywa dyskusja i wybuchy śmiechu, kiedy pani Jadwiga opowiadała anegdoty i żarty w gwarze. Spotkanie zakończyła próba czytania napisanej przez panią Jadwigę gwarowej parafrazy znanego wiersza „Lokomotywa”.
Inicjatywa oddolna “Godumy po naszymu...” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Opowieść dziadków o bajkach i książkach z ich dzieciństwa

Opowieść dziadków o bajkach i książkach z ich dzieciństwaWe wtorkowy wieczór w ramach projektu „Bajkowo wśród pokoleń” odbyło się spotkanie pt. „Opowieść dziadków o bajkach i książkach z ich dzieciństwa”.

Dzieci wysłuchały m.in. wierszyków: o koziołku, misiu, Stefku Burczymusze. Prezes Klubu Witaszyce Razem - Kazimierz Florczyk przeczytał dzieciom „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy, przy czytaniu nie zabrakło specjalnego rekwizytu - ogonu lisa. Następnie dzieci rysowały ilustracje do zapamiętanej bajki i prezentowały je wszystkim zgromadzonym osobom. Wszystkie obrazki były piękne i wyjątkowe, a spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Inicjatywa oddolna „Bajkowo wśród pokoleń” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

 

 
 

Gwara, legendy i teatrzyk Kamishibai

Gwara, legendy i teatrzyk KamishibaiGrupa seniorów z Klubu społecznego „Nasz Fyrtel” odwiedziła filię biblioteczną w Cielczy. Wszystko po to by dowiedzieć się z jakich książek mogą skorzystać w bibliotece na temat gwary jarocińskiej, i legend związanych z naszą miejscowością i najbliższą okolicą.

Miłą niespodzianką było odkrycie, że dzieci szkolne napisały i zilustrowały własną wersję legendy o cieleckich ciotach. Wszyscy podziwiali kolejne karty odkrywane w teatrzyku kamishibai, pełni uznania, że dzieciom tak pięknie wyszły ilustracje.
Na wesoło zakończyło się spotkanie bo wszyscy przypominali sobie różne śmieszne zwroty z naszej regionalnej gwary.
 
Inicjatywa oddolna “Godumy po naszymu...” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Budowanie różnorodności

Budowanie różnorodnościPierwsze wydarzenie w ramach konkursu na inicjatywy oddolne w ramach BLISKO odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żerków. Za sprawą projektu Barbary Nawrockiej "Chodź z nami współtworzyć trzecie miejsce!"

Warsztaty różnorodności poprowadziła Magda Sokołowska z Przystani Empatii i Spokoju "Meliores" - trenerka kompetencji miękkich, coach, mediatorka. Warsztaty uświadomiły uczestnikom znaczenie różnorodności rozumianej jako bogactwo różnic indywidualnych, w tym typów osobowości, talentów, predyspozycji oraz doświadczeń.
Różnice między ludźmi są nie tylko nieuniknione, ale przede wszystkim piękne i korzystne dla społeczności, pod warunkiem, że zostaną właściwie zrozumiane i zaakceptowane.
W ramach warsztatów uczestnicy mieli okazję do głębokiej refleksji nad własnymi stronami, talentami i predyspozycjami.
Dzięki zastosowaniu narzędzi diagnozujących typy osobowości odkryli, w jaki sposób mogą przyczynić się do budowania silniejszej, bardziej zintegrowanej społeczności.
Rozumienie i docenianie różnorodności jest kluczowe dla efektywnej współpracy, innowacyjności i tworzenia inkluzji społecznej. Dzięki promowaniu dialogu, wzajemnemu zrozumieniu i współpracy można osiągnąć trwałe korzyści dla lokalnej społeczności.
 
Inicjatywa oddolna “Chodź z nami współtworzyć trzecie miejsce” realizowana w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.
 

Mamy wyniki konkursu na inicjatywy oddolne!

Mamy wyniki konkursu na inicjatywy oddolne!Konkurs "Generator pomysłów" został ogłoszony na początku lutego - jest częścią bibliotecznego projektu "Biblioteka na wyciągnięcie ręki" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

Do konkursu zgłoszono 13 wniosków. Po dokonaniu oceny przez komisję konkursową – największą liczbę punktów otrzymują 3 projekty:
a) BAJKOWO WŚRÓD POKOLEŃ – zgłoszony przez Klub Społeczny „Witaszyce Razem”
b) CHODŹ Z NAMI WSPÓŁTWORZYĆ TRZECIE MIEJSCE! – zgłoszony przez Barbarę Nawrocką;
a) POZNAJMY WIELKOPOLSKĘ – zgłoszony przez Paulinę Mroczek
Postanowiono przyznać też 2 wyróżnienia dla projektów:
a) JAROCIŃSKIE SPOTKANIA CZUŁYCH PRZEWODNICZEK – zgłoszony przez Agnieszkę Hałajdę-Oczkowską;
b) GODUMY PO NASZYMU CZYLI SPOTKANIE Z GWARĄ, ZWYCZAJAMI
I HISTORIĄ ZIEMI JAROCIŃSKIEJ – zgłoszony przez Jolantę Konieczną.
Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy! Pozostałym wnioskodawcom również gratulujemy bo wszystkie zgłoszone pomysły były interesujące.
 

Ogłaszamy konkurs na inicjatywy oddolne!

Ogłaszamy konkurs na inicjatywy oddolne!W ramach naszego udziału w projekcie BLISKO i realizacji projektu "Biblioteka na wyciągnięcie ręki" zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Jarocin oraz powiatu jarocińskiego do konkursu GENERATOR POMYSŁÓW! Do rozdania mamy 23.800 zł na projekty edukacyjno-kulturalne, animujące lokalną społeczność wokół i z biblioteką!

W konkursie mogą wziąć udział osoby prywatne (pełnoletnie), grupy nieformalne i organizacje, kluby czy koła, którzy nie są wpisani jako partnerzy do pierwotnego wniosku Biblioteki Jarocin w ramach BLISKO.
Na pomysły i wypełnione wnioski czekamy do 29 lutego 2024 r. Wnioski należy składać w JOK Jarocin do godziny 18.00.

Szczegóły i informacje oraz konsultacje pod nr telefonu 506 297 878.

REGULAMIN (pdf)

FORMULARZ WNIOSKU (word)

 

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

 

Pierwszy rok w BLISKO

Pierwszy rok w BLISKODziś kończymy nasze działania w BLISKO realizując projekt BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI.

W roku 2023 w trzech miejscach naszej Biblioteki w Bibliotece Głównej, Kamienicy Kultury i JOK Jarocin odbyło się 6 akcji proczytelniczych adresowanych do rodziców z dziećmi, mieszkańców, którzy lubią tradycję i wielkopolską gwarę oraz podróże. Równocześnie pracownicy biblioteki oraz bibliotek publicznych w powiecie uczestmiczyli w cyklu szkoleń podnoszących ich kompetencje oraz trzech wizytach studyjnych do bibliotek blisko Jarocina: do Pleszewa, Krotoszyna i Gostynia. Cykl szkoleń odbył się także dla naszych partnerów. Dzięki projektowi nasza strona www zostałą dostosowana do osób ze szczególnymi potrzebami.
Od września do października przeprowadzone zostały też badania użytkowników i nieużytkowników biblioteki. Prezentujemy ich rezultat DIAGNOZA POTRZEB UŻYTKOWNIKÓW I NIEUŻYTKOWNIKÓW BIBLIOTEKI JAROCIN.
Teraz przed nami czas rozliczeń i przygotowywania kolejnych wydarzeń w roku 2024 w tym regulaminu konkursu grantowego dla wszytkich, którzy chcą współpracować z biblioteką. Szczegóły w styczniu 2024.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

Wizyta w Gostyniu

Wizyta w GostyniuOstatnia wizyta studyjna w tym roku w ramach #BLISKO. Byliśmy w bibliotece w Gostyniu, a ekipa naszego JOKu w gostyńskim odpowiedniku GOK Hutnik.

Było bardzo inspirująco i twórczo! Dziękujemy za gościne!

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

Badamy!

Badamy!W ramach naszego projektu prowadzimy intensywne badania różnymi metodami i wśród bardzo urozmaiconej grupy naszych odbiorców i mieszkańców. Są wśród nich dzieciaki - ich zdanie jest dla nas bardzo ważne. Jesteśmy ciekawi co jeszcze by chcieli znaleźć dla siebie w naszych bibliotekach.

Takie zabawy badawcze przeprowadziliśmy już w Bibliotece Głównej, Golinie i Wilkowyi.
 
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 
 

Diagnoza i promocja organizacji w środowisku lokalnym

Diagnoza i promocja organizacji w środowisku lokalnymZa nami ostatnie szkolenia w BLISKO i naszym projekcie BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI. Przez dwa ostatnie dni (poniedziałek i wtorek) bibliotekarze z naszymi partnerami (przedstawicielami stowarzyszeń, klubów społecznych i lokalnych liderów) poszerzali swoją wiedzę z diagnozy potrzeb i promocji wśród lokalnej społeczności. Było ciekawie, intensywnie oraz bardzo kreatywnie a to wszystko za sprawą prowadzącej Agaty Wittchen-Barełkowskiej. Dziękujemy za obecność i zaangażowanie! Do zobaczenia za rok!

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Jak "Zakochać się w Polsce" to tylko z Tomaszem Bednarkiem

Jak "Zakochać się w Polsce" to tylko z Tomaszem BednarkiemZnany i lubiany aktor teatralny, telewizyjny tym razem odwiedził Jarocin w roli prowadzącego program podróżniczy „Zakochaj się w Polsce”. W trakcie spotkania nasz gość opowiadał jak wygląda praca na planie filmowym oraz o tym, jaki sztab ludzi pracuje przy produkcji serialu. Na przedstawianych zdjęciach i filmach przedstawił z jakimi wyzwaniami niekiedy wiążą się sceny, które później możemy oglądać w poszczególnych odcinkach serialu.

Nasz gość z wielką pasją opowiadał o miejscach mniej znanych w Polsce i polecał te szczególnie, które warto odwiedzić.  W trakcie spotkanie nie zabrakł również pytań o pracę aktorską  w serialu Klan, Radio Romans, teatralną oraz dubbingi, w których Pan Tomasz użycza swojego głosu. Ciastek, Tabaluga oraz Elmo, to jak się okazało jedne z ulubionych postaci animowanych aktora. Spotkanie zakończyliśmy zdjęciami oraz autografami na które czekali pasjonaci podróżowania.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

 

Spacerkiem po Jarocinie

Spacerkiem po JarocinieGra spacerowa po Jarocinie oraz szlaki turystyczne były tematem spotkania z uczniami kl. IV SP nr 2 w Jarocinie. Wspólnie w terenie szukaliśmy nieoczywistych elementów malej architektury i zabytków w okolicach Rynku. Co okazało się nie lada wyzwaniem i nowym doświadczeniem. Przewodnikiem była książka Joanny Jodełki "Jarocin dla dzieci: gra spacerowa".

Następnie w JOK Jarocin odbyły się warsztaty dotyczące rodzajów oraz oznakowania szlaków turystycznych. Na koniec naszego spotkania uczestnicy mieli za zadanie zrobić z przygotowanych materiałów bransoletkę w kolorze wybranego przez siebie szlaku turystycznego. Wydarzenie zrealizowane w ramach współpracy z PTTK Oddział Jarocin.
 
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Z wizytą w Krotoszynie

Z wizytą w KrotoszynieZa nami druga z zaplanowanych wizyt studyjnych do naszych sąsiadów. W październiku pojechaliśmy do Krotoszyna. Wymiana doświadczeń i moc inspiracji z Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie oraz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury - oto z czym wróciliśmy!

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Waldemar Wierzba na finał Kamienicy pełnej gwary

Waldemar Wierzba na finał Kamienicy pełnej gwaryI finał "Kamienicy pełnej gwary" - spotkanie z Waldemarem Wierzbą. Nieźle se pogodaliśmy. Było o pyrach, gzice, sznece z glancem ale też przekłady epokowych dzieł literatury polskiej na wielkopolską gwarę.

Nasz gość przeczytał nam fragment z "Potopu" Henryka Sienkiewicza z Rochem Kowalskim i Onufrym Zagłobą, wiersz Adama Mickiewicza "Golono, strzyżono" oraz kilka własnych wierszy na temat sklepowej czy ryczki! Na spotkaniu była obecna nasza regionalistka, autorką Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej Pani Jadwiga Podeszwa. Przeczytala też swoją parafrazę Lokomotywy Juliana Tuwima w gwarze jarocińskiej.
Dziękujemy też paniom z KGW Witaszyczki za przygotowanie pysznej gziki.
 
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Tytki i warzechy - warsztaty

Tytki i warzechy - warsztatyTytki i warzechy królowały na zajęciach plastycznych poprzedzających spotkanie autorskie z Waldemarem Wierzbą. Uczestnicy podeszli do tematu bardzo kreatywnie. Powstały tytkowe duszki i warzechowe laleczki!

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

W królestwie króla Pyry

W królestwie króla PyryW Kamienicy pełnej gwary właśnie zakończyły się warsztaty "Na dworze króla Pyry". Zajęcia dla klasy 5 okazały się wspaniałą podróżą w dawne czasy, do XIX wiecznego Poznania oraz do poznania historii pyry i jej znaczenia nie tylko w kuchni wielkopolskiej!

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Silny zespół - silna marka

Silny zespół - silna markaSilny zespół - silna marka! Za nami ostatnie szkolenia w ramach projektu BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI. Wspólnie z Agatą Wittchen-Barełkowską rozmawialiśmy w 6 grupach zespołowych z trzech perspektyw: ja na zewnątrz, ja wewnątrz i ja jako ja w zespole! Było intensywnie i ciekawie!

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Roztańczona Kamienica

Roztańczona KamienicaWspólnie z zespołem WIELKOPOLANIE z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Centrum Animacji w Poznaniu zabraliśmy uczestników sobotniego popołudnia w podróż po dawnych tańcach i zwyczajach taneczno-muzycznych Wielkopolski.

W oparciu o książki mówiące o historii stroju, haftu golińskiego i tradycjach wielkopolskiej wsi, zgromadzeni na jarocińskim rynku przed Kamienicą Kultury usłyszeli utwory wykonywane na dudach - z gościnnym udziałem Fryderyka Jankowskiego. Ale też poznali historię tańców: brzuchaty, ceglorz czy kilka wiwatów oraz walcerków. Były też przyśpiewki oraz pokaz tradycyjnych instrumentów ludowych: dud, kozłów weselnych, skrzypiec czy bębnów.
Dzień z tańcem rozpoczęły warsztaty tworzenia korali z filcu pod czujnym okiem pani Justyny z Pracowni Kreatywności.
Wszystkich częstowaliśmy kawą zbożową z mlekiem i plackiem drożdżowym.
 
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Diagnoza potrzeb - szkolenie

Diagnoza potrzeb - szkolenieWtorek i środa upłynęły nam pod znakiem diagnozy, badań potrzeb naszych użytkowników jako podstawy do budowania jeszcze lepszej oferty kulturalnej dla mieszkańców.

Za nami świetne szkolenie z Bartkiem Lisem z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu! Pracowaliśmy w dwóch grupach: bibliotecznej i jokowskiej.
Już wkrótce ruszymy z badaniami - chcemy Was lepiej poznać, dowiedzieć się jak spędzacie wolny czas i co nasze placówki mogą zrobić lepiej, ciekawiej - żebyście nas często odwiedzali!
 
 
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Szkolimy się by lepiej poznać potrzeby naszych odbiorców

Szkolimy się by lepiej poznać potrzeby naszych odbiorcówWtorek i środa upłynęły nam pod znakiem diagnozy, badań potrzeb naszych użytkowników jako podstawy do budowania jeszcze lepszej oferty kulturalnej dla mieszkańców.

Za nami świetne szkolenie z Bartkiem Lisem z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu! Pracowaliśmy w dwóch grupach: bibliotecznej i jokowskiej.
Już wkrótce ruszymy z badaniami - chcemy Was lepiej poznać, dowiedzieć się jak spędzacie wolny czas i co nasze placówki mogą zrobić lepiej, ciekawiej - żebyście nas często odwiedzali!
 
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Biblioteka i partnerzy - tworzymy trzecie miejsce

Biblioteka i partnerzy - tworzymy trzecie miejsceW ramach naszego projektu BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI odbyło się spotkanie informacyjne dla naszych partnerów.

Zaprezentowano główne cele projektu i ofertę szkoleniową i kulturalną adresowaną do naszych partnerów, lokalnych liderów i stowarzyszeń, zaróno tych wpisanych do naszego wnisoku jak i tych, z któymi po prostu stale współpracujemy. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyła się zapowiedź konkursu na działania proczytelnicze dla organizacji pozarządowych. Konkurs jest zaplanowany na rok 2024.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin.

Łukasz Wierzbicki na stacji Brzostów

Łukasz Wierzbicki na stacji BrzostówZanany i lubiany pisarz i podróżnik, autor książek dla dzieci i dorosłych spotkał się z uczestnikami projektu NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI. Tym razem miejscem spotkania była nieczynna stacja Brzostów i gościnne progi Stowarzyszenia "Szerokim Torem" - Jarocińska Kolej Drezynowa.

Dzieciaki i dorośli wysłuchali niesamowitych opowieści o przygodach Kazika w Afryce, czy Olka na oceanie. Była też podróż motorem do Chin oraz z pewnym hrabią do Australii. Było ciekawie i momentami bardzo śmiesznie. 
Po spotkaniu odbyły się drezynowe wyścigi, w których metę wyznaczały książki oraz spotkanie z harcerzami z Hufca Jarocin, którzy pokazali dzieciakom jak rozbić obóz i poradzić sobie w lesie, by na koniec na spokojnie móc czytać książkę na hamaku rozwieszonym między drzewami.
 
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 
 
 

Użytkownik ze szczególnymi potrzebami - szkolenie

Użytkownik ze szczególnymi potrzebami - szkolenieZa nami pierwsze szkolenie w ramach BLISKO i naszego projektu BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI. Dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca poszerzała naszą wiedzę z zakresu komunikacji z osobami niepełnosprawnymi oraz użytkownikami ze szczególnymi potrzebami.

Oczywiście zabrakło czasu na poruszenie wielu tematów. Ale już kilka szufladek na rozwiązania, działania, skierowane do tego kręgu użytkowników już nam się w głowach pootwierały. Działamy!
 
 
Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin
 

Wizyta studyjna do Pleszewa

Wizyta studyjna do PleszewaNasza pierwsza wizyta w BLISKO to kierunek Pleszew! Wspaniała biblioteka w dawnym budynku dworca PKP, nawiązująca do historii miejsca.

Byliśmy pod wrażeniem wnętrz, ich aranżacji, przeznaczenia i praktycznego wykorzystania, a także bardzo ciekawej działalności z dużym udziałem lokalnej społęczności. Część ekipy pracująca w JOK Jarocin udała się do sąsiadującego obok budynku pleszewskiego ośrodka kultury. Była to także okazja do wymiany doświadczeń i podejrzenia ciekawych rozwiązań i pomysłów w obszarze promocji wydarzeń.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

Sobota pełna wyobraźni

Sobota pełna wyobraźniZaczytana Polana w sobotę, 9 września obfitowała w wydarzenia pełne wyobraźni.

Na początek odbyły się warsztaty z Puciem i Pauliną Konkiewicz. Maluchy i ich rodzice dowiedzieli się jak Pucio spróbował warzyw i zaczął sam je gotować! Potem dla nieco starszych dzieciakó odbyły się warsztaty wyobraźni z Małgorzatą Swędrowską, która oprócz książek, pokazała proste ćwiczenia na rozkręcenie naszej wyobraźni. Na koniec odbyło się spotkanie z gotowaniem z Moniką Mrozowską. Aktorka i mama 4 dzieci, dzieliła się swoim doświadczeniem. Przekonując, że należy sobie życie ułatwiać i być ze swoimi dziećmi w dobrym kontakcie, zawsze pytać czy wszystko ok. 

Między wydarzeniami można było skorzystać z oferty warsztató plastycznych, które przygotowały bibliotekarki wraz z partnerami z Centrum Usług Społecznych i Fundacji OGRÓD MARZEŃ.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

Psi dzień w bibliotece

Psi dzień w biblioteceAleż to była sobota! Choć pogoda nam nie dopisała i wydarzenia musiały odbyć się w pomieszczeniach biblioteki, a nie jak zaplanowaliśmy na polanie, nasi czytelnicy nie zawiedli! Rozpoczęliśmy spotkaniem z autorem książek o psie Winterze panem Wojciechem Cesarzem.

Pisarz opowiadał o swoich książkach ale przede wszystkim o psach, o ich zaletach, uczuciach i o tym, że zwierzęta nie są rzeczą i decyzję o posiadaniu ich w domu należy podjąć bardzo świadomie. Potem przyszedł czas na warsztaty. Najpierw plastyczne pod okiem pań bibliotekarek, które przygotowały psie zakładki. Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się warsztaty z panią Magdą Czajką. Każdy chciał zrobić matę sensoryczną i szarpaka dla swojego pupila!

Zadanie w ramach projektu BIBLIOTEKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 BLISKO (2023-2024) oraz ze środków Gminy Jarocin

 

Powrót na górę