Roztańczona Kamienica

Roztańczona KamienicaWspólnie z zespołem WIELKOPOLANIE z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Centrum Animacji w Poznaniu zabraliśmy uczestników sobotniego popołudnia w podróż po dawnych tańcach i zwyczajach taneczno-muzycznych Wielkopolski.

W oparciu o książki mówiące o historii stroju, haftu golińskiego i tradycjach wielkopolskiej wsi, zgromadzeni na jarocińskim rynku przed Kamienicą Kultury usłyszeli utwory wykonywane na dudach - z gościnnym udziałem Fryderyka Jankowskiego. Ale też poznali historię tańców: brzuchaty, ceglorz czy kilka wiwatów oraz walcerków. Były też przyśpiewki oraz pokaz tradycyjnych instrumentów ludowych: dud, kozłów weselnych, skrzypiec czy bębnów.
Dzień z tańcem rozpoczęły warsztaty tworzenia korali z filcu pod czujnym okiem pani Justyny z Pracowni Kreatywności.
Wszystkich częstowaliśmy kawą zbożową z mlekiem i plackiem drożdżowym.