Otwarcie czytelni z Powstaniem w tle

Otwarcie czytelni z Powstaniem w tleW poniedziałkowe popołudnie odbyło się otwarcie czytelni w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich. Goście, po zapoznaniu się z rodzajami prac, rolą czytelni i obejrzeniu odnowionego pomieszczenia, zostali zaproszeni na spotkanie z dr Jakubem Staszakiem.

Zanim jednak nadszedł czas spotkania z historią - obecni - pan wiceburmistrz Bartosz Walczak, w obecności przedstawicieli Rady Miejskiej Jarocina oraz w obecności pani wicestarosty Katarzyny Szymkowiak i przedstawicieli Rady Powiatu jarocińskiego, wraz z panią dyrektor Agnieszką Borkiewicz i kierowniczką Biblioteki Głównej panią Anną Żebrowską, dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi do odświeżonego pomieszczenia czytelni.
Potem odbyło się spotkanie, które dotyczyło najnowszej książki znanego regionaisty dr Jakuba Staszaka "Nie tylko latające kompanie". Zgromadzeni dowiedzieli się o tym, jak w Jarocinie wyglądały działania związane z odzyskaniem niepodległości i powstaniem wielkopolskim. Autor szczegółowo opowiadał też o bitwach i działaniach powstańczych, w których udział brały jarocińskie latające kompanie.

Remont i zakup wyposażenia do czytelni zostały wykonane w ramach zadania „Przebudowa kamienicy na rynku na potrzeby filii nr 1", na które Biblioteka pozyskała 1.500.000,00 zł z Instytutu Książki, wkład własny zapewniła Gmina Jarocin. Do tej pory udało się zrealizować prace remontowo-wyposażeniowe w filiach w Golinie i Mieszkowie. Został także zamknięty pierwszy etap prac w Kamienicy.

Spotkanie z dr Jakubem Staszakiem w ramach projektu "Legendoczytacze na szlaku niepodległości" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.