biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2013
(lipiec - grudzień)

2013-12-23 | Świąteczna poczta do chorych dzieci

Tradycją się stało, że w filii w Wilkowyi "rusza" przy okazji Świąt Bożego Narodzenia Marzycielska Poczta. I tym razem uczniowie nie zawiedli - wykonali ponad 500 kartek dla chorych dzieci z życzeniami zdrowia i wesołych świąt.


Dziękujemy bardzo uczniom, Samorządowi Szkolnemu, Dyrekcji i nauczycielom Zespołu Szkół w Wilkowyi za zaangażowanie w naszą akcję.


* * *


2013-12-18 | Świąteczny stół nie tylko na święta

Jaki stół jest każdy widzi - ale co zrobić żeby zwyczajny stół stał się świątecznym, nie tylko z okazji zbliżających się świąt? O co zadbać by zaproszeni przez nas goście poczuli się wyjątkowo, a my jako gospodarze mieli czas by przy nim usiąść i świętować? O tym opowiadała i pokazywała Małgorzata Kwiecińska, specjalistka od savoir-vivre'u.


Było o tym jak dobrze nakryć stół, jaki wybrać obrus oraz w jaki sposób ułożyć talerze i sztućce. Przy tej okazji uczestnicy spotkania mogli zobaczyć jak wyglądają sztućce do homara czy ślimaków. Podczas prezentacji kilku stołów pani Małgorzata zwracała uwagę na szczegóły, które tworzą odpowiedni nastrój, a nie wymagają wielkich pieniędzy: np. zwykła gałązka świerku, a na niej kilka bombek, czy serwetnik zrobiony z kolorowej wstążki. Był też czas na krótki kurs układania serwetek oraz prezentacja obrusu z adamaszku, który w rodzinie pani Małgorzaty jest od lat 30-tych ubiegłego wieku i nadal jest używany. O świąteczny klimat spotkania zadbały bibliotekarki: były pierniki i gwiazdkowe ciasto oraz kawa i herbata oraz nastrojowe kolędy w tle i mnóstwo świec.

Wiele uczestniczek spotkania podkreślało, że niby wszystko się wie o tym jak dobrze nakryć do stołu, a jednak za mało zwraca się uwagę na szczegóły. Były pod wrażeniem prostych rozwiązań i już układały w głowach pomysły na tegoroczny świąteczny stół.


* * *


2013-12-18 | Świąteczne spotkanie z bajeczką

O strojeniu choinki rozmawialiśmy na tegorocznym przedświątecznym Spotkaniu z Bajeczką. Po czytaniu bajeczki "Nadchodzi Boże Narodzenie" E. Wygodnik przedszkolaki z magicznego pudełka wyjmowały różne rzeczy i odgadywały, czy można je zawiesić na choince. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-12-18 | Robinson Kruzoe po piracku

Na zajęciach z cyklu Spotkanie z Lekturą dotyczących książki "Robinson Kruzoe" D. Defoe zrobiło się groźnie. Szóstoklasiści wcielili się w role piratów z Karaibów. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-12-18 | Małe co nieco w Cielczy

Kubuś Puchatek lubi niespodzianki, więc w ten przedświąteczny czas zaprosił dzieci z klasy III szkoły podstawowej w Cielczy na czytanie książki i zawody. Przez cały tydzień podczas długiej przerwy dzieci słuchały opowieści o przygodach Kubusia i jego przyjaciół. Słuchały uważnie, bo panie bibliotekarki zapowiedziały na zakończenie czytania ciekawy turniej sprawdzający ich wiedzę na temat "misia o bardzo małym rozumku" i innych mieszkańców stumilowego lasu. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-12-18 | Heartland - książki o ludziach niezwykłych

O niezwykłych ludziach, którzy posiadają dar nawiązywania porozumienia ze zwierzętami i pomagania im rozmawiałyśmy na spotkaniu młodzieżowego DKK, 13 grudnia, przy okazji omawiania książek z serii Heartland. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-12-13 | Powstaniec w Witaszycach

W tym roku przypada 95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w witaszyckiej bibliotece 12 grudnia 2013 r. na spotkaniu Klubu Dyskusyjnego gościł Wojciech Koterba - szef Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Mieszkowa. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-12-12 | Piernikowy zawrót głowy

Jest coś niezwykłego w tradycji wypiekania pierników. W czym tkwi ta magia? Czy to aromat zamorskich przypraw korzennych, czy smak, czy sposób przygotowywania? Jedno jest faktem - wspólne wypiekanie pierników zbliża do siebie ludzi i daje dużo frajdy dorosłym i dzieciom. Przekonaliśmy się o tym na spotkaniu w filii nr 2 w środę, 11 grudnia.


Ponad 30 osób wałkowało, wycinało fantazyjne kształty, piekło i ozdabiało pierniki z ciasta dostarczonego przez Piekarnię Stanisława Wosińskiego w Jarocinie. Smakowity zapach roznosił się jeszcze następnego dnia... Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć krótką prezentację o historii i tradycjach związanych z pieczeniem pierników.


Spotkanie zostało zorganizowane przez filię nr 2, Stowarzyszenie Edukacyjne "Trójka" oraz Zespół Szkół nr 3, który użyczył lokal i kuchnię. Szczególne podziękowania kierujemy do Piekarni Stanisława Wosińskiego za przygotowanie pysznego ciasta.


* * *


2013-12-12 | Kolejni młodzi ludzie poznali swoją przyszłość

Jakie umiejętności wykorzystuję najczęściej? Które zawody są najbliższe moim umiejętnościom i stylowi bycia? Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedzi uczniowie biorący udział w warsztatach "ZaPRACUJ na swoją przyszłość". Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-12-12 | Jak zachować historię i przekazać pokoleniom

Jarocińska biblioteka przystąpiła do projektu Ośrodka Karty w Warszawie, którego efektem będzie Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Jak zbierać, opracowywać i przetwarzać dokumenty, zdjęcia i relacje osób intensywnie szkoliły się bibliotekarki Maria Baranowska i Justyna Daniel.


Ideą Ośrodka Karta jest pokazanie historii miejscowości poprzez osobiste relacje mieszkańców. Archiwa zebrane od osób są pieczołowicie opisywane i poddawane technicznej obróbce, dzięki czemu mogą się potem znaleźć w sieci. Do tej pory w bibliotekach w całej Polsce powstało 110 Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej. Prace nad jarocińskim CATL-em zaczną się już w styczniu 2014 - liczymy na pomoc mieszkańców w jego tworzeniu.


* * *


2013-12-10 | Jak przygotować się na święta

"Przy Wigilijnym Stole" taki tytuł nosiło kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki w filii w Golinie. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-12-06 | Mały wielki Mikołaj w Witaszycach

Tegoroczne mikołajki okazały się bardzo wietrzne. Nic jednak nie jest w stanie powstrzymać prawdziwego Mikołaja do przyniesienia słodkich niespodzianek dla grzecznych dzieci.


Nie inaczej było w filii w Witaszycach gdzie Święty Mikołaj zostawił coś słodkiego dla tamtejszych czytelników.


* * *


2013-12-06 | Babcia Marianna, choinka i Mikołaj

W tym roku na Mikołajkowym Czytaniu w filii nr 2 rozmawialiśmy o ubieraniu choinki. Jak robiono to dawniej opowiedziała nam babcia Marianna. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-12-05 | Ręczny Mikołaj

Grupa zabawowa to fabryka wyobraźni. Na kolejnym spotkaniu dzieci w oczekiwaniu na Świętego Mikołaja robiły ozdoby świąteczne z masy solnej. Wszystko pod okiem mam i pań bibliotekarek. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2013-12-05 | Poczuć Mickiewicza

Ostatnie tegoroczne spotkanie DKK odbyło się w Śmiełowie. A okazje ku temu były dwie. Po pierwsze według zwyczaju zawsze na koniec roku czytamy klasykę i tym razem wybraliśmy "Pana Tadeusza". Po drugie 29 listopada odbyła się promocja książki "Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-11-29 | Literacki debiut poznańskiej licealistki

Na swoim pierwszym w życiu spotkaniu autorskim gościła w filii nr 2 autorka "Kariery cienia Nieuchronnego" Agata Strzelczyk. Poznańska licealistka opowiedziała uczniom Zespołu Szkoły nr 3 w Jarocinie o tym jak doszło wydania jej debiutanckiej książki fantasy. Jak się okazało, właśnie tym gatunkiem literatury gimnazjaliści interesują się obecnie najbardziej. Sama pasjonuje się też historią i polityką, i z tymi dziedzinami wiąże swoją przyszłość.


Agata zaczęła pisać już w dzieciństwie. Jej pierwszymi tekstami były wiersze i krótkie opowiadania. Również wśród naszych gimnazjalistek znalazła się osoba, która pisze teksty piosenek i gra na gitarze. Padły też pytania o to, jak jej książka została przyjęta wśród jej kolegów i koleżanek z klasy, czy planuje już następną powieść, czy lubi czytać książki (a lubi głównie Terry'ego Prattcheta i Wiktora Hugo), jak dobierała nazwiska bohaterów i co one symbolizują.

Po spotkaniu, nieco stremowana autorka, wpisywała dedykacje osobom, które zakupiły jej książkę. Agata dała się też namówić na wróżenie z daty urodzenia i z kleksa podczas naszych bibliotecznych andrzejek.


* * *


2013-11-28 | Kleks i urodziny

Już tradycyjnie w Andrzejki odbywało się w filii nr 2 wróżenie. Tym razem prawdę o przyszłości zdradzała nam data urodzenia i kleks.


Chętnych do wróżenia było dużo. Życzymy aby wszystkie dobre wróżby się sprawdziły!


* * *


2013-11-27 | Nasz przyjaciel pluszowy miś

Po raz kolejny dzieci świętowały dzień pluszowego misia - najukochańszego przyjaciela z dzieciństwa. Panie bibliotekarki przygotowały mnóstwo atrakcji. Były spotkania z misiowymi bohaterami książek, piosenki, zabawy, tańce, zagadki i prace plastyczne. Sponsorem tegorocznego pluszowego święta był market Biedronka. Więcej zdjęć na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-11-25 | Jarociński zwierzyniec

Sójka, drozd, jastrząb, dzięcioł, dzik, lis, jenot, bóbr, sarna oto kilku bohaterów najnowszej książki Janiny Grali "Nasz zwierzyniec".


Znana regionalistka podkreślała podczas sobotniego spotkania, że całe życie jest związana ze wsią i przyrodą. Jako mała dziewczynka obserwowała życie ptaków i zwierząt na polach, łąkach i w lesie. I tak oto powstała książeczka pełna rymowanek na temat ptaków i zwierząt zamieszkujących Ziemię Jarocińską. Na kartach książki autorka zwraca uwagę na ogromną pracę leśników, którzy dbają o faunę i florę.

Książeczkę można nabyć w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w cenie 15 zł.


* * *


2013-11-22 | Archiwalny film i unikatowe zdjęcia Witaszyc

Fascynujący powrót do historii zakładu produkcyjnego "Lenwit" przeżyli uczestnicy ostatniego spotkania Klubu Dyskusyjnego w Witaszycach. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-11-21 | Zgrani e-seniorzy

Podczas zajęć członkowie Klubu e-seniora omówili wiele ciekawych i przydatnych seniorom szczegółów związanych z narzędziami technologicznymi. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-11-20 | Haft matematyczny prosty jak dwa razy dwa

Wbrew pozorom na warsztatach haftu matematycznego w Filii Nr 2 nie był potrzebny kalkulator. Katarzyna Wierzowiecka pokazała jak za pomocą igły, kolorowych nici i papieru wyczarować piękną i oryginalną kartkę świąteczną.


Do dyspozycji były także różne aplikacje oraz karbownica do papieru. Efekty naszej pracy były rewelacyjne, a czas spędzony razem bardzo miły. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacyjnym "Trójka" oraz Zespołem Szkół nr 3 w Jarocinie, który użyczył lokal.


* * *


2013-11-15 | O mieście, którego nie ma

"Miedzianka. Historia znikania" Filipa Springera to listopadowa lektura DKK. Bohaterem naszego spotkania było miasteczko z siedmiowiekową tradycją: Coppferberge, Kopferberg, Kupferberg, Miedzianka. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-11-15 | Nowi czytelnicy w Mieszkowie

Oficjalnie czytelnikami filii w Mieszkowie od środy 13 listopada zostało 16 uczniów z klasy I. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki oraz co robić by książki nie były smutne. Nasze pierwszaczki wysłuchały bajki "Franklin i książka z biblioteki". Na koniec złożyły przyrzeczenie i zostały pasowane na czytelnika. Wszystkich rozpierała duma, kiedy w birecie wysłuchały słów "Pasuję Cię na czytelnika biblioteki". A zakładka była miłą niespodzianką.


* * *


2013-11-15 | Jak dokarmiać ptaki

Zbliża się trudny okres dla ptaków. Dlatego do biblioteki w Mieszkowie zostały zaproszone dzieci z klasy III. Uczniowie dowiedzieli się jakich zasad trzeba przestrzegać jeśli chce się dokarmiać ptaszki, co najlepiej podawać do jedzenia. Wszyscy chętnie rozpoznawali gatunki skrzydlatych gości i wykonali ich podobizny. Zapał do pracy był ogromny i papierowy karmnik wzbogacił się o 30 nowych gości.


* * *


2013-11-15 | Bytów - Nowy Jork - Jarocin

Czyli wrażenia ze spotkania z Barbarą Kosmowską w jarocińskim liceum klubowiczek z filii nr 2 naszej biblioteki. Okazało się, że w Jarocinie pisarka gości nie pierwszy raz... Bardzo lubi mniejsze miasta, gdzie wszyscy się znają i sama też w takim mieszka. Choć wtedy, jak przyznaje, robienie zakupów, jako "sławnej pisarce", zajmuje dużo więcej czasu niż innym.


Barbara Kosmowska zasypana została pytaniami o swoje książki i nie tylko. Obiecała, ze zastanowi się nad dalszymi losami "Puszki", zdradziła co mama Józefiny przywiozła w prezencie swoim bliskim i przyznała, ze potrafi rozwiązywać sudoku.

Z pytań zadawanych przez czytelniczki wynikało, że w swoich książkach porusza ważne dla młodych i dorosłych tematy, jak np. zjawisko bejbi blues (przedstawione także w filmie K. Rosłaniec), zawsze aktualny temat miłości, śmierć kogoś bliskiego ("Dziewczynka z parku") czy traktowanie imigrantów... Po zakończeniu spotkania każdy mógł porozmawiać z autorką, otrzymać autograf i zrobić wspólną fotografię.


* * *


2013-11-14 | Z książkami w pogo nagrodzone!

Letnia akcja jarocińskiej biblioteki podczas tegorocznego Festiwalu została nagrodzona! "W wakacje schodzimy z półek" taki tytuł nosił konkurs na najlepszą imprezę plenerową zorganizowany przez bibliotekę wojewódzką w Poznaniu. Do konkursu zgłosiło się 30 bibliotek z całego województwa wielkopolskiego. Przyznano 5 nagród i 5 wyróżnień.


Nasza biblioteka otrzymała jedno z wyróżnień za akcję "Z książkami w pogo", w ramach, której czytaliśmy dzieciom i bawiliśmy się z chustą animacyjną na polanie przed Pałacem Radolińskich oraz stworzyliśmy specjalne stoisko informacyjno-promocyjne podczas Jarocin Festiwal.

Wręczanie nagród za letnie akcje czytelnicze miało miejsce na IV Regionalnej Konferencji Programu Rozwoju Bibliotek. Poza możliwością wysłuchania ciekawych wystąpień bibliotekarzy na temat zagospodarowania przestrzeni w bibliotekach w Polsce i na świecie mieliśmy okazję zwiedzić nowe przestrzenie Biblioteki Raczyńskich.


* * *


2013-11-14 | Biblioteka ma Taczaka z numerem 44!

Od tego roku miesiąc listopad będzie dla jarocińskiej biblioteki zawsze kojarzył się radośnie. Wszystko za sprawą nagród jakie otrzymaliśmy.


Podczas tegorocznej Gali niepodległościowej w naszym mieście biblioteka została uhonorowana nagrodą Burmistrza Jarocina im. Stanisława Taczaka za zasługi dla ziemi jarocińskiej. Jest nam niezwykle miło i przyjemnie, że działania biblioteki na rzecz mieszkańców zostały docenione przez władze samorządowe. Nagroda cenna dla nas ogromnie i bardzo zobowiązująca na przyszłość. Tym bardziej, że nasza statuetka ma numer 44 - czy to przypadek, że ta cyfra jest tak bardzo literacka i symboliczna?
Nasza placówka znalazła się w doborowym towarzystwie. Poza biblioteką laureatami nagrody zostali: regionalistka Janina Grala, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Stowarzyszenie Edukacyjne Gimnazjum 2000, radny sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jan Grzesiek, byli burmistrzowie Jarocina Marek Przymusiński i Paweł Jachowski, poseł Rafał Grupiński oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jarocinie.

Miłym zaskoczeniem było dla nas również wyróżnienie jakie biblioteka otrzymała w Mieszkowie od Grupy Rekonstrukcyjnej. Doceniono nas za działania na rzecz promocji wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.


* * *


2013-11-13 | "Puszka" otwiera temat

Wzruszająca, rozbrajająco zabawna, współczesna, prowincjonalna i zarazem wielkomiejska "Puszka" Barbary Kosmowskiej, ponownie stała się tematem spotkania naszego klubu. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-11-07 | Stemplowane drzewka

Zasuszone liście maczane w kolorowej farbie doskonale nadają się na stemple. Przekonały się o tym nasze maluchy z grupy zabawowej. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2013-11-06 | Kryminalny maraton Koziołka

W dobrym kryminale musi być trup, może więcej niż jeden, niekoniecznie obrzydliwy. Intrygujący tytuł, początek, który zaciekawi - oto niektóre składniki przepisu na kryminał wg Krzysztofa Koziołka.


Nigdy nie wiem co mi wyjdzie: kryminał, sensacja czy thriller. Dowiaduje się kiedy skończę - mówił autor podczas spotkania dla dorosłych i warsztatów dla bibliotekarzy. Dwa dni ze zbrodnią w sali kominkowej jarocińskiego ratusza okazały się niezwykle fascynującą przygodą dla uczestników spotkań. Krzysztof Koziołek zdradzał kulisy swojej pracy, popijając raz po raz czerwony kisiel. Najlepsze pomysły na książkę przychodzą mu do głowy podczas zmywania naczyń. Jest to czynność domowa, którą uwielbia. W tym względzie uważa się za "męski błąd statystyczny". Często te zmyślone historie okazują się prawdziwe, podobnie jak fikcyjni bohaterowie. Zdarzył się też epizod z operacyjnym podsłuchem telefonu komórkowego podczas pracy nad wydaniem ostatniej książki "Instrukcja 0066".

Podczas zajęć warsztatowych powstały mrożące krew w żyłach propozycje tytułów artykułów. Uczestnicy ćwiczyli też pisanie tekstów relacjonujących wydarzenia. Pod okiem fachowca powstawały całkiem niezłe opowieści. Część z nich mogłaby spokojnie zaistnieć jako początek kryminału z biblioteką w tle. Książki Krzysztofa Koziołka są dostępne we wszystkich naszych filiach. Z niecierpliwością czekamy na "Ławę przysięgłych".


* * *


2013-11-05 | Kryminalna bomba w Jarocinie

Koziołek zaskakuje wszystkich. W mglisty poranek przyjechał do nas z Nowej Soli, aby poprowadzić warsztaty dziennikarskie dla młodzieży. Tytuł: Jak jednym słowem uzbroić językową bombę.


Miłośnik wycieczek górskich, zapalony kibic żużla. Uczył młodzież jak pisać oryginalne tytuły, nagłówki do ciekawych artykułów. Pokazał jakie robimy błędy gdy piszemy jakikolwiek tekst. Koziołek omawiał sposoby pozyskiwania różnego rodzaju informacji i mówił o niebezpieczeństwach z tym związanych. Zapoznał młodzież ze specyfiką pracy we współczesnej redakcji. Nie owijał w bawełnę. Mówił o rzeczach, które są ważne dla młodego czytelnika. I w dodatku popijał przy tym kisiel. Na spotkanie przywiózł ze sobą trupa.

Były również zajęcia praktyczne, gdzie nastąpiła młodzieżowa burza mózgów. Uczestnicy tworzyli oryginalne tytuły i nagłówki do swoich wymyślonych artykułów. Warsztaty odbyły się w sali kominkowej, a brała w nich udział młodzież z Gimnazjum nr 1 z Jarocina, z klas Id i II c. Organizatorem spotkania był Oddział dla Dzieci i Młodzieży.


* * *


2013-11-05 | Jak mieszkają pszczoły

Co noszą pszczółki na nóżkach? Jak z pyłku kwiatów powstaje miód? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych ciekawych wiadomości o pszczółkach i miodzie dostarczyła dzieciom z Cielczy i Radlina książeczka "Mam przyjaciela pszczelarza". Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-10-30 | O przyjaźni człowieka i zwierząt na przykładzie "Szarki" Ewy Nowak

Wszystkim, którzy mają swojego kochanego zwierzaka, zwłaszcza psa, Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki poleca książkę Ewy Nowak pt. "Szarka". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-10-30 | Jesienne bukiety z liści

Jesień - to bardzo piękna pora roku, zwłaszcza gdy świeci słońce i jest ciepło, jak ostatnio w Jarocinie. Obdarza nas nie tylko owocami i kasztanami, którymi cieszą się dzieci ale i maluje drzewa różnymi barwami - i to właśnie liście zostały wykorzystane w nietypowy sposób na spotkaniu 23 października w Filii nr 2.


Podczas warsztatów tworzenia bukietów z liści powstały przepiękne jesienne róże. Materiałów było pod dostatkiem. Uczestniczki spotkania przyznały, że zbieranie liści i do bukietów było doskonałą okazją do miłego spędzenia czasu na spacerze.

Spotkanie odbyło się we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacyjnym "Trójka" w Jarocinie.


* * *


2013-10-30 | Duchy Ziemi Jarocińskiej

Duch kucharza, duch hrabiego Sapiehy, duch hrabiego Radolina i widmo karety zaprzężonej w konie, których kopyta słychać w jarocińskim parku to bohaterowie legend Ziemi Jarocińskiej.


Z lokalnymi przedstawicielami zaświatów poznawali się uczniowie w filii w Wilkowyi. Zajęcia z cyklu "Duchy polskich zamków" tym razem były poświęcone naszemu regionowi. Dzieci, po zapoznaniu się z legendami i strasznymi opowieściami, przechodziły quest duchowo-legendowy, a na zakończenie każdy wykonał ducha z papierowych serwetek.


* * *


2013-10-29 | Halloweenowe spotkanie Klubu

W klimacie halloweenowym klimacie odbyło się październikowe spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki w Golinie. Klubowiczki zadbały o odpowiednią oprawę: przygotowały odpowiedni wystrój sali - przyniosłykapelusze wiedźmy, zaś paierowe dynie wycięły dzieci podczas wizyty w bibliotece. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-10-24 | Wielkie czytanie z Reginą Gruchalską

Wielkie było otwarcie tegorocznego sezonu akcji Cała Polska czyta dzieciom w Jarocinie. W 12 bibliotekach publicznych w powiecie jarocińskim odbyły się spotkania z Reginą Gruchalską, autorką książki "Borsuk Mruk, krowa Mania historyjki do czytania", w których wzięło udział ponad 300 dzieci. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-10-24 | Tłumy na ZIPie

W poniedziałek i wtorek naszą bibliotekę odwiedzili przedstawiciele kaliskiej delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia. Podczas dwudniowej sesji wyjazdowej NFZ, na dwóch stoiskach umiejscowionych w sali kominkowej Pałacu Radolińskich można było pobrać dane dostępowe (identyfikator i hasło) do swojego konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta.


Przez dwa dni po dane do logowania zgłosiło się 279 osób. Uczestnicy wydarzenia zgodnie twierdzili, że dzięki temu, że mogą się zalogować w ZIP-ie będą mogli na bieżąco sprawdzać jak są wydatkowane pieniądze ze składek zdrowotnych na ich leczenie. Niektórymi osobami kierowała ciekawość - ile kosztują poszczególne procedury medyczne, którym byli poddani (pobyt w szpitalu, badanie, operacja). I, co nie mniej ważne, mogą sprawdzać na bieżąco, czy mają prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia.

Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców planujemy zorganizować jeszcze raz podobną akcję w przyszłym roku.


* * *


2013-10-24 | Nowi czytelnicy w Filii w Wilkowyi

W dniu 17 października w Filii w Wilkowyi odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza, działalnością biblioteki i jej regulaminem.


Po uroczystym przyjęciu do społeczności bibliotecznej uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książeczki. Każdy ze świeżo upieczonych czytelników wykonał jesienne drzewko, które stało się
miłą dekoracją biblioteki.


* * *


2013-10-23 | Byliśmy na IV Kongresie Bibliotek

"Biblioteka pełna ludzi!" tak brzmiało hasło tegorocznego kongresu bibliotek publicznych i wokół niego zorganizowano bloki tematyczne, w których warsztaty prowadzili bibliotekarze oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń współpracujących z bibliotekami.


Podczas zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak założyć stowarzyszenie przy bibliotece, jak zachęcić do współpracy wolontariuszy, jak pozyskać fundusze, jak napisać dobry projekt, jak wykorzystywać nowe technologie i jak zrobić dobre zdjęcie czy jak wypożyczać gry planszowe. Poznali też pomysły na zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów i wiele wiele innych. W przerwach między warsztatami był czas na wymianę doświadczeń, zdobywanie nowych kontaktów i pozyskiwanie pomysłów na nowe działania.

Po raz drugi została wręczona nagroda w konkursie stypendialnym dla bibliotekarek z małych miejscowości, organizowany w ramach Funduszu Stypendialnego im. Olgi Rok. Laureatką konkursu została Anna Orlikowska z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

W tym roku Kongres odbywał się w Centrum Nauki Kopernik w dniach 21-22 października i wzięło w nim udział ponad 300 bibliotekarzy z całej Polski, w tym także przedstawicielki jarocińskiej biblioteki dyrektor: Agnieszka Borkiewicz oraz animator kultury Justyna Daniel, która była odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie bloku tematycznego "Wszystko gra!" z ramienia programu liderskiego LABIB.

Podczas otwarcia Kongresu obecni byli znamienici goście z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim na czele. Za pomocą nowych technologii z bibliotekarzami łączyli się Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni i szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Kongres został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Komorowskiej oraz honorowym patronatem Centrum Nauki Kopernik. Partnerem technologicznym kongresu była Orange Polska.

Kongres bibliotek publicznych jest dorocznym wydarzeniem, organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jako część Programu Rozwoju Bibliotek. Kolejny za rok! Zobacz relacje na  TVP |  YouTube.


* * *


2013-10-21 | Jarocińska biblioteka w strefie innowacji

Czym są innowacje społeczne? czy biblioteka może być zapalnikiem zmian w swoich społecznościach? jak powinna działać nowoczesna biblioteka wykorzystująca nowe technologie? - między innymi na takie pytania próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy spotkania inauguracyjnego projekt "Strefy innowacji w bibliotekach".


Jest to nowa, pilotażowa inicjatywa Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, w której poza jarocińską biblioteką bierze udział: Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki, Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu, Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Ślaskich, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce.

Spotkanie odbyło się w dniach 17-18 października w Centrum Konferencyjnym "Myślnik" w Warszawie. Pierwszy dzień upłynął na prezentacji programu i uczestniczących w nim bibliotek oraz na spotkaniach z inspiratorami, natomiast drugiego dnia pracowano metodą Book Sprint, której efektem jest książka przedstawiająca pięć spojrzeń na współpracę biblioteki z mieszkańcami, stowarzyszeniami, oraz wszystkimi, którzy mają pomysły na działanie.

W spotkaniu inaugurującym poza przedstawicielkami biblioteki w Jarocinie udział wzięły panie: Bożena Kubacka z Urzędu Miejskiego w Jarocinie, Anna Kopras-Fijołek z "Gazety Jarocińskiej" i Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Jarocin XXI.


* * *


2013-10-18 | Jesienne liście na grupie zabawowej

Po wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie trzeciej edycji zajęć grupy zabawowej w naszej bibliotece. Tym razem dołączyli do nas dwaj chłopcy Filip i Wojtek ze swoimi mamami. Korzystając z pięknej pogody cała grupa poszła z koszykami do parku aby uzbierać kolorowych liści. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2013-10-17 | Jarocińskie bibliotekarki na konferencji podsumowującej II edycję projektu "O finansach... w bibliotece"

Dwudniową konferencją w Warszawie zakończył się projekt "O finansach ... w bibliotece - II edycja". Konferencja trwała od 15 do 16 października w Mediatece START-META na warszawskich Bielanach, w pięknym, niezwykle nowoczesnym budynku biblioteki. Na konferencję z naszej biblioteki zostały zaproszone trzy bibliotekarki: Jolanta Konieczna z Filii w Cielczy, Małgorzata Michalczyk z Filii nr 2 oraz Aleksandra Waszak z Filii nr 1"Pod Ratuszem". Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-10-14 | Pokłosie dziesiątego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kryminału miał swą jubileuszową 10. edycję, natomiast po raz trzeci naszą bibliotekę na trzeciej Konferencji Kryminalnej Bibliotekarzy reprezentowała Ewelina Kubasik.


Wrocław po raz kolejny okazał się bardzo gościnny dla miłośników kryminału, którzy jak co roku mogli liczyć na wiele ciekawych spotkań. Po raz pierwszy do dyskusji o kryminale jako literaturze popularnej włączyli się akademicy w specjalnie zorganizowanej sesji na Uniwersytecie Wrocławskim, natomiast po raz kolejny można było posłuchać o pracy praktyków - profilera policyjnego, policjantów śledczych, czy arcyciekawy wykład toksykologa. Uczestnicy Festiwalu Kryminału mogli też odwiedzić Muzeum Zakładu Medycyny Sądowej (na co dzień do tego Muzeum wstęp mają tylko studenci, a i tak za zgodą szefostwa Zakładu Medycyny Sądowej).

Sama Konferencja Kryminalna Bibliotekarzy upłynęła pod znakiem adaptacji filmowej książki i szkolenia w zakresie organizacji imprez. Zajęcia dla bibliotekarzy poprowadzili Zygmunt Miłoszewski, Borys Lankosz (którzy opowiadali jak wygląda przerabianie książki na scenariusz filmowy i jak wyglądają przygotowania do produkcji filmowej), Wojciech Orliński (miasto jako bohater literacki i filmowy na przykładzie trylogii "Millenium" Stiega Larssona).

Natomiast szkolenie z organizacji zostało przeprowadzone przez organizatorów wrocławskiego festiwalu kryminału. Na dziesiątym Międzynarodowym Festiwalu Kryminału nie obyło się bez spotkań z pisarzami. Uczestnicy warsztatów literackich oraz konferencji dla bibliotekarzy mieli przyjemność uczestniczenia w Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru.

Tegorocznymi laureatami zostali: Marta Guzowska (nagroda główna), PM Nowak (nagroda Janiny Paradowskiej dla debiutanta) oraz Marcin Wroński (nagroda czytelników). Nagrodę specjalną otrzymał Walter Mosley. Obok Waltera Mosleya gościem specjalnym festiwalu była Lisa Marklund - szwedzka autorka kryminałów.


* * *


2013-10-10 | Literacka syberiada na DKK

"Dom utracony dom ocalony" Teresy Tomsia był tematem październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 "Pod Ratuszem". To opowieść o rodzinie i o trudnej polskiej historii. Autorka - córka i wnuczka sybiraczki przedstawia dzieje rodziny Gołackich wywiezionej w głąb Związku Radzieckiego do północnego Kazachstanu w 1940r. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-10-09 | Certyfikaty rozdane!

We wtorek w sali sesyjnej jarocińskiego ratusza odbyło się uroczyste zakończenie projektu "O finansach... w bibliotece. II edycja", który realizowała nasza biblioteka. Więcej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-10-07 | Zlot czarownic z finałem na górce

Zgodnie z tradycją nawiązującą do legendy o czarownicach w Filii w Cielczy odbywa się Zlot czarownic. Młode adeptki i adepci tajemnych sztuk spędzają czas do północy rozwiązując różne zadania.


W tym roku zlot miał formę podchodów harcerskich. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy drużyny. Każda z nich miała do przejścia taką samą trasę, którą wytyczały strzałki w kolorach danej grupy. Po drodze czekały na nich zadania, m.in. zbieranie liści i trawy na bukiet dla czarownicy, przejście na boso fragmentu ścieżki z szyszek, skok drużynowy w dal oraz zadania na myślenie: szukanie ukrytych liter w zaszyfrowanym tekście czy wymyślenie nietypowego zastosowania filiżanki.


Finałem podchodów było ognisko na szczycie legendarnej górki "Topoliki", na której przed wiekami zbierały się cieleckie czarownice. Tam można było poczuć czarodziejską atmosferę. Poczęstunek dla uczestników Zlotu został ufundowany za bony do Marketu Kaufland w Pleszewie.


* * *


2013-10-05 | Echa wizyty studyjnej w Chrzanowie i Krakowie

W ramach projektu LABIB Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego bibliotekarki z Jarocina Justyna Daniel i Marta Pakulska uczestniczyły w wizycie studyjnej w bibliotekach w Krakowie i Chrzanowie.


Jarocińskie labibinaki odwiedziły najpierw Kraków. Zwiedzały Wojewódzką Bibliotekę Publiczną z jej nową agendą Arteteką - nowoczesną biblioteką, w której gromadzone są e-booki, e-czasopisma, audiowizualia oraz komiksy. Nie brakuje też tradycyjnych książek i czasopism dotyczących sztuki. Ważnym punktem wizyty było spotkanie w Szkole Aktywnego Seniora, który działa przy krakowskiej bibliotece.

Duże wrażenie na bibliotekarkach zrobiła wizyta w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, które mieści się w dawnej fabryce Oscara Schindlera i zwiedzanie tamtejszej biblioteki, która nastawiona jest na zbiory związane ze współczesną sztuką oraz prowadzi szeroką działalność edukacyjną poprzez sztukę właśnie.


Drugim miastem na trasie wizyty był Chrzanów. Chrzanowska biblioteka jest tegoroczną laureatką tytułu Mistrz Promocji Czytelnictwa, jest też znana w Polsce z projektów na rzecz promocji regionu. W działaniach tych pomagają wolontariusze.
Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w Punkcie Informacji Turystycznej, który działa przy bibliotece w Chrzanowie.

Wizyta była bardzo udana. Wymiana doświadczeń i wielość spotkań z małopolskimi bibliotekarzami dały początek wielu inspiracjom i pomysłom, które będzie można wykorzystać w działaniach jarocińskiej placówki.

Bibliotekarki dziękują paniom Marii Cibickiej i Marii Jedlińskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, paniom Magdalenie Mazik i Jolancie Rydel z biblioteki w MOCAKu oraz Małgorzacie Zbroszczyk i Annie Kosowskiej-Czak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie za okazaną pomoc i miłe przyjęcie. Specjalne podziękowania dla dyrektorstwa biblioteki w Krakowie pana Jerzego Woźniakiewicza i pani Anny Wiśniewskiej, oraz dla pań dyrektorek z biblioteki w Chrzanowie pani Lucyny Kumali i pani Kingi Rozmus.


* * *


2013-10-04 | O grze miejskiej i queście w Chrzanowie

W ramach wizyty studyjnej bibliotekarki z jarocińskiej biblioteki Justyna Daniel i Marta Pakulska gościły w Chrzanowie w Miejskiej Bibliotece Publicznej.


Tam przeprowadziły szkolenie z tworzenia questów i organizowania gier miejskich. Dzieliły się swoimi doświadczeniami w tych obszarach z bibliotekarkami z powiatu chrzanowskiego.
Wizyta została zorganizowana w ramach programu liderskiego LABIB Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


* * *


2013-10-04 | O borsuku Mruku i krowie Mani

Kolejna książka pani Reginy Gruchalskiej i kolejna premiera w naszej bibliotece. Tym razem wspólnie z "Gazetą Jarocińską" zaprosiliśmy milusińskich na spotkanie autorskie połączone z promocją najnowszej książki pani Reginy "Borsuk Mruk, krowa Mania... historyjki do czytania". Autorka przygotowała dla uczestników wiele niespodzianek i konkursów, które były przeplatane czytaniami wybranych wierszyków. Po spotkaniu można było kupić książkę i otrzymać autograf pisarki.


Od poniedziałku 7 października zaczynamy akcję Cały powiat czyta dzieciom z Reginą Gruchalską. Autorka odwiedzi dzieci we wszystkich bibliotekach na terenie powiatu jarocińskiego. Podczas spotkań będzie można kupić książkę. Informujemy wszystkich pozostałych, że książka jest też do nabycia w Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Cena 12 zł.


* * *


2013-10-02 | Powakacyjnie na MDKK

Na pierwszym, powakacyjnym spotkaniu klubu wspominaliśmy nasze wakacje z książką, która towarzyszyła nam w podróżach po całej Polsce. Jedną z nich były różne części cyklu "Żadnych chłopaków! Wstęp tylko dla czarownic" Tomasza Bereziny. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-09-30 | Spotkanie z bajeczką: warzywa

Tematem pierwszego, powakacyjnego głośnego czytania z cyklu Spotkanie z Bajeczką były warzywa. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-09-30 | Legendarna noc w bibliotece!

Wyjątkową oprawę miała tegoroczna piąta już noc w bibliotece, poświęcona legendom Ziemi Jarocińskiej. Uczestnicy nocy zostali podzieleni na 6 drużyn, których symbolami były nietoperze, pająki, koty, sowy, wilki i żaby. Wędrowali według questu, który został specjalnie dla nich przygotowany.


Każda drużyna musiała odwiedzić sześć przystanków, rozwiązać sześć zagadek, które były kluczem do hasła i odnaleźć skarb oraz przybić pieczęć. Przewodnikami dzieci byli zaproszeni goście, którzy czytali legendy: pani Jadwiga Podeszwa, znawczyni naszej gwary i autorka książek o regionie, pani Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Jarocin XXI, pan Piotr Piotrowicz redaktor "Gazety Jarocińskiej", pan Maciej Troiński kierownik schroniska dla zwierząt w Radlinie, pan Sebastian Pluta z Muzeum Regionalnego w Jarocinie i ksiądz Łukasz Ograbek z parafii Św. Marcina w Jarocinie oraz wolontariusze, którzy byli odpowiedzialni za zadania po czytaniach: Marta Bartkowiak, Zuzanna Kukla, Zuzanna Przybylska, Daria Tomaszewska, Zosia Solińska, Julia Wechczyńska, Jędrzej Borkiewicz, Adam Burzak, Tomasz Nowak i Szymon Wyremblewski.

Podczas trasy dzieci wraz z opiekunkami poznali historię dzielnego rycerza Jaroty, który założył Jarocin, wysłuchali opowieści o tajemniczym tunelu między Radlinem a Jarocinem, w którym straszy duch Sapiehy, dowiedzieli się skąd przybyły do Cielczy czarownice, poznali smutną historię Bogny i jej ukochanego z Goliny, wysłuchali legendy o tym jak powstał gród Mieszków oraz o tym jak dziedzic Jarocina zamienił się w kamień.


Po czytaniach każda drużyna wykonywała zadanie, inspirowane legendą: tarcze rycerskie, wianki, łańcuchy dla diabła, miotły, pokonywali tunel z przeszkodami oraz wykonywali rzeźbę konia z szarego papieru. Po przebyciu całej trasy i odbiciu pieczęci, wszyscy spotkali się w czytelni, gdzie czekała niespodzianka - urodzinowy tort, który ufundowała pani dyrektor Agnieszka Borkiewicz i Aniela Kuberka.

W drugiej części nocy uczestnicy rozwiązywali multimedialny test ze znajomości wysłuchanych legend. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane zestawem artykułów, które były pomocne w dalszej części nocy oraz powrotem do drużyn pań bibliotekarek, opiekunek drużyn, które na czas testu zostały uwięzione na schodach, a które miały w swoich tajemniczych torebkach ściągi i zszywacze - niezbędne do kolejnych zadań, którymi były: wykonanie ekologicznego ducha pałacowego i mapy trasy miejsc z legend. Ostatnim zadaniem było wspólne pisanie legendy, które okazało się najfajniejszym wyzwaniem. Bo nie było to zwyczajne pisanie. Otóż każda drużyna miała do napisania opowieść w określonym gatunku: komediowym, sensacyjnym, kryminalnym, przygodowym, historycznym i w formie horroru. Pisanie polegało na tym, że każda drużyna pisała swoją opowieść we fragmentach i wymieniała się kartkami. Tak powstały ciekawe legendy, z wymieszanymi stylami i gatunkami. Prezentujemy je  tutaj.


Tam minęła piąta noc, wyjątkowa bo piąta, wyjątkowa bo aż 6 gości na raz, wyjątkowa bo 60 nocowaczy, wyjątkowa bo 10 wolontariuszy, byłych uczestników nocy, wyjątkowa bo 12 opiekunek - bibliotekarek, wyjątkowa bo z pysznym tortem i ciastkami "palce jędzy", wyjątkowa bo kolejna i nie ostatnia!

Dziękujemy wszystkim, którzy choć w najdrobniejszy sposób przyczynili się do zorganizowania nocy, szczególne podziękowania kierujemy zaś pod adresem naszych gości, którzy dzielnie czytali sześć razy tę samą legendę oraz wolontariuszy, którzy sprawnie kierowali zadaniami, a także firmie Sebik.

Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2013-09-29 | Rajd rowerowy śladami generała Stanisława Taczaka

W piękne niedzielne popołudnie miłośnicy historii i rowerów zebrali się przed Pałacem Radolińskich, skąd wyruszyli ścieżką rowerową do Mieszkowa, a konkretnie na mieszkowski cmentarz. Tam na rowerzystów czekali przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej i zaprowadzili na grób rodziców generała Taczaka. Uczestnicy rajdu odwiedzili też grób rodziny Cepów - rodziców innego wybitnego mieszkańca Mieszkowa generała Heliodora Cepy.


Z cmentarza grupa udała się na rynek pod pomnik generała Taczaka, później zwiedzali dworek by na koniec udać się do filii bibliotecznej w Mieszkowie, gdzie znajduje się Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Tam przy kawie i herbacie uczestnicy wysłuchali wykładu szefa Grupy Rekonstrukcyjnej pana Wojciecha Koterby. W rajdzie wzięło udział ok. 50 osób.


* * *


2013-09-25 | O finansach w bibliotece - spotkanie dla pracowników bibliotek partnerskich

W środę odbyło się spotkanie z dyrektorami i pracownikami bibliotek publicznych z terenu powiatu jarocińskiego na temat projektu "O finansach w bibliotece - II edycja". Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-09-25 | Klub Dyskusyjny - spotkanie z niespodzianką

Dnia 25 września w Filii w Witaszycach odbyło się spotkanie Klubu Dyskusyjnego, którego gościem był pan Andrzej Gogulski, autor książki "... zaczęło się w Jarocinie". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-09-17 | Powakacyjnie o książkach przy bezach

Pięć lat minęło jak jeden dzień. Naszym klubowiczom o tej dacie przypomniała niespodzianka w postaci bezowego tortu. Długo nie świętowaliśmy bo po konsumpcji szybko przeszliśmy do omawiania wakacyjnych lektur, które były tak różne jak różni są nasi klubowicze. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-09-17 | Artur Andrus na niedzielne popołudnie

Takie spotkanie to dobry sposób na spalenie kalorii po niedzielnym obiedzie. Sala jarocińskiego kina Echo, w którym odbyło się spotkanie z Arturem Andrusem była pełna. Publiczność wysłuchała wielu anegdot z barwnego życia naszego gościa, często związanych z wyjazdami i występami w Polsce.


Artur Andrus w rozmowie z panią dyrektor biblioteki Agnieszką Borkiewicz przyznał, że poza tańcem, który uwielbia, najbardziej kocha radio, bez którego nie wyobraża sobie życia. Zapytany o to jak się czuje w roli autora książek, odpowiedział że bardzo dobrze, choć praca nad nimi była trudna. Zdecydowanie łatwiej przychodzi pisanie piosenek i nagrywanie ich. W każdej z tych dziedzin odnajduje satysfakcje i przyjemność, jednak najbardziej ceni sobie spotkania z publicznością. Pytania od publiczności były związane z występami w "Szkle kontaktowym", "Spadkobiercach" oraz kabaretonach. Było też pytanie o to czy jest coś co wyprowadza Artura Andrusa z równowagi. Okazało się, że należy on do tego grona Polaków, którzy najlepiej poruszają się samochodem po drogach, a wszyscy inni jeżdżą źle.

Po spotkaniu gość pozował do zdjęcia z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki, który był współorganizatorem tego wydarzenia, a potem w holu kina długo podpisywał płyty i książki.

Spotkanie było możliwe dzięki Stowarzyszeniu Jarocin XXI, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, która wspiera DKK oraz jarocińskiej bibliotece publicznej. Specjalne podziękowania za wparcie dla pana Tadeusza Polanowskiego.


* * *


2013-09-16 | Z wizytą w kraju Andersena

Kolding, Nyborg, Odense, Helsingor i oczywiście Kopenhaga - to miejsca, które znalazły się w programie wyjazdu szkoleniowego do Danii bibliotekarzy z Wielkopolski. Wśród uczestników wizyty były nasze koleżanki Danuta Michalak i Joanna Jarecka z filii w Wilkowyi.


Ogromne wrażenie na bibliotekarkach wywarły duńskie biblioteki publiczne, które były głównym celem naszego wyjazdu. Piękne, nowoczesne wnętrza, dużo przestrzeni, miejsca dla dzieci i młodzieży. Wypożyczalnie są zautomatyzowane, a bibliotekarze zajmują się głównie organizowaniem wydarzeń kulturalno - edukacyjnych. Czytelnicy sami sobie wypożyczają książki. Oczywiście ważnym punktem było muzeum Hansa Christiana Andersena, a także zwiedzanie zamków, fortyfikacji, posiadłości i ogrodów królów duńskich.

Organizatorem wyjazdu była wojewódzka biblioteka w Poznaniu.


* * *


2013-09-16 | Biblioteka na meczu siatkówki

Już po raz drugi jarocińska biblioteka była obecna na Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Jarocina. W drugi dzień rozgrywek, w przerwie pomiędzy meczami, bibliotekarki przeprowadziły mini konkurs wiedzowy. Pytania dotyczyły oczywiście siatkówki ale nie tylko - były także pytania z zakresu wiedzy ogólnej, a nawet gwary wielkopolskiej. Głównymi uczestnikami konkursu byli najmłodsi kibice siatkówki.

Dwie główne nagrody - gry planszowe "Zgrany Jarocin" trafiły do tych dzieciaków, które udzieliły najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Główny organizator Turnieju Stowarzyszenie "Siatkarz" przygotował drobne upominki dla pozostałych uczestników.


* * *


2013-09-07 | Powstanie zaczęło się w Jarocinie

W piątkowe popołudnie odbyło się spotkanie z Andrzejem Gogulskim, autorem książki "...zaczęło się w Jarocinie". Autor zebrał w książce wszystkie informacje związane z Powstaniem Wielkopolskim na Ziemi Jarocińskiej, które dotychczas ukazywały się w pojedynczych publikacjach. Tekst jest bogato ilustrowany zdjęciami z czasów powstania.


W czasie spotkania głos zabrało wiele osób, które podkreślały jak ważne jest świadome propagowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim w Jarocinie wśród naszej młodzieży. Była też mowa o opracowaniu programu obchodów 100-lecia wybuchu Powstania, która przypadać będzie w 2018r.

Książkę Andrzeja Gogulskiego można zakupić w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w cenie 25 zł.

Zdjęcia: H. Czaplicki


* * *


2013-09-05 | Pierwsza noc w koszarach!

Ostatni weekend wakacji będzie niezapomniany dla tych, którzy wzięli udział w Pierwszej Nocy w Koszarach, współorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Jarocinie. Dwudziestu dwóch uczestników i uczestniczek w wieku od 12 do 17 lat stawiło się w piątkowy wieczór 30 sierpnia przed jarocińską Jednostką Wojskową. Skoszarowani zostali w salach, w których zazwyczaj śpią żołnierze przygotowujący się do służby wojskowej.


Od samego początku było wiadomo, że ta noc to nie przelewki. Uczestnicy musieli najpierw przygotować sobie pokoje: poznali trzy sposoby ścielenia łóżka, nauczyli się jak powinny stać buty, a także jak należy złożyć ubranie na taborecie. Nie zabrakło ćwiczeń z musztry oraz sprzątania pomieszczeń wokół pokojów. Nie było mowy o marudzeniu gdy trzeba było poprawiać którąś czynność.

Podczas nocnego alarmu uczestnicy w hełmach i z karabinami (oczywiście gumowymi) oraz ze śpiworami udali się na plac, gdzie rozbili obóz. Należało wyznaczyć warty, które zmieniały się co 10 minut. Był też alarm chemiczny, podczas którego należało włożyć maski przeciwgazowe i czołgać się do bezpiecznej strefy.


Po nocnych wybuchach grupa wróciła do sal, gdzie ogłoszono capstrzyk (cisza nocna). Pobudka o 6 rano była dla większości młodych adeptów wojska zaskoczeniem, ale szybko stawili się na zbiórkę i udali się na poranną zaprawę. Po śniadaniu przyszła kolej na kolejne atrakcje. Uczestnicy poznali robota wspomagająco-neutralizującego EXPERT oraz lekki kombinezon podchodzeniowy, czyli wyposażenie saperów. Dzieciaki przymierzały kombinezon i sprawdzały możliwości robota. Potem przyszedł czas na sprawdzenie swoich umiejętności strzeleckich. Każdy miał okazję oddać strzały z wiatrówki oraz rozłożyć i złożyć karabin KBKAKMS. Odbył się też pokaz pierwszej pomocy, podczas którego uczestnicy poznali zasady jakimi należy się kierować w sytuacji zagrożenia życia.

Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich udział w Pierwszej Nocy w Koszarach. Noc w koszarach była możliwa dzięki panu ppłk Andrzejowi Galanowi, dowódcy 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk oraz pani Agnieszce Borkiewicz, dyrektor jarocińskiej biblioteki. Całość prowadził chorąży Maciej Zaborowski, któremu pomagali st. szer. Mariusz Wyderkiewicz, szer. Adam Nowak i st. sier. Mariusz Grzybkowski oraz bibliotekarki Lidia Leśna, Justyna Daniel, Renata Wyremblewska oraz Anna Żebrowska, które wystąpiły w roli instruktorek.

Większość młodych uczestników stwierdziła, że jedną noc w wojsku da się przeżyć. Dla niektórych była to noc nowych doświadczeń bowiem nie każdy gimnazjalista potrafi ścielić łóżka na trzy sposoby czy poprawnie użyć maski przeciwgazowej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że noc byłą świetna przygodą i cieszyli się, że byli pierwszymi nocowaczami w koszarach. Na kolejną taką noc zapraszamy ochotników za dwa lata.


* * *


2013-08-29 | Sierpniowe zajęcia w "Papierowym szaleństwie"

Wakacyjne środy w bibliotece w Cielczy upływały szybko na ciekawych zajęciach z papierem w roli głównej, ale nie tylko. Grupa wytrwałych dzieci chętnie przychodziła i zawsze z ciekawością pytała co też dziś będą robić, bo temat zajęć zawsze był niespodzianką.


Układaliśmy więc zwierzątka z kolorowych papierowych kółeczek, sklejaliśmy misiowe pudełka, które mogą służyć do zapakowania drobnych prezentów, robiliśmy papierowe korale z różnokolorowego papieru do pakowania albo ciekawe kompozycje drzew i kwiatów z kredkowych strużyn, a na zakończenie wakacji robiliśmy bransoletki z patyczków po lodach i broszki z zamków błyskawicznych.


* * *


2013-08-28 | Spotkanie pachnące szafranem

Tradycyjnie już członkinie Klubu Przyjaciół Biblioteki w Golinie spotkały się w ostatnim tygodniu wakacji by podzielić się swoimi letnimi doświadczeniami. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-08-26 | O finansach w bibliotece ostatnie wakacyjne kursy

Cykl warsztatów na temat elektronicznej bankowości i finansów zakończyły zajęcia w Filii nr 3 w Jarocinie. Gościem specjalnym była pani Justyna Stolmann-Prędka, koordynatorka projektu z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-08-22 | Podróże małe i duże: Kraków, Zakopane i Tatry

Na naszej bibliotecznej mapie Polski zostało do uzupełnienia południe - tak więc zaznaczyliśmy Kraków, Zakopane i najwyższy szczyt w naszych Tatrach - Rysy.


Uczestnicy ostatnich wakacyjnych zajęć tego roku zapoznali się z legendą o smoku wawelskim, Janosiku i Podhalu, a także z informacjami o tym jak wygląda ludowy strój góralski, góralska mowa i jedzenie. A po czytaniach dzieci wykonywały własne smoki, korale góralskie. Ostatni dzień upłynął pod znakiem sportowych zabaw na polanie, gdzie atrakcją był slalom w goglach z ciupagą.
Na zakończenie wakacji w bibliotece uczestnicy zajęć otrzymali upominki.


* * *


2013-08-20 | Letnie zajęcia w Filii nr 2

Wakacyjne zajęcia dotyczyły zdrowego odżywiania się, ulubionych potraw, a także ekologii, zwierząt i roślin chronionych.


Zaplanowano głośne czytania a po nich gry i zabawy, które jeśli dopisywała pogoda, odbywały się na świeżym powietrzu. Były też ćwiczenia matematyczne, rebusy, łamigłówki oraz zabawy z chustą.


* * *


2013-08-19 | Giełda podręczników

Tradycyjnie już od ponad dziesięciu lat w podcieniach jarocińskiego ratusza odbywa się giełda używanych podręczników, której pomysłodawcą jest Filia nr 1 "Pod Ratuszem". W każdy piątek wakacji dzieci i młodzież gromadzą się wokół biblioteki i sprzedają lub kupują podręczniki szkolne. Akcja cieszy cię sporym zainteresowaniem od wielu lat.


* * *


2013-08-12 | O finansach w bibliotece podczas sierpniowych upałów

Upalny początek sierpnia był czasem trwania kursów w Filii nr 2 i Filii w Witaszycach. Gorąca atmosfera towarzyszyła zajęciom przed komputerami albowiem wszyscy z wielką ochotą chcieli poznać tajniki elektronicznych finansów. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-08-09 | Podróże małe i duże: wyżyny i Sudety

Kolejny tydzień z geografią Polski i legendami związanymi z krainami. Tym razem dzieci zapoznały się z wyżynami i górami Sudetami.


Wykonały przestrzenny krajobraz górski z gazet i oczywiście bawiły się na polanie przed Pałacem Radolińskich, jak zawsze z chustą ale i też w inne zabawy ruchowe.


* * *


2013-08-01 | O finansach w Mieszkowie

Do szkoleń "O finansach w bibliotece" dołączyła również Filia w Mieszkowie. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-08-01 | Lipcowe papierowe szaleństwo w Filii w Cielczy

Podczas lipcowych zajęć "Papierowego Szaleństwa" w Cielczy uczestnicy wykorzystywali wiele technik plastycznych i technicznych. Było malowanie farbami kolorowych motyli na plastikowej butelce, tworzenie obrazków i kartek z kolorowych pasków, zabarwianie soli, malowanie farbami świata podwodnego oraz stworzeń, które w nim się znajdują.


Na zajęciach wykorzystano także papierowe rolki, z których powstały ptaszki, samochody oraz przyborniki na biurko.


* * *


2013-07-25 | Wycieczka z Zagórowa z wizytą w Filii w Witaszycach

We wtorek, 23 lipca Witaszyce odwiedziła wycieczka z Zagórowa pod opieką pani Małgorzaty Kasprzak, dyrektor tamtejszej biblioteki publicznej. Wśród gości byli m.in. pani Grażyna Harmacińska-Nyczka - malarka, Honorowa Obywatelka Zagórowa i pani Alina Kmieć - sekretarz gminy Zagórów.


Uczestnicy wycieczki odwiedzili filię jarocińskiej biblioteki w Witaszycach, gdzie spotkali się z jej dyrektorką Agnieszką Borkiewicz oraz z członkami zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc. Obejrzeli też wystawę obrazów pana Romana Trybka, która akurat znajduje się w czytelni biblioteki. Następnie zwiedzili Witaszyce z ich zabytkami oraz stację kolejową (Witaszyce i Zagórów w latach 1947-1991 były połączone kolejką wąskotorową). Odwiedzili także Pałac w Witaszycach i prywatne Muzeum Wojen Napoleońskich, po których oprowadzał gości właściciel pan Tomasz Klauza.


* * *


2013-07-25 | Podróże małe i duże po Polsce: niziny

O tym co to są niziny, jakie można spotkać na nich zwierzęta i rośliny oraz jakie legendy są związane z tymi krainami dowiedziały się dzieci podczas drugiego tygodnia zajęć w jarocińskiej bibliotece.


Oczywiście nie zabrakło zabaw i zgadywanek na świeżym powietrzu i kolorowej chuście oraz zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonały nizinne krajobrazy.


* * *


2013-07-22 | Biblioteka na Jarocin Festiwal

Zakończył się kolejny Jarocin Festiwal, na którym i w tym roku nie mogło zabraknąć Biblioteki. Wspólne stoisko nasze i Muzeum Regionalnego mieściło się w bardzo dobrym punkcie między polem namiotowym, a główną strefą festiwalu. Oprócz sprzedaży książek, regionaliów i gadżetów promocyjnych miasta, można było u nas zaczerpnąć informacji i otrzymać darmową mapę miasta.


Ale to nie wszystko. Między koncertami można było zagrać w grę planszową "Zgrany Jarocin", która powstała dzięki projektowi Akademii Orange. Rozgrywki prowadził Artur Sobala. Zwycięzcy każdej potyczki otrzymywali grę w nagrodę. Gra rozjechała się po całej Polsce. Specjalnie na tegoroczny festiwal został przygotowany także quest, który przybliża historię jarocińskich rytmów. Było też stoisko z książkami do uwolnienia, a na polanie w każdy dzień festiwalu dopołudnia, odbywały się zajęcia z książką pod tytułem "Z książkami w pogo".


* * *


2013-07-15 | Kolejni kursanci "O finansach w bibliotece"

Sezon wakacyjny w pełni podobnie jak kurs "O finansach w bibliotece". Tym razem zajęcia odbywały się w filiach w Cielczy i Golinie. Kolejne kursy w sierpniu.


* * *


2013-07-12 | Podróże małe i duże po Polsce: jeziora i morze

Pierwszy tydzień zajęć wakacyjnych dla dzieci w jarocińskiej bibliotece głównej upłynął pod znakiem jezior i Morza Bałtyckiego. Aby dobrze wprowadzić się w nastrój, dzieci wysłuchały opowieści o "Martynce wśród jezior" oraz legendę "Lwy z gdańskiego ratusza". Zaznaczały na mapie Polski najważniejsze miejscowości, rzeki, jeziora, a także zwierzęta i rośliny jakie można w tych krainach spotkać. Potem przyszedł czas na zabawy z chustą w rekina i w sieć.


Ostatniego dnia dzieci wykonywały pejzaż wakacyjny z masy solnej i przyniesionych z domów kartoników, muszelek, kamyków i koralików.


* * *


2013-07-05 | Pani dyrektor w Radiu Merkury Poznań

Pani dyrektor Agnieszka Borkiewicz była gościem audycji "Rozmowy po zachodzie" Rafała Regulskiego w Radiu Merkury Poznań. Na falach eteru dzieliła się swoimi wrażeniami z wizyty studyjnej w USA. Przez godzinę (od 21.00 do 22.00) opowiadała o bibliotekach, które tam zwiedziła, ich zbiorach, nowoczesnej architekturze i wyposażeniu, a także o ludziach, których spotkała. Przyznała, że wiele ciekawych inspiracji można przenieść na grunt polski, aczkolwiek polskie biblioteki nie muszą się wstydzić. Rozmowa odbyła się w czwartek, 4 lipca - akurat w Święto Niepodległości USA, miły zbieg okoliczności.


* * *


2013-07-05 | Klubowicze wśród obrazów

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie Klubu Dyskusyjnego odbyło się 3 lipca. Przybyło ponad 50 osób, członkowie i sympatycy, a wszystko za sprawą gościa pana Romana Trybka, który właśnie w ten dzień otworzył wystawę swoich obrazów. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-07-05 | Finansowy początek wakacji

Właśnie pierwsi kursanci 50+ ukończyli kurs bankowości finansowej w ramach II edycji projektu "O finansach w bibliotece". W tym roku nasza biblioteka rozszerzyła działania na filie w gminie. Jako pierwsza zaczęła szkolenia Filia nr 1 "Pod Ratuszem". Szerzej na podstronie  Akcje i Projekty.


* * *


2013-07-04 | Klubowe propozycje książkowe na wakacje dla młodzieży

Ten, kto lubi czytać wie, że w plecaku na wakacyjnej wyprawie nie może zabraknąć dobrej książki. Co warto przeczytać tego lata podpowiadają członkinie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki Filii Nr 2. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-07-01 | O bibliotekach i nie tylko na Mazowszu i Podlasiu

W dniach 24-27 czerwca Maria Barnowska z Filii w Witaszycach uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym wielkopolskich bibliotekarzy do bibliotek województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Podczas wyjazdu uczestnicy zapoznali się z działalnością informacyjną bibliotek publicznych w sieci, o działaniach popularyzujących biblioteczne zasoby regionalne oraz o współpracy z lokalnymi społecznościami wielu kultur.


Wielkopolscy bibliotekarze odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Mińsku Mazowieckim, Bibliotekę Publiczną i Multimedialną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży w Białej Podlaskiej, Bibliotekę Publiczną w Supraślu, Książnicę Podlaską w Białymstoku, Gminną Bibliotekę Publiczną w Tykocinie i Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach. Wszystkie te placówki są po generalnych remontach, rozbudowie lub czekają na nowe budynki.

Biblioteki zrobiły ogromne wrażenia swoimi zbiorami, sprzętem elektronicznym i pięknymi pomieszczeniami. Uwagę uczestników zwrócił fakt, że w każdej z tych placówek było mnóstwo miejsc do do siedzenia: krzeseł, foteli, puf. Biblioteki dla dzieci i młodzieży są bardzo kolorowe. Można tu uczyć się, bawić, grać, słuchać i tworzyć muzykę, nagrywać filmy.

Bibliotekarki poza bibliotekami miały okazję zwiedzać najważniejsze zabytki Podlasia: najważniejsze sanktuarium polskiego prawosławia na Świętej Górze w Grabarce, Białystok z pałacem Branickich, Muzeum Ikon i cerkiew w Supraślu, Tykocin, meczet i mizar w Kruszynianach oraz wioskę bocianią w Pentowie. Była też okazja do próbowania potraw regionalnych np. kartaczy i podlaskich ogórków kiszonych.