biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2013
(styczeń - czerwiec)

2013-06-25 | Odkryj bohatera - warsztaty w bibliotece

Od 18 do 24 czerwca w czytelni jarocińskiej Biblioteki Głównej odbywały się warsztaty dla uczestników projektu "Odkryj bohatera". Młodzież zapoznawała się z teoretyczną i praktyczną stroną tworzenia opisów bibliograficznych książek, czasopism oraz informacji pochodzących z Internetu, a także z zasadami tworzenia bibliografii załącznikowej.


Wszystko po to aby dobrze udokumentować źródła, które zostaną przez nich wykorzystane do stworzenia prezentacji jednego z osiemnastu bohaterów Powstania Wielkopolskiego związanego z Ziemią Jarocińską. Projekt edukacyjny "Odkryj bohatera" realizuje Fundacja 750-lecia Jarocina. Partnerami są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalne w Jarocinie i Jarociński Ośrodek Kultury. Więcej na stronie projektu  www.bohater.jarocin.pl


* * *


2013-06-24 | DKK na wycieczce po Mieszkowie

"Potrzeba nam książek opowiadających o historii miejsc, w których żyjemy, uczymy się i mieszkamy. Potrzeba opowieści, które połączą dawne z nowym, ocalą od zapomnienia" - to słowa Justyny Daniel umieszczone w posłowiu książki Jadwigi Podeszwy "Tam, gdzie na wsi miasteczko". Książka o Mieszkowie była czerwcową lekturą Dyskusyjnego Klubu Książki, który na ten czas przemienił się także w klub turystyczny. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-06-23 | Czarna książka kolorów w kolejnych bibliotekach

Czy można coś zobaczyć poprzez emocje, dźwięki, smaki i zapachy? Okazuje się, że tak. A wszystko za sprawą Tomka, bohatera "Czarnej książki kolorów" M. Cottin i R. Farii. Uczestnicy zajęć w Filii nr 2 w Jarocinie i Filii w Wilkowyi dotykali niezwykłych, czarnych ilustracji książki i próbowali odszyfrować litery napisane alfabetem Braille'a, co okazało się trudne, tak jak trudne byłoby dla dzieci niewidomych odczytanie tekstu napisanego w tradycyjnej książce.


Dzieci wykonały kilka zadań, które uświadamiały im, że można w inny sposób spojrzeć na otaczający nas świat. Określały swój ulubiony kolor za pomocą pozostałych zmysłów, np. kolor różowy okazał się słodki jak lukier, a kolor pomarańczowy pachniał mandarynką. Uczniowie zgadywali też, który przedmiot jest cięższy, rozpoznawały przedmioty za pomocą dotyku i słuchu, z zawiązanymi oczyma odgadywały, z której strony ktoś woła ich imię. Rozmawiano też o trudnościach, jakie mogą napotykać niewidomi i o specjalnych udogodnieniach dla nich, np. na przejściach dla pieszych, na peronach, na pieniądzach.

Zajęcia były możliwe dzięki udziałowi Filii w Cielczy w konkursie "Czarna książka kolorów", którego organizatorami byli Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg, dzięki któremu książka znalazła się w zbiorach biblioteki.


* * *


2013-06-21 | Owocowe zakończenie grupy zabawowej

Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami w grupie zabawowej było bardzo gorąco, dosłownie! A wszystko za sprawą upału na dworze i konkursu "Wesoła przekąska" Fundacji im. Komeńskiego w ramach Programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia" dla uczestniczek i uczestników Grup Zabawowych na apetyczną kompozycję z owoców i warzyw. Na naszą kompozycję głosujcie na  :Facebooku. Szerzej na podstronie  Grupa Zabawowa.


* * *


2013-06-19 | Szlaki turystyczne Jarocina i okolic

"Cudze chwalicie, swego nie znacie..." - to znane powiedzenie było mottem spotkania z panią Martą Pakulską z Jarocińskiego Centrum Informacji o Regionie w Jarocinie. Okazało się, że o atrakcjach turystycznych Jarocina i okolic można mówić dużo i ciekawie.


Pani Marta nauczyła nas, jak odczytywać oznaczenia szlaków turystycznych, byśmy mogli fachowo z nich korzystać. Za pomocą map, folderów i prezentacji multimedialnej odkrywaliśmy ciekawe szlaki piesze, rowerowe, edukacyjne i nie tylko, których coraz gęstsza sieć zachęca nas do wędrówek (ciekawych i za niewielkie pieniądze. Dowiedzieliśmy się też, że pobliskim szlakiem św. Jakuba możemy zawędrować aż do... Hiszpanii! Na zakończenie pani Marta zachęcała do odwiedzania Jarocińskiego Centrum Informacji o Regionie, gdzie zawsze uzyskamy pomoc i poradę turystyczną.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Filię Nr 2 i Stowarzyszenie Edukacyjne "Trójka".


* * *


2013-06-19 | Kryminalny debiut jarocinianina

Tym razem naszym gościem był debiutant Dawid Waszak. Nasz gość był specjalny, bo jest pisarzem z naszego miasta. Młody autor promował swoją książkę "Narodziny zła", która premierę będzie miała dopiero za kilka dni. Zgromadzeni czytelnicy mogli się dowiedzieć, jak to się stało, że powstała książka akurat o takiej tematyce, skąd Dawid czerpał inspiracje i co sam czyta na co dzień.


Młody pisarz opowiadał też jak wyglądała współpraca z wydawnictwem przy jego debiutanckiej powieści. Szybko podpisana umowa zaowocowała pisaną przez rok książką. Dawid Waszak wspomniał, że zaczął już prace nad nową książką, choć nie chciał zdradzić o czym ona będzie. Na zakończenie spotkania nie obyło się bez autografów i wspólnych zdjęć z pisarzem.


* * *


2013-06-19 | Kolejni kursanci w Witaszycach

Kolejne panie dołączyły do grona absolwentów kursów komputerowych w Filii w Witaszycach. Na ostatnich zajęciach, które były podsumowaniem całości, zostały wręczone także dyplomy potwierdzające udział w kursie podstawowym. Teraz czas na drugi stopień. Gratulujemy i zapraszamy!


* * *


2013-06-19 | Album o Witaszycach

Na czerwcowym spotkaniu Klubu omawiany był album "Witaszyce w dawnej fotografii", wydany z okazji 10-lecia Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-06-13 | Łukasz Wierzbicki na zakończenie wiosny

Ostatnim gościem z cyklu "Pisarze na wiosnę" był podróżnik i pisarz dla dzieci Łukasz Wierzbicki. Odwiedził młodych czytelników w Filii nr 3 w Jarocinie oraz w Mieszkowie i Wilkowyi. Podczas spotkań dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o dzielnym Kazimierzu Nowaku, poznańskim podróżniku, który w latach trzydziestych poprzedniego wieku przejechał rowerem Afrykę. Jego przygody pan Łukasz opisał w książce "Afryka Kazika". Drugim bohaterem spotkania był niedźwiadek Wojtek, który podczas II wojny światowej towarzyszył polskim żołnierzom z Armii Andersa. Jego losy opisuje książka "Dziadek niedźwiadek".

Podczas spotkań pisarz podkreślał że najważniejsza w życiu jest przyjaźń oraz fakt, że warto jest mieć marzenia i je spełniać.


* * *


2013-06-13 | Dziecięca ekonomia, ekologia i zdrowe odżywianie

Filia w Cielczy zorganizowała dla klasy drugiej ciekawe zajęcia przy współpracy z marketem Kaufland. Na pierwszym spotkaniu dzieci dowiedziały się jak wyglądają produkty K-Classic i które z nich możemy wybrać, aby się zdrowo odżywiać. Przyniosły też niektóre zużyte opakowania po produktach, rozmawiały o tym jak można je wykorzystać poprzez recykling i jak gromadzić surowce wtórne.


Na kolejnym spotkaniu dzieci uczestniczyły w konkurencjach. Pierwsza polegała na ułożeniu z otrzymanych w kopercie literek jak największej ilości nazw produktów żywnościowych K-classic, które gwarantują nam zdrowe odżywianie. Drugie zadanie było trudniejsze ponieważ należało znaleźć w gazetce produkty z listy zakupów oraz wyliczyć ile wyniesie kwota zakupu. Kolejnym i (jak stwierdziły dzieci) najłatwiejszym zadaniem było ułożenie z puzzli logo Kauflandu. Uczestnikom konkurencje się podobały i każda z grup starała się jak najszybciej skończyć swoje zadanie.

Na koniec czekała zabawa z wykorzystaniem zużytych opakowań i budowanie domków, makiety Kauflandu oraz samochodów i robienie postaci z rolek po papierze toaletowym. Zajęcia trwały dwie godziny, ale maluchy zajęte pracą wcale nie miały ochoty wracać do klasy.


* * *


2013-06-12 | Twój potencjał - drugi etap warsztatów dla młodzieży

Po warsztatach rozwojowych projektu "ZaPRACUJ na swoją przyszłość" nadszedł czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas pracy z narzędziem Twój potencjał. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-06-12 | Mistrzowie pięknego czytania po raz trzeci wybrani w Golinie!

Pięknie czytają uczniowie Szkoły Podstawowej w Golinie. Już po raz trzeci filia jarocińskiej biblioteki w Golinie zorganizowała konkurs dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Tym razem dziewięciu uczestników sprawdzało się w czytaniu wierszy Juliana Tuwima. Konkurencje nie były łatwe: było czytanie z szyfrem, czytanie z brakującą literą i czytanie ze zrozumieniem i zapamiętaniem tekstu.

Mistrzowie 2013 z poszczególnych klas: Zuzanna Kopeć z klasy pierwszej, Aleksandra Walczak z klasy drugiej i Klaudia Wojtczak z klasy trzeciej. Wszyscy otrzymali dyplomy i audiobooki ufundowane przez Bibliotekę.


* * *


2013-06-10 | Tuwim na różne sposoby

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania odbył się pod znakiem twórczości Juliana Tuwima.


W Oddziale dla Dzieci odbyły się zawody w wyciąganiu rzepki i czytanie wierszy na kolorowej chuście na polanie. Filia nr 2 przygotowała turniej Tuwimjada, gdzie drużyny Tralalińskich i Maluskiewiczów odpowiadały na pytania z wierszy poety. W nagrodę wszyscy otrzymali rzodkiewki. Filia nr 3 zaproponowała dzieciom wyprawę po wieloryba, na którą, podobnie jak bohater wiersza pan Maluśkiewicz, przygotowali łódeczki z łupin orzecha.


W Filii w Mieszkowie do wierszy "Dyzio Marzyciel", "Okulary" i "Murzynek Bambo" uczestnicy zajęć wykonali własnoręczne ilustracje, które po połączeniu dały oryginalną książeczkę. W Filii w Wilkowyi królowała "Lokomotywa" ale w wersji gwarowej. Parafrazę tego wiersza w gwarze wielkopolskiej napisała pani Jadwiga Podeszwa, znawczyni gwary, autorka "Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej". Filia w Witaszycach przygotowała kilka wierszowych konkurencji, m.in. układanie tytułów z rozsypanego alfabetu, dopasowywanie ilustracji do odpowiedniego utworu czy narysowanie portretu samego Juliana Tuwima.


* * *


2013-06-10 | Poznać siebie - pierwszy etap warsztatów dla młodzieży

Kolejny etap projektu "ZaPRACUJ na swoją przyszłość" obejmował całodzienne warsztaty dla młodzieży. Dnia 10 czerwca 2013r. gościliśmy klasę Ic Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie z wychowawcą panią Dorotą Andrzejewską i bibliotekarką Grażyną Cychnerską. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty. Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2013-06-10 | Biblia i Mitologia emocjonalnie i wesoło

Czy tak poważne lektury jak Biblia i Mitologia mogą wzbudzać emocje i wesołość? Okazuje się, że mogą, bo na siódmej już edycji konkursu "U źródeł kultury europejskiej" było bardzo emocjonalnie i wesoło. Organizatorzy konkursu: filia jarocińskiej biblioteki w Cielczy i Gimnazjum w Cielczy zaprosiły do rywalizacji klasy trzecie gimnazjów z terenu gminy i powiatu jarocińskiego.


Dwuosobowe drużyny miały do rozwiązania krzyżówkę, musiały odpowiedzieć na dwie serie pytań, rozpoznać postacie na obrazach, wyjaśnić związki frazeologiczne. W ostatniej konkurencji trzeba było skojarzyć wylosowany przedmiot z postacią lub wydarzeniem z Biblii lub Mitologii. Zawodnicy wykazali się dużą wiedzą i walczyli nawet o pół punktu, uzasadniając swoje odpowiedzi.

Jury w składzie: przewodnicząca Laura Paluszkiewicz, dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Cielczy Roman Przybylski, ks. Łukasz Ograbek z parafii Św. Marcina i Włodzimierz Kalinowski pochwaliło waleczność drużyn, ponieważ po podliczeniu punktów okazało się, że różnica między pierwszą a drugą drużyną wynosi jeden punkt, a drugą i trzecią jedynie pół punktu. Oto tegoroczne podium: pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum Społecznego w Jarocinie: Adrianna Garsztka i Mikołaj Nalewajko; drugie miejsce uczennice z Gimnazjum nr 3 w Jarocinie: Karolina Kopczyńska i Jolanta Gola; trzecie miejsce uczennice Gimnazjum nr 1 w Jarocinie: Weronika Marecka i Alicja Rozpendowska.

Dyplomy i atrakcyjne nagrody w postaci audiobooków ufundowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, a słodki poczęstunek przygotowali rodzice klasy I b Gimnazjum w Cielczy. Konkurs przygotowały panie: Jolanta Konieczna z Filii w Cielczy oraz Maria Rogala i Natalia Bachorz polonistki z Zespołu Szkół w Cielczy.


* * *


2013-06-07 | Jaką moc ma biblioteka

Mogli się o tym przekonać 6 czerwca bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu jarocińskiego, którzy uczestniczyli w trzygodzinnych warsztatach w ramach projektu edukacyjnego "Biblioteka pomysłów" Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Programu Rozwoju Bibliotek.


Tematem przewodnim zajęć była "proMOCja biblioteki, pokaż jaką moc ma twoja biblioteka". Szkolenie przeprowadziły instruktorki z Działu Instrukcyjno-Metodycznego biblioteki poznańskiej: Anna Sabiłło i Magdalena Rusnok. Bibliotekarze uczyli się rozpoznawania, nazywania i używania w praktyce mocnych stron własnej biblioteki. Wykorzystana została wiedza z rzecznictwa, public relations i technik promocyjnych na rzecz bibliotek. Efektem zajęć ma być nakręcenie filmików z opiniami czytelników na temat biblioteki. Nagrania będą prezentowane na jesiennej konferencji regionalnej.

I tu prośba do naszych czytelników i sympatyków: Biblioteka zaprasza chętne osoby, które chciałyby wypowiedzieć się i przedstawić swoją opinię przed kamerą na temat swojej biblioteki. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 62 747 23 46


* * *


2013-06-06 | Zapracuj na swoją przyszłość - szkolenie dla bibliotekarzy

Za nami pierwszy etap projektu "ZaPracuj na swoją przyszłość" czyli warsztaty dla bibliotekarzy. Szerzej na podstronie  Akcje i Projekty.


* * *


2013-06-04 | Rymowanki na Dzień Dziecka

Podczas festynu z okazji Dnia Dziecka odbyło się otwarte spotkanie autorskie z panią Reginą Gruchalską, autorką książki "Rymowane historyjki dla chłopczyka i dziewczynki". Debiut literacki pani Reginy miał miejsce w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.


Zgromadzone dzieci wysłuchały kilku wierszyków, poznały kartonowego misia z niespodziankami i brały udział w zajęciach plastycznych, które były uzupełnieniem czytanych rymowanek. Można było zrobić m.in. swoje ulubione kanapki czy pokolorować bohaterów z wierszyków pani Reginy.


Na zakończenie autorka podpisywała swoje książki, wpisując specjalne dedykacje najmłodszym czytelnikom. Wiemy, że pani Regina planuje wydanie kolejnych swoich książek dla dzieci - czekamy na nie z niecierpliwością, a do tego czasu polecamy "Rymowane historyjki dla chłopczyka i dziewczynki". Spotkanie zorganizowano we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz Przedszkolem "Marcinek" i Zespołem Szkół Specjalnych w Jarocinie.


* * *


2013-06-04 | Naprawdę zgrany Jarocin!

Długo oczekiwany finał projektu "Zgrany Jarocin" można uznać za udany! Niech żałują Ci, których zabrakło 1 czerwca na polanie przed Pałacem Radolińskich. Tam można było zobaczyć uczestników projektu "Zgrany Jarocin", dzięki którym powstały pierwsze w Polsce gra planszowa o Jarocinie oraz questy o Wilkowyi, Witaszycach, Siedleminie i Golinie.


Po wręczeniu nagród wszyscy udali się do biblioteki. W holu na chętnych czekały stoliki z grą, w którą mógł zagrać każdy. W testowaniu gry wzięli udział i mali i duzi, z panem burmistrzem Stanisławem Martuzalskim i panią wiceburmistrz Hanną Szałkowską na czele. Grę można było także wygrać, choć to akurat okazało się nie takim łatwym zadaniem.

Furorę zrobił quest pałacowy, czyli zwiedzanie za pomocą wierszowanych wskazówek i ukrytych zagadek. Został on stworzony specjalnie na potrzeby sobotniego finału. Niektórzy pierwszy raz mieli okazję zajrzeć do pałacowych piwnic! Na trasie questu stali uczestnicy projektu "Zgrany Jarocin", autorzy questów. Od nich należało zebrać poszczególne literki do hasła oraz cztery pieczęcie. W nagrodę każdy otrzymał questy nagrodzone w projekcie.


Przypominamy młodych uczestników projektu - to fantastyczni młodzi ludzie, którym się chce wyjść poza schemat. Dzięki udziałowi w projekcie wpisali się na trwałe w historię naszego regionu jako pierwsi autorzy gry i questów: Autorzy gry planszowej: Franciszek Aleksandrowicz, Paweł Bandyk, Przemysław Bawół, Jędrzej Borkiewicz, Marcin Borkiewicz, Kamil Dolata, Jakub Florczyk, Bartosz Janowski, Zuzanna Kukla, Dominika Malińska, Bartosz Marcinkowski, Kamil Marcinkowski, Weronika Michałkiewicz, Tomasz Nowak, Piotr Obiegły, Weronika Rebelska, Mateusz Rożek, Julita Urbańska, Bartosz Woźniak. Autorzy questów: Joanna Golec (I miejsce), Klaudia Orpel, Martyna Paterska i Michał Wojtczak (II miejsce) oraz Natalia Helik i Karolina Krawiec (III miejsce).


Gry planszowe będą dostępne we wszystkich filiach naszej biblioteki oraz w bibliotekach w powiecie jarocińskim. Otrzymają ją także szkoły. Zwycięski quest Joanny Golec o Wilkowyi można będzie bezpłatnie otrzymać w Jarocińskim Centrum Informacji o Regionie w Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Wszystkie trzy questy, które powstały w ramach projektu będą do pobrania na stronach głównych biblioteki oraz witryny  turystyka.jarocin.pl już od 10 czerwca.


Dziękujemy wszystkim, którzy nawet w najdrobniejszy sposób przyczynili się do zrealizowania projektu i finału. Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Jarocinie, pod patronatem medialnym "Gazety Jarocińskiej". Dla tych, którzy nie byli 1 czerwca na wielkim finale projektu "Zgrany Jarocin", informacja: będzie druga okazja do sprawdzenia questu i wygrania gry planszowej. Zapraszamy 16 czerwca 2013r. na festyn "Mam talent". Zapraszamy do grania i questowania! Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2013-05-31 | Światowy Dzień Bez Tytoniu w bibliotece

W ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu jarocińska biblioteka włączyła się w akcję promującą zdrowy tryb życia. We wszystkich placówkach tego dnia była umieszczona informacja oraz rozdawane były ulotki.

Akcja zorganizowana we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarocinie oraz z członkami lokalnej koalicji utworzonej w ramach ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)".


* * *


2013-05-28 | O książkach i bibliotece dla przedszkolaków

Maj to miesiąc biblioteczny. Przekonały się o tym także dzieci, które odwiedziły Filię nr 2 w ramach cyklicznych spotkań z bajeczką. Tematem majowego spotkania była właśnie ich biblioteka. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-05-24 | Potwornie o książkach dla maluchów

W nawiązaniu do minionego tygodnia bibliotek spotkania z przedszkolakami w Cielczy i Radlinie odbyły się pod znakiem książki i biblioteki. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-05-24 | Debiut literacki dla bibliotekarek i nauczycieli

Pierwszymi czytelnikami, którzy mieli okazję zapoznać się z genezą powstania książki "Rymowane historyjki dla chłopczyka i dziewczynki" Reginy Gruchalskiej, były bibliotekarki z jarocińskiej biblioteki oraz nauczyciele przedszkoli i klas 1-3 z placówek edukacyjnych miasta i gminy Jarocin. Spotkanie prowadziła pani metodyk Beata Włoch.


Zgromadzeni wysłuchali wywiadu z autorką, który przeprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, gdzie pani Regina pracuje. Pisarka podkreślała, że pisanie wierszy dla dzieci i ich ilustrowanie jest dla niej wielką przyjemnością. Pisząc zawsze stara się przekazać wiedzę, zaciekawić najmłodszych, czegoś nauczyć. Najmilszym zaś tematem jej wierszy są zwierzęta.

Potem przyszedł czas na wskazówki metodyczne dla uczestników spotkania. Omówione zostało kilka wierszy z książki z podaniem sposobów na ich wykorzystanie do pracy z dziećmi na zajęciach bibliotecznych i szkolnych. Był też czas na zabawę z tekstem dla wszystkich uczestników spotkania - podzieleni na fragmenty czytali wiersz o kurce.

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz Przedszkolem "Marcinek" i Zespołem Szkół Specjalnych w Jarocinie.


* * *


2013-05-23 | Różnorodny Tydzień Bibliotek

Zgodnie z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek, w okresie od 8 do 15 maja w naszych placówkach było bardzo kreatywnie, wesoło i ciekawie.


Spotkania z twórczością Juliana Tuwima odbyły się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, podczas których największą atrakcją była lokomotywa między regałami w bibliotece. Wielką atrakcją okazało się szukanie książek w tradycyjnym katalogu i pisanie na maszynie. Filia nr 1 "Pod Ratuszem" zaprosiła przedszkolaki na spotkanie z gwarą wielkopolską i przeczytanie parafrazy "Lokomotywy" Juliana Tuwima autorstwa pani Jadwigi Podeszwy w gwarze wielkopolskiej. W Filii nr 2 młodzież próbowała swych sił tworząc grę planszową o autorze "Ptasiego Radia" oraz biorąc udział w zajęciach pt. "Kangury", gdzie głównym bohaterem był Tomek z serii Alfreda Szklarskiego. Chętni czytelnicy wzięli natomiast udział w warsztatach decoupage'u, które poprowadziła pani Agnieszka Rybacka.


Filia nr 3 zaproponowała dzieciom zabawę w tworzenie autorskich książek z wykorzystaniem różnych materiałów papierniczych, z których najciekawszą okazała się opowieść kryminalna. W Cielczy zaproszeni trzecioklasiści wzięli udział w konkursie "Jeden z dziesięciu", gdzie wykazywali się wiedzą z różnych dziedzin nauki i nie tylko. W Filii w Golinie dzieci wykonywały łódeczki z wiersza o panu Maluśkiewiczu Juliana Tuwima oraz zaznajamiały się z zasadami korzystania z biblioteki.


Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego, która mieści się w Filii w Mieszkowie przeżywała w tym tygodniu spore oblężenie. Pamiątki oglądali mali, średni i duzi. Odbyło się także spotkanie z Martą Pakulską, która jest koordynatorką Jarocińskiego Centrum Informacji o Regionie. Pani Marta gościła także w Filii w Wilkowyi gdzie opowiadała o atrakcjach turystycznych Ziemi Jarocińskiej. Zaś najmłodsi uczniowie bawili się z tekstami Juliana Tuwima, które czytała dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz. Filia w Witaszycach zamieniła się na czas zajęć z młodzieżą w salę sądową, na której odbywał się proces książki. Tutaj też po raz pierwszy odbyło się Święto Czytelnika. Osoby, które obchodziły w tym roku jubileusze korzystania z witaszyckiej biblioteki zostały uhonorowane dyplomami i oczywiście książkami.

Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2013-05-23 | Kreatywnie na MDKK

W czasie trwania Tygodnia Bibliotek spotkały się także członkinie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki Filii Nr 2. Tematem spotkania była "kreatywność" a omawianą książką "Sznurkowa historia" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-05-22 | Podróże małe i duże

"Świat na wyciągnięcie ręki" to tytuł książki omawianej na majowym spotkaniu DKK, ale także hasło, które może stać się realne dla zwykłego zjadacza chleba. Można podróżować tak jak Leszek Szczasny autostopem, ale można też służbowo, w nagrodę tak jak jedna z naszych klubowiczek, a zarazem dyrektor jarocińskiej biblioteki pani Agnieszka Borkiewicz. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-05-13 | Profesjonalny kurs decoupage'u

W sobotę, 11 maja odbyły się warsztaty plastyczne zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną i panią Zuzannę Karwacką, właścicielkę sklepu z materiałami plastycznymi "Kajet" w Jarocinie. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość poznania jednej z najbardziej interesującej metody pracy hobbystycznej decoupage.


Warsztat prowadziła pani Beata Wośkowiak, instruktor szkolenia podczas warsztatów zaprezentowała najnowsze materiały, które wykorzystuje się podczas zdobienia przedmiotów: crackle jedno i dwuskładnikowe, pasty, folie, żywice, brokaty, lakiery. Po krótkim wstępnie i omówieniu podstawowych zagadnień uczestnicy szkolenia przeszli do części praktycznej. Każdy został wyposażony w materiał bazowy: szklane talerzyki, tekturowe pudełka oraz potrzebne narzędzia pracy. Pani Beata krok po kroku omawiała kolejności wykonywania czynności zmierzających do upragnionego efektu wszystkich hobbystów - stworzenia niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju małego dzieła.

Atmosfera pracy sprzyjała wymianie doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz zadawaniu wielu pytań, na które pani instruktor z chęcią odpowiadała. Było gwarno i wesoło.
Warsztaty zakończyły się rozdaniem certyfikatów uczestnictwa oraz wspólnym oglądaniem pięknie ozdobionych przedmiotów.


* * *


2013-05-13 | Odjazdowo po raz trzeci

Trzeci rajd Odjazdowy Bibliotekarz już za nami, choć kolejny raz w deszczowej aurze. Nie miało to jednak znaczenia dla tych wszystkich, którzy 11 maja 2013 r. stawili się o godzinie 14.00 przed sklepem rowerowym MrBike na ulicy Szubianki w Jarocinie.


Po sprawdzeniu rowerów i przypomnieniu zasad bezpiecznego poruszania się w grupie ponad 60 osób wyruszyło do Mieszkowa. Tam przy pomniku generała Taczaka przywitała rowerzystów Grupa Rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Szerzej na temat postaci generała Stanisława Taczaka oraz udziału mieszkańców Ziemi Jarocińskiej w Powstaniu Wielkopolskim uczestnicy rajdu dowiedzieli się podczas wizyty w Izbie Pamięci. Mieści się ona w Filii Biblioteki w Mieszkowie. O zebranych pamiątkach opowiadali pani Maria Musiela i pan Wojciech Koterba.


Dalej uczestnicy udali się przez Radlin do Wilkowyi. Na boisku Zespołu Szkół w Wilkowyi zaplanowano metę. W budynku szkoły na uczestników czekały ciepłe napoje oraz pyszne ciasto. Chętni do pieczenia kiełbasek mieli okazję ogrzać się przy ognisku. W przemiłej atmosferze, którą zapewnili pracownicy szkoły na czele z panem dyrektorem Andrzejem Dworzyńskim, przeprowadzono losowanie nagród, których w tym roku udało nam się zgromadzić całkiem sporo. Na zakończenie rajdu uczestników poproszono o wypełnienie ankiety, która pozwoli nam dobrze przygotować kolejny rajd.


Organizatorzy dziękują: Szkole Podstawowej nr 2, Zespołowi Szkół w Wilkowyi, sklepowi Mr Bike, Grupie Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich, Straży Miejskiej, panu Maciejowi Zaborowskiemu, Cukierni Barczak oraz PZU Oddział w Jarocinie i Starostwu Powiatowemu w Jarocinie. Dziękujemy również ogólnopolskim sponsorom i partnerom akcji: eLibron, MOL, Aleph, Wolters Kluwer, biblioteczne.pl, Wydawnictwom: PWN, Dodo Editor, EZOP, Nisza, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki, operator systemu katalogowego MAK+.

Autorzy zdjęć: E. Kubasik, J. Daniel, P. Łagodziński. Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2013-05-12 | Eliza Piotrowska na wiosnę

Kolejnym gościem z cyklu "Pisarze na wiosnę" była Eliza Piotrowska. Autorka m.in. "Cioci Jadzi", "Alfabeciku dla dzieci" i "Książeczki wycieczki" opowiadała dzieciom w Filii nr 2 i Filii w Golinie o tym jak została pisarką już w wieku 4 lat, jak wyglądały jej pierwsze książki, dlaczego pisze dla dzieci, i które z napisanych przez siebie książek lubi najbardziej.


Dzieci z wielką uwagą słuchały także opowieści o Włoszech i Brazylii, miejsc bardzo bliskich pisarce. We Włoszech bowiem studiowała i mieszkała, a w Brazylii pracuje i mieszka obecnie. Podczas spotkań dzieci miały okazję wziąć udział w zabawach: w Filii nr 2 dzieci pod okiem pisarki wzięły udział w mini konkursie na pokazywanie kierunków świata, a w Filii w Golinie wykazały się świetną znajomością ortografii.


* * *


2013-05-10 | Pierwsze drzewko Andersena zasadzone!

Długo pogoda nie pozwalała zasadzić Andersenowego Drzewka w Filii w Wilkowyi. Miało się to odbyć na zakończenie chińskiej Nocy z Andersenem ale wtedy była u nas jeszcze zima!


Ale co się odwlecze to nie uciecze i zaległa uroczystość odbyła się 10 maja w Tygodniu Bibliotek przy pięknym, wiosennym słońcu. Dokonali tego uczestnicy nocy - uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią i paniami z biblioteki, przy wsparciu pana woźnego. Drzewko jest śliczne i pięknie zdobi dziedziniec Zespołu Szkół w Wilkowyi, gdzie swoją siedzibę ma biblioteka.


* * *


2013-05-09 | Woda, piasek i zielony ogród

Tyle wystarczy do szczęścia maluchom z Grupy Zabawowej. Korzystając z pięknej pogody oraz tego, że mamy wspaniały ogród majowe zajęcia zorganizowałyśmy na świeżym powietrzu. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2013-05-08 | Życzenia z okazji naszego święta

O Dniu Bibliotekarza pamiętały władze naszego miasta. Kwiaty i życzenia na ręce pani dyrektor Agnieszki Borkiewicz złożył zastępca burmistrza pan Mikołaj Kostka.

Zdjęcie za: www.jarocin.pl


* * *


2013-04-29 | O prawach i obowiązkach w dostępie do informacji publicznej

"Każdy z nas może zapytać o wszystko w sposób odformalizowany (czyli nie wyjaśniać po co i dlaczego, pisemnie lub mailowo, podpisując się lub anonimowo) i bezpłatnie w każdym urzędzie, instytucji lub spółce, które utrzymują się ze środków publicznych. Prawo to przysługuje nam obywatelom na podstawie artykułu 61 Konstytucji RP". O tym m.in. można było usłyszeć na spotkaniu z Szymonem Osowskim, prawnikiem z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej.


Gość opowiadał także w jaki sposób najpewniej uzyskać informację, jak długo powinniśmy na nią czekać i co zrobić gdy nasza prośba zostaje bez odpowiedzi. Przyznał, że zarówno urzędnicy jak i zwykli obywatele uczymy się jawności i dostępu do niej. Szkoda tylko, że na spotkaniu obecnych było tak niewielu mieszkańców, albowiem często nasze problemy wynikają z niewiedzy i nieznajomości naszych praw i obowiązków.


* * *


2013-04-27 | O pielgrzymowaniu do Santiago de Compostela w Witaszycach

Gośćmi kwietniowego spotkania Klubu Dyskusyjnego w Witaszycach byli państwo Jolanta i Zbigniew Janczakowie, dla których wędrówki drogą św. Jakuba stały się życiową pasją. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-04-25 | Zgrany Jarocin - znamy wyniki konkursów

W konkursie na grę planszową zostały zgłoszone 3 projekty: "Powstanie Wielkopolskie" - autorzy Mateusz Rożek, Kamil Dolata, Bartosz Woźniak, "Na festiwal już czas!" - autorzy Dominika Malińska, Przemysław Bawół, Julita Urbańska,
"Tropem legend Jarocina i okolic" - autorzy Weronika Rebelska i Weronika Michałkiewicz.

Projekty spełniały formalne kryteria, jednak żaden nie zdobył maksymalnej ilości punktów, gdyż zawierały zbyt rozbudowane fabuły i były skomplikowane pod względem technicznym. Jury postanowiło zgodnie z regulaminem i za zgodą uczestników wydrukować grę, którą młodzież opracowała podczas zimowych warsztatów. Gra pt. "Zgrany Jarocin" właśnie powstaje w Kuźni Gier w Krakowie.

W konkursie na quest zgłoszono 3 projekty: "Piękne Witaszyce" autorstwa Karoliny Krawiec i Natalii Helik, "Wycieczka dookoła Wilkowyi" autorstwa Joanny Golec, "W Siedleminie i Golinie" autorstwa Klaudii Orpel, Martyny Paterskiej i Michała Wojtczaka.

Zgłoszone projekty spełniały wszystkie wymogi regulaminowe. Jury konkursowe, po praktycznym przejściu wszystkich trzech questów dokonało ich oceny. Po podliczeniu punktów okazało się, że najlepszym projektem został quest o Wilkowyi Joanny Golec. Drugie miejsce zajął pierwszy rowerowy quest w Wielkopolsce o Siedleminie i Golinie Klaudii Orpel, Martyny Paterskiej i Michała Wojtczaka. Trzecie miejsce zajął quest o Witaszycach Karoliny Krawiec i Natalii Helik.

Składy jury konkursu na grę planszową i/lub karcianą: Michał Stachyra i Radosław Szeja z Kuźni Gier z Krakowa (głos decydujący), Sebastian Pluta i Julia Rzepka z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Skład jury konkursu na quest: Aleksandra Warczyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (głos decydujący), Sebastian Pluta z Muzeum Regionalnego w Jarocinie i Marta Pakulska z Filii nr 1 "Pod Ratuszem".

Uroczysty finał gry planszowej i questu odbędzie się 1 czerwca 2013r. przed Pałacem Radolińskich, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. W finale wezmą udział wszyscy uczestnicy projektu. Projekt realizowany w ramach projektu Akademia Orange.


* * *


2013-04-25 | Joanna Olech na wiosnę

Z cyklu "Pisarze na wiosnę" w naszej bibliotece gościła Joanna Olech. Spotkała się z czytelnikami w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz w filiach w Cielczy i Witaszycach.


Zaproszone dzieciaki miały okazję pochwalić się znajomością treści książek autorki, wziąć udział w śmiesznych konkursach, opowiedzieć historię o smokach wesołym, smutnym, zdziwionym i wściekłym oraz wybrać sobowtóra Miziołka. Za każdą aktywność były słodkie nagrody.


Na zakończenie każdy otrzymywał specjalną dedykację i autograf oraz szczepionkę, która zabezpiecza przed "nieczytaniem". Szczególną jej moc odczuli ci wszyscy, którzy zostali zaszczepieni w Światowy Dzień Książki - 23 kwietnia.


* * *


2013-04-24 | Święto książki dla maluchów

W Dniu Książki do biblioteki zawitali przedszkolacy. Czekały na nich ciekawe gry i zabawy oraz głośne czytane książki. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-04-23 | O wrażeniach po wizycie w USA

Dziesięć dni w Stanach Zjednoczonych upłynęły bardzo szybko. Zaproszone dyrektorki z 10 bibliotek publicznych w Polsce miały okazję odwiedzić ich odpowiedniki w Waszyngtonie, Seattle oraz Pensacoli. Wśród zaproszonych w ramach Voluntary Visitors Progam Departamentu Stanu USA była nasza pani dyrektor Agnieszka Borkiewicz: "Były to zarówno biblioteki publiczne, jak i naukowe. Największe wrażenie zrobiła na mnie oczywiście Biblioteka Kongresu ze swoimi przepięknymi pomieszczeniami i ogromem zgromadzonej literatury. Nowoczesnością zachwyciła Centralna Biblioteka Publiczna w Seattle. Doskonale zaprojektowane pomieszczenia, po których każdy może się bez trudu poruszać, nowoczesny, zautomatyzowany system obsługi czytelnika oraz nowinki technologiczne np. tablica, na której wyświetla się informacje o tym, co się w bibliotece działo godzinę temu: ile wypożyczono książek, jakich udzielono informacji, ile osób korzystało z komputerów. Atrakcyjna okazała się również duża biblioteka publiczna w Pensacoli. Tu zobaczyliśmy jak wygląda udostępnianie użytkownikom e-booków. Bardzo ciekawa była również wizyta w waszyngtońskiej bibliotece dla niesłyszących i niewidzących - Washington Talking and Braille Library. Jest to jedyna tego typu Biblioteka w stanie Waszyngton, która obsługuje około 12000 osób i 600 instytucji, mając do pomocy 300 wolontariuszy.


Jednak najciekawszymi wizytami były te w mniejszych bibliotekach jak w Arlington, Fife, Chinatown w Seattle czy Gulf Breeze. Były nam one o tyle bliższe, że łatwiej je porównać z tymi, w których pracujemy. W każdej z nich znalazłyśmy jakieś inspiracje i pomysły do przeniesienia na własny grunt - czy to tablica do komunikowania się z młodzieżą, czy zestawy tematyczne dla dzieci czy ograniczenie korzystania z komputerów do 1,5 godziny dziennie. Bardzo ciekawe okazały się także spotkania z wolontariuszami - Przyjaciółmi Bibliotek. Jest to pomysł, który każda z nas chciałaby przenieść do swojej placówki.
Ciekawe okazały się informacje na temat kształcenia bibliotekarzy w USA, z jakich grantów mogą korzystać biblioteki, jak są one finansowane i na jakich zasadach działają.
Ważnym wydarzeniem podczas naszej podróży była wizyta w Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest to fundacja, dzięki której w Polsce prowadzony jest Program Rozwoju Bibliotek, i dzięki której miałyśmy okazję wyjechać do USA. Niezapomniane było dla nas spotkanie z Darrenem Hoernerem, który jest odpowiedzialny za program w Polsce i który oprowadził nas po fundacji.
Mimo, że plan wizyty był bardzo napięty znalazł się też czas na zwiedzanie. Niezapomniane wrażenie wywarł Waszyngton, który powitał nas piękną pogodą, kwitnącymi drzewami wiśniowymi i historią, wychylającą się z każdego zakamarka. Seattle zapiera dech w piersiach jako miasto nowoczesne, zwłaszcza widziane z wysokiej wieży widokowej. No i wreszcie Pensacola na Florydzie, gdzie przez moment można było się poczuć jak na wymarzonych wakacjach. Ponadto przewodniczący rady miejskiej wręczył każdej z nas honorowe obywatelstwo miasta - co było dla nas ogromnie miłym zaskoczeniem.
Wizyta niezapomniana, inspirująca i niezwykle poglądowa, którą zapamiętam na całe życie."
Więcej zdjęć w  Galerii Biblioteki.


* * *


2013-04-22 | Agenci na DKK

Modne w ostatnich czasach słowo agent pojawiło się na kwietniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki za sprawą Manueli Gretkowskiej i jej książki pod tym właśnie tytułem. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-04-19 | Walory Ziemi Jarocińskiej dla młodzieży

Jarocińskie Centrum Informacji o Regionie, działające przy Fili nr 1 "Pod Ratuszem", gościło młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie, która bierze udział w projekcie "eSzkoła - Moja Wielkopolska" realizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.


W ramach projektu grupa dziewcząt wraz z opiekunką panią Małgorzatą Powęzowską-Gwizd zaplanowała zaprojektowanie gry edukacyjnej "Zobaczyć, zauroczyć, zachęcić". Wizyta "Pod Ratuszem" miała na celu poszerzenie wiedzy młodzieży na temat walorów turystycznych Ziemi Jarocińskiej. Poznały min. szlaki piesze, rowerowe, ścieżki edukacyjne, zabytki. Poznały urokliwe miejsca Szwajcarii Żerkowskiej i Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego oraz ciekawostki z nim związane. Trzymamy kciuki za projekt!


* * *


2013-04-19 | Spotkanie z blubrami

Mieszkańcy Ciświcy, Ługów i okolic przybyli kolejny raz na spotkanie zainicjowane przez Filię nr 2 oraz Stowarzyszenie Edukacyjne "Trójka" i Zespół Szkół nr 3 w Jarocinie. Gościem specjalnym była pani Jadwiga Podeszwa, regionalistka, autorka książek o Osieku i Mieszkowie, znawczyni jarocińskiej gwary. I właśnie gwarze było poświęcone spotkanie. Pani Jadwiga opowiedziała o sobie, o tym dlaczego i kiedy zainteresowała się gwarą jarocińską. Okazało się, że skarbnicą wiedzy o gwarze okazał się jej dom rodzinny.


Nasza gwara ma swoje charakterystyczne cechy, co potwierdzili uczestnicy spotkania, będący spoza naszego regionu. Gwarowe dowcipy zostały jednak zrozumiane przez wszystkich. O cechach gwary można przeczytać w książce naszego gościa "Gwara Ziemi Jarocińskiej". Burzą oklasków zostało przyjęte odczytanie przez autorkę gwarowej parafrazy "Lokomotywy" J.Tuwima pod tytułem "Blubry Jadwigi". Autorka planuje już dalsze publikacje, m.in. słownik gwarowy, który będzie na pewno pełnił ważną rolę w kultywowaniu naszych lokalnych, gwarowych tradycji.

Na zakończenie swoim występem spotkanie uświetnił Zespół Śpiewaczy "Ciświczanie".


* * *


2013-04-19 | Klub e-seniora wiosennie

Kolejne spotkanie spotkanie e-seniorek oraz e-seniorów upłyneło w wiosennej aurze i z wiosenną energią. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-04-18 | Spotkanie z motylkiem i wiosną

Na kwietniowym i nareszcie wiosennym, ciepłym spotkaniu z przedszkolakami w Cielczy i Radlinie dzieci wysłuchały bajki o zielonym motylku, który zazdrościł innym motylkom ich bardzo kolorowych skrzydełek. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-04-17 | O tańczących pszczółkach

O tym "Jak pszczółki nauczyły się tańczyć" dowiedziały się przedszkolaki w Goline. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-04-15 | Regionalny duet w Witaszycach

Tym razem nietypowo, bo na początku miesiąca, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego. Gośćmi były panie Janina Grala i Małgorzata Kwiecińska. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-04-13 | Pierwsze spotkanie ze szkołą

W Filii nr 2 odbyło się spotkanie dla pięciolatków, którzy mają zacząć naukę w szkole od 6 lat i ich rodziców. Pierwsze spotkanie ze szkołą przygotowała oczywiście klasa pierwsza.


Przyszli uczniowie zostali zabrani "W podróż z Julianem Tuwimem". Dzieci miały okazję wspólnie uczyć się i bawić. Były układanki, ćwiczenie słuchu oraz spostrzegawczości, a także zadania matematyczne. Nie zabrakło także "Lokomotywy" i tworzenia pociągu oraz kolorowania krajobrazów widzianych z okien ciuchci.


* * *


2013-04-12 | Zgrane czwartki - kolejne gry

Już drugi miesiąc odbywają się spotkania miłośników gier planszowych. W kwietniu testujemy gry: "Qwirkle" i "Quoridor". Zakręconych fanów planszówek: dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy w każdy czwartek, do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, na godz. 16.30.


Partnerami akcji są: firma Vega i sklep z zabawkami na ulicy Kasztanowej oraz dystrybutor gier planszowych i łamigłówek firma G3.


* * *


2013-04-12 | Blubry o banie

Jako że rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima, to na spotkaniu Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego 10 kwietnia 2013r. postanowiliśmy omówić wiersz "Lokomotywa"... sparafrazowany przez panią Jadwigę Podeszwę w gwarze jarocińskiej. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-04-11 | Marek Niedźwiecki w Jarocinie

Środowy wieczór, 10 kwietnia będzie na długo zapamiętany przez tych wszystkich, którzy znaleźli się w sali kina Echo. Dzięki Bibliotece Publicznej w Jarocinie i Stowarzyszeniu Jarocin XXI nasze miasto odwiedził pan Marek Niedźwiecki.


Spotkanie z tym niezwykłym radiowcem, znawcą muzyki, posiadaczem wspaniałego głosu i prezenterem najpopularniejszego programu radiowego czyli Listy Przebojów Programu Trzeciego odbyło się we wspaniałej atmosferze, o którą zadbał prowadzący Przemysław Szeszuła (były radiowiec, dziennikarz "Gazety Jarocińskiej"). Panowie rozmawiali jak starzy, dobrzy znajomi, o wszystkim, a przede wszystkim o tym, że nie ma dla nich życia bez radia.


Zgromadzona licznie publiczność miała okazję dowiedzieć się jak zaczęła się przygoda pana Marka z radiem (już w dzieciństwie) i poznać jego drugą miłość, czyli podróże. Wspominano także, z sentymentem, jarocińskie festiwale rockowe i pobyt w Jarocinie w latach 80. Nie zabrakło anegdot z wielkiego świata oraz dociekliwych pytań publiczności.

Spotkanie zakończyła długa kolejka po autografy i pozowanie do zdjęć.
Autorzy zdjęć: J.Luma, H.Czaplicki


* * *


2013-04-10 | Maluchy szukały wiosny

Dzieci i mamy z Grupy Zabawowej próbowały szukać wiosny w parku okalającym bibliotekę. Szerzej na podstronie  Grupa Zabawowa.


* * *


2013-04-08 | Pożegnaliśmy Magdę

W sobotę, 6 kwietnia, na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu pożegnaliśmy Marię Giemza-Żurawską, którą nazywaliśmy Magdą. Była długoletnią instruktorką z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu. Jej praca polegała na udzielaniu wsparcia merytorycznego bibliotekom publicznych w województwie wielkopolskim, wśród których była nasza biblioteka.

Była wspaniałym animatorem kultury, osobą z głową pełną pomysłów. Posiadała ogromny dar zarażania entuzjazmem i optymizmem. Często odwiedzała Jarocin, a naszą bibliotekę darzyła szczególną sympatią. Wiele działań, inicjatyw zawdzięczamy wsparciu Magdy.

Miała 56 lat, za wcześnie aby odejść. Będziemy o Niej pamiętać.


* * *


2013-04-08 | Nocna podróż po Chinach

Tuż przed dziewiętnastą, 5 kwietnia, w piątek wieczorem korytarz szkoły w Wilkowyi zapełnił się zniecierpliwionymi dziećmi i ich rodzicami, którzy przyprowadzili swoje pociechy na Drugą Noc z Andersenem w bibliotece. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem "W państwie żółtego smoka", ponieważ tematem przewodnim były Chiny. I właśnie o Chinach opowiadał gość specjalny pan Grzegorz Grala, który na co dzień tam pracuje. Pokazał piękne zdjęcia i zapoznał dzieci z ciekawostkami, chińską kuchnią oraz zwyczajami. Był też krótki kurs posługiwania się pałeczkami.


Drugim gościem była grupa Tai Chi z Jarocina, która jest jednym z ośrodków Centrum Choy Li Fut&Tai Chi Chuan. Tai Chi to system opracowanych w XI wieku w Chinach harmonijnych, powolnych ruchów pozytywnie wpływających na poprawę i utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Dzieci miały okazję podziwiać ćwiczenia, poznać siedem podstaw Tai Chi oraz dotknąć oręża, którym można władać podczas walki - kija, wachlarza, szabli i miecza.

Po takim wstępie przyszedł czas na podchody po pięciu krainach: Atramentowej (pisanie chińskich znaków), Papierowych Cudaków (robienie czapeczek), Chińskich Sztuk Walki (trudny tor przeszkód pod okiem instruktorów Tai Chi), Wielkiej Pandy (slalom z pałeczkami, puzzlami i przyprawami z Chin) oraz Wiedzy Tajemnej (krzyżówki o Chinach). Po północy uczestnicy wypuszczali żółte baloniki z życzeniem. Ze względu na pogodę nie udało się zasadzić pamiątkowego drzewka.

Moc atrakcji i wrażeń sprawiła, że długo nie można było zasnąć, a wspomnienia chińskiej nocy jeszcze na długo z nami pozostaną. Biblioteka Publiczna w Jarocinie składa ogromne podziękowania: panu Grzegorzowi Grali, Grupie Tai Chi z Jarocina w składzie: Zbigniew Smykowski, Andrzej Rybarczyk, Bartosz Chłopicki, Anna Jezierski, Jan Dostatni, sponsorowi drożdżówek: Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jarocinie, Zespołowi Szkół w Wilkowyi, gościom, opiekunkom, wolontariuszkom oraz wszystkim, dzięki którym Druga Noc z Andersenem mogła się odbyć. Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2013-04-04 | Wyróżnienie jarocińskiej biblioteki

Dyrektorki 10 bibliotek publicznych z całej Polski zostały zaproszone na wizytę studyjną do USA. Wśród nich jest dyrektorka naszej biblioteki pani Agnieszka Borkiewicz.

Wyjazd odbywa się w ramach program Voluntary Visitors Progam Departamentu Stanu USA, w dniach 7-18 kwietnia 2013 r. Program wizyty koncentruje się wokół tematu "Biblioteki publiczne jako technologicznie zaawansowane centra społeczności lokalnej". W trakcie wizyty grupa będzie miała okazję poznać zarówno biblioteki amerykańskie, jak i instytucje związane ze środowiskiem bibliotecznym. Bibliotekarki odwiedzą m.in. Bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie, Fundację Billa i Mellindy Gatesów w Seattle, dzięki której w Polsce funkcjonuje Program Rozwoju Bibliotek oraz małą bibliotekę w Pensacoli.

Wizyta jest efektem złożenia przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wniosku o jej organizację do Ambasady USA w Warszawie. Koszty pobytu w Stanach Zjednoczonych pokrywa Departament Stanu USA, natomiast Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pokrywa koszty podróży.


* * *


2013-04-04 | Dorota Masłowska i jej powieść

Marcowe spotkanie DKK dotyczyło książki Doroty Masłowskiej "Kochanie, zabiłam nasze koty". Recenzję przygotowała pani Aleksandra Pilarczyk, która także pięknie poprowadziła naszą dyskusję o lekturze. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-03-28 | O książkach dla nastolatek

Dnia 27 marca członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Nr 2 zebrali się, by omówić książki z serii "Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-03-27 | Świątecznie w Golinie

Dnia 26 marca odbyło się spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki w Golinie.Tematem przewodnim były Święta Wielkanocne. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-03-25 | Myszka Ratuszanka opowiada o Jarocinie

"Wirtualny spacer z Myszką Ratuszanką" to nazwa cyklu lekcji dla przedszkolaków, podczas których tytułowa myszka opowiada o Jarocinie. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznają zabytki Jarocina oraz ciekawe elementy w jego architekturze. Są też zabawy, np. układanie herbu naszego miasta z puzzli.


Przy okazji tych spotkań dzieci poznają także zastosowanie map, ich rodzaje, uczą się stron świata, zapoznają się z działaniem kompasu. W marcu Ratuszanka oprowadzała grupę dzieci z przedszkola Marcinek.


* * *


2013-03-22 | Wiersze z szuflady po raz czwarty

W dniu 21 marca w Filii w Witaszycach, w Światowym Dniu Poezji odbył się finał konkursu "Wiersze z szuflady". Tematem czwartej edycji była matka. Udział wzięło 26 dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów, którzy przysłali 37 wierszy. We wszystkich utworach mama jest kochana, pomaga, pociesza i mimo wielu obowiązków zawsze znajdzie czas dla dzieci.

Nagrodzono 6 osób: Izabelę Kulę, Julię Kwiatkowską, Martynę Szulc, Natalię Szymczak, Karola Filipiaka i Wojciecha Gulcza. Wyróżnieni otrzymali dyplomy, książki i audiobooki. Nagrody ufundowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Podczas uroczystości wręczania nagród laureaci chętnie dzielili się swoimi wrażeniami przy pisaniu wierszy. Nagrodzone wiersze do przeczytania  tutaj.


* * *


2013-03-21 | Wielkie malowanie jaj

W Wielkim Malowaniu Jaj, które odbyło się na dzień przed pierwszym dniem wiosny, przybyło wiele dzieci i dorosłych, którzy chcieli zdobić jajka różnymi metodami i technikami.


Było kolorowo, głośno i wesoło. Gościem specjalnym była pani Janina Grala, która opowiadała o swoich sposobach na zdobienie pisanek, m.in. sitowiem.
Prace dzieci można oglądać w bibliotece - stanowią jej świąteczny wystrój.


* * *


2013-03-11 | Filcowanie w Wilkowyi

Moda na hand made czyli prace ręczne robi furorę w naszych bibliotekach. W Filii w Wilkowyi kolejny już raz zebrały się chętne osoby na warsztaty. Tym razem z filcowania.


Dzieci i dorośli wykonali korale i bransoletki.


* * *


2013-03-08 | Uwolnij ciucha po raz pierwszy w bibliotece

Dzień przed świętem kobiet w Bibliotece Głównej odbyła się akcja "Uwolnij ciucha z szafy". Impreza odbyła się po raz pierwszy. Przybyło 20 osób. W miłej atmosferze przy kawie i domowym cieście można było wymienić się rzeczami, oraz ploteczkami o najnowszych trendach w modzie. Wymiana była bezgotówkowa.


Gościem specjalnym były panie trenerki Wellness, które zachęcały do zdrowego odżywiania się i wykonywały bezpłatny pomiar tłuszczu. Pomysł bezgotówkowej wymiany ubrań i biżuterii zaczerpnięto z biblioteki publicznej z Warszawy i Olsztyna, gdzie takie akcje cieszyły się dużym powodzeniem.


* * *


2013-03-07 | Ciekawie i artystycznie - czyli pierwsze spotkanie dla mieszkańców Ciświcy w Filii nr 2

Warsztaty quillingu odbyły się w Filii nr 2 naszej biblioteki z inicjatywy Stowarzyszenia Trójka i we współpracy z Zespołem Szkół nr 3 w Jarocinie. Ponad 40 osób, dorosłych i dzieci, wykonywało wielkanocne pisanki oraz kartki, skręcając pracowicie kolorowe paski papieru.


Zajęcia były pierwszymi z cyklu zaplanowanych spotkań dla mieszkańców osiedla Ługi, dawnej Ciświcy i okolic. Kwietniowe spotkanie zaszczyci swoją obecnością pani Jadwiga Podeszwa, która będzie opowiadać m.in. o wielkopolskiej gwarze.


* * *


2013-03-01 | Jak zgrać zdjęcia na Klubie e-seniora

Lutowe spotkanie klubu e-Seniora w całości poświęcone było tematowi zdjęć. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-02-28 | Zabawy z masą solną i tunelem

Na kolejnym spotkaniu grupy zabawowej zaplanowano zajęcia z masy solnej. Jednak nie wszyscy byli zainteresowani lepieniem ciasta i wykrawaniem kształtów. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2013-02-28 | Decoupage w Dyskusyjnym Klubie w Witaszycach

Członkowie witaszyckiego Dyskusyjnego Klubu zostali zaproszeni na praktyczne zajęcia zdobienia drewnianych i szklanych przedmiotów metodą decoupage. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-02-28 | Czwartkowe gry planszowe

W czwartek odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników projektu Zgrane Czwartki. Ustalono terminarz i zasady spotkań.


Uczestnicy zapoznali się też z prezentacją pani Ireny Worobiec ze sklepu z zabawkami przy ulicy Kasztanowej. Pokazała ona kilka przykładów najważniejszych współcześnie gier karcianych i planszowych. W czasie spotkania były też konkursy, w których można było wygrać ciekawe nagrody. Oczywiście były też pierwsze rozgrywki w Qwirkle, Hali Gali i inne.

Zgrane Czwartki to propozycja Oddziału dla Dzieci i Młodzieży jarocińskiej biblioteki. Projekt jest realizowany we współpracy z firmą Vega i sklepem z zabawkami na ulicy Kasztanowej i firmą G3. W każdej chwili można się do nas przyłączyć - gramy co tydzień. Szczegóły Anna Żebrowska i Wiesława Kowalska - tel 62-747-23-46, wew. 35.


* * *


2013-02-25 | Spotkania z bajeczką i dbaniem o zęby

W cyklu "Spotkania z bajeczką" odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola Poziomka w Jarocinie dotyczące bardzo ważnej sprawy, a mianowicie dbania o zdrowy uśmiech. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-02-25 | Czarna książka kolorów w Cielczy

Jak widzą świat osoby niewidome mogły się przekonać dzieci z klasy trzeciej Zespołu Szkół w Cielczy. Zostały zaproszone na specjalną lekcję podczas, której zapoznały się z "Czarną książką kolorów" M. Cottin i R. Faria. Główny bohater to Tomek, chłopiec niewidomy, który poznaje otaczający go świat za pomocą węchu, dotyku i smaku.


Po czytaniu dzieci wzięły udział w kilku zabawach, które wymagały od nich wykorzystania innych zmysłów. Z zawiązanymi oczami odgadywały kształty, przedmioty, produkty do jedzenia. Próbowały też zgadnąć, kto woła ich imię, a także samemu spróbować przejść z laską wyznaczoną trasę. Zapoznały się też z alfabetem Braille'a. Dzieci wykazywały się dużym skupieniem podczas ćwiczeń i przyznały, że mało uwagi zwracają na inne swoje zmysły, które mają tak duże znaczenie dla osób niewidomych.

Zajęcia odbyły się w ramach konkursu, który został ogłoszony przez Program Rozwoju Bibliotek, i do którego zakwalifikowała się Filia w Cielczy Biblioteki Publicznej w Jarocinie. Jego podstawowym celem jest promowanie postawy otwartości i akceptacji dla niepełnosprawności wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.


* * *


2013-02-20 | Link do przyszłości

Wyobraźcie sobie świat bez pieniędzy, co wtedy chcielibyście robić, kim być? Od takiej wizji rozpoczęło się spotkanie z młodym profesjonalistą Pawłem Stempniakiem. Spotkał się on z młodzieżą z klasy Ic jarocińskiego ogólnika w ramach projektu "Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera." Celem projektu jest wspieranie młodych ludzi z małych i średnich miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.


W Jarocinie młodzież miała okazję spotkać się z młodym profesjonalistą, którego praca opiera się na Internecie. Tworzy własne aplikacje mobilne. Od 7 lat zajmuje się marketingiem w Internecie, pracował w największych agencjach interaktywnych, PR-owych i marketingowych w Polsce. Młodzieży opowiadał o tym jak osiągnął to kim jest, dzielił się doświadczeniem i podpowiadał gdzie szukać rozwiązań i odpowiedzi na pytania związane z przyszłością. Zachęcał do tego, żeby młodzi ludzie nie szukali łatwych dróg i rozwiązań, a próbowali sprawdzać siebie w trudnych sytuacjach. Zdobyte w taki sposób doświadczenie jest zdecydowanie bardziej wartościowe i budujące, i kształtuje charakter człowieka.

Podczas spotkania młodzież brała udział w ćwiczeniu podczas, którego wchodzili w rolę wylosowanych przez siebie zawodów przyszłości. Zaskoczeniem dla nich było pojawienie się wśród nich pomocy domowej. Nie wszyscy też wiedzieli czym zajmuje się nanotechnolog lub merchandiser. Z dużym zaangażowaniem młodzież rozwiązywała quiz na temat aktualnej sytuacji i trendach rynku pracy. Tutaj odkryciem była średnia liczba zmian pracy przez Amerykanów w ciągu swojej kariery zawodowej, a także lista zawodów z niedoborem talentów. Uwagę młodzieży zwrócił też fakt, że wyższe wykształcenie i znajomość języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego gwarantują dobrą pozycję na rynku pracy.

Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy "YouthSpark" oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


* * *


2013-02-19 | Włoskie szpilki Magdaleny Tulli książką uniwersalną?

Lutowe spotkanie DKK rozpoczęliśmy od zaległej dyskusji nad książką i filmem "Ostrożnie pożądanie". Niestety emocje od naszego ostatniego spotkania już osłabły i dyskusja była bardzo krótka. Natomiast "Włoskie szpilki" tematami opowiadań pobudziły nas do wymiany zdań, a co niektórych klubowiczów przeniosły w czasy młodości i dawne lata PRL-u. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-02-19 | Walentynkowe spotkanie młodzieży przy książkach

Dnia 14 lutego Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki Filii Nr 2 zebrał się, by w walentynkowym nastroju podyskutować o książkach brytyjskiej pisarki Jacqueline Wilson. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-02-19 | Walentynki? Tylko w Bibliotece!

Walentynkowy nastrój zapanował w kilku filiach naszej biblioteki. W Filii nr 2 wszyscy, którzy w ten dzień odwiedzili bibliotekę i wypożyczyli książkę otrzymali serduszko, biorąc jednocześnie udział w akcji Kocham czytać.


Z kolei w Filii w Golinie dziewczynki, które na co dzień pomagają w pracach bibliotecznych, tym razem pomogły udekorować bibliotekę. Wykonały piękne walentynkowe koszyki.

W Wilkowyi już po raz drugi odbyło się rozdawanie serduszek z walentynkowymi wierszykami w bibliotece. Tym razem rozdano ich aż 500!


* * *


2013-02-15 | Walentynki z grupą zabawową

Kolory czerwony i różowy królowały na spotkaniu dzieci i rodziców w ramach zajęć Grupy Zabawowej, a wszystko przez Walentynki. Szerzej na podstronie  Grupa Zabawowa.


* * *


2013-02-11 | Babskie cumpry po raz drugi

W "tłusty czwartek" już po raz drugi na Sali wiejskiej w Cielczy odbyły się Babskie Cumpry. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów, ponieważ na imprezie pojawiło się prawie 80 pań.


Wzorem ubiegłego roku, uczestniczki przygotowały ciekawe i śmieszne nakrycia głowy oraz przebrania. Wesoła zabawa zaczęła się od przyjęcia dwóch panów w poczet babskiego grona. Musieli oni założyć spódnice, kapelusze i zatańczyć z wybranymi partnerkami. Po skończonym tańcu panowie dostali komplet wkrętaków na znak, że wkręcili się w damskie towarzystwo. Dalsza zabawa przerywana była konkursami, np. wyścig pyrek, deptanie balonów, dziwne pytania, tańce sportowe. Humory dopisywały i zabawa zakończyła się przed północą wspólnym śpiewaniem starych, biesiadnych utworów przy akompaniamencie akordeonu.


* * *


2013-02-02 | Harry Potter wreszcie w młodzieżowym klubie dyskusyjnym Trójka

Ostatniego dnia stycznia 2013 r., na pilną naradę Ministerstwa Magii ds. Zbuntowanych Czarodziejskich Ksiąg, Które Chcą Być Natychmiast Przeczytane zostali zwołani wszyscy okoliczni prawdziwi i wierni fani Harry'ego Pottera. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-02-02 | Bajkowe spotkanie z bałwankiem

Tematem pierwszych w tym roku zajęć z cyklu Spotkanie z bajeczką była ważna osoba, a mianowicie śniegowy bałwanek. Na powitanie było skakanie, a potem rozmawianie o tym, jak wygląda bałwanek i z czego się go robi. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-02-01 | Rodzinna grupa zabawowa

Kolejne spotkanie grupy zabawowej odbyło się w bardzo rodzinnej atmosferze. Na zajęcia dzieci przyprowadziły swoich tatusiów. Szerzej na podstronie Akcje i projekty  Grupa zabawowa.


* * *


2013-02-01 | Papierowa wiklina w Klubie Nożyczek

Spotkanie z papierową wikliną zainaugurowało cykl spotkań Klubu Magicznych Nożyczek w roku 2013. Gościem warsztatów była pani Magdalena Wrześniewska z Jarocina,dla której papierowa wiklina to prawdziwa pasja. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-01-30 | Śpiewające spotkanie klubu w Witaszycach

Dnia 30 stycznia w Filii w Witaszycach podczas spotkania Klubu Dyskusyjnego odbyło się kolędowanie. Na wspólne śpiewanie przybyło ponad 40 osób, którym przygrywał pan Bogdan Kolanowski. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-01-30 | Mocny początek roku w DKK

Klubowicze pierwszy raz w tym roku spotkali się w klimacie literacko-filmowym przy okazji omawiania książki "Ostrożnie, pożądanie" Eileen Chang. Ci, co widzieli filmową ekranizację książki, dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2013-01-28 | Drugi tydzień ferii zimowych w bibliotece

W tym roku zima dopisała wielkopolskim dzieciom - całe dwa tygodnie był śnieg, mróz i idealna pogoda na sanki czy łyżwy. Oczywiście także w drugim tygodniu ferii nie zabrakło zajęć w naszych bibliotekach.


Odbyły się spotkania z twórczością Juliana Tuwima, głośne czytania bajek innych autorów, a także zajęcia plastyczne czy warsztaty z papierowej wikliny i decoupage oraz inne papierowe szaleństwa. Nie zabrakło zajęć z chustą animacyjną.


Filia w Witaszycach zorganizowała ferie z filmem w ramach drugiej edycji akcji Programu Rozwoju Bibliotek i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dzieci obejrzały film "Żywnościokilometry" o tym jaką drogę pokonuje żywność aby trafić na nasze stoły.


* * *


2013-01-25 | Noc odkryć i magii

Pod takim tytułem odbyła się pierwsza noc zorganizowana przez Zespół Szkół w Cielczy. Organizatorzy z panem dyrketorem Romanem Przybylskim na czele zaprosili do udziału także bibliotekę publiczną.


Panie bibliotekarki z Filii w Cielczy, której siedziba znajduje się własnie w szkole, przygotowały spotkanie z magią dla uczestników nocy. Był zatem horoskop druidów, warzenie eliksirów oraz wróżby z kart. Wszystko cieszyło się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wróżby z kart, które często zahaczały o sprawy sercowe.


Całość zaplanowały, przygotowały i prowadziły: pani Jolanta Konieczna i Joanna Borusiak oraz Anna Olejnik, uczennica gimnazjum w Cielczy i przyjaciółka biblioteki.


* * *


2013-01-24 | Zgrany Jarocin - warsztatów dzień ostatni

Ostatni dzień warsztatów to dla obydwu grup czas niezwykle wytężonej pracy oraz ostatnia możliwość bezpośredniego zapytania prowadzących warsztaty. Potem zostanie już tylko kontakt mailowy. To też koniec spotkań w grupach warsztatowych, które zdążyły się już przez te cztery dni dobrze poznać i mamy nadzieję zaprzyjaźnić.


Po konsultacjach z prowadzącymi warsztaty opracowano dla obydwu grup regulaminy konkursów na ich własne gry i questy. Są one do pobrania na stronie głównej. Życzymy wszystkim udanej pracy i czekamy na jej rezultaty z niecierpliwością. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.


* * *


2013-01-23 | Warsztatów dzień trzeci

Zgrany Jarocin - dzień trzeci - najbardziej pracowity. Grupa questowa miała intensywne zajęcia uzupełniające, które będą doskonałym wstępem do jutrzejszych zajęć praktycznej pracy nad questem, a grupa planszowa już dziś spróbuje stworzyć zrąb swojej roboczej gry.


Dziś też cały dzień o festiwalach rockowych. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty. Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.


* * *


2013-01-22 | Zgrany Jarocin - warsztatów dzień drugi

Drugi dzień to praca z głównymi realizatorami warsztatów. Dzisiaj odbyły się pierwsze spotkania, które tak naprawdę pokażą młodzieży na czym polega stworzenie gry planszowej i questu.


Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.
Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.


* * *


2013-01-21 | Zgrany Jarocin - dzień pierwszy

Pierwszy dzień warsztatów w ramach projektu Zgrany Jarocin za nami. Uczestnicy pracują w dwóch grupach: gra planszowa i quest.


Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2013-01-21 | Zgrany Jarocin - czas start!

Rozpoczęły się warsztaty w ramach projektu Zgrany Jarocin. Uczestnicy pracować będą w dwóch grupach: gra planszowa i quest od 21 do 24 stycznia. Będą mieli zajęcia z fachowcami od gier planszowych czyli z Michałem Stachyrą i Radosławem Szeją z Kuźni Gier z Krakowa oraz z Aleksandrą Warczyńską z Wojewódzkiej Biblioteki w Poznaniu na temat questu.


Odbędą się też zajęcia uzupełniające na temat walorów turystycznych Ziemi Jarocińskiej, które poprowadzi pani Marta Pakulska z Filii nr 1 "Pod Ratuszem", historii Jarocina i okolic z panem Sebastianem Plutą dyrektorem Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz festiwali rockowych w Jarocinie, które poprowadzi pan Robert Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Jarocin XXI. Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.


* * *


2013-01-18 | Zgrany Jarocin - spotkanie organizacyjne

We wtorek 15 stycznia 2013r. odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników warsztatów w ramach projektu "Zgrany Jarocin". Młodzież dowiedziała się podstawowych rzeczy związanych z warsztatami oraz całym projektem. Omówiony został regulamin oraz warunki i zasady uczestnictwa, m.in. Creative Commons.


Zebrani mieli też okazję do zapoznania się z grami planszowymi lub karcianymi, m.in. kartami z gry szlacheckiej Veto oraz przykładami questów, aby zweryfikować swoją wiedzę i zapisać się do odpowiedniej grupy warsztatowej: tworzenia gier planszowych czy questów. Był też czas na pytania oraz już nieśmiałe plany na pomysły na grę i quest. Każdy z uczestników otrzymał zestaw niezbędnych dokumentów do wypełnienia oraz harmonogram warsztatów. Zaczynamy 21 stycznia 2013!

Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.


* * *


2013-01-18 | Pierwszy tydzień ferii zimowych

Pierwszy tydzień ferii zimowych już za nami. Oto krótka relacja z Oddziału dla Dzieci i Filii nr 2.


W bibliotece w Parku dzieci bawiły się na śniegu, robiły kartki dla babć i dziadków, a także grały w gry planszowe firmy G2, wypożyczone ze sklepu z zbawakami na ulicy Kasztanowej w Jarocinie. Było też spotkanie na temat dobrego wychowania, które prowadziła pani Małgorzata Kwiecińska.


Z kolei w Filii nr 2 w Ciświcy dzieci zajęły się twórczością Juliana Tuwima. Po przeczytaniu wiersza o panu Hilarym same robiły okulary i lornetki, by potem bawić się w poszukiwania. W drugim tygodniu ferii atrakcji także nie zabraknie.


* * *


2013-01-11 | O smokach i wężach

Podczas styczniowego spotkania z przedszkolakami w Cielczy dzieci wysłuchały bajki pt. "Kącik ze smokiem". Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2013-01-07 | W koronach, w deszczu ze śpiewem na ustach

Drugie jarocińskie kolędowanie za nami. Mimo deszczu ani wykonawcy, ani publiczność nie zawiodła. W tym roku kolędowanie odbyło się na rynku, obok choinki. Najpierw jednak sprzed kościoła św. Jerzego wyruszył kolorowy i rozśpiewany pochód uczestników kolędowania. Cześć z nich miała korony, berła i królewskie szaty. Korowód prowadzili księża z parafii św. Marcina na czele z księdzem proboszczem Dariuszem Matusiakiem.


Po przybyciu pochodu rozpoczęło się wesołe i głośne śpiewanie kolęd i pastorałek przez dzieci z przedszkoli Jarzębinka, Marcinek, Poziomka i Stokrotka, dzieci i młodzież ze scholi "Tęczowe nutki", "Canticum Gaudium" z parafii św. Marcina i "Franciszkowe skowronki" z parafii św. Antoniego oraz solistkę Katarzynę Szeps z Społecznego Ogniska Muzycznego oraz zgromadzoną publiczność. Znaleźli się też chętni do śpiewania a capella, za co, poza gromkim aplauzem, zostali nagrodzeni specjalnymi piernikami. Dla wszystkich kolędników była przygotowana gorąca herbata i słodki poczęstunek. Całość prowadził świetny duet w składzie: pani Ewa Misiak z Filii nr 1 "Pod Ratuszem" i ksiądz Łukasz Ograbek z parafii św. Marcina.

Biblioteka dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do zorganizowania kolędowania: przedszkolakom, dzieciom i młodzieży ze scholi, solistce Katarzynie Szeps, opiekunkom i opiekunom, księżom, ekipie od sceny i nagłośnienia, Stowarzyszeniu Jarocin XXI, Społecznemu Ognisku Muzycznemu, Jednostce Wojskowej, Muzeum Regionalnemu, Straży Miejskiej, Urzędowi Miejskiemu i sponsorom piekarniom Vogt i Gurzyński. Do zobaczenia za rok oby bez deszczu!

Zdjęcia: A. i J. Luma, M. Pakulska i H. Czaplicki. Więcej zdjęć do obejrzenia w  Galerii.


* * *


2013-01-03 | Co można robić z piaskiem

Na pierwszych zajęciach grupy zabawowej w nowym roku dzieci poznawały właściwości piasku. Była to miła odmiana pobawić się w piaskownicy zimą w bibliotece. Szerzej na podstronie  Grupa Zabawowa.