biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2012
(lipiec - grudzień)

2012-12-28 | Otwarcie Izby Pamięci Powstania Wielkopolskiego

W 94 rocznicę wybuchu Powstania Wielkoposlkiego czyli 27 grudnia 2012r. w Filii w Mieszkowie odbyła się uroczystość otwarcia Izby Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Izba powstała z inicjatywy pana Wojciecha Koterby - szefa Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich oraz pani Marii Musieli - bibliotekarki z Mieskzowa, która jest jednocześnie presesem Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.


Pamiątki zgromadzone w gablotach były zbierane od rodzin powstańców oraz wszystkich tych osób, które dobrowolnie przekazały je dla Izby. Znajdują się tu m.in. replika munduru, ordery i zdjęcia. Pamiątki są zbierane nadal. Otwarcia Izby Pamięci dokonali wnuk generała Stanisława Taczaka pan Jerzy Gogołkiewicz, dyrektor biblioteki pani Agnieszka Borkiewicz i pani Maria Musiela - pracownica Filii w Mieszkowie.

Izba jest czynna w godzinach otawrcia biblioteki w Mieszkowie.


* * *


2012-12-28 | Komputery już kupione

Sześć zestawów komputerowych trafiło już do trzech filii naszej biblioteki: do Filii nr 3, Filii nr 4 w Szpitalu oraz do Filii w Cielczy.


Część z nich została udostępniona czytelnikom, na pozostałych bibliotekarze wprowadzają książki do bazy katalogowej, w ramach projektu "Kliknij po książkę" - to projekt, na który biblioteka otrzymała środki w wysokości 20.000 zł. z programu Instytutu Książki: "Kraszewski. Komputery dla bibliotek". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.


* * *


2012-12-19 | Roczek Klubu e-seniora

Grudniowe spotkanie Klubu e-Seniora, tym razem, odbyło się ze słodką niespodzianką w tle. Obchodziliśmy bowiem 1 rocznicę istnienia klubu. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-12-13 | Święta aktywnie - propozycja zwiedzania regionu zimą

Jarocińskie Centrum Informacji o Regionie przygotowało świąteczną propozycję na aktywne spędzanie Świąt Bożego Narodzenia. Po obfitym biesiadowaniu przy stole proponujemy wyruszenie na okoliczne szlaki i wędrowanie w zimowej aurze.


Propozycje tras są rozwieszone w czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w kształcie bombek. A dla tych, którzy w świątecznym szale przygotowań nie wiedzą co kupić najbliższym, proponujemy ciekawe regionalia. Wszystko mozna zobaczyć na wystawie w oknach czytelni.


* * *


2012-12-13 | Marzycielska poczta świątecznie

Czytelnicy i uczniowie korzystający z filii bibliotecznej w Wilkowyi postanowili kontynuować akcję Marzycielska poczta. Z tej okazji wykonali ponad 500 kartek (dokładnie 571!). Kartki powstawały w bibliotece, na zajęciach lekcyjnych czy w domu.


W akcję włączyli się samorząd szkolny oraz nauczyciele i rodzice. Z okazji zbliżających się świąt życzymy dzieciom oraz wszystkim, którzy zajmują się Marzycielską Pocztą, zdrowia i spokoju oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku!


* * *


2012-12-12 | Świąteczne spotkanie Klubu

Klub w Golinie ostatni raz w tym roku spotkał się w świątecznym wystroju, omawiając świąteczne tematy. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-12-11 | Klasycznie i świątecznie na zakończenie roku

Koniec roku w Dyskusyjnym Klubie Książki upłynął na czytaniu klasyki literatury. Tym razem była to "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego. O autorze, powieści, Rosji wspaniały wykład dała nam pani doktor Grażyna Jatczak z Instytutu Filologii Rosyjskiej UAM. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-12-10 | Świąteczny kiermasz biblioteczny

Wzorem wielu bibliotek w Polsce także i nasza placówka postanowiła zorganizować kiermasz świąteczny. Po atrakcyjnych cenach można było kupić książki stare i nowe oraz ozdoby bożonarodzeniowe i kartki świąteczne.


Nowe książki dostarczyły dwie firmy zajmujące się ich dystrybucją: Martel i Mar-Paw. Ozdoby i kartki zapewniły panie, które są członkiniami Klubu Magicznych Nożyczek.


* * *


2012-12-07 | Młodzież zagra z biblioteką

Dobre wieści dla naszej biblioteki na rok 2013 przyniósł Mikołaj. Dnia 6 grudnia właśnie zostały ogłoszone wyniki konkursu grantowego Akademii Orange - innowacyjna edukacja kulturalna. Jarocińska placówka znalazła się wśród 46 zwycięzców czwartej edycji programu z projektem Zgrany Jarocin. Startujemy już od stycznia, w ferie zimowe. Do udziału zapraszamy młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną.

W ramach projektu odbędą się warsztaty z tworzenia gier planszowych i questów inspirowane historią lub współczesnością Jarocina i okolic. Potem zostaną ogłoszone konkursy na grę i quest. Zwycięskie prace zostaną wydrukowane i będą stanowiły materiały promocyjne miasta i gminy Jarocin. Szczegóły już wkrótce.

Partnerami projektu są: "Gazeta Jarocińska" - patron medialny, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Stowarzyszenie Jarocin XXI i Wydawnictwo Kuźnia Gier z Krakowa oraz Urząd Miejski w Jarocinie.


* * *


2012-12-07 | Mikołajkowe spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

6 grudnia do biblioteki w Cielczy została zaproszona klasa trzecia na konkurs o Kubusiu Puchatku. Wcześniej odbyły się głośne czytania lektury.


Dzieci miały za zadanie m.in. odganąć gości, którzy przybyli na przyjęcie, ułożyć puzzle, dopasować cechy charakteru do postaci czy schrupać marchewkę. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.


* * *


2012-12-07 | Czy savoir-vivre jest potrzebny młodzieży?

W mikołajki 6 grudnia 2012 r. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki Filii Nr 2 gościł panią Małgorzatę Kwiecińską, która opowiadała o dobrych manierach na co dzień. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-12-06 | Mikołajkowe czytanie

W tym roku w Filii nr 2 dzieci zaproszone na mikołajkowe czytania witano piosenką Majki Jeżowskiej "Kochany Panie Mikołaju", potem czytano książkę "Święty Mikołaj" Urszuli Kozłowskiej i rozmawiano o jej bohaterze, czyli kiedy o tym kiedy przychodzi do dzieci i czym je obdarowuje. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-12-06 | Malowanie i chustą machanie

W Mikołajki maluchy z grupy zabawowej przyszły z mamami aby malować. Jednak zabawa w malowanie nie trwała długo. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2012-12-06 | Decoupage'owe szaleństwo

W środę 5 grudnia salą kominkową jarocińskiego Pałacu Radolińskich owładnęło szaleństwo decoupage'u. Wszystko za sprawą spotkania Klubu Magicznych Nożyczek, którego gościem spejalnym była pani Agnieszka Rybacka. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-12-03 | Święto Misia z Haribo

Święto Pluszowego Misia w jarocińskich bibliotekach trwało cały tydzień. Od 26 do 30 listopada odbywały się zajęcia, zabawy i głośne czytania.


A wszystko z prawdziwym misiem, który przyjechał do nas z Bielska-Białej z Wydawnictwa Debit i z upominkami od głównego sponsora firmy Haribo. Serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci. Fotorelacja w  Galerii.


* * *


2012-12-03 | Pierwsze wybory miss czarownic w Jarocinie

Oj, działo się, działo w andrzejkowy dzień w Filii nr 3 przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jarocinie. Cała szkoła została zaproszona do zabawy w wybory miss czarownic. O ten prestiżowy tytuł ubiegało się 12 kandydatek i kandydatów albowiem jedną czarownicą okazał się chłopiec (o czym organizatorzy dowiedzieli się przy rozdawaniu nagród).


Każda klasa wybierała jedną osobę, swojego reprezentanta i wszyscy musieli zaangażować się w przygotowania. Czarownica wybierała sobie imię, musiało być ono widoczne na lizaku, bądź kotylionie. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się czarownice: Meridana, Estera, Amina, Żelisława, Pandora... By dobrze dopingować swoją czarownicę klasy mogły przygotować transparenty. A doping był niesamowity: były hasła, okrzyki, brawa i wszystko co tylko mogło pomóc każdej kandydatce w prezentacji.

W jury zasiadały cztery panie: dyrektor Biblioteki Czarownic Dużych i Małych pani Agnieszka Borkiewicz czyli Babyjaga Aga; dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Czarownic i Czarodziejów pani Aldona Kostro czyli Aldona Hermiona; wicedyrektor szkoły Czarownic i Czarodziejów pani Elżbieta Markiewicz czyli Enriketa Elżbieta i belfer szkoły Czarownic i Czarodziejów pani Ewa Kraszkiewicz czyli Genowewa Ewa. Jury oceniało strój kandydatek, ciekawą wypowiedź i ogólne wrażenie. Wszystkie kandydatki prezentowały się po kolei, na specjalnie przygotowanym wybiegu dla czarownic.

Po burzliwych obradach jury wyłoniło 3 finalistki i przyznało tytuły pierwszej i drugiej wicemiss oraz tytuł Miss Czarownic. Oprócz tytułu czarownica otrzymała koronę, kluczyki do super bryki czyli miotły i eliksir szczęścia. Wszystkie czarownice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Werdyt jury pierwszych wyborów miss czarownic roku 2012: Miss Czarownic - Agata Walczak z klasy Va za oryginalny i ciekawy strój, świetna wypowiedź i prezencja; I wicemiss - Nadia Taterka z klasy Ib za oryginalny i bardzo nowoczesny środek transportu czyli odkurzacz; II wicemiss - Dominika Zdunek z klasy IVc za strój i ekspresję.

Całość przygotowały i miały przyjemność poprowadzić Czarownice Biblioteczne Balbina Justyna i Hogata Renata. Więcej zdjęć autorstwa pani Wiesławy Czyż w  Galerii.


* * *


2012-11-30 | Andrzejkowo na młodzieżowym klubie dyskusyjnym

W andrzejkowej atmosferze odbyło się spotkanie młodzieżowego dyskusyjnego klubu Trójka. Klubowiczki omawiały serie książek "Szkoła przy cmentarzu". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-11-29 | Senior na szlaku w Jarocinie

W środę 28 listopada członkowie jarocińskiego Klub e-seniora, który działa przy Filii nr 1, uczestniczyli w spotkaniu pt. "Senior na szlaku". Dotyczyło ono praktycznych podpowiedzi jak można wykorzystać Internet do poszukiwania informacji potrzebnych w planowaniu podróży, nie tylko tych dalekich ale i tych bliskich, po Wielkopolsce i okolicach. Zajęcia prowadzili Marcin Radomski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Paweł Mordal z PTTK w Szamotułach.


Uczestnicy spotkania zapoznali się z portalem www.regionwielkopolska.pl oraz obejrzeli fotografie najciekawszych miejsc w Wielkopolsce, poznali ich historie i trasy wycieczkowe. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu, przy pomocy Jarocińskiego Centrum Informacji o Regionie i Filii nr 1 "Pod Ratuszem".


* * *


2012-11-29 | O księdzu Piotrze Skardze

Listopadowe spotkanie Klubu Dyskusyjnego w Witaszycach dotyczyło księdza Piotra Skargi. Na zaproszenie Klubu wykład na temat patrona roku 2012 r. wygłosił dr Andrzej Szymański, prezes Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. Szerzej na podstronie  Klubu.


* * *


2012-11-23 | Wyścigi taboretów

Drugie spotkanie w grupie zabawowej miało być poświęcone właściwościom pudełek i kartonów. Jednak nasze maluchy średnio interesował ten temat - wolały urządzać wyścigi taborecików. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2012-11-22 | O Gruzji i nie tylko

Bardzo interesująco zakończył się rok ze spotkaniami autorskimi w naszej bibliotece. Ostatnimi gośćmi byli państwo Anna i Marcin Mellerowie autorzy książki "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji", którzy we wtorek 20 listopada odwiedzili Jarocin.


W bardzo ciekawy i fascynujący sposób opowiadali o tym jak to się stało, że wybrali się właśnie do Gruzji, i jak ta podróż zmieniła ich życie. Mówili o życiu codziennym Gruzinów, o ich zwyczajach, ale też winach i kuchni, które podobno są wyśmienite i bardzo smaczne. Osobiste dzielenie się wrażeniami z podróży z czytelnikami jest dla autorów zawsze wielką przyjemnością i właśnie to czuło się na spotkaniu. Było wiele anegdot, ciekawostek i humorystycznych opisów podróżniczych sytuacji. Opowieści o Gruzji były ilustrowane zdjęciami, które dodatkowo wzbogaciły spotkanie.

Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller przyjechali do Jarocina na zaproszenie jarocińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu. Zdjęcia H. Czaplicki.


* * *


2012-11-21 | Spotkanie z Jadwigą Podeszwą

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie spotkały się w środę 21 listopada z Jadwigą Podeszwą. Pani Jadwiga zaprezentowała uczniom swoją najnowszą książkę o Mieszkowie "Tam gdzie na wsi miasteczko". Na spotkaniu był też czas na gwarę wielkopolską, której pani Jadwiga jest znawcą jako autorka książki "Gwara Ziemi Jarocińskiej". Dzieci wysłuchały też parafrazy "Lokomotywy" Juliana Tuwima napisanej w naszej gwarze.

Spotkanie odbyło się we współpracy Filii nr 3 w Jarocinie i świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie.


* * *


2012-11-19 | Uczą się angielskiego w bibliotece

Ruszył kurs języka angielskiego w bibliotece. Na jego potrzeby biblioteka udostępniła 5 stanowisk komputerowych ze słuchawkami i mikrofonem. Kursanci będą zdobywać umiejętności językowe ucząc się słownictwa, rozumienia ze słuchu, pisania, gramatyki oraz wymowy. Multimedialne elementy kursu zawierają gry, filmy HD, piosenki oraz fotolekcje. Każda z osób pracuje sama i sama narzuca sobie tempo nauki oraz monitoruje swoje postępy. Kurs języka angielskiego odbywa się w poniedziałki i środy przez cały dzień. W związku z tym w te dni dostęp do komputerów będzie ograniczony.


Każdy uczestnik kursu ma do dyspozycji 2 godziny w ciągu tygodnia. Z możliwości nauki języka angielskiego w Bibliotece Głównej korzysta 26 osób. Od września kurs języka angielskiego przeprowadzany jest również w następujących filiach: Filii nr 2 Jarocinie, Cielczy, Golinie, Wilkowyi i Witaszycach. Kurs języka angielskiego został udostępniony bibliotece przez firmę Funmedia w ramach projektu "Angielski 123 w bibliotece.


* * *


2012-11-19 | Świąteczny haft krzyżykowy

Po dłuższej przerwie spowodowanej remontem w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Klubu Magicznych Nożyczek. Tym razem zajęcia były poświęcone zgłębianiu tajników haftu krzyżykowego. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-11-15 | Zmagania z prozą Jacka Dukaja

Listopadowe spotkanie DKK mimo, że odbywało się tu i teraz, to za sprawą książki Jacka Dukaja "Córka łupieżcy", przeniosło nas w przyszłość. Już na początku spotkania co niektórzy klubowicze przyznali się, że niestety nie zdołali przeczytać naszej lektury ale z zainteresowaniem wysłuchaliśmy recenzji przygotowanej przez Grażynę Cychnerską. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-11-15 | O Nadwarciańskiej Drodze Św. Jakuba i nie tylko....

W Jarocińskim Centrum Informacji o Regionie odbyło się spotkanie o najstarszym europejskim szlaku pielgrzymkowym. Opowiadali o nim państwo Jolanta i Zbigniew Janczakowie, dla których wędrówki drogą św. Jakuba to życiowa pasja. Przebyte podróże i pokonane kilometry przez małżeństwo "pielgrzymów" zaowocowały wyznaczeniem Nadwarciańskiej Drogi św. Jakuba. Ta z kolei jest szlakiem dojściowym do trasy wielkopolskiej, która łączy się już z całą Europą.


Sam szlak Nadwarciańskiej Drogi Św. Jakuba oznaczony symbolem muszli i żółtymi strzałkami liczy 111 km. Jest zaplanowany w taki sposób, aby łączyć miejsca związane z kultem św. Jakuba i inne ciekawe obiekty kulturalne i przyrodnicze. Znaczna część trasy przebiega wzdłuż wcześniej wyznakowanych pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Wychodzi z Lądu nad Wartą - dawniej klasztor Cystersów, a kończy się natomiast w miejscowości Lubiń - klasztor Benedyktynów. Trasa szlaku częściowo wiedzie wzdłuż lub w pobliżu rzeki Warty oraz obejmuje tereny należące do dwóch parków krajobrazowych: Nadwarciańskiego i Żerkowsko-Czeszewskiego. Na spotkaniu można się było też dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy związanych z miejscami na szlaku do Hiszpanii i samej katedrze w Santiago de Compostela - celu pielgrzymów.

Szerzej o szlaku na stronach: www.polskiedrogi.kompant.pl, www.parafiamiloslaw.pl, www.turystyka.jarocin.pl. W Filii nr 1 "Pod Ratuszem", gdzie działa Jarocińskie Centrum Informacji, można kupić mapę z zaznaczonym szlakiem.


* * *


2012-11-14 | Nasza strona www nagrodzona

"Aktualnie wirtualnie" - taki tytuł nosił konkurs na najlepszy biblioteczny serwis www ogłoszony przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Do konkursu zgłosiło się 21 bibliotek z województwa wielkopolskiego. Kapituła konkursowa przyznała trzy równorzędne nagrody i jedno wyróżnienie.

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka jest jedną z nagrodzonych obok Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Śremie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatówku. Wyróżnienie otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich. Nagrody po 3 tys. zł każda wręczono na III Regionalnej Konferencji Bibliotek, która odbyła się w Poznaniu 13 listopada. Dziękujemy naszemu informatykowi panu Michałowi Jasikowi za pomoc przy tworzeniu strony oraz cierpliwe tłumaczenie, dlaczego nie wszystkie nasze pomysły można zrealizować oraz wszystkim, którzy tu zaglądają i lubia nas na facebooku.


* * *


2012-11-14 | Informacje o regionie na dwie gwiazdki

Jarocińskie Centrum Informacji o Regionie, które działa od czerwca 2011 r. przy Filii nr 1 "Pod Ratuszem" otrzymało  certyfikat. Działalność centrum doceniła Polska Organizacja Turystyczna, która po analizie i weryfikacji przeprowadzonej przez przedstawicieli Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej z Poznania, przyznała jarocińskiemu centrum nie jedną, a dwie gwiazdki.Celem przeprowadzenia certyfikacji jest potrzeba zapewnienia odpowiedniej jakości obsługi turystów oraz stworzenia krajowej sieci standaryzowanych jednostek informacji turystycznej współpracujących na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Certyfikacja przeprowadzana jest na zasadzie dobrowolności, na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez centra turystyczne.

W uroczystości rozdania certyfikatów udział wzięli: koordynatorka jarocińskiego centrum Marta Pakulska, dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz oraz burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski.


* * *


2012-11-09 | Tydzień Kultury Regionalnej - dzień młodzieżowy

Spotkaniem z Karoliną Król siedemnastoletnią autorką książki "Cukierek albo psikus", wydaną przez warszawskie wydawnictwo, zakończył się tegoroczny Tydzień Kultury Regionalnej.


Karolina jest uczennicą krotoszyńskiego liceum, mieszka w Rozdrażewie. Młodzieży z jarocińskiego gimnazjum opowiadała jak to się stało, że została pisarką, skąd wzięła pomysł na powieść i co spowodowało, że postanowiła wydać swoją pierwszą książkę. Przyznała, że rzadko ogląda telewizję, nie ma swojego profilu na facebooku, choć z Internetu jak najbardziej korzysta, bo to dzięki niemu znalazła sposób na wydanie swojej książki. Zgromadzona publiczność dowiedziała się także, że powstaje już kolejna książka, a i pomysły na następne także są w głowie młodej pisarki.


* * *


2012-11-08 | Tydzień Kultury Regionalnej - dzień dobrych manier

W czwartkowy wieczór w czytelni naszej biblioteki, królowały dobre maniery. Wszystko za sprawą naszego gościa, którym była pani Małgorzata Kwiecińska z Jarocina.


Zgromadzeni w czytelni słuchacze dowiedzieli się m.in. kto pierwszy wyciąga rękę na przywitanie, czy należy zdjąć rękawiczkę do powitania czy nie, kto komu powinien być przedstawiany jako pierwszy, kogo przepuszczać w drzwiach itp. Było też wiele tzw. oczywistości, o których wszyscy wiemy ale zdarza się, że nie zawsze się do nich stosujemy. Publiczność miała okazję poznać te sytuacje dzięki edukacyjnym filmikom, które pani Małgosia nagrała kilkanaście lat temu. Były też ciekawostki, jak np. ta że do dziś trwa spór między Francuzami a Brytyjczykami czyi sposób jedzenia łyżką zupy jest poprawny oraz wiele, wiele innych.


* * *


2012-11-08 | Rusza nowa grupa zabawowa

W czwartek 8 listopada odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne grupy zabawowej. Tym samym ropoczęliśmy nowy rok zajęć dla rodziców i małych dzieci. Szerzej na podstronie  Grupa Zabawowa.


* * *


2012-11-07 | Tydzień Kultury Regionalnej - dzień bajkowy

Kolejny dzień Tygodnia Kultury Regionalnej był poświęcony najmłodszym. W Oddziale dla Dzieci gościła klasa II ze Szkoły Podstawowej nr 2 ze swoją wychowawczynią panią Małgorzatą Kordek.


Dzieci brały udział w podróży po Ziemi Jarocińskiej. Ich przewodniczką była Basia, bohaterka książki Janiny Grali
"Siedmiomilowe buty". Uczniowie wysłuchali opowieści o tym gdzie Basia wędrowała w zaczarowanych butach, co zobaczyła i z kim się spotkała. Potem dzieci pracowały w grupach tworząc własną mapę Jarocina, Mieszkowa, Wilkowyi i Witaszyc. Po sklejeniu wyszła nam piękna, kolorowa mapa Jarocina i okolic.


* * *


2012-11-06 | Tydzień Kultury Regionalnej - dzień literacki

W ramach Tygodnia Kultury Regionalnej jarocińska Biblioteka gościła laureata zeszłorocznej Nagrody Nike Mariana Pilota. Pisarz jest związany z Wielkopolską, a konkretnie z Siedlikowem koło Ostrzeszowa gdzie się urodził i spędził dzieciństwo oraz młodość. Marian Pilot opowiadał o tym jak po studiach dziennikarskich został pisarzem i scenarzystą filmowym, i jak za wszelką cenę starał się zatrzymać w Warszawie. Mówiąc o swojej twórczości przyznał, że może być trudna, bo wpisuje się w tzw. nurt chłopski, a to nie jest lekki i łagodny temat. Dodatkową trudnością może być język, w który wplata gwarę siedlikowską. Dla Wielkopolan to nie kłopot bo to gwara zbliżona do wielkopolskiej.


Dużo czasu na spotkaniu poświęcono nagrodzonej powieści "Pióropusz". Autor wytłumaczył skąd taki tytuł i ile prawdy, a ile fikcji jest w książce. Omawiając swoją twórczość zwrócił uwagę na rolę chłopów i wsi w kulturze i literaturze polskiej. Przyznał, że fascynuje go język, zwłaszcza staropolski. A skarbnicą wiedzy na ten temat jest dla niego książka Waleriana Nekandy Trepki "Liberum chamorum".

Słuchacze dowiedzieli się także jak wyglądają kulisy przyznawania Nagrody Nike, co widać w telewizji, a czego nie. Marian Pilot okazał się niesamowitym mówcą, opowiadał z wielkim humorem i szkoda, że tak mało osób skorzystało z możliwości jakie daje biblioteka, ściągając wybitnych przedstawicieli świata kultury do Jarocina.


* * *


2012-11-06 | Komputery dla naszej biblioteki

"Kliknij po książkę" - to nazwa projektu, na który biblioteka otrzymała środki w wysokości 20.000 zł z programu Instytutu Książki: "Kraszewski. Komputery dla bibliotek". Projekt zakłada doposażenie 3 filii bibliotecznych w nowe komputery. W sumie zakupionych zostanie 6 zestawów komputerowych. Połowa z nich zostanie udostępniona czytelnikom, na pozostałych 3 pracować będą bibliotekarze w celu wprowadzenia do bazy zasobów bibliotecznych.

Obecnie w Bibliotece Głównej z Oddziałem dla Dzieci, filii nr 1 "Pod Ratuszem" i filii nr 2 mieszczącej się w Zespole Szkół nr 3 w Jarocinie czytelnicy są obsługiwani poprzez system komputerowy SOWA. Pozwala on między innymi na korzystanie z jednej karty bibliotecznej w obu bibliotekach, rezerwację książek przez Internet, sprawdzanie stanu swojego konta. Czytelnicy mogą również przeglądać zasoby biblioteki poprzez katalog on-line - wejść do niego można poprzez stronę internetową biblioteki.

Projekt "Kliknij po książkę" zakłada, że do końca 2014r. wszystkie filie biblioteczne będą obsługiwały czytelników drogą elektroniczną.


* * *


2012-11-05 | Duchy polskich zamków

Jak co roku Filia w Wilkowyi zaprasza dzieci do podróży z duchami polskich zamków. W tym roku podczas nietypowej lekcji bibliotecznej uczniowie klasy III poznali historię zamków w Książu, Niedzicy, Piaskowej Skale, Golubiu-Dobrzyniu, Grodźcu i Krzyżtoporze.


W specjalnie przygotowanej scenerii dzieci wysłuchały opowieści i legend oraz wykonywały zadania z duchami w roli główne. Same też stworzyły duchy z odpadów, czyli tekturowych rolek po papierze toaletowym.


* * *


2012-10-26 | Nowy rok szkolny nowy temat spotkań

Filia w Cielczy rozpoczyna nowy rok szkolny z głośnymi czytaniami w przedszkolach w Cielczy i Radlinie pod tytułem "Książkoduszki czyli książeczki do poduszki". Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-10-26 | Jesienne spotkania z bajeczką

"Jesienią, jesienią sady się rumienią..." te słowa, przeczytanego dzieciom wiersza M. Konopnickiej, pięknie ilustrowały temat zajęć, na które "poziomkowi" przedszkolacy zostali zaproszeni do biblioteki w październiku. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-10-25 | Robótki ręczne - pasja i hobby

W środę, 24 października odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego w Witaszycach, którego gościem była pani Teresa Dzierla. Tematem spotkania były robótki ręczne, które są pasja i wielkim hobby pani Teresy. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-10-25 | Izba Pamięci Powstańców Wielkopolskich

W Filii w Mieszkowie powstaje Izba Pamięci Powstańców Wielkopolskich. Pomysł stworzenia miejsca na powstańcze pmiątki w Mieszkowie nie jest przypadkowy. Tutaj urodził się i swoje dzieciństwo spędził dowódca Powstania generał Stanisław Taczak. W Filii w Mieszkowie działa też Koło Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, którego przewodniczącą jest pani Maria Musiela - bibliotekarka, tutaj też zawiązała się Grupa Rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich - stworzona przez pana Wojciecha Koterbę.


Pamiątki: zdjęcia, krzyże, kronika Szkoły Podstawowej w Mieszkowie z XIX wieku, elementy wyposażenia żołnierskiego oraz replika mudnduru są weksponowane w gablotach i szafie. Uroczyste otwarcie Izby nastąpi 27 grudnia 2012r. w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


* * *


2012-10-22 | O współpracy stowarzyszeń

Stowarzyszenie "Józefinki" z Rusinowa w województwie mazowieckim przyjechało do Jarocina, aby wymienić się dobrymi praktykami z jarocińskimi stowarzyszeniami. Zanim jednak doszło do spotkania, goście zwiedzili Jarocin. Po mieście oprowadzał ich dyrektor Muzeum Regionalnego pan Sebastian Pluta. Panie najbardziej były zainteresowane miejscami związanymi z jarocińskim festiwalem, a pomnik Glana okazał się największą atrakcją.


Po południu, przy kawie, w pałacowych wnętrzach doszło do spotkania z przedstawicielami jarocińskich stowarzyszeń. Obecne były panie ze Stowarzyszenia na rzecz Wsi Roszków oraz Jarocińskiego Klubu "Amazonka". O tym jak u nas wygląda współpraca pomiędzy gminą, instytucjami kultury a organizacjami pozarządowymi opowiadała pani Bożena Kubacka, pełnomocnik burmistrza ds. stowarzyszeń. Panie wymieniły się nie tylko poglądami, a również telefonami i obietnicą współpracy.

Na zakończenie pobytu w Jarocinie "Józefinki", ubrane w swoje ludowe stroje, udały się na na IX Powiatowy Przegląd Kultury Ludowej, gdzie doskonale się prezentowały.


* * *


2012-10-22 | Książkowa wyprawa po Ziemi Jarocińskiej dla dorosłych

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przeniosło nas w przeszłość za sprawą książki Piotra Marchwiaka "Moje wyprawy historyczne po Ziemi Jarocińskiej". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-10-21 | Pisanie listów i Marzycielska poczta

W dniach 9-15 października 2012r. w Filii w Wilkowyi obchodzono Tydzień Pisania Listów. Czas ten stał się pretekstem do wzięcia udziału w akcji "Marzycielska Poczta", która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.


Akcja prowadzona wspólnie z Samorządem Uczniowskim Zespołu Szkół w Wilkowyi cieszyła się powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Do skrzynki umieszczonej w bibliotece wrzucono 35 listów. Mamy nadzieję, że pomysł pisania do chorych dzieci przyjmie się w naszej społeczności bibliotecznej i już w grudniu wyślemy dla nich kartki świąteczne. Wierzymy, że nasze listy i kartki dodadzą małym pacjentom otuchy i sił w walce z chorobą.

O sztuce pisania listów była też lekcja biblioteczna w Filii w Golinie. Dzieci dowiedziały się jaką rolę odgrywały listy dawniej, jak pisano kiedyś, i jak piszemy teraz. Była też mowa o "Marzycielskiej poczcie".


* * *


2012-10-19 | Pasowani na czytelników

17 października 2012r. w Filii w Wilkowyi odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych. Dzieci, wraz z wychowawczynią, przyszły do biblioteki aby dowiedzieć się najważniejszych wiadomości o niej. Zapoznały się z regulaminem korzystania z biblioteki i wysłuchały próśb książki. Miały też niełatwe zadanie albowiem musiały odpowiedzieć na podchwytliwe zagadki dotyczące znanych bajek i biblioteki.


Po pasowaniu i przyrzeczeniu szanowania książek pierwszaki zostały zapisane do biblioteki. Mogły dzięki temu wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę, a ilustracja do niej stała się tematem ogłoszonego przez bibliotekarki konkursu. Nowi czytelnicy otrzymali też zakładki i dyplomy oraz słodycze. Na koniec dzieci wykonały przepiękne sowy z papierowych talerzyków, które zdobią bibliotekę.


* * *


2012-10-19 | E-seniorzy już po wakacjach

Pierwsze, powakacyjne spotkanie Klubu e-seniora odbyło się 18 października w Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Tematem przewodnim naszego spotkania był oczywiście Facebook i skrzynka pocztowa. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-10-17 | Ratusz na ludowo

W podcieniach jarocińskiego Ratusza, w oknach Filii nr 1 "Pod Ratuszem" od połowy października można oglądać wystawę zdjęć prezentujących 25 letnią działalność zespołu folklorystycznego Snutki. Jego historia jest ściśle związana ze Szkołą Podstawową w Potarzycy, gdzie w 1984r. z inicjatywy pani Aleksandry Mendelskiej zespół został założony.


Dziś Snutki mają za sobą wiele występów zagranicznych i tych na scenie lokalnej. Wystawa prezentuje podróże oraz liczne nagrody jakie zespół zdobył. Z kolei w oknie od strony czytelni, gdzie mieści się również Jarocińskie Centrum Informacji o Regionie, można zobaczyć stroje regionalne, w których Snutki występują oraz prześledzić liczne trasy występów zespołu.

Zachęcamy do oglądania wystawy oraz do uczestnictwa w IX Powiatowym Przeglądzie Kultury Ludowej, który odbędzie się 20 października (sobota) w sali widowiskowej Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Zobacz:  plakat.


* * *


2012-10-15 | Jan Hyjek na otwarcie Oddziału dla Dzieci

W odnowionym, kolorowym wnętrzu Oddziału dla Dzieci odbyło się spotkanie autorskie Jana Hyjka z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 w Jarocinie.


Autor powieści "Nie oglądaj się wstecz", "Koła czasu", "Sporna śliwka" oraz tomu piosenek "Zbudzone z milczenia" opowiadał młodzieży o tym jak osiągnąć sukces w życiu omijając pułapki. Zaliczył do nich alkohol, narkotyki, uzależnienie od Internetu, hazardu, egoizm, egocentryzm czy fałszywość. Te ważne treści przekazywał w różnorodnej formie: śpiewając i grając na gitarze, a także pokazując rysunki oraz spadochron czy skafander pilota. Kto nie był niech żałuje bo było ciekawie, mądrze i z humorem.


* * *


2012-10-15 | Biblioteka Główna i Oddział dla Dzieci odnowione

Zakończył się remont w Bibliotece Głównej i Oddziale dla Dzieci. Położono nowe wykładziny, wymieniono meble biblioteczne oraz drzwi wejściowe do wypożyczalni. Dzięki nowemu wyposażeniu poszerzono przestrzenie między regałami, tak, aby każdy mógł się swobodnie między nimi poruszać. Także wejście do biblioteki głównej jest pozbawione barier - zlikwidowano chodnik oraz progi. W Oddziale dla Dzieci poza wykładziną, wymieniono też stare, metalowe meble. Teraz dzieci i młodzież witają kolorowe i bezpieczne regały, zielone biurka i większa przestrzeń do zabawy.


Odnowione pomieszczenia odwiedziły m.in. pani wiceburmistrz Hanna Szałkowska, sekretarz gminy pani Aldona Łyskawińska, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miejskiego pani Bożena Kubacka oraz radne pani Lechosława Dębska i pani Zdzisława Pilarczyk, a także przedstawiciele lokalnej prasy: pani Anna Kopras-Fijołek, pani Natalia Pluta i pan Damian Andrzejewski.

Z okazji otwarcia biblioteki po remoncie panie bibliotekarki przygotowały dla czytelników niespodzianki w postaci jabłek z napisem: "skuś się w bibliotece na..." Aby dowiedzieć się czym jarocińska książnica kusi zapraszamy do biblioteki.


* * *


2012-10-14 | Czym różni się fantastyka od fantasy

Odpowiedzią na to pytanie rozpoczęło się spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem. Zgromadzeni miłośnicy tego gatunku literackiego mogli się dowiedzieć dlaczego autor został pisarzem, a nie jak planował, archeologiem, jak wygląda jego dzień pracy, czy lubi swoich bohaterów, jakie ma plany na przyszłość?


Pisarz nie uciekał także od pytań o życie prywatne. Mogliśmy się dowiedzieć, że ma dwójkę dzieci i bardzo utalentowaną żonę. Okazało się również, że pomysły na swoje fantastyczne powieści autor czerpie z życia - z zasłyszanej rozmowy, przeczytanego artykułu, opowiadań innych osób.


Czytelnicy pytali o najważniejszą książkę, ulubionego autora, od czego zacząć czytanie fantastyki oraz czy z pisarstwa można się dzisiaj utrzymać. Pisarz zapraszał również na Dni Jakuba Wędrowycza, które odbywają się latem w jego rodzinnej miejscowości Wojsławicach. Podczas spotkania można było zakupić książki, ale spora część czytelników przyszła z własnymi egzemplarzami, aby zdobyć autograf autora.

Autorka filmu: Anna Kopras-Fijołek (Gazeta Jarocińska)


* * *


2012-10-04 | Zakazany Czerwony kapturek na MDKK

Już 3 października 2012r. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w Filii Nr 2 spotkał się ponowie. Podczas spotkania dyskutowałyśmy o Tygodniu Zakazanych Książek. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-10-04 | Tydzień Zakazanych Książek

Jarocińska biblioteka po raz pierwszy przyłączyła się do akcji Tydzień Zakazanych Książek portalu bibliotekarsko - księgarskiego bibliosfera.net.pl.


W niektórych naszych placówkach można obejrzeć ciekawe wystawy prezentujące książki, które z różnych powodów były kiedyś na indeksach ksiąg zakazanych, których nie można było czytać. Były też zajęcia dla dzieci i młodzieży. Więcej o akcji http://bibliosfera.net/zakazane-ksiazki-2012/ i na naszym profilu na Facebooku.


* * *


2012-10-04 | Powakacyjnie i urodzinowo na DKK

Tegoroczne wakacje Dyskusyjnego Klubu Książki trwały bardzo długo bo aż do ostatniego piątku września. Tym spotkaniem właśnie rozpoczęliśmy piąty rok działalności klubu. Urodziny obchodziliśmy w kawiarence "Lawenda". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-10-02 | Zlot czarownic przez całą noc

Już trzeci rok z rzędu odbywa się w Filii w Cielczy zlot czarownic. W tym roku pod hasłem "Czarownice na praktyce" nasze 24 adeptki czarowania spędziły w bibliotece pracowicie całą noc. Podzielone na 4 kolorowe drużyny - każda z panią bibliotekarką jako opiekunką, miały wiele zadań do wykonania: musiały szukać różnorodnych fantów, które rozsypały się na boisku szkolnym, wykazać się znajomością darów natury i rodzajów drzew, sporządzić według przepisu magiczne eliksiry, przelecieć na miotle slalom itp. Wszystkie te zadania musiały wykonać w nastającym zmroku przy świetle latarek.

Jednak najfajniejsze zadania czekały po powrocie do biblioteki. Trzeba było zrobić efektowny lampion z dyni, odnaleźć na półkach książki z "listy ksiąg zakazanych", z fantów znalezionych na boisku wykonać portret zwierzaka towarzyszącego czarownicom (kot,sowa, nietoperz, pająk) oraz ubrać wybraną czarownicę i zaprezentować ją na wybiegu dla modelek. Po tak pracowitym wieczorze młode czarodziejki musiały się posilić - skorzystały z własnych przyniesionych zapasów, a ciepłą herbatkę i słodkie ciasto zafundowały panie bibliotekarki. Później czekały jeszcze wesołe zabawy i dwa "straszne" filmy. Jako że czarownice niczego się nie boją, a i energii im nie brakuje - kiedy wreszcie ułożyły się do snu było już dobrze po godzinie trzeciej.


Rankiem w głosowaniu wszystkie zdecydowały, że najbardziej podobał im się portret sowy Bożeny, który zrobiła drużyna "niebieska" i dynia wykonana przez tę samą drużynę, a strój czarownicy najefektowniej wypadł drużynie "czerwonej". Najwięcej punktów za zadania zdobyła drużyna "zielona", a konkurencją, która najbardziej się podobała było robienie eliksirów. Zadowolone czarownice już zgłaszają swój udział za rok!


* * *


2012-10-01 | Żółw Franklin odwiedził dzieci

Niezwykłe spotkania odbyły się w czterech filiach naszej biblioteki. Do małych czytelników przyjechał żółw Franklin. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-10-01 | Czytelniczy maraton w siedmiomilowych butach

Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Czytania zamienił się w tydzień - wszystko za sprawą dwóch pań Janiny Grali i Małgorzaty Kwiecińskiej, które wspólnie stworzyły książkę dla dzieci "Siedmiomilowe buty". Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-09-28 | Nickolas Sparks powakacyjnie na MDKK

27 września 2012r. po raz pierwszy po wakacjach nasz młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by podyskutować o książkach Nicholasa Sparksa, autora m.in. Ostatniej piosenki, Szczęściarza, I wciąż ją kocham, Jesiennej miłości i innych. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-09-27 | Kapliczki, krzyże i figury

Dnia 26 września odbyło się pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie Klubu Dyskusyjnego w Witaszycach. Spotkanie prowadził prezes Stowarzyszenia na rzecz Witaszyc pan Mieczysław Waszak. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-09-21 | Warsztaty decoupage w Cielczy

Dnia 20 września w Filii w Cielczy odbyły się warsztaty decoupage'u czyli sposobu zdobienia różnych przedmiotów użytkowych. Przedmiotami do ozdabiania mogą być pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, albumy, ceramika. Motywy do nanoszenia wycinamy lub wyrywamy z serwetek papierowych, ozdobnego papieru, magazynów, a nawet wydruków komputerowych. Przedmioty, które chcemy ozdobić pokrywamy farbami akrylowymi, specjalnym preparatem do spękań, a naklejony motyw lakierujemy kilka razy. Warsztaty przeprowadziła pani Agnieszka Rybacka.


* * *


2012-09-18 | Książki czekają na nowe półki

Tak pusto wygląda obecnie Biblioteka Główna i Oddział dla Dzieci. Książki posegregowane i poukładane spokojnie czekają sobie w czytelni na nowe półki, a wcześniej podłogi.


Już wkrótce także czytelnicy zobaczą nowe oblicze wypożyczalni i oddziału dziecięcego.


* * *


2012-09-13 | Krzysztof Grabaż Grabowski w jarocińskiej bibliotece

Takiego audytorium nie zebrało żadne inne spotkanie autorskie w naszej bibliotece. Ponad 140 osób, młodych fanów muzyki, wypełniło szczelnie aulę Pałacu Radolińskich, by zobaczyć swojego idola w innej, niż koncertowa rzeczywistości.


Krzysztof Grabaż Grabowski, lider i wokalista zespołu "Strachy na lachy" i autor tekstów mówił o tym, jak to się stało, że został muzykiem. Było dużo o pisaniu tekstów, koncertowaniu, fanach, życiu na walizkach i muzycznych planach. Nie zabrakło też wspomnień dotyczących jarocińskich festiwali. Podczas pytań od uczestników spotkania dowiedzieć się było można m.in., że Grabaż jest fanem Chorwacji, a zwłaszcza tamtejszej kuchni. O to, by spotkanie stało na profesjonalnym poziomie, zadbał prowadzący Tomek Jankowski, lider jarocińskiego zespołu "Za Zu Zi", który doskonale wprowadził publiczność w odpowiedni, muzyczno-książkowy nastrój. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autografy. Większość osób przyniosła swoje kolekcje płyt i książki więc podpisywanie trwało długo.

Biblioteka składa serdeczne podziękowania Tomkowi Jankowskiemu za wspaniałe prowadzenie spotkania oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji.


* * *


2012-09-11 | Zaopiekuj się książką

Jarocińska biblioteka jako jedyna przedstawicielka województwa wielkopolskiego bierze udział w akcji bookcrossingowej Zaopiekuj się książką, której inicjatorem jest SKOK Ubezpieczenia.


W różnych miejscach naszego miasta i gminy będzie można znaleźć książki z informacyjną wklejką. Po przeczytaniu prosimy "puścić" książki w dalszy obieg.


Szczegóły akcji, zdjęcia i reportaże z całej Polski można znaleźć na  Facebooku. Zapraszamy!


* * *


2012-09-05 | Wakacyjno-pocztówkowy zawrót głowy

W okresie wakacyjnym Filia nr 1 "Pod Ratuszem" oraz Jarocińskie Centrum Informacji o Regionie, działające przy tej bibliotece, ogłosiło konkurs Ratusz czeka na pocztówkę. Zabawa polegała na przysłaniu pocztówek do biblioteki z wakacyjnych wojaży. Na kartki czekaliśmy od 2 lipca do 2 września. Wśród przesłanych do biblioteki pocztówek znalazły się pozdrowienia z Polski oraz z Europy: z Ibizy, Cypru oraz z Turcji. Młodsi czytelnicy wysłali karki wykonane własnoręcznie. Dzięki tym wszystkim pocztówkom biblioteka mogła podróżować przez całe dwa miesiące wakacji po morzach i górach.

Za wszystkie wakacyjne pozdrowienia dziękujemy i zapraszamy po odbiór nagród do końca września i zapowiadamy podobny konkurs za rok!


* * *


2012-09-03 | W jedną noc dookoła świata

Podróżniczą nocą zakończyły się wakacje w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. W dość pochmurny piątek, o godzinie 19.00 pod Pałacem Radolińskich zgromadził się spory tłum rodziców i dzieci z plecakami i śpiworami. Był to znak, że zaczyna się już czwarta noc w bibliotece.

Gościem specjalnym był podróżnik i autor książek dla dzieci pan Łukasz Wierzbicki, który wprowadził uczestników nocy w podróżniczy nastrój podczas spotkania autorskiego. Opowiadał o swojej wyprawie do Afryki i o panu Kazimierzu Nowaku, który odbył podróż po Czarnym Lądzie rowerem w latach międzywojennych. Jego przygody pan Łukasz opisał dzieciom w książce pt. "Afryka Kazika". Z kolei w książce "Dziadek i Niedźwiadek" opisane są przygody misia Wojtka, który był przyjacielem żołnierzy w Armii Andersa.


Po spotkaniu rozpoczęła się podróż w jedną noc dookoła świata. Dzieci, podzielone na siedem drużyn, odwiedzały według wskazówek poszczególne kontynenty, które ukryte były w całym Pałacu Radolińskich. I tak przystanek Afryka znajdował się w auli i oczywiście jego gospodarzem był pan Łukasz Wierzbicki. Zadaniem drużyn było pokonanie slalomu śladami afrykańskich zwierząt i oznaczenie do kogo poszczególne ślady należą. Ameryka Południowa umieszczona była w podcieniach Pałacu w namiocie indiańskim, w którym dzieci lepiły azteckie słońce. Na strychu Pałacu ukryty był przystanek Ameryki Północnej, w którym w rytm muzyki country dzieci przesypywały piasek szukając złota. Ze strychu należało zejść do lochów, czyli do Antarktydy, by w ekologicznym igloo z plastikowych butelek odnaleźć wskazówkę gdzie iść dalej. Po śladach pingwinów z lochów drużyny udawały się do gabinetu pani dyrektor Biblioteki, która była gospodarzem przystanku Europa. Tutaj należało pomóc odnaleźć się zagubionym postaciom z bajek, które, gdy zostały poprawnie dobrane, pokazywały drogę do przystanku Azja. Mieścił on się w sali kominkowej, gdzie urządzono azjatycki slalom. Dzieci musiały przełożyć chińskimi pałeczkami ryżowe kulki, oddzielić herbatę od goździków i ryżu, ułożyć z puzzli smoka i złapać do rożka piłeczkę pingpongową. Po slalomie drużyna udawała się do wypożyczalni w Bibliotece Głównej gdzie czekał przystanek Australia. Tam pod czujnym okiem opiekunów dzieci pokonywały kolejny slalom skacząc jak kangury między regałami.

Po odwiedzeniu wszystkich kontynentów należało odnaleźć ukryty skarb i stworzyć z niego statek. Zabawa zakończyła się ok. godz. 2 w nocy głosowaniem, w którym dzieci proszono o zaznaczenie, który przystanek, przejście i statek im się podobały. Po tych wszystkich przygodach i emocjach trudno było zasnąć. Najwytrwalsi nocowacze zasnęli ok. 5 rano. Pobudka dla wszystkich była wielkim zaskoczeniem. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy nocy poznali wyniki głosowania, w którym w kategorii najlepszy przystanek wygrała Azja, najfajniejszym pałacowym przejściem okazały się lochy, a najładniejszy statek wykonała drużyna Afryki. Potem wszyscy uczestnicy otrzymali od pana Łukasza Wierzbickiego, który także nocował w bibliotece, zaświadczenia o odbyciu takiej podróżniczej nocy ze specjalnym podpisem i pieczątką naszego gościa.

Sponsorami podróżniczej nocy w bibliotece byli: firma Chiquita Poland z Krakowa, która ufundowała dla dzieci banany, firma drukarska pana Marcina Nowaka z Jarocina zapewniła soki, a pan Marek Sieracki z firmy Stal-mar ufundował słodycze. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy dziękuje także panu Tomaszowi Wawrockiemu prezesowi Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Jarocinie i pracownikom Firmy Sebik w Jarocinie za pomoc i udostępnienie pomieszczeń pałacowych na noc w bibliotece.

Specjalne podziękowania kierujemy do młodych wolontariuszy, którzy byli gospodarzami poszczególnych przystanków i bez których ta noc nie byłaby możliwa: Agnieszce, Klaudii i Patrykowi Antczak, Juliannie Gołąbek, Jagodzie Kuberce, Magdalenie Jankowskiej, Zuzannie Kukli, Marii Tomczak, Agacie Misiak, Magdalenie Skibie, Piotrowi i Wojciechowi Żebrowskim oraz paniom bibliotekarkom, które były opiekunkami drużyn podczas nocy. Zdjęcia do obejrzenia w  Galerii.


* * *


2012-09-03 | Afrykańskie zakończenie Lata z biblioteką

Ostatnim przystankiem dla uczestników letnich zajęć w bibliotece była Afryka. Dzieci zapoznały się z historią Czarnego Lądu i zwyczajami jego mieszkańców. Tak jak w poprzednich przystankach, i tym razem dzieci kolorowały mapę Afryki, zaznaczały rzeki, jeziora, góry i naklejały mieszkające tam zwierzęta.


Kolejne dni zostały poświęcone na przygotowanie afrykańskich masek czarownika: pierwszy to klejenie 8 warstw gazet na balonikach, a drugi to malowanie i dekoracja masek, tak by odstraszały złe duchy. Ostatni dzień to zajęcia ruchowe na polanie i głośne czytanie książki Łukasza Wierzbickiego "Afryka Kazika". Ostatni dzień wakacji i spotkań podróżniczych w bibliotece uczestnicy zajęć otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo "Media Rodzina" z Poznania.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zaprasza do odbioru nagród wszystkich, którzy brali udział w wakacyjnych zajęciach bibliotecznych. Prosimy zgłaszać się do 12 września 2012 r. Relacja zdjęciowa wkrótce.


* * *


2012-08-21 | Papierowe szaleństwo w Filii w Cielczy

Papierowe szaleństwo taki tytuł noszą zajęcia plastyczne dla dzieci w czasie wakacji w Filii w Cielczy. Uczestnicy spotykają się w wakacyjne środy.


Podczas zajęć dzieci pod okiem pań bibliotekarek Joli i Asi wykonują m.in. zwierzaki z rolek po papierze toaletowym, różności z masy solnej, kolorowe lampiony z bristolu, ramki do zdjeć i zakładki z patyczków od lodów. Było też malowanie kamieni i robienie korali z materiału.


* * *


2012-08-20 | Wakacyjnie o książkach

Członkinie Kluby Przyjaciół Biblioteki w Golinie spotykają się mimo wakacji. Okres urlopowy to najlepsza pora na spotkania. Ładna pogoda, wolny czas, brak pośpiechu sprzyjają dłuższym rozmowom o książkach.


* * *


2012-08-20 | Wakacyjne bajkowe wtorki

Filia nr 2 w tegoroczne wakacje zaprosiła dzieci na wtorkowe bajkowe spotkania. W czasie zajęć czytane były książeczki o tym, że czytanie jest ważne, o szacunku dla uczuć, o zwierzątkach, Indianach, robotach i piłce nożnej.


Oprócz czytań były zabawy plastyczne i ruchowe, konkurencje sportowe i tańce indiańskie oraz wizyta w domowej zagrodzie, do której dzieci zostały zaproszone przez jedną z uczestniczek zajęć.


* * *


2012-08-20 | Tydzień po australijsku

Mimo, że Australia jest najmniejszym kontynentem, to tematów do zabawy nam nie brakowało przez cały tydzień. Kolejny przystanek podróżniczy w bibliotece już za nami. Tym razem królowały kangury, misie koala i diably tasmańskie.


Dzieci przychodzące na zajęcia stworzyły piękną mapę kontynentu, na której w kolejnych dniach pojawiały się zwierzęta (kolorowane przez dzieci), rafa koralowa z ławicą rybek (wykonanych z płyt CD. Nie mogło zabraknąć zabaw z chustą. Przed nami ostatnia podróż do Afryki, a potem podróżnicza noc w bibliotece na zakończenie wakacji.


* * *


2012-08-06 | Indianie, Dziki Zachód czyli Ameryka w bibliotece

W piątek 3 sierpnia zakończył się "tydzień amerykański" w Bibliotece w Parku. Wśród uczestników kolejnej odsłony Lata z Biblioteką nie zabrakło dzieci biorących udział zarówno w przygodzie z Azją jak i z Europą. Mali sympatycy jarocińskiej biblioteki chętnie słuchali opowieści o amerykańskim kontynencie. Potem, przy pomocy opiekunek oraz bibliotecznego megaatlasu, tworzyli wielką mapę kontynentu: rysowali góry, rzeki, lasy, kolorowali państwa oraz przyklejali żyjące w Ameryce zwierzęta. Po zakończeniu prac nad mapą był czas na robienie indiańskich pióropuszy oraz masek.


Sporo radości dostarczały dzieciom zabawy ruchowe, jednak ze względu na aurę możliwości zabawy na świeżym powietrzu były ograniczone. Najbardziej wytrwałych Biblioteka zaprasza na kolejne etapy podróży. Przed nami wyprawa do Australii i Afryki.


* * *


2012-07-24 | f/1 - wystawa plenerowa zdjęć z Jarocin Festwial

Podczas drugiego dnia jarocińskiego festiwalu nastąpiło otwarcie wystawy f/1 zdjęć festiwalowych jarocińskiego fotografa Damiana Andrzejewskiego. Na wystawę składa się 16 plansz ze zdjęciami z czterech ostatnich edycji Jarocin Festiwal. Na fotografiach można oglądać sceniczne portrety artystów oraz wizerunki festiwalowej publiczności w różnych, często humorystycznych ujęciach. Każda z plansz opatrzona jest komentarzem autora. Wystawa jest efektem współpracy Damiana Andrzejewskiego oraz Piotra Tomalki - jarocińskiego grafika.


Dziesięć wystawowych zdjęć zostało także wykorzystanych do stworzenia pocztówek festiwalowych, których promocja towarzyszyła wystawie. Oba wydarzenia to wspólne przedsięwzięcie Biblioteki i Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Wystawę honorowym patronatem objął Burmistrz Jarocina.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia. Pocztówki można zakupić w Jarocińskim Centrum Informacji o Regionie, które działa przy Filii nr 1 "Pod Ratuszem" jarocińskiej biblioteki.

Wzory pocztówek można zobaczyć  tutaj.


* * *


2012-07-24 | Biblioteka na jarocińskim festiwalu

Swój wkład w Jarocin Festiwal wniosła także nasza Biblioteka. Przez wszystkie festiwalowe dni wspólnie z Urzędem Miejskim w Jarocinie prowadziliśmy stoisko informacyjno - promocyjne. To u nas można było otrzymać bezpłatne plany miasta. Festiwalowicze mogli się dowiedzieć co, poza festiwalem, odbywa się w mieście, jak trafić na dworzec, rynek, pocztę, gdzie można coś zjeść i gdzie jeszcze można znaleźć nocleg.


Poza tym prowadziliśmy sprzedaż książek o tematyce festiwalowej, folderów, map i przewodników o samym mieście i okolicy oraz koszulek miejskich. Dużym powodzeniem cieszyły się pocztówki, które specjalnie na Jarocin Festiwal wydała Biblioteka wspólnie z Muzeum Regionalnym w Jarocinie.


* * *


2012-07-20 | O mitach, rycerzach i olimpiadzie na przystanku Europa

Kolejny tydzień zajęć podróżniczych w bibliotece właśnie minął. Tym razem dzieci podróżowały po Europie. Po zapoznaniu się z mapą kontynentu, rzekami, górami, państwami i zwierzątkami przyszedł czas na historię i mitologię. Dzieci wysłuchały mitów o Europie i Tezeuszu oraz poznały dzieje olimpiad starożytnych oraz rycerzy średniowiecznych.


Na zajęciach plastycznych dzieci wykonywały wieńce laurowe, tarcze rycerskie i medale olimpijskie. Codziennie były też zajęcia ruchowe, wyścigi i biegi prawie jak na olimpiadzie.


* * *


2012-07-17 | O finansach... w bibliotece - zakończenie szkoleń

Uroczystym rozdaniem certyfikatów zakończył się cykl szkoleń O finansach...w bibliotece. Wręczenie świadectw odbyło się na sali sesyjnej jarocińskiego Ratusza 16 lipca. Certyfikaty wręczał Burmistrz Jarocina pan Stanisław Martuzalski oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin pani Agnieszka Borkiewicz. Gościem wydarzenia była Pani Magdalena Kubecka koordynator projektu z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy.


Szkolenia prowadzone były w sali komputerowej Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie przez bibliotekarki: Aleksandrę Waszak z Filii nr 1 "Pod Ratuszem" oraz Ewelinę Chwieralską-Michaś z Filii w Witaszycach. Łącznie wzięło w nich udział 27 seniorów.

Filia nr 1 "Pod Ratuszem" informuje, że przez wakacje trwać będą zapisy na wrześniowy cykl szkoleń pod tym samym tytułem. Szczegółowych informacji udziela pani Aleksandra Waszak, tel. 62 747 30 63.

Działanie realizowane w ramach projektu O finansach... w bibliotece. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.


* * *


2012-07-06 | Wakacyjni poeci na start

Zapraszamy wszystkich poetów, którzy piszą do tzw. szuflady do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie poetyckim organizowanym przez Książnicę Płocką. Regulamin  tutaj, szczegóły na stronie  www.bibl.plock.pl


* * *


2012-07-06 | Przystanek Azja za nami

Za nami pierwszy tydzień wakacyjnych zajęć w bibliotece. W tym roku, przygotowując się do Podróżniczej Nocy w Bibliotece, zaproponowaliśmy dzieciom książkowo - zabawową podróż dookoła świata.


Pierwsza podróż odbyła się do dalekiej i egzotycznej Azji. Codziennie czytano opowieści przyrodnicze o Azji oraz baśnie. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonywały mapę kontynentu, kolorowały zwierzątka, które tam mieszkają. Robiono też chińskie lampiony i mandale. Tygodniową podróż po Azji zakończyły, związane z kontynentem, zabawy ruchowe, np. przekładanie pałeczkami chrupek, układanie chińskich puzzli oraz łapanie piłeczek do papierowych rożków. Nie mogło też zabraknąć machania chustą i bajkowych zagadek.

Na zakończenie spotkań z Azją panie bibliotekarki przygotowały słodką niespodziankę czyli pyszne ryżowe ciasteczka. Więcej zdjęć w  galerii.


* * *


2012-07-06 | O finansach... w bibliotece - pierwsza grupa zakończyła kurs

Pierwsza grupa osób zakończyła już szkolenie "O finansach... w bibliotece". Druga i ostatnia zaczyna od 9 do 13 lipca. Zajęcia prowadzone są przez bibliotekarki Aleksandrę Waszak z Filii nr 1 "Pod Ratuszem"i Ewelinę Chwieralską - Michaś z Filii w Witaszycach i dotyczą takich zagadnień jak: obsługa konta bankowego, lokat, a także dokonywanie najlepszego wyboru polisy na życie oraz ubezpieczenia. Szkolenia odbywają się w sali informatycznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie.


Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego został dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego. Jego założenia zgodne są z celami Programu Rozwoju Bibliotek.

Uroczyste rozdanie certyfikatów wszystkim uczestnikom kursu odbędzie się 16 lipca, tj. poniedziałek, o godzinie 12.00 w sali sesyjnej jarocińskiego ratusza.


* * *


2012-07-05 | Gotowanie na ekaranie w bibliotece

W dwóch filiach jarocińskiej Biblioteki: Filii nr 2 w Jarocinie i Filii w Cielczy był realizowany projekt "Liderki gotują" Fundacji Obywatelki.pl, który obejmuje swym zasięgiem całą Wielkopolskę. Projekt promuje dobrą kuchnię i regionalne specjały, a także ułatwia wymianę przepisów i dzielenie się kulinarnym doświadczeniem kobiet w poszczególnych miastach, miasteczkach i wsiach Wielkopolski. Jednym z elementów projektu jest akcja "gotowanie na ekranie" czyli multimedialny zapis spotkań kobiet z środowisk lokalnych, kół gospodyń wiejskich, w czasie których "na żywo" przyrządzają potrawy, a całość jest nagrywana i umieszczana na stronie fundacji. Gotowania zostały poprzedzone spotkaniami "na sucho" z Agnieszką Wujek, koordynatorką projektu.


W Filii w Cielczy swój udział w projekcie zgłosiły panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, które na tą okazję przygotowały zupę szczawiową, roladę serową z kurczakiem, "krychanki" i babcine ciasteczka na druciku. Gotowanie odbyło się 29 czerwca 2012 r. na Sali Wiejskiej w Cielczy.

Z kolei Filia nr 2 gotowała 4 lipca 2012 r. w Sali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie. Uczestniczkami spotkania były przedstawicieli zespołu śpiewaczego Ciświczanie i uczennice ZSP nr 1 w Jarocinie. Tutaj można było spróbować zupy "pulpecik z pieczarkami", roladek ziemniaczanych z warzywami, sosu gulaszowego z ogórkiem, a na deser ciasto "pleśniak".

Zapraszamy na stronę  www.obywatelki.pl. Przepisy do wykorzystania zamieszczamy  tutaj.


* * *


2012-07-02 | Piknik z ciotami

Filia w Cielczy jarocińskiej Biblioteki wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Cielczy zorganizowały "Piknik z ciotami". Około 50 osób (panie i 1 pan) bawiło się na Sali Wiejskiej w Cielczy.


Jako poczęstunek przygotowano roladę serową z kurczaka z "krychankami" (danie, które było przygotowywane w programie "Liderki gotują") oraz kiełbaskę z grilla. Były tańce i śpiewy. Zorganizowano także różne konkursy np. podawanie piłeczki czy worka z niespodziankami, a wylosowaną rzecz zakładało się na siebie. Można było wylosować kapelusze, okulary, maski, spódnicę, bokserki męskie, a także koszulkę nocną. Była także konkurencja dla 4 osobowej drużyny: na kolanach jednej z osób umieszczono papierową kulkę. Zadanie polegało na przeniesieniu kulki do ostatniej osoby, bez użycia rąk. Najwięcej emocji wzbudził jednak konkurs z piosenkami. Drużyny miały za zadanie wypisać jak najwięcej tytułów piosenek z imionami, a następnie zaśpiewać fragment. Piosenki nie mogły się powtórzyć. Bardzo trudno było ocenić, która drużyna zwyciężyła, bo pomysłów było naprawdę dużo, dlatego ogłoszono remis i wszystkie panie otrzymały słodki upominek.

Głównym konkursem i jednocześnie biletem wstępu na zabawę było przyniesienie "czegoś na ząb". Potrawy były różne: sałatki, placki, ciastka, kiełbasa własnego wyrobu, ogórki kiszone, a także nalewka własnej roboty. Komisja miała trudne zadanie, ponieważ wszystko bardzo smakowało, ale w końcu wybrała trzy najsmaczniejsze potrawy: sernik, sałatkę z grzankami oraz nalewkę owocową, która zajęła pierwsze miejsce.