biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2012
(styczeń - czerwiec)

2012-06-29 | Młodzieżowe lektury na wakacje

Ostatniego dnia roku szkolnego 29 czerwca 2012r. klubowiczki z Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się by przed wakacjami porozmawiać o fajnych książkach, które poleciłyby wszystkim czytelnikom biblioteki, a także sobie wzajemnie, do przeczytania latem na leżaku, na plaży, w górach... Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-06-29 | Jarocińska grupa zabawowa wyróżniona

Miło nam poinformować, że zajęcia jarocińskiej grupy zabawowej, które odbywają się od września 2011 r. w Oddziale dla Dzieci w Bibliotece Głównej zostały wyróżnione w konkursie "Dzieci i rodzice w bibliotece". Na 30 zgłoszonych do konkursu scenariuszy 6 otrzymało równorzędne nagrody pierwsze, a 10 wyróżnień, w tym nasza grupa. Konkurs został ogłoszony przez Fundację A. Komeńskiego z Warszawy, która jest pomysłodawcą i patronuje grupom zabawowym w bibliotekach.

Dziękujemy w imieniu Kasi, Natalki, Zosi i Mateusza oraz ich opiekunów no i pań bibliotekarek Ani i Justyny.


* * *


2012-06-29 | Finał konkursów całorocznych

Tak jak zakończył się rok szkolny, tak swój finał miały też konkursy całoroczne. Odbywały się one w filiach, które mieszczą się w szkołach.


I tak w Filii nr 2 nagrody odbierali uczestnicy konkursu "Książkolub", w Filii nr 3 "Książkowej ruletki", w Filii w Cielczy "Wiem, bo czytam", w Filii w Golinie "Kto to napisał?", w Mieszkowie "Fajnie jest wiedzieć", a w Filii w Wilkowyi "Mądra głowa". Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach poszczególnych konkursów już po wakacjach.


Książki zostały ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2012-06-28 | O kobietach liderkach i obywatelkach

Szlakiem obywatelek - taki tytuł nosi wystawa, którą można było obejrzeć w holu Pałacu Radolińskich. Na ekspozycję składa się 20 wizerunków kobiet i ich organizacji prezentujących działalność liderską w różnych obszarach życia i różnych regionach Wielkopolski.


Wystawa jest projektem realizowanym przez Fundację Obywatelki.pl i ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat roli i miejsca kobiet w działalności obywatelskiej (publicznej), zwiększenie kompetencji liderskich (przywódczych) kobiet, upowszechnienie nowego wizerunku aktywnej kobiety - kompetentnej liderki, animatorki, menedżerki skłonnej do realizacji zadań na rzecz całego społeczeństwa (nie tylko kobiet), promocja postaw woluntarystycznych.


Wystawie towarzyszyło spotkanie z panią Agnieszką Wujek, dziennikarką zaangażowaną w aktywizację kobiet. Podczas spotkania padło wiele pytań dotyczących liderstwa kobiet: jak kobiety mogą działać na rynku lokalnym, skąd czerpać pomysły na taką działalność, czy warto się zrzeszać w stowarzyszenia czy fundacje, jak podzielić swój czas pomiędzy rodzinę a działalność społeczną? Pani Agnieszka zachęcała kobiety do wychodzenia ze swoimi pomysłami ale przede wszystkim do "chwalenia się" własną działalnością, bo często bywa tak, że kobiety realizują wiele pomysłów tylko niechętnie o nich mówią.
Wystawę można oglądać na piętrze w holu jarocińskiego ratusza.


* * *


2012-06-28 | O genealogii na Klubie Dyskusyjnym w Witaszycach

Dnia 28 czerwca w Filii w Witaszycach odbyło się spotkanie Klubu Dyskusyjnego z panem Wojciechem Jędraszewskim, prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" i z panią Barbarą Cywińską, członkiem tego towarzystwa. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-06-28 | Jak zbadać potrzeby mieszkańców - szkolenie dla bibliotekarzy

Dnia 27 czerwca 2012 roku bibliotekarze z bibliotek gminnych powiatu jarocińskiego wzięli udział w szkoleniu dotyczącym badań potrzeb użytkowników. Warsztaty odbyły się w ramach "Biblioteki pomysłów" - projektu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


Edycja 2012 nosi tytuł "Nie trafiać w próżnię czyli jak badać potrzeby mieszkańców" ma za zadanie przygotować bibliotekarzy do badań fokusowych i wywiadu. Warsztaty są też doskonałą platformą wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy bibliotekarzami. Biblioteka wojewódzka badaniami potrzeb mieszkańców zapoczątkowała coroczny cykl szkoleń poświęcony jednemu tematowi. Podsumowaniem będzie jesienna konferencja, na której dyrektorzy bibliotek gminnych omówią wyniki przeprowadzonych wśród mieszkańców badań.


Warsztaty przeprowadziły Grażyna Anna Sabiłło i Małgorzata Janiak - instruktorki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


* * *


2012-06-27 | Kobieco przed wakacjami

Czerwcowy Dyskusyjny Klub Książki był bardzo kobiecy. Po pierwsze uczestniczyły w nim prawie same panie (był tylko jeden pan). Po drugie omawiana lektura dotyczyła kobiet (prasa kobieca), a po trzecie po naszym spotkaniu panie zwiedziły wystawę dotyczącą kobiet zatytułowaną "Szlakiem obywatelek" i wzięły udział w spotkaniu "Liderstwo kobiet". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-06-26 | Koncert świętojański

Pragnąc promować nasze rodzime święto zakochanych czym jest Noc Świętojańska Filia nr 1 "Pod Ratuszem" zorganizowała koncert świętojański, który odbył się dnia 26 czerwca o godz. 18 w auli Pałacu Radolińskich. Koncert rozpoczął się ludowym akcentem czyli występem Zespołu Folklorystycznego "Snutki" z Potarzycy. Dzieci przypomniały piękne, ludowe melodie i pieśni. Kolejne muzyczne występy należały do uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie. Katarzyna Szeps wykonała utwory "Kwiat jednej nocy" i "Niepewność". Daniel Matysiak zaśpiewał piosenki: „Wielka miłość” i "Będziesz moją panią", a cały koncert zakończył brawurowym wykonaniem piosenki Edyty Geppert "Kocham cię życie" Mikołaj Nalewajko.


Poezję recytowała młodzież z kółka teatralnego "Maska" przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie: Dagmara Świerkowska i Daniel Kuliński.
Koncert był miłą formą spędzenia wolnego czasu, relaksu i pozytywnych emocji. Okazał się też dowodem na to, że młode pokolenie chętnie promuje poprzez taniec, śpiew i poezję polską Noc Kupały.

Zdjęcia BPMiG Jarocin oraz H. Czaplicki (więcej w  galerii).


* * *


2012-06-25 | Książkobus otworzył sezon na wakacyjne czytania na polanie

Kto odwiedził w poniedziałek jarocińską Bibliotekę Główną nie żałował. Tego dnia przed Pałacem Radolińskich zaparkował ogromny Książkobus, w którym grasował książkowy chochlik. Zapraszał dzieci do brzucha rekina, gdzie czytał książeczki i opowiadał o bardzo ważnych rzeczach. Najmłodsi mieli okazję porozmawiać o tym co czytają, kto im czyta i dlaczego czytanie jest takie ważne.


Jako pierwsi do Książkobusa weszli absolwenci pierwszego roku grupy zabawowej, która działa w Oddziale dla Dzieci. Czas oczekiwania na wejście do środka bajkowego autobusu umilały dzieciom zajęcia przygotowane przez panie bibliotekarki. Było malowanie kredą po asfalcie, oglądanie filmu o fantastycznych książkach i zabawy w naprawianie starych, zniszczonych książek oraz zabawy z chustą. Specjalnie na ten dzień Bibliotekę odwiedzili burmistrzowie Jarocina: pan Stanisław Martuzalski, Hanna Szałkowska i Mikołaj Kostka, którzy wypełnili czas oczekującym dzieciom czytaniem "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Wszystkie dzieci, które brały udział w zabawie otrzymały upominki od wydawnictwa Media Rodzina i Fundacji ABC XXI.


Książkobus zakończył w Jarocinie swoją urodzinową trasę, z okazji 20 lat wydawnictwa Media Rodzina. Przyjechał na zaproszenie Biblioteki i akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2012-06-24 | Uwolnić księdza, czyli relacja z gry miejskiej śladami księdza Niedźwiedzińskiego

Takie było główne zadanie drużyn biorących udział w grze miejskiej Śladami księdza Niedźwiedzińskiego, która odbyła się w piątek 22 czerwca. Do zabawy zgłosiło się 9 czteroosobowych drużyn z gimnazjów w Cielczy, Jarocinie, Łuszczanowie, Wilkowyi i Witaszycach oraz przedstawiciele trzech szkół ponadgimnazjalnych z Jarocina. Scenariusz gry zakładał odnalezienie księdza Niedźwiedzińskiego, który został napadnięty w drodze z pieniędzmi zebranymi przez wiernych na budowę kościoła.


Trasa biegła od cmentarza, gdzie znajduje się grób księdza, poprzez miejsca w Jarocinie, z którymi był związany: siedzibą dawnej "Gazety Jarocińskiej" i Urzędem Miasta. Uczestnicy zabawy musieli zajrzeć do konfesjonału w kościele św. Marcina, Filii nr 1 "Pod Ratuszem", Muzeum Regionalnego, a w tworzącym się Muzeum Polskiego Rocka odnaleźć koperty i ułożyć portret księdza, który należało zanieść na policję aby otrzymać kolejną wskazówkę. Najlepiej z szyframi, kodami i zagadkami poradziła sobie drużyna z Gimnazjum w Wilkowyi w składzie: Robert Banaszak, Filip Sieradzki i Tobiasz Szlachciak wraz z opiekunem panem Łukaszem Piechockim. Oni jako pierwsi dotarli do skrępowanego i ukrytego w Pałacu Radolińskich księdza Łukasza Ograbka z Parafii św. Marcina w Jarocinie. Mimo zmęczenia wszyscy uczestnicy podkreślali, że zabawa była świetna, choć nie łatwo było rozszyfrować kody i znaleźć odpowiednie skojarzenia z podanych wskazówek. Młodzież podkreślała, że dzięki grze poznali Jarocin przedwojenny, zwrócili uwagę na miejsca i budynki, które na co dzień mijają, nie znając ich historii, a także byli zadowoleni, że mogli wejść do wnętrza tworzącego się muzeum Spichlerz Polskiego Rocka.

W ogrodzie za Pałacem Radolińskich na wszystkich czekała woda, ognisko z kiełbaskami oraz nagrody: książki i dyplomy, które wręczał pan burmistrz Stanisław Martuzalski.

Organizatorami gry miejskiej wg scenariusza opracowanego przez panią Annę Ulatowską byli: Muzeum Regionalne w Jarocinie, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin , Parafia św. Marcina i Urząd Miejski w Jarocinie. Fundatorem kiełbasek był Zakład Mięsny Konarczak.

Grę zorganizowano z okazji Roku Księdza Niedźwiedzińskiego ogłoszonego przez Radę Miejską w Jarocinie.

Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2012-06-23 | Veto - szlachecka gra karciana w soboty w bibliotece

Od maja w soboty czytelnia Filii nr 1 "Pod Ratuszem" na zmianę z czytelnią w Bibliotece Głównej goszczą pasjonatów szlacheckiej gry karcianej Veto.


Veto! to Szlachecka Gra Karciana, w której pierwsze skrzypce gra XVII-wieczna butna szlachta, wpływowi i złociści magnaci, kozaccy zbóje i karczemni zawadiacy oraz piękne niewiasty. Jej celem jest osadzenie na tronie polskim swojego kandydata na króla - elekta. W tle usłyszysz świst szabel, huk po strzałach z krócicy, brzęk kufli i wesołe wiwaty kompanionów. Veto! to kolekcjonerska gra karciana, czyli taka, w której każdy z graczy buduje swoją własną, niepowtarzalną talię i gra nią z rywalami. W Veto! gracze mogą wybierać karty do swojej talii spośród kilkuset dostępnych wzorów. Każda karta ma swoje niepowtarzalne działanie i jest ozdobiona oryginalną ilustracją. Jeśli nie jest Ci już więcej potrzebna, możesz wymienić ją na inną wśród pozostałych graczy!

Fabularnie Veto! oparte jest na historii XVII-wiecznej Polski, książkach Sienkiewicza i Komudy oraz inwencji własnej autorów gry. Źródło: www.veto2ed.pl


* * *


2012-06-23 | Uroki Żerkowsko - Czeszewskiego Parku Krajobrazowego

Na majowym spotkaniu Klubu Dyskusyjnego w Filii w Witaszycach zapachniało lasem i wakacjami. Wszystko za sprawą gościa pana Jakuba Wojdeckiego z Nadleśnictwa Jarocin, który opowiadał o urokach Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-06-21 | Zwyczajna feministka czyli spotkanie z Manuelą Gretkowską

Pierwsze popołudnie w czasie Euro 2012 bez meczy jarocińska Biblioteka zagospodarowała na spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowską. Sala kominkowa w Pałacu Radolińskich zapełniła się w środę, 20 czerwca czytelniczkami i czytelnikami, którzy chcieli osobiście poznać autorkę "My zdies emigranty" czy najnowszego "Agenta".


Pisarka przedstawiając się wykorzystała anegdotę z wizyty w paryskiej restauracji, a potem opowiadała o byciu człowiekiem, Słowianinem, Polakiem, kobietą. Pytania publiczności dotyczyły twórczości literackiej, telewizyjno - filmowej oraz życia prywatnego pisarki i jej wizerunku jako osoby ekscentrycznej. Były też poruszane tematy feminizmu oraz polityki.

Po spotkaniu pisarka długo podpisywała książki i rozmawiała z czytelnikami. Zdjęcia: BPMiG Jarocin, H. Czaplicki oraz K. Górski.


* * *


2012-06-21 | Wachlowanie chustą i czytanie

Ostatnie przedwakacyjne spotkania z żółwiem Franklinem odbyły się w przedszkolu w Cielczy i Radlinie oraz w Łuszczanowie. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-06-21 | Mistrz pięknego czytania

Po raz drugi Filia w Golinie zorganizowała konkurs na mistrza pięknego czytania. Uczestnikami było 9 dzieci, uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Golinie. Konkurencje nie były proste. Należało przeczytać tekst m.in. w narciarskich googlach czy z cukierkami w buzi, a także rozwiązać zaszyfrowaną wiadomość, odgadnąć ukryte wyrazy lub wykreślić te, które nie pasowały do całości tekstu.


Jury w składzie: pani Agnieszka Borkiewicz dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, pani Urszula Kowalczyk dyrektor Szkoły Podstawowej w Golinie i pani Maria Wodarczyk dyrektor Niepublicznego Przedszkola w Golinie, po podliczeniu punktów ogłosiły mistrzów w poszczególnych kategoriach klasowych. I tak mistrzem pięknego czytania wśród klas pierwszych została Aleksandra Walczak, klas drugich Wiktoria Świątkowska, a trzecich Olivia Wieczorek.

Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i książki ufundowane przez Bibliotekę.


* * *


2012-06-21 | Czatowanie na facebooku, ciąg dalszy

Na czerwcowym spotkaniu Klubu e-Seniora kontynuowano temat Facebooka. Tym razem Bibliotekę "Pod Ratuszem" odwiedziły same panie. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-06-20 | Makrama na Klubie Magicznych Nożyczek

Na ostatnim spotkaniu Klubu Magicznych Nożyczek przed wakacjami królowała makrama. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-06-13 | Zapachniało wakacjami

W bardzo deszczowy dzień odbyło się ostatnie spotkanie grupy zabawowej przed wakacjami. Z planów zabawy w plenerze trzeba było zrezygnować ale to co zostało przygotowane w sali Oddziału dla Dzieci spełniło oczekiwania dzieci. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2012-06-13 | Emocje związane z EURO - kobiece relacje

Klubowiczki Filii w Golinie spotkały się przy kawie i słodkościach aby porozmawiać o ksiązkach oraz o Euro 2012. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-06-11 | Spotkanie z "Lokomotywą"

Tak się dobrze złożyło, że odwiedziny przedszkolaków w Filii nr 2 w ramach cyklu Spotkania z Bajeczką, przypadło na Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tak jak wszędzie w tym roku dzieci bawiły się w lokomotywę. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-06-11 | Odjazdowe czytania "Lokomotywy"

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbył się we wszystkich dziewięciu filiach naszej Biblioteki pod znakiem "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Do czytania zostali zaproszeni burmistrzowie Jarocina, dyrektorzy szkół, przedszkoli, kolejarze i pani dyrektor Biblioteki oraz regionalistki panie Janina Grala i Jadwiga Podeszwa, która czytała tekst Tuwima w gwarze wielkopolskiej (patrz relacja z konkursu gwarowego). W każdej bibliotece odjeżdżał pociąg z 10 wagonami z wiersza. Panie bibliotekarki przygotowały bilety lub znaczki wagonów oraz same wagony i lokomotywy. W kilku filiach dzieci same wykonały obrazki do swoich przedziałów pociągowych.

W czytaniach udział wzięło ok. 660 dzieci! zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Wszystkich jednak pobiła Filia nr 2, która do zabawy zaprosiła całą szkołę: dzieci z podstawówki i młodzież z gimnazjum - 283 osoby. Zdjęcia z OTCD 2012 do obejrzenia w  Galerii.

Sponsorem głośnych czytań było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Monika pana Mieczysława Solińskiego z Jarocina, a zakładki i gadżety Fundacja ABC XXI.


* * *


2012-06-06 | Jarocin gwarą stoi - spotkanie z Juliuszem Kublem

O godzinie 17.00 rozpoczęło się spotkanie z Juliuszem Kublem, przy kawie zbożowej i tradycyjnym placku z rabarbarem. Zanim jednak gość zaczął opowiadać, licznie przybyłą publiczność w dobry humor wprawiła pani Jadwiga Podeszwa swoją parafrazą "Lokomotywy" Juliana Tuwima, która

...tak lofrowała, tak cumprowała
jak piułka na gumce płedskakiwała
i tak po torach sie rozpyndziuła
jak klympa na łynce, co sie pogziuła.
oż w jarocinie jum zatrzymali
żeby nie gnała po szynach dalij...

Następnie odbyło się wręczenie nagród w dwóch konkursach. Pierwszym był konkurs na slogan reklamujący usługi bankowe WBK w gwarze. Komisja w skład, której wchodzili przedstawiciele Banku WBK S.A., Biblioteki i pani Jadwiga Podeszwa, wybrało hasło pani Anna Lepczak:

Szczun zez dziewuchom
Bamber czy szkieł
Młedy i stary (jeszcze na fleku)
Ruk-cuk przelejum
Bejmy w WBK-u!

Pozostali uczestnicy otrzymali także nagrody - książki, które wręczał przedstawiciel Banku Zachodniego WBK S.A. Oddział w Jarocinie pan Jan Matuszak.


Drugim konkursem, był majowy konkurs gwarowy jaki odbywał się na łamach „Gazety Jarocińskiej”. Nagrody książkowe wszystkim uczestnikom tego konkursu wręczał redaktor naczelny Gazety pan Piotr Piotrowicz. Najwięcej punktów zdobyli: Hubert Sobocki, Wanda Nelka, Sylwia Podlewska i Anna Wach.


Po nagrodach przed zebraną publicznością zaprezentowały się dwie laureatki II i III miejsca przedpołudniowego konkursu gwarowego dla młodzieży: Marta Sroczyńska z Żerkowa i Agata Konieczna z Jarocina. Po młodzieży głos zabrał nasz gość Juliusz Kubel, który bawił zebranych niuansai naszej mowy, zaprezentował kilkanaście gawęd starego Marycha, m.in. o zaginięciu Froncki, żony Marycha, i o tym jak Froncka wybierała się na konkurs piękności. Były też zadania dla publiczności, zagadki i takie tam godanie. Na zakończenie wszyscy zebrani złożyli przysięgę, że będą mowy wielkopolskiej bronić i się nią posługiwać i oczywiście kibicować Kolejorzowi bez względu na miejsce w tabeli. Dodatkowo pani dyrektor Biblioteki Agnieszka Borkiewicz otrzymała w darze kopie pierwszej gawędy jaką odczytał Marian Pogasz na antenie Radia Merkury Poznań.

Projekt "Ryczka, tytka i wymborek" został dofinansowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK S.A. W ramach programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży.

Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2012-06-06 | Jarocin gwarą stoi - finał konkursu dla młodzieży

Po raz drugi Filia nr 1 "Pod Ratuszem" porwała Jarocin do godanio po naszymu. W poniedziałek 4 czerwca 2012 r. odbył się finał tegorocznego projektu "Ryczka, tytka i wymborek czyli swojskie klekotanie", którego gościem specjalnym pan Juliusz Kubel, znany przede wszystkim jako autor gawęd gwarowych "Blubrów starego Marycha" emitowanych na antenie Radia "Merkury" Poznań.

O godzinie 11.00 odbył się II etap konkursu gwarowego dla młodzieży. Na pięć finalistek czekały zadania, takie jak: przetłumaczenie zdań gwarowych, podanie określeń gwarowych na przedmioty schowane w tytkach, np. szczotka do szorowania, szpulka nici itp., czy znalezienie ukrytych wyrazów gwarowych w zdaniach. Na zakończenie każda z dziewcząt prezentowała przygotowany przez siebie tekst gwarowy na temat "Kibol wew famule". Tak, Euro 2012 nie ominęło nawet konkursu w bibliotece.


Decyzją jury konkursu, w skład którego weszli: Juliusz Kubel (przewodniczący), pani Jadwiga Podeszwa (regionalistka, autorka książki "Gwara Ziemi Jarocińskiej") i Anna Kopras-Fijołek (dziennikarka "Gazety Jarocińskiej") pierwsze miejsce zajęła Sylwia Pawlak z Zespołu Szkół w Cielczy, drugie Marta Sroczyńska z Gimnazjum w Żerkowie, trzecie Agata Konieczna z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie. Dwa czwarte miejsca zajęły: Estera Kubiak z Zespołu Szkół w Cielczy i Natalia Mąka z Niepublicznego Gimnazjum w Golinie. Uczestniczki otrzymały dyplomy oraz nagrody: książki w formie tradycyjnej i audio.

Więcej zdjęć w  Galerii.


* * *


2012-06-02 | Lokomotywa i Siedmiomilowe buty na początek OTCD

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom został zainicjowany przez jarocińską Bibliotekę w czasie festynu z okazji Dnia Dziecka w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Do głośnego czytania "Lokomotywy" Juliana Tuwima zaproszenie przyjęli trzej burmistrzowie Jarocina: pan Stanisław Martuzalski i wiceburmistrzowie pani Hanna Szałkowska i Mikołaj Kostka. Dzieląc się na rolę przeczytali pięknie wiersz zasłuchanym dzieciom, a potem poczęstowali ich słodyczami.


Po "Lokomotywie" odbyło się pierwsze głośne czytanie "Siedmiomilowych butów". Książka, która miała swoją premierę dwa dni wcześniej w jarocińskim Muzeum Regionalnym, została napisana specjalnie dla dzieci przez znaną regionalistkę panią Janinę Gralę i zilustrowana przez jarociniankę panią Małgorzatę Kwiecińską. Opowiada historię Basi, która znajduje buty, dzięki którym poznaje Ziemię Jarocińską, zabytki, historię i kulturę. W czasie słuchania bajki, dzieci miały okazję do tworzenia własnych ilustracji do tekstu, które potem oceniała ilustratorka "Siedmiomilowych butów".


Po czytaniu dzieci, które brały udział w malowaniu otrzymały w nagrodę książki z dedykacjami od autorek. Pani Janina Grala oraz pani Małgorzata Kwiecińska przeniosły się potem do Filii nr 1 "Pod Ratuszem", gdzie do godziny 18.00 trwała promocja "Siedmiomilowych butów". Książeczka, w cenie 15 zł jest dostępna w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" oraz w Muzeum Regionalnym w Jarocinie.


* * *


2012-05-31 | Bibliostory, czyli jak zrobić komiks o bibliotece

Komiks, najczęściej niesłusznie kojarzony z literaturą dziecięcą, był tematem spotkania młodzieży z jarocińskich szkół ponadgimnazjalnych ze znanym rysownikiem Michałem Słomką, które odbyło się w czwartek 31 maja 2012 r. w czytelni Biblioteki Głównej w Jarocinie. Prowadzący w ciekawy sposób opowiadał o tym skąd się wzięła idea komiksu, o jego historii i o tym do czego był on wykorzystywany, m.in. w celach propagandowych podczas wojny, w obozach koncentracyjnych, do wyrażania własnych poglądów w czasach PRL-u. Zwrócił młodzieży uwagę na to, że aby narysować dobry komiks trzeba mieć dobry temat, pomysł. Należy opowiadać historię tak, by pamiętać, że czytając komiks czyta się obrazki, a tekst ogląda.


Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna. Pan Michał podał uczestnikom trzy pierwsze klatki i poprosił o dorysowanie reszty historii, którą później ocenił. Młodzież zgodnie stwierdziła, że spotkanie było bardzo ciekawe tylko za krótkie.

Warsztaty stanowią wprowadzenie do udziału w konkursie Bibliostory - na komiks opisujący swoją ulubioną bibliotekę publiczną, który organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Więcej szczegółów o konkursie  tutaj.


* * *


2012-05-30 | Piłkarska grupa zabawowa

W ostatnią środę maja dzieci z grupy zabawowej wraz ze swoimi opiekunkami i mamami bawiły się w Euro. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2012-05-28 | O bankowości dla klubowiczów w Witaszycach

Dnia 25 kwietnia w Filii w Witaszycach odbyło się spotkanie Klubu Dyskusyjnego z przedstawicielem Banku Zachodniego WBK panem Janem Matuszakiem pod hasłem "Funkcjonowanie bankowości w oparciu o Internet". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-05-28 | Magiczny decoupage

Na majowym spotkaniu Klubu Magicznych Nożyczek odbyły się warsztaty decoupage. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-05-25 | Urodziny Młodzieżowego DKK z Ewą Nowak

W czwartek 24 maja 2012 r. na spotkanie autorskie do naszej biblioteki przyjechała pani Ewa Nowak. Pisarka przyjęła zaproszenie członkiń Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w Filii Nr 2, i który właśnie w maju obchodzi swoje pierwsze urodziny. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-05-24 | Czy strach ma wielkie oczy?

Majowe czytanie przygód żółwika Franklina w przedszkolu w Cielczy i Radlinie pokazało dzieciom, że każdy z nas może się czegoś bać. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-05-23 | Warsztaty biżuterii w Wilkowyi

W sobotę, 19 maja 2012 r. w Filii w Wilkowyi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin odbyły się warsztaty robienia biżuterii, a konkretnie kolczyków. Osiemnaście osób dziewcząt i pań zmagało się z koralikami i półfabrykatami do tworzenia biżuterii.


Na zajęciach można było dowiedzieć się co to jest bigiel czy baranek oraz przekonać się jak duży jest wybór wśród koralików. Własnoręcznie wykonaną biżuterię uczestniczki warsztatów zabrały do domu. Zajęcia prowadziła Joanna Jarecka, bibliotekarka z Filii w Wilkowyi i miłośniczka ręcznych robótek.


* * *


2012-05-21 | Złośliwe spotkanie na pomarańczowym dywanie

Majowe spotkanie na "Pomarańczowym dywanie" poświęcone było jak zwykle emocjom. Tym razem rozmawialiśmy o złości. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-05-21 | Gruzińskie klimaty na majowym DKK

Tym razem dzięki książce Anny i Marcina Mellerów "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji" zawitaliśmy do Gruzji. Kraju pięknego, dzikiego i szalonego. Jak piszą autorzy książka powstała z miłości do Gruzji. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-05-16 | Portret mamy "z odzysku"

Pierwsze majowe spotkanie grupy zabawowej odbyło się 16 maja. Wszystko przez wymianę okien i robienie porządków. Dzieci zjawiły się po dośc długiej przerwie pełne energii i ciekwości, co dziś będziemy robić. A na dziś zaplanowano temat bycia małym i dużym oraz bycia dzieckiem i mamą. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2012-05-15 | Tydzień Bibliotek 2012

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek "Biblioteka ciągle w grze" zainspirowało nas do przeprowadzenia akcji promocyjnej usług bibliotecznych i samych bibliotek wśród mieszkańców dzielnic Jarocina oraz miejscowości wiejskich.


Na tę okazję wydrukowano plakaty oraz pocztówki, które rozmieszczono wszędzie tam gdzie skupiają się mieszkańcy: w sklepach czy na przystankach autobusowych. Filia w Wilkowyi pozyskała przychylność pani sołtys, która rozdawała kartki osobom robiącym opłaty.


Poza promocją odbywały się tradycyjne głośne czytania bajek, baśni, lektur szkolnych, gry i zabawy, słodkie konkurencje oraz obowiązkowo czytania piłkarskie i zajęcia na boisku lub sali gimnastycznej, a także zajęcia pt. opiekunowie zapomnianych książek, gdzie dzieci po obejrzeniu filmu pt. "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" wcielały się w role lekarzy książek i ratowały stare i zniszczone egzemplarze, przywracając im dawną świetność i zapewniając powrót na półki i do czytelników.
* * *


2012-05-11 | Ryczka wystartowała

Ryczka, tytka i wymborek czyli swojskie klekotanie pierwszy etap konkursu gwarowego odbył się 9 maja 2012 r. w Pałacu Radolińskich. Test pisemny rozwiązywało 24 uczniów z gimnazjów z terenu miasta, gminy i powiatu jarocińskiego. Zadania były dość trudne i podchwytliwe. Należało wyjaśnić m. in. znaczenie wyrazów, np. kejter, nudle, leberka, bigiel, ułożyć zdania z gwarowymi wyrazami czy rozwiązać krzyżówkę. Większość uczestników nie miała problemów z testem, choć zdarzyły się tzw. kwiatki, np. Rymby pływały w stawie lub Ulica jest waska jak tunel.


Do finału przeszło pięć uczennic, które otrzymały największą ilość punktów: Marta Sroczyńska z Gimnazjum w Żerkowie - 49,5 pkt.; Natalia Mąka z Niepublicznego Gimnazjum w Golinie - 49,5 pkt.; Agata Konieczna z Zespołu nr 3 w Jarocinie - 49 pkt.; Sylwia Pawlak i Estera Kubiak z Zespołu Szkół w Cielczy z 49 pkt.

Finał odbędzie się 4 czerwca 2012r. w Pałacu Radolińskich, o godzinie 11.00 - gościem specjalnym będzie Juliusz Kubel. Dziewczyny będą prezentować m.in. tekst w gwarze pt. Kibol wew famule, nawiązując do Euro 2012.

Przypominamy, że na łamach Gazety Jarocińskiej trwa konkurs gwarowy, a także czekamy na Państwa propozycje sloganu reklamującego usługi bankowe, który ogłosił jarociński oddział Banku Zachodniego WBK. Projekt dofinansowany z grantu Fundacji Banku Zachodniego WBK SA - Bank Ambitnej Młodzieży.


* * *


2012-05-11 | Facebook na Klubie e-seniora

Na kolejnym spotkaniu Klubu e-Seniora seniorzy skupili się na komunikacji. Spotkanie odbyło się tym razem w wypożyczalni Biblioteki "Pod Ratuszem" w pomieszczeniu kącika komputerowego, dnia 10 maja. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-05-08 | Odjazdowy bibliotekarz po raz drugi

W niedzielę, 6 maja bibliotekarki Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin rozpoczęły obchody Tygodnia Bibliotek rajdem rowerowym Odjazdowy Bibliotekarz. Jarocińska biblioteka po raz drugi przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej w 2010 roku przez łódzkie bibliotekarki. Odjazdowy Bibliotekarz to rajd mający na celu integrację bibliotekarzy, miłośników książek, bibliotek(arek) i rowerów.


Niepewna pogoda i nagłe ochłodzenie sprawiły, że na tegoroczną trasę rajdu bibliotecznego wyruszyło 50 cyklistów, w tym burmistrz Jarocina pan Stanisław Martuzalski, który na starcie wręczył róg obfitości i złożył życzenia dla jarocińskich bibliotekarek na ręce pani dyrektor Agnieszki Borkiewicz.


Osiemnastokilometrowa trasa prowadziła spod Pałacu Radolińskich przez Cielczę, Radlin, Wilkowyję i Annapol z powrotem pod Pałac, na którego tyłach po rajdzie odbyło się ognisko. Uczestnicy rajdu mogli upiec przywiezione przez siebie kiełbaski, a także kupić regionalia i książki z czytelni naukowej. Zostały też rozlosowane nagrody ufundowane przez Bibliotekę oraz przez ogólnopolskich sponsorów akcji "Odjazdowy Bibliotekarz": wydawnictwa: Nisza, Kojro, Esprit oraz księgarnię internetową Gandalf. Nagród było blisko 50, więc niemal każdy z uczestników rajdu wszedł z drobnym upominkiem.


Szczególnie dziękujemy przedstawicielowi Grupy Ratownictwa Medycznego Pa-Ra_Med Group oraz Straży Miejskiej, którzy zadbali o nasze zdrowie i bezpieczeństwo towarzysząc nam na rowerach na całej trasie rajdu. Straż Miejska także pilotowała nas prowadząc i zamykając peleton swymi samochodami.


* * *


2012-04-24 | Żydowskim okiem o poezji i życiu

Swój najnowszy zbiór wierszy pt. "Opowieści lasku żydowskiego" promował we wtorek 24 kwietnia 2012r. w jarocińskiej bibliotece Aleksander Rozenfeld. Autor czytał wiersze i opowiadał w jakich okolicznościach powstawały. Często też nawiązywał do aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie, mówił o tym co jest naprawdę ważne w życiu człowieka, i że wartością nadrzędną powinna być prawda i wiara.


Czytelnicy zgromadzeni na spotkaniu pytali o życie osobiste pisarza, refleksje związane z kulturą, literaturą i polityką. Spotkanie było możliwe dzięki Wydawnictwu Zysk i S-ka z Poznania.

Zdjęcia E. Kubasik.


* * *


2012-04-24 | Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - tak mijał u nas

23 kwietnia 2012r. w każdej filii jarocińskiej Biblioteki rozdawano czytelnikom książki "Dzieje Jarocina".


Odbywały się też zajęcia, lekcje biblioteczne o historii książki i pisma oraz akcje zaskakujące odwiedzających: róże z bibuły lub tworzenie książkowych drzew dobrej książki.
* * *


2012-04-24 | Spotkanie z bajeczką podróżniczą

Na zajęciach z cyklu Spotkanie z Bajeczką dzieci wybrały się w podróż. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-04-24 | Spotkanie koalicyjne w Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w jarocińskiej bibliotece upłynął pod znakiem spotkania z przyjaciółmi. Z okazji tego święta do auli Pałacu Radolińskich zostali zaproszeni wszyscy Ci, którzy wspierają, pomagają i aktywnie uczestniczą w działaniach podejmowanych przez Bibliotekę na rzecz promocji książki. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z panią burmistrz Hanną Szałkowską, radni, przedstawiciele lokalnej prasy oraz placówek edukacyjnych: przedszkoli i szkół, a także stowarzyszeń, służb mundurowych i innych instytucji kultury działających na terenie miasta i gminy Jarocin.


Gości przywitano krótkim spotem Czytaj! Zobacz więcej - kampanii społecznej promującej czytelnictwo wśród Polaków, po którym głos zabrała dyrektor Biblioteki pani Agnieszka Borkiewicz. Omówiła wspólne, koalicyjne działania roku 2011, podkreślając zaangażowanie osób i instytucji wspierających działania Biblioteki i zaprosiła zebranych do wysłuchania krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie.


Po muzycznym przerywniku wręczone zostały dyplomy uznania za życzliwość i wsparcie oraz za aktywny udział tym wszystkim, którzy wsparli głośne czytania w roku szkolnym 2010/2011 w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom i naszej nagrody za przeprowadzone działania na rzecz Fundacji ABC XXI i medalu, który otrzymaliśmy 24 marca w Warszawie. Nagrody i dyplomy otrzymali także uczestnicy konkursu fotograficznego "Mój domowy regał z książkami", jaki ogłosiła Biblioteka Główna. Pierwsze miejsce zajęła Julia Karolczak, drugie Katarzyna Wichłacz - Piechocka, trzecie miejsce Jakub Staszak. Ich zdjęcia będzie można oglądać od 6 maja w holu Biblioteki Głównej.


Po tych uroczystościach list od burmistrza Jarocina pana Stanisława Martuzalskiego przeczytała pani wiceburmistrz Hanna Szałkowska. Słowa w nim zawarte zainicjowały dyskusję wszystkich zebranych na temat Biblioteki, kultury i działań jakie są podejmowane na jej rzecz w Jarocinie. Uczestnicy spotkania szybko przenieśli się z dyskusją na taras w ogrodzie. Przy kawie, rogalikach i pięknej pogodzie rozmawiano o nie tylko książkach.


* * *


2012-04-24 | Okna przyjechały tirem

Jakie było zaskoczenie gdy wczesnym rankiem przed Bibliotekę zajechał wielki tir. Gdy została podniesiona plandeka okazało się, że przywiózł nam nowe okna.


Oto jak wygląda wymiana okien w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich.


* * *


2012-04-23 | Spotkanie autorskie w Golinie z okazji święta książki

Światowy Dzień Książki w Filii w Golinie miał bardzo świąteczny charakter. Po południu odbyło się tam spotkanie autorskie z Dominiką Banaszak, autorką książki "Opowiem wam o Geraldine". Pisarka pochodzi z naszych stron, jest absolwentką jarocińskiego liceum, ma tu rodzinę, którą często odwiedza. Spotkanie miało zatem charakter bardzo osobisty.


Pani Dominika ujęła czytelniczki swoją bezpośredniością i ciekawym sposobem opowiadania. Tematy rozmów zmieniały się jak w kalejdoskopie: od tych literackich, związanych z pracą pisarki, poprzez wątki osobiste, rodzinne, a także studia i zainteresowanie językiem i kulturą Norwegii. Pani Dominika przyjechała na zaproszenie Klubu Przyjaciół Książki w Golinie.

Zdjęcia V. Zachwiej i E. Kubasik.


* * *


2012-04-18 | Spotkanie z "Anią z Zielonego Wzgórza"

Dnia 18 kwietnia 2012r. na kolejne zajęcia z cyklu Spotkanie z Lekturą przybyli uczniowie kl. VI Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-04-18 | Czekoladowe spotkanie z Franklinem

Czytanie w przedszkolu w Cielczy i Radlinie upłynęło pod znakiem czekolady. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-04-18 | Co pływa, a co tonie

Na kolejnym spotkaniu naszej grupy zabawowej dzieci wraz ze swoimi opiekunkami sprawdzały co pływa, a co tonie. Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2012-04-18 | "Oskarżona" na kwietniowym spotkaniu DKK

"Stoi przed państwem niezrównoważona, moralnie niedorozwinięta psychopatka bez charakteru, o neurotycznych tendencjach, z zawyżonym poczuciem własnej wartości, czego dowodzi jej marzenie, by zostać pisarką." Słowami diagnozy z kliniki psychiatrycznej scharakteryzowała siebie Mariella Mehr odbierając tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Bazylei. Autorka "Oskarżonej" - kwietniowej lektury Dyskusyjnego Klubu Książki, to Szwajcarka urodzona w rodzinie Jeniszów (Cyganów).

Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-04-04 | Zajączkowo na grupie zabawowej

Dzień przed szukaniem zajączka w Oddziale dla dzieci swoje przedświąteczne spotkanie miały dzieci z grupy zabawowej. Zajęcia obfitowały w wiele niespodzianek już od samego początku, albowiem po raz pierwszy naszym gościem był tata! Szerzej na podstronie  Grupa zabawowa.


* * *


2012-04-04 | Książki o niepełnosprawnych na kwietniowym spotkaniu DKK Trójka

Na spotkaniu klubu w dniu 3 kwietnia 2012r. rozmawiałyśmy o książce Moniki Krajewskiej "Mój młodszy brat". To ważna książka, gdyż porusza trudny temat niepełnosprawności, choroby, inności i ich postrzegania w życiu codziennym: w szkole, w rodzinie, w miejscach publicznych… Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-04-03 | Bajkowe bajkowanie

W dzień urodzin Hansa Christiana Andersena 2 kwietnia 2012 r., który jest ogłoszony jako Światowy Dzień Książki dla Dzieci odbył się konkurs "Bajkowanie". Organizatorem był Oddział dla Dzieci Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych rozwiązywali test wiedzowy z treści lektur: "Plastusiowy pamiętnik", "Dzieci z Bullerbyn" oraz "Przygody Koziołak Matołka". Potem przyszedł czas na trzy konkurencje inspirowane ltymi książkami: m.in. robienie zakupów w sklepie w Bullerbyn, robienie porządku w piórniku, w którym mieszkał Plastuś oraz slalom Koziołka Matołka między regałami. Na zakończenie każda drużyna wraz ze swoją panią przedstawiła krótką scenkę z wybranej lektury.


Po podliczeniu punktów jury w składzie: pani Justyna Daniel, Lidia Leśna i Alina Przybylska z jarocińskiej Biblioteki Głównej ogłosiły, że pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Roszkowa w składzie: Natalia Cuprych, Oliwia Szymańska i Patrycja Marcinkowska, drugie drużyna ze Szkoły Podstawowej z Potarzycy: Amelia Ignasiak, Nikola Śnieżek i Wiktoria Grygiel; trzecie drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie: Dominika Pochanke, Aleksander Biegański i Angela Wiecha i czwarte drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie: Norbert Kosmowski, Julia Muc i Jakub Szymański.

Dzieci otrzymały dyplomy i książki ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2012-04-02 | Noc z Andersenem - po raz pierwszy

Pod czujnym okiem opiekunów 19 dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej w Wilkowyi spędziło noc w bibliotece. Filia w Wilkowyi jarocińskiej biblioteki zamieniła się w dniach 30 i 31 marca 2012r. w krainę baśni H. Ch. Andersena. Biletem wstępu była własnoręcznie przygotowana kartka urodzinowa dla autora znanych bajek. Na początku nocnych zmagań dzieci zostały podzielone na pięć grup i rozpoczęła się zabawa. Wstępem było wysłuchanie baśni H. Ch. Andersena: "Świniopas", "Pewna wiadomość" i "Szybkobiegacze". Po nich nastąpiła baśniowa gra planszowa.

Sporo frajdy sprawiło dzieciom szukanie kopert porozwieszanych w korytarzach szkoły i wykonywanie ukrytych w nich zadań. Jednak nic nie zastąpiło nocnych poszukiwań tajemniczych skrzyń po ciemnych korytarzach szkoły i pomieszczeniach biblioteki. W pudłach były ukryte różne materiały oraz kartka z zadaniem, którym było ubranie cesarza w nowe szaty.

Przed północą przybył pierwszy gość - dyrektor Biblioteki pani Agnieszka Borkiewicz, przynosząc nieustraszonym czytelnikom słodkości. Zaś o północy pojawił się zapowiadany i długo oczekiwany gość - Pan Andersen, którego rolę odegrał dyrektor Zespołu Szkół w Wilkowyi pan Andrzej Dworzyński. Przeczytał dzieciom baśń "Nowe szaty cesarza", którą dzieci wysłuchały z zaciekawieniem. Była też słodka niespodzianka.


Udało się nam także połączyć internetowo z czeskimi sąsiadami i nastąpiło wspólne czatowanie. Mimo późnej godziny dzieci bawiły się jeszcze z chustą animacyjną i tunelem, a potem wszyscy uczestnicy udali się do biblioteki na filmową bajkę pt. "Calineczka", dzięki której większość z nich zasnęła. Rano, o godzinie 7.30 każda drużyna posadziła fasolki, które zbierane były jako punkty za konkurencje podczas nocy. Każdy uczestnik otrzymał też dyplom bibliotecznego nocowacza pierwszej nocy z Andersenem. Dzieci, choć zmęczone, były bardzo zadowolone, i nie mogą doczekać się kolejnej nocy w bibliotece.

Noc z Andersenem jest międzynarodowym przedsięwzięciem organizowanym z okazji urodzin H. Ch. Andersena i Dnia Książki dla Dzieci. Imprezę tę kilka lat temu zapoczątkowała Knihovna Bedricha Benese Buchlowana z Czech. W tym roku po raz pierwszy do projektu dołączyła Filia Wilkowyi naszej biblioteki.


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin serdecznie dziękuje Zarządowi Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Jarocinie za ufundowanie pysznych drożdżówek dla dzieci oraz wszystkim, dzięki którym pierwsza Noc z Andersena mogła się odbyć.


* * *


2012-03-30 | Ciekawostki o Witaszycach

Temat marcowego spotkania Klubu Dyskusyjnego "Z dziejów Witaszyc - fakty, podania i legendy" przedstawił Mieczysław Waszak - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-03-28 | Medal za czytanie już w Bibliotece

We wtorek 27 marca 2012 r., w budynku Biblioteki Narodowej w Warszawie, koordynator akcji Cała Polska czyta dzieciom z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin Justyna Daniel, odebrała medal z rąk Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas. Jarocińska książnica znalazła się wśród 20 nagrodzonych bibliotek, szkół, przedszkoli, księgarni oraz osób prywatnych koordynujących i liderujących działaniom promującym głośne czytania w roku szkolnym 2010/2011. Doceniono nasze czytania na plaży, projekt Zaczytane lato i Noc detektywów, a także cykliczne czytania, które odbywały się i odbywają we wszystkich filiach naszej Biblioteki.


Nagrody były wręczane na początku konferencji "Mądre wychowanie", podczas której swoje wykłady na ten temat mieli wykładowcy z filozofii, socjologii, psychologii, neurobiologii i fizyki.
Dzień wcześniej odbyła się uroczysta gala 10 lecia akcji Cała Polska czyta dzieciom w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Podsumowała ona dekadę działalności Fundacji ABCXXI. Wręczone zostały nagrody koordynatorom 10-lecia, pisarzom, których książki przekazują mądre wartości, a także sponsorom i darczyńcom.

Ta prestiżowa nagroda to ogromna radość i docenienie działań naszych bibliotekarzy, zwłaszcza tych działań, których często nie widać w mediach. Ale efekty naszych akcji dadzą o sobie znać gdy dzieci, którym czytamy będą dorosłe. Pamiętajmy czytaj dziecku codziennie 20 minut dziennie.


* * *


2012-03-26 | Warsztaty quillingu

W ramach Klubu Magicznych Nożyczek 23 marca odbyły się zajęcia z quillingiem w roli głównej, które prowadziła nasza koleżanka z Filii w Cielczy Jolanta Konieczna. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-03-26 | O mitologii po raz szósty

Szósta już edycja konkursu "U źródeł kultury europejskiej" odbyła się dnia 23 marca w auli Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Organizatorzy konkursu: Filia Biblioteczna w Cielczy i Gimnazjum w Cielczy zaprosiły w tym roku do udziału oprócz gimnazjów z terenu gminy również gimnazja z terenu powiatu jarocińskiego.


Dwuosobowe drużyny rozwiązywały test ze znajomości mitologii greckiej i Biblii, rozpoznawały obrazy, tłumaczyły znaczenie mitologicznych i biblijnych związków frazeologicznych oraz musiały skojarzyć wylosowany przedmiot z bohaterem lub wydarzeniem ze starożytności. Poprawność odpowiedzi oceniało jury w składzie: Laura Paluszkiewicz - emerytowana nauczycielka języka polskiego, Lidia Dopierała dyrektor Zespołu Szkół w Cielczy, Agnieszka Borkiewicz dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz ks. Łukasz Ograbek z parafii Św. Marcina. Nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Biblioteka Miasta i Gminy Jarocin. Słodki poczęstunek przygotowali rodzice uczniów klasy I b Zespołu Szkół w Cielczy.


Laureaci: pierwsze miejsce: Dominika Kubis i Agata Nowicka z Gimnazjum nr 1 w Jarocinie; drugie miejsce: Marta Dryjańska i Dominik Borowczyk z Gimnazjum w Kotlinie; trzecie miejsce: Gabriela Bartniczak i Sandra Bartniczak z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie.

Konkurs przygotowały panie: Jolanta Konieczna z Filii w Cielczy oraz Natalia Bachorz i Maria Rogala polonistki z Zespołu Szkół w Cielczy.


* * *


2012-03-22 | Kursy komputerowe także w Witaszycach!

Filia w Witaszycach rozpoczęła prowadzenie kursów komputerowych zaadresowanych dla mieszkańców wsi. Dnia 19 marca odbyły się pierwsze zajęcia komputerowe, w których uczestniczyły trzy odważne panie, chcące nauczyć się pracy na komputerze.


Na początku zapoznały się z programem Paint, który pomógł im oswoić się z myszką komputerową. Następnie przeszły do pracy w programie Microsoft Word i poznawały jego podstawowe funkcje. Wszystkie panie wyraziły chęć kontynuowania nauki.


* * *


2012-03-21 | Wiosenne czytania w bibliotekach

Zapachniało wiosną w trzech filiach jarocińskiej biblioteki. W Cielczy, Golinie i Witaszycach panie bibliotekarki zaprosiły najmłodszych czytelników z miejscowych przedszkoli na wiosenne głośne czytania, gry i zabawy. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-03-21 | Wiersze z szuflady na zielono

W dniu 21 marca w filii w Witaszycach odbył się finał konkursu "Wiersze z szuflady". Tematem trzeciej edycji był "Świat w zielonym kolorze". Konkurs, jak co roku, cieszył się sporym zainteresowaniem, wzięło udział około 40 dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów, którzy przesłali ponad 80 wierszy.

Nagrodzono 6 osób: Annę Banaszak, Zuzannę Gabryszak, Paolę Jarocką, Darię Poch, Katarzynę Woźniak i Beatę Zawisła. Nagrody w postaci książek ufundowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Dyplomy i nagrody wręczała pani dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz. Na spotkaniu nagrodzone osoby podzieliły się swoimi doświadczeniami w pisaniu wierszy. Gratulujemy Rodzicom i dyrekcji szkół utalentowanych uczniów.


* * *


2012-03-21 | Szukanie śladów wiosny

Pierwszy dzień wiosny w grupie zabawowej upłynął pod znakiem szukania oznak wiosny. Po przeczytaniu przygód skrzata Ozimka, który szukał spóźnionej wiosny, dzieci opowiadały o tym czy zauważyły ślady nowej pory roku, gdy szły na nasze spotkanie. Szerzej na podstronie Akcje i projekty -  Grupa zabawowa.


* * *


2012-03-21 | Poezja rozbrzmiała na jarocińskim rynku

Jarocińska Biblioteka stawia na głośne czytania dzieciom - to wiemy! Ale dlaczego nie czytać dorosłym? Filia nr 1 "Pod Ratuszem" przywitała tegoroczną wiosnę poezją . 21 marzec to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Wykorzystując tę okazję czytaliśmy na jarocińskim rynku wiersze polskich poetów wspólnie z młodzieżą należącą do kółka teatralnego "Maska" przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Akcję naszą poparła pani burmistrz Hanna Szałkowska, a także pani dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz, które także czytały wiersze w promieniach wiosennego słońca.


Ten mini happening to dalszy ciąg tegorocznego projektu Filii nr 1 "Pod Ratuszem" zatytułowanego "To też da się czytać" promującego wśród czytelników poezję. W domu, przy stole, w fotelu, w ławce, na ławce, w szkole, tramwaju, na rynku nie tylko w Jarocinie… czytajmy poezję!


* * *


2012-03-21 | Piękno ukryte w lasach

Darz Bór - tymi słowami rozpoczęło się pierwsze, z cyklicznych spotkań, w Jarocińskim Centrum Informacji o Regionie działającym przy Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Gościem specjalnym był Jakub Wojdecki z Nadleśnictwa Jarocin. Przedstawił on zebranym w czytelni mieszkańcom Jarocina i okolic walory turystyczne rejonu Żerkowsko - Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.


Na początku zostało omówione położenie parku oraz jego trzech rezerwatów. W dalszej części wystąpienia zebrani mogli dowiedzieć się więcej o przebiegających przez rejon rezerwatu "Czeszewski Las" ścieżkach edukacyjnych, poznać historię rezerwatu oraz formy ochrony, jakie zostały w nim zastosowane. Nasz gość zachęcał również do odwiedzenia Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. Tam każdy ze zwiedzających, po wcześniejszym umówieniu się z leśniczym, może zobaczyć jak zachowuje się rzeka, w jaki sposób działa ona na otaczającą nas przyrodę. W tym celu przy ośrodku została zbudowana nowoczesna instalacja edukacyjna "Rzeka". Inną ciekawą rzeczą jest możliwość obserwacji zwierząt poprzez skorzystanie z lunet i mikrokamer. Dla bardziej ciekawskich jest przygotowany projekt "Dziuplaki", dzięki któremu można zajrzeć do dziupli lub gniazda ptaków. Dodatkową atrakcją jest możliwość przedostania się z ośrodka do rezerwatu, na drugą stronę Warty, turystycznym promem Nikodem. A tam już samemu wśród leśnych duktów i ścieżek każdy z nas może odkrywać ukryte piękno w lasach "na własną rękę".


Spotkanie zakończyło się krótkim filmikiem przedstawiającym nagrane z ukrycia bobry. Każdy z przybyłych na spotkanie mógł zaopatrzyć się w dostępne w sprzedaży przewodniki o Żerkowsko - Czeszewskim Parku Krajobrazowym oraz otrzymać przygotowane przez Nadleśnictwo Jarocin gadżety w postaci smyczy, ulotek oraz przypinek.

Turystyczny Alfabet Regionu to nowa propozycja Filii nr 1 "Pod Ratuszem" i działającego przy niej centrum informacji dla wszystkich mieszkańców Jarocina i okolic, którym pojęcie szeroko rozumianej turystyki nie jest obce. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej Jarocińskiego Centrum Informacji o Regionie  www.turystyka.jarocin.pl oraz strony nadleśnictwa  www.jarocin.poznan.lasy.gov.pl.


* * *


2012-03-21 | Baby, babeczki i mazurki w Golinie

Dnia 21 marca 2012r. w filii w Golinie odbyło się spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki. Przebiegało pod hasłem "Baby, babeczki i mazurki" i miało już charakter świąteczny. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-03-19 | Literiada już po raz czwarty!

Litery, łamańce językowe i literowanie wyrazów królowały od rana w Pałacu Radolińskich. Wszystko za sprawą czwartej edycji konkursu Literiada. Ten wesoły i bardzo popularny konkurs dla dzieci klas 4, 5 i 6 szkół podstawowych cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.


W tym roku zgłosiło się 9 drużyn. Organizatorzy przygotowali ciekawe konkurencje inspirowane językiem polskim: zabawa w państwa - miasta, szyfr zamkowy, czyli ukryte hasło nawiązujące do zamku, księżniczki i króla, literowe puzzle, które po ułożeniu dawały skomplikowany łamaniec językowy oraz literowy ciąg - dość trudne zadanie, które polegało na nazwaniu przedmiotów na obrazkach i ułożeniu ich w odpowiedniej kolejności by dały hasło. Na zakończenie przedstawiciele drużyn literowali po dwa trudne wyrazy ośmioliterowe.


Jury w składzie pani dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz, pani Lidia Sokowicz z "Gazety Jarocińskiej", oraz pani Ewa Misiak z Filii nr 1 "Pod Ratuszem" i Renata Wyremblewska z Biblioteki Głównej, po dokładnym sprawdzeniu odpowiedzi i podliczeniu punktów ogłosiły, że:

  • pierwsze miejsce zajęła drużyna z Roszkowa: Weronika Gorzelańczyk, Martyna Szulc i Krzysztof Antoniewicz;
  • drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie: Julia Zandek, Igor Skowron i Krzysztof Marcinkowski;
  • trzecie miejsce zajęła drużyna z Prus: Angelika Konieczna, Aleksandra Wawszków i Bartosz Górnaś.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki, ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2012-03-16 | Kopiowanie zdjęć z aparatów cyfrowych

Trzecie spotkanie zwolenników aktywnego spędzania czasu przed komputerem odbyło się 15 marca. Na spotkaniu klubowicze bardzo intensywnie uczyli się kopiować zdjęcia z aparatów fotograficznych na swój komputer. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-03-14 | W Barcelonie na DKK

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki spędziliśmy w Barcelonie. Odbyło się to za przyczyną książki "Lekka komedia" Eduardo Mendozy ale także dzięki wirtualnemu spacerowi, czyli prezentacji zdjęć pani Małgosi Niestrawskiej - Kaźmierczak z pobytu w stolicy Katalonii.

Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-03-08 | Wiosna w grupie zabawowej

Zapachniało już wiosną w czytelni smoka Literiusza. Na kolejnym spotkaniu grupy zabawowej wiosna była tematem przewodnim. O tym co czytano i robiono przeczytaj na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2012-03-02 | Walentynkowe spotkanie z książką

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Trójka" odbyło się jeszcze w walentynkowej atmosferze. W środę 29 lutego 2012 r. klubowiczki spotkały się by omówić wybrane przez siebie fragmenty książek, wierszy, piosenek lub filmów dotyczących miłości. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-03-02 | O pomaganiu sobie na co dzień

Kolejne spotkanie na pomarańczowym dywanie dotyczyło pomocy. Dzieci wysłuchały opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej z książeczki "Rady nie od parady" o tym jak można sobie wzajemnie pomóc w codziennym życiu. Szerzej na podstronie Cała Polska czyta dzieciom


Bohaterkami opowiadania były Ania i Ola. Ania miała bałagan w pokoju ale piekne kwiatki na parapecie, Ola z kolei miała porządek w pokoju ale w doniczkach suche łodygi. Dziewczynki postanowiły, że skoro jedna umie sprzątać a druga dbać o kwiaty mogą sobie na wzajem pomóc. Po czytaniu dzieci wzięły udział w kilku zabawach: porządkowały kartki wg kolorów, przekładały do kartoników kolorowe piłki z pomocą kolegów oraz podawały sobie piłeczki siedząc w kole.

Kolejne spotkanie już w kwietniu.


* * *


2012-03-02 | Młodzi Artyści - nowy klub biblioteczny

W Filii w Wilkowyi w grudniu 2011r. powstał klub plastyczny. Dzieci postanowiły nazwać go Młodzi Artyści. Prace, które wykonują pod kierunkiem bibliotekarki pani Joanny Jareckiej to rzeczywiście małe arcydzieła. Oto kilka z nich.


Witamy nowych klubowiczów na naszej stronie i z wielką przyjemnością będziemy pokazywać ich prace w cyklicznych relacjach.


* * *


2012-03-02 | Bałwankowe bajeczki

Dnia 28 lutego 2012 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Spotkanie z Bajeczką”. Dzieci z Przedszkola Poziomka w Jarocinie miały okazję przywitać się z Bałwankiem Bulisiem i uczestniczyć w wesołych zabawach związanych z zimą. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2012-03-01 | Kazachstan bliski i daleki

Dnia 29 lutego 2012 r. w Filii bibliotecznej w Witaszycach odbyło się spotkanie Klubu Dyskusyjnego, na którym gościem specjalnym ksiądz Błażej Michalewski, proboszcz parafii w Lubinii Małej. Tematem spotkania były wyprawy misyjne księdza Michalewskiego do Kazachstanu, o którym mówił, że jest to "kraj daleki i kraj bliski". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-02-29 | O potworach

Potwornie straszno było na kolejnym spotkaniu grupy zabawowej. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2012-02-28 | Relacja z ferii zimowych

Tegoroczne ferie zimowe odbywały się pod hasłem Globtroterzy w bibliotece. Wszędzie były przygotowane zajęcia, które odkrywały coś nowego przed uczestnikami.


W Filii nr 1 "Pod Ratuszem" odkrywano jak bezpiecznie korzystać z sieci w ramach akcji Biblioteka miejscem bezpiecznego Internetu, w Filii nr 2 dzieci dowiedziały się skąd się bierze śnieg, w Filii w Cielczy odkrywano tajniki filcowania oraz gier i zabaw, Filia w Golinie przygotowała zajęcia czytelniczo-plastyczne, Filia w Witaszycach przygotowała zajęcia z masy solnej, szukania informacji w Internecie oraz zabawę karnawałową, a Oddział dla Dzieci zaprosił dzieci na ferie ze smakiem.


Oprócz dosłownego smakowania gofrów i pieczonych ziemniaków były zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy.


* * *


2012-02-22 | Jak w rodzinie czyli o rumuńskiej delegacji w naszej Bibliotece

Miłą niespodzianką okazał się wybór jarocińskiej biblioteki jako miejsca prezentacji bibliotecznych działań zagranicznej delegacji bibliotekarzy. Dnia 22 lutego mieliśmy przyjemność gościć w naszej Bibliotece grupę bibliotekarzy z Rumunii. Byli to koordynatorzy regionalni programu Biblionet - siostrzanego programu PRB w Rumuni prowadzonego przez organizację IREX. Bibliotekarze przyjechali na wizytę studyjną aby zapoznać się z dobrymi praktykami bibliotek w Polsce. Odwiedzili biblioteki w Warszawie i Wielkopolsce.


Podczas wizyty w Jarocinie pokazaliśmy naszym gościom Bibliotekę Główną oraz zaprezentowaliśmy nasze najważniejsze działania. Po prezentacji multimedialnej wywiązała się dyskusja. Bibliotekarzy rumuńskich najbardziej interesowała nasza współpraca ze środowiskiem lokalnym, to skąd czerpiemy pomysły na przedsięwzięcia kulturalne, czy mamy wpływ na wysokość dotacji budżetowej, czy władze lokalne są przychylne bibliotece. W spotkaniu wziął udział pan Mikołaj Szymczak starosta jarociński, który krótko opowiedział o naszym regionie oraz o przedsięwzięciach kulturalnych, które odbywają się na terenie powiatu jarocińskiego oraz pani Lidia Sokowicz - dziennikarka z Gazety Jarocińskiej.

Po spotkaniu w jarocińskiej bibliotece goście odwiedzili jeszcze naszą filię biblioteczną w Witaszycach. Tam w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Klubu Dyskusyjnego: pan Mieczysław Waszak - prezes Stowarzyszenia na rzecz Witaszyc, pan Bogdan Kolanowski oraz panie Teresa Molus i Aniela Kuberka. W Witaszycach dyskusja toczyła się głównie wokół współpracy Biblioteki ze środowiskiem lokalnym. Naszym gościom zaimponowało to, że Klub Dyskusyjny w Witaszycach działa już od 14 lat.


Na koniec wymieniliśmy się uwagami i doświadczeniami dotyczącymi działania bibliotek w Polsce jak i w Rumunii. Obejrzeliśmy zdjęcia ilustrujące ich działania i zapoznaliśmy się ze stronami internetowymi poszczególnych instytucji. Odjeżdżając goście dziękowali nam za miłe, rodzinne przyjęcie zapraszając nas jednocześnie do wizyty u siebie.


* * *


2012-02-15 | O wielokulturowości na DKK

"Szczury i wilki" Grzegorza Gortata nie wywołały trzęsienia ziemi na lutowym spotkaniu chociaż zdania dotyczące tej książki były podzielone. Spotkanie rozpoczęto mocnym materiałem filmowym o doktrynie Hitlera i jej skutkach, a następnie Aleksandra Pilarczyk przedstawiła swoją recenzję książki. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-02-15 | Babskie cumpry

Prawie 70 pań w wieku od 20 do 80 lat bawiło się w wigilię "tłustego czwartku" na Babskich cumprach w Cielczy. Imprezę zorganizowała Filia w Cielczy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin wraz z Kołem Gospodyń w Cielczy. Po powitaniu wprowadzono jedynego przedstawiciela płci "brzydkiej", czyli poznańskiego "świniorza" ze słomy, którego na koniec zabawy owacyjnie rozszarpano!


Były tańce i dużo śmiechu przy wesołych konkursach: np. ubijania piany z białek, jedzenia banana i obieranie jabłka na czas, wiązania krawata i ubierania męskiej marynarki, przeciągania sznurka od rękawa po nogawki ustawionych w rzędzie osób czy podnoszenie miotły tylko na palcach wskazujących. Każda z uczestniczek konkurencji otrzymała drobny upominek. Panie wykazały się również pomysłowością w przebraniach karnawałowych, ale przede wszystkim królowała wesoła zabawa i dobry humor. Żal było się rozchodzić, a wszystkie uczestniczki wyraziły chęć udziału w takiej imprezie za rok!


* * *


2012-02-10 | Spotkanie z Agatą Widzowską-Pasiak

Oddzial dla Dzieci przy Bibliotece Głównej zaprosił na spotkanie autorskie panią Agatę Widzowską-Pasiak. Pani Agata pisze opowiadania, wiersze, słuchowiska, teksty reklamowe, piosenki i scenariusze przedstawień dla dzieci. Jest autorką m.in. "Bitelsiaki", "Co uciął Gucio", "Dreptak i pępek świata", "Koń na receptę".

W czasie spotkania dzieci rymowały razem z pisarką oraz czytały wierszyki łamiące języki. Wszyscy bawili się doskonale.


* * *


2012-02-10 | Medal dla Biblioteki

Z wielką radością informujemy, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin otrzymała medal w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię "Cała Polska czyta dzieciom" w roku szkolnym 2010/2011. Konkurencja była ogromna - do konkursu zgłosiło się 141 organizacji, placówek kulturalnych, oświatowych i osób prywatnych.

Jest to dla nas ogromny sukces i spore wyzwanie aby kolejne lata kończyły się takimi osiągnięciami. Ta prestiżowa nagroda to docenienie pracy wszystkich jarocińskich bibliotekarek, które od wielu lat promują głośne czytania i rozbudzają wyobraźnię naszych dzieci, poprzez ciekawe spotkania i zajęcia z książką. Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomagają nam wspierać akcję głośnych czytań - naszym gościom, których zapraszamy na czytania, lokalnym mediom, które zamieszczają relacje i również nas wspierają pisząc o tym jak ważne jest czytanie nawet najmniejszym dzieciom oraz rodzicom, którzy coraz częściej ulegają tej modzie na czytanie.


* * *


2012-02-09 | Słodki rok Kuby i Buby oraz lizaki z ciasta

Taki scenariusz miało kolejne spotkanie grupy zabawowej. Tym razem nasze maluchy wraz z opiekunami bawiły się w gotowanie i przyrządzanie czegoś słodkiego. Szerzej na podstronie Akcje i projekty  Grupa zabawowa.


* * *


2012-02-08 | O pasji podróżowania, czyli o spotkaniu z Jarosławem Kretem

Pierwsze spotkanie autorskie w 2012 roku zgromadziło blisko 200 osób. Naszym gościem był Jarosław Kret. Znany przede wszystkim jako prezenter pogody ale także dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów i książek podróżniczych i przyrodniczych. Przez ponad 2,5 godziny (było to najdłuższe spotkanie autorskie w bibliotece) pan Jarosław opowiadał między innymi jak to się stało, że zainteresował się podróżami po świecie (jako młody chłopak oglądał zagraniczne programy przyrodnicze, które go zafascynowały), dlaczego wybrał taki a nie inny kierunek studiów (ponieważ było tam mało godzin i dużo dziewczyn), dlaczego wymyślił powiedzenie świt dobry, jakie jest jego ulubione miejsce na świecie (Mauritius), dlaczego robi programy podróżnicze (żeby pokazać, że inny to nie znaczy wrogi).


Nie zabrakło też opowieści o napisanych książkach. Nasz gość zaprezentował również indyjskie stroje ludowe, pokazał dlaczego Hinduski noszą szalik inaczej niż Europejki, barwnie opowiedział skąd się wzięła marynarka i smoking. Spotkanie zakończyło się pokazem przepięknych zdjęć autorstwa naszego gościa, między innymi z Madagaskaru.

Biblioteka dziękuje za pomoc w organizacji spotkania Stowarzyszeniu Jarocin XXI i Towarzystwu Budownictwa Społecznego w Jarocinie.


* * *


2012-02-03 | Kolejne spotkanie e-seniorów

Dnia 2 lutego miało miejsce drugie spotkanie Klubu e-Seniora. Mimo wielkiego mrozu na spotkanie przybyło 9 osób dźwigając ze sobą swój sprzęt. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-02-01 | Bałwanki i śniegowe kulki w wykonaniu maluchów

Pierwsze spotkanie w nowym roku grupy zabwowej upłynęło w zimowej atmosferze. Choć na dworze jeszcze nie było mrozu ani śniegu, smok Literiusz zaprosił maluchy i ich opiekunów do śnieżnych zabaw. Szerzej na podstronie Akcje i projekty -  Grupa zabawowa.


* * *


2012-01-31 | Noworoczne kolędowanie w Witaszycach

W 2012 r. po raz pierwszy członkowie Klubu Dyskusyjnego spotkali się 25 stycznia na wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek. Śpiewanie kolęd w Klubie to tradycja kilkuletnia. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-01-30 | Złap żółwia za ogon... z królikiem

Podczas styczniowego spotkania z przedszkolakami w Cielczy i w Radlinie, dzieci wysłuchały bajki "Franklin chce mieć zwierzątko". Później wymieniały swoje domowe zwierzątka i mówiły jak trzeba się nimi opiekować. Rozmawiały też o zwierzętach w lesie i o tym, że szczególnie teraz zimą, trzeba o nie dbać i je dokarmiać. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2012-01-30 | Spotkanie z bajeczką i kulinariami

Dnia 26 stycznia 2012r. na kolejne zajęcia z cyklu Spotkanie z Bajeczką przybyły do nas dzieci z Przedszkola Poziomka w Jarocinie. Tematem przewodnim była kuchnia i kucharka. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2012-01-30 | Młodzież o trudnych tematach

W środę 25 stycznia 2012 r. Dyskusyjny Klub książki "Trójka" spotkał się by omówić książkę E. E. Schmitta pod tytułem "Oskar i pani Róża". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-01-17 | Pierwsze spotkanie DKK w 2012 r.

W nowy 2012 rok Dyskusyjny Klub Książki wszedł z książką Majgull Axelsson "Lód i woda, woda i lód". Spotkanie ze szwedzką pisarką jest naszym drugim, ponieważ czytaliśmy już jej książkę "Dom Augusty", który wzbudził gorącą dyskusję. Tak było i tym razem chociaż "Dom Augusty" pozostawił w nas większe emocje. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2012-01-13 | Wspomnienie o Stefanii Hądzelek

Dnia 12 stycznia 2012 r. pożegnaliśmy panią Stefanię Hądzelek, najstarszą mieszkankę Jarocina, emerytowaną bibliotekarkę, miłą i ciepłą osobę, która była dla nas autorytetem.

Stefania Hądzelek, z d. Kulińska urodziła się 30 czerwca 1907 r. w Pleszewie. Do Jarocina rodzina przeniosła się w 1919 r., kiedy ojciec pani Stefanii otrzymał pracę na kolei. W 1931 r. wyszła za mąż za Ludwika Hądzelka i mieli dwoje dzieci. Już we wrześniu 1939 r. cała rodzina (dwójka małych dzieci) trafiła na Syberię. Tam straciła męża. Po 6 latach życia w ciężkich warunkach, w 1946 r. udało się jej wraz dziećmi wrócić do Jarocina. Mimo, iż przyszło jej samotnie wychowywać dzieci, nigdy nie straciła pogody ducha, optymizmu i ciepła. Przez 20 lat pracowała w bibliotece publicznej, tworząc ją od podstaw w Pałacu Radolińskich w Jarocinie.

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zesłańców Sybiru, należała do Związku Sybiraków. Była najstarszą mieszkanką Jarocina, w 2011 r. obchodziła 104 lata.

Tak wspomina pracę w bibliotece:
"Praktycznie tworzyliśmy tę bibliotekę od nowa po wojnie. Część pałacu była spalona w czasie wojny. Pamiętam stare, zniszczone schody i piece kaflowe. Potem warunki były już coraz lepsze. Teraz zawsze zapraszają mnie na wszystkie uroczystości do biblioteki. To miłe, bo przecież ci ludzie to są już nowi, nie pracowaliśmy razem. (...)"
Źródło: Gazeta Jarocińska, nr 29 z 2007, str. 13

Pani Stefania zmarła 9 stycznia 2012 r. Jarocińscy bibliotekarze stracili oddanego pracownika i wspaniałą, ciepłą przyjaciółkę, która wspierała wszelkie nasze inicjatywy i kibicowała naszej instytucji. Będzie nam jej brakować.


* * *


2012-01-08 | Pierwsze Jarocińskie Kolędowanie

Pierwsze Jarocińskie Kolędowanie odbyło się w Święto Trzech Króli. Ze względu na brzydką pogodę zostało przeniesione do kościoła św. Jerzego w Jarocinie. I choć aura wcale nie sprzyjała spacerom, mieszkańcy Jarocina nie zawiedli. Kościół pękał w szwach, bo zebrał się spory tłum kolędowników ok. 500 osób. Śpiewano najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Pewnie lepiej wypadło by wspólne kolędowanie na świeżym powietrzu ale i tak było sympatycznie, wesoło i głośno.


Indywidualne występy mieli laureaci IV edycji konkursu "Hej, kolęda, kolęda" organizowanego w grudniu 2011r. przez Przedszkole w Witaszycach: Kamil Jaworski (z Przedszkola w Witaszycach), Justyna Krawczyk, Martyna Tomczak (obie z Niepublicznego Przedszkola w Golinie) i Martyna Antczak (z Przedszkola nr 3 w Jarocinie). Słuchacze mieli okazję podziwiać także solistów ze Społecznego Ogniska Muzycznego: Martę Bajaczyk, Julię Bażant i Pawła Krawca. Wszystkich zgromadzonych w śpiewaniu wspierały dzieci i młodzież ze scholi z kościoła św. Marcina pod kierunkiem pani Anny Mazurkiewicz i pana Jarosława Bednarka. Sympatycznie wypadli najmłodsi kolędnicy z jarocińskich przedszkoli: Jarzębinki, Marcinka i Stokrotki, którzy zaprezentowali publiczności stare pastorałki i kolędy, a także piosenkę świąteczną w języku angielskim.


Do wspólnego pierwszego kolędowania zaprosiła Filia nr 1 "Pod Ratuszem" jarocińskiej biblioteki publicznej, która wraz z jarocińskimi parafiami chciałaby zapoczątkować nową tradycję. Wsparcia muzycznego udzielili panowie Leszek Świderski i Jarosław Bednarek. Duchowo i organizacyjnie pomógł ksiądz Łukasz Ograbek, który wspólnie z Danutą Leśniewską z Biblioteki kolędowanie prowadzili. Słodką niespodziankę dla kolędników, pyszne piernikowe serca, ufundowała Firma Cukierniczo-Piekarska Państwa Grażyny, Tomasza i Jana Vogt z Pleszewa.

Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłym roku pogoda nie zawiedzie i spotkamy się na rynku przy choince.