biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2011
(lipiec - grudzień)

2011-12-19 | Święty Mikołaj w Cielczy i Radlinie

W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia dzieci z przedszkola w Cielczy i Radlinie wysłuchały opowiadania o tym, kim był kiedyś św Mikołaj, gdzie mieszkał i czym sobie zasłużył na miano świętego. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2011-12-19 | Ruszył Klub e-Seniora

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom i chęciom dalszej nauki uczestników kursu podstawowego "Internetu dla Seniora" Biblioteka "Pod Ratuszem" zorganizowała spotkanie Klubu e-Seniora. Jego zadaniem jest rozwinięcie nabytych dotąd umiejętności w pracy z komputerem i Internetem. Na pierwszym spotkaniu omówiono funkcjonowanie skrzynki mailowej, a także logowanie do Facebook’a.


Każdy z uczestników zadawał pytania, które w grupie zostały omówione i przedyskutowane. Dodatkowym atutem takich zajęć jest również to, że każdy z uczestników posiadający swojego laptopa, może zabrać go ze sobą i pracować na własnym sprzęcie w domu. To pozwala lepiej poznać funkcjonowanie swojego komputera.

Spotkania Klubu e-Seniora będą odbywać się raz w miesiącu i każde spotkanie będzie niosło ze sobą nowe zagadnienia i nowe problemy do rozwiązania. Mamy nadzieję, że takie zajęcia pozwolą naszym klubowiczom poznać nowe zagadnienia internetowe, a także sprawią, że własny komputer stanie się nieodzownym narzędziem w codziennym życiu.

Spotkanie odbyło się w piątek 16 grudnia w czytelni biblioteki. Przybyło na nie 9 kursantów.


* * *


2011-12-19 | O księżniczkach i nie tylko na DKK "Trójka"

W piątek 16 grudnia 2011 r. Dyskusyjny Klub Książki "Trójka" spotkał się po raz kolejny. Omawiałyśmy książkę Mec Cabot "Pamiętnik księżniczki 1". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-12-19 | Najpiękniejsze kartki świąteczne wybrane

W Filii w Golinie odbył się finał konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Dn. 19 grudnia Wzięło w nim udział wzięło 13 dzieci, które wykonały łącznie 21 prac, które zachwyciły pomysłowością i kreatywnością. Technika prac była dowolna, ale królowały wycinanki i elementy świąteczne z brokatu i specjalnych dziurkaczy. Wszystko to tworzyło przepiękne kompozycje i w bibliotece od razu zrobiło się nastrojowo i świątecznie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, zakładki, a najlepsi książki.


* * *


2011-12-15 | Spotkanie z Robinsonem Kruzoe

Uczniowie klasy szóstej Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie uczestniczyli w zajęciach na temat lektury "Robinson Kruzoe" D. Defoe. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2011-12-15 | Mikołajki w Bibliotece

Filia nr 2 w Jarocinie i Filia w Witaszycach zorganizowały dla najmłodszych mikołajkowe spotkania.


W Jarocinie dzieci otrzymały list od św. Mikołaja i bawiły się w mikołajkowe podchody. Było też głośne czytanie bajek oraz tańce i śpiewy, a także zagadki i krzyżówki związane ze bożonarodzeniowymi zwyczajami i tradycjami. W Witaszycach po czytaniach i zabawach odbyły się zajęcia plastyczne, które nawiązywały do starego zwyczaju wykonywania własnoręcznie ozdób choinkowych. Dzieci z wielkim zapałem kleiły kolorowy łańcuch na biblioteczną choinkę.


Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali słodkie niespodzianki, ufundowane przez biblioteczne elfy pomagające Mikołajowi.


* * *


2011-12-13 | Młodzież wie dużo o Powstaniu Wielkopolskim

"Co wiemy o Powstaniu dziś" taki tytuł nosił konkurs wiedzowy dotyczący Powstania Wielkopolskiego, adresowany do młodzieży z jarocińskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs miał bardzo ciekawą formułę.


Na początek uczestnicy rozwiązywali test wiedzowy poświęcony Powstaniu na Ziemi Jarocińskiej. Potem przyszedł czas na konkurencje zręcznościowo-pamięciowe. Należało wykonać rozetkę powstańczą oraz zapamiętać szczegóły munduru powstańczego, by potem prawidłowo wypisać różnice. Było też zadanie muzyczne. Po wysłuchaniu piosenki "Hurra", rockowego zespołu Babilon z Poznania, każda drużyna musiała zaznaczyć na mapie 8 miejscowości wymienionych w refrenie tej piosenki. Najtrudniejszym zadaniem ale jednocześnie najciekawszym było rozłożenie i złożenie karabinu na czas.

Wszystko to działo się w Filii w Mieszkowie, która gościła uczestników ostatniego wydarzenia w ramach projektu "Śladami Powstania Wielkopolskiego". Nad poprawnym przebiegiem konkursu i poszczególnych konkurencji czuwało profesjonalne jury w składzie: pani Maria Musiela - z Filii w Mieszkowie, pan Sebastian Pluta - dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, pan chorąży Maciej Zaborowski z Jednostki Wojskowej w Jarocinie oraz pan Wojciech Koterba z Grupy Rekonstrukcyjnej z Mieszkowa.

Po zakończeniu konkursu, a przed ogłoszeniem wyników wszyscy uczestnicy udali się pod pomnik generała Stanisława Taczaka, na mieszkowskim rynku i tam zapalili znicze.


W konkursie wzięło udział 10 dwuosobowych drużyn, które rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W pierwszej kategorii zwyciężyło Gimnazjum nr 1 w Jarocinie, w składzie: Magdalena Molińska i Maria Zdunek; drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Witaszycach: Damian Dyderski i Marcin Wałęsiak, trzecie miejsce drużyna z Gimnazjum w Wilkowyi: Barbara Rutkowska i Robert Banaszak.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęły reprezentantki Zespołu Szkół Biznesowo-Przyrodniczych w Tarcach: Wioletta Antoniewicz i Agnieszka Sobkowiak; drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie: Monika Stachowiak i Jakub Celka; trzecie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie: Adrianna Stasikowska i Joanna Kałmucka.

Wszyscy uczestnicy otrzymali tradycyjne książki o Powstaniu Wielkopolskim i audiobooki.

"Śladami Powstania Wielkopolskiego" - projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Jarocinie i Fundacji Banku Zachodniego WBK, w ramach programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży.


* * *


2011-12-09 | Klasyka na zakończenie roku

Ostatnie w roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książkom należącym do klasyki literatury. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-12-07 | Czytanie pod choinką

Jarocińska Biblioteka włączyła się do akcji "5 minut dla książki - czytamy pod choinką". W bardzo kameralnym gronie 8 osób czytaliśmy pod pięknie oświetloną jarocińską choinką fragment "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa.


Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas więcej, a wtym roku dużo książek znajdzie swych właścicieli pod choinką. Więcej na naszej stronie na Facebooku.


* * *


2011-12-06 | Świątecznie na spotkaniu Klubu w Golinie

Zapachniało świętami na spotkaniu Klubu Przyjaciół Biblioteki w Golinie. Członkinie Klubu spotkały się 5 grudnia i omawiały wypróbowane przepisy na święta Bożego Narodzenia te domowe i te książkowe, a potem nastąpiła wymiana przepisowa. Wszystko odbyło sie przy kawie i pierniczkach.


* * *


2011-12-06 | Mikołajkowe grupy zabawowe

Na ostatnim spotkaniu w tym roku na maluchy z grupy zabawowej czekały same niespodzianki. Po przeczytaniu bajeczki o pomocniczych pingwinkach, które pomagały rozwozić prezenty Świętemu Mikołajowi (bo renifery akurat miały katar i gorączkę), dzieci udały się do sali zajęć plastycznych. Tam czekała na każdego masa solna, foremki od pierniczków, słomki, wałek do ciasta i mąka. Z tych produktów dzieci wraz ze swoimi mamami i ciociami wykonywały bombki na choinkę.


Po pracy była przerwa piernikowa a potem wspólne ubieranie bibliotecznej choinki. Na zakończenie spotkania dzieci i dorośli otrzymali upominki, które zostawił dla nich Święty Mikołaj.


* * *


2011-12-06 | Jarociński Słownik Biograficzny tom II

Za nami premiera II tomu Jarocińskiego Słownika Biograficznego. W sali kominkowej Pałacu Radolińskich zebrało się liczne grono regionalistów i miłośników historii, aby nabyć najnowszą książkę. Zawiera ona ok. 180 biogramów osób, które głęboko wpisały się w dzieje Wielkopolski i Polski. Z opracowań wynika, że właściwie nie było wydarzenia historycznego, w którym nie braliby udziału mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej: od I wojny światowej poprzez powstania Wielkopolskie, Śląskie, Warszawskie, II wojnę światową, okres komunizmu i czasy współczesne.


II tom pokazuje ciekawą historię Jarocina i bogate dziedzictwo dla młodego pokolenia. Jednak nie byłoby to możliwe gdyby nie żmudna praca zespołu autorów na czele z Janem Jajorem i zespołem redakcyjnym w składzie: Janina Grala, Bożena Hałas, Kazimiera Horyza-Pachciarz, Justyna Daniel, Ryszard Marciniak i Stefan Szczepański. Korekty dokonały panie Laura Paluszkiewicz i Magdalena Olejniczak. Wsparcia merytorycznego udzieli Muzeum Regionalne w Jarocinie i Urząd Stanu Cywilnego w Jarocinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Finansowo projekt wsparli Polskie Towarzystwo Historyczne w Kaliszu, Starostwo Powiatowe w Jarocinie i Urząd Miejski w Jarocinie.


* * *


2011-12-05 | Aniołki z masy solnej

Masa solna królowała na grudniowym spotkaniu Klubu Magicznych Nożyczek. Gościem specjalnym była pani Mariola Stachowiak, przedszkolanka z "Marcinka", która każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji czyli lepieniu aniołów oraz innych postaci z masy solnej. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-12-02 | Podchody dla przedszkolaków

Pierwsza grupa przedszkolaków bawiła się w podchody, zwiedzając w ten sposób Pałac Radolińskich. Dzieci zajrzały do piwnicy, przechodziły tajnymi przejściami do komnat dawnych właścicieli, szukały ukrytych skarbów i poznawały dawne zwyczaje witania się i tańczenia.


Wskazówki i zadania dla najmłodszych zostawiły pałacowe duszki, które współpracują z bibliotekarkami nad projektem Dzieci w Pałacu.


* * *


2011-12-02 | Jak andrzejki to tylko w bibliotece!

Andrzejki w bibliotece to zawsze doskonała zabawa. Panie bibliotekarki na tą okazję przygotowują wróżby, zadania, gry i wiele niespodzianek, by zaskoczyć uczestników.


Oddział dla Dzieci przy Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich zaprosił dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie i Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie. Było tradycyjne lanie wosku ale też drzewko szczęścia, ruletka i tańce w parach mieszanych, co niestety było prawdziwym kłopotem.


W Filii nr 2 królowały wróżby karciane i miłosne. Panie bibliotekarki przygotowały też specjalne horoskopy i połączyły andrzejki z katarzynkami, z czego zadowoleni byli uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie.


Filia nr 3 w Jarocinie zaprosiła uczniów ze Szkoły nr 4 w Jarocinie do andrzejkowej zabawy. Przez cały dzień drzwi do biblioteki były zamknięte dla tych, którzy nie mając magicznych zdolności, nie potrafili ich otworzyć. W środku czekały rozmaite wróżby i niespodzianki.


W andrzejkowy dzień w Filii w Cielczy królowały cyganki. Były wróżby karciane, z dłoni, numerologia i nietypowe z papierków po cukierkach. Zamiast lania wosku było nowatorska metoda poznawania przyszłości poprzez dmuchanie kleksów farby przez słomkę.


Z kolei w Filii w Wilkowyi zamiast bibliotekarek w dniu andrzejek pracowały czarownice, które przygotowały wspaniałe wróżby i przepowiednie dla uczniów Zespołu Szkół w Wilkowyi, a także smakołyki w postaci ciasteczek w kształcie palców jędzy - mniam!


* * *


2011-12-02 | Andrzejkowo w Klubie Dyskusyjnym

Andrzejkowe spotkanie mieli także członkowie witaszyckiego Klubu Dyskusyjnego. Szczegóły na podstronie  Kluby.


* * *


2011-11-29 | Nasza przedstawicielka na Festiwalu Kryminałów we Wrocławiu

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011 była ósmą z kolei (choć dopiero piątą wrocławską - pierwsze trzy odbyły się w Krakowie), po raz pierwszy jednak obyła się podczas MFK Konferencja Kryminalna Bibliotekarzy. Jej uczestnicy zostali wyłonieni w konkursie zorganizowanym przez Instytut Książki i DKK, a którego zadaniem było napisanie rekomendacji 3 książek kryminalnych. Laureatką konkursu, a co za tym idzie, także uczestniczką Konferencji była też jedna z naszych bibliotekarek - Ewelina Kubasik.

Program zarówno Konferencji Kryminalnej, jak i całego Festiwalu Kryminału był bardzo bogaty i ciekawy. Bibliotekarze rano mieli okazję uczestniczyć w wykładach pisarzy, literaturoznawców, krytyków i dziennikarzy, zaś popołudniami odbywały się panele dyskusyjne, wykłady z udziałem bardzo ciekawych gości: można było posłuchać prof. Wojciecha Słomczyńskiego opowiadającego o pisarstwie jego ojca - Joe Aleksa, Roberta Makłowicza mówiącego o kuchni kryminalnej, czy śledczych i policjantów, którzy konfrontowali to, co widzimy w serialach kryminalnych z realiami pracy policyjno-prokuratorskiej.

Uczestnicy MFK mogli spotkać się z gościem specjalnym Festiwalu - szwedzką pisarką Maj Sjoewal oraz wziąć udział w uroczystej gali wręczenia nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału 2010 - laureatka nagrody została Gaja Grzegorzewska za książkę "Topielica".

Zobacz również:  recenzje Eweliny Kubasik.


* * *


2011-11-25 | Święto Pluszowego Misia z Jutrzenką

Tegoroczne Święto Pluszowego Misia w jarocińskich bibliotekach swoim patronatem objęła firma Jutrzenka - producent m.in. misiowych żelków. Jak wyglądał misowy zawrót głowy w poszczególnych filiach zobacz na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2011-11-23 | Andrzejkowe spotkanie w grupach zabawowych

Tym razem nasi milusińscy zostali zaproszeni do zabawy andrzejkowej. Poprosiliśmy aby maluchy przebrały się i dzięki temu na środowym spotkaniu mieliśmy duszka, farmerkę, księżniczkę i po prostu dziewczynkę.


Po tradycyjnym przywitaniu się ze smokiem Literiuszem, który gości nas w swojej czytelni, odbyło się czytanie, potem tańce i lanie wosku oraz gry i zabawy andrzejkowe.


* * *


2011-11-22 | Tłumy na spotkaniu z Wojciechem Mannem

Mocnym akcentem czyli spotkaniem z Wojciechem Mannem Biblioteka zakończyła cykl spotkań autorskich w 2011 roku. Znany dziennikarz radiowej Trójki chętnie i z humorem odpowiadał na pytania prowadzących i czytelników. A pytano o wszystko: dlaczego nigdy nie przyjechał na jarociński festiwal, czy liczy się z opinią słuchaczy, co myśli o dzisiejszym polskim rynku muzycznym, czy młoda osoba ma szansę zostać dziennikarzem Trójki, kto ma wpływ na wykonawców prezentowanych w "Szansie na sukces", czy warto płacić abonament, czy dobrze mu się współpracuje z Anną Gacek, jak to było naprawdę z tym przekraczaniem granicy w Meksyku, czy był wzruszony odbierając Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta itd. itd. Jak przystało na spotkanie autorskie rozmawiano też o książkach: "Rockman, czyli jak nie zostałem saksofonistą" i "Podróże małe i duże czyli jak zostaliśmy światowcami". Spotkanie, mimo iż trwało prawie półtorej godziny, pozostawiło niedosyt i wiele niezadanych pytań ale też wrażenie, że się spotkało naprawdę wielką osobowość.


Spotkanie z Wojciech Mannem nie odbyłoby się bez pomocy: pani Małgorzaty Ast - dyrektor biblioteki gminy Stare Miasto, Stowarzyszenia Jarocin XXI, pana Adama Martuzalskiego oraz Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Szczególne podziękowania Biblioteka składa panu Tadeuszowi Polanowskiemu.


* * *


2011-11-22 | Przedszkolanki w bibliotece, czyli spotkanie metodyczne z bajkami

Spotkanie metodyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego odbyło się w sali kominkowej Pałacu Radolińskich. Na zaproszenie pani metodyk Beaty Włoch przybyło 63 pań. Spotkanie miało inny charakter niż zwykle, albowiem gościem była koleżanka po fachu, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych pani Regina Gruchalska. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że pani Regina pisze wierszyki dla dzieci i sama tworzy do nich ilustracje. W swoim dorobku literackim ma kilkanaście tytułów robionych własnoręcznie książeczek. Jej wierszyki są lekkie, wesołe i bardzo ciepłe. W przystępny sposób tłumaczą dzieciom otaczający ich świat i zwykłe codzienne sprawy. Ponadto autorka chętnie przeprowadza zajęcia na bazie swojej twórczości - czego przykładem było spotkanie w jarocińskiej bibliotece w ramach tegorocznego Tygodnia Kultury Regionalnej. Spotkanie miało zaprezentować szerszej publiczności ofertę pani Reginy. Służyły temu m.in. prezentacje multimedialne, na których wyświetlane były filmy z nagranych zajęć oraz książeczki, które przyniosła autorka.


* * *


2011-11-18 | Borejkowie królowali na młodzieżowym klubie dyskusyjnym

Dnia 18.11.2011 r. Dyskusyjny Klub Książki "Trójka" spotkał się ponownie, by porozmawiać o książce "Ida sierpniowa" należącej do cyklu "Jeżycjada" autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Dyskusja była długa i ciekawa. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-11-16 | Biblioteka miejsce wzajemnej inspiracji

Pod takim tytułem nasza Biblioteka prezentowała się na II Regionalnej Konferencji Programu Rozwoju Bibliotek. O działaniach koalicyjnych Biblioteki opowiadała pani Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak, ze Stowarzyszenia Jarocin XXI, z którym Biblioteka współpracuje od wielu lat. Na Konferencji ogłoszono wyniki konkursu organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Nasza Biblioteka zajęła drugie miejsce i otrzymała nagrodę w wysokości 5 tys. zł. z przeznaczeniem na działalność statutową.

Tegoroczna, 11 edycja konkursu, odbyła się pod hasłem: Biblioteka jako partner w działaniu. Biblioteki były oceniane za współpracę z koalicjami, tworzonymi przez nie z samorządami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami państwowymi, placówkami edukacyjnymi, regionalistami i liderami społeczności lokalnych. Jury konkursu podkreślało wysoki poziom wszystkich, piętnastu uczestników konkursu.

Zobacz:  dyplom.


* * *


2011-11-15 | Tańce ze smokiem Literiuszem

Listopadowe spotkania maluszków i ich opiekunów z grupy zabawowej upłynęły pod znakiem tańców. Największą radość sprawiły dzieciom zabawy z balonami, hula-hopem i oczywiście kolorową chustą animacyjną. W takt muzyki wachlowano chustą oraz podrzucano na niej piłeczki i maskotki.


Kolejne spotkanie będzie poświęcone wróżbom i andrzejkom.


* * *


2011-11-15 | O jesieni życia

Dnia 26 października odbyło się spotkanie KD w Witaszycach. Gościem ponownie była pani Janina Grala. Ze względu na aktualną porę roku, pani Janina postanowiła, że tematem spotkania będzie "jesień życia". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-11-10 | Tydzień Kultury Regionalnej: dzień historyczny

Bohaterem ostatniego spotkania w ramach Tygodnia kultury Regionalnej był książę Radolin, o którym opowiadał Mariusz Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Jarocin-Schluchtern. Omawiał jak przebiegały prace nad zbieraniem materiałów do reprintu artykułów z Gazety Jarocińskiej za lata 1921-1939 dotyczących właśnie księcia Radolina. Wszyscy zebrani otrzymali egzemplarz wydawnictwa, a pan Mariusz pokrótce omówił wszystkie zamieszczone w nim artykuły.

Na zakończenie rozgorzała burzliwa dyskusja dotycząca bohatera reprintu: czy książę Radolin to postać pozytywna czy negatywna, czy był on patriotą czy raczej nonkonformistą, czy powinniśmy go chwalić czy potępiać? Głosów było tyle ilu zebranych ale spotkanie zakończyło się konkluzją, że na pewno jest to postać kontrowersyjna, barwna ale jednak pozytywna.


* * *


2011-11-10 | Rozetki "Pod Ratuszem"

Filia nr 1 "Pod Ratuszem" włączyła się w obchody Święta Niepodległości rozdając rozetki. Wszyscy, którzy w czwartek 10 listopada odwiedzili bibliotekę otrzymywali piękne, biało-czerwone rozetki.


Można je było także obejrzeć w wieczornym wydaniu Teleskopu, albowiem ekipa poznańskiej telewizji zaopatrzyła się w nie także w bibliotece. Łącznie rozdano ich 50.


* * *


2011-11-09 | Tydzień Kultury Regionalnej: dzień muzyczny

Bardzo muzycznie było na spotkaniu z Tomkiem Jankowskim, w trzecim dniu Tygodnia Kultury Regionalnej. Nie mogło być inaczej, skoro naszym gościem był wokalista i gitarzysta zespołu Za Zu Zi. Tomek opowiadał o początkach zainteresowań muzycznych, o ulubionych zespołach, fascynacjach muzycznych, a także o tym, w jaki sposób doszło do tego, że wokale do piosenki Za Zu Zi "Ocean" nagrała Renata Przemyk. Na co dzień Tomasz Jankowski jest nauczycielem muzyki w Golinie i tam organizuje Festiwal Piosenki Gimnazjalnej.

Muzyk opowiadał o swojej pracy z młodzieżą, nie tylko w szkole i przy pracy nad festiwalem, ale także o zespole Dzieciuff Squad, o tym, jak doszło do nagrania teledysku "Dzieci Jarocina" z "przyfestiwalowym przedszkolem" oraz o historii związanej z pracą z kościelnym zespołem Owieczki Pana. Wypowiedzi Tomka okraszone były dwoma, kilkunastominutowymi setami muzycznymi, w których towarzyszyli mu muzycznie Jarosław Janik, Arkadiusz Leonhard oraz Krzysztof Krzyżaniak.


* * *


2011-11-09 | DKK w kinie

Tym razem członkowie jarocińskiego DKK postanowili się zrelaksować i przenieśli swoje spotkanie do kina Echo. Dyskusja o książkach odbyła się po projekcji filmu "Senność". A jak to wyglądało można zobaczyć w prezentacji  tutaj [PPSX, 2.53MB]. Darmowy program do otwarcia prezentacji - PowerPoint Viewer 2007 można pobrać  tutaj.


* * *


2011-11-08 | Tydzień Kultury Regionalnej: dzień dziennikarski

W drugim dniu Tygodnia Kultury Regionalnej, 8 listopada, gościliśmy panią Aleksandrę Pilarczyk - szefową "Życia Pleszewa". Na postawie przygotowanej prezentacji multimedialnej dziennikarka pokrótce omówiła wymienione zadania prasy lokalnej. Młodzież miała okazję poznać zasady dziennikarskiego fachu: jak pisać artykuły, jak dobierać tematy, co jest ważne w zawodzie dziennikarza.


* * *


2011-11-07 | Tydzień Kultury Regionalnej: dzień bajkowy

W poniedziałek 7 listopada, w ramach Tygodnia Kultury Regionalnej, odbyły się zajęcia z przedszkolakami. Tego dnia naszym gościem była pani Regina Gruchalska, która jest nauczycielem w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie, a także autorką bajek i wierszyków dla dzieci. W zajęciach wzięła udział grupa 25 przedszkolaków z przedszkola "Stokrotka". Dzieci wykonywały ilustracje do wierszyków, tworząc m.in. kanapki. Poznawały też zwyczaje i ślady zwierząt.


* * *


2011-11-07 | Spotkanie z Wojciechem Mannem

Znany dziennikarz muzyczny, radiowy, twórca programów w telewizji publicznej m.in. "Za chwilę dalszy ciąg programu", talk-show MdM wspólnie z Krzysztofem Materną czy "Duże dzieci", prowadzący program telewizyjny "Szansa na sukces" przyjedzie do Jarocina w sobotę, 19 listopada 2011 r. Spotkanie odbędzie się w Jarocińskim Ośrodku Kultury o godz. 14.30. Wejściówki w cenie 5 zł do nabycia w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" od 7 listopada. Dochód zostanie przeznaczony na zakup księgozbioru Biblioteki w Jarocinie.

Na spotkanie zapraszają Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin i Stowarzyszenie Jarocin XXI. Organizatorzy informują, że podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek Wojciecha Manna.


* * *


2011-11-07 | Filcowanie na Klubie Nożyczek

W sobotę 5 listopada odbyło się kolejne spotkanie Klubu Magicznych Nożyczek. Tym razem zgłębialiśmy tajniki sztuki filcowania biorąc udział w warsztatach. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-10-31 | Pasowania na czytelników

Kolejni pierwszoklasiści ze szkół podstawowych w Golinie, Mieszkowie i Wilkowyi zasilili grono czytelników bibliotek publicznych. W październiku odbyły się uroczyste pasowania.


Dzieci brały udział w głośnych czytaniach, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w grach i zabawach przygotowanych przez bibliotekarki. Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę zakładkę, order lub smycze z logo Biblioteki.


* * *


2011-10-28 | Październikowe zajęcia o Czesławie Miłoszu

Z okazji Roku Czesława Miłosza w jarocińskiej Bibliotece odbyły się lekcje biblioteczne i zajęcia poświęcone postaci i twórczości noblisty.


Filia nr 2 zaprosiła młodzież z gimnazjum do tworzenia map myśli na temat Czesława Miłosza. Do szukania informacji wykorzystano słowniki, encyklopedie i Internet.


Z kolei w Bibliotece Głównej uczestnicy zajęć pt. Poetycki dubbing przerabiali wiersz "Moja wierna mowo" na współczesne formy przekazu: relację sportową, news z wieczornych wiadomości, tekst komiczny lub dramatyczny.


* * *


2011-10-26 | Warzywa i owoce

W czasie kolejnego, środowego spotkania grup zabawowych, smok Literiusz pokazał najmłodszym czytelnikom różne warzywa i owoce, które zbiera się jesienią. Dzieci nazywały je i smakowały, oceniając je emotionkami.


Wysłuchały też kilku opowiadań o pracy w ogrodzie, hodowaniu i pielęgnowaniu warzyw i owoców. Był też czas na kolorowanie i wyklejanie plasteliną pomidorów, ogórków, jabłek, gruszek, rzodkiewek i innych smakowitości.


* * *


2011-10-26 | Głośne czytanie z Wojciechem Kuczokiem

Dzięki Dyskusyjnemu Klubowi Książki działającemu przy Filii nr 1 "Pod Ratuszem" czytelnicy jarocińskiej Biblioteki mieli okazję przeżyć bardzo ciekawe spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem. Na początek autor zaprosił do wysłuchania dwóch opowiadań. Pierwsze z nich zostało napisane na zamówienie centrum handlowego w Gliwicach. Jego bohaterem jest Honoriusz Balzak, który jedzie koleją żelazną przez Śląsk i w liście do ukochanej Eweliny opisuje wrażenia z niezbyt miłej podróży i pobytu w gościńcu "Pod Złotą Gęsią". Drugie opowiadanie było niecodziennym przewodnikiem po wrocławskiej katedrze, w której można spotkać, poza kościelnym, zakonnicą, i niemiecką wycieczką, parę młodych ludzi, którzy wpadając na siebie przypadkiem, odkrywają wzajemną fascynację.


Opowiadania, jak to u Kuczoka, są napisane pięknym, barwnym językiem, natomiast osobiste odczytywanie ich przez autora sprawiło, że nietrudno było wyobrazić sobie postacie i wydarzenia, o których była mowa. Potem przyszedł czas na pytania publiczności. Dotyczyły one drogi od dziennikarza do pisarza, znaczenia Nagrody Nike, zbierania materiałów do książek, planów na przyszłość, pracy jako scenarzysty, ulubionych i cenionych pisarzy. Nie zabrakło także pytań o wielką pasję autora "Senności", czyli odkrywanie jaskiń i ukochane Tatry.

Zebrana publiczność zgodnie podkreślała, że pisarz zauroczył ich subtelnością i wrażliwością, dużym poczuciem humoru i skromnością.


* * *


2011-10-25 | MDKK Trójka o "Puszce"

Tym razem Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Ksiązki omawiał książkę Barbary Kosmowskiej "Puszka". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-10-21 | Złap żółwia za ogon

Tegoroczne spotkania z przedszkolakami w Radlinie i w Cielczy odbywają się pod hasłem "Złap żółwia za ogon, czyli przygody Franklina i innych zwierzaków". Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2011-10-21 | Spotkania z lekturą w Filii nr 2

Nowy cykl zajęć rozpoczyna w tym roku szkolnym Filia nr 2. Jest to propozycja dla uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie. Zajęcia mają pomagać w przybliżeniu poszczególnych lektur szkolnych dzieciom i młodzieży. Szerzej na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2011-10-21 | Młodzi o Powstaniu

Taki tytuł nosił konkurs na prezentację multimedialną dotyczącą Powstania Wielkopolskiego. Był on adresowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z terenu miasta, gminy i powiatu jarocińskiego. Celem konkursu było stworzenie prezentacji pokazującej miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim na Ziemi Jarocińskiej. Należało zamieścić w niej zdjęcia własnego autorstwa lub wykorzystać ilustracje z książek dostępnych w czytelni Biblioteki Głównej w Jarocinie. Młodzież podeszła do tematu bardzo ciekawie. Nadesłano dziewięć prac. W każdej odnaleźć można było indywidualny charakter twórcy. Jednak autorzy nie ustrzegli się przed błędami - zarówno rzeczowymi jak i ortograficznymi.


Jury w składzie Sebastian Pluta - dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Agnieszka Borkiewicz - dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz Lidia Leśna i Ewelina Kubasik - bibliotekarki z czytelni Biblioteki Głównej wybrało trzy prezentacje. Głównym motywem, którym kierowała się komisja był tytuł konkursu Młodzi o Powstaniu. Nagrodzono zatem najbardziej proste w przekazie faktograficznym i interesujące w formie prace: Arkadiusza Frankowskiego z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie, Pauliny Chałupniczak z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach i Anny Błażejewskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych nr 1 w Jarocinie.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Konkurs jest częścią projektu Śladami Powstania Wielkopolskiego, który Biblioteka realizuje w ramach grantu Fundacji Banku Zachodniego WBK Bank Ambitnej Młodzieży.


* * *


2011-10-17 | Jarocińska Biblioteka na Kongresie Pochwal się w Warszawie

Biblioteka więcej niż myślisz - pod takim hasłem w dniach 13-14 października odbył się II ogólnopolski kongres bibliotek publicznych. Warszawski Fort Sanguszki był miejscem spotkania ponad 500 osób: bibliotekarzy, przedstawicieli władz, Programu Rozwoju Bibliotek oraz sympatyków bibliotek. Kongres był spotkaniem interaktywnym, służącym wymianie doświadczeń, integracji, a także dobrej zabawie.


Odbyło się 40 warsztatów, spotkań i prezentacji w ramach 5 bloków tematycznych:
Pokaż się! – blok poświęcony działalności promocyjnej bibliotek.
Włącz się! – o zastosowaniu nowoczesnych technologii w bibliotekach.
Pochwal się! – przykłady dobrych praktyk wśród bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek.
Dowiedz się! - tematy na życzenie, zaproponowane między innymi przez uczestników zeszłorocznego kongresu.
Wsłuchaj się! – prezentacje organizacji pozarządowych, współpracujących z bibliotekami oraz spotkania z ludźmi znanymi również z tego, że działają z pasją.

Jarocińską Bibliotekę na Kongresie reprezentowały: dyrektor Agnieszka Borkiewicz oraz Anna Żebrowska z Oddziału dla Dzieci, która w bloku "Pochwal się" opowiadała o naszych letnich czytaniach na plaży i polanie. Swój udział w spotkaniach kongresowych miała także Maria Baranowska z filii w Witaszycach, która na specjalnych spotkaniu z przedstawicielami Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opowiadała o działalności Klubu Dyskusyjnego.

Zobacz również video:  YouTube.


* * *


2011-10-12 | Maluchy bawiły się w stemplowanie

Kolejne spotkanie maluszków z grupy zabawowej było poświęcone malowaniu i odciskaniu różnych kształtów i śladów.


Po przywitaniu się ze smokiem Literiuszem, dzieci słuchały opowieści ze Stumilowego Lasu o przygodach Kubusia Puchatka i przyjaciół, którzy m.in. tropili Hefalumpa, szukali śladów jesieni i zimy. Idąc za przykładem książkowych bohaterów nasze maluszki tworzyły własne mapy ze śladami i odciskami.


* * *


2011-10-11 | O Krakowie i włoskiej mafii na jesiennym DKK

Rok 2011 jest Rokiem Czesława Miłosza i często na naszych spotkaniach postać tego noblisty nam towarzyszy. Tym razem Czesław Miłosz pojawił się w prezentacji zdjęć z wycieczki "Kraków - śladami Miłosza", którą pani Jadwiga wygrała w konkursie. Nasza klubowiczka opowiedziała nam o pięknym i cichym, bo powakacyjnym Krakowie. W tle podziwialiśmy krakowski Kazimierz, rynek, kościół Mariacki oraz mieszkanie naszego noblisty. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że warto brać udział w konkursach! Może i tym razem nasz klub otrzyma nagrodę ale za recenzję książki Roberto Saviano "Gomorra" napisaną przez Jacka Kraskę. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-10-11 | Anna Seniuk w Jarocinie dzięki "Amazonkom"

Niezwykłą oprawę miała niedziela wyborcza w jarocińskim Pałacu Radolińskich. Na zaproszenie Jarocińskiego Klubu "Amazonka" przyjechała Anna Seniuk. Hol jarocińskiego Pałacu ledwie zdołał pomieścić ponad 170 osób. Wybitna aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, opowiadała o swoim życiu prywatnym i zawodowym. Publiczność ujęła swoją zwyczajnością i ogromnym poczuciem humoru, zwłaszcza gdy mówiła o życiu w cieniu swojej bohaterki Magdy Karwowskiej z "Czterdziestolatka". Ogromny optymizm i pogoda ducha biły też ze słów skierowanych do jarocińskich "Amazonek". Pani Anna Amazonki darzy szczególną sympatią i nigdy nie odmawia spotkań organizowanych właśnie przez nie, a to dlatego, że choć nie zrzeszona, sama się do nich zalicza.


Na zakończenie spotkania odbył się krótki pokaz wielkiej sztuki aktorskiej, czyli wspaniała recytacja fragmentów poematu Stanisława Balińskiego wybranych przez Annę Seniuk. Miłą niespodziankę dla aktorki przygotowała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie. Specjalnie dla naszego gościa "Melodię" Antoniego Dworzaka zagrała na skrzypcach Julita Plucińska.

Spotkanie z Anną Seniuk było częścią projektu "Dajmy sobie szansę" dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie i Urząd Miejski w Jarocinie. Projekt wspiera także Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne w Jarocinie i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2011-10-02 | Maluchy szukały jesieni

Korzystając z pięknej pogody i tego, że prace remontowe w Pałacu Radolińskich jeszcze trwają, zabraliśmy naszych milusińskich na spacer po parku. Szukaliśmy kolorowych liści, kasztanów i żołędzi. Poszliśmy też nad staw by karmić kaczki i sprawdzić, które z nich to dziewczynki a którzy chłopcy. Po drodze spotkaliśmy wiewiórkę, która szybko nam uciekła, zieloną dżdżownicę i ptaki.


Po powrocie do biblioteki i posiłku dzieci wraz ze swoimi opiekunkami wykonywały jesienne kolaże. Następne spotkanie grupy zabawowej w Akademii smoka Literiusza 12 października.


* * *


2011-09-29 | Zaczytane Lato - podsumowanie

We wrześniu zakończył się nasz letni projekt Zaczytane Lato, który cieszył się sporym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W tym roku czytaliśmy książki Grzegorza Kasdepeke, Marty Fox, Liliany Fabisińskiej i Pawła Beręsewicza. Odwiedzili nas pisarze z najwyższej półki, laureaci wielu prestiżowych nagród za promowanie w literaturze dla dzieci i młodzieży dobrych wartości, postaw i zachowań, piszących świetnym językiem, który trafia do najmłodszych.


Uczestnicy Zaczytanego Lata mieli okazję tworzyć rankingi tytułów książek pisarzy, których gościliśmy. Zabawa ta cieszyła się również dużym zainteresowaniem, a pisarze byli bardzo ciekawi, która książka zdobyła serca czytelników w naszych bibliotekach.

Projekt Zaczytane Lato był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy nadzieję, że lato w przyszłym roku będzie również zaczytane!


* * *


2011-09-29 | Strażacko - misowy dzień głośnego czytania

Tegoroczny dzień głośnego czytania stał pod znakiem straży pożarnej. A wszystko za sprawą naszego patrona, którym był Czesław Janczarski, autor m.in. "Misia Uszatka" i wiersza o tym "Jak pan kotek był chory", a dzieciom znany przede wszystkim z opowiadania "Jak Wojtek został strażakiem".


Stąd w wielu filiach naszej biblioteki gościł i strażacy, którzy po czytaniu przygód dzielnego Wojtka demonstrowali sprzęt strażacki i pozwalali dzieciom zajrzeć do strażackich wozów.


Tam gdzie nie czytano o pożarze królowały misie. Zaproszone dzieci wykonywały misie z papieru lub kolorowały postacie Misia Uszatka.


Filia w Witaszycach wyłamała się całkowicie z klimatu strażacko-misiowego i zaproponowała swoim małym gościom wiersze jesienne i wykonywanie prac z kolorowych liści, kasztanów i jarzębiny; były też konkurencje z noszeniem kasztanów i rozpoznawaniem zapachów jesieni.


W czytaniach brały udział biblioteki publiczne z naszego powiatu w Jaraczewie, Kotlinie i Żerkowie. Zapraszamy do odwiedzin także ich  stron internetowych.


* * *


2011-09-29 | Spotkanie z optymizmem w Klubie Dyskusyjnym w Witaszycach

Dnia 28 września odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego w Filii Bibliotecznej w Witaszycach. Gościem specjalnym był pan Henryk Merchel. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-09-28 | Zaczytane Lato z Pawłem Beręsewiczem

Ostatnim gościem Zaczytanego Lata był Paweł Beręsewicz. Autor "Ciumków" spotkał się z czytelnikami Filii nr 3 w Jarocinie i Wilkowyi. Autor zaproponował uczestnikom zabawę w tłumaczenie książki, przeprowadził też z uczestnikami wspólną poważną rozmowę o literaturze a na zakończenie odbył się pojedynek rewolwerowców. Była też wirtualna wycieczka po Warszawie oraz robienie przysiadów.


Wśród padających pytań były, m.in. te dotyczące bycia pisarzem oraz te bardziej osobiste. Dzieci dopytywały się o wiek, miejsce zamieszkania i rodzinę. A potem długa kolejka do autografów i możliwość porozmawiania z pisarzem.


* * *


2011-09-26 | Zaczytane Lato z Lilianą Fabisińską

W czwartek i piątek odwiedziła nas kolejna pisarka Zaczytanego Lata Liliana Fabisińska. Autorka "Bezsenników" i "Amora" spotkała się z czytelnikami Filii nr 2 w Jarocinie oraz w Mieszkowie.


Wszędzie opowiadała o tym jak została pisarką, dawała rady jak poradzić sobie z pisaniem wypracowań na języku polskim i podbiła serca chłopców faktem, że jest oddanym kibicem piłki nożnej. W Filii nr 2 czekała na autorkę dodatkowa atrakcja, którą przygotowały członkinie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki "Trójka" - spotkanie z oddanymi czytelniczkami, które swoją klubową działalność rozpoczęły od lektury "Amora" było niezwykle inspirujące i miłe.


* * *


2011-09-22 | Zaczytane Lato z Martą Fox

W ramach naszego letniego projektu czytelników z Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie i Witaszyc odwiedziła Marta Fox. Autorka "Magdy.doc" i "Izy Anoreczki" spotkała się z uczestniczkami Zaczytanego Lata i rozmawiała o trudnych problemach współczesnej młodzieży. Pułapki modnego życia, spełnianie oczekiwań innych, wpływ mediów na życie młodych ludzi - wszystkie te aspekty oraz wiele innych porusza w swoich książkach kierowanych właśnie dla tej grupy odbiorców.


Słuchaczki miały często bardzo osobiste pytania do pisarki związane z ich własnymi próbami pisarskimi oraz ogólne dotyczące po prostu bycia pisarką, mamą, babcią czym chętnie dzielił się nasz gość.


* * *


2011-09-22 | Zaczytane Lato z Grzegorzem Kasdepke

W poniedziałek i wtorek odwiedził swoich czytelników Grzegorz Kasdepke. Spotkania z popularnym pisarzem dla dzieci odbyły się w Jarocinie w Oddziale dla Dzieci, w Cielczy i Golinie. Wszędzie zgromadziły się tłumy.


Autor "Kacperiady" i "Kuby i Buby" najpierw przeprowadził mały test czytelniczy, zapoznał dzieci z innymi swoimi książkami, rozpoczął dyskusję na temat książek i czytania tak w ogóle. Potem przyszedł czas na zadawanie pytań, m.in. skąd czerpie natchnienie i czy w ogóle je ma, które swoje książki ceni najbardziej, kto jest pierwszą osobą, która recenzuje książki i co w tej chwili pisze, i wiele wiele innych. Na zakończenie spotkania dzieci miały okazję na chwilę osobistej rozmowy przy okazji podpisywania autografów, do których kolejka była bardzo długa.


* * *


2011-09-21 | Wracając do lat młodości

21 września odbyło się spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki. Tematem spotkania były rozmowy na temat książek dla młodzieży. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-09-19 | O najnowszej książce Bronisława Wildsteina

W sobotę 17 września swoją najnowszą książkę pt. "Czas niedokonany" promował Bronisław Wildstein. Dzięki Wydawnictwu Zysk i S-ka czytelnicy jarocińskiej Biblioteki mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym spotkaniu autorskim. Mimo, iż Bronisław Wildstein znany jest głównie dzięki publicystyce prasowej i telewizyjnej, przede wszystkim czuje się autorem powieści. Poprzez swoje książki chce pokazywać trudne losy ludzi uwikłanych w skomplikowaną historię Polski, zwłaszcza jej ostatnie lata. W swych powieściach podejmuje tematy trudne, kontrowersyjne i często do przedstawienia wydarzeń wykorzystuje jako formę schemat kryminału. Zgromadzeni czytelnicy dowiedzieli się, że pisarz ceni klasyków amerykańskich jak Faulknera oraz polskich poetów zwłaszcza Polkowskiego i Rymkiewicza. Zgromadzeni mogli wysłuchać także fragmentów najnowszej książki czytanych przez autora i oczywiście otrzymać autograf.


* * *


2011-09-19 | Byliśmy na VI Forum Młodych Bibliotekarzy w Poznaniu

VI Forum Młodych Bibliotekarzy, które odbyło się w dniach 14 i 15 września w Poznaniu, miało akcent jarociński. Pierwszego dnia referat nt. "Magii w bibliotece" wygłosiła Justyna Daniel. Prezentacja multimedialna, która stanowiła tło wykładu, zachwyciła słuchaczy. Zgromadzone zdjęcia ilustrowały na czym polega magiczność jarocińskiej Biblioteki. Były zatem fotografie z imprez związanych z Harry'm Potterem, noce w bibliotece, zlot czarownic w Cielczy. Największe uznanie wśród zgromadzonych zyskały zdjęcia pokazujące przygotowania do wszystkich tych czarodziejskich imprez: wycinanie, malowanie, wyklejanie, zbieranie rekwizytów itp. Zespół jarocińskich bibliotekarek okazał się chyba najbardziej sympatycznym i kreatywnym. Zważywszy na fakt, że w Forum brało udział ok. 200 młodych bibliotekarzy z całej Polski jest się czym chwalić. Ale nie tylko jarocińska biblioteka mogła się promować.


Ciekawe inicjatywy i pomysły miały biblioteki m.in. z Kórnika, Nowego Tomyśla, Białegostoku, Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy i wielu innych miejscowości. Można było poznać podstawy tańca bretońskiego, żydowskiego, wziąć udział w warsztatach literackich, psychologicznych i promujących wykorzystanie najnowszych technologii w bibliotekach.

Zobacz również video:  YouTube.


* * *


2011-09-16 | Książkowe rozmaitości na DKK

Koniec wakacji to czas na spotkanie po letniej przerwie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tradycyjnie chwaliliśmy się tym co przeczytaliśmy w letnie dni. I jak zwykle okazało się, że mimo wakacji sezon na książkę trwa cały rok. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-09-09 | Grupy zabawowe ze smokiem w tle

Cykliczne zajęcia dla maluszków i ich opiekunów rozpoczęły się w Oddziale dla Dzieci. W piątek odbyło się pierwsze organizacyjne spotkanie. Omówione zostały zasady, pokazano filmy z innych bibliotek, w których takie zajęcia już trwają. Grupy zabawowe to nowe działanie Biblioteki w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Szkolenie z tego zakresu było jednym z najbardziej obleganych przez bibliotekarzy. Opiekę nad spotkaniami prowadzi Fundacja A. Komeńskiego, która specjalizuje się w prowadzeniu zajęć dzieci w wieku od 0 do 3 lat wspólnie z mamami, tatusiami, babciami czy opiekunkami. Wszyscy uczą się nawzajem: dzieci nowych zabaw, współpracy a dorośli obserwują swoje pociechy i mają szansę wymieniać się doświadczeniami i troskami.


Grupy zabawowe w Oddziale dla Dzieci odbywają się w ramach Akademii Smoka Literiusza, co dwa tygodnie.


* * *


2011-09-08 | Remont w Bibliotece Głównej foto relacja

Jak już informowaliśmy remont w naszej Bibliotece przedłuża się. Oto kilka fotografii, które bardziej niż słowa oddadzą remontową rzeczywistość. Powoli jednak wychodzimy z chaosu i mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zaprosić naszych czytelników do wyremontowanych pomieszczeń.


Projekt "Termomodernizacja budynku pałacu Radolińskich w Jarocinie" jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Całkowita wartość inwestycji 2 712 272,61. Kwota dofinansowania z EFRR 1 706 286,25. Beneficjent Jarocińskie Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.


* * *


2011-09-07 | Zaczytane Lato: czekamy na pisarzy

Zakończyły się letnie maratony czytania książek pisarzy goszczących w tegorocznym Zaczytanym Lecie. Oczywiście głosować można nadal w poszczególnych filiach i na naszej stronie głównej.


Przed nami najlepsza część projektu czyli spotkania autorskie: z Martą Fox, Lilianą Fabisińską, Grzegorzem Kasdepke i Pawłem Beręsewiczem.


Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


* * *


2011-09-07 | Biblioteka w Jarocinie laureatką konkursu Pochwal się!

Nasze letnie czytania na plaży i na free-wolnej polanie nagrodzone! Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Program Rozwoju Bibliotek. Konkurs "Pochwal się!" był skierowany do bibliotek, które organizują ciekawe, niekonwencjonalne przedsięwzięcia w swoich lokalnych społecznościach. Spośród 80 zgłoszonych bibliotek wybrano 16, które opisały najciekawsze rozwiązania. Nagrodą w konkursie jest możliwość zaprezentowania swoich pomysłów na drugim ogólnopolskim kongresie bibliotek publicznych "Biblioteka: więcej niż myślisz!", który  odbędzie się w Warszawie 13-14 października 2011 roku.

Jarocińska Biblioteka wygrała w kategorii pomysłów na organizację ferii i wakacji letnich.


* * *


2011-09-02 | Głośne czytanie i granatem rzucanie

Dnia 2 września na free-wolnej polanie odbyło się głośne czytanie z wojskiem. Zaproszone dzieci po wysłuchaniu ciekawych przygód Julki, bohaterki książki "Środek kapusty" Ewy Nowak, wzięły udział w mini poligonie.


Żołnierze z Jednostki Wojskowej w Jarocinie przeprowadzili musztrę, rozdali hełmy i rozpoczęli manewry. Członkowie dwóch drużyn musieli wykonać przewrót w przód, przenieść ciężki karabin i rzucić granatem do celu. Na zakończenie zabawy wszyscy czołgali się przez kolorowy tunel w pełnym rynsztunku.


* * *


2011-09-01 | Jarocińska premiera Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci II

W ostatni piątek wakacji Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprosiły dzieci i młodzież na Jarocińską premierę filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. 2". Tak jak na całym świecie pożegnaliśmy 10 lat filmowych ekranizacji najpopularniejszego cyklu książkowego wszechczasów. Oczywiście przed filmem odbyła się ostatnia taka magiczna zaprawa. Uczestnicy: czarodziejki i czarodzieje zostali przywitani przez wróżki, które rozdawały patronusy. Potem należało przejść przez ogromną ramę od obrazu by znaleźć się w sali kinowej pełnej duchów, szarf, i innych magicznych gadżetów.


Po przywitaniu przyszedł czas na 7 konkurencji inspirowanych 7 tomami książek o Harry'm Potterze. Było miotłowanie czyli zbieranie gałązek na czas i zrobienie miotły, na której następnie latać; rófiksy czyli sprawdzenie wiedzy z książek (7 pytań z 7 tomów było co robić); przelewanie eliksiru z kociołków do kielicha za pomocą małej muszli!; łapanie smoczych oczu, szukanie przepowiedni wśród stosu gazetowych kulek oraz konkurencja najciekawsza tworzenie artykułu do "Proroka codzienneg0" - czarodziejskiej gazety.


Wszystkie konkurencje były zabawne, śmieszne ale i wymagające współpracy. Uczestnicy dziewczęta i chłopcy w wieku od 7 do 16 lat bawili się doskonale. Po podliczeniu punktów okazało się że najlepsza była drużyna reprezentująca Departament Magicznych Środków Transportu, tuż za nią drużyna z Departamentu ds. Akcyz na Eliksiry, trzecie drużyna z Departamentu ds. Dostrzegania Magii w Świecie Mugoli. Pozostałe drużyny reprezentowały departamenty Ministerstwa Magii: Departament ds. Jakości Różdżek i Magicznego Wizerunku. Nad całością zabawy i projekcji filmu czuwały czarownice z Departamentu Tajemnic.


Gdy przyszedł wreszcie najbardziej oczekiwany moment czyli rozpoczęcie ostatniego filmu zapadła cisza. A po projekcji były oklaski, niektórzy ocierali łzy, a i czekała jeszcze jedna niespodzianka. Wszyscy zebrali się przed Kinem Echo i na trzy cztery wypuścili w niebo 10 żółtych balonów z gromkim okrzykiem: Uwierz w siłę wyobraźni! I tak ostatecznie pożegnaliśmy nocne premiery książek i filmów o Harry'm Potterze w Jarocinie ale nie Harry'ego i przyjaciół - będą zawsze z nami gdy będziemy wracać do wspomnień jak do myśloodsiewni w czarodziejskim świecie.


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin dziękuje wszystkim dzięki, którym mogły się odbywać wszystkie książkowe i filmowe premiery Harry'ego w Jarocinie. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób mogliśmy zapewnić jarocińskim fanom książek wiele atrakcji i możliwość uczestniczenia w światowym, niespotykanym dotąd fenomenie czytelniczym.


Szczególne podziękowania kierujemy do Stowarzyszenia Jarocin XXI i pani Małgorzaty Niestrawskiej-Kaźmierczak, Piekarni z Książka Wlkp., Księgarni "Na Rogu", "Gazety Jarocińskiej", jarocińskich kawiarni i barów, które fundowały słodkie desery dla uczestników książkowych premier, Urzędowi Miejskiemu i Starostwu Powiatowemu w Jarocinie oraz Wydawnictwu Media Rodzina z Poznania - wydawcy Harry'ego w Polsce. Dziękujemy wszystkim bibliotekarkom, które zawsze angażowały się w przygotowania i organizację wszystkich zabaw. A przede wszystkim dziękujemy młodym i starszym czarodziejkom i czarodziejom, którzy uwierzyli w siłę wyobraźni! Mamy nadzieję, że tak samo jak my - organizatorzy macie fantastyczne wspomnienia i chętnie będziecie do nich wracać. Było warto!


* * *


2011-09-01 | Jak żyć bezpiecznie

Pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu w Witaszycach. Aspirant Aleksander Szczepański z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie przedstawiał niebezpieczne sytuacje życiowe, które najczęściej zdarzają się ludziom, np. zagubienie karty bankomatowej, dowodu osobistego. Informował jak się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami oraz co zrobić gdy już do nich dojdzie.


Uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami z sytuacji, rozmwiali o tym jak i czy reagować na agresję młodych ludzi oraz co zrobić by nie dać się oszukać. Spotkanie odbyło się 1 września 2011 r.


* * *


2011-08-31 | Zakończenie zajęć na free-wolnej polanie

Zabawy na free-wolnej polanie zakończyły się efektowanie. W ostatni dzień wakacji odbyło się bowiem rozdanie nagród dla najaktywniej uczestniczących w zajęciach dzieci. Oczywiście na pożegnalnym spotkaniu odbyło się głośne czytanie wierszyków łamiących języki, które najpierw próbowała czytać pani dyrektor Biblioteki Agnieszka Borkiewicz, potem panie bibliotekarki a także dzieci, które miały z nimi najmniej kłopotów. Był też czas na podziwianie prac plastycznych: portretów Pałacu Radolińskich oraz wielu innych ilustracji, które udało się stworzyć w czasie dwóch wakacyjnych miesięcy.


Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie. W ramach projektu Dzieci w Pałacu czyli historia dla najmłodszych odbędą się pałacowe podchody - jak tylko ustana prace remontowe zapraszamy przedszkolaków!


* * *


2011-08-31 | Papierowe szaleństwo

Pod takim tytułem odbywały się zajęcia plastyczne przez wakacje w Filii w Cielczy. Dzieci pod okiem pań bibliotekarek Jolanty Koniecznej i Joanny Borusiak puszczały wodze fantazji i wykorzystywały do tego kolorowy papier.


Tak powstały świnki, rybki, jeże i wiele, wiele innych ciekawych zwierzątek oraz inne papierowe cuda.


* * *


2011-08-31 | Koniec wakacji czyli koniec giełdy podręczników

Kolejna Giełda Używanych Podręczników już za nami. Tak jak w poprzednich latach cieszyła się sporym zainteresowaniem sprzedających i kupujących. Z rozmów z uczestnikami wiemy, że pomysł mimo upływu lat cieszy się zainteresowaniem i jest dobrym sposobem na pozbycie się starych podręczników ale także na spędzenia czasu w wakacyjne piątki.


Zapraszamy za rok na kolejną Giełdę!


* * *


2011-08-11 | Drugi tom "Jarocińskiego słownika biograficznego" - ostatnie przygotowania

W Filii nr 1 "Pod Ratuszem" trwają ostatnie korekty materiałów do wydania drugiego tomu "Jarocińskiego słownika biograficznego". Zespół redakcyjny w składzie Jan Jajor, Janina Grala, Kazimiera Horyza Pachciarz, Bożena Hałas, Ryszard Marciniak i Stefan Szczepański opracowuje biogramy, sprawdza je i uzupełnia. Wszystko po to by uniknąć błędów i pomyłek jakie powstały przy realizacji pierwszego tomu. Wsparcia technicznego przy przepisywaniu i kompletowaniu biogramów udziela Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem książka ma ukazać się pod koniec tego roku. Zostanie wydana dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu i Starostwu Powiatowemu w Jarocinie.


* * *


2011-08-04 | Portrety Pałacu i ptaki parkowe

Na polanie przed Pałacem Radolińskich wreszcie zaświeciło słońce. I choć od rana trawa jeszcze mokra, zajęcia przygotowane przez Bibliotekę trwają w najlepsze. Głośne czytania przygód bohaterów książki "Wakacje z duchami" Adama Bahdaja oraz rezolutnej Julki z "Środka kapusty" Ewy Nowak są uzupełniane przez zabawy z chustą i tunelem oraz plastyczne wariacje.


Ostatnio dzieci wykonywały portrety Pałacu Radolińskich za pomocą węgla i kolorowej kredy. Był też dzień poświęcony ptakom, które zamieszkują parkowe drzewa. Dzieci wykonywały przepiękne, kolorowe maski ptaków z papierowych toreb. Jednak najweselej było podczas konkursu puszczania baniek. Duże, małe, podwójne i potrójne bańki szybko zapełniły niebieskie niebo nad polaną. Niektóre bańki leciały naprawdę wysoko!


* * *


2011-08-03 | Prace Klubu Nożyczek "Pod Ratuszem"

W ramach cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami w oknie Filii nr 1 "Pod Ratuszem" można oglądać wystawę prac członkiń Klubu Magicznych Nożyczek. Pani Teresa Szybiak i Julita Różkiewicz robią cuda z papieru: zwierzaki, wazony, kwiaty z bibuły i inne.


* * *


2011-08-01 | Zaczytane lato trwa

Za nami pierwszy miesiąc letnich maratonów czytania. W tym roku dzieci i młodzież zaczytują się w książkach Liliany Fabisińskiej, Marty Fox, Pawła Beręsewicza i Grzegorza Kasdepke. Jednocześnie trwa konkurs na największą ilość przeczytanych książek. Tworzone są także rankingi tytułów, czyli oceniamy przeczytane książki. Można też oddać swój głos w internetowym głosowaniu na  głównej stronie Biblioteki. Finał zabawy we wrześniu w czasie cyklu spotkań autorskich z wyżej wymienionymi pisarzami. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w naszych bibliotekach – dajcie się zaczytać tego lata!

Zaczytane Lato to projekt Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


* * *


2011-08-01 | Letnie zabawy w Filii nr 2

W wakacje nie nudzą się czytelnicy Filii nr 2 w Jarocinie. Codziennie odbywają się wesołe i kolorowe zajęcia literackie, książkowe i plastyczne.




* * *


2011-07-12 | Czytanie na free wolnej polanie

Za nami już pierwsze tygodnie wakacyjnych czytań i zajęć na free wolnej polanie przed Pałacem Radolińskich w Jarocinie. Na porannych zajęciach literackich, które odbywają się we wtorki i piątki oraz plastycznych - środy i czwartki, jest sporo dzieci. Zarówno grupy zorganizowane, czyli kolonie i półkolonie jak i pojedyncze dzieci, które chętnie spędzają czas z Biblioteką. Dotychczas przeczytaliśmy kilka baśni i bajek oraz "Legendy Ziemi Jarocińskiej". Obecnie czytamy przygody rezolutnej Julki, bohaterki książki Ewy Nowak pt. "Środek kapusty". Na zajęciach plastycznych dzieci wykonują portrety Pałacu Radolińskich różnymi technikami plastycznymi oraz ilustracje do czytanych książek.


Oczywiście nie mogło zabraknąć na naszych zajęciach gości. I tak czytali już pan Michał Żabiński - Skarbnik Urzędu Miejskiego w Jarocinie i pan Piotr Piotrowicz redaktor naczelny "Gazety Jarocińskiej". Był też dzień wojskowy, w czasie którego czytał dzieciom chorąży Maciej Zaborowski a potem była musztra i ćwiczenia fizyczne. Gościliśmy także grupę ratownictwa medycznego PA_RA_MED z Poznania, której przedstawiciel pan Paweł Antczak, poprzez zabawę, pokazał dzieciom jak należy prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.


Gdy nie ma gości zajęcia prowadzą jarocińskie bibliotekarki, które organizują podchody literackie, wymyślają zabawy z chustą animacyjną i tunelem oraz szykują wiele innych niespodzianek na free wolnej polanie.


* * *


2011-07-11 | Co się tutaj działo?!

Maciek Kraska, w ramach programu Młodzi Menedżerowie Kultury w bibliotekach, zorganizował warsztaty dziennikarstwa internetowego. Od 4 do 8 lipca grupa młodych ludzi miała okazję zajrzeć za kulisy dziennikarskiej pracy, zebrać swój pierwszy materiał i nauczyć się panować nad dźwiękowymi falami. Cel, jaki sobie postawili jest ambitny: stworzenie reportażu radiowego na temat powstającego w Jarocinie Spichlerza Polskiego Rocka.


Rozpoczęli z werwą i od razu zostali rzuceni na głęboką wodę - w poniedziałek i wtorek Marta Jasińska, Latająca Animatorka Kultury z Białegostoku pokazała uczestnikom "jak to jest z tym nagrywaniem" - rozdała dyktafony, mikrofony i słuchawki, nauczyła obsługi, zdradziła kilka dziennikarskich sztuczek. Wyzwań postawiła sporo, począwszy od przeprowadzenia sond ulicznych, poprzez wywiady z mieszkańcami (uff, było pracowicie!), grę miejską aż po poważne rozmowy o polskim rocku, festiwalach i powstającym muzeum. W trakcie wizyty w Muzeum Regionalnym Robert Kaźmierczak i Sebastian Pluta przybliżyli ideę projektu, uchylili rąbka historii, a także zaprezentowali część eksponatów (zdjęcia, kasety, teksty piosenek).


Środa przyniosła wprowadzenie w tajniki lokalnego dziennikarstwa. Anna Gogołkiewicz z Gazety Jarocińskiej opowiedziała ciekawie, co w jarocińskim dziennikarstwie piszczy i o czym warto pisać. Żeby nie zapomnieć jednak o głównym zadaniu, jeszcze tego samego dnia Piotr Kniat otworzył skrzynkę z profesjonalnymi narzędziami do montażu i przeprowadził młodych przez techniczną stronę reporterskich zmagań, w wyniku których warsztaty przeistoczyły się z "wersji roboczej" w chwytliwe: "Tak wyszło!".


O specyfice dziennikarstwa internetowego, social mediach, blogach i portalach było w czwartek, z Agnieszką Kubicką. Na przykładzie portalu www.calisia.pl uczestnicy dowiedzieli się, jak napisać krótką relację (dostępną pod  tym linkiem). Starali się także odpowiedzieć na trudne pytania, przed którymi staje każdy dziennikarz: jak rozmawiać z ludźmi, aby chcieli mówić?; czy prawo jest przyjazne mediom?; co jest ważniejsze: sensacja czy rzetelność?

Piątek, dzień ostatni i podsumowujący, kiedy młodzi spróbowali swoich sił i umiejętności w praktyce (reportaż już wkrótce na blogu!), zakończył się - szumnie - ogniskiem w parku i... ulewnym deszczem.

"Wersja robocza, czyli co się tutaj dzieje?!" to projekt dofinansowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Ideą było połączenie pomysłu młodego menedżera i doświadczenia bibliotekarza, by stworzyć wspólny projekt adresowany dla młodzieży.


* * *


2011-07-05 | O książkach, przy których odpoczywamy w Golinie

Klub Przyjaciół Biblioteki w Golinie spotyka się także we wakacje. O czym rozmawiano czytaj na podstronie  Kluby.