biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2011
(styczeń - czerwiec)

2011-06-30 | Zlot czarownic i czarowników w Cielczy

Zlot czarownic (i czarowników) odbył się 30 czerwca 2011 roku w Filii w Cielczy. Dwie czarownice przy wejściu wręczały każdemu czarną pelerynę czarnoksięską i emblemat z tajemnym symbolem przynależności do grup, a młody diabeł pomocnik - straszył. Wszyscy nieletni adepci musieli przejść kilka prób sprawdzających, czy nadają się na uczniów czarodziejskiej szkoły. Trzy najważniejsze to: skok przez miotłę, wypicie tajemniczego eliksiru (z krwią wampira!), oraz zjedzenie oderwanego krwawego palca wiedźmy. Po nich nastąpiły łatwiejsze zadania - zapamiętanie formułki czarodziejskiego wywaru, odważne łapanie odrażających owadów i rozpoznawanie różnych przedmiotów zanurzonych w dziwnej mazi. Były też różne zabawy oraz sprawdzanie odporności na duchy i zjawy, które kręciły się wokół biblioteki.


Wyznaczony na zlot czas od godz. 20 do północy przeleciał bardzo szybko. Ochotnikom nie przeszkodził nawet ulewny deszcz. Następny zlot już za rok - zapraszamy!


* * *


2011-06-30 | Śladami Powstania Wielkopolskiego - w obiektywie fotografów

Kolejna odsłona projektu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, który propaguje wśród młodzieży wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Jarocińskiej. Tym razem młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach fotograficznych pt. "Jak ciekawie spojrzeć na zabytek". Pod okiem fotografa pana Damiana Andrzejewskiego kilkoro adeptów trudnej sztuki fotografowania próbowało swych sił. Ich zadaniem było pokazać zabytki w ciekawy sposób. Jednak zanim ruszyli w teren otrzymali sporą dawkę wiedzy teoretycznej, podanej w bardzo przystępny sposób. Prowadzący warsztaty Damian Andrzejewski podkreślał, że sposób prowadzenia warsztatów trzeba dopasować do jego uczestników. W przypadku młodzieży trzeba postawić na swobodę, której często brakuje w szkole.


Podczas dwudniowych warsztatów powstało kilkaset zdjęć. Najlepsze z nich będzie można podziwiać podczas wystawy, którą już zapowiadamy. Projekt Śladami Powstania Wielkopolskiego jest dofinansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK - Bank Ambitnej Młodzieży. Zdjęcia autorstwa Damiana "Ohany" Andrzejewskiego i uczestników warsztatów.


* * *


2011-06-30 | Seniorzy, Internet i sms-y w Filii nr 2

Od 17 marca 2011 roku w Filii Nr 2 w Jarocinie, seniorzy - mieszkańcy oddalonej od centrum Ciświcy, osiedla Ługi i nie tylko, mają możliwość uczyć się zasad korzystania z komputera i Internetu. Dodatkowo są prowadzone kursy pisania SMS-ów dla seniorów. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu o godzinie 15.00. W zajęciach mogą uczestniczyć po dwie osoby, ponieważ biblioteka dysponuje tylko dwoma stanowiskami komputerowymi.


Do czerwca odbyły się 3 kursy komputerowe, w których uczestniczyło 6 kursantek. Kolejna odsłona po wakacjach.


* * *


2011-06-27 | O kawie i herbacie na spotkaniu Klubu Dyskusyjnego w Witaszycach

Gośćmi czerwcowego spotkania Klubu Dyskusyjnego były panie z Centrum Rekreacji RECREO – Maria Bielak i Joanna Szulc-Wrzos, które przygotowały kawę z dodatkiem przeróżnych, oryginalnych przypraw. Szerzej na podstronie Kluby, tam też oryginalny przepis na kawę po turecku.


* * *


2011-06-27 | Jarocińskie Centrum Informacji o Regionie czynne w Filii nr 1 "Pod Ratuszem"

Wakacje to doskonały czas na poznawanie dalszej i bliższej okolic. By w tym pomóc Jarociniakom i zaglądającym do naszego miasta turystom otwarte zostało Jarocińskie Centrum Informacji o Regionie. Punkt działa w samym centrum miasta, przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin w czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Uroczystość otwarcia Centrum, na którym nie zabrakło przedstawicieli władz gminy i starostwa, muzeum regionalnego, nadleśnictwa oraz klubów i stowarzyszeń zrzeszających regionalistów i miłośników turystyki, była okazją do rozmów na temat promocji walorów turystycznych Ziemi Jarocińskiej oraz roli, jaką powinno spełniać Centrum. Padło wiele ciekawych pomysłów, m.in. na odświeżenie i oznakowanie szlaków i zabytków, wydanie mapy turystycznej powiatu i cyklicznego kalendarza imprez.


Jarocińskie Centrum Informacji o Regionie zostało stworzone z myślą o mieszkańcach, turystach oraz wszystkich tych, którzy odwiedzają naszą gminę. W myśl hasła "Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" pragniemy wszystkim przybliżyć piękno naszych okolic oraz zachęcić do ich zwiedzania. Pomocą przy zwiedzaniu naszej okolicy służyć może folder opisujący zarówno atrakcje turystyczne Ziemi Jarocińskiej jak i miejsca aktywnego wypoczynku, szlaki rowerowe, piesze. Poza folderem w Centrum kupić można turystyczny plan miasta oraz wiele wydawnictw regionalnych i gadżety miejskie. Utworzona została również specjalna strona internetowa  www.turystyka.jarocin.pl, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji.


* * *


2011-06-22 | Ksiądz podróżnik na spotkaniu Klubu w Golinie

Na czerwcowe spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki w Filii w Golinie został zaproszony ksiądz Błażej Michalewski z Lubinii Małej, który opowiadał o swoim pobycie w Kazachstanie. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-06-22 | Koncert świętojański, czyli co w słowiańskiej duszy gra

Zgodnie z przysłowiem "cudze chwalicie swego nie znacie" bibliotekarki z Filii nr 1 "Pod Ratuszem" zorganizowały niecodzienny koncert, który nawiązywał do tradycji nocy świętojańskiej. Koncert powstał przy współudziale Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jarocinie oraz młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie z kółka teatralnego "Maska".


Podczas półtoragodzinnego spotkania publiczność zgromadzona w auli Pałacu Radolińskich mogła usłyszeć takie utwory muzyczne jak: "Pod papugami", "Pragnienie miłości", "Romans", "Velvet eyes", "Martinike". Licealiści recytowali wiersze znanych poetów: Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej, Adama Asnyka, Francesco Petrarci. Aula pałacu była wypełniona po brzegi, a publiczność chętnie nagradzała artystów brawami.


* * *


2011-06-22 | Już drugi finał Książkoluba

Dnia 22 czerwca 2011 r. podczas zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkół nr 3 zostały wręczone nagrody za udział w całorocznym konkursie Książkolub prowadzonym przez Filię Nr 2 w Jarocinie. Przedmiotem konkursu było odgadywanie literackich zagadek w każdym miesiącu roku szkolnego 2010/2011. Uczniowie, którzy brali udział w konkursie i uzyskali maksymalną ilość punktów otrzymali nagrody w postaci ciekawych książek. Drobne upominki zostały także wręczone łącznikom z biblioteką w podziękowaniu za całoroczną współpracę.


* * *


2011-06-22 | Biblioteka na wesoło dla młodzieży

W ostatnim tygodniu roku szkolnego 2010/2011 młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie odwiedziła jarocińską bibliotekę.


Tym razem bibliotekarki zaskoczyły uczniów albowiem przygotowały zestaw zajęć nietypowych czyli zabawy z chustą animacyjną oraz kilka gier integracyjnych np. w kolory i siadanie na kolanach, mafię i "co by było gdyby".


Młodzież zgodnie przyznała, że pomysły te chętnie wykorzysta na wakacyjnych wyjazdach oraz szkolnych wycieczkach i urodzinowych osiemnastkach.


* * *


2011-06-21 | Noc w Pałacu z białą damą

Wierzcie lub nie wierzcie ale duchy mieszkają w naszym mieście a konkretnie w Pałacu Radolińskich. Skąd to wiemy? Bo sami się o tym przekonaliśmy w Nocy w Pałacu, która odbyła się z 18 na 19 czerwca. A wszystko przez jarocińskie bibliotekarki, które przygotowały moc atrakcji dla młodych czytelników w wieku od 8 do 12 lat.


Aby poczuć ducha dawnych czasów dzieci zostały zaproszone na mini koncert zespołu muzyki dawnej z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie. Była muzyka i tańce dworskie oraz krótki pokaz menueta a potem pani dyrektor szkoły muzycznej Izabela Skrzypek rozdała koperty, które były znakiem rozpoczynającym pałacowo-parkowe podchody. Drużyny: Jarota, Zaremba, Leszczyc, Radolin i Skarbczyk musiały pokonać tor przeszkód, odnaleźć drzewo z pazurami, odszukać drzewo z cyfrą, odczytać listy w butelce, odtańczyć prasłowiański taniec drzew, znaleźć białą damę i rozwiązać jej zagadkę by na końcu dotrzeć do biblioteki i za pomocą książki odszyfrować miejsce ukrycia pewnej skrzyni. W niej były ukryte materiały potrzebne do stworzenia strojów do postaci z bajek. Uczestnicy nocy zostali bowiem zaproszeni do wymyślenia przedstawienia na podstawie Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki, Śpiącej królewny, Kota w budach i Sindbada. Ich interpretacje można było podziwiać w teatrze cieni.


Był też czas na poczęstunek, który został ufundowany przez GS w Jarocinie oraz na pokaz filmu pt. "Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu". Tytuł filmu okazał się wymowny gdyż o świcie właśnie część dzieci dopiero zasnęła.

Łącznie bawiło się 78 dzieci, które znajdowały się pod opieką 13 pań bibliotekarek i pałacowych duchów a także 4 wolontariuszy i 1 wolontariuszki. Nad wszystkim czuwała biała dama…


* * *


2011-06-20 | Spotkanie DKK przy truskawkach i w Pałacu

Spotkanie czerwcowe Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w przepięknej scenerii ogrodu pałacu Radolińskich. Prezentował się on uroczo w promieniach zachodzącego słońca. Było słonecznie, zielono i truskawkowo czyli tak jak być powinno w czerwcu. Oczywiście jak na naszych spotkaniach bywa było też bardzo intelektualnie. Do dyskusji pobudziła nas między innymi obecność młodego człowieka, nowego nabytku klubu. Mamy nadzieję, że ta przygoda z klubem będzie trwała dłużej.

Inspiracją do wymiany poglądów tym razem była książka "Ruski miesiąc" Dmitrija Strelnikoffa. Rosyjskiego poety, prozaika, biologa, dziennikarza prasowego, radiowego i telewizyjnego. Szerszej publiczności znanego z programu "Europa da się lubić", w którym przybliżał nam Rosję i Rosjan.

Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-06-15 | Biblioteka dla seniorów i niepełnosprawnych

Po raz trzeci grupa bibliotekarzy z powiatu jarocińskiego spotkała się w ramach zaplanowanych spotkań finansowanych z mikrograntu "Podaj dalej". Tym razem przedmiotem całodniowego szkolenia, które odbyło się 15 czerwca 2011 r., były "Usługi dla seniorów i osób niepełnosprawnych w bibliotece".


Szkolenie poprowadzili Pani Agnieszka Szelągowska - trener umiejętności społecznych w Stowarzyszeniu Mediatorów Rodzinnych oraz Tomasz Bidul - pedagog, pracownik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Dyskusje nt. definicji osób starszych i niepełnosprawnych oraz ich potrzeb uzupełniły zajęcia praktyczne. Wielu wrażeń dostarczyło i najcenniejszą umiejętnością praktyczną było nauczenie jak pomóc osobie na wózku pokonać schody, krawężnik, wjechać do autobusu. Bibliotekarze wspólnie zastanawiali się w jaki sposób przy niewielkich nakładach finansowych zniwelować bariery architektoniczne w swoich bibliotekach i jakie wprowadzić udogodnienia dla osób starszych, niedowidzących, niesłyszących czy też z ograniczoną sprawnością ruchową. Szkolenie uświadomiło nam, jak często prozaiczne rzeczy są przeszkodą dla osób niepełnosprawnych typu: zbyt wysokie regały czy lada biblioteczna, ciut za wąskie drzwi, biurko z komputerem, do którego nie można podjechać wózkiem. W trakcie ćwiczenia z opaskami zawiązanymi na oczach bibliotekarki miały również okazję wczuć się w rolę osoby niewidzącej. Ćwiczenie miało za zadanie nauczyć nas komunikacji pomiędzy osobą niepełnosprawną a opiekunem.

Jak podsumował szkolenie nasz trener Tomek - cieszy się, że przybyło na świecie kolejnych 17 osób, które potrafią pomóc osobie na wózku. Sam będąc osobą niepełnosprawną namawiał, żeby nie bać się proponować pomocy, ale też nie narzucać się z nią. Ważna rzeczą jest nawiązanie najpierw kontaktu z osobą, której zamierzamy pomóc i spytanie wprost jak to zrobić. Ze szkolenia bibliotekarze wyszli wzbogaceni o nowe, niezwykłe doświadczenia i praktyczne umiejętności. Świat ludzi starszych i niepełnosprawnych stał się dla nas na pewno mniej odległy.


* * *


2011-06-13 | Filia nr 2 na festynie w zaprzyjaźnionym Przedszkolu Marcinek

W ramach współpracy z Przedszkolem Marcinek bibliotekarki z Filii nr 2 wzięły udział w festynie rodzinnym dnia 11 czerwca. Na początku Miś Bajeczka przywitał się z dziećmi. Wszystkie dzieci i panią dyrektor przedszkola zaprosił do wspólnej zabawy w "Stary niedźwiedź mocno śpi" i "Tańczymy Labado".


Po wspólnych tańcach wszyscy udali się do kącika "Miś Bajeczka zaprasza dzieci do kącika biblioteczka" gdzie czekały na nich zabawy z chustą animacyjną, gra "Moja przygoda", "kubusiowy nosek", malowanie misiów a na zakończenie dla każdego niespodzianka zakładki z logiem Biblioteki i akcji Cała Polska czyta dzieciom oraz kolorowanki z Franklinem.


* * *


2011-06-10 | "Burza z piorunami" na Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki

W piątek 10 czerwca 2011 r. odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Trójka". Tym razem dyskutowaliśmy o ksiażce "Burza z piorunami" L. Fabisińskiej. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-06-09 | "Podaj dalej" po raz drugi

W piatek 3 czerwca 2011 r. odbyło się drugie spotkanie z cyklu zaplanowanych spotkań Biblioteki Wiodącej z Bibliotekami Partnerskimi. Pracownicy bibliotek publicznych z powiatu jarocińskiego wzięli udział w warsztatach przeprowadzanych metodą "Klanzy". Zajęcia pod tytułem "Czytam i tworzę elementy arteterapii i prostych technik plastycznych w pracy z czytelnikiem" poprowadził trener z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA pani Katarzyna Nowacka-Jakubowska. Bibliotekarze dowiedzieli się co to jest arteterapia, jakie są jej techniki, dla kogo jest przeznaczona. Warsztaty miały charakter praktyczny, uczestnicy zajęć z zapałem wykonywali ćwiczenia plastyczne. Największe uznanie zdobyły mandale – rysunki na planie koła. Okazało się, że w każdym drzemie iskierka prawdziwego artysty! Nie mniej radości sprawiło uczestnikom robienie papierowego stworka. Zajęcia zakończyły się nauką techniki relaksacyjnej. Doświadczenia, które zdobyli bibliotekarze podczas warsztatów zostaną wykorzystane w pracy z czytelnikiem.


Cykl spotkań realizowany jest w ramach mikrograntu "Podaj dalej" realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach PRB. Projekt sfinansowano ze środków Polsko-Amerykańskieh Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.


* * *


2011-06-06 | Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom z radnymi

Tegoroczny jubileuszowy ogólnopolski tydzień czytania dzieciom przebiegał pod hasłem Bajki odświeżajki czyli co czytali duzi, kiedy byli mali. Czytający goście prezentowali bajki swojego dzieciństwa i za sprawą wizyty w bibliotece wracali wspomnieniami do starych, dobrych czasów. Nie zabrakło opowieści o książkach, szkole, kolegach i o dorosłym życiu.


Do czytań Biblioteka zaprosiła radnych miejskich panie Lidię Czechak i Katarzynę Szymkowiak, i panów Rajmunda Banaszyńskiego, Grzegorza Wasielewskiego i Ireneusza Lamprechta. Dzielnie wspierała czytających dyrektor Biblioteki pani Agnieszka Borkiewicz oraz właścicielka apteki w Witaszycach pani Agnieszka Walczak.


Na pamiątke dzieci otrzymały jubileuszowe zakładki i nalepki akcji Cała Polska czyta dzieciom a od gości słodycze.
* * *


2011-06-06 | Cząstki elementarne, czyli jak naukowiec staje się pisarzem

Od odpowiedzi na to pytanie rozpoczęło się spotkanie autorskie z Januszem L. Wiśniewskim. Pisarz tłumaczył skąd wziął się pomysł na jego pierwszą książkę "S@motność w Sieci" i opowiadał o tym czym popularność tej powieści była dla niego. Zgromadzeni czytelnicy, w większości panie, miały okazję poznać na czym polega proces twórczy według Janusza L. Wiśniewskiego, w jaki sposób przygotowuje się do pisania, jak zbiera materiały, ile czasu zabiera mu praca nad powieścią itp. Pytania publiczności dotyczyły przede wszystkim tego ile twórcy jest w poszczególnych bohaterach, skąd czerpie tematy i historie do swoich książek. Było też intrygujące pytanie o to jak spędziłby ostatni dzień swojego życia.


Spotkanie odbyło sie w ogrodzie na tyłach Biblioteki i miało bardzo klimatyczny nastrój. Długa też była kolejka po autografy i sesje zdjęciowe.


* * *


2011-06-02 | Jeden z dziesięciu - druga edycja

W dniu 31 maja w sali kominkowej Pałacu Radolińskich odbyła się druga edycja konkursu "Jeden z dziesięciu" organizowanego wspólnie przez Filię w Cielczy i Niepubliczny Zespół Szkół w Łuszczanowie. Do konkursu zgłosiło się 13 reprezentantów klas trzecich szkół podstawowych z terenu gminy Jarocin.


Wszystkie dzieci wykazały się wspaniałą wiedzą i pierwszy etap konkursu, który miał wyłonić 3 finalistów trwał aż godzinę. Finał był równie zacięty, a ambitni zawodnicy brali pytania dla siebie, walcząc o większą liczbę punktów. Pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Pietrowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie, drugie miejsce zajął Krzysztof Marcinkowski z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie a na trzecim uplasował się Jakub Rogowicz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Siedleminie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę, natomiast słodki poczęstunek i napoje dla dzieci i opiekunów ufundował Niepubliczny Zespół Szkół w Łuszczanowie. Wszyscy zgromadzeni nagrodzili jeszcze zawodników gromkimi brawami za dużą wiedzę i ambicję. Wspólne pamiątkowe zdjęcie zakończyło konkursowe zmagania.


* * *


2011-05-31 | Spotkanie z dowcipem

Swoją najnowszą książkę pt. "Szmoncesy" promował we wtorek Aleksnader Rozenfeld. Znany polski poeta żydowskiego pochodzenia, dziennikarz i człowiek z bogatym życiorysem stwierdził, że najlepszym ratunkiem na współczesny, zabiegany świat jest żart, dowcip i humor. Stąd pomysł na książkę relaksacyjną, która ma przynieść czytelnikowi wytchnienie i odprężenie. Gość przeczytał kilka dowcipów z książki, ale też opowiedział kilkanaście żartów, których w książce nie ma. Czytelnicy zebrani w sali kominkowej jarocińskiego Pałacu Radolińskich chcieli także posłuchać wierszy poety. Mimo, iż spotkanie nie dotyczyło jego poezji publiczność wymogła na autorze przeczytanie kilku wierszy.


Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie "Gazety Jarocińskiej".


* * *


2011-05-31 | Noblista na majowym DKK

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Varga Llosy omawiali członkowie jarocińskiego DKK - szczegóły na podstronie  Kluby.


* * *


2011-05-31 | Laurka dla mamy w Misiolandii

Majowe spotkanie w Misiolandii w Cielczy i Radlinie odbyło się pod hasłem robimy laurkę dla mamy. Szerzej na podstronie  Misiolandia.


* * *


2011-05-25 | Wspomnienia z dzieciństwa na spotkaniu Klubu w Witaszycach

Po raz kolejny, 25 maja w środę spotkali się członkowie Klubu Dyskusyjnego. Wspomnieniami z dzieciństwa w latach 1939-1945 w Witaszycach podzielili się Wiktor Cyraniak i Jan Kałmucki. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-05-25 | Co nam dało PRB

Co nam dał Program Rozwoju Bibliotek, czy warto było się w niego zaangażować, które szkolenia były nalepsze i czy warto tworzyć Plan Rozwoju Biblioteki - na te i wiele innych pytań dotyczących PRB próbowaliśmy odpowiedzieć na pierwszym spotkaniu w ramach projektu "Podaj dalej".


W Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich spotkali się dyrektorzy i przedstawiciele Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, która w programie brała udział jako biblioteka wiodąca oraz bibliotek partnerskich: Biblioteki Publicznej Gminy Kotlin, Biblioteki Publicznej Gminy Jaraczewo oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żerków. W spotkaniu wzięły udział również panie Magda Giemza-Żurawska i Alicja Urbańska - instruktorki z Wojewódzkiej Biblioteki Publuicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaiu oraz pani Agnieszka Wujek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, z którymi rozmawiałyśmy na temat poszukiwania i pozyskiwania dodatkowych fundudszy na działalność biblioteki, o tym jak zbudować dobrą strategię promocyjną biblioteki oraz jak daleko wyjść z działalnością pozabiblioteczną w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników. Spotkanie upłynęło w miłej i twórczej atmosferze.

Projekt "Podaj dalej" jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.


* * *


2011-05-24 | Plotki i ploteczki z dużego świata czyli spotkanie z Marią Czubaszek

Pogoda sprzyja inicjatywom Biblioteki w Jarocinie. Nie zawiodła organizatorów także w sobotę 21 maja 2011 r. kiedy to odbyło się spotkanie z panią Marią Czubaszek, które zostało przeniesione w plener czyli do parku za Biblioteką. Zgromadzona bardzo licznie publiczność była zachwycona osobą pani Marii, jej znakomitym poczuciem humoru, a przede wszystkim wspaniałym językiem i sposobem opowiadania anegdot z własnego życia oraz świata tzw. celebrytów.


Nie zabrakło aluzji do aktualnych wydarzeń w Polsce, odkrywania kulis telewizji, żartów i oczywiście pytań: o to co pani Maria najbardziej kocha w życiu (papierosy i psy), dlaczego mówi do swojego męża Karolak (bo tak się nazywa), czy nie miewa kłopotów przez swoją pracę (nie miewa bo stara się w opisywaniu polskiego show biznesu stosować granice dobrego smaku), jak trafiła do serialu "Spadkobiercy" (zaproszona jako gość spodobała się i przyjęła rolę babci) oraz wiele, wiele innych.
Spotkanie trwało ponad 2 godziny i często było przerywane salwami śmiechu. Publiczność nagrodziła panią Marię oklaskami na stojąco i długą kolejką po autografy.
Zdjęcia: J. Luma


* * *


2011-05-20 | Patrol pruski i szukanie śladów Powstania Wielkopolskiego

Każdy kto w czwartek wybrał się na jarociński rynek miał okazję zobaczyć pruski patrol z 1918 r. a wszystko to za sprawą gry miejskiej śladami Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie z 7 szkół: Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie, Zespołu Szkół w Cielczy i Wilkowyi, Niepublicznego Gimnajzum przy jarocińskim Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki biegali po mieście w koszulkach z logo biblioteki szukając śladów związanych z wydarzeniami z listopada 1918 r. w Jarocinie. Należało udać się na cmentarz, dworzec PKP, pocztę, znaleźć dawne więzienie oraz tablice upamiętniające powstańców jarocińskich rozsiane w różnych częściach miasta. Uczestnicy gry musieli udać się do Muzeum Regionalnego oraz do Biblioteki aby otrzymać kolejne wskazówki. Gdy zebrali wszystkie elementy kodu należało wysłać sms i czekać na odpowiedź, która była wskazówką miejsca finałowej konkurencji czyli rzutu granatem do celu – polem minowym było boisko na Osiedlu Tumidaju. Upał i zmęczenie dawały się we znaki wszystkim ale drużyny dzielnie dawały sobie radę, zwłaszcza, że ostatnim zadaniem było przeniesienie skrzyni z amunicją do Jednostki Wojskowej. Aby uczestnicy poczuli ducha tamtych czasów oraz poznali smak konspiracji nad całością gry czuwał pruski patrol. Jeśli którakolwiek z drużyn została przez nich zauważona i schwytana miała dodawane punkty karne.

Zabawa była wyśmienita mimo wspomnianego upału. Na zakończenie na wszystkich czekała pyszna wojskowa grochówka oraz nagrody. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie w składzie: Kasia Danielak, Szymon Grygiel, Natalia Pietrzak, Marcin Wojtyra, Karolina Patoka i opiekun pan Wojciech Talaga, drugie drużyna z Zespołu Szkół Wilkowyi w składzie: Wincenty Roszyk, Robert Banaszak, Tobiasz Szlachciak, Filip Sieradzki, Dawid Gardziński i opiekunka pani Lucyna Muzyka a trzecie drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie: Julia Karolczak, Anna Błażejewska, Iwona Bączyk, Klaudia Szkudłabska, Monika Hajdrowska i opiekunka pani Hanna Czerniak.

Biblioteka dziękuje wszystkim uczestnikom i współorganizatorom: Jednostce Wojskowej, harcerzom z hufca ZHP Jarocin, Muzeum Regionalnemu, członkom Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Jarocin i Parafii św. Antoniego w Jarocinie a także pani Annie Ulatowskiej pasjonatce gier miejskich, która przygotowała scenariusz naszej gry.

Gra miejska została przeprowadzona w ramach projektu Śladami Powstania Wielkopolskiego, na który Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin otrzymała dofinansowanie z Fundacji Banku Zachodniego WBK SA.
Zdjęcia: [1][2] - BPMiG Jarocin, [3] - Jednostka Wojskowa w Jarocinie


* * *


2011-05-18 | Wyróżnienie za scenariusz lekcji o Czesławie Miłoszu

Poetycki dubbing taki tytuł nosi scenariusz wyróżniony w konkursie "Zamieszkać w teraz" zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu w ramach projektu "Czego uczy nas Czesław Miłosz". Na konkurs zgłoszono 36 prac w różny sposób promujących poezję Czesława Miłosza wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Dwie równorzędne nagrody główne otrzymali bibliotekarze z Trzcianki i Opalenicy. W konkursie brał udział także scenariusz gry szkolnej Moniki Szymoniak i Małgorzaty Michalczyk z Filii nr 2 w Jarocinie.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 maja 2011r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu i miało niecodzienną oprawę. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z autorem najnowszej biografii Czesława Miłosza Andrzejem Franaszkiem oraz wysłuchać wykładu Agaty Stankowskiej i Przemysława Czaplińskiego pt. "Kłopoty z Miłoszem".

"Poetycki dubbing" to propozycja dla młodzieży w zabawę wierszem, przekształcanie go w różne formy wypowiedzi tak, by tekstem poety przemówić do współczesnych odbiorców. Autorką wyróżnionego scenariusza jest Justyna Daniel.


* * *


2011-05-17 | Tydzień Bibliotek 2011 za nami

Biblioteka Główna i Oddział dla Dzieci
Zielone żaby, kręcenie na chuście animacyjnej i ilustracje do książek Grzegorza Kasdepke wykonywane rękoma.


Filia nr 1 "Pod Ratuszem"
Głośne czytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima jako support przed zbliżającym się przedstawieniem teatralnym.


Filia nr 2
Bajkowe Koło Fortuny, kolorowy świat kredek oraz ciekawe lekcje biblioteczne o lekturze "Opowieści z Narnii" i słownikach.


Filia nr 3
Książkowa ruletka, czyli międzyklasowy konkurs wiedzowy: zgadywanie, układanie alfabetu, szukanie drogi do biblioteki i ukrytych tytułów lektur na czas!


Filia w Cielczy
Głośne czytania i opowiadanie bajek, projektowanie okładki czasopisma i tworzenie ogromnych zakładek a także wystawa zniszczonych książek pt."Krzyk chorej książki".


Filia w Golinie
Głośne czytania, lekcje biblioteczne i wycieczki przedszkolaków a na deser finał konkursu plastycznego "Świat według Muminków".


Filia w Mieszkowie
Lekcje o encyklopediach i słownikach oraz u strażaków wizyta tak wyglądał Tydzień Bibliotek w Mieszkowie.


Filia w Wilkowyi
Wyświetlanie bajek i głośne czytania, zachęcające do uprawiania sportu czytali bowiem nauczyciele w-f oraz konkurs plastyczny pt. "Moja ulubiona baśń Andersena".


Filia w Witaszycach
Pisanie opowiadań i spotkania z sołtysem Witaszyc panem Rafałem Trybkiem i członkinią Dyskusyjnego Klubu panią Teresą Molus, która pomogła dzieciom zrobić pyszne i zdrowe sałatki.
* * *


2011-05-14 | Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki "Trójka" ruszył!

W czasie Tygodnia Bibliotek 12 maja odbyło się inauguracyjne spotkanie Młodzieżowego
Dyskusyjnego Klubu Książki "Trójka". Pierwsze spotkanie dotyczyło książki Ann Brashares
"Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów". Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-05-14 | Kartki dla mamy na Klubie Magicznych Nożyczek

Podczas majowego spotkania klubowiczki podały ciekawe propozycje na kartki z okazji Dnia Matki - szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-05-12 | Klekotały po naszymu że hej

Wielki finał konkursu "Ryczka, tytka i wymborek czyli swojskie klekotanie" już za nami! Środa 11 maja 2011 r. w jarocińskiej Bibliotece należała do gwary wielkopolskiej. Sala kominkowa, w której odbył się drugi etap konkursu gwarowego dla młodzieży była pięknie przystrojona: pojawiły się stare serwetki, naczynia, zdjęcia, książki, makatki i oczywiście ryczka, tytka i wymborki oraz pyry.


Pięć finalistek z gimnazjum w Cielczy, Golinie i Żerkowie odpowiadało na pytania, rozwiązywało krzyżówkę i prezentowało własny tekst pt. "Moja szportowa kumpela/kumpel". Uczestniczki były bardzo dobrze przygotowane, godały po naszymu naturalnie, dbając o każdy szczegół wymowy.


Pierwsze miejsce zdobyła Natalia Mąka z Niepublicznego Gimnazjum w Golinie, drugie miejsce Marta Sroczyńska z Gimnazjum w Żerkowie, trzecie miejsce Sylwia Pawlak z Zespołu Szkół w Cielczy. Edyta Podlewska z Gimnazjum w Żerkowie i Estera Kubiak z Zespołu Szkół w Cielczy zajęły równorzędne czwarte miejsce. Wszystkie finalistki otrzymały książki, zakładki i dyplomy.


Jury w składzie: Jacek Hałasik, Jadwiga Podeszwa i Magdalena Olejniczak w podsumowaniu werdyktu uznało perfekcyjne przygotowanie, znajomość i naturalność.


Projekt "Ryczka, tytka i wymborek czyli swojskie klekotanie" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Bibliotek w ramach konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka".


* * *


2011-05-12 | Godanie na polanie

Drugim wydarzeniem w ramach konkursu "Ryczka, tytka i wymborek czyli swojskie klekotanie" było się spotkanie autorskie z Jackiem Hałasikiem. Znawca gwary, dziennikarz Radia Merkury Poznań i wspaniały gawędziarz nie zawiódł licznie zgromadzonej publiczności. Przy kawie zbożowej i placku drożdżowym z rabarbarem uczestnicy spotkania słuchali o pięknie naszej gwary, godaniu, oszczędnym gotowaniu (jak na mieszkańców Wielkopolski przystało), o próbie tłumaczenia Biblii na język gwarowy i o tym jak poznać swoich w wielkim świecie.


Pan Jacek zwracał uwagę, że gwara wielkopolska jest nastawiona na nie, bo mówiąc cokolwiek potwierdzamy słowem nie, np. dobrze to zrobiłam, nie? Zwrócił też uwagę na śmieszne zestawienia wyrazów, które dla kogoś nie znającego gwary mogą być niezrozumiałe np.: dziewczyna potrzebna na gwałt lub zrobię Ci to z mety. Było też wiele anegdot, mini konkurs dla uczestników spotkania, dużo śmiechu, a wszystko to w miłej atmosferze i pierwszy raz w plenerze albowiem spotkanie zostało przeniesione do parku, bo szkoda było nie wykorzystać tak pięknej, słonecznej pogody.


W czasie spotkania szerszej publiczności zaprezentowały się Natalia Mąka i Marta Sroczyńska, laureatki pierwszego i drugiego miejsca w konkursie gwarowym dla młodzieży, który odbył się kilka godzin wcześniej. Całość konkursu "Ryczka, tytka i wymborek czyli swojskie klekotanie" zwieńczyło rozdanie nagród uczestnikom konkursu gwarowego, który odbywał się na łamach "Gazety Jarocińskiej" w marcu i kwietniu. W konkursie wzięło udział 47 osób, a regulaminowe wymogi spełniło 36. w wieku od 10 do 70 lat. Zwyciężczynią została Marta Sroczyńska (laureatka konkursu gwarowego dla młodzieży), drugie miejsce zajęła Natalia Kasprzak a trzecie miejsce Agnieszka Regulska. Przedstawicielka "Gazety Jarocińskiej" pani Anna Gogołkiewicz i dyrektor Biblioteki pani Agnieszka Borkiewicz wręczyły nagrody książkowe i dyplomy.


"Ryczka, tytka i wymborek czyli swojskie klekotanie" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Bibliotek w ramach konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka".


* * *


2011-05-09 | Odjazdowy Bibliotekarz - relacja z rajdu

Kto powiedział, że święta wszelakie, zwłaszcza te w instytucji kultury, muszą być obchodzone? I to na poważnie? My postanowiłyśmy w tym roku swoje święto, czyli Dzień Bibliotekarza objechać przystępując do ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz.

Podchwytując pomysł naszych koleżanek po fachu z Łodzi postanowiłyśmy rozpocząć tegoroczny Tydzień Bibliotek właśnie rajdem. Trasa była średniej długości - 17 km i prowadziła z Jarocina, przez Wolę Książęcą, Hilarów, Bachorzew, Wilkowyję, Annapol pod siedzibę naszej Biblioteki Głównej w Parku Radolińskich. Frekwencja przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania - na start na parkingu przy ul. Św. Ducha przybyło w sumie 130 osób. Straż Miejska, która dbała o nasz pilotaż spisała się znakomicie - dzięki Panom Strażnikom (w większości na rowerach!!!!) w całości dojechaliśmy na metę, w dodatku kierowcy chyba czuli respekt przed "władzą", bowiem nie "obtrąbili" naszego peletonu. Dużą pomoc otrzymaliśmy też od UKS Trójka i Pana Szymona Gruchalskiego, którzy zadbali, by od strony technicznej nasz rajd przebiegał sprawnie. Nie możemy zapomnieć tez o Panu Pawle Antczaku, który zapewniał nam bezpieczeństwo od strony medycznej.


Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem, przy którym można było sobie upiec kiełbaski i odpocząć, a także wymienić się książką. Rękami najmłodszych uczestników rajdu rozlosowane też zostały nagrody, wśród których były 2 bony o wartości 40 zł do wykorzystania w sklepie internetowym ogólnopolskiego sponsora akcji - Księgarni Gandalf, torby termiczne, książki...
Wśród uczestników rajdu oprócz bibliotekarek (nie tylko jarocińskich - były także panie z bibliotek z Jaraczewa, Kotlina i Żerkowa) byli nasi czytelnicy z rodzinami. O naszym święcie nie zapomnieli lokalni włodarze - w trakcie ogniska życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza w imieniu Burmistrza Jarocina złożył nam sekretarz gminy - pan Mariusz Gryska. Życzenia złożyli nam także Przewodniczący Rady Miejskiej pan Marek Tobolski i skarbnik gminy - pan Michał Żabiński (uczestnicy rajdu) oraz Bożena Kubacka - dyrektor Wydziału Kultury, Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim. Wszystkie bibliotekarki otrzymały piękne, czerwone róże.

Na fotorelację z rajdu zapraszamy do  Galerii.


* * *


2011-05-05 | Warsztaty poetyckie Dyskusyjnego Klubu Książki

Z okazji Roku Czesława Miłosza w wielkopolskich Dyskusyjnych Klubach Książki trwa wiosenne czytanie poezji naszego noblisty. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przygotowały warsztaty literackie "Cicho-sza: Czytamy Miłosza". W ramach tego projektu 28 kwietnia gościliśmy prof. dr hab. Piotra Śliwińskiego wykładowcę Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także krytyka literackiego i badacza polskiej poezji współczesnej. Więcej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-05-04 | Odjazdowy Bibliotekarz

8 maja w niedzielę zapraszamy na rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich sympatyków słowa pisanego i rowerów. Startujemy ok. godz. 14 z parkingu przy ulicy Św. Ducha, następnie jedziemy ul. Św. Ducha i skręcamy w stronę Woli Książęcej, gdzie, po ok. 5 km, w Słupi połączymy się z grupą "witaszycką" i po objechaniu pałacu kierujemy się w stronę Hilarowa. To będzie nasz "mały Dakar" - bo kilkusetmetrowy odcinek drogi prowadzi piaszczystą ścieżką :) Stamtąd od strony budynków PGR-u dojeżdżamy do Bachorzewa, gdzie tylko przecinamy główną trasę do Jarocina i kierujemy się dwukilometrową leśną drogą (tym razem pięknie wyasfaltowaną) do Wilkowyi. W Wilkowyi wyjeżdżamy ulicą Jarosława Iwaszkiewicza wprost na szkołę, w której mieści się m. in. nasza filia. Z ulicy Iwaszkiewicza skręcamy w lewo i udajemy się przez Annapol w kierunku Jarocina, do którego wjedziemy ulicą Żerkowską (tu będziemy mieć najbardziej pod górkę), z niej skręcamy w ulicę Okrężną, następnie w Maratońską i po objechaniu terenów festiwalowych dojeżdżamy do biblioteki w parku, gdzie będziemy mogli odpocząć przy ognisku i posilić się upieczonymi w ogniu kiełbaskami (przypominamy, że kiełbaski każdy przywozi we własnym zakresie). Całość trasy to ok. 17 km.

Jeśli ktoś na trasie stwierdzi, że nie da rady dojechać z nami do końca, to może - na własną odpowiedzialność - odbić już w Bachorzewie w kierunku Jarocina. Osoby niepełnoletnie mile widziane w towarzystwie pełnoletnich opiekunów. W przypadku uczestnictwa w rajdzie osoby niepełnoletniej bez opiekuna poprosimy o pisemną zgodę rodzica lub prawnego opiekuna na uczestnictwo w rajdzie.

Zobacz również:  plakat imprezy


* * *


2011-05-02 | Papierowa pasja

Majowa wystawa z naszego cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami to Modele z papieru Patryka Stachowiaka z Wilkowyi. Odkąd pamięta sklejał samochodziki z papieru. Najpierw był to sposób na zabawę później przerodziło się w pasję. Wraz z biegiem czasu modele stały się bardziej realistyczne. Skleja głównie samochody ale czasem dla odmiany inne rzeczy. Nie lubi korzystać z "gotowców". Fascynuje go tworzenie od zera i na bieżąco analizowanie każdego kolejnego elementu modelu.


Poza wyobraźnią w pracy nad modelami przydaje się "ścisły umysł": dzięki ich połączeniu możemy oglądać ciekawe prace.


* * *


2011-04-30 | Niebieski miś

Bajkę o niebieskim misiu poznali uczestnicy kwietniowych zajęć w Misolandii. Co jeszcze dzieci robiły można zobaczyć na podstronie  Misiolandia.


* * *


2011-04-28 | Literiadorzy wybrani

Filia nr 1 "Pod Ratuszem" już po raz trzeci zaprosiła uczniów szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Jarocin do zabawy z językiem polskim w konkursie "Literiada".


Zgłosiło się 10 szkół podstawowych z miasta i gminy Jarocin. Na dwuosobowe drużyny (przedstawiciele klas 4 i 5) czekało pięć niełatwych konkurencji: dyktando o Tomku, który nie zna zasad ortografii; kalambury – czyli pokazywanie bez słów tytułów książek, piosenka ortograficzna – po wysłuchaniu, której należało znaleźć 20 rzeczowników z refrenu, gra w państwa-miasta, w której liczyła się szybkość wykonania zadania i literowanie wyrazów, np. imaginacja, bałwochwalca, kondensator.


Jury w składzie: Lidia Sokowicz dziennikarka z "Gazety Jarocińskiej", Agnieszka Borkiewicz dyrektor Biblioteki i Lidia Leśna bibliotekarka i polonistka z jarocińskiej Biblioteki miało dużo pracy przy liczeniu punktów. Najlepszymi literiadorami okazała się drużyna ze szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie: Katarzyna Szymańska i Wojciech Kidoń, drugie miejsce zajęły reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie: Weronika Nawrocka i Anna Tobolska a trzecie uczniowie z Niepublicznego Zespołu Szkół w Prusach: Angelika Konieczna i Aleksandra Wawszków.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2011-04-15 | Żółwik Frankiln przyjechał do Filii nr 2

Dzieci często marzą, aby spotkać swoją ulubioną postać z bajki, aby ich bohater zszedł z kart książki i pobawił się z nimi. Marzenie to spełniło się - Filię nr 2 odwiedził żółwik Franklin. Relacja foto na podstronie  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2011-04-15 | Wielkanoc z punktu widzenia Smoka

Kolejne wizyty w Smoczej Akademii za nami. W kwietniu smok Literiusz, który zadomowił się w Oddziale dla Dzieci jarocińskiej biblioteki postanowił opowiedzieć zaproszonym dzieciom o zwyczajach wielkanocnych widzianych okiem smoka. Długo przygotowywał się do zajęć, przesiadywał w dziale ksiąg ze zwyczajami i obrzędami po to by móc przekazać dzieciom informacje na temat m.in. palm wielkanocnych, zawartości wielkanocnego koszyka, kolorów pisanek.

  

Dzieci dowiedziały się również dlaczego to zając jest ważnym symbolem świąt. Otóż podobno zające śpią z otwartymi oczami i jako pierwsze ujrzały Zmartwychwstałego Chrystusa. Było też czytanie bajki o tym "Kto roznosi wielkanocne jajka dzieciom", a także zajęcia plastyczne, w czasie których powstawały zające ekologiczne (z rolek po papierze toaletowym) oraz papilarne (odciskane paluszkami).

Na zakończenie każdego spotkania dzieci uczyły się optymistycznej piosenki o baranku, której nauczył bibliotekarki pan Henryk Merchel, który niedawno gościł w Bibliotece.


* * *


2011-04-15 | Misiowe figle na wiosnę

Wszystkim wiadomo, że po zimowym leniuchowaniu misie na wiosnę muszą się porządnie wyhasać, aby spożytkować nagromadzoną energię. Szerzej na podstronie  Misiolandii.


* * *


2011-04-15 | Kurczaczki z bibuły i inne wielkanocne symbole

Kurczaki, zające, jajka i baranki są nieodłącznie związane ze Świętami Wielkanocnymi. Zobacz jak można je wykonac z bibuły na podstronie  Kluby.


* * *


2011-04-12 | Podsumowanie I rundy Programu Rozowju Bibliotek w Poznaniu

W dniu 12 kwietnia 2011 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin uczestniczyła w konferencji podsumowującej I rundę Programu Rozwoju Bibliotek w Wielkopolsce. Szerzej  na podstronie PRB.


* * *


2011-04-07 | O frywolitce na spotkaniu Klubu w Golinie

Dnia 7 kwietnia w Filii w Golinie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki. Tym razem gościem specjalnym była pani Eugenia Wieczorek, mieszkanka Jarocina. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-04-05 | Warsztaty literackie z Czesławem Miłoszem

Dyskusyjny Klub Książki przy Filii nr 1 "Pod Ratuszem" Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszają na warsztaty literackie dotyczące twórczości Czesława Miłosza "Cicho-sza: czytamy Miłosza!" – prowadzący prof. Piotr Śliwiński z Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Zajęcia odbędą się 28 kwietnia 2011 – czwartek, w sali kominkowej Pałacu Radolińskich o godz. 16.30.

Teksty Czesława Miłosza, na podstawie których będą się odbywać warsztaty, do pobrania  tutaj lub do odbioru w Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Warsztaty odbywają się w ramach projektu Wojewódzkiej Biblioteki pt. "Czego nas uczy Czesław Miłosz?"

Zapisy na warsztaty do 22 kwietnia 2011 r. – Wielki Piątek przyjmuje Filia nr 1 "Pod Ratuszem" (62) 747 30 63. Ilość miejsc ograniczona!


* * *


2011-04-05 | Jarocin młodzieżą stoi, czyli zaczynamy nasz historyczny projekt!

Śladami Powstania Wielkopolskiego - to projekt Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, który otrzymał dofinansowanie z programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży Banku Zachodniego WBK. Projekt wspiera także Urząd Miejski w Jarocinie i Stowarzyszenie Lions Club w Jarocinie.

W ramach zadania planowane są następujące wydarzenia adresowane do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej:
  • zajęcia muzealno-biblioteczne jako wprowadzenie do poszczególnych wydarzeń projektu, na które zapraszamy w kwietniu i maju;
  • gra miejska śladami jarocińskich powstańców wielkopolskich uwaga termin przełożony na 19 maja 2011 - start na jarocińskim rynku o 9.30! zgłoszenia szkół do 20 kwietnia; spotkanie organizacyjne dla opiekunów drużyn 6 maja 2011r. o godz. 16.30 w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich;
  • warsztaty fotograficzne dla uczestników konkursu na prezentację multimedialną - czerwiec;
  • konkurs na prezentację multimedialną pt. "Młodzi o Powstaniu" - lipiec-wrzesień;
  • konkurs wiedzowy "Co wiemy o Powstaniu dziś" - grudzień;
Szczegóły, informacje i zgłoszenia Dział Animacji i Czytelnictwa tel. (62) 747 23 46 wew. 37.

Zobacz również:
- plakat imprez
- plakat konkursu wiedzowego
- regulamin konkursu na prezentację
- metryczka uczestnika


* * *


2011-04-04 | O żeglarstwie, życiu i spalaniu kalorii

W czwartkowe, wiosenne popołudnie w jarocińskiej Bibliotece odbyło się spotkanie z Henrykiem Merchelem. Pan Henryk jest niewidomy od 18 roku życia ale ta niepełnosprawność wcale nie przeszkadza mu w prowadzeniu intensywnego życia. Jest wolontariuszem w hospicjum, społecznikiem, opiekunem i wychowawcą na obozach dla osób niepełnosprawnych. Jeździ po całej Polsce i Europie. Spotyka się z ludźmi pełnosprawnymi i dzieli się swoimi doświadczeniami a przede wszystkim zaraża optymizmem, pogodą ducha, niespożytą energią i humorem.

Jego pasją, która jak się wyraził "ładuje jego życiowe akumulatory" jest żeglarstwo i morze. Na co dzień mieszka i pracuje w Rumii. Do Jarocina przyjechał na zaproszenie Biblioteki i zaprzyjaźnionej rodziny w Golinie.


Uczestnicy czwartkowego spotkania mieli okazję zobaczyć krótkie filmy video o obozie żeglarskim dla niewidomych a także sprzęt jakim dzisiaj mogą posługiwać się osoby niewidzące: komputer, telefon komórkowy oraz urządzenie do mierzenia ilości kroków i spalonych w tym czasie kalorii. Wysłuchano też paru piosenek, bo nasz gość nie rusza się nigdzie bez gitary, a na końcu odtańczono taniec wesołych baranków.


* * *


2011-04-04 | Malarska rodzina

W kwietniowej odsłonie naszego cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami prezentujemy obrazy pani Ireny Kędzierskiej-Twardowskiej. Pani Irena realizuje swoje malarskie pasje od dawna, zamiłowanie i talent odziedziczyła po mamie - reżyserce teatralnej. Ma na swoim koncie udział w licznych warsztatach plastycznych, prace były wystawiane na wielu wystawach, przede wszystkim w Będzinie i Dąbrowie Górniczej, gdzie mieszkała. Posiada wiele nagród, dyplomów za udział w promowaniu kultury i sztuki. Teraz przyszedł czas na Jarocin, do którego przeniosła się po śmierci męża.


Talent malarski posiada także Małgorzata Komorniczak - bratanica pani Ireny. To piękne abstrakcje malowane olejami. Pani Małgorzata, podobnie jak ciocia, jest nauczycielką geografii - malowanie to relaks i odskocznia od codzienności.


* * *


2011-04-04 | I etap "Ryczki" już za nami

W czwartek 31 marca 2011 r. odbył się pierwszy etap konkursu gwarowego dla gimnazjalistów "Ryczka, tytka i wymborek czyli swojskie klekotanie". Chęć uczestniczenia w konkursie pisemnym wyraziło 36 uczennic i uczniów z powiatu jarocińskiego: z Cielczy, Goliny, Jaraczewa, Jarocina, Kotlina, Potarzycy, Wilkowyi i Żerkowa. Każdą szkołę reprezentować mogły 3 osoby.


Test gwarowy zawierał 6 dość rozbudowanych pytań, należało m.in. przeczytać tekst gwarowy i wyjaśnić na język polski wybrane wyrazy, ułożyć zdania, odszyfrować gwarowe wyrazy i podać ich znaczenie w języku polskim, podać gwarowe odpowiedniki znaczeń z języka polskiego oraz rozwiązać krzyżówkę. Choć pozornie test wydawał się łatwy, sprawił młodzieży sporo trudności. Nikt nie zdobył maksymalnej liczby punktów czyli 50. Do finału przeszło 6 dziewcząt, które przekroczyły 45,5 punktów: Kubiak Estera i Pawlak Sylwia z Zespołu Szkół w Cielczy; Mąka Natalia z Niepublicznego Gimnazjum w Golinie; Kopczyńska Karolina z Zespołu Szkół nr 3; Podlewska Edyta i Sroczyńska Marta z Gimnajzum w Żerkowie.


Finał odbędzie się 11 maja 2011 roku o godzinie 12.30 w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich i najważniejszą jego częścią będzie prezentacja tekstu w gwarze, własnego autorstwa pt. "Szportowa kumpela/kumpel" czyli wesoła, dowcipna, śmieszna koleżanka/kolega. Zwycięska trójka zaprezentuje się także szerszej publiczności w czasie spotkania autorskiego z Jackiem Hałasikiem, znawcą gwary wielkopolskiej, dziennikarzem Radia Merkury Poznań, na które zapraszamy wszystkich już dzisiaj. Spotkanie odbędzie się 11 maja 2011 r. - środa, o godzinie 17.00 w sali kominkowej w Pałacu Radolińskich lub w ogrodzie jeśli dopisze pogoda.

Kilka "kwiatków" z testu gwarowego:
Kawał chleba (glun, sznytka) - pajda, skibka, pojda, bochen chleba,
Faryna (cukier) – jedzenie, mąka, papier, firanka, masło, śmieci, pościel

Zamknij ino te furtkę na hoczyk (pogrzebacz).
Ale z ciebie małe kulotko (szpulka do nici).
Te zbyry (miejsca trudno dostępne, zakazane dzieciom) ukradły mi Taszkę.
Z emerytury mojej babci zostały same statki (naczynia kuchenne).

Projekt organizowany w ramach konkursu grantowego Aktywna Biblioteka z Programu Rozwoju Bibliotek.


* * *


2011-03-30 | Spotkanie z Łukszem Piechockim

W dniu 30 marca 2011 r. Łukasz Piechocki, autor książki "Niemiecka broń V-1 i V-2" spotkał się z członkami Klubu Dyskusyjnego w Witaszycach. Szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-03-25 | Dyskusyjny Klub Książki

Wiosenne spotkanie DKK przy kontrowersyjnej lekturze - szerzej na podstronie  Kluby.


* * *


2011-03-24 | Na pomarańczowym dywanie

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarocinie wspólnie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin Filia nr 1 "Pod Ratuszem" zainicjowała cykl zajęć "Na pomarańczowym dywanie" dla dzieci przedszkolnych. Szerzej na podstronie  Cała Polska Czyta Dzieciom.


* * *


2011-03-23 | Zajęcia w Smoczej Akademii ruszyły pełną parą

Akademia smoka Literiusza rozpoczęła już swoje zajęcia. Do tej pory dzieci wraz ze smokiem dowiedziały się o tym jak pomagać zwierzętom i ptakom w czasie zimy oraz skąd poznać, że już przyszła wiosna. Na kwiecień smok Literiusz przygotował zajęcia o Świętach Wielkanocnych. Maj i czerwiec to smokologia i rycerze oraz zabawy w plenerze!


Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci z przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych. Kontakt Dział Animacji i Czytelnictwa (62) 747 23 46, wew. 37.


* * *


2011-03-23 | Wiersze z szuflady tym razem pod znakiem miłości

Pierwszy dzień wiosny to także Światowy Dzień Poezji. W tym dniu Filia w Witaszycach postanowiła zorganizować finał konkursu poetyckiego "Wiersze z szuflady". Druga edycja konkursu, który został podzielony na trzy kategorie według szkół: podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne, objął po raz pierwszy swym zasięgiem miasto, gminę i powiat jarociński. Po raz pierwszy także pomysłodawczyni konkursu pani Maria Baranowska narzuciła temat: "Miłość w słowach zaklęta". Na konkurs zgłosiły się 64 osoby. Najliczniej reprezentowana była kategoria najmłodsza: 40 dzieci ze szkół podstawowych, 11 osób z gimnazjum i 9 z szkół ponadgimnazjalnych.


Jury w składzie: dziennikarka "Gazety Jarocińskiej" Anna Kopras-Fijołek - przewodnicząca, Agnieszka Borkiewicz dyrektor Biblioteki w Jarocinie i Lidia Leśna bibliotekarka i polonistka z jarocińskiej biblioteki postanowiły przyznać po 3 równorzędne nagrody w trzech kategoriach: spośród szkół podstawowych nagrodzono Julię Wyremblewską ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie, Zofię Brunarską i Julię Ostojską ze Szkoły Podstawowej w Witaszycach; wśród gimnazjalistów Martynę Bartoszak i Ewelinę Tomkiewicz z Zespołu Szkół w Wilkowyi oraz Adriannę Pańczak z Niepublicznego Gimnajzum w Jarocinie a wśród szkół ponagimnazjalnych Joannę Udzik ze Społecznego Liceum w Jarocinie oraz Katarzynę Kebernik i Kamila Naskręckiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie.

Nagrodzeni otrzymali książki ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.

Z próbką twórczości uczestników konkursu można zapoznać się  tutaj [PDF, 48KB]


* * *


2011-03-23 | W Klubie Nożyczek już Wielkanoc

Marcowe spotkanie Klubu Magicznych Nożyczek upłynęło pod znakiem Świąt Wielkanocnych. Więcej w  Klubach.


* * *


2011-03-23 | Pierwszy dzień wiosny z Kubusiem Puchatkiem

"Stumilowy Las wita Was" - taki tytuł miał konkurs zorganizowany w pierwszy dzień wiosny w Oddziale dla Dzieci jarocińskiej biblioteki. Przedstawiciele 8 szkół podstawowych z Bachorzewa, Łuszczanowa, Jarocina, Prus i Roszkowa odpowiadali na pytania z treści "Kubusia Puchatka" A. A. Milne i szukali w słownikach literackich informacji o autorze. Rywalizowali również w konkurencjach ruchowych inspirowanych wydarzeniami z Stumilowego Lasu: było brykanie na czas, podnoszenie kartki papieru za pomocą słomek i układanie puzzli. Decydujące punkty dla swoich drużyn mogły zdobyć panie nauczycielki, które towarzyszyły drużynom. Ich zadaniem było wykonanie portretu wylosowanej postaci z książki. Zdaniem jury oraz dzieci wszystkie panie zasłużyły na maksymalną ilość punktów.


Po wyczerpujących konkurencjach jury w składzie: dyrektor Biblioteki Agnieszka Borkiewicz, Monika Szymoniak bibliotekarka z Filii nr 2 w Jarocinie i Renata Wyremblewska bibliotekarka z Biblioteki Głównej w Jarocinie udało się na naradę. W tym czasie uczestnicy konkursu doskonale bawili się chustą animacyjną.


Po długich obradach i podliczeniu wszystkich punktów jury ogłosiło: I miejsce zdobyła drużyna Tygrysków ze Szkoły Podstawowej w Roszkowie: Tomasz Kosmalski, Wojciech Matuszczak, Mikołaj Młokosiewicz, II miejsce zajęła drużyna Prosiaczków z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie: Paulina Hybiak, Julia Płonka, Monika Boguszyńska, na III miejscu uplasowała się drużyna Kubusiów z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie: Angelika Wiecha, Dorota Lipowicz, Jakub Piotrowicz.


Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2011-03-23 | Kolejne pasownia na czytelników

W filiach w Cielczy i Mieszkowie odbyły się pasowania na czytelników biblioteki uczniów klas pierwszych. W Cielczy uroczystość miała bajkową oprawę, panie bibliotekarki były przebrane za wróżki a dziewczęta z aktywu bibliotecznego za księżniczki.


W Mieszkowie bez postaci z bajek ale za to z biblioteczną rybką Akapitem - tak pierwszoklasiści zostali uroczyście wpisani w poczet czytelników.


* * *


2011-03-23 | Internet dla seniora także w Filii nr 2 w Jarocinie

Kolejni seniorzy uczą się zasad korzystania z komputera i Internetu. Od 17 marca 2011 roku rozpoczęły się kursy z dla osób 50+ w Filii nr 2 w Jarocinie (przy Zespole Szkół nr 3 w Jarocinie). Mieszkańcy oddalonej znacznie od centrum Ciświcy mają możliwość odbycia takich zajęć w poniedziałki lub czwartki o godzinie 15.00. Na pierwszym spotkaniu omówiono podstawy korzystania z komputera oraz podstawowe programy do tworzenia wiadomości i plików tekstowych.


Zgłoszenia przyjmuje Filia nr 2, tel. 795 103 445. Liczba miejsc ograniczona, ponieważ biblioteka dysponuje tylko dwoma stanowiskami komputerowymi.


* * *


2011-03-11 | Seniorzy myszkowali "Pod Ratuszem"

Pomyszkuj w bibliotece pod takim hasłem upłynął pierwszy tydzień marca w Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Trwały bowiem zajęcia komputerowe, na których seniorzy poznawali zasady korzystania ze stron www według określonego scenariusza, a także z dodatkowych stron zaproponowanych przez samych uczestników. W sumie wzięło w nich udział 25 osób. Grupy składały się z czterech i pięciu osób.


Podczas spotkań, które przebiegały w bardzo miłej i przyjacielskiej atmosferze, zostały omówione strony dotyczące zdrowia oraz sposoby wyszukiwania przebojów z lat młodości na stronie serwisu YouTube. Największym jednak zainteresowaniem cieszył się portal społecznościowy Facebook, który kursanci opanowali do perfekcji. Zajęcia, które prowadziła Aleksandra Waszak, stanowiły część ogólnoeuropejskiej kampanii "Tydzień z Internetem" mającej na celu zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z Internetu. W Polsce była adresowana do osób 50+. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca Program Rozwoju Bibliotek.


* * *


2011-03-11 | Rocznicowe spotkanie Koalicji na Rzecz Bibliotek

Biblioteka miejscem "burzy mózgów"? Dlaczego nie? W czwartek 10 marca 2011 roku odbyło się spotkanie wszystkich, z którymi jarocińska Biblioteka współpracowała, współpracuje i chce współpracować. Gościli m.in. starosta pan Mikołaj Szymczak, przewodniczący Rady Miejskiej pan Marek Tobolski, dyrektorzy bibliotek publicznych w powiecie, szkół, Muzeum Regionalnego, przedstawiciele towarzystw, stowarzyszeń, klubów, czytelnicy oraz pasjonaci, czyli osoby, które miały swoje wystawy z cyklu "Podziel się z nami swoimi pasjami", a także przedstawiciele lokalnych mediów oraz policji, straży miejskiej i wojska. Wszyscy mieli okazję uczestniczyć w krótkim koncercie Krzysztofa Bondara (akordeon) i Kingi Kubiak (flet), którzy zostali zaproszeni przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jarocinie.


Po koncercie dyrektor Biblioteki Agnieszka Borkiewicz zaprezentowała to, co udało się osiągnąć wspólnymi siłami w okresie 2010/2011, czyli działania koalicyjne. A było tego sporo. Ciekawa prezentacja multimedialna zilustrowała słowa pani dyrektor, która na zakończenie dziękowała wszystkim za współpracę, wsparcie, pomoc i przyjaźń okazywaną Bibliotece, pracownikom i podejmowanym wspólnym działaniom. Dzięki temu mieszkańcy i czytelnicy mogą być dumni z osiągnięć swojej Biblioteki: 7931 czytelników; 189 738 wypożyczeń; 144 281 odwiedzin w bibliotekach; 35 289 udzielonych informacji; 18 250 odwiedziny w czytelniach komputerowych i 14 159 uczestników wszystkich imprez jakie odbyły się w Bibliotece.


Po prezentacji przyszedł czas na dyskusje i "burzę mózgów", czyli wymianę pomysłów, propozycji działań na obecny i przyszły rok. A wszystko to przy kawie i własnoręcznie upieczonym cieście. Dziękujemy i mamy nadzieję, że Biblioteka w Jarocinie zawsze będzie miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.


* * *


2011-03-09 | Ostatnie szkolenia z Programu Rozwoju Bibliotek

Zakończyliśmy udział w szkoleniach dla bibliotekarzy. Musimy przyznać, że ostatnie szkolenia specjalistyczne okazały się najbardziej ciekawymi i wnoszącymi dużo przydatnych informacji w naszą pracę. Szczegóły na podstronie  PRB.


* * *


2011-03-03 | "Rock Mann" w połączonej dyskusji dwóch klubów dyskusyjnych

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Jarocinie omawiano biografię Wojciecha Manna "Rock Mann" w towarzystwie członkiń Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy Liceum Ogólnokształcącycm w Jarocinie. Co z tego spotkania wyniknęło czytaj  tutaj.


* * *


2011-03-01 | Biblioteczna rybka ma już swoje imię!

Akapit - tak od dziś można zwracać się do bibliotecznej rybki, która mieszka w Filii w Mieszkowie (pływa w kąciku książek dla dzieci). Przez cały luty trwał konkurs na wybór imienia dla bibliotecznej rybki. Złożono 21 propozycji imion, z czego panie bibliotekarki wybrały 3: Akapit, Ludwika i Złotołuska, na które można było głosować. Zwyciężyło imię Akapit, propozycja Kewina Ratajczaka z klasy V, zdobywając 40 głosów. Na imię Złotołuska głosowało 37 osób, zaś na Ludwikę - 19.

Musimy przyznać, że to bardzo biblioteczne imię chyba przypadło naszej rybce do gustu. Do tej pory bowiem była zaspana i rzadko się pokazywała. Teraz pozwoliła się nawet sfotografować. Może dlatego, że nie jest już anonimową, bezimienną rybką. Mało tego! Jest rybką niezwykłą, spełniającą życzenia.


* * *


2011-02-26 | Podziel się z nami swoimi pasjami: obrazy i kartki z suszonych kwiatów

W naszym cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami prezentujemy wystawę prac pani Małgorzaty Dorsz z Jarocina. Od roku zajmuje się robieniem kartek okolicznościowych z suszonych kwiatów oraz dodatków krawieckich. W jej zbiorze znajdują się obrazy z układanych kompozycji kwiatowych oraz zakładki do książek.


Prace artystyczne sprawiają Pani Małgorzacie wielką przyjemność i są sposobem na spędzenie czasu. Florystyka i malarstwo zainspirowało ją na tyle, że pragnie kontynuować swoje pasje w tych kierunkach. W lipcu w jarocińskim Skarbczyku odbędzie się duża wystawa prac Pani Małgorzaty.


* * *


2011-02-22 | Prace nad II tomem Jarocińskiego słownika biograficznego trwają

W czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" co dwa tygodnie zbiera się zespół redakcyjny II tomu "Jarocińskiego słownika biograficznego". Na ostatnim spotkaniu ustalano listę osób i biogramów oraz zasady ich opracowywania.

Przypominamy, że czekamy na uwagi, sugestie i propozycje od mieszkańców do końca marca. Kolejne spotkanie zespołu 15 marca 2011 roku.


* * *


2011-02-22 | Pasowanie na czytelników Filii nr 2

Dnia 22 lutego 2011 r. odbyło się w Filii nr 2 pasowanie na czytelnika uczniów kl. I Zespołu Szkół Nr 3 w Jarocinie.


Po przywitaniu za pomocą scenki przedstawiono dzieciom jak należy zachowywać się w bibliotece, jak się zapisać, wypożyczać i dbać o książki. Potem nastąpiło uroczyste włączenie w poczet czytelników Filii nr 2. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w zabawie literowej z chustą animacyjną. Wszystkie dzieci otrzymały upominki.


* * *


2011-02-16 | Relacje ze szkoleń

Od stycznia do lutego trwały dalsze szkolenia dla bibliotekarzy w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Szczegóły na podstronie  PRB.


* * *


2011-02-16 | Ferie zimowe już za nami!

W tegoroczne ferie zimowe zabrakło śniegu, ale nie pomysłów na zajęcia w bibliotekach. Oto fotorelacja z tego co się u nas działo.


Oddział dla dzieci


Filia Nr 1


Filia Nr 2


Filia w Cielczy


Filia w Golinie


Filia w Witaszycach* * *


2011-02-16 | Dzień babci i dziadka oraz walentynki

Takie tematy dominowały na ostatnich spotkaniach Klubu Magicznych Nożyczek. Więcej szczegółów na podstronie  Kluby.


* * *


2011-01-31 | Kolędy i pastorałki na spotkaniu Klubu w Witaszycach

W ostatnią środę stycznia po raz pierwszy w 2011r., w czytelni Filii w Witaszycach spotkali się członkowie Klubu Dyskusyjnego, aby wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki. Szerzej na podstronie  Kluby Książki.


* * *


2011-01-28 | O Ziemi Świętej na spotkaniu DKK

Piątkowe popołudnie 28 stycznia Dyskusyjny Klub Książki zarezerwował dla książki Pawła Smoleńskiego „Izrael już nie frunie”. Spotkanie rozpoczęliśmy od recenzji przygotowanej przez Ewelinę Kubasik. Więcej na podstronie  Kluby Książki.


* * *


2011-01-28 | O tajnym nauczaniu w Klubie w Golinie

Członkowie Klubu Miłośników Biblioteki zaprosili na swoje kolejne spotkanie Janinę Gralę. Znana regionalistka, autorka książek i emerytowana nauczycielka opowiadała zebranym o tajnym nauczaniu na Ziemi Jarocińskiej w czasie II wojny światowej. Pani Janina zbierała i nadal zbiera relacje, dokumenty i wszelkie świadectwa tamtych wydarzeń. Są to cenne materiały dowodzące bohaterstwa i wielkiego oddania sprawie.


Na spotkaniu cytowane były fragmenty wspomnień nauczycieli, którzy byli aresztowani przez gestapo, wywiezieni do Generalnej Gubernii lub obozów w Niemczech lub w głąb Rosji. Ich losy, często tragiczne, dają świadectwo że każda miejscowośc nawet najmniejsza ma swoją cenną historię, którą należy znać i ocalić od zapomnienia.


* * *


2011-01-27 | Czytamy z Franklinem

Czytamy z Franklinem - zobacz więcej na podstronie Akcje i projekty -  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2011-01-12 | Wyróżnienie specjalne za głośne czytanie!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin otrzymała wyróżnienie specjalne w konkursie Fundacji ABCXXI na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom" w roku szkolnym 2009/2010. Jarocińska biblioteka znalazła się w gronie 155 różnych organizacji, placówek szkolnych i bibliotecznych z terenu całego kraju, które biorą czynny udział w promowaniu czytelnictwa w ramach Fundacji.

W roku szkolnym 2009/2010 czytaliśmy dużo i we wszystkich placówkach bibliotecznych. Pracownice biblioteki prześcigały się w pomysłach i doborze lektur, m.in. odbył się dzień głośnego czytania wierszy Juliana Tuwima w powiecie jarocińskim, Święto Pluszowego Misia, które miało swego patrona w postaci producenta herbaty SAGA oraz rozpoczęły się Zaczytane Przerwy w Filii nr 3, które cieszą się ogromną popularnością wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie. Nie należy zapominać o cyklu czytań Misiolandia, które od dwóch lat prowadzi Fili w Cielczy, a od roku 2010 bibliotekarki w ramach tego cyklu czytają w przedszkolu "Tęcza" w Radlinie.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie na rzecz promocji głośnego czytania dzieciom na terenie Ziemi Jarocińskiej i liczymy na dalszą współpracę. Pamiętajmy, by czytać dziecku codziennie 20 minut dziennie.


* * *


2011-01-12 | Seniorzy z dyplomami

W sali sesyjnej jarocińskiego ratusza, w poniedziałek 10 stycznia 2011, o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia kursu komputerowego. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że absolwentami byli seniorzy - mieszkańcy miasta i gminy Jarocin, którzy uczestniczyli w cyklu zajęć "Internet dla seniora" prowadzonych przez Aleksandrę Waszak w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" jarocińskiej biblioteki. Dyplomy kursantom wręczali przewodniczący Rady Miejskiej Marek Tobolski i sekretarz Urzędu Miejskiego Mariusz Gryska, którzy podkreślali jak ważna jest dzisiaj umiejętność korzystania z komputerów i jednocześnie chwalili seniorów za odwagę w pokonywaniu strachu przed tym, co nowe. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, przy kawie i własnoręcznie upieczonym przez bibliotekarki cieście.Od listopada 2009 r. przeszkolono 58 osób. Wszyscy ukończyli pierwszy stopień kursu z wynikami celującymi. Na jesień 2011 roku rozpocznie się cykl szkoleniowy II stopnia, będzie też kontynuowany stopień podstawowy. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby 55+ do Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie. Zapisy trwają.


* * *


2011-01-12 | Jarociński słownik biograficzny t.1 już do kupienia

W poniedziałkowy wieczór w sali kominkowej jarcińskiego Pałacu Radolińskich odbyła się promocja pierwszego tomu "Jarocińskiego Słownika Biograficznego". Przewodniczący zespołu redakcyjnego i główny realizator pomysłu pan Jan Jajor opowiadał licznie zgromadzonej publiczności o tym jak książka powstała, czego dotyczy, na jakie problemy napotykano w czasie jej tworzenia. Wydawca książki pan Sławomir Woźniak zapewniał publiczność, że Jarocin jest jednym z niewielu miast w Wielkopolsce, które w taki sposób dbają o pamięć o wybitnych mieszkańcach i wydaje tego typu książki.


Książka ukazała się dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Jarocinie, o którą wystąpił Zarząd Oddziału PTH w Kaliszu. W pracach nad redakcją słownika brali udział pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalnego i członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Jarocinie. Prezes Zarządu Oddziału PTH w Kaliszu Tadeusz Krokos wręczył uroczyście wszystkim autorom biogramów autorskie egzemplarze słownika.

Wszelkie uwagi, propozycje i biogramy do tomu II będą przyjmowane do 30 czerwca 2011 r. w czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie. Dyżur pełnić będą przedstawiciele zespołu organizacyjnego i redakcyjnego "Słownika" we wtorki w dniach: 18 stycznia; 1 i 15 lutego; 1 i 15 marca; 5 i 19 kwietnia; 10 i 24 maja; 7 i 25 czerwca w godzinach od 16.15 do 17.45 - serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

"Jarociński słownik biograficzny t. 1" można nabyć w czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" oraz w Muzeum Regionalnym w Jarocinie - cena 20 zł.


* * *


2011-01-12 | Filia nr 1 "Pod Ratuszem" wygląda pięknie!

"Nowe oblicze biblioteki" - taką nazwę nosił projekt Biblioteki na remont pomieszczeń Filii nr 1 "Pod Ratuszem", który otrzymał dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W ramach tego projektu wydzielono kącik komputerowy na 6 stanowisk, będą się tam odbywać kursy komputerowe dla seniorów, które Biblioteka prowadzi od 2009 i które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Planowane jest wprowadzenie kursów drugiego stopnia. Jedno stanowisko zostało wyposażone w komputer z oprogramowaniem przez Urząd Gminy w zamian za zniszczony Infokiosk.


Najważniejsza zmiana dotyczy pomieszczeń: dotychczasową małą wypożyczalnie przeniesiono w miejsce czytelni, dzięki czemu wypożyczalnia zyskała więcej miejsca i tak niezbędnej przestrzeni dla książek i czytelników, zwłaszcza niepełnosprawnych. Czytelnia natomiast dzięki mniejszej przestrzeni stała się bardziej przytulna i funkcjonalna. Dla poprawy estetyki pomalowano pomieszczenia biblioteki, założono wertikale na duże okna wystawowe, położono wykładzinę oraz zakupiono nowe meble biblioteczne dla wypożyczalni.
Całkowity koszt remontu: 44.500 zł, z czego: 20.000 zł pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 12.500 zł wyniosła dotacja z Gminy jako wkład własny i 12.000 zł z budżetu Biblioteki.

Przedsięwzięcie zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.