biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2010
(lipiec - grudzień)

2010-12-28 | Kino pełne magii

Późny wieczór poświątecznego poniedziałku był inny niż inne poświąteczne poniedziałki. Wszystko za sprawą fanów Harry’ego Pottera, którzy tłumnie stawili się na jarocińską premierę filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Cz. 1".

Biblioteka wspólnie z Kinem Echo i Stowarzyszeniem Jarocin XXI zadbali o to by było magicznie i fantastycznie. Przed projekcją odbyła się zabawa pełna czarów i magii. Uczestnicy zostali podzieleni na 7 drużyn i tak jak Harry z przyjaciółmi szukał horkrusków tak i nasi czarodzieje szukali 7 cząstek pewnych portretów. Były one ukryte w książkach, kopertach czy pudełkach. Część z nich należało zdobyć wykazując się wiedzą z treści książek o Harry’m Potterze, inne trzeba było znaleźć wśród rozsypanych kubków, jeszcze inne były ukryte w sadzawce z wodą lub pod siedzeniami w kinie. Były też i takie, które drużyna otrzymała w nagrodę za konkurencję sprawnościowe, takie jak nawlekanie oczu węża, czy tworzenia najdłuższej różdżki ze słomek. Magiczną zaprawę wygrała drużyna niebieskich. W nagrodę otrzymała czarne pudełeczka z Ministerstwa Magii, w których kryła się słodka niespodzianka. Pozostali również otrzymali słodkie upominki w kolorach swoich drużyn. Słodkości ufundowało Stowarzyszenie Jarocin XXI.

Zabawa była znakomita, wszyscy mieli uśmiechy na twarzy i ogromną magiczną przyjemność i zwykłą mugolską radość, gdy zasiadali w kinowych fotelach czekając na seans filmowy. Został on wzbogacony posiłkiem, który ufundowała piekarnia i cukiernia Sław-Piek. PPHU, z Jarocina.

Wszystkim, którzy brali udział w zabawie i przyczynili się do jej organizacji i przeprowadzenia dziękują w imieniu Ministerstwa Magii - czarodziejki z Biblioteki i Kina Echo w Jarocinie. Zapraszamy na ostatnią taką zabawę w sierpniu 2011, kiedy to na ekrany kin wejdzie ostatnia część filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Cz. 2".

Więcej zdjęć w  naszej galerii.


* * *


2010-12-21 | Zimowe spotkanie z leśnymi zwierzętami w Misiolandii

W zimowej szacie odbyło się grudniowe spotkanie z przedszkolakami w Cielczy.
Szerzej na podstronie Akcje i Projekty:  Misiolandia.


* * *


2010-12-18 | Boże Narodzenie w bibliotekach

Okres przedświątczny w bibliotekach obfitował w rozmaite zajęcia plastyczne, w trakcie których zaproszone dzieci wykonywały ozdoby bożonarodzeniowe. Większość prac udekorowała wnętrza bibliotek.


I tak w Filii nr 3 odbył się krótki kurs origami. Powstały wspaniałe papierowe gwiazdy, które można podziwiać w oknach biblioteki. Filia w Golinie zorganizowała dla chętnych dzieci konkurs na lepienie najdłuższego łańcucha choinkowego. Filia w Mieszkowie zaprosiła dzieci do dekorowania szyszek, z których powstały piękne choinki. W Filii w Wilkowyi dzieci wykonywały własnoręcznie kartki świąteczne.


W każdej placówce dzięki tym spotkaniom można było poczuć magię świąt i dobrze się bawić, poznając tradycje Bożego Narodzenia.


* * *


2010-12-17 | O czytaniu książek, dziennikarstwie i podstawach samoobrony

O tych i wielu innych ciekawych i ważnych tematach mogli posłuchać uczestnicy spotkania autorskiego z Krzysztofem Petkiem, które odbyło się 17 grudnia 2010, w piątek w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Pisarz mówił o tym jak pisać, gdzie szukać tematów, jak zrobić dobry reportaż i w ogóle jak ciekawe może być życie nasytolatka w tak małym mieście jak Jarocin. Wszędzie jest przygoda, ciekawi ludzie i ważne sprawy.

Pisarz znany jest z organizowania wypraw surviwalowych i właśnie tego dotyczyły pytania zgromadzonej młodzieży. Chętnym pokazał kilka podstawowych zachowań z kursu samoobrony, czyli jak zachować się gdy ktoś nas napadnie, nawet jeśli jest od nas sporo silniejszy.


Pisarz przywiózł ze sobą kilkadziesiąt zdjęć z październikowej wyprawy do Amazonki. Młodzież gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 5 oraz licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie mogli podziwiać wspaniałe widoki, piękną przyrodę i poznać warunki w jakich żyją globtroterzy.


* * *


2010-12-17 | Mikołajkowe czytanie w Filii nr 2

Przez cały tydzień trwało mikołajkowe czytanie w Filii nr 2 połączone z lekcją biblioteczną poświęconą postaci Świętego Mikołaja. Głośnemu czytaniu książki "Noc Wigilijna" C.C. Moore'a towarzyszyły zabawy w świąteczne skojarzenia w rytm piosenek o św. Mikołaju i świętach. Dzieci wykonywały także pracę plastyczną w grupach pt. "Świąteczna choinka".


Choinki wspaniale udekorowały bibliotekę. Na zakończenie dzieci: uczniowie klas 1-3 Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie otrzymały słodki upominek od mikołajkowych bibliotekarek.* * *


2010-12-10 | Frywolitkowe ozdoby na choinkę

Na grudniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu w Witaszycach gościła pani Eugenia Wieczorek, wybitna twórczyni ludowa, jedna z niewielu osób która wykonuje bardzo piekny haft zwany frywolitką. Szczegóły  tutaj.


* * *


2010-12-09 | Jarocińska Biblioteka otrzymała certyfikat Najlepsze w Polsce!

Najlepsze w Polsce - takim godłem może się posługiwać przez najlepsze trzy lata Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Certyfikat Konsumenckiego Konkursu Jakości Usług Najlepsze w Polsce - The best in Poland Biblioteka otrzymała za kreatywność w tworzeniu atrakcyjnej oferty kulturalnej i edukacyjnej dla społeczeństwa.

We czwartek, dnia 9 grudnia 2010 roku, w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów XIV edycji konkursu. Udział wzięło 21 firm usługowych o bardzo zróżnicowanym profilu: m.in. banki, szpitale, ciastkarnia, sanatorium, a wśród nich jarocińska Biblioteka. Honorowym patronatem imprezę objęła prof. Jadwiga Rotnicka Senator Rzeczpospolitej Polskiej.

Konsumencki Konkurs Jakości Usług Najlepsze w Polsce jest kontynuacją znanego od 1992r. konkursu Dobre, bo polskie. To rodzaj plebiscytu konsumenckiego, w którym o wyróżnieniu decyduje ilość oddanych przez konsumentów głosów, oceniających jakość usług.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza. Patronat medialny pełnią: Głos Wielkopolski, Radio Merkury S.A., Telewizja Poznań, Europejski Magazyn Europartner.

Certyfikat możesz zobaczyć  tutaj.


* * *


2010-12-06 | Sukces jarocińskiej biblioteki

W poniedziałek 6 grudnia 2010 dyrektor Banku Zachodniego WBK S.A. Oddział w Jarocinie Zbigniew Szymczak oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin Agnieszka Borkiewicz podpisali umowę darowizny dla Biblioteki w wysokości 4500 zł na realizację projektu Śladami Powstania Wielkopolskiego.

Biblioteka aplikowała do Programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży. Spośród 417 złożonych wniosków wybrano 54. Nasza propozycja ma na celu zwiększenie zainteresowania Powstaniem Wielkopolskim na Ziemi Jarocińskiej wśród młodzieży, poprzez ciekawe zajęcia biblioteczne i muzealne, udział w grze miejskiej oraz konkursach. Projekt rozpocznie cykl imprez związanych z Powstaniem Wielkopolskim, jego promocją i ocaleniem od zapomnienia przed rocznicą 95-lecia, która przypada w 2013 roku. Partnerem i współorganizatorem projektu jest Muzeum Regionalne oraz firma PiJar w Jarocinie. Zaczynamy w marcu 2011.

Program grantowy Bank Ambitnej Młodzieży wspiera m.in. przedsięwzięcia służące wzmacnianiu więzi młodych ludzi z Ojczyzną, podtrzymywaniu i pielęgnowaniu polskich tradycji narodowych oraz przybliżaniu wiedzy historycznej. Promocja wybitnych postaci, zasłużonych dla polskiej kultury i ważnych wydarzeń, kształtujących dzieje Polski. Fundacja Banku Zachodniego WBK chce być partnerem dla instytucji wychowawczych i organizacji młodzieżowych, które skupiają ambitnych, twórczych i odpowiedzialnych młodych ludzi wokół inicjatyw edukacyjnych, obywatelskich i społecznych.

Program ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że od wykształcenia, inicjatywy, aktywności i działalności społecznej zależy nie tylko ich własna przyszłość, ale także przyszłość lokalnego środowiska, narodu i państwa polskiego. Program ma uczyć określania potrzeb lokalnych społeczności, definiowania celów, tworzenia wspólnot zadaniowych, rozwiązywania problemów i realizowania zadań na poziomie lokalnym przez młodych ludzi kształtujących swoje postawy społeczne. Jednym z celów jest zdefiniowanie cech jednostki potrzebnych do efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim takich jak: wiedza, komunikacja interpersonalna, wrażliwość społeczna, zdolności przywódcze oraz umiejętność budowania pozycji lidera. Warunkiem postawy prospołecznej jest zakorzenienie jednostki w historii i kulturze, tak w wymiarze lokalnym jak i narodowym.

Źródło: www.bdu.bzwbk.pl


* * *


2010-12-06 | O profilaktyce raka piersi

W mikołajkowy wieczór w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich odbyło się bardzo kobiece spotkanie poświęcone profilaktyce raka piersi. Wykład na ten temat wygłosił dr med. Krzysztof Rożnowski ze Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Poznaniu. Zgromadzone liczne panie dowiedziały się o tym, które kobiety są w grupie ryzyka, co robić by je zmniejszyć, jak się badać, czego unikać, na co zwracać uwagę. Najważniejszym przesłaniem spotkania była jednak świadomość by poddawać się badaniom, by przełamać swój strach i po prostu zadbać o swoje zdrowie. Po wykładzie był czas na indywidualne pytania, porady i wymianę uwag, doświadczeń. Wśród wielu pań były te, których rak piersi dotknął osobiście.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie Klubu Przyjaciół Kobiet po Mastektomii "Amazonka" w Jarocinie oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2010-11-30 | Andrzejki w Bibliotece

Fotorelacja z Andrzejek w Bibliotece znajduje się na podstronie  Galeria Biblioteki. Zapraszamy do oglądania.


* * *


2010-11-29 | Mitologia i Biblia po raz kolejny

Konkurs U źródeł kultury europejskiej odbył się jak co roku w naszej bibliotece. Organizatorami biblijno-mitologicznego sprawdzianu są Gimnazjum w Cielczy oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin Filia w Cielczy.


Tym razem udział wzięły nastepujące dwuosobowe drużyny z Gimnazjum nr 1, Gimnajzum nr 3 i Gimnazjum nr 5 z Jarocina oraz szkół gimnazjalnych z Goliny, Potarzycy i Witaszyc. Tak jak w latach poprzednich uczestnicy odpowiadali na pytania związane z Biblią i Mitologią, rozwiązywali zadania językowe, frazeologiczne, zagadki malarskie i literackie. Wszyscy jak zwykle czekali na scenki przygotowane przez młodzież, których tematyka była wcześniej wybrana przez organizatorów.


W tym roku mieliśmy okazję obejrzeć: pojedynek Hektora z Achillesem, Prometeusza niosącego ogień ludziom i srogo ukaranego przez bogów, historię Pandory. Uczniowie wcielili się również w postaci Apollona i Artemidy. Jury w składzie: Laura Paluszkiewicz, Agnieszka Borkiewicz, Elżbieta Wach, ks. Łukasz Ograbek oraz Włodzimierz Kalinowski po długich i burzliwych obradach podliczyło punkty i ogłosiło co następuje:

I miejsce
Gimnazjum w Golinie
Karolina Adamkiewicz i Maria Styburska

II miejsce
Gimnazjum nr 3 w Jarocinie
Katarzyna Danielak i Natalia Pietrzak

III miejsce
Gimnazjum nr 1 Jarocin
Jakub Frątczak i Maciej KrawczykNagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Biblioteka Miasta i Gminy Jarocin. Słodki poczęstunek przygotowali rodzice uczniów klasy II a. Konkurs przygotowały: Natalia Bachorz, Jolanta Konieczna , Maria Rogala.


* * *


2010-11-29 | Gwiazdki z papieru

Na podstronie  Klubu Magicznych Nożyczek można zobaczyć, jakie ozdoby świąteczne robiły jego uczestniczki. Uwaga! Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie 17 grudnia 2010, o godzinie 16.00 do czytelni Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich. Prosimy przynieść ze sobą prezenty bo będziemy je oryginalnie i pomysłowo pakować.


* * *


2010-11-26 | Pierwsze szkolenia specjalistyczne już za nami

Przestrzeń dla mieszkańców z inicjatywą - pod takim hasłem, odbyło się pierwsze szkolenie z drugiego modułu szkoleń specjalistycznych, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Szkolenie trwało 3 dni. Szerzej zobacz  tutaj.


* * *


2010-11-25 | Pluszowy miś

Jak obchodzono Święto Pluszowego Misia w jarocińskich bibliotekach zobaczcie na podstronie  Cała Polska Czyta Dzieciom.


* * *


2010-11-24 | Młodzi Menadżerowie Kultury w Bibliotekach - po szkoleniu

"Młodzi menadżerowie kultury w bibliotekach" - to projekt Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" z Warszawy, który w ramach Program Rozwoju Bibliotek rozpisał konkurs na najciekawsze inicjatywy młodych ludzi. Ze 133 zgłoszeń pozytywnie rozpatrzono 30 wniosków, w tym naszego młodego menadżera Macieja Kraski. Projekt "Młodzi menadżerowie kultury" zakładał udział 2 osobowych zespołów: menadżer+bibliotekarz w cyklu kilkudniowych warsztatów w Warszawie.


Duet z Jarocina: Maciej Kraska i Justyna Daniel uczestniczył w II turze szkoleń, czyli od 19 do 23 listopada. Szkolenia dla młodych menadżerów były bardzo intensywne i atrakcyjne. Mieli oni okazję spotkać się m.in. z Marią Seweryn, Romanem Gutkiem i Sarmenem Beglarianem, którzy opowiadali im o swoich pasjach i dążeniu do ich realizacji. Później nadszedł czas na już wspólne ćwiczenia i zajęcia, w miejskiej przestrzeni. Uczyły one przełamywania barier, podejmowania ciekawych, nie zawsze prostych działań, których efektem były niekonwencjonalne formy i wydarzenia. Był też czas na wspólną rozrywkę i zabawę. Teraz przed naszym młodym menadżerem wyzwanie: napisanie projektu. Bibliotekarz ma służyć mu wsparciem i doświadczeniem i stanowić jego uzupełnienie, ale na tyle mądre, aby pozwolić rozwinąć skrzydła.


* * *


2010-11-24 | Biblioteka: lubię to! - byliśmy na kongresie

Pod takim hasłem 22 i 23 listopada w warszawskiej Fabryce Trzciny odbył się "więcej niż kongres" bibliotek publicznych. Został on zorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadzi ogólnopolski Programu Rozwoju Bibliotek i był przeznaczony głównie dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych. Szerzej przeczytasz  tutaj.


* * *


2010-11-19 | Jarocińska Biblioteka w projekcie Organizacje Pozarządowe Bibliotekom

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin została zaproszona do współpracy przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – projekt: Kulturalnie i obywatelsko, Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego – projekt: Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" – projekt Młodzi Menedżerowie w Bibliotekach. Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy będziemy mogli zaoferować naszym czytelnikom nowe usługi.


* * *


2010-11-19 | Bibliotekarze przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy

Jak ocenić miejsce zagrożenia i stan rannego, jakie informacje podać służbom ratowniczym zgłaszając wypadek, jak ułożyć poszkodowanego, żeby mu nie zaszkodzić, co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej - na te i wiele, wiele innych ważnych pytań odpowiedzi uzyskaliśmy na szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy. Najważniejsze oczywiście były ćwiczenia, przede wszystkim te z resuscytacji, której zadaniem jest przywrócenie krążenia krwi i oddychania zarówno u dorosłego, jak u dziecka. Prowadzący kurs pan Paweł Antczak wielokrotnie podkreślał, że od naszego zachowania w pierwszych powypadkowych minutach często zależy zdrowie i życie poszkodowanego.


Kurs został zorganizowany wspólnie przez dyrektorów bibliotek gminnych z całego powiatu jarocińskiego dla wszystkich pracowników. Szkoliła nas Grupa Ratownictwa Medycznego PA-RA-MED.


* * *


2010-11-19 | Biblioteka w Jarocinie na Konferencji Regionalnej Programu Rozwoju Bibliotek

Jak powstawała i jakie efekty przyniosła Gminna Koalicja na rzecz Rozwoju Bibliotek zawiązana w Jarocinie, jak układa się współpraca biblioteki z innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi oraz jakie jest miejsce biblioteki w społeczności lokalnej opowiadali dyrektor Biblioteki Agnieszka Borkiewicz oraz wiceburmistrz Robert Kaźmierczak na Konferencji Regionalnej Programu Rozwoju Bibliotek. Czytaj dalej  tutaj.


* * *


2010-11-15 | Publicystyczne spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem

Dzień po Święcie Niepodległości gościem naszej Biblioteki był Rafał Ziemkiewicz. Znany publicysta, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, a przede wszystkim pisarz science-fiction i prozy współczesnej. Spotkanie miało tytuł „Zrozumieć Polskę” i tego tematu głównie dotyczyły pytania do naszego gościa. Pytano o współczesną Polskę, o to na ile trzeba znać swoje korzenie i historię by być świadomym swojego miejsca tu i teraz. Rafał Ziemkiewicz mówił o tym, czym jest dla niego niepodległość i patriotyzm. Co do tego ostatniego zwrócił uwagę, że brakuje w naszym życiu takiego prostego, codziennego patriotyzmu np. poszanowania symboli narodowych. Pisarz zaproponował także licznie zebranym uczestnikom spotkania przeczytanie fragmentu swojej najnowszej książki. Okazało się, że jarocińska publiczność była pierwszym tak szerokim odbiorcą jeszcze nieskończonej powieści.

Czytelnicy prosili również o komentarz do najświeższych wydarzeń politycznych, pytali o daty kolejnych powieści i publikacji, pracę w telewizji. Ponieważ spotkanie miało ograniczone ramy czasowe wielu pytań nie zadano. Został wielki niedosyt, a kolejka do autografów i zdjęć wydawała się nie mieć końca.


Pozostaje jedynie nadzieja, że Rafał Ziemkiewicz odwiedzi Jarocin raz jeszcze, sam takie zapewnienie złożył żegnając się z nami – czytelnikami. Spotkanie zostało zorganizowane przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Zdjęcia: BPMiG Jarocin i Anna Kopras-Fijołek


* * *


2010-11-10 | Poznawanie Elisabeth Schwarzkopf

W środę odbyło się niecodzienne spotkanie autorskie. Naszym gościem była Kirsten Liese, autorka albumu o sławnej niemieckiej śpiewaczce Elisabeth Schwarzkopf, która urodziła się w 1915 roku w Jarocinie.Pani Kirsten opowiadała o kulisach powstania książki, wspominała osobiste kontakty z Elisabeth Schwarzkopf, która po skończeniu kariery operowej była nauczycielką śpiewu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że urodzona w Jarocinie artystka, należała do najsławniejszych śpiewaczek operowych XX wieku. Dysponowała pięknym głosem – sopranem lirycznym i specjalizowała się w operach Mozarta i Straussa. Przyjaźniła się z Marią Callas, koncertowała w najbardziej prestiżowych salach operowych świata. Była solistką Opery Wiedeńskiej i Covent Garden w Londynie.

W czasie spotkania można było kupić album wydany w niemicko-angielskiej wersji językowej. Kristen Liese przyjechała z inicjatywy i na zaproszenie Mariusza Kaźmierczaka ze Stowarzyszenia Jarocin-Schlütern. Współorganizatorami spotkania byli: burmistrz Jarocina i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2010-11-08 | Potworki owocowo-warzywne

W Filii w Witaszycach odbył się finał konkursu plastycznego, którego celem było stworzenie potworków. Ale nie takich zwykłych tylko inspirowanych jesiennymi owocami i warzywami.Udział mogły brać dzieci ze szkoły podstawowej a technika wykonania była dowolna. Powstały zatem potworki z marchewki, dyni, zielonego groszku, buraków, jabłek i gruszek.Zgłoszono 18 prac. Jury postanowiło przyznać I miejsce Marcie Kucharzak, II miejsce Annie Rosiejce i III miejsce Tomaszowi Łubińskiemu - otrzymali oni nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy otrzymali upominiki. Nagrody zostały ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2010-11-03 | Zaczytane przerwy

W Filii nr 3 trwają Zaczytane przerwy - na czym one polegają i jak wyglądają takie przerwy zobacz  tutaj.


* * *


2010-11-03 | Dzieci w sieci - w kolejnych filiach

Tak jak już wcześniej informowaliśmy wspólna akcja Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie i naszej biblioteki ma swoją kontynuacje. Zajęcia z bezpiecznego Internetu odbyły się w Oddziale dla Dzieci, Filii nr 1 i Filii nr 3 w Jarocinie. Wzieli w nich udział uczniowie klas 4 i 5 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie i Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie.
* * *


2010-10-27 | Spotkanie z Amazonkami

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. W związku z tym Klub Przyjaciół Biblioteki w Golinie zorganizował spotkanie z Klubem Przyjaciół po Mastektomii "Amazonka" w Jarocinie. Zaproszone panie: Elżbieta Molecka i Maria Brugger zachęcały do badań, opowiadały o swojej chorobie, jak również o tym jak funkcjonuje ich Klub. W spotkaniu wzięło udział 11 osób.


* * *


2010-10-27 | Bezpłatne kursy językowe dla dorosłych

Z bezpłatnych szkoleń językowych i zawodowych będą mogli skorzystać osoby, które przekroczyły 45 rok życia, zamieszkują oraz pracują na terenie województwa wielkopolskiego. Zajęcia rozpoczną się już w listopadzie, a chętni do udziału w kursie mogą zapisywać się indywidualnie lub w zorganizowanych grupach. Zajęcia dla mieszkańców naszej gminy będą odbywać się w Jarocinie.

Warunkiem zgłoszenia udziału w kursie jest dostarczenie do Biura Projektu "Nowy język - Nowy zawód - Nowe możliwości na rynku pracy" w Poznaniu wypełnionej deklaracji uczestnictwa, zaświadczenia o zatrudnieniu oraz kserokopię dowodu osobistego. Niezbędne jest także wykonanie testu określającego poziom znajomości języka obcego lub dostarczenie oświadczenia o całkowitym braku znajomości danego języka. Jarociniacy będą mogli złożyć deklaracje uczestnictwa i inne wymagane dokumenty podczas dyżuru pracownika Biura Projektu w Jarocinie.

Zainteresowanych udziałem w kursie zapraszamy do Czytelni pod Ratuszem (Rynek – Ratusz) 3 listopada od godz. 14.00 do 18.00 i 4 listopada od godziny 8.00 do 14.00.
Kurs obejmuje 44 godziny zajęć z języka obcego, 14 godzin szkolenia zawodowego oraz 2 godziny doradztwa indywidualnego. Szczegółowe informacje dotyczące szkoleń oraz niezbędne formularze dostępne na stronie internetowej www.sjain.pl. Dodatkowy kontakt pod numerem telefonu 691-33-59-33 lub adresem e-mail: poznan@sjain.pl.


* * *


2010-10-18 | Misiolandia po wakacjach

O marzeniach różowego misia i wizycie Misiolandii u dzieci w Radlinie możesz przeczytać i zobaczyć  tutaj.


* * *


2010-10-15 | Pierwsze pasowania na czytelników biblioteki

W październiku odbyła się pierwsza tura pasowań na czytelników biblioteki. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Golinie i Zespołu Szkół w Wilkowyi.Dzieci zostały zaznajomione z biblioteką, zasadami wypożyczania książek do domu i korzystania na miejscu. Dowiedziały się gdzie szukać lektur szkolnych oraz jak należy zachowywać się w bibliotece i jak szanować książki. Potem przyszedł czas na wesołe konkurencje i zabawy, po których odbyło się uroczyste pasowanie, wpisanie w rejestr czytelników, wręczenie zakładek wszystkim nowym czytelnikom i pierwsze wypożyczenie książek do domu.
* * *


2010-10-15 | Kościół w Golinie w czterech porach roku

W piątek odbył się finał konkursu fotograficznego w Filii w Golinie. Przedmiotem konkursu było wykonanie zdjęć Kościoła - sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - w czasie wiosny, lata, jesieni i zimy. Zdjęcia wyszły przepięknie, niektóre ujęcia są zachwycające, większość fotografii ukazuje elementy elewacji budynku, których już nie ma - to ich dodatkowa wartość.Jury konkursu miało trudny wybór dlatego postanowiło uhonorować wszystkich uczestników.
Książki ufundowane przez Bibliotekę otrzymali: Dagmara Płatonowicz, Julia Pospieszna, Małgorzata Jelak, Maciej Czekaj, Marcin Bryll, Radosław Żyto.
Zdjęcia można oglądać w Filii w Golinie do końca października. W listopadzie będą do obejrzenia w Filii nr 1 "Pod Ratuszem".


* * *


2010-10-08 | Koncertowe urodziny

Pod takim hasłem, w piątkowy wieczór 8 października 2010, w jarocińskim Kinie Echo odbył się jubileusz 65-lecia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Zaczęło się od fragmentu filmu "Mumia" w reżyserii Stephena Sommersa, a dokładnie sceną demolowania biblioteki przez mądrą i piękną bibliotekarkę - główną bohaterkę. Potem przyszedł czas na wspomnienia i powrót do źródeł bibliotekarstwa na Ziemi Jarocińskiej - krótkie wystąpienie na ten temat wygłosił dr Wiesław Sieciński, wieloletni dyrektor Biblioteki.


O tym, jak nasza Biblioteka wygląda dziś, jak działa, w co się angażuje i jak pracujemy my - jarocińscy bibliotekarze, opowiadała obecna dyrektor Agnieszka Borkiewicz. Oba wystąpienia były uzupełnione przez prezentacje multimedialne.


Po nich nastąpił moment na okolicznościowe przemówienia. Gratulacje i życzenia składali przedstawiciele władz: burmistrz Adam Pawlicki, starosta Stanisław Martuzalski i radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jan Grzesiek oraz środowisk bibliotekarskich: dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Iwona Smarsz, list od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oddział w Kaliszu i jego przewodniczącej Janiny Patysiak przeczytała dyrektor Biblioteki Publicznej w Pleszewie Elżbieta Mielcarek. Otrzymaliśmy także wiele życzeń od osób i instytucji - pełną listę można zobaczyć  tutaj.


Po oficjalnych uroczystościach zgromadzeni goście mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym, energetycznym koncercie poezji śpiewanej "Bryllowanie". To autorski projekt Marcina Stycznia z udziałem poety Ernesta Brylla, do którego wierszy powstała muzyka. Były momenty zadumy, refleksji ale i humoru.


Po duchowej uczcie przyszedł czas na małe co nieco dla ciała, czyli wspaniały urodzinowy tort, którym częstowani byli wszyscy zgromadzeni goście.


Dyrektor i pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin serdecznie dziękują wszystkim, dla których Biblioteka jest bliska: czytelnikom, sympatykom i przyjaciołom: za życzenia, gratulacje, Waszą obecność na organizowanych przez nas przedsięwzięciach i wsparcie jakiego możemy doświadczać. Czekamy na Was we wszystkich naszych placówkach

Zdjęcia: BPMiG, H. Czaplicki, W. Włoch.


* * *


2010-10-01 | Spotkanie z Krzysztofem Petkiem w Cielczy

Krzysztof Petek autor książek sensacyjno-przygodowych dla dzieci i młodzieży, organizator obozów przetrwania, spotkał się z uczniami klas 4, 5 i 6 Zespołu Szkół w Cielczy w piątek. O tym co mówił i robił zobacz  tutaj.


* * *


2010-10-01 | Noc detektywów

Siedemdziesięciu pięciu młodych detektywów zebrało się pod biblioteką w piątkowy wieczór, aby wziąć udział w Nocy Detektywów. Była to ostatnia odsłona projektu „Po nitce do kłębka, czyli książkowo-filmowe spotkania z kryminałem”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Relacja  tutaj.


* * *


2010-09-30 | Trudne życie reportera - Włodzimierz Nowak

Reporter "Gazety Wyborczej", autor książek "Obwód głowy" i "Serce narodu koło przystanku", laureat wielu prestiżowych nagród polskich i niemieckich, spotkał się 30 września z czytelnikami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Włodzimierz Nowak przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Jarocin XXI, które w czasie letnich warsztatów teatralnych, prowadzonych w Niemczech, wystawiło przedstawienie na podstawie kilku reportaży pana Włodzimierza. Zgromadzenie mogli obejrzeć krótką prezentację multimedialną ukazującą pracę młodzieży.

Samo spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Nasz gość opowiadał o tym jak został dziennikarzem i dlaczego wybrał reportaż. Mówił o swoich bohaterach, o tym co w nich jest ważne i ciekawe, dlaczego zapadli mu w pamięć. Opowiadał o tym co jest istotą reportażu, kto jest jego największym mistrzem i kogo ceni najbardziej wśród przedstawicieli swojego zawodu.Uchylił rąbka tajemnicy co do kolejnej swojej książki. Będzie ona poświęcona Białorusi.
Zgromadzeni czytelnicy zadawali pytania o relacje polsko-niemieckie, o to jak reportaże są odbierane w Niemczech, jak wygląda praca reportera. Pytali też o hobby autora czyli bieganie w maratonach i próbowali dowiedzieć się czegoś więcej o Włodzimierzu Nowaku jako osobie prywatnej – niestety mało skutecznie. Prawie dwugodzinne spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez pana Włodzimierza.


* * *


2010-09-30 | Ostatnie szkolenia z PRB

Za nami ostatni moduł szkoleniowy z Warsztatu planowania rozwoju biblioteki. Zakończyliśmy nim cykl wyjsazdów, które pomogy nam podnieść swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe. Jak wyglądało ostatnie szkolenia przeczytaj i zobacz  tutaj.


* * *


2010-09-30 | Cały powiat czyta dzieciom wiersze Jana Brzechwy

Już po raz drugi odbyła się wspólna akcja bibliotek w powiecie jarocińskim promująca głośne czytanie wśród dzieci. Tym razem czytaliśmy i bawiliśmy się przy wierszach Jana Brzechwy.
Fotorelacja na podstronie Akcje i projekty, zakładka  Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2010-09-29 | Słowa niosą uśmiech - czyli spotkania z Marcinem Pałaszem

Ostatnie spotkania autorskie, w ramach projektu Zaczytane Lato, odbyły się z Marcinem Pałaszem w Filii nr 2 w Jarocinie i w Filii w Mieszkowie. Zobacz więcej  tutaj.


* * *


2010-09-27 | Dzieci w sieci - wspólna akcja policji i biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Komenda Powiatowej Policji w Jarocinie, w ramach podpisanej w kwietniu tego roku Gminnej Koalicji na Rzecz Rozwoju Bibliotek, rozpoczęli wspólną akcję "Dzieci w sieci". Ma ona na celu pokazanie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Na pierwszym spotkaniu w Filii w Wilkowyi, 27 września aspirant Aleksander Szczepański opowiadał dzieciom o korzystaniu z Internetu. Policjant opowiadał o tym jakie korzyści daje Internet – dużo informacji, możliwość komunikowania się z ludźmi na całym świecie, łatwy dostęp do kultury, rozrywki i nauki. Wskazywał też jakie zagrożenie niesie za sobą sieć, uczulał dzieci na to, aby nie podawały swoich danych zwłaszcza nieznajomym, opowiadał o tym, że pod młodzieżowym pseudonimem może ukrywać się niebezpieczny pedofil.W ramach akcji "Dziecko w sieci" planowane są spotkania we wszystkich filiach biblioteki.


* * *


2010-09-25 | Twórca Eberharda Mocka w Jarocinie

Koniec weekendu 23 i 24 września należał w Bibliotece Publicznej do króla polskiego kryminału Marka Krajewskiego. Pisarz spotkał się z czytelnikami biblioteki w Witaszycach i w Jarocinie. Szerzej  tutaj.


* * *


2010-09-25 | Autorka Florki odwiedziła dzieci w Golinie i Jarocinie

W ramach projektu Zaczytane Lato, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedziła nas Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Spotkała się z czytelnikami w Filii w Golinie i Odziale dla Dzieci, bo w czasie letnich wakacji właśnie w tych bibliotekach były czytane jej książki. Szerzej  tutaj.


* * *


2010-09-18 | Spotkanie z księdzem Bonieckim i inauguracja na tablicy autografów

W sobotnie popołudnie sala kominkowa Pałacu Radolińskich szybko zapełniła się czytelnikami. A to za sprawą naszego gościa księdza Adama Bonieckiego. Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" opowiadał jak został księdzem oraz dziennikarzem. Wspominał swojego przyjaciela Jana Pawła II oraz pracę we włoskim "L’Osservatore Romano". Z dużą dozą humoru przytaczał anegdoty ze swojego kapłańskiego i dziennikarskiego życia. Nie unikał tematów trudnych, dotyczących wiary, religii, duchowości Polaków i kondycji Kościoła we współczesnym świecie. Pytania czytelników, zachwyconych naszym gościem, jego spokojem i ciepłem, dotyczyły przeważnie jego drugiej pasji czyli dziennikarstwa.Zakończenie spotkania nie obyło się bez zdjęć i autografów, które ksiądz Adam rozdawał z uśmiechem i cierpliwością. Ksiądz Adam Boniecki jako pierwszy złożył autograf na tablicy, która znajduje się w wypożyczalni Biblioteki Głównej i na której swój ślad będą zostawiać wszyscy nasi zapraszani goście.


* * *


2010-09-09 | Klub Przyjaciół Biblioteki w Golinie z tupiącymi barankami

Niezwykły początek miało inaugurujące spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki przy Filii w Golinie. Sympatycy biblioteki, którzy zebrali się 9 września mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Henrykiem Merchelem. Pan Henryk jest niewidomy od 18 roku życia ale ta niepełnosprawność wcale nie przeszkadza mu w prowadzeniu intensywnego życia. Jest wolontariuszem w hospicjum, społecznikiem, opiekunem i wychowawcą na obozach dla osób niepełnosprawnych. Jeździ po całej Polsce i Europie. Spotyka się z ludźmi pełnosprawnymi i dzieli się swoimi doświadczeniami a przede wszystkim zaraża optymizmem, pogodą ducha i niespożytą energią i humorem.Na spotkaniu w Filii w Golinie zainicjował otwarcie klubu przez symboliczne rozwiązanie wstęg łączących dwie książki: starą i nową. A potem opowiadał, śpiewał i odpowiadał na pytania gości. Atmosfera była tak sympatyczna, że na koniec wszyscy zebrani odtańczyli taniec baranków na łące, którego nauczył nas pan Henryk.


* * *


2010-08-27 | Finał czytań na plaży w deszczu

Niestety pogoda nie sprzyjała końcowi wakacji w Jarocinie. Zakończenie czytań na plaży ograniczyło się tym razem tylko do rozdania nagród. Dzieci, które były najbardziej aktywnymi słuchaczami i uzbierały najwięcej zakładek otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, freewolne gadżety z Urzędu Miejskiego oraz zakładki od Fundacji ABCXXI.

Podsumowując akcję letnich czytań na plaży zaliczamy ją do wyjątkowo udanych. W czytaniach wzięło w sumie udział 829 dzieci (indywidualnie i w grupach półkolonijnych). Rodzice podkreślali, że ten pomysł był trafiony i liczą na podobne inicjatywy.

Czytania na plaży odbywały się w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.


* * *


2010-08-26 | Kino tym razem nie na plaży

Drugi pokaz kryminałów w plenerze ze względu na pogodę został przeniesiony do Kina Echo w Jarocinie. Szerzej  tutaj.


* * *


2010-08-02 | Jarocin Festiwal 2010 zatrzymany w obiektywie

Zdjęcia z tegorocznego, jubileuszowego Festiwalu Jarocin 2010 można oglądać w oknach czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Autorami fotografii są panowie: Damian Andrzejewski i Włodzimierz Włoch, obaj z Jarocina. Wystawę podziwiać można do września 2010.
* * *


2010-07-30 | Znani Jarociniacy czytali na plaży

Ostatni tydzień lipca na jarocińskiej plaży należał do dzieci i dorosłych - znanych mieszkańców Jarocina. W akcji Cała Polska czyta dzieciom na plaży w Jarocinie udział wzięli: radna Lechosława Dębska, wiceburmistrz Robert Kaźmierczak, starosta Stanisław Martuzalski i radny Marek Tobolski. Zdjęcia z czytań zobacz  tutaj.


* * *


2010-07-30 | Podziel się z nami swoimi pasjami - szydełkowe dekoracje

Prezentujemy hobby Pani Urszuli Antczak z Jarocina. Rękodzielnictwem zajmuje się odkąd pamięta. W każdej wolnej chwili wyszywa, szydełkuje, robi na drutach, lepi obrazki z zapałek, haftuje. Obecnie zajmuje się projektowaniem upominków okolicznościowych za pomocą szydełka. Jest to pracochłonne zajęcie, wymaga dużo cierpliwości ale daje dużo satysfakcji. Naszą wystawę można oglądać przez sierpień – wyjątkowo w oknie wypożyczalni Filii nr 1 "Pod Ratuszem".Inne prace i robótki Pani Urszuli można oglądać na jej stronie internetowej www.annaantczak9.pl


* * *


2010-07-22 | Kino na plaży

Pierwszy maraton filmów kryminalnych w ramach projektu "Po nitce do kłębka" za nami. Szczegóły na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2010-07-22 | Dzień na plaży z Biblioteką

W upalny czwartek 22 lipca Biblioteka królowała na plaży w Jarocinie. Czytaj i oglądaj na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2010-07-14 | Wycieczka z Zagórowa

Dnia 14 lipca Filię w Witaszycach i Bibliotekę Główną odwiedziła wycieczka z Zagórowa. Szczegóły na podstronie  Kluby Książki.


* * *


2010-07-09 | Zlot czarownic w Cielczy

Jak każe prastary obyczaj w Cielczy raz w roku spotykają się czarownice na swoim zlocie. Na spotkanie wybrały bibliotekę, ponieważ jest tu bezpłatny dostęp do Internetu, a czarownice wbrew pozorom wcale nie są zacofane i chcą być na bieżąco z nowymi trendami w czarach i straszeniu. Zebrało się ich trzynaście (!!!) i pod przewodnictwem trzech starszych koleżanek bawiły się wspaniale od godziny 20.00 do północy. Czarownice też lubią się bać więc działy się różne dziwne rzeczy: pojawiła się jakaś biała zjawa, ktoś krzyczał strasznie i przejmująco, nagle odzywał się dzwonek telefonu, nieoczekiwanie trzaskały drzwi, spadała książka z półki itp.O północy nadszedł czas szukania "kwiatu paproci". Drogę wyznaczały małe światełka choć tak naprawdę nie były potrzebne, bo dla czarownic odnalezienie magicznego kwiatu (dla innych nie do zdobycia) to pestka. Na pożegnanie każda otrzymała drobny upominek od biblioteki i zdecydowano już, że w roku przyszłym zlot również tutaj się odbędzie.


* * *


2010-07-05 | Obrazy z krzyżyków

Lipcowe pasje poświęcamy haftowi krzyżykowemu najwyższych lotów. Prezentujemy obrazy Pani Urszuli Pawlak z Jarocina. To co mogą Państwo oglądać to zaledwie mały wycinek kolekcji. Pani Urszula wyszywa od 15 lat. Zachęciła ją do tego mama, która wyszywała i robiła na drutach. Haft krzyżykowy jest metodą bardzo pracochłonną i wymagającą cierpliwości.Aby stworzyć obraz, oddać wszystkie barwy, tonacje, cienie wymaga perfekcji i artystycznego zacięcia. Pani Urszula przyznaje, że haftowanie jest dla niej odpoczynkiem, uspokaja i daje wiele radości. To jej wielka pasja, której oddaje każdą wolną chwilę. Najbardziej lubi wyszywać portrety oraz obrazki dla wnuczki Julki. Prace można podziwiać do końca lipca 2010.


* * *


2010-07-01 | Oddział dla Dzieci zautomatyzowany!

Od 1 lipca 2010 książki w Oddziale dla Dzieci można już wypożyczać za pomocą magnetycznej legitymacji. Od tego dnia ruszyła bowiem automatyczna wypożyczalnia książeczek. Serdecznie zapraszamy! Przypominamy, że magnetyczna legitymacja (ta sama) obowiązuje w Bibliotece Głównej i Filii nr 1. Czekamy na kolejne biblioteki, które włączą się do sieci!