biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2010
(styczeń - czerwiec)

2010-06-25 | Zabawy z chustą na ostatni tydzień szkoły

Wachlowanie w rytm muzyki, zabawa w rybki, albo rekina, toczenie piłeczek, podrzucanie kolorowych maskotek albo papierowych kulek przy muzyce - te wszystkie zabawy prowadziła z dziećmi filia biblioteczna w Cielczy przez ostatni tydzień szkoły.Codziennie inna klasa gościła w bibliotece. Na początku dzieci trochę nieufnie podchodziły do proponowanych zabaw. Jednak już po chwili tryskały humorem, energią i entuzjazmem. Było głośno, wesoło i kolorowo.


* * *


2010-06-25 | Kartki ze starych gazet

Ostatnie przed wakacjami spotkanie Kulbu Magicznych Nożyczek upłynęło pod znakiem zabawy w małego fotografa. Klubowiczki wycinały fragmenty ze straych gazet i naklejały na kartke tworząc ciekawe, letnie kompozycje. Obejrzyj efekty na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2010-06-25 | Finał Książkoluba

Książkolub - konkurs literacko-wiedzowy trwający w Filii nr 2 przez cały rok szkolny rozstrzygnięty. Brali w nim udział wszyscy uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie. Co miesiąc łącznik poszczególnych klas z biblioteką przynosił kupony z rozwiązaniami. Klasy zbierały punkty no i rywalizowały ze sobą.Zgodnie z regulaminem 25 czerwca 2010 r., w dzień zakończenia roku szkolnego ogłoszone zostały wyniki konkursu. W kategorii klas 1-3 zwycięzyli uczniowie klasy drugiej, w kategorii klas 4-6 nagrody za pierwsze miejsce otzrymała klasa VI a a wśród gimnazjalistów najlepsi okazali sie uczniowie klasy III a. Zwycięskim klasom nagrody książkowe wręczły: pani dyrektor Agnieszka Borkiewicz oraz bibliotekarki z Filii nr 2 panie Monika Szymoniak i Małgorzata Michalczyk. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Książki i słodycze zostały ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2010-06-21 | Letnia czytelnia zaprasza

W pierwszy dzień lata czyli od poniedziałku 21 czerwca rozpoczęła swoją działalność Letnia Czytelnia w Bibliotece Głównej w parku. W ogrodzie na tyłach pałacu umieszczono stoliczki i krzesełka. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą poczytać prasę lub książki. Przyjemna, letnia i słoneczna atmosfera z pięknym widokiem w tle i śpiewem patków - zapraszamy!


* * *


2010-06-18 | Klub Dyskusyjny w parku

Przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu odbyło się tym razem w Bibliotece Głównej w parku. Jak było czytaj na podstronie  Kluby Książki.


* * *


2010-06-15 | Zaczytane lato z Grażyną Bąkiewicz

W poniedziałek i wtorek odbyły się trzy spotkania Grażyny Bąkiewicz z czytelnikami Filii nr 1 "Pod Ratuszem", Filii w Cielczy i Filii w Witaszycach. Autorka "Melby" opowiedziała o tym jak to się stało, że została pisarką. Więcej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2010-06-12 | Andrzej Stasiuk w Jarocinie

W sobotni wieczór 12 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w Jarocinie pana Andrzeja Stasiuka. Spotkanie autorskie z pisarzem odbyło się w Pałacu Radolińskich. Mimo soboty i pięknej, słonecznej pogody na spotkanie przybyło ponad 70 osób. Pisarz przez prawie 2 godziny z cierpliwością odpowiadał na pytania czytelników. Mówił o swoim miejscu pracy, którym jest szałas wybudowany w pobliżu domu. W nim właśnie się zaszywa aby mieć spokój i pisać. Opowiadał o potrzebie podróżowania; o tym, dlaczego odwiedza akurat te, a nie inne kraje; o tym dlaczego mieszka w malutkim Wołowcu w Beskidzie Niskim - nie dlatego, że nie lubi Warszawy – po prostu bardzo kocha góry i dobrze mu się tam żyje, ostatnio nawet kupił sobie owce. Przede wszystkim jednak opowiadał o literaturze, o swoich książkach, pisarstwie, również o tym, jakim sanktuarium jest dla niego biblioteka.Pan Andrzej nie uciekł też od odpowiedzi na osobiste pytania – opowiedział o swojej żonie, dzieciach, o tym jak ważna jest dla niego rodzina. Nie zabrakło też pytań kontrowersyjnych jak np.: czy pójdzie na wybory? co sądzi o książce Artura Domosławskiego „Kapuściński, non-fiction”? Po spotkaniu autor podpisywał swoje książki i rozmawiał jeszcze z czytelnikami.
Pan Andrzej Stasiuk został zaproszony przez Stowarzyszenia Jarocin XXI a Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zadbała o przygotowanie i prowadzenie spotkania.Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 r. w Warszawie; wybitny polski prozaik, eseista i krytyk literacki. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995) i literackiej nagrody Nike za „Jadąc do Babadag” (2005). Autor licznych felietonów prasowych.
Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków m.in. na angielski, fiński, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski, włoski, czeski i rumuński. Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej. Jest autorem m.in.: „Murów Hebronu”, „Dziewięć”, „Fado”, „Jadąc do Babadag”, „Dojczland”.


* * *


2010-06-10 | Autorka Miziołków otwiera Zaczytane Lato

Zaczytane Lato ruszyło! Wakacyjna propozycja dla dzieci i młodzieży rozpoczęła się od spotkań z Joanną Olech, autorką słynnych Miziołków, czyli rodziną z Mamiszonem, Papiszonem, Kaszydłem, Małym Potworem i tytułowym Miziołkiem. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2010-06-08 | Turniej wiedzowy dla najmłodszych

Jak nazywa się brat mamy? Kto jest głową państwa w Polsce? Jakim językiem mówi się w Turcji? Czy Tomcio Paluszek był olbrzymem? Mieszkańcy jakiego kraju zbudowali piramidy? Na te i na wiele innych, trudnych i podchwytliwych pytań odpowiadali uczestnicy turnieju wiedzowego pt. Jeden z dziesięciu. Zorganizowały go wspólnie pani Helena Kaczmarek z Niepublicznego Zespołu Szkół w Łuszczanowie oraz pani Jolanta Konieczna z filii bibliotecznej w Cielczy.Przebieg turniej był podobny do tego, który możemy oglądać w telewizji. Różnica polegała na tym, że na pytania z różnych dziedzin wiedzy odpowiadali uczniowie klas trzecich z terenu miasta i gminy Jarocin. Do finałowej trójki weszli: Alicja Nowak z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie, Dominik Bogielczyk z Niepublicznego Zespołu Szkół w Łuszczanowie oraz Miłosz Stefaniak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie. I tak po zaciętej walce, kiedy już zabrakło kuleczek - punktów, a emocje finalistów sięgały zenitu zwyciężczynią turnieju okazała się Alicja Nowak.Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz zostali poczęstowani pączkami i sokiem ufundowanymi przez Niepubliczny Zespół Szkół w Łuszczanowie.


* * *


2010-06-08 | Historycy w koalicji

Jarocińskie Kolo Polskiego Towarzystwa Historycznego przystąpiło do Koalicji na Rzecz Rozwoju Bibliotek. Na zebraniu zarządu kola ustalono główne kierunki wspólpracy z biblioteką. Pierwsze wspólne działania to praca nad jarocińskim słownikiem biograficznym oraz organizacja prelekcji z okazji 90 rocznicy wojny w latach 1919-1921.

Na zdjęciu: Jan Jajor podpisuje dokument.


* * *


2010-06-01 | Pomocnicy w Filii w Golinie

W Filii w Golinie powstał aktyw biblioteczny. W jego skład wchodzą głównie uczniowie klasy piątej. Inicjatywa powstania grupy pomocników wyszła od samych dzieci. Bardzo chętnie układają książki na półkach i uwielbiają owijać nowe. Wykonują dekoracje i ozdabiają bibliotekę według swoich pomysłów. A po bibliotecznych obowiązkach spotykają się w bibliotece na głośnym czytaniu. Wybierają sobie książki i nawzajem głośno czytają.Panie bibliotekarki mają nadzieję, że od września aktyw będzie jeszcze częściej odwiedzał golińską książnicę.


* * *


2010-06-01 | Pasje

Z okazji Dnia Dziecka przez cały czerwiec w oknie czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" można podziwiać pasje Aleksandra Jańca z Jarocina. Tym razem gościmy dinozaury i smoki. Olek zbiera je od pięciu lat. Najpierw zaczęło się od dinozaurów. Pierwszego dostał w wieku 3 lat. Po obejrzeniu filmu "Dinozaur" wiedział już, że dinozaury staną się jego prawdziwym hobby. Zbierał figurki, książki, kubki. Dużo na ten temat czytał. Jego kolekcję stanowi ponad 200 figurek różnych gatunków, maści i wielkości dinozaurów. Po lekturze czwartej części Harry'ego Potter'a i "Eragona" zainteresował się smokami. Zaczął zbierać figurki i modele do składania oraz książki i kubki. Wystawa robi imponujące wrażenie, zwłaszcza, że właściciel postarał się również o drzewa, kamienie i tło dla stworzenia odpowiedniego klimatu.Serdecznie zapraszamy do oglądania!


* * *


2010-05-29 | Dyskusyjny Klub z Witaszyc biesiadował

O tym jak dobrze jest się spotykać w bibliotece i tworzyć kluby czytelników świadczy przykład Filii w Witaszycach. O biesiadzie czytaj więcej na podstronie  Kluby Książki.


* * *


2010-05-28 | Kartki z papierowych serwetek

Na kolejnym spotkaniu Klubu Magicznych Nożyczek można było nauczyć się robienia kartek z wykorzystaniem serwetek papierowych. Zapraszamy do galerii zdjęć na podstronie  Akcje i Projekty.


* * *


2010-05-25 | Spotkanie z dziewczynką w sukience

W zwiewnej, kolorowej sukience, jak dziewczynka przybyła do nas na spotkanie pani Roma Ligocka. Drobna, delikatna osóbka szybko oczarowała zgromadzoną publiczność w czytelni Biblioteki Publicznej w Jarocinie. Autorka wielu książek ale przede wszystkim "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" opowiadała o swoim życiu, twórczości, przyjaźniach. Starała się bardzo wyczerpująco odpowiadać na zadawane pytania, a pojawiały się różne np. o to ile może zapamiętać trzyletnie dziecko z koszmaru getta, ukrywania się i całej wojennej zawieruchy. Okazuje się, że może. Autorka przytaczała opinie naukowców, że dzieci już w łonie matki zapamiętują różne fakty i wydarzenia, które potem w dorosłym życiu wracają do nich w formie wspomnień. Opowiadała dlaczego napisała książkę w języku niemieckim i jak niemieccy czytelnicy ją odebrali. Mówiła też jak to się stało, że zamieszkała w Niemczech i kim czuje się bardziej Polką, Żydówką czy obywatelką świata? Na to ostatnie odpowiedziała, że dużo czasu zabrało jej szukanie swojej tożsamości po tych wszystkich wydarzeniach, które ją dotknęły. Prześledziła losy swojej rodziny od strony ojca, które pokazały, że od 700 lat mieszkali oni w Krakowie. Odpowiedź zatem mogła być tylko jedna: "Jestem polską Żydowką". Były też pytania o to czy ma pomysł na następną książkę oraz czy czuje się bardziej pisarką czy malarką. Pani Roma odpowiedziała, że najbardziej to czuje się i uwielbia być matką, ale o synu opowiadać nie chciała, żartowała, że nie pozwala on o sobie mówić i gdyby to uczyniła mogłoby to się dla niej tragicznie skończyć.

Niestety czas nie pozwolił nam na zadanie jeszcze wielu innych pytań, chociaż uczestnicy nie odpuścili i dużo zostało zadanych podczas składania autografów na zakupionych przed spotkaniem książkach. Kolejka do pisarki była bardzo długa, co nie zrażało naszego gościa. Cierpliwie podpisywała i odpowiadała, żartując jeszcze, że uwielbia mierzyć się z innymi pisarzami na "kolejki po autografy".Roma Ligocka przeżyła II wojnę światową dzięki swojej mamie i rodzinie państwa Kierników , u których były przechowywane. Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako kostiumolog i scenograf pracowała w europejskich teatrach, operach i telewizjach. Jej debiut pisarski to "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" wydana w 2001 r., a obecnie przetłumaczona na 22 języki. Ostatnio nawet chiński. Autorka na spotkaniu żartowała, że udało jej się w tym wydaniu odczytać tylko swoje nazwisko. Pozostałe książki między innymi takie jak: "Tylko ja sama", "Kobieta w podróży", "Czułość i obojętność" cieszą się równie wielkim powodzeniem wśród czytelników. Roma Ligocka jest także autorką felietonów w miesięczniku "Pani".

Wtorkowe spotkanie odbyło się na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 1 "Pod Ratuszem" oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


* * *


2010-05-24 | Spotkanie Klubu z historią cukru w tle

O witaszyckiej cukrowni na kolejnym Klubie Dyskusyjnym. Szerzej na podstronie  Kluby Książki.


* * *


2010-05-21 | Majowe o "Dziewczynce w czerwonym płaszczyku"

Majowe spotkanie klubu dyskusyjnego poświęcone było "Dziewczynce w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej. Lektura tym razem została wybrana przez nas w związku ze zbliżającym się spotkaniem z autorką w Jarocinie. Szerzej na podstronie  Kluby Książki.


* * *


2010-05-17 | Głosowanie na najpiękniejszy wiersz o mamie

Do poniedziałku 24 maja można oddać swój głos w plebiscycie na najpiękniejszy wiersz o matce. Filia nr 1 "Pod Ratuszem" z okazji Dnia Matki postanowiła zaprosić do zabawy wszystkich czytelników oraz osoby, które przechodzą pod filarami Ratusza i czytają gazetki. Właśnie w oknie znajduje się dwanaście wierszy, wybranych przez bibliotekarki, na które można oddać swój głos. Szczegóły w bibliotece "Pod Ratuszem". Wiersze można przeczytać też  tutaj [PDF].

O tym, który utwór został uznany za najpiękniejszy dowiemy się 26 maja, w oknie w którym jest umieszczona gazetka z wierszami. Zapraszamy!


* * *


2010-05-15 | Tydzień Bibliotek - relacja z naszych bibliotek

Oddział dla DzieciTęczowe spotkania i siadanie na kolanach
Tym razem panie i zaproszone dzieci tańczyły z chustą animacyjną. Bawiono się i śpiewano
do bardzo skocznej muzyki. Dzieci robiły z chusty fale morskie , wiatr, podrzucały piłeczki i zabawki. Był też czas na podróże muzyczne do Rosji, Włoch, Grecji i Irlandii oraz gry takie jak Sim-Simeon czy uparty pajączek.
Do utworu "Nad pięknym modrym Dunajem" została stworzona specjalna gazetowa orkiestra. Po kilkunastu próbach darcia gazet utwór udało się zagrać fenomenalnie.
Na koniec, gdy wszystkich opanowało zmęczenie, przyszedł czas na odpoczynek na krzesłach. Ale nawet siedząc bawili się w kolory i siadanie na kolanie! Było przy tym wiele śmiechu i zabawy, zwłaszcza gdy to panie siadały dzieciom na kolanach!

Filia nr 1Tydzień z Pchłą Szachrajką
Filia nr 1 „Pod Ratuszem” urządziła „pchli” maraton. Na zaproszone dzieci czekała specjalnie na ta okazję przygotowana prezentacja multimedialna, którą uzupełniała czytana bajka Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. Sceny przygód Pchły i jej przyjaciół wyświetlane na ekranie bardzo podobały się dzieciom. Po przeczytaniu bajki nadszedł czas na konkurencje! Najlepsza zabawą dla dzieci okazał się kolorowy tunel, przez który grupy musiały przechodzić na czas. Dużo radości sprawiła również konkurencja druga, czyli budowanie wieży z książek. Emocji nie brakowało także przy układaniu puzzli z Pchłą Szachrajką. Spotkania były pomyślane jako wstęp do przedstawienia „Pchła Szachrajka”, które odbyło się na jarocińskim rynku.

Filia nr 2

Kalambury i bajki pouczające
Tydzień Bibliotek w Filii nr 2 upłynął pod hasłem biblioterapii. Zaproszeni goście czytali dzieciom bajki, a potem rozmawiali z nimi o nich. Czytaniom towarzyszyły gry i zabawy edukacyjne oraz niespodzianki. Z panią Renatą Pawełczyk – kucharką ze szkolnej stołówki, która czytała dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Warzywa” dzieci robiły zdrowe sałatki. Po czytaniu przygód „Kaczki Dziwaczki” przez panią Zdzisławę Pilarczyk, radną miejską oraz prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego "Trójka" i Niepublicznego Przedszkola "Poziomka", dzieci poznawały zasady savoir-vivre. Ksiądz Andrzej Piłat czytał wiersz Juliana Tuwima "Dyzio Marzyciel", a potem wspólnie z dziećmi rozmawiał o marzeniach i robił desery owocowe jak marzenie.
W piątek natomiast odbyły się zajęcia dla starszych dzieci, które polegały na rozwiązywaniu kalamburów, zagadek, rebusów oraz zadań ukrytych w kole fortuny.

Filia nr 3Zaczytany tydzień
W Filii nr 3 od maja rozpoczęły się ZACZYTANE PRZERWY, czyli głośne czytania książek w czasie długich przerw. Do końca roku szkolnego panie bibliotekarki czytają „Dynastię Miziołków” , a to za sprawą planowanego letniego maratonu książek Joanny Olech i spotkania z pisarką.
Poza tym w Tygodniu Bibliotek odbyły się wizyty czytających gości. Zaproszonym dzieciom bajki czytali i wspólnie się z nimi bawili pan Maciej Zaborowski z Jednostki Wojskowej w Jarocinie oraz pan Paweł Niewiadomski prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarocinie.
Były też wizyty przedszkolaków i spotkania z misiami, Franklinem oraz opowieści o bibliotece i książkach.

Filia w CielczyGłośne czytania i poznawanie historii książki
Z okazji Tygodnia Bibliotek w Filii w Cielczy dzieciom czytali pan Krzysztof Frąckowiak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Cielczy Krzysztof Rozmiarek oraz wicedyrektor Zespołu Szkół w Cielczy pani Lidia Dopierała. Każdym czytaniom towarzyszyły rozmowy na temat treści czytanych książek, gry i zabawy. Atrakcją spotkania ze Strażą Pożarną był wjazd przed bibliotekę prawdziwego wozu strażackiego. Można go było oglądać i wejść do środka.
Starsi uczniowie zostali zaproszeni do udziału w lekcjach bibliotecznych z historii książki oraz prasy. Zajęcia te były urozmaicone ciekawymi zadaniami np. pisaniem pismem klinowym czy wiązanie węzełków kipu.

Filia w GolinieO książce i Wojtku strażaku
W Filii w Golinie na zaproszone dzieci czekało głośne czytanie przygód dzielnego Wojtka, który chciał zostać strażakiem oraz lekcja biblioteczna o budowie książki. Spotkaniom towarzyszyły gry i zabawy. Dzieci miały za zadanie m.in. odgadywać tytuły książek, rozwiązywać zagadki literackie. Były też bajkowe kalambury i test ze znajomości książki.

Filia w MieszkowieŚmiesznie, edukacyjnie i muzycznie
Na początek uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej o budowie książki, w trakcie której wykonywali własne książki i robili do nich ilustracje.
Kolejne spotkanie pachniało wiosną. Była to kinezjologiczna zabawa edukacyjna. Dzieci w rytm muzyki kołysały się i rysowały naprzemiennie zielone kreski na kartce. Później panie bibliotekarki przeczytały im wiersz Jana Brzechwy „Wiosna”. Zadaniem uczniów było złożenie kolorowej karteczki w kształt tulipana i przyklejenie jej na kartkę. Na koniec w rytm muzyki dzieci wydzierały ramki. I tak ze wszystkich elementów powstała piękna łąka.

Filia w Wilkowyi
Miziołki i bajki w stylu retro
Filia w Wilkowyi w oczekiwaniu na spotkanie z Joanną Olech, które odbędzie się w czerwcu czytała zaproszonym dzieciom fragmenty „Dynastii Miziołków”. W ciągu Tygodnia Bibliotek uczniom czytali też zaproszeni goście. Tym razem byli to: pan Krzysztof Kościelny ze Straży Miejskiej oraz pani Małgorzata Mejsnerowska-Szymkowiak, pielęgniarka szkolna.
Poza czytaniami odbył się też pokaz bajek w starym stylu, wyświetlanych ze starego projektora. Dzięki temu dzieci miały okazję zobaczyć jak ich rodzice oglądali bajki, gdy byli w ich wieku. Okazało się, że dzieciom ta forma pokazu bajek też się podobała.

Filia w Witaszyce
Magiczny świat książki
Czytająco było też w Witaszycach. Zaproszonym dzieciom czytała m.in.: pani Teresa Dzierla, długoletnia czytelniczka biblioteki. Dzieci wysłuchały i obejrzały bajki o Franklinie, małym żółwiku. Opowiadały również o swoich zwierzątkach i rysowały swoje ukochane lub wymarzone zwierzątko.
Bibliotekę odwiedzili uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej, którzy brali udział w lekcji bibliotecznej „ Znasz te bajki? – Zgaduj zgadula z rekwizytami”. Inna grupa wybrała się na wycieczkę do biblioteki na spotkanie pt. „Magiczny świat książki”, gdzie poznawała zasady korzystania z biblioteki i brała udział w różnych zabawach.


* * *


2010-05-15 | Mamy nowe logo!

W sobotę 15 maja, mimo niezbyt sprzyjającej aury odbył się finał konkursu na nowe logo naszej Biblioteki. W konkursie wzięło udział 30 osób, które zgłosiło 48 projektów. Wśród uczestników dominowała młodzież ale znaleźli się i dorośli, mieszkańcy miasta, gminy i powiatu jarocińskiego.Pomysłowość uczestników była imponująca, jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Prace były różne: rysunki, pastele, grafika komputerowa i grafika rysunkowa, czarno-biała. Każdy z jurorów wybierał po 5 projektów zgodnych z kryteriami dziedziny, którą reprezentował:
pani Maria Łyko – oceniała prace pod względem plastycznym i technicznym, grupa bibliotekarzy z jarocińskiej biblioteki pod kierunkiem pani dyrektor Agnieszki Borkiewicz wybierała projekty, które najbardziej kojarzyły się z biblioteką i książką, a informatyk pan Michał Jasik wybierał te, które były najlepsze pod względem techniczno-informatycznym. Jak się można domyślać każda z oceniających osób wybrała różne prace ale okazało się że u każdej powtarzał się jeden projekt oznaczony numerem zgłoszenia 16B. Autorką zwycięskiego pomysłu jest Agnieszka Kostrzewska z Dobrzycy. Otrzymała ona w nagrodę odtwarzacz MP4, pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.


* * *


2010-05-14 | Spotkanie z przygodą

Piątek w bibliotece w parku upłynął pod znakiem wspinaczek górskich a wszystko za sprawą naszego gościa pana Marcina Tomaszewskiego. Spotkanie z jednym z najlepszych polskich taterników i alpinistów było ostatnią z cyklu imprezą, w ramach której zapraszamy dzieci i młodzież do biblioteki, by mogły poznad ciekawych ludzi z naszego regionu. Tym razem uczestnicy spotkania mieli okazję poznać tajniki wspinaczki. Marcin Tomaszewski przedstawił w formie interesującej prezentacji multimedialnej swoje ostatnie, najpoważniejsze osiągnięcie: projekt "4 żywioły" - zmagania z wiatrem, zimnem, wodą i tropikiem.Młodzież śledziła pokonywanie najniebezpieczniejszych ścian w Patagonii, Wenezueli, Ziemi Baffina i na Alasce. Pan Tomaszewski jest założycielem firmy "Geronimo" specjalizującej się w usługach alpinistycznych, prowadzi zajęcia dla dzieci m. in. szkołę wspinania. Młodzi słuchacze z zainteresowaniem oglądali prezentację przygotowaną przez naszego gościa i zadawali mu mnóstwo pytań. Może udało mu się zaszczepid w nich bakcyla przygody?


* * *


2010-05-14 | Ruszył Klub Magicznych Nożyczek

Pierwsze spotkanie Klubu Magicznych Nożyczek za nami. W piątek 14 maja spotkały się klubowiczki, by dzięki nożyczkom i nie tylko robić kartki na Dzień Matki. Szerzej na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2010-05-13 | Portret muzyczny Chopina

Z okazji Roku Chopinowskiego i Tygodnia Bibliotek, którego tegroroczne hasło brzmi "słowa-dźwieki-obrazy" filia nr 1 "Pod Ratuszem" Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Jarocinie zorganizowała koncert "Muzyczne portrety Fryderyka Chopina". Był on nie małym wydarzeniem, w Pałacu Radolińskich zgromadziło się kilkudziesięciu jarocniaków spragnionych wysłuchania utworów Chopina.

Jarocińska biblioteka wpasowała się idealnie w hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek. Były słowa, dźwięki i obrazy. Ciekawostki na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina przeplatano utworami Chopina, wykonywanymi przez młodych artystów, niekoniecznie na fortepianie. Cały czas spotkaniu towarzyszyła wyświetlana prezentacja multimedianlana ukazująca przybyłym gościom portrety Chopina oraz miejsca i osoby z nim związane.
W interpretacji wychowanków szkoły muzycznej można było usłyszeć miedzy innymi polonezy g – mol oraz As – dur, nie mogło również zabraknąć tak lubianych przez Chopina mazurków F – dur oraz B – dur. Zgromadzona publiczność nagradzała każde wykonanie gromkimi brawami. Uczniowie zagrali także walce, muzykę uświetniły pieśni wykonane przez Ewę Pawlak oraz Mariettę Matyjewicz. Na zakończenie utwór "Serpentyna" w prezencie dla Chopina zagrali na akordeonach Adam Skowron oraz Dawid Wojtas.Zarówno przed jaki i po koncercie zgromadzeni goście mogli podziwiać prace plastyczne wykonane przez dzieci z przedszkola w Cielczy i Wilkowyi, dotyczące skojarzeń oraz emocji związanych z wcześniej wysłuchanymi utworami kompozytora.

Po zakończeniu spotkania w nieoficjalnych rozmowach wśród przybyłych na koncert gości można było zauważyć "muzyczny" niedosyt i wielu z zebranych wyraziło chęć przyjścia jeszcze raz na taki koncert.
Grali i śpiewali dla nas: Franciszek Kowalski, Teresa Szymczak, Marietta Matyjewicz, Joanna Wróbel, Joanna Domin, Szymon Nawrocki, Ewa Pawlak, Adam Skowron i Dawid Wojtas, akompaniowała pani Maria Markowska.


* * *


2010-05-13 | Meteoryty i spór o Eris

Jakie temperatury są na poszczególnych planetach? Ile waży meteoryt? Na te i na wiele innych pytań przedszkolaków odpowiadał pan Andrzej Owczarek z Planetarium w Potarzycy. Dzieci zaskoczyły dorosłych swoją astronomiczną wiedzą: potrafiły np. wymienić bez pomyłki planety krążące wokół Słońca po kolei. Znały też planetę karłowatą Eris, która znajduje się tuż za Plutonem. Okazało się też, że Pluton nie jest już planetą Układu Słonecznego - jest zbyt mały i naukowcy wykreślili go z Układu. Pan Andrzej przyniósł ze sobą kawałek meteorytu. Każde dziecko mogło go dotknąć i wypowiedzieć życzenie. Podobno trzymanie przez chwilkę w zamkniętych dłoniach meteorytu spełnia marzenia... Na zakończenie wszystkie dzieci zostały zaproszone do Planetarium 12 i 13 czerwca wówczas odbędzie się Noc z Gwiazdami.W czwartek 13 maja przy okazji Tygodnia Bibliotek oraz Tygodnia Kultury Regionalnej w czytelni bibliotek w Jarocinie odbyło się spotkanie z założycielem planetarium w Potarzycy. Leżąca nieopodal Jarocina Potarzyca jest jedyną w Europie wsią, która posiada własne, niemal profesjonalne planetarium. Dzięki pasji Andrzeja Owczarka, nauczyciela fizyki, nazwa tej niewielkiej wsi została wpisana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w rejestr planetariów świata.


* * *


2010-05-12 | Wyróżnienie za Oddział dla Dzieci

"Jak cię widzą, tak cię piszą – zmieniamy wizerunek" to temat dziesiątej edycji konkursu na najlepszą bibliotekę publiczną województwa wielkopolskiego organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Tym razem konkurs zorganizowany został we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.Celem konkursu było zwrócenie uwagi bibliotekarzy i władz samorządowych na przestrzeń biblioteki publicznej, przełamywanie stereotypu związanego z jej wyglądem, pobudzenie wyobraźni w kierunku ciekawej i odważnej aranżacji wnętrz. Konkurs miał zachęcić do zastanowienia się nad tym, co można zrobić w bibliotece (czasem niewielkim nakładem finansowym) by odwiedzające ją osoby dobrze się w niej czuły i chciały do niej wracać. Do konkursu (ogłoszonego we wrześniu 2009 r.) przystąpiło 37 bibliotek z całeco województwa wielkopolskiego. Dwadzieścia bibliotek zgłosiło całość przestrzeni bibliotecznej, jedenaście bibliotek – część (np. czytelnie, oddziały dla dzieci), a sześć bibliotek zgłosiło swoje filie.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zgłosiła do konkursu Oddział dla Dzieci przy Bibliotece Głównej, który niedawno został odnowiony własnymi siłami pań bibliotekarek: pomalowano regały, stoliki i krzesełka, na ścianie wyrosło wielkie literowe drzewo, kącik komputerowy wzięły w posiadanie myszy, nie tylko te komputerowe a w części dla maluchów zamieszkał smok Literiusz. Kapituła konkursu nagrodziła 5 bibliotek i wyróżniła 8 wśród których znalazła się też nasza biblioteka za pomysłowo zaaranżowaną przestrzeń biblioteczną.

Zobacz pamiątkowy dyplom  tutaj.


* * *


2010-05-12 | Plagiat czyli brać w niewolę

Czy puszczając na dyskotece szkolnej aktualne przeboje trzeba mieć na to zezwolenie? Czy można legalnie skopiować dla ukochanej babci najnowszą płytę Red Hotów? Co słowo "plagiat" ma wspólnego z niewolnikami? O tym i o innych rzeczach związanych z prawem autorskim i prawami pokrewnymi opowiadał mecenas Krzysztof Lewandowski na spotkaniu z setką uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Spotkanie w jarocińskim kinie zorganizowała w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Tygodnia Kultury Regionalnej Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

Mecenas Lewandowski oprócz tego, że jest specjalistą w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych, jest także od 1983 r. doradcą prawnym ZAiKS-u, prorektorem poznańskiej Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych i wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Środowe spotkanie odbyło się pod hasłem "Plagiat znaczy brać w niewolę".
Gość opowiadał ze swadą nie tylko o ciekawostkach związanych z prawem autorskim, ale i praktycznym zastosowaniu na co dzień tejże ustawy. Zapewne niewiele osób wie, że jako pierwsze słowo „plagiat” zostało użyte w Starożytnym Rzymie jako określenie przywłaszczenia niewolnika. Dziś to słowo oznacza również przywłaszczenie sobie cudzej własności, lecz raczej w odniesieniu do dóbr intelektualnych (utworów muzycznych, pisanych, map itp.), czy nie podanie przy cytacie autora. Niewielu pewnie wie, że ochronie prawnej podlegają nawet wypracowania szkolne, prezentacja maturalna czy wykonane przez ludowych muzyków przyśpiewki. Pewnym zaskoczeniem mogła być też informacja, że kradzież własności intelektualnej (np. ściąganie nielegalne plików z internetu) jest grzechem. Abp Kazimierz Nycz w jednym ze swoich kazań wyraźnie zaznaczył, iż jest to kradzież jak każda inna i należy się z niej spowiadać.

Wykład był bardzo ciekawy, bo dotyczył naszej codzienności np. ściągania muzyki i filmów z Internetu. Okazało się też że legalne jest przegrywanie płyt CD ale pod pewnymi warunkami. Z ciekawostek można było się dowiedzieć, że pierwsza polska ustawa o prawie autorskim powstała 1926 roku, zaś we Francji prawo do ochrony własności intelektualnej funkcjonowało już w XVII w i chroniono m.in. mapy.


* * *


2010-05-11 | Spotkanie z fotografem

We wtorek 11 maja 2010 r., w czytelni biblioteki w Jarocinie, odbyło się pierwsze ze spotkań organizowanych w ramach, piątego już, Tygodnia Kultury Regionalnej. Spotkanie poświęcone fotografii prowadził pan Krzysztof Sip, znany jarociński fotograf, właściciel zakładu fotograficznego, który działa od 1929 roku. W ciekawy sposób przekazał uczniom Szkoły Podstawowej z Roszkowa (klasy 4,5,6) wiedzę o tym czym jest i skąd wywodzi się fotografia, jak powstały pierwsze aparaty i czym różniły się od dzisiejszych.Chętni mogli obejrzeć, a nawet wziąć do ręki profesjonalny sprzęt fotograficzny. Pan Krzysztof opowiadał o swojej pasji fotograficznej odziedziczonej po ojcu i dziadku, o poszukiwaniu ciekawych ujęć, przekazując jednocześnie praktyczne rady jak zrobić dobre zdjęcia. Uczniowie dowiedzieli się również jaką szkołę trzeba ukończyć, gdzie odbyć praktyki, jakie zdolności trzeba posiadać, żeby zostać dobrym fotografem. Pan Krzysztof Sip poczęstował uczniów słodyczami, a wspólna fotografia była miłym zakończeniem interesującego spotkania.

Tydzień Kultury Regionalnej w naszej bibliotece jest organizowany wspólnie z Tygodniem Bibliotek.


* * *


2010-05-06 | Fotografie, obok których nie można przejść obojętnie

Przejmująca wystawa fotografii, które są zapisem prac ekshumacyjnych ekipy naukowców w Miednoje, Charkowie i Katyniu, trwa w holu Pałacu Radolińskich do 11 maja 2010. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie, na którym gościł autor zdjęć pan Aleksander Załęski, członek grupy, która w 1991 i 1995 roku pracowała w radzieckich lasach, odkopując szczątki polskich oficerów, policjantów zamordowanych przez NKWD w 1941 roku. Pan Aleksander opowiadał o tym jak przebiegały prace, jakie były trudności z dotarciem do niektórych miejsc, w których np. przetrzymywano polskich jeńców. Największe wrażenie na zgromadzonych robiły zdjęcia czaszek z otworami po pociskach, zwłaszcza jedno zdjęcie dwóch rzędów czaszek z patykami włożonymi w miejsca po kulach – wtedy było widać doskonałą precyzję strzału. To uświadomiło słuchaczom jak bezwzględni byli oprawcy, strzelając bez uczuć, emocji, po prostu wykonując "swoją pracę".

Wielkie poruszenie zrobiła też informacja, o tym że część zwłok była zalana cementem i stała się podwaliną do wybudowania lotniska i ośrodka wczasowego dla radzieckich oficerów i wojskowych.

Na zdjęciach, które można oglądać jest dużo rzeczy osobistych pomordowanych: listy, portfele, drewniane pudełka, identyfikatory wojskowe tzw. nieśmiertelniki, medaliki i różańce, odznaki, medale, pagony i guziki z orzełkiem.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która jest ciekawą i bolesną lekcją historii, ale którą należy znać i pamiętać. Polskie Towarzysztwo Historyczne Koło w Jarocinie - główny organizator wystawy serdecznie zaprasza do zwiedzania - wystawa czynna do 11 maja 2010.


* * *


2010-05-04 | Piłkarski maj

Nasza nowa wystawa z cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami pochodzi z kolekcji kibica Barcelony i Lecha Poznań. Nasz kolekcjoner ma lat 13 i jest piłkarzem JAROTY Jarocin – stąd jego naturalna pasja zbieracka.

W piłkę nożną kopie odkąd zaczął chodzić. Zawsze się tym sportem interesował, oglądał mecze w telewizji i grał na podwórku. Miłością do "Barcy" zaraził go dziadek, który po powrocie z Hiszpanii podarował mu oryginalny strój tej drużyny. Było to 7 lat temu. Od tego czasu zbiera wszystko co jest związane z tym klubem: kubki, maskotki, piłki, breloczki, ręczniki, flagi itp. Nie odpuszcza żadnego meczu, kibicuje swojej ukochanej drużynie zawsze, bez względu na wyniki.

Lech Poznań to klub bliski sercu każdego Wielkopolanina – stąd to naturalne zainteresowanie. Tu też zgromadziła się mała kolekcja kubków, breloczków, piłek i ręczników. To co możemy oglądać to fragment kolekcji, przedmioty najbardziej rozpoznawalne, ciekawe i wartościowe dla naszego pasjonata.


* * *


2010-04-23 | Świętowanie Dnia Książki w Jarocinie

23 kwietnia 2010 obfitował w książkowe wydarzenia. Już od rana w Bibliotece Głównej w parku rozpoczął się kiermasz książek. W holu biblioteki można było kupić ciekawe książki po promocyjnych cenach. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki o tematyce regionalnej "Park czeszewsko-żerkowski" i "Dzieje Jarocina" a z innych książki o tematyce kulinarnej, podróżniczej i dla dzieci.O godzinie 10.00 w Golinie ruszył z przedszkola do biblioteki barwny korowód bajkowych postaciobejrzyj film). Tak wyglądał finał konkursu na najładniejsze przebranie, który ogłosiła Filia w Golinie. Dzieci przebrały się za postacie z bajek: maluszki wybrały postacie z bajki "Królewna Śnieżka": były krasnoludki, królewna, zła macocha, czarownica, książę i bohaterski kot.
W grupie starszaków dziewczynki przebrały się za Pipi a chłopcy za Boba Budowniczego. Najstarsza grupa wybrała sobie bajkę pt. "Czerwony kapturek". Królowały babcie w okularach, wilki, kapturki, gajowi oraz wspaniałe drzewa, zajączek i wiewiórka z pięknym ogonem. Wszystkie dzieci po dotarciu do biblioteki brały udział w przygotowanych przez panie bibliotekarki zabawach, rozwiązywały zagadki literackie i bawiły się doskonale. Na zakończenie najmłodsi przedstawili swoją wersję bajki o Królewnie Śnieżce.Literiada to konkurs, który cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci a to za sprawą ciekawych konkurencji literowych i językowych. Promuje język polski przez dobrą zabawę. W tym roku odbyła się druga edycja, do której zgłosiło się aż 9 drużyn z wszystkich jarocińskich szkół podstawowych oraz z Goliny, Potarzycy, Prus, Siedlemina i Witaszyc.
Uczestnicy konkursu mieli dość trudne literowe zadania. Jednym z nich był kod komórkowy, który należało rozszyfrować. Był też herb wyrazowy, w którym należało przyporządkować odpowiednie formułki do nazw słowników. Najlepiej wszyscy bawili się w czasie gry państwa-miasta, gdzie należało na daną literkę podać tytuł książki, bohatera literackiego i zwierzę. Najważniejszą i najtrudniejszą konkurencją Literiady było literowanie wyrazów np. BAŁWOCHWALCA, ONOMATOPEJA, CZWÓRNASÓB.

Tym razem najlepszą drużyną okazała się trójka dziewczyn ze Szkoły Podstawowej w Witaszycach, drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie a trzecie drużyna ze Szkoły Podstawowej w Prusach. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki i zakładki ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.O tym, że w gminie Jarocin młode pokolenia posiada wrażliwe dusze można się przekonać po finale konkursu Wiersze z szuflady, który został ogłoszony przez Filię w Witaszycach. Liczba zgłoszonych wierszy i uczestników przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Do konkursu zgłosiło się 61 osób. Jury przeczytało ponad 100 wierszy. Każdy uczestnik mógł wysłać dwa utwory. Tematyka i forma były dowolne, istotne było tylko samodzielne napisanie wiersza, który nie był wcześniej nigdzie publikowany.

Wybór był niezwykle trudny, bo poziom prac był wysoki. Dominowały wiersze miłosne. Spośród innych tematów wyróżniała się wiosna, optymizm, przyjaźń i motywy egzystencjalne. Jury, któremu przewodniczyła pani Magdalena Olejniczak, postanowiło wyróżnić 9 osób: trzy w kategorii szkół podstawowych Aleksandrę Świdurską ze szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie, Agatę Dostatnią i Sylwię Śnieżyńską ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie oraz Marzenę Adamiak z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie i cztery w kategorii szkół gimnazjalnych: Joannę Krawczyk Niepublicznego Gimnazjum w Golinie, Katarzynę Kebernik i Aldonę Rebelską z Gimnazujm w Wilkowyi oraz Julię Szlachetkę i Joannę Niemczyk z Gimnazjum w Witaszycach.Organizator konkursu pani Maria Baranowska z Filii w Witaszycach zapewniła wszystkich, że skoro był taki duży odzew konkurs będzie kontynuowany i zachęcała wszystkich do pisania nie tylko do szuflady. Z wyróżnionymi wierszami można zapoznać się  tutaj [PDF, 57kB]. Są one również wystawione w oknie Filii nr 1.W pozostałych filiach biblioteki w Jarocinie odbywały się głośne czytania i lekcje biblioteczne o historii książki. Wszystkim towarzyszyła wesoła atmosfera. Dzieci bawiły się i brały udział w przygotowanych grach i zabawach. Wszyscy otrzymali okolicznościowe zakładki z różą – symbolem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.


* * *


2010-04-21 | Kryminalna trójka w Jarocinie

Takiego wydarzenia jeszcze w jarocińskiej bibliotece nie było: 21 kwietnia 2010 gościliśmy trzech pisarzy jednocześnie: Gaję Grzegorzewską, Irka Grina i Marcina Świetlickiego. Są to autorzy polskich kryminałów, którzy przyjechali do Jarocina promować wspólną książkę "Orchidea". O tym jak było można przeczytać i zobaczyć na podstronie  Akcje i projekty.


* * *


2010-04-16 | "Chińczyk" Henninga Mankella na kwietniowym spotkaniu DKK

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w momencie dla nas klubowiczów jak i wszystkich Polaków bardzo smutnym bo w czasie trwającej żałoby narodowej. Jednak nie odwołałyśmy spotkania ponieważ w pewnym stopniu nasza lektura wpisała się w zaistniałą sytuację. Więcej na podstronie  Dyskusyjnego Klubu Książki.


* * *


2010-04-14 | Pani dyrektor czytała dzieciom w Kotlinie

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Kotlinie, pani dyrektor Agnieszka Borkiewicz czytała dzieciom fragment "Szkolnych przygód Pimpusia Sadełko". Oprócz niej dzieciom czytała pani Agnieszka Staszak z biblioteki szkolnej. Szkoła w Kotlinie nosi imię poetki a impreza odbyła się w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i obchodów 100-lecia śmierci Marii Konopnickiej. Czytaniu towarzyszył krótki konkurs z treści czytanych tekstów, zorganizowany przez nauczycieli.


* * *


2010-04-13 | Gminna Koalicja na rzecz Rozwoju Bibliotek zawiązana

W jarocińskiej bibliotece, jako jednej z pierwszych w Wielkopolsce, utworzono Gminną Koalicję na rzecz Rozwoju Bibliotek. Spotkanie inauguracyjne odbyło się 13 kwietnia 2010 roku w czytelni Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich. Więcej na podstronie  Programu Rozwoju Bibliotek.


* * *


2010-03-29 | Wielkanocne cuda

Kurki, zające, jajeczka, kwiaty...takie wielkanocne cuda można oglądać w oknie czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie. A to za sprawą kolejnej wystawy z naszego cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami. Tym razem prace na kwiecień udostępniła nam pani Maria Bryl z Jarocina. Wszystkie prace są wykonywane szydełkiem. Pani Maria wykonuje je od 4 lat i oddaje się swojej pasji z ochotą. Przyznaje, ze sama nie wiedziała że potrafi takie rzeczy wymyślać i zrobić.Zapraszamy serdecznie do oglądania wielkanocnych ozdób i nie tylko bo wśród nich są też wspaniałe pająki na serwetkach!


* * *


2010-03-26 | 20 lat nowej Polski

Marcowe spotkanie jarocińskiego DKK minęło wokół książki "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła". Szerzej na podstronie DKK  tutaj.


* * *


2010-03-25 | Relacja z wiosennego szkolenia

Za nami trzeci moduł szkoleniowy, naszym zadaniem najciekawszy!
Szerzej na podstronie PRB  tutaj.


* * *


2010-03-25 | Biblioteczna wycieczka na lotnisko

Jak to jest ujrzeć na własne oczy samolot wielozadaniowy F-16 przekonali się uczestnicy bibliotecznej wycieczki do Poznania. Panie Joanna Jarecka i Danuta Michalak, bibliotekarki z Filii w Wilkowyi zorganizowały dla dzieci, uczniów klas trzecich i czwartych Zespołu Szkół w Wilkowyi wycieczkę.Dnia 25 marca 2010 roku dzieci wyruszyły do Krzesin, do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie mogły obejrzeć z bliska samoloty wojskowe i sprzęt Wojskowej Straży Pożarnej. Największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście samolot wielozadaniowy F-16, jeden z 32 stacjonujących w bazie, stojących na straży polskiego nieba. Uczestnicy wycieczki udali się następnie do spadochroniarni. Tam żołnierze pokazali im strój z wyposażeniem podstawowym pilota samolotu F-16 oraz broń, którą mają przydzieloną żołnierze służby zawodowej. Oficer sekcji wysokościowo-ratowniczej przedstawił wyposażenie zasobnika fotela samolotu F-16, jak również zademonstrował spadochrony hamujące i sposób ich konserwacji. Dzieci obejrzały film pokazujący zasady i działanie urządzeń zamontowanych w samolotach, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i życie pilotów biorących udział w niebezpiecznych misjach. Atrakcją okazały się też samoloty wojskowe, które ukończyły już swoją "służbę": Mig 21, Lim-2 i TS-11 Iskra (samolot szkoleniowy), do których można było zajrzeć.Po atrakcjach wojskowych przyszedł czas dla prawdziwych kibiców piłkarskich – zwiedzanie stadionu Lecha Poznań i wizyta w firmowym sklepie z pamiątkami. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Nowego Zoo na Malcie. Po wyczerpującym spacerze regenerowano siły w McDonald.

Dzieci wróciły bardzo zadowolone! Organizatorzy serdecznie dziękują Panu pułkownikowi Rościsławowi Stepaniukowi, dowódcy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach za zaproszenie dzieci.


* * *


2010-03-16 | Szukanie wiosny "Pod Ratuszem"

Filia nr 1 "Pod Ratuszem" postanowiła odszukać wiosnę. Bibliotekarki wpadły na pomysł i urządziły quiz ze znajomości fragmentów literackich mówiących o wiośnie. Cytaty umieszczone są na gazetce w jednym z okien Filii nr 1. Każdy przechodzień znudzony długą zimą może spróbować swych sił w literackim przywoływaniu wiosny. Serdecznie zapraszamy!


* * *


2010-03-16 | Pisanki z sitowia w Golinie

Znana regionalistka, pisarka i twórczyni ludowa pani Janina Grala z Tarzec była gościem Filii w Golinie. Przybyła na spotkanie do dzieci aby przybliżyć im tradycje wielkanocne i wspólnie wykonać pisanki z sitowia. Pani Janina wykonuje je tą metodą od wielu już lat. Pomysł na takie pisanki pochodzi z Opola. Sitowie do wyklejania należy zebrać jesienią, teraz wiosną jest zbyt wilgotne aby nadawało się do użycia. Mimo to Pani Janina przyniosła trochę sitowia by pokazać dzieciom jak się je obrabia i jak się nim wykleja. Pisankowa kompozycja po opolsku ma poza sitowiem wełnę czerwoną i czarną. Tak wygląda oryginanlna pisanka w tym stylu.My na zajęciach w Golinie wykonywaliśmy pisanki różnymi kolorami wełny, wykorzytsując też koraliki i inne ozdoby by w wielkanocnym koszyczku było kolorowo!


* * *


2010-03-15 | Spotkanie z wierszy rymowaniem

Wiesław Drabik autor wesołych wierszyków dla dzieci gościł w Jarocinie. Odwiedził trzy filie jarocińskiej biblioteki: Filię w Mieszkowie, Oddział dla Dzieci oraz Filię nr 2. Wszędzie gorąco powitały go dzieci, uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.Pan Wiesław opowiadał o swoich książkach, bohaterach i przygodach cały czas rymując. Wciągnął do zabawy w rymowanie i zgadywanie dzieci: kończyły za niego zdania, szukały rymów, odgadywały rebusy i zagadki, czytały na głos i wymyślały zakończenia do bajek i różnych historii. Każde dziecko za prawidłową odpowiedź otrzymywało zakładkę lub naklejkę. Kto uzbierał najwięcej otrzymywał od pisarza w prezencie książkę z dedykacją.Po serii pytań do autora: kiedy zaczął pisać, dlaczego pisze dla dzieci, czy lubi zwierzęta, ile napisał książek, czy woli pisać, czy ilustrować przyszła pora na autografy i podpisy. W Filii w Mieszkowie wszyscy chcieli by pan Wiesław podpisał im się na rękach, w Filii w Jarocinie pisarz otrzymał piękną różę i prezent wykonany techniką orgiami , a w Filii nr 2 czekała na niego urodzinowa niespodzianka: dzieci odśpiewały chóralne "Sto lat!" i wręczyły laurki (pisarz za dwa dni obchodzi urodziny).


* * *


2010-03-15 | Nowe oblicze Oddziału dla Dzieci

Właśnie zakończyły się prace upiększające Oddział dla Dzieci w jarocińskiej bibliotece. Dotychczasowa czytelnia została przemieniona w Baśniową Krainę Smoka Literiusza - stoi tam zamek i niskie regały z książeczkami dla małych dzieci. W wypożyczalni królują literki: jest duuuuże literkowe drzewo, są myszy i małpki, które strzegą dostępu do Internetu. Wszędzie jest kolorowo, miło i zachęcająco.Zapraszamy do odwiedzin u smoka Literiusza i spotakń pod literkowym drzewem od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 oraz w soboty od 8.30 do 13.30.


* * *


2010-03-11 | Pasowanie na czytelnika w krainie fantazji

W bajkowej atmosferze: za siedmioma górami i siedmioma lasami odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników Filii w Cielczy. Pani Jola i pani Joasia zadbały o baśniowy wystrój. Dodatkową atrakcją było pojawienie się wróżki i jej pomocniczych elfów, które w trzech zadaniach sprawdzały wiedzę przyszłych czytelników.Po zdanym egzaminie nadszedł czas na scenki z udziałem dziewczyn z aktywu bibliotecznego, które pokazały dzieciom jak nie wolno zachowywać sie w bibliotece i jak szanować książki.
Kulminacyjnym punktem spotkania było uroczyste pasowanie, którego dokonywała wróżka - pani Joasia, Pani Jola wręczała każdemu czytelnikowi zakładkę oraz czapkę z napisem "lubię książki".

Wszyscy byli zachwyceni i zaraz wypożyczali książki - już teraz oficjalnie jako pełnoprawni czytelnicy Filii w Cielczy!


* * *


2010-03-10 | Gobeliny na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu w Witaszycach

Nietypowy charakter miało kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu w Witaszycach. Więcej  tutaj.


* * *


2010-02-27 | Mieć kota na punkcie... kota

Koty to ulubione zwierzęta Pani Katarzyny Stróżyk z Jarocina. Zbiera je od 2003 roku. Pierwszego otrzymała od przyjaciółki (ten z czerwoną kokardką) i tak to się zaczęło. Sześć kupiła sobie sama. Reszta, te najpiękniejsze, jak przyznaje właścicielka kolekcji, otrzymała w prezencie na różne okazje, urodziny, imieniny od męża, syna, rodziny i przyjaciół.Kolekcja kotów Pani Katarzyny liczy 24 koty, kotki i kociaki. Pani Kasia zbiera również żurawie i żyrafy ale to dopiero początek… i materiał na kolejną wystawę! Kocią wystawę można oglądać przez cały marzec w oknie czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie.


* * *


2010-02-27 | Cofamy czas z książką

"Cofamy czas z książką" to propozycja w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" dla swoich czytelników. Polega ona na wypisywaniu tytułów zapomnianych już książek, które kiedyś w dzieciństwie, młodości zrobiły na nich wrażenie, długo nie pozwoliły o sobie zapomnieć. Na specjalnie przygotowanej tablicy można wpisywać swoje tytuły. W ten sposób każdy może sobie sprawdzić co warto przeczytać, czego jeszcze nie "zaliczył" z klasyki polskiej lub obcej. Bibliotekarki postanowiły odświeżyć książki, które dawno temu były "zaczytywane", a teraz stoją na półce i są omijane przez czytelników.

Oto kilka tytułów z listy:
Morton J. - Apassionata
Żukrowski W. - Plaża nad Styksem
Amicis - Serce
Pawlikowska-Jasnorzewska M. - Poezje
Voynich E.L. - Szerszeń

Zapraszamy wszystkich chętnych do współtworzenia listy!


* * *


2010-02-24 | Spotkanie powiatowe

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zaprosiła dyrektorów bibliotek publicznych z terenu powiatu jarocińskiego na pierwsze w tym roku spotkanie szkoleniowe. Program spotkania obejmował część szkoleniową i prezentację nowego programu bibliotecznego MAK +.
Pierwsza część spotkania dotyczyła przepisów prawnych obowiązujących w bibliotekach i zmian, jakie ostatnio w nich nastąpiły. Omówiono najważniejsze dokumenty regulujące działalność bibliotek: statuty, regulaminy organizacyjne, pracy, wynagradzania, bhp itd. Pomocą merytoryczną służyła pani Magda Giemza-Żurawska – instruktor z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Przedyskutowano również sprawy bieżące dotyczące m.in. dostaw sprzętu z Programu Rozwoju Bibliotek.
W drugiej części nowy system biblioteczny MAK + zaprezentował nam pan Jakub Salomon z Instytutu Książki.


* * *


2010-02-23 | Dzień Dinozaura

Filia w Wilkowyi postanowiła uczcić Dzień Dinozaura. Wieść szybko rozniosła się po szkole (filia mieści się w Zespole Szkół w Wilkowyi) i z dnia na dzień do biblioteki zaczęto przynosić figurki dinozaurów a klasa III przygotowała rysunki wykonane metodą origami płaskiego.Panie Danuta Michalak i Joanna Jarecka przygotowały wystawy dinozaurowe i zaproszonym dzieciom czytały książki o tych pradawnych stworzeniach, które pobudzają wyobraźnię i fantazję nie tylko dzieci. Były też pogadanki, w trakcie których można było się podzielić swoją fachową wiedzą na temat nazw, budowy i zwyczajów dinozaurów.Dzień Dinozaura był obchodzony również w Filii w Mieszkowie - dwie klasy trzecie zostały zaproszone na lekcję biblioteczną. Dzieci zapoznały się z książkami o dinozaurach dostępnymi w ich bibliotece, rozwiązywały zadania, odgadywały nazwy poszczególnych gatunków i kolorowały obrazki. Lekcję przygotowała pani Marta Jankowska.


* * *


2010-02-23 | Będzie się działo!

Dobre wieści z Ministerstwa Kultury dla czytelników - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin otrzymała dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa projekty:
Po nitce do kłębka – książkowo-filmowe spotkania z kryminałem czyli spotkania autorskie m. in. z Markiem Krajewskim, letni maraton kryminałów retro oraz detektywistyczna noc w bibliotece, którą poprowadzi Krzysztof Petek, pisarz dla młodzieży i organizator obozów przetrwania dla młodzieży i dorosłych.
Zaczytane lato – propozycja biblioteki na spędzenie lata w mieście: czytanie książek znanych i lubianych autorów dla dzieci i młodzieży a potem ocena najlepszych tytułów i w nagrodę spotkanie z danym pisarzem. Gościć będziemy Grażynę Bąkiewicz, Roksanę Jędrzejowską-Wróbel, Joannę Olech i Marcina Pałasza.
Bardzo się cieszymy i zapraszamy do zaglądania na naszą stronę internetową – tam dowiecie się szczegółów!


* * *


2010-02-19 | "Gottland" Mariusza Szczygła - na tapecie DKK

O spotkaniu szerzej na podstronie  Dyskusyjnego Klubu Książki, tam też recenzja pani Marii Baranowskiej-Staszak.


* * *


2010-02-15 | Jak owijać książki to tylko w Filii w Cielczy

Aktyw biblioteczny działa! W filii biblotecznej w Cielczy dziewczyny tak się zaangażowały w owijanie książek, że spędzały przy tym każdą wolną chwilę - nawet dłuższe przerwy między lekcjami. Te stosy owiniętych książek, które widać na zdjęciu to tylko niewielki wycinek ich pracy. Od października wykonały normę 1500 !!! Tylko pochwalić taką pomoc i życzyć każdej filii tak aktywnych czytelników! Dziękujemy dziewczyny - może dołączą jeszcze chłopcy?


* * *


2010-02-12 | Miś Uszatek i zima

Zimowe czytanie w Misiolandii - zobacz więcej w Akcje i projekty  tutaj »


* * *


2010-02-11 | Szkolenie z kuligiem w tle

Za nami drugi moduł szkoleniowy z planowania pracy biblioteki: "Biblioteka jako miejsce zasobów wiedzy i kultury". Tym razem dzięki Małgosi Łuszkiewicz - naszej trenerce, udało się nam nabyć konkretne umiejętności. Szerzej na podstronie PRB  tutaj »


* * *


2010-02-04 | O kościele w Golinie można godzinami...

Dnia 4 lutego 2010 w Filii w Golinie odbyła się prelekcja znanego regionalisty pana Jana Jajora zatytułowana Kościół w Golinie: historia i współczesność. Zgromadzeni licznie mieszkańcy miejscowości doskonale znali dzieje kościoła, który w tym roku obchodzi 600-lecie powstania. Mimo to pan Jan potrafił zaskoczyć ciekawostkami i informacjami. Była mowa o potopie szwedzkim i jego konsekwencjach dla budowli, która została spalona. Interesująca była opowieść o kryptach w kościele, co o tyle jest nietypowe, że rzadko w kościołach drewnianych (a takim jest Kościół w Golinie) je budowano. Niestety nie zachowały się do dziś. Dużo miejsca prelegent poświęcił obrazowi Matki Boskiej Pocieszenia, który słynie łaskami od setek lat.Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów 600-lecia parafii golińskiej oraz konkursu "Kościół w Golinie w czterech porach roku", którym Filia w Golinie chce uczcić ten jubileusz. W Filii w Golinie istnieje możliwośc zakupienia pocztówek w cenie 5 zł. Dochód wspomaga sanktuarium maryjne.


* * *


2010-01-30 | Mroźne ferie w bibliotece

Ze względu na duże mrozy frekwencja w trakcie zimowych ferii w bibliotece była niska. Mimo to wszędzie odbyły się zaplanowane zajęcia.

W Oddziale dla Dzieci królowało w te ferie origami. Maski zrobione w trakcie zajęć dzieci wykorzystały na baliki w przedszkolach i szkołach. Były też gry i zabawy literackie, gry planszowe oraz filmy na wideo – adaptacje lektur szkolnych.W Filii nr 1 "Pod Ratuszem" przez pierwszy tydzień odbywał się II TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH, w których królował "Chińczyk". Zgłosiło się 17 dzieci. Turniej wygrała Marta Jeziółkowska, która otrzymała książkę "Lustro czasu", pozostali uczestnicy otrzymali misie -pacynki. Wszyscy uczestnicy w ostatnim dniu turnieju byli częstowani ciepłymi goframi. Oprócz turnieju dzieci miały okazję zabawić się w bingo, muchę i zabawy słowno-literackie. Było głośno, śmiesznie i wesoło no i przede wszystkim gorąco!Jako, że śniegu było pod dostatkiem bałwankowe ferie w Filii nr 2 się udały. Dzieci lepiły bałwanki a potem już w pomieszczeniach biblioteki grały i bawiły się w bałwankowe gry i zabawy. W Filii nr 3 odbył się konkurs plastyczny "Mój wehikuł czasu". Wyobraźnia dzieci nie zna granic – prace są imponujące. Filia w Cielczy przez pierwszy tydzień ferii była otwarta dla wszystkich chętnych, którzy chcieli spędzić czas z grami, kalamburami i zabawami literackimi. Był też czas na mini turniej scrable. W Golinie, gdy za oknem mróz i śnieg, głośno czytano lekturę "Anaruk, chłopiec z Grenlandii" a potem bawiono się i kolorowano obrazki – pejzaże zimowe oraz zwierzęta zamieszkujące Antarktydę.W Mieszkowie było głośno i wesoło, bo chętne dzieci uczestniczyły w przygotowanych grach i zabawach literackich. Grano też w gry planszowe i karty. W Wilkowyi z racji bardzo niskiej temperatury w pomieszczeniach biblioteki ferie nie odbyły się. W Witaszyacach czytano codziennie. Gościem czytania był codziennie inny pisarz i inna książka. Były też gry i zabawy, małe konkursy dla wytrwałych i dużo śmiechu.


* * *


2010-01-30 | Kubki z podróży

Oto sympatyczna wystawa kubków i filiżanek – pamiątek z wakacji pani Patrycji Jelak z Jarocina. Kubki zbiera od kilku lat. Większość z nich zdobyła sama, a resztę otrzymała od najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Kubki pochodzą głównie z Polski, ale również z państw europejskich, z Afryki oraz Ameryki Pn. Zawsze stara się zdobyć kubki, posiadające nazwę miasta lub państwa z którego pochodzą.Wystawę, z naszego cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami, można oglądać w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" przez cały miesiąc luty.


* * *


2010-01-30 | Ferie z Tęczą

W tegoroczne ferie zimowe jarocińska biblioteka została zaproszona do współpracy przez Stowarzyszenie "Tęcza" z Radlina. Naszym zadaniem było zorganizowanie zajęć biblioteczno-literackich dla dzieci, przebywających na zimowisku organizowanym przez Stowarzyszenie. Oddział dla Dzieci w bibliotece głównej gościł w drugim tygodniu ferii w poniedziałek i wtorek dwie grupy dzieci, które nocowały w Zespole Szkół nr 5.W tym samym czasie jedna z bibliotekarek bawiła się z dzieciakami, śpiącymi w Radlinie. Panie bibliotekarki postarały się by nie było nudno. Pierwszego dnia były zabawy integracyjne: zabawy w kolory, w marzenia no i w mafię! Tą ostatnią musieliśmy powtarzać kilkakrotnie - bardzo dzieciom się podobało. Drugi dzień należał do piratów. Dzieciaki były podzielone na 4 drużyny. Każda musiała sobie wymyślić nazwę. A potem były konkurecje: odgadywanie tajnych haseł do skarbca za pomocą kalamburów, wyścigi statków pirackich, pokonywanie bagna oraz ćwiczenie celności piratów, czyli rzucanie do kosza z zawiązanymi oczami.


* * *


2010-01-22 | DKK - pierwsze spotkanie w Nowym Roku

Działalność w roku 2010 jarociński Dyskusyjny Klub Książki rozpoczął 22 stycznia z książką Jerzego Pilcha "Marsz Polonia". Więcej szczegółów na podstronie DKK  tutaj »


* * *


2010-01-21 | Czytanie z babcią Mańką

Z okazji Dnia Babci w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" zaproszono grupę dzieci z Przedszkola "Stokrotka" na spotkanie z babcią Mańką. Jest to zaprzyjaźniona babcia bibliotekarek - ratuszanek (jak je potocznie nazywamy) a prywatnie babcia wnuków jednej z nich.Babcia Mańka przygotowała wiersz Jana Brzechwy o pożarze ale najpierw porozmawiała sobie z każdym dzieckiem o ich babciach, dziadkach i nie tylko. Po wysłuchaniu opowieści dzieci bawiły się na całego: robiły portrety babć, szukały zgubionych kolczyków w cukierkach i pokonywały magiczny, kolorowy tunel na czas!


* * *


2010-01-19 | Warsztaty fotograficzne w Golinie

Filia w Golinie zorganizowała, w ramach swojego konkursu fotograficznego "Kościół w Golinie w czterech porach roku", darmowe warsztaty fotograficzne. Dnia 19 stycznia 2010 pan Hieronim Czaplicki, nauczyciel i fotografik, spotkał się z chętnymi uczestnikami konkursu. Rozmawiano o aparatach fotograficznych, ostrości zdjęć, odpowiednim padaniu światłą, obiektywie, ujęciach i wielu innych niuansach sztuki fotografowania. Konkurs trwa do października tego roku - serdecznie zapraszamy.


* * *


2010-01-09 | Sposoby na zimowe chłody

Kolejna noworoczna odsłona naszego cyklu wystaw Podziel się z nami swoimi pasjami. Prezentujemy hobby Magdaleny Wrześniewskiej z Jarocina. Pasją pani Magdy jest wykonywanie różnego rodzaju ozdób, które cieszą oko w domu i nie tylko. Mamy tu obrazy wykonywane różnymi technikami, malowane na szkle; plecionki ze sznurka, z wikliny oraz orgiami przestrzenne.Prace te pani Magda wykonuje od 4 lat. Czas poświęcony wykonywaniu prac jest dla autorki swojego rodzaju terapią.