biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2009
(lipiec - grudzień)

2009-12-29 | Spotkanie z Jackiem Kępą i Tomaszem Mannem

Poświątecznie i już w duchu noworocznym, 29 grudnia 2009 odbyło się spotkanie z twórczością Tomasza Manna. Prelekcjię na ten temat wygłosił pan Jacek Kępa z Krotoszyna. Autor wielu rozpraw krytyczno-literackich związanych z tym właśnie pisarzem niemieckim. Spotkanie odbyło się w ramach jarocińskiego DKK.

Więcej o spotkaniu na podstronie  Dyskusyjnego Klubu Książki.


* * *


2009-12-21 | O rakietach V1 i V2 dla młodzieży

Pan Łukasz Piechocki, autor książki "Niemiecka broń V1 i V2", spotkał się przedświątecznie ze swoimi uczniami w Zespole Szkół w Wilkowyi. Gospodarzem spotkania była Filia naszej biblioteki, która ma siedzibę w szkole. Panie bibliotekarki Danuta Michalak oraz Joanna Jarecka zaprosiły dwie klasy z gimnazjum, by posłuchały o historii broni V1 i V2, o tym jak to się stało, że taka broń powstała, jak wyglądała produkcja i wreszcie że to Polacy przyczynili się do rozszyfrowania jej budowy (ukryli rakietę, która spadła i wszelkie dane oraz jej fragmenty dostarczyli do Londynu). Na koniec tej nietypowej lekcji historii był czas na pytania, głównie chłopców.

Przypominamy, że książkę pana Łukasza Piechockiego można zakupić w czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie - serdecznie zapraszamy.


* * *


2009-12-16 | Pierwsze szkolenie za nami

W dniach 14-15 grudnia 20 bibliotekarek z naszej biblioteki wzięło udział w pierwszym z pięciu dwudniowych szkoleń z planowania pracy biblioteki.

Szerzej na podstronie PRB  tutaj »


* * *


2009-12-16 | Bogusław Wołoszański bez tajemnic

Ostatni odcinek "Twierdzy szyfrów", wyświetlony 16 grudnia 2009 w kinie ECHO, wprowadził nas w nastrój oczekiwania na spotkanie z autorem powieści i scenariusza - Bogusławem Wołoszańskim. Znany dziennikarz, popularyzator historii II wojny światowej, autor widowisk telewizyjnych, radiowych dla nas przede wszystkim książek gościł w Jarocinie na zaproszenie Stowarzyszenia Jarocin XXI i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.Został powitany jak na stolicę polskiego rocka przystało - piosenką z festiwalu z 1986 pt. "Sensacje XX wieku" zespołu Mikrofony Kaniony. A potem przyszedł już czas na to, by pan Bogusław dzielił się z nami swoją wiedzą, anegdotami historycznymi. Mówił też o sobie, swojej rodzinie. Pytania uczestników spotkania dotyczyły niewyjaśnionych zagadek historycznych, sporów o to czy np. był zamach na generała Sikorskiego czy nie lub czy Adolf Hitler miał sobowtóra, czy Ewa Braun naprawdę zginęła razem z Führerem itp., ale były też pytania o ulubioną świąteczną potrawę oraz o to jakim uczniem był młody Bogusław. Dla nas, zgromadzonych tak licznie w sali kina ECHO, była to wspaniała, mądra, inna lekcja historii, ale także taktu, dobrych manier oraz wspaniałej polszczyzny. Choć nie tylko myśmy się czegoś nauczyli – Bogusław Wołoszański był pod wrażeniem udziału Jarocina w Powstaniu Wielkopolskim. Zachęcał do większego rozpropagowania faktu, że to w Jarocinie powstanie się zaczęło.Spotkanie było wspaniałe, wszyscy chłonęli każde słowo gościa i cóż pozostał tylko niedosyt, że za krótko, za mało...

Spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim zamyka projekt „Literatura na scenie i ekranie” realizowany przez Stowarzyszenie Jarocin XXI i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin. Sfinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrza Jarocina.


* * *


2009-12-11 | Wróżki - co o nich wiemy dziś?

Pewnego piątku w Filii nr 1 "Pod Ratuszem", a dokładnie 11 grudnia, zjawiło się piętnaścioro wróżek i jeden wróżbita. Wszystko to za sprawą konkursu "Wróżki – co o nich wiemy dziś". Uczestnicy – uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przybyli w trzyosobowych drużynach by wykazać się wiedzą z trzech bajek o wróżkach: "Kopciuszek" Hanny Januszewskiej, "Śpiąca Królewna" Braci Grimm i "Wróżki" Charelsa Perrault.Oprócz znajomości treści książek należało się wykazać czarodziejską intuicją w konkurencji szukania klejnotów, ukrytych w cukierkach; sprawnością w posługiwaniu się nożyczkami w konkurencji ubierania Kopciuszka oraz wiedzą botaniczną w konkurencji rozpoznawania kwiatów – darów od wróżek – matek chrzestnych Śpiącej Królewny. Był też czas na prezentację atrybutów wybranej wróżki: Usypiajki, Uśmiechajki, Ponurajki, Śmieciuszki lub Dobruszki. Uczestnicy naszego konkursu wybrali wróżkę Usypiajkę, bo jak wszyscy stwierdzili lubią mieć dobre, kolorowe sny.Jury w skład, którego wchodziły same wybitne wróżki: pani Renata Królak z jarocińskiego Muzeum Regionalnego, pani Agnieszka Borkiewicz Dyrektor Biblioteki oraz pani Hanna Janiec, która kupuje książki dla biblioteki przyznały I miejsce Szkole Podstawowej w Bachorzewie. Cztery drugie miejsca zajęły w kolejności alfabetycznej: Szkoła Podstawowa w Golinie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Łuszczanowie, Niepubliczna Szkoła w Siedleminie i Szkoła Podstawowa w Witaszycach.Wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz wróżkowe notesiki i opaski od Księgarni „Na Rogu” w Jarocinie.
Konkurs był ostatnim etapem projektu SMAWIWKU, za który Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Filia nr 1 otrzymała I miejsce w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


* * *


2009-12-10 | Zrozumieć Dostojewskiego

Spotkanie z Fiodorem Dostojewskim i jego powieścią "Bracia Karamazow" odbyło się w jarocińskim kinie ECHO 10 grudnia 2009. Fascynujący wykład na temat pisarza i genezy powieści dała pani doktor Grażyna Jatczak, wykładowczyni historii literatury rosyjskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pięknie wprowadziła nas w czasy Rosji XIX wieku, w życie, filozofię i twórczość Fiodora Dostojewskiego. Omówiła też główne wątki powieści i przedstawiła bohaterów. Dzięki swojej otwartości i ciekawym sposobie opowiadania, sprawiła, że film, którego projekcja nastąpiła po wykładzie, stał się łatwiejszy w odbiorze i zrozumiały.

Spotkanie z panią Grażyną Jatczak odbyło się w ramach projektu "Literatura na scenie i ekranie", którego jesteśmy partnerem. Nad całością czuwa Stowarzyszenie JAROCIN XXI. Projekt realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


* * *


2009-12-07 | Mikołaje "Pod Ratuszem"

Z jednodniowym spóźnieniem dotarł do czytelników Filii nr 1 Mikołaj. Pozostawił w prezencie pojedyncze numery starych wydań Zapisków Jarocińskich.Idąc za jego przykładem bibliotekarki - zwane potocznie ratuszankami - przygotowały zakładki do książek z godzinami otwarcia Filii nr 1 oraz adresem mailowym biblioteki. Postarały się też o drobny akcent mikołajkowy w postaci czapek - tak przygotowane witały czytelników w wypożyczalni i czytelni! Ho, ho, ho...


* * *


2009-12-05 | Święta, święta, święta

Grudniowa wystawa z cyklu PODZIEL SIĘ Z NAMI SWOIMI PASJAMI jest poświęcona Świętom Bożego Narodzenia. Tym razem gościmy trzy panie, które wykonują własnoręczne ozdoby choinkowe i świąteczne: pani Maria Bryl, pani Helena Polak i pani Krystyna Rotter-Polak – wszystkie z Jarocina.Możemy zatem w oknie czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" podziwiać figurki postaci ze żłóbka oraz aniołki robione na szydełku i drutach przez panią Marię Bryl oraz bombki wykonane przez panią Helenę Polak i jej synową Krystynę Rotter-Polak.


* * *


2009-12-04 | O "Gnoju" i "Wojnie polsko-ruskiej"

W piątkowe przedpołudnie – 4 grudnia w czytelni Biblioteki Głównej odbyły się warsztaty literackie z profesorem Przemysławem Czaplińskim. W jarocińskim spotkaniu udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Młodzież miała okazję omówić z naszym gościem dwie książki z polskiej literatury współczesnej: „Gnój” Wojciecha Kuczoka i „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. Mamy nadzieję, że spotkanie to pomoże młodym ludziom lepiej zrozumieć prozę współczesną, pozwoli dobrze przygotować się do matury i ułatwi decyzję o wyborze kierunku studiów - być może polonistycznych.

Warsztaty towarzyszą konkursowi literackiemu, który po raz trzeci organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu pt. Rówieśnicy. Spojrzenia 2009. W ramach tego projektu odbyło się 41 spotkań w wielkopolskich bibliotekach z profesorami wykładającymi na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu: Przemysławem Czaplińskim, Tomaszem Mizerkiewiczem i Piotrem Śliwińskim.


* * *


2009-12-03 | Jan Grzegorczyk - o świętych i nie tylko

Dnia 03.12.2009 r. na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki do Jarocina zawitał Jan Grzegorczyk. Publicysta, tłumacz, autor scenariuszy, felietonista Przeglądu Sportowego oraz redaktor miesięcznika "W Drodze". Do nas przybył głównie jako autor takich książek jak "Adieu. Przypadki księdza Grosera", "Trufle. Przypadki księdza Grosera" , "Cudze pole. Przypadki księdza Grosera", "Chaszcze", "Niebo dla akrobaty".Spotkanie zbiegło się z promocją nowej książki "Pieśń słoneczna Róży Bluszcz". Jest to zbiór opowiadań o zwykłych ludziach, w życiu których pojawia się nagle Matka Teresa, św. Faustyna, św. Franciszek i inni święci. Mieliśmy przyjemność wysłuchać jej fragmentów czytanych przez samego autora. Dowiedzieliśmy się o przyjaźniach z Romanem Brandstaetterem, który był mistrzem dla Jana Grzegorczyka, z ojcem Janem Górą. Ta ostatnia ewaluowała w różnych okresach dochodząc nawet do "zimnej wojny" po wydaniu pierwszej książki o księdzu Groserze. Poznaliśmy kilka anegdot dotyczących księdza Jana Twardowskiego. Czytelnicy pytali czy bohaterowie książek mają odzwierciedlenie w konkretnych osobach. Autor odpowiedział, że jest kanibalem i lubi "rozgryzać" ludzi i ich słuchać, wtedy niektóre historie umieszcza w swoich książkach, a czerpie też dużo z opowieści biblijnych. Często się zdarza, że piszą do niego czytelnicy twierdząc, że opisał ich życie, ich historie. W książce "Chaszcze" jest poruszony problem samobójstw. Do tego tematu odniósł się też nasz gość. Tematu niełatwego ale jakże aktualnego w dzisiejszych czasach. Najmłodsze pokolenie czytelników pytało czy pamięta napisany przez siebie swój pierwszy utwór. Był to komiks wzorowany na "Winnetou" Karola Maya pisany na konkurs historyczny, który zdobył pierwsze miejsce.

Spotkanie zakończyło się składaniem autografów na wcześniej zakupionych książkach. Okazało się, że dla wielu będą one miłym gwiazdkowym prezentem z jakże bogatym wnętrzem.


* * *


2009-11-30 | Andrzejkowy zawrót głowy

Oddział dla Dzieci "wynajął" czytelnię Biblioteki Głównej w parku na wieczory wróżb i magii. dniach 24, 26 i 30 listopada odbywały się andrzejki dla dzieci z klas trzecich ze szkół nr 2 i nr 5 w Jarocinie. Sala była ustrojona w duchy zwykłe i balonowe, wisiały też czarne czarownice i dziwne , czarne pudełeczka.O początkach tradycji wróżenia na św. Andrzeja, wróżbach i magii opowiadała wróżka. A potem był już czas na tańce i wróżby, wróżby i tańce a w międzyczasie na słodki poczęstunek. Wróżyliśmy tradycyjnie z wosku, ale też i z kwiatów, kolorów czy butów. Były też wróżby związane z cechami charakteru oraz z przyszłym zawodem. Na zakończenie każde dziecko odrywało sobie owe dziwne, czarne pudełeczka, w których były ukryte wróżby i cukierki. Oto kilka wróżb z pudełek: ZOSTANIESZ WYBRANY DO ROLI DZIECIĄTKA W JASEŁKACH, CZEKAJĄ CIĘ KOREPETYCJE Z MATEMATYKI, NAJBLIŻSZY MECZ NALEŻY DO CIEBIE lub NIE KŁÓĆ SIĘ Z RODZICAMI, TYDZIEŃ BEZ KOMPUTERA PEWNY! I wiele, wiele, innych!W filii nr 3 przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jarocinie, w dniu 30 listopada wszystkich odwiedzających witała czarownica. Była to oczywiście pani Justyna Nawrocka, ubrana w dziurawy sweterek, dłuuuugą spódnicę i z tiarą na głowie, czarowała i wróżyła cały dzień. Dzieci były zachwycone i mile zaskoczone, bo wszystkie wróżby były dobre i pomyślne.Z kolei w filii w Mieszkowie na odwiedzające bibliotekę dzieci, w ten magiczny dzień , czekały stoliki wróżb: karty, szpilki, serca i kubeczki. Każdy chętny mógł sobie powróżyć i dowiedzieć się jak czeka go przyszłość.

Zabawa była przednia, wróżby te dobre oby się spełniły o złych lepiej nie pamiętać i do zobaczenia za rok!


* * *


2009-11-27 | U źródeł kultury europejskiej

Czytelnia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin dnia 27 listopada zamieniła się w antyczną agorę. A to za sprawą czwartej edycji konkursu "U źródeł kultury europejskiej". Organizatorami konkursu są: Gimnazjum w Cielczy oraz filia biblioteczna w Cielczy. Konkurs skierowany jest do uczniów klas III gimnazjów z terenu gminy Jarocin. Jego główny cel to zainteresowanie młodzieży źródłami kultury europejskiej i zwrócenie uwagi na uniwersalną rolę Biblii i Mitologii. W tegorocznym konkursie brało udział siedem dwuosobowych drużyn z: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3 oraz Gimnazjum nr 5 w Jarocinie, Niepubliczngo Gimnazjum w Golinie, Niepublicznego Gimnazjum w Potarzycy, Gimnazjum w Wilkowyi i Gimnazjum w Witaszycach.Konkurs składał się z 4 etapów: testu wiedzowego ze znajomości Biblii i Mitologii, testu ze znajomości dzieł malarskich tematycznie związanych ze scenami biblijnymi lub mitologicznymi, skojarzeń, czyli losowaniu przedmiotów i wiązaniu ich z postacią lub wydarzeniem biblijnym czy mitologicznym oraz z trzyminutowej scenki na jeden z 4 tematów: kuszenie Ewy, spotkanie syna marnotrawnego z ojcem, Orfeusz u boga Podziemi i Demeter witająca Korę.Jury w składzie: przewodnicząca Laura Paluszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Cielczy Elżbieta Wach, proboszcz parafii w Cielczy ksiądz Krzysztof Rozmiarek oraz dyrektor Bibblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin Agnieszka Borkiewicz, po podliczeniu punktów ogłosiło, co następuje:
I miejsce – Gimnazjum nr 1 w Jarocinie: Honorata Kostro i Olga Gunciarz, opiekun Wiesława Kubiak
II miejsce - Gimnazjum w Witaszycach: Izabela Grześkowiak i Filip Taczała, opiekun Renata Konik i Bernadeta Zielińska
III miejsce – Gimnazjum w Wilkowyi: Katarzyna Kebernik i Paulina Krause, opiekun Alina Kebernik i Radosława Nowak.Nad całością konkursu czuwały panie Maria Rogala i Natalia Bachorz – polonistki z Gimnazjum w Cielczy oraz Jolanta Konieczna filii bibliotecznej w Cielczy. Konkurs prowadziły uczennice Gimnazjum w Cielczy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin. Słodki poczęstunek przygotowali rodzice uczniów z Gimnazjum w Cielczy.


* * *


2009-11-25 | Herbatka u Sagowego Niedźwiadka

Wielkie pluszowe święto misia odbyło się w naszej bibliotece 25 listopada 2009. Tym razem głośne czytania misiowych opowieści odbywało się we wszystkich dziewięciu filiach biblioteki. Wszystko to za sprawą producenta herbaty SAGA, który ufundował dla naszych milusińskich herbatkę oraz misie-pacynki. Głośnym czytaniom przy herbatce SAGA i ciasteczku towarzyszyły zabawy i gry: wyścigi papierowych misiów, przekładanie wykałaczek w rękawiczkach, wyjadanie miodku ze spodeczka (w naszym przypadku kisielu) oraz piosenki misiowe i zabawy w "Stary niedźwiedź mocno śpi".

Na zakończenie każde dziecko otrzymało misia-pacynkę i masę miniowych wrażeń zabrało ze sobą do domu!


* * *


2009-11-23 | Słowa niosą uśmiech

Jak zostać pisarzem? Co zrobić, żeby powstała ksiązka? Skąd wziąć pomysł na dobrą książkę? Jak napisać książkę o potworach? Co zrobić, żeby być optymistą? Jak zdobyć dziewczynę? – na takie i wiele podobnych pytań można było usłyszeć odpowiedzi w czasie spotkania autorskiego z Marcinem Pałaszem. Pan Marcin przyjechał do nas na zaproszenie jarocińskiego Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej.Marcin Pałasz to autor sympatycznych, wesołych i pogodnych książek dla dzieci i młodzieży. Sam jest bardzo optymistycznie nastawionym do świata człowiekiem, który ma zawsze uśmiech na twarzy. Podbił serca zaproszonych dzieci, uczniów klas 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Zespołu Szkół nr 5 no i oczywiście naszych członkiń MDKK. Atmosfera była sympatyczna, dzieci miały duuuuuużo pytań, a na koniec każdy otrzymał autograf. Niektóre kartki pan Marcin musiał uzupełniać już na dworze, na murach Pałacu Radolińskich, bowiem dziewczyny, a także chłopcy chcieli uzyskać od niego szczególnie osobiste dedykacje


* * *


2009-11-23 | Skarby jesieni w Witaszycach

Filia w Witaszycach rozstrzygnęła konkurs plastyczny pt. "Skarby jesieni". Zgłoszono 12 prac - wszystkie ze Szkoły Podstawowej w Witaszycach. Wszystkich uczestników uhonorowano książkami i jesiennymi dyplomami.


* * *


2009-11-17 | Druga tura pasowań na czytelnika

W filii nr 3 w Jarocinie oraz w filii w Mieszkowie odbyła się druga tura pasowań na czytelnika biblioteki publicznej. W pasowaniu brały udział dzieci z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie oraz ze Szkoły Podstawowej w Mieszkowie.W czasie tej uroczystej wizyty dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki i brały udział w zabawach z książką. Po akcie pasowania dzieci otrzymały zakładki z godzinami otwarcia bibliotek i mogły wypożyczać książeczki do domu.
* * *


2009-11-09 | Otwarcie wystawy "Mur Berliński w fotografii Herberta Maschke"

Dnia 9 listopada 2009 - dokładnie w 20. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego, w auli Pałacu Radolińskich odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Mur Berliński na fotografiach Herberta Maschke". Więcej o wystawie można przeczytać w dziale  Akcje i projekty.


* * *


2009-11-07 | Pluszowe zwierzaki

Przez cały listopad w oknie czytelni "Pod Ratuszem" będzie można oglądać wystawę Pluszowe zwierzaki, kolejną z cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami. Tym razem swoją kolekcję udostępniła nam Pani Janina Łyskawka z Jarocina. Miłośniczka zwierząt, która nie mogąc mieć ich za dużo w domu zbiera ich pluszowe wersje.Jak można się przekonać pluszowe są nie tylko misie. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.


* * *


2009-11-02 | Zakończył się kurs języka migowego

Przez cały październik trwał kurs języka migowego. Zajęcia odbywały się w czytelni Biblioteki Głównej w piątki i soboty. W kursie, który prowadzili państwo Maria i Stanisław Kowalscy , wzięło udział 14 osób. W sobotę 31 października odbył się egzamin końcowy. Wszyscy nasi kursanci zdali go na bardzo dobry a 5 osób na bardzo dobry z wyróżnieniem. Państwo Kowalscy podkreślali, że bardzo dobrze im się pracowało: grupa była zdolna, wszyscy uczyli się szybko. W czasie wręczania zaświadczeń o ukończonym I stopniu znajomości języka migowego chwalili naszych uczestników i byli pod wrażeniem aż 5 wyróżnień. Większość kursantów wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnym, II stopniu zaawansowania. Wszystko wskazuje na to, że taki kurs się odbędzie na początku przyszłego roku. Chętnych zapraszamy do naszych jarocińskich filii oraz do Biblioteki Głównej. Prosimy też odwiedzać naszą stronę www i śledzić ogłoszenia prasy lokalnej.


* * *


2009-10-29 | Pasowanie na czytelnika - pierwsza tura

W filiach naszej biblioteki, które mieszczą się w szkołach, odbyła się pierwsza tura pasowań na czytelników biblioteki publicznej. Zaproszeni uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie, Szkoły Podstawowej w Golinie i Zespołu Szkół w Wilkowyi, zapoznali się na początek z regulaminem bibliotek i sposobem wypożyczania książeczek. Był czas na pokazanie i omówienie książek dla dzieci. Po teoretycznych zagadnieniach przyszła pora na zabawę: wyścigi z książką i stawianie wieży na czas, turlanie nosem piłeczki-czytelnika do biblioteki, szukanie w labiryncie drogi do biblioteki oraz układanie wyrazów z rozsypanki literowej. Wszystkie te konkurencje okazały się dla naszych pierwszaków łatwe i nie sprawiły im żadnej trudności!

I wreszcie najważniejsze! Uroczystego pasowania dokonywały: dużą kredką panie Danuta Michalak i Joanna Jarecka z Filii w Wilkowyi, dużą książką panie Monika Szymoniak i Patrycja Jelak z Filii nr 2 w Jarocinie oraz piórem z ogona feniksa panie Violetta Zachwiej i Ewelina Chwieralska. Wszystkie dzieci otrzymały zakładki z godzinami otwarcia swoich bibliotek i oczywiście wypożyczyły sobie książeczki.* * *


2009-10-26 | O rakietach V1 i V2

"Niemiecka broń V1 i V2" książka Łukasza Piechockiego była przedmiotem spotkania w poniedziałkowe popołudnie w czytelni Biblioteki Głównej. Autor - nauczyciel historii, mieszkaniec Jarocina, w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadał historię pomysłu stworzenia tej nowoczesnej jak na owe czasy broni, omawiał dane techniczne, posiłkując się slajdami. Prelegent podkreślał jak ogromną rolę odegrała Armia Krajowa w rozszyfrowaniu szczegółów technicznych broni. Żołnierzom AK udało się zdobyć jeden cały egzemplarz rakiety i przekazać go aliantom.Po prezentacji przyszedł czas na pytania, niekiedy bardzo szczegółowe i mało kobiece, gdyż publiczność w tym przypadku była w wiekszości męska. Książkę pana Łukasza Piechockiego można nabyć w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w cenie 35 zł. Zapraszamy!


* * *


2009-10-05 | Internet dla seniora

W Filii nr 1 "Pod Ratuszem" 5 października 2009 ruszył kurs komputerowy "Internet dla seniora". W kursie bierze udział 12 osób powyżej 55 roku życia chcących nabyć podstawowe umiejętności obsługi komputera. Zainteresowanie kursem przewyższyło oczekiwania organizatorów i dlatego odbędą się dalsze zajęcia dla kolejnych grup chętnych.Szkolenie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin Filia nr 1 "Pod Ratuszem" przy współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, w ramach programu Grundtvig jako projekt pod nazwą "Biblioteki jako Centra Edukacji dla Dorosłych Słuchaczy". Szkolenia prowadzi Aleksandra Waszak z Filii nr 1 "Pod Ratuszem".


* * *


2009-09-29 | Dzień Głośnego Czytania

Cały Powiat Czyta Dzieciom Wiersze Juliana Tuwima - pod takim hasłem odbywał się w naszym powiecie tegoroczny Dzień Głośnego Czytania. Po raz pierwszy we wszystkich bibliotekach powiatu jarocińskiego czytano zaproszonym dzieciom wiersze Juliana Tuwima, jako że w tym roku przypada 115 rocznica urodzin poety. Czytaniom towarzyszyły zabawy z książką a najczęściej wykorzystywanymi utworami literackimi były: "Lokomotywa", "Ptasie radio" i "Rzepka".


Biblioteka główna i oddział dziecięcy
Filia nr 1
Filia nr 2
Filia w Cielczy
Filia w Golinie
Filia W Wilkowyi
Filia w Witaszycach
Biblioteka w Jaraczewie
Biblioteka w Kotlinie
Biblioteka w Żerkowie

* * *


2009-09-26 | Malarskie inspiracje

Malarskie inspiracje - taki tytuł nosi kolejna wystawa z naszego cyklu. Tym razem swoją pasją malarską dzieli się z nami Pani Krystyna Rotter-Polak. Zauroczona pięknem dzieł słynnych malarzy, postanowiła według swoich możliwości, skopiować niektóre prace wybitnych artystów: Moneta, Goyi, Van Goga, Da Vinci, Kossaka i innych. To co możemy oglądać to zaledwie cząstka prac artystki. Zamiłowanie artystyczne ujawniło się już wcześniej w haftach, robótkach ręcznych oraz w przydomowym ogródku, któremu Pani Krystyna oddaje się z równym oddaniem co malowaniu. Kwiaty stały się tematem przewodnim jej pierwszych prac i właściwie są nadal. A potem zaczęły się próby malowania postaci i inspiracja słynnymi artystami. Artystka mówi, że malowanie ją odpręża, gdy maluje wyłącza się z zwykłego tempa życia. Podziwiając wystawę aż trudno uwierzyć, że Pani Krystyna maluje od...roku! W trwaniu w swojej pasji dzielnie wspiera ją rodzina: mąż, syn i teściowa, która jest oczarowana talentem swojej synowej. Sama zresztą szkicuje w ołówku. Pani Krystyna podkreśla, że praca, chęć i odwaga mogą z każdego wykrzesać talent!
* * *


2009-09-25 | Wystawa w Witaszycach

Witaszyce w dawnej fotografii – to tytuł wystawy, którą można oglądać w czytelni Filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin w Witaszycach. Ukazuje ona dzieje jednej z największych wsi przemysłowych w Polsce, która w początkach swego istnienia liczyła około 25 domostw. Rozwój przemysłu, dogodne warunki komunikacyjne i zaangażowani mieszkańcy – to wszystko sprzyjało rozwojowi miejscowości. Zebrane zdjęcia, podzielone tematycznie, są bogatym źródłem i dowodem na wspaniałą przeszłość Witaszyc. Uroczystego otwarcia dokonał prezes Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc pan Mieczysław Waszak.Na wystawie zgromadzono ponad 500 zdjęć zebranych od mieszkańców Witaszyc, obrazy i portrety mieszkańców. Najcenniejszym eksponatem jest dzieło Stanisława Grabiasa przedstawiające Cukrownię w Witaszycach. Zbieranie materiałów, robienie fotokopii trwało około dwóch lat. Ogłoszenia o tej inicjatywie ukazywały się wszędzie, chodzono też po domach i wypytywano o pamiątki. Duże znaczenie miał Internet i portal Nasza Klasa, na którym również zamieszczono prośbę o zdjęcia. Wystawę przygotowały panie: Agnieszka Walczak, Beata Spera i Maria Baranowska. Pomocy udzielili: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Muzeum Regionalne w Jarocinie.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy biblioteki (od 9.30 do 17.00) do 7 listopada 2009 roku.


* * *


2009-09-22 | Nowe oblicze filii w Golinie

21 września została otwarta nowa siedziba filii bibliotecznej w Golinie. Pomieszczenie, które obecnie zajmuje biblioteka zostało od podstaw wyremontowane i zaopatrzone w nowe meble biblioteczne. Inwestycja ta została dofinansowana z budżetu gminy Jarocin kwotą ponad 60.000 zł. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, Sołtys Goliny Ryszard Żyto i Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin Agnieszka Borkiewicz.Filia w Golinie będzie obsługiwać czytelnika dorosłego oraz spełniać zadania biblioteki szkolnej dla Szkoły Podstawowej w Golinie. Jesienią w bibliotece pojawią się dwa stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu dla czytelników pozyskane z Programu Rozwoju Bibliotek.

Biblioteka czynna jest w godzinach:
poniedziałek – czwartek 8.00 – 18.00
piątek 8.00 – 14.00
sobota 9.00 – 13.00
Serdecznie zapraszamy!


* * *


2009-09-11 | Zapach mięty i lawendy

Tak aromatycznego spotkania jeszcze w naszej bibliotece nie doświadczyliśmy. A wszystko za sprawą Ewy Nowak – autorki popularnych książek dla młodzieży: „Wszystko, tylko nie mięta”, „Diupa”, „Michał Jakiśtam”, „Krzywe 10” czy „Lawenda w chodakach”. Pisarka przyjechała do Jarocina w ramach projektu „Literatura na scenie i ekranie” na zaproszenie Stowarzyszenia JAROCIN XXI, przy skromnym udziale Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Od rana w deszczowy piątek 11 września odwiedziła swoich fanów w Szkole Podstawowej w Klęce. W południe w aulii Pałacu Radolińskich odbyło się drugie spotkanie z młodzieżą oraz z uczestniczkami letniego konkursu „Zaczytane Lato”, który prowadziła Filia nr 1 „Pod Ratuszem”. Polegał on na czytaniu książek naszego gościa i wystawieniu poszczególnym tytułom ocen. Najpierw jednak pani Ewa opowiedziała nam wszystkim jak to się stało, że została pisarką i skąd czerpie pomysły do swoich książek. Okazało się wówczas, że bohaterowie jej powieści to ludzie, których spotykamy lub my sami – albowiem każdy z nas ma na swoim życiowym koncie zwykłe przygody ze starszym rodzeństwem, rodzicami, babciami i dziadkami oraz kolegami i koleżankami w szkole, o pierwszych uniesieniach miłosnych nawet nie wspominając. Stąd też uczestnicy spotkania wyciągnęli wniosek, że właściwie to każdy mógłby napisać książkę ale nie każdy umiałby o nich tak świetnie opowiadać jak pani Ewa. Było dużo śmiechu, anegdot i trafnych uwag damsko-męskich. Był też czas na uroczyste wręczenie nagród uczestniczkom letniego czytania. Każda z 21 dziewcząt otrzymała książkę autorki z autografem – każda z innym mottem i własnoręcznie namalowanym obrazkiem Ewy Nowak. Konkursowiczki były mile zaskoczone a pani Ewa niezwykle podniesiona na duchu gdy dziewczynki zaczęły opowiadać jej o swoich ulubionych fragmentach…Nagrody książkowe ufundowało Stowarzyszenie Jarocin XXI. Integralną częścią spotkania autorskiego w projekcie „Literatura na scenie i ekranie” jest ekranizacja powieści nawiązującej do gatunku literackiego jaki prezentuje dany autor zaproszony na spotkanie. 18 września 2009, w piątek odbędzie się seans „Innej”, na podstawie powieści Ireny Jurgielewiczowej pod tym samym tytułem. Bilety do nabycia w kasie Kina ECHO w Jarocinie, w cenie 5 zł. Seans o 11.00 i 13.00. Zapraszamy!
Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrza Jarocina.


* * *


2009-09-11 | Zaczytane Lato: ranking tytułów

Oto jak uczestniczki letniego maratonu czytania książek Ewy Nowak oceniły książki autorki (oceny to średnia wszystkich 21 czytelniczek):
Pierwsze miejsce i 10 punktów (bezapelacyjnie!) otrzymała książka "Krzywe 10" - chyba dlatego, że taka wakacyjna - rzecz dzieje się na Mazurach;
Drugie miejsce i pół punktu mniej "Rezerwat niebieskich ptaków" - ostatnia powieść autorki;
Trzecie miejsce dziewięć punktów, zebrało kilka książek: "Chłopak Beaty", "Cztery łzy", "Diupa", "Kiedyś na pewno", "Lawenda w chodakach", "Michał Jakiśtam", "Wszystko, tylko nie mięta"
Czwarte miejsce i po osiem punktów dostały następujące książki: "Drugi", "Ogon Kici", "Środek kapusty".


* * *


2009-09-09 | Hołd poległym Jarociniakom

We wtorkowe popołudnie czytelnia Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich z ledwością pomieściła gości zaproszonych na spotkanie z regionalistą Janem Jajorem. Była to premiera jego książki "Księga pamięci ofiar Ziemi Jarocińskiej w II wojnie światowej".Nad ponad 1000 nazwisk osób, które zginęły w czasie II wojny światowej, i o których możemy dowiedzieć się z najnowszej książki, pracowało wiele osób z Polskiego Towarzystwa Historycznego, któremu w Jarocinie przewodzi pan Jan. O żmudnej pracy źródłowej (zbieranie materiałów i ich opracowanie zajęło ponad 4 lata), o trudnościach w zdobywaniu materiałów zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie, ale też o satysfakcji z dokonanego dzieła mówił prelegent. Zachęcał też do pisania pamiętnika i zachowywania wszelkich pamiątek rodzinnych, które dzisiaj wydają nam się błahe, ale z czasem nabrać mogą odpowiedniej wartości historycznej. Pan Jan Jajor dziękował swoim współpracownikom oraz prezesowi Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu panu Tadeuszowi Krokosowi. Podkreślał fakt, że Jarocin doczekał się tak licznych i ciekawych publikacji wydanych nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.

Książkę "Księga pamięci ofiar Ziemi Jarocińskiej w II wojnie światowej" można nabyć w czytelni Filii nr 1 „Pod Ratuszem”, w czytelni Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich oraz w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Cena 20,00 zł. Zapraszamy!


* * *


2009-09-08 | Otwarcie nowej filii

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin wzbogaciła się o nową filię biblioteczną. W poniedziałek, 7 września uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. Dzieciom z nowo otwartego przedszkola „Poziomka”, które nas odwiedziły wiersze Jana Brzechwy czytali zaproszeni goście: Pan Burmistrz Adam Pawlicki, Pan Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak, Pani Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Maria Sobczak, Pan Dyrektor Wydziału Oświaty i Spaw Społecznych Mikołaj Szymczak i Pani Radna Lechosława Dębska. Biblioteka ma swoją siedzibę w budynku Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie. Pomieszczenia zostały odremontowane i wyposażone w nowe meble. Ponad 11 tys. zł na ten cel przekazała Gmina Jarocin. Od listopada filia będzie posiadać dwa stanowiska komputerowe ze stałym dostępem do Internetu dla czytelników. Oprócz obsługi czytelnika dorosłego filia spełniać będzie zadania i obowiązki biblioteki szkolnej.
* * *


2009-09-03 | Łowcy Cytatów

Zakończyła się letnia zabawa Łowcy Cytatów, która stanowi pierwszą odsłonę Smawiwku, projektu nagrodzonego przez Wojewódzką Bibliotekę i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Filia nr 1 "Pod Ratuszem" wspólnie z "Gazetą Jarocińską" przez całe lato drukowała kupony z cytatami. Zadaniem uczestników było odgadnięcie autora i podanie tytułu książki, z której dany fragment pochodzi. Kupony ukazywały się w "Gazecie" co tydzień. W sumie w zabawie wzięło udział ponad 20 osób. Spośród nich tylko dwie panie odpowiedziały bezbłędnie na wszystkie osiem zagadek literackich: Teresa Grocka i Aleksandra Zdunek. Po siedem prawidłowych odpowiedzi mają na swoim koncie panie Agnieszka Bryl i Paulina Żakowska oraz jedyny pan w tej stawce Marcin Pera. Wymienione osoby otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, do odbioru w Filii nr 1 "Pod Ratuszem". Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy znajomości literatury!
A oto prawidłowe odpowiedzi Łowców Cytatów:
Kupon 1: "Gdy Cię nie widzę nie wzdycham, nie płaczę, nie tracę zmysłów kiedy Cię zobaczę" - Adam Mickiewicz "Niepewność";
Kupon 2: "Być albo nie być, oto jest pytanie" - Wiliam Szekspir "Hamlet";
Kupon 3: "Całą mądrością życia jest czekać i mieć nadzieję" - Aleksander Dumas (ojciec) "Wielka księga mądrości";
Kupon 4: "Wszystkie rodziny szczęśliwe są do siebie podobne, podczas gdy każda rodzina jest nieszczęśliwa na swój własny sposób" - Lew Tołstoj "Anna Karenina";
Kupon 5: "Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś" - Antoine de Saint-Exupery "Mały Książę";
Kupon 6: " Miłość napadła na nas tak, jak napada w zaułku wyrastający spod ziemi morderca, i poraziła nas oboje od razu" - Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata";
Kupon 7: "Daj ać ja pobruszę a ty poczywaj" - "Księga Henrykowska", zabytek języka polskiego, pierwsze polskie zdanie;
Kupon 8: "Nigdy nie ufaj niczemu i nikomu, jeśli nie wiesz, gdzie jest jego mózg" - J. K. Rowling "Harry Potter i komnata tajemnic".


* * *


2009-09-01 | Magiczne zakończenie wakacji czyli jarocińska premiera filmu "Harry Potter i Książę Półkrwi"

W ostatni piątek wakacji, 28 sierpnia 2009 jarocińskie kino „Echo” przeżyło oblężenie fanów Harry’ego Potter’a. A wszystko za sprawą Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, która wspólnie ze Stowarzyszeniem JAROCIN XXI, zorganizowała niebywały seans filmowy.Najnowszą ekranizacje 6. tomu przygód o Harry’m rozpoczęła magiczna zaprawa, która miała nas wszystkich wprowadzić w odpowiedni nastrój. O godzinie 19.00 w holu kina zaczęło zbierać się magiczne towarzystwo, którym wtórowały dwie wróżki. Na wybrańców czekały konkurencje magiczne takie jak wyścigi mioteł oraz SMAWIWKU. Był też czas na wróżby. W tym celu należało odwiedzić Salon Profesor Trelwaney, w którym królowały wróżki i przepowiadały przyszłość z magicznych koralików, kwiatów oraz starożytnych runów. W sali kinowej były wróżby kartonowe. Karton w serduszka ukrywał w sobie imiona postaci z książek J. K. Rowling: dziewcząt i chłopców; natomiast karton w gwiazdki cieszył się największym powodzeniem albowiem tam wróżby zanurzone były w glutach smoka (gęsty kisiel truskawkowy). Przed sceną każdy mógł sobie zrobić zdjęcie w ramie – sprowadzonej prosto z Hogwartu. A potem rozpoczął się film.Po projekcji, zakończonej burzą oklasków – rozdano nagrody. Zwycięski dom – w naszym wypadku Ravenclaw – otrzymał eliksir FELIX FELICIS (każde dziecko dostało fiolkę) – wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze – oczywiście ze sklepu „Magiczne Dowcipy Weasley’ów” z ulicy Pokątnej. Zabawa była magiczna i niezwykle udana. Z powodu dużej liczby uczestników i ograniczenia czasowego nie została przeprowadzona jedna magiczna konkurencja – pojedynek różdżek ale Ministerstwo Magii pozwoliło na przeprowadzenie jej przy okazji kolejnej jarocińskiej premiery filmu „Harry Potter i Insygnia Śmierci. Cz. 1” w listopadzie 2010! A wiec czarodziejki i czarodzieje – różdżki w pogotowiu!


* * *


2009-08-27 | Coś ładnego zrobione z niczego

Taki tytuł nosi kolejna wystawa z cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami. Tym razem mamy okazję podziwiać hobby Aleksandry Masłowskiej z Jarocina, która w wolnych chwilach robi kolczyki, broszki i naszyjniki. Używa do tego nietypowych materiałów: starych korali swojej mamy, muszelek, guzików, okładki ze starego notesika czy butelkę po napoju.


Ola ma 15 lat, od trzech lat zajmuje się wyrobem biżuterii na użytek własny - resztę rozdaje rodzinie i koleżankom. Ekspozycję można oglądać do końca września w oknie Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie. Zapraszamy!


* * *


2009-08-26 | Nowi pracownicy wyłonieni

W wyniku ogłoszonego naboru na stanowisko bibliotekarza w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin komisja rekrutacyjna wyłoniła 5-ciu kandydatów. Wszystkie osoby pochodzą z Jarocina lub okolic, mają wykształcenie wyższe z zakresu bibliotekarstwa lub filologii polskiej. Większość posiada doświadczenie zawodowe.
Osoby te zostaną zatrudnione w filiach, które przejmują zadania bibliotek szkolnych: 1 na cały etat, a pozostałe 4 na połowę etatu.
Komisja miała trudny wybór, ponieważ wszyscy kandydaci zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne wykazali się doskonałym przygotowaniem i wiedzą.
Zadecydowało doświadczenie zawodowe, znajomość zagadnień z zakresu bibliotekarstwa i koncepcja funkcjonowania biblioteki w środowisku szkolnym i lokalnym.


* * *


2009-08-13 | Rekrutacja na stanowisko bibliotekarza

W wyniku ogłoszonego naboru na stanowisko bibliotekarza w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin aplikację złożyło 35 osób (w tym 3 mężczyzn). Ze względu na błędy formalne (brak wymaganego wykształcenia wyższego i niekompletne dokumenty) odrzucono 5 ofert.
Na rozmowy kwalifikacyjne zaproszono 30 kandydatów.


* * *


2009-07-21 | Program Rozwoju Bibliotek

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zakwalifikowała się do Programu Rozwoju Bibliotek. Do programu aplikowało 959 bibliotek gminnych, na liście finalistów znalazło się 612. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. W Programie jarocińska biblioteka jako Biblioteka Wiodąca będzie współpracowała z trzema Bibliotekami Partnerskimi w powiecie: w Kotlinie, Jaraczewie i Żerkowie.

W ramach programu do pięciu filii Biblioteki Publicznej, które nie mają jeszcze dostępnego dla czytelników Internetu zostaną dostarczone po 2 zestawy komputerowe. Ponadto Biblioteka Główna otrzyma laptop i rzutnik multimedialny, a pozostałe biblioteki urządzenie wielofunkcyjne i osprzęt sieciowy umożliwiający stworzenie hot-spotu. W ramach PRB zrealizowane zostaną szkolenia dla bibliotekarzy, przedstawiciela Urzędu Miejskiego i lokalnej społeczności.

Program będzie realizowany w latach 2009-2013. Jego ideą jest wzmocnienie systemu bibliotecznego, integracja środowiska oraz stosowanie bardziej nowoczesnych i skutecznych form komunikacji między bibliotekami i bibliotekarzami.


* * *


2009-07-14 | Szydełkowy pokaz mody

Taki tytuł nosi kolejna wystawa z cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami. Tym razem prezentujemy kolekcję szydełkowych ubranek na lalek wraz z modelkami. Wszystkie kreacje są dziełem pani Justyny Nawrockiej z Jarocina - pracownicy naszej biblioteki (filia nr 3 w Jarocinie). Pani Justyna zaczęła robić ubranka dla lalek na prośbę swojej córeczki Marceliny, która uwielbia lalki. A jak się uwielbia lalki to trzeba je ubierać, przebierać - stąd pomysł mamy na modne stroje. Mamy tutaj stroje wieczorowe, kostiumiki, spódniczki, kapelusiki, czapki, stroje sportowe i kąpielowe, na zimę i lato.

Na wystawie jest 26 lalek ale to zaledwie cząstka kolekcji jaką posiada Martyna. Zachęcamy do oglądania i szydełkowania! Wystawę można oglądać w czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" do końca sierpnia 2009.