biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2009
(styczeń - czerwiec)

2009-06-23 | Noc między regałami z książkami, legendą, zamkiem i duchami!

Niezapomnianą noc z 19 na 20 czerwca spędziło 64 dzieci w naszej bibliotece. Motywem przewodnim był kwiat paproci. Biblioteka zamieniła się w tę noc w czarodziejski las, w którym raz na rok zakwita ów kwiat, był też zamek, labirynt i mnóstwo pająków, nietoperzy i duchów.


Dzieci zostały podzielone na 4 drużyny. Każda drużyna miała po dwie opiekunki – bibliotekarki-rusałki. Wszyscy doskonale bawili się pokonując m.in. labirynt książkowy i kolorowy tunel, szukając ukrytych kopert, kluczy do zamku i srebrnych monet. Był też czas aby się lepiej poznać: na kolorowej chuście rozsypane były kwiatki. Na nich były wypisane imiona wszystkich uczestników. Najpierw należało znaleźć kwiatek ze swoim imieniem, potem każdy czytał znaczenie swojego imienia: okazało się, że nie wszystko się zgadza, i że wśród naszych nocowaczy jest wielu przyszłych aktorów i artystów!


W końcu przyszedł czas na czytanie legendy o kwiecie paproci i zwiedzanie zamku, w którym ukryte były odpowiedzi do pytań z treści książki oraz duch. Można go było uwolnić znajdując odpowiedni klucz – szczęśliwcem, który tego dokonał był Arek Tułaza. Za uwolnienie białej damy dostał od niej kuferek słodyczy! O północy drużyny wraz ze swoimi opiekunkami, zaopatrzeni w latarki, wyszli do parku szukać czarodziejskiego kwiatu paproci. Po powrocie na wszystkich czekały słodkie niespodzianki torty w kształcie zamku – wykonane przez panią Anielę Kuberkę. Około godziny pierwszej zaczęto rozkładać się do snu ale mało kto miał na niego ochotę – w blasku lampek i świec trwały rozmowy i śmiechy, kto chciał czytał sobie książkę z latarka w ręce. Najwytrwalsi dali się pokonać senności około 5 nad ranem…


O 7 rano wszyscy rześko powędrowali do ogrodu na poranną gimnastykę. Po delikatnej toalecie i śniadaniu przyszedł czas na zostawienie swojego śladu w bibliotece. Każdy uczestnik wchodził do gabinetu pani dyrektor gdzie czekała na niego farba i duży styropian. Na nim składano odciski swoich dłoni a potem zjeżdżano ze schodów na materacu, do czytelni. Tam już czekali rodzice i odbierali swoje pociechy. Na pożegnanie każdy otrzymał dyplom Nocowacza Bibliotecznego i lizaka, którego trzeba było sobie poszukać w czarodziejskich skrzyniach. I tak skończyła się noc, jak kończy się każda dobra legenda. Do zobaczenia za rok!


O to by wszyscy, którzy spędzili noc w jarocińskiej bibliotece, byli najedzeni zadbała: pizzeria Primavera i pan Piotr Bocian oraz pani Anna Malecha. Materiałami do dekoracji wsparli nas firma JAR-PAK i pan Marek Sikorski.


* * *


2009-06-18 | Tydzień Kultury Regionalnej

W Bibliotece Głównej w ramach kolejnego Tygodnia Kultury Regionalnej odbyły się warszaty dla młodzieży gimnazjalnej, promujące regionalnych twórców i znane osobistości z naszych stron. W tym roku gościliśmy:
15 czerwca pana Tadeusza Zyska z Poznania, który kieruje wydawnictwem Zysk i S-ka. Na spotkaniu przybliżał młodzieży pracę w wydawnictwie, mówił o tym jakie kryteria muszi spełniać dobra książka, by ją wydać, co zrobić, żeby ją potem dobrze sprzedać itp. Młodzież miała okazję zaprojektować sama strony tytułowe dla swoich wymyślonych książek;16 czerwca panią Eugenię Wieczorek, znaną w całej Poslce i Europie twórczynię ludową, która specjalizuje się w hafcie - frywolitka. Pani eugenia ciekawie opowiadała o historii haftu, swojej pasji, był też czas na zobaczenie jak frywolitka powstaje, każdy mógł też spróbować i przekonać się, że to nie jest takie łatwe zadanie;
17 czerwca pana Piotra Piotrowicza redaktora naczelnego "Gazety Jarocińskiej". W trakcie tego spotkania młodzież miała okazję poznać zasady dziennikarskiego fachu: jak pisać artykuły, jak dobierać tematy i tytuły, i co jest w zawodzie dziennikarza ważne.


* * *


2009-05-30 | Planszówki jakich nie znacie!

Planszówki – reaktywacja! taki tytuł nosi nasza kolejna wystawa z cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami. Jest to kolekcja (niewielka część) pana Michała Jasika z Jarocina. Reaktywacja bo to co można oglądać w oknie czytelni Filii nr 1 "pod Ratuszem" robi niesamowite wrażenie. Warcaby czy Chińczyk to przy zbiorach pana Michała zwykłe kolorowe plansze. To nie są zwykłe gry, które mają zwykłe pionki i plansze. Tutaj możemy być odkrywcami, budować katedry średnio-wieczne, bawić się w rycerzy, poznawać Dziki Zachód lub pociągiem przemierzyć XIX-wieczną Europę. Poznać czasy Ludwika XVI, stać się człowiekiem w epoce żelaza lub poznać życie ludzi w starożytnej Grecji.Gry są pięknie wykonane, mają śliczne, często drewniane pionki, w różnych kształtach: wagoników, wież itp. Serdecznie zachęcamy do oglądania naszej wystawy (do końca czerwca) i sięgania po gry planszowe – to niesamowita zabawa, która pozwala wspaniale spędzić czas i rozwija wyobraźnię! Jarociniacy – grajmy!


* * *


2009-05-24 | Piknik w Pałacu Radolińskich

W sobotę 23 maja w trakcie pikniku w Pałacu Radolińskich swoje podwoje otworzyła też nasza biblioteka. Mieści się ona w pomieszczeniach dawnego ogrodu szklanego (czytelnia i wypożyczalnia). W ten dzień można było od godziny 17.00 wypożyczać książki, zapisać się do biblioteki a także zobaczyć jak wygląda droga książki do czytelnika: czyli stemplowanie, wypisywanie kart, naklejanie nalepek i owijanie. Chętnych nie brakowało i wszystkim podobało się stemplowanie książek.Filia dla Dzieci, która ma swoją siedzibę w Pałacu, zabawiała młodsze dzieci słuchowiskiem – "Legendy Jarocina". Dzieci po wysłuchaniu legend rysowały ilustracje do nich. Przez cały czas chętni byli oprowadzani po pomieszczeniach, które normalnie nie są dostępne czytelnikom. Prezentacji tych zakamarków dokonywała dyrektor naszej biblioteki Agnieszka Borkiewicz. Biblioteka prowadziła też stoisko ze sprzedażą książek o mieście i regionie (wspólnie z JOKiem i Muzeum Regionalnym) - stoisko mieściło sie w ogrodzie przed Pałacem.W czytelni o godzinie 18.00 odbył się test wiedzowy z historii pałacu. Choć pytania były łatwe – w konkursie wzięła udział tylko młodzież. Dorośli nie mieli chyba odwagi, zwłaszcza że wielki finał miał odbyć się na scenie w ogrodzie przed Pałacem. Tremy nie miały nasze finalistki: Alicja Niewitecka, Joanna Jazgar i Kinga Jańczak. Po trzech rundach pytań wygrała Joanna Jazgar. Dziewczyny otrzymały książki i upominki od burmistrza Jarocina oraz od Biblioteki: "Dzieje Jarocina".


* * *


2009-05-21 | Tydzień Bibliotek - fotoreportaż


Biblioteka główna
Filia nr 1
Filia nr 3
Filia dla dzieci
Filia w Cielczy
Filia w Golinie
Filia w Mieszkowie
Filia W Wilkowyi
Filia w Witaszycach

* * *


2009-05-14 | Ernest Bryll w naszej bibliotece!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Ernestem Bryllem, które odbędzie się dnia 4 czerwca 2009 - czwratek, o godzinie 17.30 w czytelni Biblioteki Głównej.

Ernest Bryll - wybitny poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata przyjeżdża do Jarocina na zaproszenie Biblioteki w ramach projektu NIE POŁYKAJ JEZYKA – realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


* * *


2009-05-12 | Sukces jarocińskiej biblioteki

Mamy się czym pochwalić: nasza Biblioteka zwyciężyła w konkursie „Czytanie moja pasja” organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Przedmiotem konkursu było stworzenie projektu kampanii kreującej modę na czytanie w środowisku lokalnym. Bibliotekę jarocińską reprezentował pomysł pani Justyny Daniel z Filii nr 1 „Pod Ratuszem” zatytułowany Sawiwku. Tytuł to anagram słów zaczerpniętych z książek o Harry’m Potter’ze, których pani Justyna jest fanką, czyli Standardowa Magiczna Wiedza W Książkach Ukryta. W skład projektu wchodzą konkursy i zabawy czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Początek realizacji Sawiwku już latem. Zaczynamy od zabawy „Łowcy Cytatów” – szczegóły na stronie www naszej Biblioteki.

Pragniemy dodać, że nasza Biblioteka wygrała w kategorii bibliotek powiatowych ex aequo z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile. Startowało 30 bibliotek z województwa wielkopolskiego. Nagroda to 6.000 zł na działalność kulturalną biblioteki.

Cieszymy się, że docenioną naszą pracę, kreatywność i zaangażowanie jakie pracownicy jarocińskiej biblioteki wykazują w staraniach o rozwój czytelnictwa na naszej ziemi. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 maja br. w kaliskim ratuszu podczas obchodów Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
* * *


2009-05-07 | Piszcie swoje rodzinne dzieje - Małgorzata Kalicińska w Jarocinie

Na zaproszenie Stowarzyszenia Jarocin XXI do naszego miasta zawitała Małgorzata Kalicińska - autorka tzw. trylogii mazurskiej: "Domu nad rozlewiskiem", "Powrotów nad rozlewskiem" oraz "Miłości nad rozlewiskiem". Książki pani Małgorzaty są w Jarocinie rozchwytywane i w naszej Bibliotece są wypożyczane z ręki do ręki. Nie dziwi więc fakt, że na spotkanie do auli w Pałacu Radolińskich przybyły tłumy czytelniczek oraz czytelników (tak, tak byli też i panowie!). Pani Małgorzata okazała się przesympatyczną osobą, dokładnie taką jaką sobie wyobrażałyśmy czytając kolejne jej powieści. Opowiadała o tym jak to się stało, że zaczęła pisać i zachęcała wszystkie zgromadzone panie do spisywania swoich rodzinnych dziejów, odpowiadała chętnie na wszystkie pytania zgromadzonych wielbicieli. Na zakończenie cierpliwie podpisywała książki czytelnikom, stojącym w bardzo dłuuuugiej kolejce.

Spotkanie odbyło sie w ramach projektu "Literatura ne ekranie i scenie", które Stowarzyszenie Jarocin XXI realizuje ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Burmistrza Jarocina. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin jest współrealizatorem tego projektu.


* * *


2009-05-07 | Odwiedziny misia

Niezwykły gość przybył do Biblioteki dla Dzieci w Parku. Gdy dzieci z Przedszkola "Jarzębinka" słuchały przygód Franklina, czytanych przez panią Wiesię Kowalską, zjawił się Pan Miś. Przywitał się z dziećmi a one, zachwycone gościem nie odstępowały go na krok. Przytulaniom i śmiechom nie było końca!


Kostium misia udostępniła Bibliotece Grupa Wydawnicza A5 - serdecznie dziękujemy w imieniu naszych miluśińskich!


* * *


2009-05-06 | Tydzień Bibliotek w Jarocinie

Oto co przygotowała dla swoich czytelników i sympatyków nasza Biblioteka z okazji obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek:

Biblioteka Główna w Parku
11 maja – głośne czytanie „Franklin i książka z biblioteki” i „Franklin czyta kolegom” oraz malowanie w plenerze - dzieci z Przedszkola nr 5 „MARCINEK” w Jarocinie
14 maja – głośne czytanie „W gabinecie sowy” oraz gry i zabawy literackie dla dzieci
z Przedszkola nr 5 „MARCINEK” w Jarocinie
15 maja – „Na tropie książki” – podchody oraz gry i zabawy z książką dla uczniów klas II i III
z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie


Filia dla Dzieci
12 – 13 maja - warsztaty plastyczno-literackie poświęcone 10-rocznicy śmierci Danuty Wawiłow pt. "Poezja to strasznie ważna rzecz” – dla uczniów klas II i III z Zespołu Szkół nr 5
w Jarocinie

Filia nr 1 „Pod Ratuszem”
14 maja - „Biblioteka to duuuuży +” – wizyta dzieci III klasy z Zespołu Szkół w Cielczy

Filia nr 3 w Jarocinie (Szkoła Podstawowa nr 4 )
12 maja – głośne czytanie przygód Franklina i pasowanie na czytelnika dwóch grup „0”
z przedszkola „Bajeczka” w Jarocinie

Filia w Cielczy
11 maja – „Jak widzę moją bibliotekę” - zajęcia dla klas I – II z Zespołu Szkół w Cielczy

Filia w Golinie
11 maja – rozwiązanie konkursu plastycznego „Golina – moja mała ojczyzna”
12 maja – spotkania dla najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Golinie: poznawanie zasad korzystania z biblioteki, czytanie i zabawy z książką

Filia w Mieszkowie
12 maja – „W bibliotece jest wesoło” – głośne czytanie i zabawy z książką dla grupy „0” ze Szkoły Podstawowej oraz dla dzieci z Przedszkola w Mieszkowie,
13 maja – „Jak poruszać się w bibliotece?” – lekcja biblioteczna dla klasy III ze Szkoły Podstawowej w Mieszkowie
14 maja - „W bibliotece jest wesoło” – głośne czytanie i zabawy z książką dla I klasy ze Szkoły Podstawowej w Mieszkowie
Wszyscy uczestnicy, którzy odwiedzą mieszkowską filię otrzymają w prezencie gotowe laurki na Dzień Matki, które przygotowała pani Maria Musiela.

Filia w Wilkowyi
11-14 maja – głośne czytanie dzieciom: czytają pani Krystyna Kaczmarek – wicedyrektor Zespołu Szkół w Wilkowyi, pani Alicja Stasiak-Sikorska – pedagog szkolny z Zespołu Szkół
w Wilkowyi i pani Marlena Grzelak – sekretarz tejże szkoły i sołtys Wilkowyi oraz pan Andrzej Dworzyński dyrektor Zespołu szkół w Wilkowyi

Filia w Witaszycach
11, 13 i 15 maja w godzinach popołudniowych zajęcia dla dzieci oraz głośne czytanie
11 maja – „ W krainie baśni” – wizyta przedszkolaków z Przedszkola w Witaszycach
„Magiczny świat książek” – wizyta klasy I a ze Szkoły Podstawowej w
Witaszycach
13 maja - „Magiczny świat książek” – wizyta klasy I b ze Szkoły Podstawowej
w Witaszycach
14 maja – „Znasz te bajki? – zgaduj-zgadula z rekwizytami” – lekcja biblioteczna dla klasy
III a ze Szkoły Podstawowej w Witaszycach

Na wszystkich naszych gości czekać będą słodycze ufundowane przez Biblioteke oraz zakładki i plakaty z wydawnictwa Media Rodzina.
* * *


2009-04-29 | Witraże - obrazy ze światłem

Kolejna wystawa z cyklu "Podziel się z nami swoimi pasjami" to "Cztery pory roku w witrażach" pana Andrzeja Wawrzyniaka z Witaszyc - człowieka o artystycznej duszy, który swoim hobby wypełnia cały dom. Od małych form, które są najbardziej pracochłonne i czasochłonne (małe elementy), po duże przedmioty jak lampy czy drzwi do kredensu, aż do obrazów, pejzaży – wszystko to otacza jego i jego rodzinę.


Praca nad witrażem wymaga cierpliwości, staranności i dokładności. Ale trzeba jeszcze mieć wizję, umieć dobrać kolory - słowem stworzyć doskonałą kompozycję, która w połączeniu ze światłem daje wspaniały efekt – mówi żona pana Andrzeja, Elżbieta. Wystawę można oglądać do końca maja w oknie czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem".* * *


2009-04-23 | Święto książek w Jarocinie

23 kwietnia na czytelników czekały niespodzianki przygotowane przez bibliotekarki. Aby uczcić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Głównej rozdawano każdemu odwiedzającemu róże – kunsztownie wykonane z papieru przez panią Lidię Leśną.Z kolei Filia nr 1 "Pod Ratusze" raczyła małych i dużych czytelników ciasteczkami, w których ukryte były sentencje o książce i cytaty ze znanych książek, np. z "Małego Księcia" lub "Harry’ego Potter’a".Filia dla Dzieci, która od 1 kwietnia mieści się w Pałacu, na ten dzień zaprosiła dzieci z Przedszkola w Bachorzewie. Ponad dwugodzinna wizyta obfitowała w ciekawe zabawy z książką. Dzieci zostały zapoznane z literaturą popularno-naukową przeznaczoną dla maluchów, a na koniec wszyscy otrzymali słodycze i siateczki ufundowane przez wydawnictwo MEDIA RODZINA z Poznania.


* * *


2009-04-23 | Pasowanie na czytelnika w Wilkowyi

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki odbyło się w filii w Wilkowyi. Panie Danuta Michalak i Anna Kornas zaprosiły do siebie uczniów pierwszej klasy Zespołu Szkół w Wilkowyi.


Była pogadanka o zasadach korzystania z biblioteki, zwiedzanie półek z książkami oraz zabawy a na koniec uroczyste wręczanie dyplomów czytelnika. A wszystko to działo się 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki.


* * *


2009-04-22 | Nietypowe zakładki - czyli co zostawiamy w książkach

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w oknie Filii nr 1 "Pod Ratuszem" można oglądać wystawkę nietypowych zakładek - zbiór rzeczy, które czytelnicy zostawiają w książkach został zebrany przez panią Jolantę Konieczną z Filii w Cielczy. Zapewniamy jednak, że takie kolekcje nietypowych zakładek mają wszystkie biblioteki.

Na naszej wystawce można obejrzeć m. in.: dużą kolekcję świętych obrazków, kolorowe papierki od cukierków, czekolad, pieśni religijne, pocztówki, zdjęcia, rachunki z supermarketu, kupony totolotka a z bardziej egzotycznych: wkładkę higieniczną, papier toaletowy, zapinkę od bandaża czy spinkę do włosów. Wystawę można oglądać do 18 maja - zapraszamy!


* * *


2009-04-08 | Filia w Mieszkowie dba o pamięć Powstania Wielkopolskiego

Dnia 31 marca 2009 w Filii bibliotecznej w Mieszkowie zainicjowało swoją działalność Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Inicjator powołania Koła pan Jan Jajor, jak i wszyscy jego członkowie (na razie 15 osób), zgodnie uznali, że Ziemia Mieszkowska, tak silnie związana z generałem Taczakiem i jego rodziną, idealnie nadaje się na miejsce do kultywowania pamięci powstania wielkopolskiego.

Pierwsze wydarzenie Koło ma już za sobą. Dnia 8 kwietnia 2009 w Mieszkowie, w dzień 135 rocznicy urodzin generała Stanisława Taczaka, delegacja złożona z przedstawicieli nowo powołanego Towarzystwa złożyła kwiaty pod Jego pomnikiem.

Wszelkich informacji udziela Maria Musiela z filii bibliotecznej w Mieszkowie, telefon (062) 749 30 15. Zapraszamy!* * *


2009-04-07 | Wesołe pisanki w bibliotece głównej

Tradycyjnie już w tygodniu poprzedzającym święta wielkanocne gościłyśmy w bibliotece grupę przedszkolaków (Przedszkole nr 5 MARCINEK w Jarocnie). Dzieci wykonały piękne ozdoby na Wielkanoc: pisanki, koszyczki, baranki z bibuły itp. Największą atrakcją dla maluchów były nagrody za pracę - papierowe marchewki wypełnione słodyczami, których dzieci szukały w parku.


* * *


2009-04-06 | Filia dla Dzieci zaprasza!

Z dniem 6 kwietnia Filia dla Dzieci rozpoczęła działalnolność w nowym miejscu. Biblioteka mieszcząca się do tej pory w Jarocińskim Ośrodku Kultury została przeniesiona do pomieszczeń Biblioteki Głównej w parku. Czytelników zapraszamy do korzystania z Biblioteki w następujących godzinach:

Poniedziałek - 10.00 - 18.00
Wtorek - 8.00 - 16.00
Środa - 8.00 - 16.00
Czwartek - 10.00 - 18.00
Piątek - 10.00 - 18.00
sobota nieczynna

Czytelnicy oprócz księgozbioru mają do dyspozycji dwa stanowiska z łączem internetowym.
Serdecznie zapraszamy!!!


* * *


2009-04-02 | Dorota Gellner w Jarocinie

Któż z nas nie nucił piosenki "Zuzia, lalka nieduża", "Ogórek zielony" czy "A ja rosnę i rosnę"? Mało kto wie, że autorką słów jest pani Dorota Gellner. Znana pisarka dla dzieci, autorka wielu śmiesznych rymowanek, wierszyków i bajek odwiedziła swoich najmłodszych czytelników w Jarocinie i Wilkowyi.


Spotkania były super zabawą dla dzieci: tańczyły, śpiewały, recytowały i to wszystko wspólnie z pisarką. Dzieci były przeszczęśliwe mogąc poznać ją osobiście. Były pod wielkim wrażeniem tego, że pani Dorota przyjechała specjalnie do nich aż z Warszawy. Oczywiście nie obyło się bez pytań: dlaczego pisze dla dzieci, skąd bierze pomysły na pisanie, czy pisanie jest łatwe itp.


Na zakończenie każdego ze spotkań dzieci, każde indywidualnie, otrzymało od pisarki autograf. Spotkania odbyły się 26 marca 2009 w czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie oraz 27 marca 2009 w Filii bibliotecznej w Wilkowyi.

Spotkania odbyły się w ramach projektu NIE POŁYKAJ JĘZYKA! Zrealizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


* * *


2009-04-01 | Powitanie nowej Pani Dyrektor

Agnieszka Borkiewicz została nowym dyrektorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. W trakcie rozmowy konkursowej otrzymała największą ilość punktów i najlepiej wypadła, spośród siedmiu kandydatów ubiegających się o to stanowisko. Z dniem 1 kwietnia 2009 zastąpiła Wiesława Siecińskiego. Jest trzecim dyrektorem placówki od 1945 roku. Nowo wybrana pani dyrektor pracowała dotychczas w Filii nr 1 "Pod Ratuszem".

Jak przyznaje, zdobyte tam doświadczenie, zwłaszcza praca z czytelnikiem oraz znajomość bibliotekarskiego fachu "od podszewki" pomoże jej realizować się na nowym stanowisku i dobrze kierować biblioteką.

Agnieszka Borkiewicz jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (Instytut Pedagogiczno-Artystyczny – kierunek pedagogika w zakresie bibliotekarstwa i informacji naukowej), ukończyła też studia podyplomowe na Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu (kierunek menedżer kultury). W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy pracuje od 16 lat. Mieszka w Jarocinie, wraz z mężem i 12-letnim synem Jędrkiem.


* * *


2009-03-31 | Pożegnanie Dyrektora

Dnia 31 marca 2009 roku, po 29 latach szefowania jarocińskiej bibliotece odszedł na zasłużoną emeryturę jej długoletni dyrektor dr Wiesław Sieciński.
Z wykształcenia i zamiłowania historyk. Interesowała go przede wszystkim historia regionu – wspólnie z profesorem Czesławem Łuczakiem i innymi znakomitymi historykami Ziemi Jarocińskiej i Wielkopolski, był inicjatorem i jednym z autorów monografii "Dzieje Jarocina". Przez ponad 10 lat redagował "Zapiski Jarocińskie". Został uhonorowany nagrodą im. Andrzeja Wojtkowskiego. Nagroda ta należy do najbardziej prestiżowych wśród nagród przyznawanych polskim bibliotekarzom.

Zawsze miał na względzie dobry wizerunek biblioteki i bibliotekarzy w środowisku. Był dla nas, pracowników, oparciem i przede wszystkim dobrym człowiekiem. Doskonale poradził sobie z niełatwym wyzwaniem bycia jedynym mężczyzną w „babskim” zespole. Lokalne środowisko zawdzięcza mu m.in. powstanie Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Swoje doświadczenie, wiedzę i autorytet wykorzystał stojąc na czele Fundacji 750-lecia Jarocina.

Odchodząc na emeryturę, Pan Dyrektor zapewnił nas, że zawsze będzie służył radą i pomocą. Dziękujemy za te wszystkie lata i życzymy wszystkiego dobrego, licząc, że nie zapomni o nas i będzie uczestniczył w życiu jarocińskiej biblioteki.


* * *


2009-03-17 | Spotkania z Dorotą Gellner

26 i 27 marca br. odbędą się spotkania autorskie z panią Dorotą Gellner, autorką m.in. słów do takich piosenek jak: "Ogórek zielony", "Zuzia, lalka nieduża" czy "A ja rosnę i rosnę" oraz wielu śmiesznych wierszyków i opowiadań dla najmłodszych.

Czwartek, 26 marca: filia biblioteczna nr 1 "Pod ratuszem" - godz. 12:00.
Piątek, 27 marca: filia biblioteczna w Wilkowyi - godz. 10:00.

Zapraszamy!


* * *


2009-03-16 | Podziel się z nami swoimi pasjami - pierwsze podsumowanie

Dnia 13 marca 2009 w piątek, mimo tej pechowej daty, spotkali się w czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" uczestnicy dotychczasowych wystaw z cyklu "Podziel się z nami swoimi pasjami". Zjawili sie wszyscy, którzy wypożyczyli nam swoje kolekcje poza Basią Hejduk, która nie mogła przełożyć dodatkowych zajęć.Każdy z uczestników spotkania przyniósł ze sobą po 3 eksponaty swoich pasji. Opowiadali o nich, pokazywali i nawzajem sie zachwycali. spotkanie upłynęło w miłej, wręcz rodzinnej atmosferze! Biblioteka postarała się aby każdy z uczestników spotkania otzrymał coś nowego do swojej kolekcji.


* * *


2009-03-16 | Podziel się z nami swoimi pasjami - kolejna odsłona

Kolejną wystawą z cyklu "Podziel się z nami swoimi pasjami" jest kolekcja robótek ręcznych znanej jarocińskiej twórczyni ludowej Pani Eugenii Wieczorek.


Pani Eugenia kojarzona jest w całej Polsce z frywolitki, ale jej pasją od dzieciństwa były wszelkiego rodzaju robótki ręczne. Pokłosie tego zamiłowania można oglądać do połowy kwietnia w oknach czytelni Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w Jarocinie.


* * *


2009-02-27 | Pierwszy Zimowy Turniej "Chińczyka"

W pierwszym tygodniu zimowych ferii w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" trwały rozgrywki Pierwszego Zimowego Turnieju "Chińczyka". Zgłosiło się na nie 16 dzieci: 4 dziewczynki i 12 chłopców: Julianna Glapa, Klaudia Antczak, Sandra Mikołajewska, Julita Plucińska, Adam Królikiewicz, Arek Tułaza, Marcin Tułaza, Jakub Tokarski, Jędrek Borkiewicz, Kacper Walczak, Wojtek Walczak, Patryk Antczak, Patryk Sikorski, Szymon Grodzki, Bartosz Grodzki i Tomek Nowak. Każdy uczestnik musiał rozegrać 4 mecze, w których zdobywał punkty. Finał został zapowiedziany na poniedziałek 23 lutego na godzinę 15.30.


Mecze odbywały się codziennie w dwóch turach: pierwsza grała o 13.00, a druga o 15.30. Piątek był dniem dopełniającym, tzn. te osoby, które z różnych przyczyn nie mogły przyjść w dany dzień grały swój 4 mecz. Turniej rozpoczął się od ustalenie wspólnych zasad według, których mieliśmy grać. Kwestie sporne - oj tak było ich trochę - rozstrzygały panie bibliotekarki. Wszyscy uczestnicy z wielką ochotą przychodzili grać, bawili się przy tym doskonale. W trakcie gry dyskutowali ze sobą, śmiali się no i oczywiście wzajemnie się pilnowali. Było głośno i wesoło, a panie bibliotekarki zadbały o jeszcze lepszy humor serwując słodkości, np.: w tłusty czwartek zamiast pączków dzieci jadły gorące gofry z pudrem!


Po emocjonującym tygodniu rozgrywek nadszedł dzień finału. Mimo niezbyt ciekawej pogody wszyscy stawili się punktualnie. Po odczytaniu ogólnej punktacji dla wszystkich uczestników nastąpił podział na stolik finałowy, w którym zasiedli gracze z najwyższą ilością punktów i stoliki zwykłe, w których gra toczyła się o równorzędne nagrody. Przydział osób do tych stolików zależał również od ilości zdobytych punktów.

Tak więc w naszym turnieju przy stoliku finałowym zasiedli: Patryk Sikorski i Wojtek Walczak, którzy zdobyli 15 pkt. oraz Julita Plucińska i Kacper Walczak, którzy zgromadzili 14 pkt. Gra się rozpoczęła: na początku było spokojnie ale im bliżej końca i rozstrzygnięcia tym emocje były większe! Stoliki równorzędne szybko skończyły swoje gry i wszyscy uczestnicy okrążyli stolik finałowy obserwując grę, kibicując i głośno komentując poszczególne ruchy graczy, zwłaszcza gdy komuś nie dopisało szczęście i wyrzucił za mało oczek a właściciel wrogiego pionka, który stał tuż obok, o jedno pole wyrzucił akurat 1 i zbił go... tak, tak w takich sytuacjach a było ich wiele, jęk zawodu i okrzyki radości (zależy kto komu kibicował) królował w czytelni.

Finałowa rozgrywkaOgłoszenie zwycięzców

No i wreszcie jest! Koniec wygrał... Wojtek Walczak! Został pierwszym triumfatorem Zimowego Turnieju "Chińczyka". A potem poszło już jak z płatka: drugie miejsce zajęła jedyna przedstawicielka kobiet w tym gronie Julita Plucińska, trzecie Patryk Sikorski a czwarte Kacper Walczak. Po oficjalnym ogłoszeniu wyników przyszedł czas na rozdanie nagród i dyplomów. Jako, że był to chiński tydzień zwycięscy poszczególnych stolików otrzymali pałeczki do jedzenia ryżu a wszyscy uczestnicy ryżowe przysmaki. Pozostałe nagrody ufundowali: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Wydawnictwo Media Rodzina.


* * *


2009-02-25 | Krzyżyk do krzyżyka...

... taki tytuł nosi nowa wystawa z cyklu Podziel się z nami swoimi pasjami. Tym razem swoim hobby, którym jest wyszywanie cudów haftem krzyżykowym, dzielą się z mieszkańcami jarocińskie bibliotekarki: Grażyna Cychnerska z Kotlina (bibliotekarka z Liceum Ogólnokształcącego) oraz Lidia Leśna z Cielczy i Agnieszka Borkiewicz z Jarocina (obie pracują w Bibliotece Publicznej w Jarocinie).


Ich prace można oglądać do połowy marca 2009 w oknie czytelni Biblioteki "Pod Ratuszem". Serdecznie zapraszamy.


* * *


2009-01-30 | Pierwszy Zimowy Turniej "Chińczyka"

Biblioteka "Pod Ratuszem" zaprasza dzieci do wzięcia udziału w Pierwszym Zimowym Turnieju "Chińczyka", który odbędzie się w ferie zimowe.

Zapisy uczestników prowadzone będą w bibliotece w dniach od 2 do 14 lutego od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00, a w soboty od 9:00 do 13:00.

Zapraszamy!


* * *


2009-01-22 | Zwykłe - niezwykłe otwieracze...

... taki tytuł nosi kolejna wystawa z cyklu "Podziel się z nami swoimi pasjami". Jest to wyjątkowa wystawa albowiem nasza pierwsza męska kolekcja - 260 otwieraczy do butelek i nie tylko pana Piotra Pawlaka z Jarocina. O każdym otwieraczu właściciel mógłby mówić godzinami - każdy ma swoją ciekawą historię.


Do oglądania tej niezwykłej kolekcji - niektóre otwieracze w ogóle nie przypominają otwieraczy, a w niektórych przypadkach można się zastanawiać czy to na pewno otwieracz - zapraszamy od 15 stycznia do okna czytelni Biblioteki "Pod Ratuszem".