biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2008
(lipiec - grudzień)

2008-12-16 | Tydzień Anielskiego Czytania "Pod Ratuszem"

W drugim tygodniu grudnia 2008 w bibliotece "Pod Ratuszem" zaczęły rządzić anioły... albowiem odbył się Tydzień Anielskiego Czytania. Zaproszonym dzieciom z przedszkoli z Goliny, Cielczy i Jarocina, panie bibliotekarki z anielskim skrzydłami czytały książkę księdza Mieczysława Malińskiego "O diabełku, który odważył się śmiać". Były to przygody diabełka i jego przyjaciela aniołka, którzy razem zwiedzali czyściec, niebo i odbywali praktykę ucząc się jak pomagać dzieciom - z tego wszystkiego diabełek stał się aniołkiem.


Po czytaniu i krótkiej rozmowie na temat aniołów, dzieci zabierały się do robienia aniołków z wydmuszek, tak, tak, tak i w te święta można wykorzystać wydmuszki. Nam służyły jako główki aniołków. Ale cóż zobaczcie sami...


* * *


2008-12-10 | Anioły Ani...

... taki tytuł nosi kolejna wystawa z naszego cyklu "Podziel się z nami swoimi pasjami". Z okazji Świąt Bożego Narodzenia prezentujemy anielską kolekcję Ani Mroczek.


Pierwszego aniołka dostała mając 6 lat od swojej cioci, która przywiozła jej go jako pamiątkę z Częstochowy. Drugi był upominkiem z wycieczki do Włoch. Wówczas mała Ania postanowiła zbierać anioła - różne, różniste: śmieszne, poważne, ozdobne, wiszące, stojące. Dziś Ania ma już więcej lat, a jej kolekcja wciąż rośnie i rośnie. Obecnie ma około 130 aniołów i przedmiotów z elementami anielskimi: pudełka, obrazki, zegar itp.

Cała rodzina, przyjaciółki i znajomi wiedzą już co przywieść Ani z wycieczki lub dać w prezencie - anioł w każdej postaci! Sama, będąc na wakacjach, przywozi z różnych miejsc aniołki.
Wszystkie anioły zajmują jej pokoik - mają swoje półki, wiszą na ścianie i gdziekolwiek się nie spojrzy tam jest anioł! Na anielską opiekę zatem nie narzeka i poleca gorąco wszystkim zbieranie aniołów!


* * *


2008-12-05 | Nietypowa lekcja historii "Pod Ratuszem"

3 grudnia 2008r. odbyła się w czytelni filii bibliotecznej nr 1 "Pod Ratuszem" nietypowa lekcja historii. Młodzież z trzeciej klasy Gimnazjum nr 5 spotkała się z panem Janem Jajorem - historykiem i regionalistą, który przybliżył młodzieży genezę i przebieg Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie. Młodzi słuchacze najpierw wykonali własnoręcznie biało - czerwone rozetki powstańcze. A po wykładzie mieli za zadanie odszukać na mapie naszego miasta miejsca kluczowe związane z Powstaniem Wielkopolskim. Dowiedzieli się też wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie mieli pojęcia, np. gdzie w tamtych czasach było więzienie, czy jak wyglądało przejęcie koszar w nocy z 8 na 9 listopada itp.


Najciekawszą informacją, która w zebranych wywołała uśmiech i dumę z naszych pradziadów, okazała się wzmianka pana Jana Jajora o tzw. "DERLIJMU REGIMENT" - tak bowiem o jarocińskich powstańcach mówili żołnierze pruscy. Pan Jan dotarł do wspomnień jednego z nich, który pisał, że najbardziej obawiano się właśnie tych oddziałów powstańczych. Nasz prelegent wyjaśnił nam co oznaczało to niemieckie określenie - Niemcy nie znali dobrze języka polskiego, zwłaszcza gwary czy języka potocznego, a jarociniacy w momencie ataku, powodowani zemstą, złością za lata niewoli, ruszali do boju z okrzykiem "LIJ MU!" - a to każdy mieszkaniec Ziemi Jarocińskiej i Wielkopolski doskonale rozumie!


* * *


2008-11-25 | Zapowiedzi imprez

Spotkania autorskie z Beatą Ostrowicką.
Zapraszamy na spotkania autorskie z Beatą Ostrowicką, które odbędą się:
- 2 grudnia 2008r. o godz. 10.00 - w Filii w Wilkowyi,
- 2 grudnia 2008r. o godz. 12.00 - w Filii w Mieszkowie,
- 3 grudnia 2008r. o godz. 9.00 - w Filii dla Dzieci w Jarocinie.

Prelekcja nt. Powstania Wielkopolskiego
Dnia 3 grudnia 2008 roku o godz. 10.00 w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" odbędzie się prelecja na temat Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Jarocińskiej. Prelekcje wygłosi Jan Jajor.

Mikołajkowe czytanie
8 grudnia 2008 roku Filia nr 1 "Pod Ratuszem" zaprasza dzieci na mikołajkowe czytanie. Dzieci będą miały okazję wysłuchać opowieści o najprawdziwszym Mikołaju, a także wziąć udział w zabawach wprowadzających w świąteczny nastrój.

Andrzejki w Bibliotece
Biblioteka Główna w parku organizuje dla dzieci zabawę andrzejkową. W ramach wspólnej zabawy przewidziane są wróżby, tańce, konkursy. Andrzejki rozpoczną się o godz. 10.00 w piątek 28 listopada 2008 roku. Do zabawy zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Pory roku - zima
W grudniu zaprosimy dzieci na spotkanie pt. "Pory roku - zima". W trakcie spotkania dzieci będą wykonywać m.in. ozdoby chionkowe na biblioteczną chionkę.


* * *


2008-11-25 | Kolacja z Anną Kareniną na DKK

W dniu 21 listopada 2008 roku odbyło się kolejne, trzecie już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Jarocinie. Tym razem omawiałyśmy powieść Glorii Goldreich "Kolacja z Anną Kareniną". Książka ta opowiada o grupie sześciu przyjaciółek, które spotykają się co jakiś czas u każdej z kolei, aby podyskutować o przeczytanych książkach. Każda z nich jest inna, ma inną sytuację życiową, inny charakter, inne problemy a wszystkie łączy miłość do książek.

Książka jak zwykle skłoniła nas do burzliwej dyskusji między innymi o: wierności i zdradzie, małżeństwie i wolnych związkach, o tym czy miłość do mężczyzny może pokonać miłość do dziecka. Zastanawiałyśmy się jaki wpływ ma na nas nasze dzieciństwo, czy rzutuje na całe dorosłe życie, na nasze wybory.

Ustaliłyśmy datę następnego spotkania na 2 stycznia 2009 roku. Czytać będziemy książkę Clifforda Chase "Oskarżony Pluszowy M."

Do pobrania:  Recenzja Agnieszki Borkiewicz.


* * *


2008-11-07 | O Powstaniu Wielkopolskim "Pod Ratuszem"

Z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w oknach czytelni i wypożyczalni Filii bibliotecznej nr 1 "Pod Ratuszem" można oglądać gazetki poświęcone temu wydarzeniu. Nie wszyscy chyba wiedzą o tym, że to właśnie w Jarocinie tak naprawdę rozpoczęła się walka o odzyskanie niepodległości. O tym jak wyglądało przejęcie koszar w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku przez jarocińskich żołnierzy i o wielu innych ciekawostkach z tamtych czasów można się dowiedzieć czytając gazetkę "Jak w Jarocinie Powstanie zaczynano" (od strony czytelni).


Aby dowiedzieć się więcej na temat Powstania Wielkopolskiego należy zajrzeć do książek. Temu służy druga gazetka (od strony wypożyczalni), która prezentuje wszystkie książki na ten temat jakie znajdują się w zbiorach naszej Biblioteki oraz te, które można u nas zakupić.

Serdecznie zapraszamy!


* * *


2008-11-06 | Mam bzika na punkcie słonika...

... taki tytuł nosi druga wystawa z cyklu "Podziel się z nami swoimi pasjami". Tym razem - jak wskazuje tytuł - prezentujemy cząstkę pokaźnej kolekcji słoni, słoników, słoniątek Pani Małgorzaty Cychnerskiej.

Kolekcja tworzyła się przez 15 lat i zawiera około 300 słoni w różnej postaci i o rozmaitym przeznaczeniu. Od zwykłych figurek słoni, które prawie każdy posiada, bo dostał od kogoś "na szczęście" po najbardziej wyszukane przedmioty użytkowe, jak np. u łyżki do sałatek ze słoniem, deskę do krojenia w kształcie słonia, kieliszek do jajka ze słoniem czy gąbkę do mycia, latawiec itp. Wszystko to i wiele wiele innych śmiesznych i poważnych słoni można obejrzeć do końca listopada w oknie czytelni Filii bibliotecznej nr 1 "Pod Ratuszem".

Pani Małgorzata zaraziła swoją słoniową pasją Basię Hejduk, która podobnie jak ciocia już dochowała się około 300 słoni i nadal je zbiera. Część jej kolekcji prezentujemy również.


* * *


2008-11-04 | Spotkania autorskie

Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkania autorskie z Joanną Fabicką, autorką książek "Szalone życie Rudolfa", "Seks i inne przyjemności", "Tango ortodonto", które odbędą się:

6 listopada 2008r.
o godz. 11.00 - w Filii bibliotecznej w Cielczy,
o godz. 13.30 - w Filii bibliotecznej w Golinie,

7 listopada 2008r.
o godz. 9.00 - w Filii dla Dzieci w Jarocinie.

Wstęp wolny. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


* * *


2008-10-31 | Podziel się z nami swoimi pasjami

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Filia nr 1 "Pod Ratuszem" organizuje cykl wystaw w oknach swojej czytelni. Jeśli masz ciekawą pasję, zbierasz lub robisz coś niepowtarzalnego - nie chowaj tego w czterech ścianach, tylko podziel się z nami - mieszkańcami. Chcesz pokazać swoje zbiory lub znasz kogoś, kto ma ciekawe hobby, które można wystawić - serdecznie zapraszamy. Patronem medialnym cyklu jest "Gazeta Jarocińska".


Pierwszą wystawą z cyklu "Podziel się z nami swoimi pasjami" jest kolekcja Pani Danuty Krawczyk. Zatytułowaliśmy ją: Windsorowie - moja pasja. Pani Danuta interesuje się rodziną królewską z Wielkiej Brytanii od bardzo dawna. Śledziła wszystko co zostało napisane w prasie. Gazety i czasopisma z artykułami poświęconymi Windsorom zajmują bardzo dużo miejsca w jej domu. I właściwie od nich rozpoczęła się jej "przygoda z Windsorami". Prawdziwe hobby mające na celu stworzenie kolekcji zaczęło się, jak przyznaje się Pani Danuta, siedem lat temu. Wówczas zaczęła kupować i dostawać kubki, filiżanki, talerze i inne przedmioty użytkowe związane z postaciami rodziny królewskiej.

Szczególną sympatią Pani Danuty jest osoba Lady Diany Spencer. Ma na jej temat spory zbiór książek. Córka i syn Pani Danuty nie mają problemów z wyborem prezentów dla mamy - cokolwiek by to nie było musi być związane z jej hobby, więc wybór jest prosty. To, co prezentujemy na naszej wystawie to zaledwie cząstka kolekcji.


* * *


2008-10-30 | Spotkanie z Piotrem Stróżyńskim i Łukaszem Gołębiewskim

15 paądziernika w czytelni Biblioteki "Pod Ratuszem" odbyło się spotkanie z Piotrem Stróżyńskim i Łukaszem Gołębiewskim.


Jarocin był jedną z kilku miejscowości w Wielkopolsce, które znalazły się na szlaku promocyjnym debiutanckiej powieści Piotra Stróżyńskiego "Chaos i świńska skóra", której akcja rozpoczyna się na festiwalu muzyki w Jarocinie w 1986 roku. Jak się okazało obaj panowie to "czynni" fani punk-rocka i dawnego ducha festiwalu z lat 80., o czym m.in. opowiadali młodzieży zgromadzonej na spotkaniu.


* * *


2008-10-30 | Dzień Nauczyciela w bibliotece "Pod Ratuszem"

Z okazji Dnia Nauczyciela najmłodsze dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie wraz ze swoimi Paniami odwiedziły naszą Bibliotekę by się zabawić i wziąć udział w głośnym czytaniu.


Było gwarno, śmiesznie, fajnie i zabawnie. Na zakończenie wizyty u nas dzieci otrzymywały lizaki, a Panie jesienne bukiety!


* * *


2008-10-26 | Drugie spotkanie DKK

Dnia 23 paądziernika 2008 o godz. 16.30 w czytelni Biblioteki "Pod Ratuszem" odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie poświęcone zostało książce Johna Banville "Morze". Stwierdziłyśmy, że jej niewątpliwym atutem jest piękny, obrazowy język. Autor pisze tak jakby malował, zwłaszcza kiedy opisuje piękno przyrody.

Sama książka skłoniła nas do dyskusji na wiele ciekawych tematów. Mówiłyśmy między innymi o tym czym jest cierpienie w czasie choroby dla samego chorego, jak i dla jego otoczenia. Jak mocno można kochać swoje dziecko, co potrafiłybyśmy zrobić, aby je chronić. Jak to jest z miłością w małżeństwie, jak ona ewoluuje w czasie jego trwania, o wierności, o tym jak szybko mija pierwsza fascynacja drugim człowiekiem. Wspomnienia bohatera z lat dziecinnych skłoniły nas do refleksji nad naszym, własnym dzieciństwa i nad tym jaki miało wpływ na nasze dalsze życie. Nasze klubowiczki wyłuskały też kilka cytatów jakże prawdziwych w stosunku do rzeczywistości np. "Miłość ma nieprzewidywalną tendencję do przenoszenia się z jednego jasnego obiektu na drugi, jaśniejszy" albo: "Czym jest pieniądz? Prawie niczym, kiedy go człowiekowi nie brakuje".

Ustaliśmy też termin następnego spotkania na 20 listopada, godz. 16.30, a dyskutować będziemy o książce Glorii Goldreich "Kolacja z Anną Kareniną".


* * *


2008-10-16 | Dyskusyjny Klub Książki także w Jarocinie

Dnia 25 września 2008r. zainicjował swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin - Filii Nr 1 "Pod Ratuszem". Na inauguracyjnym spotkaniu zaprezentowano sylwetkę i dorobek twórczy Barbary Kosmowskiej w związku ze spotkaniem z autorką, które odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin dnia 9 października. Członkowie otrzymali również książkę John'a Banville "Morze", która będzie omawiana na następnym spotkaniu DKK.

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich. Ideą klubu jest możliwość stworzenia miejsca, gdzie można podyskutować o przeczytanych książkach. Bo przecież każdy z nas ma swoją opinię, i nie trzeba być krytykiem literackim by móc ją wyrazić. Na każdym spotkaniu klubowicze dzielą się swoimi odczuciami, opowiadają i wymieniają poglądy na temat przeczytanej książki - a następnie otrzymują kolejną książkę do przeczytania na następny miesiąc.

Dyskusyjnych Klubów Książki jest w Polsce prawie 400, a samej Wielkopolsce 18. Wszelkich informacji na temat działalności jarocińskiego DKK udzielają panie Agnieszka Borkiewicz i Ewa Misiak z Biblioteki "Pod Ratuszem" (opiekunki Klubu).


* * *


2008-10-15 | Dzień głośnego czytania

29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. W tym roku przypada 100-lecie ukazania się powieści Lucy Moud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza". Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin - Filia nr 1 "Pod Ratuszem" postanowiła połączyć te dwa wydarzenia w jedno i zorganizować Dzień Głośnego Czytania Ani z Zielonego Wzgórza. Do czytania fragmentów książki Biblioteka zaprosiła panią Annę Kopras-Fijołek dziennikarkę "Gazety Jarocińskiej".

Pani Ania wprowadziła nas wszystkich w atmosferę Zielonego Wzgórza przybywając do nas w pięknej stylowej śliwkowej sukni i na każde czytanie (a były trzy tury) miała przygotowany inny kapelusz. Goszczące u nas dzieci - uczniowie piątych klas ze szkół podstawowych nr 2, 4 i 5 w Jarocinie, wysłuchały ciekawych przygód Ani, m.in. z farbowaniem włosów na zielono i piciem soku malinowego. Brały potem udział w zabawach, m.in.: chrupaniu marchewki na czas, przelewaniu soku porzeczkowego, przeciąganiu liny (warkoczyków Ani) czy podbijaniu baloników. Wszyscy świetnie się bawili, było gwarno, wesoło i bajkowo. Wszyscy uczestnicy Dzień Głośnego Czytania Ani z Zielonego Wzgórza otrzymali upominki związane z 100-leciem wydania "Ani z Zielonego Wzgórza" ufundowane przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa, które włączyło się w światowe obchody tej rocznicy.


* * *


2008-10-14 | Jesienne zabawy

Biblioteka w parku zorganizowała dla dzieci jesienne zabawy. Tym razem naszymi gośćmi były przedszkolaki z przedszkola Puchatek w Golinie.


Dzieci 4, 5 i 6-letnie wykorzystując dary jesieni w postaci jarzębiny, liści, kasztanów itp. wykonały urocze jesienne kompozycje. Dla młodszych dzieci przygotowano tematyczne kolorowanki. Nie zabrakło też i zgadywanek. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom Tropiciela Jesieni.


* * *


2008-10-13 | Barbara Kosmowska - spotkanie autorskie

W dniach 9-10 października 2008 roku mieliśmy zaszczyt gościć popularną autorkę wielu książek dla dorosłych i młodszych czytelników - Barbarę Kosmowską. Pisarka jest laureatką I nagrody w konkursie im. Astrid Lindgren w 2007. W 2003 roku za Bubę otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Uwierz w siłę wyobraźni i nominację do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2003. Na co dzień oprócz pisania, pracuje na stanowisku adiunkta zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filozoficzno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku.


Spotkanie z Panią Barbarą przebiegło w niezwykle sympatycznej i przyjaznej atmosferze. Jak sama autorka przyznała przyjazd do Jarocina potraktowała jako podróż sentymentalną. Autorka jest bowiem między innymi absolwentką jarocińskiej szkoły bibliotekarskiej. W pierwszym dniu pisarka spotkała się z młodszym pokoleniem czytelników w Filii dla Dzieci a popołudniem o sobie, swojej twórczości opowiadała dorosłym miłośnikom jej książek w czytelni Biblioteki w parku. W drugim dniu pisarka spotkała się z młodzieżą w Filii w Witaszycach. Na koniec każdego z spotkań ustawiała się długa kolejka po autografy.

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską jest pierwszym zorganizowanym w ramach projektu "Inwestuj w siebie - czytaj" dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na kolejne z Joanną Fabicką i Beatą Ostrowicką zapraszamy w listopadzie i grudniu.


* * *


2008-10-06 | "Lekcja z Panem od poezji"

3 października w czytelni Biblioteki w parku odbyły się warsztaty literackie dla młodzieży pt. "Lekcja z Panem od Poezji". Zajęcia przygotował i poprowadził prof. dr hab. Piotr Śliwiński.

Projekt jest realizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu w ramach projektu "Spotkania z Panem Cogito", dofinansowanego ze środków MKiDN.


* * *


2008-09-12 | Maskotka olimpijska wybrana

Przez całe lato w oknach Biblioteki "Pod Ratuszem" były wystawione wizerunki maskotek olimpijskich od Grenoble po Pekin. Wybory najsympatyczniejszej maskotki olimpijskiej wygrały 4 maskotki z Pekinu: Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying, Nini. Drugie miejsce zajęły maskotki z Turynu Neve i Gliz a trzecie Jamnik - Waldi, który patronował igrzyskom letnim w Monachium w 1972 roku.


Spośród biorących udział w wyborach wylosowano trzy osoby, które otrzymają książki Pawła Andersa - Jarocin, ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin. Są to:
MARIANNA PUDELSKA Z JAROCINA
NATALIA CIESIELSKA Z JAROCINA
KAMILA TOMASZEWSKA Z ANNAPOLA.