biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2008
(styczeń - czerwiec)

2008-06-16 | Tydzień Kultury Regionalnej

W tym roku w ramach cyklicznych spotkań z regionalnymi artystami w czytelni Biblioteki w parku odbyło się spotkanie z Jackiem Kowalskim - współautorem komiksu "Lustro czasu", Bogdanem Osuchem - artystą rzeźbiarzem z Jarocina oraz Barbarą Michalak - jarocińską hafciarką.

O swoich pasjach i twórczości zaproszeni goście opowiadali młodzieży gimnazjalnej. Na żywo można było obejrzeć niezwykłe rzeźby, piękne hafty a także zapoznać się z techniką powstawania komiksu.* * *


2008-06-09 | Biblioteka Dzieciom

Podobnie jak w ubiegłym roku z okazji Dnia Dziecka Biblioteka Publiczna - Filia dla Dzieci przygotowała dla dzieci niespodziankę w postaci teatrzyków. W tym roku dzieci mogły obejrzeć "Czerwonego Kapturka" oraz "Pana Twardowskiego".

Na spektakle zaprosiliśmy dzieci ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Jarocin. Występy aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych z Krakowa na scenie Jarocińskiego Ośrodka Kultury w sumie obejrzało 607 dzieci.* * *


2008-05-30 | "Mój dom - moja ojczyzna" - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Z okazji Tygodnia Bibliotek nasza Filia biblioteczna w Golinie ogłosiła konkurs na wykonanie pracy plastycznej związanej tematycznie z naszym regionem. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-VI. Dnia 26 maja odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ufundowanych przez Bibliotekę.

Obok prezentujemy pracę Bartosza Patoki (przedstawiającą kościół pw. Św. Andrzeja w Golinie), która zdobyła I miejsce.


* * *


2008-05-28 | Dzień bibliotekarza i bibliotek

8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin wzięli udział w spotkaniu okolicznościowym. Była okazja nie tylko do wymiany doświadczeń ale również do spotkania z całym zespołem.


Dzień Bibliotekarza wykorzystany został również w celach szkoleniowych. Wyznając zasadę, że najpierw obowiązki a później przyjemności, bibliotekarze przeszkolili się w zakresie BHP i dopiero później przystąpili do degustacji tortu.

Naszą pracę i wkład w rozwój kultury doceniły władze gminy. Bibliotekarzom życzenia osobiście złożył Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki a następnie każdej z pań wręczył piękną czerwoną różę. Dziękujemy za pamięć i miły gest.


* * *


2008-05-21 | Tydzień bibliotek (5-11.V) pod hasłem "Biblioteka miejscem spotkań"

Marek Rezler w Witaszycach
Obchody Tygodnia Bibliotek z pewnym wyprzedzeniem rozpoczęło spotkanie autorskie z dr Markiem Rezlerem - historykiem, biografem i publicystą, autorem monografii militarnych dziejów wielkopolskiej Wiosny Ludów 1848r. Spotkanie odbyło się w czytelni Filii w Witaszycach. O wielkopolskiej Wiośnie Ludów na ziemi jarocińskiej z perspektywy 160 lat prelegent opowiadał członkom Klubu Dyskusyjnego działającego przy Filii w Witaszycach. Spotkanie odbyło się 18 kwietnia 2008r.


Cała Polska Czyta Dzieciom
Nawiązując do hasła, pod którym obchodzony jest w tym roku Tydzień Bibliotek Biblioteka Publiczna zorganizowała cykl spotkań w ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom". Tym razem dzieciom czytały nie bibliotekarki ale zaproszeni do czytania goście specjalni.


W Bibliotece Głównej w parku (przedszkolaki z "Marcinka")
  • 5 maja bajkę "O Aniołku" czytała dyrektor Poradni Wychowawczo - Zawodowej Pani Lidia Kalinowska , przedszkolaki zapoznały się również z zasadami kulturalnego zachowania;
  • 6 maja "Opowieści dla przedszkolaków" snuła Dyrektor Szkoły Muzycznej - Pani Izabela Skrzypek. Podczas czytania swoje talenty muzyczne zaprezentowali uczniowie szkoły muzycznej;
  • 7 maja Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie - Pan Sebastian Pluta czytał o przygodach Kuby i Buby a następnie na życzenie dzieci pomagał rysować dinozaury;
  • 8 maja bajeczki o Franklinie czytał przewodniczący Rady Miejskiej Pan Jarosław Łukasiewicz;
  • 9 maja dzieci spotkały się z katechetą z Panem Jarkiem Bednarkiem, spotkanie odbyło się przy dźwiękach gitary.

W Filii nr 1 "Pod Ratuszem"
  • 5 maja komendant straży Pożarnej w Jarocinie pan Kazimierz Cieślak czytał przedszkolakom z Przedszkola nr 5 o tym Jak Wojtek został strażakiem;
  • 6 maja był dzień policyjny, w którym przedstawiciel jarocińskiej policji pan Maciej Bierła przeczytał dzieciom z klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie książkę "Nie rozmawiaj z nieznajomym, Puchatku";
  • 7 maja - był dniem lekarskim - klasie trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jarocinie "Przygody Misia Remisia" oraz wierszyk "Jak pan Kotek był chory" czytała pani doktor Alicja Obiegła z jarocińskiego szpitala;
  • 8 maja - O dzielnym rycerzu Zawiszy Czarnym dzieciom z klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie czytał chorąży Maciej Zborowski z jednostki wojskowej w Jarocinie;
  • 9 maja - na zakończenie obchodów tygodnia bibliotek Biblioteka "Pod Ratuszem "gościła księdza Grzegorza z parafii św. Marcina, który klasie II a ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie tłumaczył "Dlaczego Anioły nie chodzą do szkoły".

Po każdym czytani zaproszeni goście opowiadali dzieciom o swojej pracy. Następnie dzieci brały udział w zabawach z książką również na świeżym powietrzu. Na zakończenie mali goście otrzymali słodką niespodziankę.

Naszym gościom specjalnym serdecznie dziękujemy za poświęcenie swojego czasu i zaangażowanie w akcję czytania dzieciom.

Oprócz zaproszonych do czytania gości dzieciom czytały bibliotekarki np. w Filii nr 3 bajeczek wysłuchały przedszkolaki z Przedszkola nr 2. Korzystając z okazji zapoznały się biblioteką i z niezwykłym zapałem zapoznawały się z ofertą książkową biblioteki.Kaczka Dziwaczka" kontra "Samochwała" w filii dla dzieci
Spotkania w bibliotece odbywały się również w bibliotece dziecięcej. Filia dla Dzieci w ramach Tygodnia Bibliotek obchodziła 110 rocznicę urodzin Jana Brzechwy. Z tej okazji przygotowano szereg pogadanek dotyczących twórczości autora. Bibliotekarki czytały najzabawniejsze wiersze Brzechwy. Dla dzieci przygotowano szereg zabaw, krzyżówek i rozsypanek literowych. W programie zajęć przewidziano również wspólne śpiewanie piosenek z filmu "Akademia Pana Kleksa".


"Spacer wśród gwiazd" w Parku
13 maja biblioteka w parku gościła pisarza książek popularno-naukowych o tematyce fizyczno - astronomicznej Tadeusza Bogackiego. Na "Spacer wśród gwiazd" zaprosiliśmy gimnazjalistów. Tematem spotkania był m.in. wielki wybuch, teoria względności Einsteina czy pozaziemskie cywilizacje. Nie zabrakło prywatnych historii z życia autora oraz dowcipów pochodzących z autorskiej kolekcji.

Korzystając z okazji dziękujemy Panu Rafałowi Gołąbkowi za użyczenie zamkowej aulii i Dyrektor Szkoły Muzycznej - Pani Izabeli Skrzypek za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego.


* * *


2008-05-19 | Wyróżnienia dla bibliotek

Miło nam poinformować, że w konkursie dla bibliotek zorganizowanym przez wydawnictwo Media Rodzina na promocję tomu "Harry Potter i Insygnia Śmierci" Filia nr 1 "Pod Ratuszem" otrzymała wyróżnienie. Biblioteka znalazła się w gronie 10 wyróżnionych bibliotek. Zespół bibliotekarzy w składzie: Agnieszka Borkiewicz, Justyna Daniel, Danuta Leśniewska i Ewa Misiak został doceniany za organizację magicznego nocnego Duofiksu a biblioteka nagrodzona zestawami książek o przygodach Harrego Pottera. Koleżankom serdecznie gratulujemy!

Filia w Witaszycach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin została zgłoszona do konkursu "Filia skupia mieszkańców" na najlepszą bibliotekę wiejską w Wielkopolsce ogłoszonego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Do konkursu ogłoszonego w październiku 2007 roku przystąpiło 27 bibliotek. Komisja konkursowa odwiedziła każdą z nich. Kryteria oceny sformułowane w regulaminie zawierały m.in. wyniki czytelnicze, stan komputeryzacji przyjazną obsługę, estetykę pomieszczeń, sposoby pozyskiwania czytelników. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problemy małych środowisk wiejskich, w których filia biblioteki publicznej jest często jedynym miejscem dostępu do dóbr kultury.

12 maja na uroczystości Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w Teatrze Polskim w Poznaniu zostały ogłoszone wyniki ósmej edycji konkursu. Filia w Witaszycach znalazła się w gronie sześciu wyróżnionych bibliotek. Wyróżnienie przyznano za działania integrujące mieszkańców a zwłaszcza za działalność Klubu Dyskusyjnego. Cały zespół bibliotekarzy BPMiG Jarocin składa serdeczne gratulacje koleżance - Pani Marii Baranowskiej. Konkurs odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


* * *


2008-04-28 | "Stop foliówkom" - rozstrzygnięcie konkursu

Filia nr 1 "Pod Ratuszem" Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin na początku kwietnia ogłosiła konkurs ekologiczny na prezentację multimedialną promującą hasło STOP FOLIÓWKOM! Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjum z terenu powiatu jarocińskiego. Prezentacja miała zawierać 5 do 10 slajdów oraz dane bibliograficzne. Powinna stanowić całość tematyczną, w taki sposób, by poszczególny slajd mógł być wykorzystany jako pojedynczy plakat na rzecz kampanii informacyjnej STOP FOLIÓWKOM!

Jury brało pod uwagę poprawność merytoryczną i językową, przejrzystość i uporządkowany układ prezentacji, estetykę wykonania, wykorzystane technologie, narzędzia, efekty, interaktywność oraz załączoną do pracy bibliografię.

Na konkurs zgłoszono 5 prac, z trzech szkół (każda szkoła mogła zgłosić 2 projekty, które mogły być wykonane indywidualnie lub zespołowo do 3 uczniów). Wszystkie prace, które do nas dotarły spełniały warunki regulaminu. Okazały się bardzo interesujące i zwracały uwagę na najważniejsze cele kampanii STOP FOLIÓWKOM! Młodzież stanęła na wysokości zadania: prace były estetyczne, przejrzyste, hasła wyraźne i rzucające się w oczy. Do tego należy dodać, że wykorzystano w pracach własnoręcznie wykonane zdjęcia miejsc zaśmieconych torbami foliowymi, a autorki jednej pracy przeprowadziły wywiad ze sprzedawcami sklepów. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz ekologiczne torby od Urzędu Miejskiego w Jarocinie.


Lista laureatów konkursu:

JOANNA POLEROWICZ I MAGDALENA JANKOWSKA
z Zespołu Szkół nr 3 im. 750-lecia Jarocina w Jarocinie

ALEKSANDRA GRYGIEL I PAULINA MUSIELA
z Zespołu Szkół nr 3 im. 750-lecia Jarocina w Jarocinie

JĘDRZEJ GÓRNAŚ
z Zespołu Szkół w Rusku

NATALIA NOWAK, JOANNA RADŁOWSKA
I KORNELIA STEFANIAK
z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Witaszycach

KATARZYNA JÓZEFIAK I KINGA MIKOŁAJCZAK
z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Witaszycach

Uczestnikom konkursu gratulujemy kreatywności!* * *


2008-04-22 | Święto Książki

23 kwietnia na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Doroczne święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Biblioteka postanowiła przyłączyć się do obchodów. Wszyscy czytelnicy, którzy w tym dniu odwiedzą Bibliotekę w parku oraz Filię nr 1 "Pod Ratuszem" otrzymają kolorowe zakładki do książki. Serdecznie zapraszamy!


* * *


2008-04-16 | Spotkanie autorskie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jarocinie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z dr Markiem Rezlerem pt. "Wielkopolska Wiosna Ludów w 1848 roku - spojrzenie z perspektywy 160 lat".

Spotkanie odbędzie się w piątek 18 kwietnia 2008r. w Filii w Witaszycach (Al.Niepodległości 29 - pawilon handlowy) o godz. 17.00.


* * *


2008-04-01 | Zmiana godzin udostępniania

Informujemy, że od 1 kwietnia 2008 roku Biblioteka Główna w parku zmieniła godziny udostępniania. Wypożczalnia i czytelnia czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty od 8.00 do 14.00.


* * *


2008-02-19 | "Jarocin w moich oczach" - konkurs rozstrzygnięty

Biblioteka Publiczna w parku zaprosiła uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu miasta i gminy Jarocin do udziału w konkursie plastycznym "Jarocin w moich oczach." Zainteresowanie konkursem okazało się duże. W sumie wpłynęło 74 przepięknych prac, wykonanych różnorodną techniką. Autorzy prac wykazali się dużą pomysłowością i nieprzeciętnymi umiejętnościami plastycznymi. Komisja stanęła przed trudnym wyborem.W kategorii szkoły podstawowej nagrodzono:
I m-ce: SZYMON OSIEŁKOWSKI
II m-ce: MARTYNA KORDASIEWICZ
III m-ce: MARTYNA MĄDRAKIEWICZ

W kategorii gimnazjum nagrodzono:
I m-ce: TOBIASZ PALICKI
II m-ce: MILENA WIECHA
III m-ce: KAROL WĘCEK

Nagrody książkowe ufundowała Biblioteka. Wszystkim młodym artystom a zwłaszcza zwycięzcom serdecznie gratulujemy.


* * *


2008-02-18 | Duofix

"Harry Potter i Insygnia Śmierci" - ostatni tom sagi o czarodzieju, witaliśmy filmowo-książkowo. W dzień premiery 25/26 stycznia 2008 najpierw uczestnicy naszego DUOFIKSA obejrzeli dwa filmy "Harry Potter i Więzień Azkabanu" oraz "Harry Potter i Czara Ognia". W przerwach między filmami rozwiązywaliśmy RÓFIKSY, czyli mały test różnic między książką a jej filmową adaptacją. O godzinie 22.30 tłum w holu kina "Echo" wypełnił się maksymalnie - trzeba było użyć zaklęcia poszerzającego. Gdy głośnym chórem wszyscy zgromadzeni powiedzieli ALOHOMORA drzwi otworzyły się i rozpoczęła się SEPTEMLIBRIA - czyli podwójne oczekiwanie na siódme czytanie.

Fani Harry'ego, którzy zjawili się w tę ostatnią magiczną noc zostali podzieleni na 4 domy i wzięli udział w 3 magicznych konkurencjach: WARZENIE ELIKSIRU NA CZAS, QUIDDITCHU STAROŻYTNYM I SMAWIWKACH. W SMAWIWKACH należało wykazać się wiedzą z 6 dotychczasowych książek o Harry'm. Za odpowiedzi dostawało się ocenę, z którą wędrowało się do STOLIKÓW WYMIANY, gdzie czarownice - gobliny z Banku Gringotta wymieniały je na monety. Z monetami należało udać się do DUO BARU DUOCZAROWNIC "Pod słodkim kociołkiem", gdzie serwowano smakowitości z Miodowego Królestwa od pani Anny Maluchy i pani Marii Radomskiej, oraz słodycze zakupione u Madame Rosmerty na ulicy Pokątnej przez Bibliotekę.

O północy doczekaliśmy się upragnionej książki, która sowią pocztą dotarła do nas z Księgarni "Na Rogu" w Jarocinie. Potem odbyło się losowanie 30 książek wśród zgromadzonego tłumu, z którego co chwila ktoś krzyczał swój numer wejściówki. Książki ufundowali: Starostwo powiatowe w Jarocinie, Urząd Miejski w Jarocinie, Bank Spółdzielczy w Jarocinie oraz "Gazeta Jarocińska". Potem losowaliśmy desery i diablikowi zestawy - ufundowane przez Cafe Kadr, Cafe City, Kawiarnię Arkada oraz Bar DIABLIK.

Nagrodzono również zwycięskie domy w poszczególnych konkurencjach. Na koniec każdy uczestnik otrzymał magiczny zestaw niezapominajkowy: magicukiergi z Wydawnictwa MEDIA RODZINA oraz Amulety-Miotełki, zrobione przez domowe skrzaty z Biblioteki "Pod Ratuszem" w Jarocinie. Po zakończeniu losowania wszyscy udaliśmy się do okienkowych księgarni w czytelni Biblioteki "Pod Ratuszem", gdzie chętni mogli kupić sobie najnowszy 7 tom za mugolskie pieniądze. Było fajnie, magicznie i czarodziejsko! Szkoda, że to ostatnia taka magiczna noc i ostatnia książka, ale obiecujemy, że zabaw z Harry'm Potterem w Bibliotece "Pod Ratuszem" nie zabraknie! Wszystkiego harrowego, jak mawia Zgredek!


* * *


2008-02-15 | Zawód - redaktor

W ramach cyklu "Wybieramy zawód" w Bibliotece Publicznej w parku odbyło się spotkanie z Marią Bosacką - redaktorem z wydawnictwa Media Rodzina.

Zaproszeni gimnazjaliści mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca redaktora książek oraz jakie trzeba mieć predyspozycje do tego zawodu. Dowiedzieli się również ile jest czytań książki, jakich dokonuje się korekt oraz jaką drogę pokonuje materiał na książkę od momentu złożenia go w wydawnictwie do momentu publikacji książkowej.

Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Pani Marii Bosackiej.


* * *


2008-02-14 | Ferie w Bibliotece

Jak co roku w okresie ferii zimowych Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin przygotowała dla dzieci zajęcia różnego typu. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach wiedzowych, literackich i plastycznych.

Dla uczestników zajęć przygotowano rozrywkę umysłową w postaci krzyżówek, rebusów, kalamburów oraz zajęcia manualne. W repertuarze zajęć manualnych znalazły się kolorowanki, wycinanki, projektowanie kreacji z papieru i materiału, wykonanie girland, zwierząt a także nauka robienia na drutach. Były również gry stolikowe, zajęcia w kącikach komputerowych, projekcje bajek i filmów, gry i zabawy ruchowe. W ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom" czytano bajki oraz wybrane fragmenty z literatury dziecięcej i młodzieżowej.

W sumie w zajęciach uczestniczyło 355 dzieci. Ferie zorganizowano w Bibliotece Głównej w parku, Filii dla Dzieci, Filii w Cielczy, Filii w Mieszkowie, Filii w Wilkowyi i Filii w Witaszycach oraz w Filii nr 3 (zajęcia w czytelni internetowej).

Na rozpoczęcie ferii Filia nr 1 "Pod Ratuszem" przygotowała dla fanów Harrego Pottera DUOFIKS czyli jarocińską premierę ostatniego już tomu sagi o czarodzieju "Harry Potter i insygnia śmierci". W magiczną noc z 25 na 26 stycznia w kinie "Echo" po emisji dwóch części filmów rozpoczęły się magiczne konkursy. Uczestnicy zabawy losowali diabelskie zestawy oraz nagrody książkowe. Na koniec każdy otrzymał magiczny zestaw niezapominajkowy.