biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2007
(lipiec - grudzień)

2007-12-20 | Niezwykła choinka

W przedświątecznym tygodniu biblioteka w parku gościła kolejną grupę przedszkolaków z "Marcinka". Spotkanie było niecodzienne, bo dzieci miały za zadanie wykonać ozdoby na biblioteczną choinkę. Śmiało możemy powiedzieć, że dzięki przedszkolakom mamy w tym roku najładniejszą choinkę w całym Jarocinie! Kto nie wierzy, niech przyjdzie sam zobaczyć.

W podziękowaniu za wykonanie przepięknych ozdób choinkowych mali artyści otrzymali płyty z piosenkami dla dzieci, które ufundował urząd miejski.


* * *


2007-12-19 | Duomaraton i Duofix

Biblioteka Publiczna - filia nr 1 "Pod ratuszem" oraz kino "Echo" zapraszają fanów Harrego Pottera 25/26 stycznia 2008 do kina "Echo" na Duomaraton Filmowy:
o godz. 17.00 - Harry Potter i więzień Azkabanu
o godz. 20.00 - Harry Potter i czara ognia

oraz na Duofiks:
Septemlibrię - o godz. 22.30
promocję książki J.K. Rowling "Harry Potter i insygnia śmierci" - o godz. 24.00

Wejściówki na podwójny seans - 10 zł
Pojedynczy seans - 7 zł
Wejście na Septemlibrię - bezpłatne
Bilety do nabycia w kasie kina "Echo" i czytelni "Pod ratuszem".


* * *


2007-12-11 | Andrzejkowe wróżby w parku

Uczniowie klasy pierwszej ze szkoły podstawowej nr 5 zostali zaproszeni na zabawę andrzejkową do biblioteki w parku. Bibliotekarki Lidia Leśna i Renata Wyremblewska przygotowały dla dzieci szereg atrakcji. Był: "magiczny wosk, "magiczne księgi", "kubki przyszłości", "drzewko szczęścia", "pływające łódki", "mowa kwiatów", "koło podróży".


Wróżby andrzejkowe przeplatały się na przemian z radosnymi pląsami i konkursami. Zmęczone zabawą dzieci mogły odpocząć przy kawałku pysznego ciasta, które specjalnie na tę okazję upiekły mamy naszych gości.


* * *


2007-12-10 | Andrzejki w filii dla dzieci

Bibliotekarki z Filii dla Dzieci - Anna Żebrowska i Wiesława Kowalska zorganizowały w bibliotece dyskotekę przeplataną wróżbami andrzejkowymi.


Było wróżenie z serc, kubeczków. Dzieci mogły poznać imiona swoich sympatii. W zabawie uczestniczyło 62 uczniów z klasy II i III szkoły podstawowej. Dla dzieci ufundowano słodki poczęstunek.


Zabawa andrzejkowa upłynęła, jak się okazało zbyt szybko. Roztańczone i rozbawione dzieci nie chciały wracać do domu... Andrzejki odbyły się w dniach 27 i 30 listopada.


* * *


2007-12-07 | Spotkanie autorskie z Eugeniuszem Czarnym

W ramach obchodów 750-lecia miasta Jarocina 22 listopada w Filii dla Dzieci odbyło się spotkanie autorskie z wieloletnim kustoszem Muzeum Regionalnego - Eugeniuszem Czarnym.


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów 750-lecia miasta Jarocina. O swoich pasjach oraz najnowszej książce "Okruchy z przeszłości" autor opowiadał młodzieży z Gimnazjum nr 1.

W spotkaniu uczestniczyło 80 uczniów.


* * *


2007-12-05 | Prelekcja w Mieszkowie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin FILIA W MIESZKOWIE (szkoła podstawowa w Mieszkowie) zaprasza na spotkanie z jarocińskim regionalistą JANEM JAJOREM pt.: "Powstanie wielkopolskie". Prelekcja odbędzie się 11 grudnia 2007 roku o godz. 12.00 Serdecznie zapraszamy!


* * *


2007-12-04 | Laureaci konkursu wiedzowego

22 listopada 2007 roku młodzież gimnazjalna wzięła udział w II edycji konkursu wiedzowego "U źródeł kultury europejskiej". Jury zostało zaskoczone wyrównanym poziomem a przede wszystkim doskonałym przygotowaniem zawodników.

Po niezwykle zaciętym boju palmę pierwszeństwa zdobyła drużyna z Gimnazjum nr 3 w składzie SYLWIA ANTKOWIAK i NATALIA SZULC. Serdecznie gratulujemy. Szczery podziw i wyrazy uznania za olbrzymią wiedzę należą się również pozostałym uczestnikom konkursu.Lista laureatów tegorocznego konkursu przedstawia się następująco:

I MIEJSCE - Natalia Szulc, Sylwia Antkowiak - Gimnazjum Nr 3,

II MIEJSCE - Tomek Wosik, Mateusz Kalecki - Gimnazjum Witaszyce,

III MIEJSCE - Filip Andrzejczak, Jakub Mikołajczak - Gimnazjum Potarzyca.* * *


2007-11-15 | Konkurs plastyczny "Jarocin w moich oczach"

Biblioteka Publicznie Miasta i Gminy w Jarocinie zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w konkursie plastycznym JAROCIN W MOICH OCZACH. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie lub nadesłanie pracy plastycznej autorstwa własnego (format A4) wykonanego techniką dowolną w terminie do 15 stycznia 2008r.

Do prac konkursowych należy dołączyć następujące informacje: imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, numer telefonu, klasa, szkoła. Jury dokona wyboru najciekawszych prac i wyłoni zwycięzców. Lista laureatów będzie dostępna na stronach.

Wręczenie nagród nastąpi 25 stycznia 2008r.


* * *


2007-11-15 | Konkurs "U źródeł kultury europejskiej"

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Gimnazjum w Cielczy zapraszają na II edycję konkursu gminnego U ŹRÓDEŁ KULTURY EUROPEJSKIEJ.

Konkurs adresowany jest dla uczniów III klas szkół gimnazjalnych gminy Jarocin. mUczestników obowiązuje znajomość podstawowych wiadomości z zakresu Biblii i Mitologii.

Przedstawiciele poszczególnych szkół tworzą drużyny, które będą odpowiadać ustnie na pytania przygotowane przez organizatorów. Jury nagrodzi trzy zwycięskie zespoły.

Termin imiennego zgłaszania drużyn wraz z nazwiskami opiekunów upływa 10 listopada 2007r. (zgłoszenia prosimy kierować na adres: Gimnazjum w Cielczy ul. Szkolna 16 63-200 Jarocin). Konkurs odbędzie się 22 listopada 2007r. w czytelni Biblioteki Publicznej w Jarocinie o godzinie 10.00.


* * *


2007-10-18 | Jarocin w miniaturze

JAROCIN W MINIATURZE - taki tytuł nosił konkurs plastyczny ogłoszony przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, Filia nr 1 "Pod Ratuszem" z okazji 750-lecia miasta. Przedmiotem konkursu było wykonanie przestrzennej bryły przedstawiającej dowolny zabytek Jarocina. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazjalne z terenu miasta i gminy Jarocin.Jury konkursu postanowiło przyznać wyróżnienia następującym osobom:
- Filipiak Zuzanna
- Gimnazjum nr 1 w Jarocinie,
- Walczak Sylwia - Gimnazjum nr 1 w Jarocinie,
- Minta Sonia - SP nr 2 w Jarocinie,
- Polerowacz Arkadiusz i Marek Wiła - Zespół Szkół nr 3 - SP,
- Grzegorek Weronika, Walczak Dominika, Styczyńska Patrycja - SP nr 4 w Jarocinie
- Grzegorek Monika - SP w Łuszczanowie.Wystawę wszystkich prac można oglądać w oknach czytelni biblioteki "Pod Ratuszem" w Jarocinie od 10 października do 30 listopada 2008.


* * *


2007-10-16 | Warsztaty literackie

Biblioteka zaprasza miłośników poezji i dramatu na warsztaty literackie "SZTUKA PISANIA". Osoby próbujące swoich sił w piórze lub przymierzające się do twórczości literackiej zapraszamy do czytelni biblioteki w parku 17 października 2007r. o godz. 10.00. Warsztaty poprowadzi poetka, eseistka - Teresa Tomcia.

Warsztaty są przygotowaniem do II edycji konkursu literackiego SPOJRZENIA 2007 organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Adresatami konkursu są licealiści i studenci.

Zdjęcia z odbytych warsztatów:
* * *


2007-09-26 | Konkurs gwarowy rozstrzygnięty!

Przez całe lato mieszkańcy miasta i gminy Jarocin mogli bawić się w konkursie "Lato z gwarą". Wystarczyło zakupić "Gazetę Jarocińską", wypełnić i wyciąć kupon konkursowy. Mamy zaszczyt ogłosić nazwiska zwycięzców poszczególnych odcinków, wylosowanych spośród osób, którzy wykazali się bezbłędną znajomością gwary jarocińskiej. Są to:

SKOWRON IRENA
PERA MARCIN
ZDUNEK ALEKSANDRA
PÓŁROLNICZAK MARTA
DOLATA KAMIL
WELKA WANDA
ŻAKOWSKA PAULINA
WERNER SABINA
ROGUSZCZAK ANDRZEJ

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną i redakcję "Gazety Jarocińskiej". Serdecznie gratulujemy!


* * *


2007-08-29 | Sprawdzanie konta bibliotecznego przez Internet

Osoby posiadające dostęp do Internetu, będące Czytelnikami biblioteki głównej w parku, mogą osobiście sprawdzić stan swojego konta bibliotecznego oraz terminy zwrotu książek. Mogą również zamówić poszczególne egzemplarze książek. Usługa dostępna jest na podstronie Katalog.

Uwaga! Przed pierwszym zalogowaniem do swojego konta należy skontaktować się z pracownikiem wypożyczalni w celu ustalenia unikalnego hasła. Usługa dotyczy na razie tylko czytelników biblioteki w parku, którzy posiadają magnetyczną kartę biblioteczną. Karty biblioteczne wydawane są bezpłatnie. Osoby zapisujące się do biblioteki muszą okazać się jedynie dowodem osobistym, w celu zarejestrowania w elektronicznej bazie czytelników.


* * *


2007-08-27 | Giełda podręczników

Tradycyjnie już Filia nr 1 "Pod Ratuszem" organizuje giełdę używanych podręczników. Jak co roku giełda cieszy się dużą popularnością. Przypominamy, że giełda odbywa się w każdy piątek wakacji w godz. 8.00 - 12.00 w podcieniach jarocińskiego ratusza.


Po raz ostatni w tym roku zapraszamy na giełdę w piątek 31 sierpnia.


* * *


2007-08-24 | Wystawa zegarków w bibliotece

27 czerwca w Filii w Witaszycach odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego. Na spotkaniu otwarto wystawę pt. "Najpiękniejsze zegarki kieszonkowe z wszystkich epok". Prelegent i właściciel tej pięknej kolekcji Teresa Molus przedstawiła historię każdego zegarka. Pani Teresa zaczęła zbierać zegarki od 1998 roku będąc jeszcze pracownikiem "Ruchu".


Kolekcje po ukazaniu się 5 zegarków zaprzestano wydawać. Trzy lata temu wydawca "Hachette Livre Polska" wznowił wydawanie kolekcji "Zegarki z dawnych epok". Do dnia dzisiejszego udało się zebrać 40 zegarków. W 2007 roku inny wydawca "De Agostini Polska" rozpoczął wydawanie "Zegary kolekcja miniatur". Z tej kolekcji przybyło kolejne 10 zegarków. "Zegarki z dawnych epok" kolejne zeszyty kolekcji poświęcone są zagadnieniom związanym z zegarmistrzostwem i historią zegarków. Jest to bogate kompendium wiedzy o czasomierzach i technikach pomiaru czasu. Do każdego numeru dołączony jest model opisywanego zegarka. Z kolei czasopismo hobbystyczne "Zegary kolekcja miniatur" przedstawia największych mistrzów rzemiosła i ich niezwykłe dzieła. Dzięki tej kolekcji można poznać precyzyjny mechanizm zegarów i najwspanialsze dzieła zegarmistrzostwa kolekcji światowych muzeów.Wystawę można było podziwiać w lipcu w czytelni witaszyckiej biblioteki w godzinach otwarcia biblioteki. Filia w Witaszycach zaprasza wszystkich hobbystów do zaprezentowania swoich zbiorów. Biblioteka posiada zamykane gabloty do ekspozycji.


* * *


2007-08-01 | Filia w Mieszkowie - zmiana lokalizacji

Informujemy Czytelników o zmianie lokalizacji filii bibliotecznej w Mieszkowie. Biblioteka została przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej w Mieszkowie przy ul Radlinieckiej 11. W nowych pomieszczeniach biblioteka działa od 1 sierpnia 2007 roku. W okresie wakacyjnym (do 31 sierpnia) jest czynna w godzinach od 8.00 - 16.00. Serdecznie zapraszamy!


* * *


2007-07-02 | "Sięgnij po książkę" w Filii w Witaszycach

W przeddzień zakończenia roku szkolnego w czytelni naszej filii bibliotecznej w Witaszycach można było obejrzeć inscenizację pod tytułem "Sięgnij po książkę" w wykonaniu miejscowej młodzieży Sandry Chmielewskiej, Weroniki Chmielewskiej, Izabelli Matuszewskiej, Katarzyny Matuszewskiej, Anny Moczyńskiej, Sary Wojtysiak oraz Patryka Locha i Dominika Wróblewskiego. Inscenizacja adresowana była dla uczniów klas I i II oraz zerówkowiczów. Młodzi aktorzy do występu przygotowywali się pod kierunkiem bibliotekarki Pani Marii Baranowskiej i nauczycielki Pani Beaty Spery.


Po obejrzeniu przygód znudzonej królewny, która pokochała czytanie książek dzieci wysłuchały krótkiej informacji o bibliotece i zasadach korzystania z księgozbioru. Uczniów klas drugich zapoznano dodatkowo z budową książki. Później wszystkie zaproszone dzieci i te młodsze i te starsze obejrzały specjalnie dla nich przygotowaną wystawę najpiękniejszych książek dziecięcych. Po występach aktorzy otrzymali lody, napoje i słodycze ufundowane przez Stowarzyszenie na rzecz Witaszyc, któremu serdecznie za ten miły gest dziękujemy.