biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2007
(styczeń - czerwiec)

2007-06-29 | Lato z gwarą

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin Filia nr 1 "Pod Ratuszem" wspólnie z redakcją "Gazety Jarocińskiej" zaprasza na LATO Z GWARĄ, czyli wakacyjny konkurs pt.: W JAROCINIE, NA STRAGANIE TAKIE SŁYSZY SIĘ BLUBRANIE.

Co tydzień, przez całe wakacje w "Gazecie Jarocińskiej" będą ukazywały się kupony, które należy uzupełnić, wpisując obecne znaczenie wyrazu lub odwrotnie, tłumacząc go na język gwarowy. Okazuje się bowiem, że posługujemy się gwarą na co dzień, nie mając nawet o tym pojęcia - tak bardzo język gwarowy wrósł w nas mieszkańców.

Do zabawy zapraszamy i starszych i młodszych - dla wszystkich niech będzie to wspaniała okazja do sprawdzenia siebie i jednocześnie podtrzymywania kultury i tradycji regionalnej.

Wycięte kupony należy przynosić do czytelni Biblioteki "Pod Ratuszem" (poniedziałek - piątek 8.00 - 16.00, soboty nieczynne) lub wrzucać do skrzynki na drewnianych drzwiach, która znajduje się w podcieniach Ratusza od strony ulicy Św. Ducha. Nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz "Gazetę Jarocińską" czekać będą co tydzień na zwycięzców.


* * *


2007-06-26 | Jarocińskie legendy bez tajemnic

Konkurs wiedzowy JAROCIŃSKIE LEGENDY BEZ TAJEMNIC jest jak co roku organizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, Filia nr 1 "Pod Ratuszem" z okazji obchodów Dni Jarocina. W tym roku miasto nasze obchodzi swój jubileusz 750-lecia - dlatego tegoroczny konkurs wiedzowy został poświęcony jarocińskim legendom.

Uczestnicy konkursu, dzieci z klas 4, 5 i 6 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Jarocin, wspierani przez dorosłych - radnych miejskich, powiatowych Jarocina, odpowiadały na pytania z Legend Ziemi Jarocińskiej - książeczki wydanej z okazji 750-lecia Jarocina. Były również gry i zabawy - szukanie ważnych miejsc, o których mówią legendy na mapie Ziemi Jarocińskiej, test ze znajomości miasta Jarocina - jego zabytków, placów, pomników itp. Odbył się też wyścig i układanie puzzli.Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody: książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Fundację 750-lecia Jarocina, upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Jarocinie, desery CAFE CITY w Jarocin, Kawiarnia ARKADA w Jarocinie oraz Bar DIABLIK w Jarocinie.

Wyniki konkursu:
I miejsce Zespół Szkół w Cielczy,
II miejsce Szkoła Podstawowa w Golinie,
III miejsce Szkoła Podstawowa w Witaszycach.


* * *


2007-06-21 | Podsumowanie imprez

Gość z Rudy Śląskiej
26 kwietnia Filia w Wilkowyi, a następnie Filia dla Dzieci w Jarocinie gościła KAZIMIERZA SZYMECZKO - pisarza, bibliotekarza i polonistę z Rudy źląskiej. Autor opowiadał młodzieży o swojej pracy twórczej a także o życiu prywatnym i zainteresowaniach oraz czytał fragmenty swoich książek. Jak sam powiedział, do pisania zmusiły go własne dzieci na użytek, których musiał zacząć wymyślać coraz to nowe historie. Dzięki dużemu poczuciu humoru Pan Kazimierz bardzo łatwo nawiązał kontakt z publicznością. Pisarz ubarwił spotkania śpiewem przy dźwiękach gitary. Spotkanie autorskie zakończyło się w tradycyjny sposób - rozdawaniem autografów.


Wanda Chotomska w bibliotekach
Tym razem zaprosiliśmy do nas znaną i powszechnie lubianą autorkę wierszy dla najmłodszych - WANDĘ CHOTOMSKĄ. Pani Wanda opowiadała dzieciom o swojej twórczości, recytowała, czytała a nawet... rapowała! swoje utwory. Czym oczywiście zachwyciła zgromadzoną publiczność. Autorska popularnego w swoim czasie cyklu programów telewizyjnych dla dzieci "Jacek i Agatka" spotkała się z dziećmi w Filii w Golinie oraz w Filii w Witaszycach 9 maja 2007 r. Po spotkaniu można było nabyć książki pisarki, do których Pani Wanda wpisywała specjalną wierszowaną dedykację.

Tydzień bibliotek
Od 7 do 11 maja trwały w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" zabawy związane z TYGODNIEM BIBLIOTEK. Zaproszone dzieci ze szkół podstawowych z Jarocina i przedszkola "Marcinek" robiły różne rzeczy, aby znaleźć ukryte książki, ułożyć z puzzli portrety bajkowych bohaterów, odszukać tytuły odpowiednich baśni, wykazać się szybkością działań matematycznych, które dobrze wykonane wskażą tytuł wierszyka-łamijęzyka, który potem musiał być przeczytany w odpowiednich okularach. Całość książkowych zmagań wieńczył wielki wyścig książek na głowie wokół jarocińskiego ratusza.


Tydzień Bibliotek jest organizowany z okazji źwięta Bibliotekarza, który wypada 8 maja. Dzięki tym zabawom chcemy pokazać dzieciom, że biblioteka to oprócz półek, książek i komputerów, to także miejsce dla dobrej zabawy... choć stali bywalcy naszych placówek wiedzą o tym doskonale, zwłaszcza fani Harry'ego Potter'a!


Bibliotekę w parku odwiedzili uczniowie 3 klasy szkoły podstawowej z Bachorzewa. Nasi niezwykle sympatyczni goście po zapoznaniu się z biblioteką, zasadami korzystania ze zbiorów wysłuchali kilku opowieści terapeutycznych ze zbiorku "Ania się nudzi". Na koniec zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie.


* * *


2007-06-20 | Tydzień Kultury Regionalnej

W ramach Tygodnia Kultury Regionalnej Biblioteka Publiczna organizuje cykliczne spotkania z lokalnymi twórcami. W tym roku w bibliotece w parku odbyły się dwa spotkania.
5 czerwca gościem biblioteki była poetka z Poznania, była Jarocinianka - Krystyna Henczel. Pani Krystyna jak sama mówi, czuje olbrzymi sentyment do naszego miasta i tutaj w Jarocinie zostawiła swoje serce. Na spotkaniu autorskim przy dźwiękach muzyki, zaprezentowała swój najnowszy tomik pt. "Barwy trwania". Występ uświetniła wnuczka poetki przepięknym tańcem baletowym. Ciepło i serdeczność, która emanowała z Pani Krystyny udzieliło się wszystkim zebranym.


6 czerwca Biblioteka Publiczna w parku gościła pana Tomasza Klauzę - modelarza, kolekcjonera i pasjonata epoki napolońskiej a także twórcę jedynego w Polsce Muzeum Wojen Napoleońskich w Miniaturze otwartego w 2006r. w Witaszycach. Podczas spotkania gość opowiadał o swojej pasji, jaką jest modelarstwo - o procesie powstawania wielu eksponatów, które wykonuje samodzielnie. Podzielił się także ze słuchaczami rozległą wiedzą z okresu napoleońskiego. Na koniec zaprosił do zwiedzania Muzeum w Witaszycach. W niecodziennym spotkaniu z historią uczestniczyli uczniowie z gimnazjum nr 5.


* * *


2007-06-20 | Biblioteka Dzieciom

Z okazji Dnia Dziecka Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin - Filia dla Dzieci przygotowała dla dzieci niespodziankę. Dzieci z oddziałów zerowych oraz uczniowie klas I i II szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Jarocin 4 czerwca mogły obejrzeć dwa przedstawienia.Na zaproszenie biblioteki aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii z Krakowa zaprezentowali małym widzom dwa spektakle "Kopciuszka" oraz "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Dzieci zostały wciągnięte do wspólnej zabawy z aktorami: pomagały przesiewać mak Kopciuszkowi, tańczyły z Jackiem i Plackiem. Żywa reakcja dzieci była dowodem, że teatrzyki przypadły im do gustu i warto było przyjść mimo deszczowej pogody.

Dzięki uprzejmości Jarocińskiego Ośrodka Kultury przedstawienia odbyły się w sali widowiskowej JOK-u, który użyczył na ten dzień salę i nagłośnienie. Spektakle obejrzało 513 dzieci.Czy poznając alfabet można się dobrze bawić? Okazuje się, że tak. Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w parku z okazji Dnia Dziecka zaprosiły przedszkolaki z "Marcinka" i "Jarzębinki" na "Kram z literami" - zabawy literowo-słowne. Na początek przedszkolaki obejrzały mini inscenizację na podstawie książeczki Wandy Chotomskiej, następnie musiały odgadnąć tytuły bajek, oglądając specjalnie w tym celu przygotowane rekwizyty. Wysłuchały również fragmentów "Niesfornego Alfabetu" Grzegorza Kasdepke a potem, żeby trochę wreszcie odpocząć od literek, panie bibliotekarki zabrały dzieci do parku, gdzie przygotowały dla nich gry i konkursy. Były i wyścigi ze skakanką, układanie wieży z książek na czas czy też omijanie przeszkód z zamkniętymi oczami. Dzięki ofiarności sponsorów (marketowi "Piotr i Paweł, Gminnej Spółdzielni GS, Urzędowi Miejskiemu i Starostwu Powiatowemu - którym serdecznie dziękujemy) dzieci otrzymały słodycze i drobne upominki. W sumie w zabawie uczestniczyło 80 przedszkolaków.


* * *


2007-06-13 | Akcja Bookcrossing

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz jej Filia nr 1 "Pod Ratuszem" po raz pierwszy w tym roku uczestniczą w Święcie Uwalniania Książek, jaki wyjątkowo w tym roku wypada 12 czerwca. Inicjatywa ta jest nam znana i wykorzystywana przez nas od wielu już lat. Zawsze kiedy otrzymywaliśmy i otrzymujemy ksiązki w darze od naszych czytelników najpierw dokonujemy selekcji i wybieramy te, które są potrzebne naszym zbiorom. Jeśli książki się powtarzają wykładałyśmy je na specjalne stoliki a w Filii "Pod Ratuszem" można je było sobie zabierać przy wejściu do wypożyczalni w Punkcie Uwalniania Książek.

W tym roku postanowiłyśmy się przyłączyć do ogólnopolskiej akcji BOOKCROSSINGU. Wybrane przez nas książki są zarejestrowane, każda z nich posiada numer BIP, dzięki czemu będzie można śledzić jej podróż i historię. Wystarczy wejść na stronę  www.bookcrossing.pl aby dać porwać się wspaniałej książkowej przygodzie.


Serdecznie zapraszamy do uwalniania książek. Można samemu się zarejestrować, niekoniecznie książki należy przynieść do Biblioteki. Wszystkiego dowiedzieć się można ze podanej wyżej strony internetowej.

W Jarocinie książki będzie można uwalniać z ławek na rynku wokół Ratusza, z regału między wypożyczalnią Biblioteki "Pod Ratuszem" a kawiarnią "Arkada", w Bibliotece w Parku oraz na ławkach w parku! Do uwalniania książek w Jarocinie gotowi - start!!!!


* * *


2007-05-25 | Imprezy kulturalne ogranizowane w maju i czerwcu

» 28 maja 2007
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jarocinie - Filia w Wilkowyi oraz Zespół Szkół w Wilkowyi zapraszają na prelekcję Jana Jajora pt. "Literackie i artystyczne przystanki nad Lutynią" oraz Dzieje Wilkowyi, która odbędzie się dnia 28 maja (w poniedziałek) o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Wilkowyi.

» 1 czerwca 2007
Z okazji Dnia Dziecka biblioteka w parku przygotowała dla dzieci "Kram z literami" - zabawy literowo-słowne, rebusy i zagadki. Po wysiłku umysłowym dzieci będą mogły odprężyć się podczas gier na świeżym powietrzu. Pierwszymi gośćmi będą przedszkolaki z "Marcinka" 1 czerwca o godz. 10.15

» 4 czerwca 2007
Z okazji Dnia Dziecka biblioteka przygotowała dla dzieci niespodziankę. 4 czerwca (w poniedziałek) sześciolatki i dzieci z klas I i II z terenu miasta i gminy Jarocin zapraszamy na dziecięce teatrzyki. Aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii z Krakowa wystawią "Kopciuszka" oraz "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Spektakle odbędą się w godz. 9.30-10.30 oraz 11.00 - 12.00 w sali widowiskowej Jarocińskiego Ośrodka Kultury.

» 5 czerwca 2007
5 czerwca (we wtorek) zapraszamy na spotkanie autorskie z Krystyną Henczel pt. "Barwy trwania" połączone z występem artystycznym. Spotkanie odbędzie się w czytelni biblioteki głównej (w parku) o godz. 15.00. Wszystkich miłośników poezji serdecznie zapraszamy. Po spotkaniu będzie można nabyć tomiki poezji w cenie 10 zł.

Krystyna Henczel jest poetką z Poznania. Jej drogi życiowe skrzyżowały się również z naszym miastem. Jest autorką szeregu tomików poezji m.in. "W tę noc przedziwną", "Ścieżki życia", "Na strunach serca" i najnowszego "Barwy trwania" W swoim dorobku posiada liczne artykuły historyczne i literackie, materiały pamiętnikarskie i wiersze. Zadebiutowała w 2001 r. tomikiem poetyckim "Ścieżki życia"

W tym samym dniu z Panią Henczel będą mogli się spotkać mieszkańcy Sławoszewa o godz. 10.30 w Szkole Podstawowej. Spotkanie autorskie pt. " Matka w poezji i pieśni" ze względu na tematykę adresowane jest głównie dla mam z dziećmi. Organizatorem tego spotkania są Biblioteka Publiczna Gminy Kotlin oraz Szkoła Podstawowa w Sławoszewie.

» 6 czerwca 2007
W ramach Tygodnia Kultury Regionalnej zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Klauzą - modelarzem, kolekcjonerem i pasjonatem epoki napoleońskiej a także twórcą Muzeum Napoleońskiego w Miniaturze, znajdującego się w Pałacu w Witaszycach. Jest to jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie muzeum prezentujące okres napoleoński w miniaturze. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca (w środę) o godz. 10.00 w czytelni biblioteki publicznej (w parku). W spotkaniu będą uczestniczyli uczniowie z gimnazjum.

Na wszystkie spotkania serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.


* * *


2007-04-23 | Spotkanie autorskie - Wanda Chotomska

9 maja 2007r. (środa) zapraszamy na spotkanie autorskie z Wandą Chotomską - poetką, autorką książek i audycji telewizyjnych oraz radiowych dla dzieci. Spotkania odbędą się:
- w Filii w Golinie - w szkole Podstawowej o godz. 10.00
- w Filii w Witaszycach - budynek GS - o godz. 13.00

Autorka debiutowała na łamach "Świata Młodych" w 1949r. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w "Świerszczyku". Stworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka. Otrzymała wiele nagród, została odznaczona Orderem Uśmiechu.


* * *


2007-04-19 | Spotkanie autorskie - Kazimierz Szymeczko

Biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko - polonistą, bibliotekarzem a także pisarzem dziecięcym i młodzieżowym w dniu 26 kwietnia 2007 roku (czwartek)
- o godz. 10.00 w Filii w Wilkowyi - (Szkoła Podstawowa)
- o godz. 12.00 w Filii dla Dzieci w Jarocinie - (JOK)

Kazimierz Szymeczko publikował w "Guliwerze", "Świerszczyku",
"Nowych Książkach", "Twoim Dziecku". Pracował przy reklamach radiowych. Zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie literackim "Uwierz w siłę wyobraźni".

Do tej pory ukazały się następujące publikacje książkowe: Historia Polski w opowieściach, PoMOLowana Historia - opowieści Moli Książkowych, Zemsta budzika - Opowiastki domowe, Pościg za Czarną Hondą, Fałszerze w sieci, Kłopoty komendanta Roka. Więcej inforamcji można znaleźć na stronie internetowej pisarza  www.szymeczko.pl

Kazimierz Szymeczko urodził się 11 czerwca 1965 roku w Rudzie Śląskiej. Zodiakalny Bliźniak, prywatnie jedynak. Od roku 1984 polonista w szkołach na terenie Rudy Śląskiej, Zabrza i Skoczowa. Od ponad 10 lat bibliotekarz. Nauczyciel dyplomowany.


* * *


2007-04-13 | "Zabytkowe kościoły na Ziemi Jarocińskiej"

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin Filia w Golinie zaprasza na prelekcję Jana Jajora "Zabytkowe kościoły na Ziemi Jarocińskiej". Prelekcja odbędzie się dnia 17 kwietnia 2007r. o godzinie 13:00 w Szkole Podstawowej w Golinie.


* * *


2007-03-15 | Spotkanie autorskie z Pawłem Andersem

13 marca 2007r. gościliśmy na trzech spotkaniach autorskich Pana Pawła Andersa - autora kolejnego już 34. tomiku z serii "Wielkopolska Biblioteka Krajoznawcza" pt. "Jarocin" poświęconego naszemu miastu, które w tym roku obchodzi swoje 750-lecie. Pan Anders jest znanym krajoznawcą i regionalistą. Od 1991 r. pełni funkcję sekretarza redakcji kwartalnika "Kroniki Wielkopolski".

Nasz gość o swojej przygodzie życiowej tropiciela i badacza regionów oraz metodach pracy przy zbieraniu materiałów do książek, opowiadał gimnazjalistom w Jaraczewie i w Kotlinie. Następnie spotkał się z dorosłą publicznością w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Na spotkaniach można było nabyć najnowszą książkę pana Andersa - "Jarocin", dla chętnych również z autorskim autografem.

Książkę w cenie 10 zł można nabyć w bibliotece głównej i filiach bibliotecznych, Bibliotece Publicznej w Kotlinie i w Jaraczewie oraz w Muzeum Regionalnym.


* * *


2007-03-01 | Warsztaty teatralne w bibliotece

27 lutego 2007 roku w Bibliotece Publicznej w parku odbyły się warsztaty teatralne pt. "Jak pisać scenariusz sztuki teatralnej?" Zajęcia poprowadziła Pani Kalina Jerzykowska - absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, współautorka lalkowego kabaretu dla dorosłych "Myślęta" oraz iluzjonistycznej rewii "Arsene Lupin". Pod koniec lat osiemdziesiątych Pani Jerzykowska była dyrektorem artystycznym Estrady Łódzkiej. Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy młodzież ze szkół ponadpodstawowych, działających w szkolnych kółkach teatralnych bądź dziennikarskich. W sumie w zajęciach uczestniczyło 27 osób.

Warsztaty są przygotowaniem do konkursu dla gimnazjalistów na scenariusz "TEATRALNE POTYCZKI" organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Z regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie internetowej WBPiCAK  www.wbp.poznan.pl lub w naszej bibliotece. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do udziału.


* * *


2007-02-14 | Automatyczna wypożyczalnia

Z początkiem roku w Bibliotece Publicznej w parku uruchomiono automatyczną rejestrację wypożyczeń i zwrotów książek w wypożyczalni. Czytelnicy otrzymują elektroniczne karty czytelnika z magnetycznym kodem kreskowym. Pierwsze karty wydawane są za darmo, za kolejne np. w przypadku zagubienia, trzeba będzie zapłacić.

Celem wprowadzenia usługi automatycznej wypożyczalni jest poprawienie efektywności pracy, a w tym ułatwienie dostępu do informacji. Posługiwanie się kartą magnetyczną pozwala na natychmiastowy wgląd w konto czytelnika: sprawdzenie ilości i tytułów wypożyczonych książek oraz terminów wypożyczeń i zwrotów. Karta umożliwia również automatyczne zamówienie wskazanego przez czytelnika tytułu.

Wprowadzenie automatycznej wypożyczalni jest zamknięciem kolejnego etapu projektu rekonfiguracji sieci komputerowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, zakładającego zdalne udostępnianie zbiorów. Zakończeniem tego etapu będzie uruchomienie usługi zdalnego zamawiania i rezerwowania książek przez czytelników za pomocą Internetu oraz wprowadzenie automatycznej wypożyczalni w połączonych sieciowo filiach miejskich: Filii nr 1 "Pod Ratuszem" i Filii nr 3 i Filii w Cielczy.

Póki co zapraszamy czytelników do odwiedzin  strony, na której udostępniono elektroniczny katalog zbiorów bibliotecznych i bibliografii regionalnej. W katalogu możliwe jest prowadzenie poszukiwań za pomocą hasła autorskiego, tytułowego i przedmiotowego. Jednocześnie katalog informuje czytelnika o lokalizacji i dostępności szukanej pozycji książkowej.

Niebawem czytelnik będzie mógł również sam sprawdzić stan swojego konta logując się na stronie internetowej biblioteki. Chcemy, aby końcowym efektem tych zmian było usprawnienie obsługi czytelników, który będzie mógł jedną kartą posługiwać się we wszystkich naszych bibliotekach, zamówić lub zarezerwować, nie wychodząc z domu wybraną książkę a także sprawdzić stan konta i terminy zwrotu książek.

Korzystając z okazji przypominamy o amnestii. Do końca marca nie pobieramy kar za przetrzymane książki. Prosimy czytelników, zwłaszcza tych, którzy przetrzymują książki po parę lat, o ich zwrot. Książki zalegające u czytelników są niezbędne do uzupełnienia danych w elektronicznym katalogu.


* * *


2007-01-03 | Zwroty bez kar

Informujemy naszych czytelników, że do końca marca zarówno w bibliotece głównej jak i filiach bibliotecznych nie będą pobierane kary za przetrzymanie książek. W związku z tym zapraszamy do zwrotu zaległych książek.