biblioteka.jarocin.pl


Aktualności z roku 2006
(lipiec - grudzień)

2006-12-01 | Andrzejki w bibliotece

Czy wy wiecie, czy nie wiecie, że Andrzejki są organizowane w bibliotece? W tym roku wieczór wróżb i przepowiedni przygotowała Filia dla Dzieci. Uczestniczyły w nim pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Wróżby andrzejkowe na wesoło dla swoich czytelników zorganizowały również panie bibliotekarki z Filii w Witaszycach. Zaś Filia nr 3 wespół ze Szkołą Podstawową nr 4 zorganizowały zabawę andrzejkową połączoną z konkursami i wróżbami dla klasy III b i c. Dzieci wróżyły z serc, butów i kubeczków oraz brały udział w konkursie jedzenia ciasta na nitce. Były nagrody i słodki poczęstunek a później doskonała zabawa. W sumie we wszystkich bibliotekach bawiło się 108 dzieci.


* * *


2006-11-28 | Misiowe zabawy

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka w parku zaprosiła przedszkolaki z "Marcinka" na misiowe gry i zabawy. Dzieci wysłuchały historii o pierwszym misiu zabawce Teddy'm oraz posłuchały bajek o przygodach książkowych misiów.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Po tak gruntownym wprowadzeniu w tematykę misiową przyszedł czas na zajęcia plastyczne. Na przedszkolaki czekała do wykonania cała armia przeróżnych misiów. Można było stosować dowolną technikę. Dzieci z zapałem rzuciły się do pracy. Przyklejały, kolorowały, wyklejały plasteliną aż powstały przepiękne portrety przeróżnych misiów. Na koniec wraz z paniami bibliotekarkami i paniami przedszkolankami sześciolatki bawiły się w "stary niedźwiedź mocno śpi" i tańczyły w rytm muzyki, wykonując polecenia misia Puchatka.

Przedszkolakom bardzo się podobało i zapewniały, że jeszcze do nas wrócą.


* * *


2006-11-27 | "U źródeł kultury europejskiej"

24 listopada 2006 r. w czytelni Biblioteki Głównej odbył się konkurs wiedzowy "U źródeł kultury europejskiej" zorganizowany przez filię biblioteczną w Cielczy i Gimnazjum w Cielczy. Na parę godzin nasza biblioteka zamieniła się w prawdziwą jaskinię wiedzy o kulturze antycznej. W szranki stanęły dwuosobowe drużyny składające się z uczniów klas III gimnazjów z terenu powiatu jarocińskiego. Zmagania konkursowe zostały podzielone na trzy etapy, podczas których zawodnicy musieli wykazać się znajomością Mitologii, Biblii oraz związków frazeologicznych i obrazów związanych z Biblią i Mitologią.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Prawidłowość odpowiedzi oceniało fachowe jury składające się z: Zofii Idziaszek - polonisty z Gimnazjum w Cielczy, Ks. Eugeniusza Woźniaka z parafii w Mieszkowie, Doroty Dziedzichowicz - dyrektor Gimnazjum w Cieczy, Wiesłwa Siecińskiego - dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz Jolanty Koniecznej - bibliotekarza filii bibliotecznej w Cielczy. Na koniec zmagań konkursowych jury wyłoniono zwycięzców. Najlepszy okazał się tandem w osobach Piotra Plewińskiego i Jolanty Mankiewicz z Gimnazjum w Golinie. Po uroczystym wręczeniu nagród ufundowanych przez Bibliotekę i dyplomów, zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek.

Zawodnikom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy za pracę, jaką wykonali, aby przygotować się do konkursu a zwycięzcom gratulujemy świetnego przygotowania!


I miejsce - GIMNAZJUM NIEPUBLICZNE W GOLINIE
Jolanta Mankiewicz
Piotr Plewiński


II miejsce - GIMNAZJUM NR 1 W JAROCINIE
Monika Poziomka
Anna Świdurska


III miejsce - GIMNAZJUM W WILKOWYI
Jolanta Dworzyńska
Martyna Kogut* * *


2006-11-24 | "Co wieść niesie w Stumilowym Lesie"

23 listopada Filia nr 1 "Pod Ratuszem" przemieniła się w stumilowy las. Niecodzienna scenografia towarzyszyła zmaganiom dzieci klas III szkół podstawowych podczas konkursu ze znajomości bajek o najbardziej znanym misiu świata - Kubusiu Puchatku.

Do zmagań konkursowych przystąpiło 9 dwuosobowych drużyn. Zawodnicy musieli wykazać się wnikliwą znajomością zwyczajów i przyzwyczajeń Kubusia Puchatka, sławnych powiedzonek a także logicznym myśleniem w trakcie układania puzzli. Nie tylko wiedza teoretyczna była przydatna ale również trzeba było wykazać się sprawnością fizyczną. Ta z kolei okazała się niezbędna np. przy skakaniu przez skakankę parami lub nadmuchiwaniu balonów na czas. Później przyszedł czas na najsłodszą konkurencję. Mając zawiązane oczy należało nakarmić możliwie jak największą porcją kisielu kolegę lub koleżankę z drużyny.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Trzeba przyznać, że dzieci bardzo ambitnie i z pełnym poświęceniem podeszły do wszystkich konkurencji. Dodatkowe punkty dla drużyny mogły zdobyć panie nauczycielki, które na samym początku konkursu otrzymały bojowe zadanie, które polegało na udzierganiu jak najdłuższego szalika. Nie wiadomo czy nie padł w tym momencie jakiś rekord, bo jedna z pań zdążyła wyprodukować aż 86 cm szalika.

Wszystkie drużyny otrzymały dodatkowe punkty za przepiękne portrety Kubusia Puchatka, które przyniosły ze sobą na konkurs. Walka o główne trofeum była bardzo wyrównana. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Niemniej najlepszymi okazali się panowie! I tak: I miejsce zdobyli Robert Banaszak i Filip Sieradzki ze Szkoły Podstawowej w Łuszczanowie. II miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie wywalczyli Jagoda Gałczyńska i Jarosław Gajda. III miejsce zajął tandem ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jarocinie w osobach Jolanty Goli i Klaudii Gałczyńskiej.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

W tym konkursie nie było przegranych! Uczestnicy konkursu Kubusiowego spisali się na medal, dlatego też nagrody wręczono wszystkim zawodnikom. Zwycięskim szkołom jak i też dzieciom serdecznie gratulujemy!

I choć żal było opuszczać to magiczne miejsce cieszymy się, że dzieci miały uśmiechnięte buzie. Na pewno Panie bibliotekarki wymyślą wkrótce kolejny niecodzienny konkurs.


* * *


2006-11-09 | Tropiciele jesieni

W październiku Biblioteka Główna w parku gościła w swoich progach przedszkolaków z "Marcinka" oraz "Jarzębinki". Bibliotekarki przygotowały dla nich specjalne zajęcia plastyczne. Małych gości czekało nie lada wyzwanie!

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Korzystając z "darów jesieni" dzieci miały za zadanie wyczarować m.in.: Panią Jesień, drzewka, grzybki, wiewiórki, jeżyki, wykonać dynię, jabłko czy też zbudować gniazdko dla zajączka lub ptaszka. Maluchy pracowały z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Po wykonaniu prac plastycznych każde dziecko otrzymało DYPLOM TROPICIELA JESIENI.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Na koniec wysłuchały jesiennej bajki i zostały poczęstowane słodyczami ze specjalnego "drzewa lizakowego", które niespodziewanie zaowocowało w bibliotece. Z prac dzieci powstała przepiękna jesienna ekspozycja. Można ją jeszcze podziwiać w wypożyczalni biblioteki.


* * *


2006-11-09 | Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

W dniach 25-26 października 2006 roku gościliśmy autora książek dla dzieci, byłego redaktora naczelnego" Świerszczyka", laureata nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za "Kacperiada" oraz Nagrody Edukacji XXI za "Co to znaczy" i "Bon czy ton" - Grzegorza Kasdepke. W pierwszym dniu pisarz odwiedził Filię dla Dzieci, w drugim Filię w Wilkowyi.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Na spotkanie zaprosiliśmy dzieci ze szkoły podstawowej. Autor przygód Kuby i Buby w zabawny sposób opowiadał o swoich książkach i ich bohaterach. Przybliżył dzieciom znaczenie niektórych powiedzeń, zasady savoir-vivru oraz przepisy kulinarne m.in. przepis na krówki! Było zabawnie i wesoło. Potem oczywiście były autografy, do których ustawiła się dłuuuga kolejka!


* * *


2006-10-02 | Konkurs

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Gimnazjum w Cielczy zapraszają młodzież szkół gimnazjalnych z powiatu Jarocin
do udziału w konkursie U ŹRÓDEŁ KULTURY EUROPEJSKIEJ.

Cele konkursu:
- popularyzacja wiedzy humanistycznej
- zachęcanie młodzieży do poznania treści Biblii i Mitologii
i motywowanie ich do poszerzenia wiadomości z tych dziedzin
- rozbudzanie zainteresowań dziełami ważnymi dla kultury europejskiej
- zwrócenie uwagi na uniwersalną rolę Biblii i Mitologii.

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas III gimnazjów powiatu jarocińskiego. Każdą szkołę może reprezentować dwuosobowa drużyna.

Uczestników obowiązuje znajomość:

- podstawowych wiadomości dotyczących Biblii
- najważniejszych Ksiąg, przypowieści, postaci, wydarzeń biblijnych
- Mitologii greckiej Jana Parandowskiego
- związków frazeologicznych dotyczących Biblii i Mitologii

Zasady konkursu:

- drużyny odpowiadać będą ustnie na pytania przygotowane przez organizatorów konkursu
- jury nagrodzi trzy zwycięskie zespoły
- jury zastrzega sobie prawo rozstrzygania kwestii spornych.

Konkurs odbędzie się 24 listopada 2006r. o godz. 10.00 w czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Park 3.

Imiona i nazwiska uczestników wraz z imionami i nazwiskami opiekunów prosimy przesłać do dnia 10 listopada 2006r. na adres:

GIMNAZJUM W CIELCZY
UL. SZKOLNA 16
63-200 JAROCIN


* * *


2006-07-01 | Zmiana godzin otwarcia bibliotek w okresie wakacyjnym

W okresie od 1 lipca do 2 września 2006r. zmieniają się godziny otwarcia bibliotek. Czas pracy w dni powszednie zostaje skrócony, dodatkowo placówki czynne do tej pory w soboty, w ten dzień nie będą pracować. Wszystkie zmiany na podstronie Godziny otwarcia.


* * *


2006-07-01 | Wakacyjna amnestia

Biblioteka Publiczna ogłasza AMNESTIĘ dla dzieci i młodzieży do lat 15 włącznie. W miesiącu lipcu i sierpniu za zwrócone książki nie będą pobierane kary pieniężne od ww. czytelników.