Teatr Polska

   Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.

Inspiracją dla powstania TEATR POLSKA był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po ziemiach polskich. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar - dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim. W ramach "teatru objazdowego" zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich.

Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co to jest ojczyzna?

Kategoria: JOK

Co to jest ojczyzna?Kolejny spektakl dla dzieci w ramach Teatru Polska - Ojczyzna Teatru Polskiego w Poznaniu

Czym jest ojczyzna? Kiedy dorosły staje przed takim wyzwaniem i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Aby mogło do niego dojść, trzeba pozwolić sobie na ryzyko niewiedzy i błądzenia w poszukiwaniu odpowiedzi, ale zawsze w relacji z dzieckiem. Takie możliwości wspólnego bycia w procesie odkrywania skomplikowanych treści daje ZABAWA.
Twórcy spektaklu, który powstał na podstawie utworu Wielkiej Poetki z Puszczykowa, twórczyni tekstów dla teatru pisanych z myślą o jego najmłodszych odbiorcach – Krystyny Miłobędzkiej, wirtuozki słowa, podążają za autorką w jej podróży w świat dziecięcych zabaw. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA.
Zabawa prowadzona przez pięciu bohaterów: Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom to wprowadzanie w świat coraz bardziej skomplikowanych znaczeń i relacji, za którymi podąża dziecko, by stać się dorosłym, żeby zrozumieć jego świat.

Spektakl poprzedziły warsztaty na scenie, a po nim, tradycyjnie już głosowanie.

Kręcipupa

Kategoria: Teatr Polska

KręcipupaOpowieść o naturalnej potrzebie ruchu, niemożności powstrzymania się od wiercenia i podrygiwania.

To teatr – pozbawiony słów i wszelkiej dosłowności – oparty na zabawie przestrzenią, ciałem i dźwiękiem. Spektakl przenosi widza w świat abstrakcji plastycznej, wykorzystując w tym celu przedmioty codziennego użytku. Domowa przestrzeń, w której rozgrywa się akcja spektaklu, nabiera nowych znaczeń, otwierając widza na nieoczekiwane skojarzenia i rozbudzając jego wyobraźnię. 

Wzór na utwór - spektakl dla dzieci i młodzieży

Wzór na utwór - spektakl dla dzieci i młodzieżyMuzyka jest jak puzzle – składa się z wielu elementów i trzeba dobrze ją ułożyć, żeby zabrzmiała. Kto słucha radiowych Top List sam wie, że czasem udaje się to lepiej, a czasem... nie udaje się wcale.

Autorzy spróbowali i układanie muzyki w sensownie brzmiącą całość wyszło im znakomicie. Wszystko się zgadza - melodia z rytmem, rytm z harmonią... Może dzięki kwartetowi jazzowemu? A może dobry wzór pomogły stworzyć prezentacje multimedialne?
W programie można było usłyszeć m.in.: utwory W. A. Mozarta, J. Straussa, Lady Gagi, Deep Purple

Powrót na górę